IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

История

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Trakatrak' Разгледай мнение

    Погрешно навързваш нещата. Депортирането на евреите от новоосвободените земи е предварително резервирано от германците. Нямало е как да откажем. Все пак тези евреи през 1941-1943 г. са живели малко по спокойно под българско управление, отколкото в германската и италианската зона. Именно затова не сме чак толкова задължени с извинение за тях, преди да зачетем нашенските евреи, които първо дискриминирахме, а после спасихме. Евреите в новите земи не получават българско поданство и нашите власти само изпълняват административни задачи по тяхното предаване на Германия. Е, конфискувано е имуществото им, но иначе то щеше да бъде разграбено. Глупавата македонистка пропаганда от 75 години ни обвинява и понеже сегашната власт е с бая дефицити, отиде да прави в Скопие признание на македонските изопачавания, наместо да обхване цялостно нашенската вина от 1940-1943 и доблестното поведение от 1943-1944 с общ акт. Пък на негово основание могат впоследствие да почитат паметта на унищожените евреи и в Пирот, и в Скопие, и в Ксанти. Но толкова могат. Та ни излагат. Но аз неведнъж съм споменавал за провокаторчетата и многостранните агенти.
    +1
    Точно - евреите от новоосвободените земи за военен трофей на завоевателя (в случая на нацистите) и ние нямаме думата, защото не сме водили война нито срещу Югославия, нито срещу маляките. Чак вина за периода 1940-43 аз не виждам, а и наистина не разбирам това безкрайно тъпо чувство на българина вечно да търси вина в себе си, да е задължен на някой, да се счита за роб и т.н. Когато Сърбия ни се извини за зверствата в Македония, когато Гърция ни се изивини за първия концентрационен лагер в Европа - Трикери, населен с бъларска интелицения от Солун и Беломорието, когато Турция ни се извини за кланетата през 1913, тогава ние ще се извиним за убийството на сръбския крал в марсилия, за драмското "въстания" или за възродителния процес - а, чакай, за последното май и целувки имаше...

    Та така - интернационализмът често ми идва в повече (дори и когато го наричат глобализъм - все тая ляв или десен), затова и се боря за повече национално самочувствие, което няма как да дойде с постоянни извинения, обяснения, че сме роби, насилници и т.н. Апропо, много голямо браво на Президента (истински мъж във всеки смисъл на думата) за цялостната му позиция по въпроса окоо 3-ти март, а и не само за нея. Ако направи партия, от каквато отчаяно се нуждаем, ще гласувам с чиста съвест за него!
    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

    Коментар


    • Първоначално изпратено от съни(тя) Разгледай мнение

      Затова, във Франция, никой не търси отговорност от привържениците на Де Гол за убитите през лятото на 44-та около 20 хиляди колаборационисти без съд и присъда.
      След войната, след съдебен процес са екзекутирани хиляди, в това число легендарният маршал Петен и дългогодишния премиер Лавал, което пък позволява на Франция, макар фактически съюзник на Германия ...да се нареди сред победителите от Войната.
      Трибунали има и в други страни с изпълнени присъди. Израел дълги години преследва и убива военнопрестъпници, къде със съд, къде без.
      На Петен му се разминало поради преклонна възраст.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
        Като почнете да пишете глупости, всеки гледащ от неговата русофилска или американофилска позиция, и нямате спиране. Осъзнайте се малко! Най-обичам когато0 българите се правят на по-католици от папата и се извиняват за щяло и нещяло!

        Да погледнем фактите:
        1. Фашизъм у нас няма. НЯМА! Но пък си имаме АБПФК, а ткак да си АБПФК, ако е нямало фашизъм?
        2. Скърбя за тези 11 000 души, но те са цената, която България следва да плати за Южна Добруджа, непращането на нито един войник на Източния фронт (няма друг съюзник на Хитлер, който да се ползва с тази привилегия) и спасяването на 48 000 техни събратя в старите предели на държавата ни! Звучи ви цинично ли? Ами времето е било цинично, а цената, бих казал, е била доста ниска. Подчертавам ниска!
        3. Дали е можело да бъдат спасени - едва ли. Но дори да е можело, къде е бил "македонският" народ през 1943, та не се е вдигнал като един срещу "бугаро-фашистичкия окупатор", за да си спаси свидните евреи? А къде е бил "гръцкия" народ, та не е спасил своите? Ай сиктир от двойни стандарти - България е единствената държава в Европа, която си спасява евреите (или поне част от тях) - и датчаните имат нещо, но не баш!
        4. Народният съд???? Ами само сравнето Нюрнбергския процес с неговите 100-на осъдени на смърт и родните над 5000 жертви (по памет) е повече от достатъчно, че това не е съд, а лично отмъщение на бедните и тъпите (и евреите, да не ги забравяме миличките еврейци и да ги вадим от списъците) срещу успелите и интелигенцията.

        Останалото са алабализми, които всеки си върти в неговата посока, а историята, както знаем, се пише от победителите. Вае виктис...
        Погрешно навързваш нещата. Депортирането на евреите от новоосвободените земи е предварително резервирано от германците. Нямало е как да откажем. Все пак тези евреи през 1941-1943 г. са живели малко по спокойно под българско управление, отколкото в германската и италианската зона. Именно затова не сме чак толкова задължени с извинение за тях, преди да зачетем нашенските евреи, които първо дискриминирахме, а после спасихме. Евреите в новите земи не получават българско поданство и нашите власти само изпълняват административни задачи по тяхното предаване на Германия. Е, конфискувано е имуществото им, но иначе то щеше да бъде разграбено. Глупавата македонистка пропаганда от 75 години ни обвинява и понеже сегашната власт е с бая дефицити, отиде да прави в Скопие признание на македонските изопачавания, наместо да обхване цялостно нашенската вина от 1940-1943 и доблестното поведение от 1943-1944 с общ акт. Пък на негово основание могат впоследствие да почитат паметта на унищожените евреи и в Пирот, и в Скопие, и в Ксанти. Но толкова могат. Та ни излагат. Но аз неведнъж съм споменавал за провокаторчетата и многостранните агенти.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
          Като почнете да пишете глупости, всеки гледащ от неговата русофилска или американофилска позиция, и нямате спиране. Осъзнайте се малко! Най-обичам когато0 българите се правят на по-католици от папата и се извиняват за щяло и нещяло!

          Да погледнем фактите:
          1. Фашизъм у нас няма. НЯМА! Но пък си имаме АБПФК, а ткак да си АБПФК, ако е нямало фашизъм?
          2. Скърбя за тези 11 000 души, но те са цената, която България следва да плати за Южна Добруджа, непращането на нито един войник на Източния фронт (няма друг съюзник на Хитлер, който да се ползва с тази привилегия) и спасяването на 48 000 техни събратя в старите предели на държавата ни! Звучи ви цинично ли? Ами времето е било цинично, а цената, бих казал, е била доста ниска. Подчертавам ниска!
          3. Дали е можело да бъдат спасени - едва ли. Но дори да е можело, къде е бил "македонският" народ през 1943, та не се е вдигнал като един срещу "бугаро-фашистичкия окупатор", за да си спаси свидните евреи? А къде е бил "гръцкия" народ, та не е спасил своите? Ай сиктир от двойни стандарти - България е единствената държава в Европа, която си спасява евреите (или поне част от тях) - и датчаните имат нещо, но не баш!
          4. Народният съд???? Ами само сравнето Нюрнбергския процес с неговите 100-на осъдени на смърт и родните над 5000 жертви (по памет) е повече от достатъчно, че това не е съд, а лично отмъщение на бедните и тъпите (и евреите, да не ги забравяме миличките еврейци и да ги вадим от списъците) срещу успелите и интелигенцията.

          Останалото са алабализми, които всеки си върти в неговата посока, а историята, както знаем, се пише от победителите. Вае виктис...
          Груев, като изключа безпочвените ти квалификации, оставам с впечатлението, че постът/ мнението ми, съставено само от въпроси е постигнало, в някаква степен, целта си. Включих се в темата само заради едно мнение в "Политика".
          Кратките въпроси карат интелигентните хора да мислят, понякога са по-важни от самите отговори.
          А от твоите виждам, това което и аз мисля - еднозначен отговор е труден. Особено, когато не можем да избягаме от предразсъдъците си, не можем да разсъждаваме за фашизъм и комунизъм безпристрастно, натоварваме едни и същи понятия или действия с различна символика, според мястото на случване, заклеймяваме с лекота прийоми, които в друг план приветсваме, отричаме напълно идеологии, защото е модерно за "времето" без да си даваме сметка, че живеем всъщност сред част от принципите им, ...
          Демократи сме, но когато някой културно изложи различно мнение го пращаме в кошчето...

          Ще добавя и аз един отговор, но и той не е достатъчен, за да решим еднозначно какво е мястото на "Народния съд"
          През 1943 тримата големи от Съюзниците на конференцията в Техеран взимат решение и за търсене на отговорност от виновниците за войната. По-късно, и в Потсдамската декларация, е записано преследване на военните престъпници...

          Затова, във Франция, никой не търси отговорност от привържениците на Де Гол за убитите през лятото на 44-та около 20 хиляди колаборационисти без съд и присъда.
          След войната, след съдебен процес са екзекутирани хиляди, в това число легендарният маршал Петен и дългогодишния премиер Лавал, което пък позволява на Франция, макар фактически съюзник на Германия ...да се нареди сред победителите от Войната.
          Трибунали има и в други страни с изпълнени присъди. Израел дълги години преследва и убива военнопрестъпници, къде със съд, къде без.

          Вярно е, че е имало и чистки било от амбиции за власт или за мъст, хора, заради ума и честта да държат на мнението си, било заради заграбване на нечии богатства...
          В този смисъл, каква част от него, която следва Потсдамската Декларация следва да признаем? И каква да заклеймим. Или всичко е просто черно!
          Може би, ни трябва още десетилетие, за да можем трезво да оценяваме.
          Не знам на Германия колко й бяха нужни.
          Но, в някакъв момент трябва да го направим, за да продължим напред. Противопоставянето не е в наша полза.

          И нещо лично, гледам на себе си преди всичко като българофил, Което, според моите разбирания означава да обичаш Родината си, без да мразиш съседите си. Няма здрава къща, ако около теб тлее разруха. Миналото трябва да се познава, но бъдещето е на нов световен ред и задачата ни е да търсим мястото си в него и още по-здравословно е, ако имаме подкрепата на съседите. Но, първо трябва да си изясним интересите и целите ни, не просто да прецапваме блатата, по нечия поръка. Вишеградската четворка може да ни е пример...

          Коментар


          • Като почнете да пишете глупости, всеки гледащ от неговата русофилска или американофилска позиция, и нямате спиране. Осъзнайте се малко! Най-обичам когато0 българите се правят на по-католици от папата и се извиняват за щяло и нещяло!

            Да погледнем фактите:
            1. Фашизъм у нас няма. НЯМА! Но пък си имаме АБПФК, а ткак да си АБПФК, ако е нямало фашизъм?
            2. Скърбя за тези 11 000 души, но те са цената, която България следва да плати за Южна Добруджа, непращането на нито един войник на Източния фронт (няма друг съюзник на Хитлер, който да се ползва с тази привилегия) и спасяването на 48 000 техни събратя в старите предели на държавата ни! Звучи ви цинично ли? Ами времето е било цинично, а цената, бих казал, е била доста ниска. Подчертавам ниска!
            3. Дали е можело да бъдат спасени - едва ли. Но дори да е можело, къде е бил "македонският" народ през 1943, та не се е вдигнал като един срещу "бугаро-фашистичкия окупатор", за да си спаси свидните евреи? А къде е бил "гръцкия" народ, та не е спасил своите? Ай сиктир от двойни стандарти - България е единствената държава в Европа, която си спасява евреите (или поне част от тях) - и датчаните имат нещо, но не баш!
            4. Народният съд???? Ами само сравнето Нюрнбергския процес с неговите 100-на осъдени на смърт и родните над 5000 жертви (по памет) е повече от достатъчно, че това не е съд, а лично отмъщение на бедните и тъпите (и евреите, да не ги забравяме миличките еврейци и да ги вадим от списъците) срещу успелите и интелигенцията.

            Останалото са алабализми, които всеки си върти в неговата посока, а историята, както знаем, се пише от победителите. Вае виктис...
            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

            Коментар


            • Първоначално изпратено от съни(тя) Разгледай мнение
              Не знам, нещата наистина са многопластови и винаги мръсни в една война....
              Фашистко правителство ли имаме до 1944 след като сме съюзници и сме приели Закона за защита на нацията?
              Трябва ли да се отрича Народния съд, създаден за фашистките пристъпници?
              Имали ли сме начин да спасим евреите в администрираните от България територии, но под юрисдикцията на Германия?
              Морал и политика?
              Игра на ходове в съвременния свят?

              Преди няколко години Обама посети Хирошима и отдаде почит на жертвите, но не се извини. После японският премиер направи визита в Пърл Харбър и поднесе съболезнования за жертвите от нападението през '41, без извинения.

              София има ли поднесени съболезнования за жертвите от американските и британските ВВС?
              .....
              Ей, момиче, ти май нещо много питаш

              Коментар


              • Не знам, нещата наистина са многопластови и винаги мръсни в една война....
                Фашистко правителство ли имаме до 1944 след като сме съюзници и сме приели Закона за защита на нацията?
                Трябва ли да се отрича Народния съд, създаден за фашистките пристъпници?
                Имали ли сме начин да спасим евреите в администрираните от България територии, но под юрисдикцията на Германия?
                Морал и политика?
                Игра на ходове в съвременния свят?

                Преди няколко години Обама посети Хирошима и отдаде почит на жертвите, но не се извини. После японският премиер направи визита в Пърл Харбър и поднесе съболезнования за жертвите от нападението през '41, без извинения.

                София има ли поднесени съболезнования за жертвите от американските и британските ВВС?
                .....

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Trakatrak' Разгледай мнение

                  Това което трябваше да каже тогава е "Ние пак сме тук!" и да добави "Алби бек!"

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение
                    След като се разбрахме, няколко бележки извън протокола.

                    Тази работа с декларациите се полагаше и беше естествено задължение на монарха-премиер. Той така и никога не абдикира, беше мъжки наследник на властта и короната, а властта за която иде реч е била упражнявана еднолично от баща му.
                    При неговото посещение в Скопие всичко живо там го е гледало с надежда да чуе желаното. То не последва по никакъв начин.
                    Не забравяйте изтъкнатото от К. Филипов. По тези места нашите братовчеди имат един много особен и дразнещ манталитет - всяко внимание, всеки жест на помощ и отзивчивост те разглеждат и третират като проява на слабост - процес, който е щедро подхранван и поощряван от сръбските тайни служби. А другата срамна истина е, че македонците се сетиха за България едва покрай европейските паспорти, иначе открито се сърбееха.

                    Обаче, нещата винаги имат две страни. Не може да идеш в Софийската Синагога, да сложиш кипата и да говориш тежки и затрогващи слова за 50 хил. спасени живота, обилно и грижливо отразявани и разпространявани повсеместно, дори световно, а после да се правиш, че 7 хил. евреи в Македония не ги е имало. А всички го гледаха в устата и чакаха!
                    Вариантът-алтернатива беше - мълчание в София, мълчание и в Скопие. Абсолютно неприемлив, направо невъзможен.

                    Политиката е изкуството на възможното и на баланса.
                    Хуморът и скечовете на Бени Хил ми е чужд, непонятен и отблъскващ, но това не изключва някои попадения.
                    Не си кривете душите.
                    Аз моята мъчително и грубо я изправих, макар и еднократно, пък взе и ми олекна.
                    Това което трябваше да каже тогава е "Ние пак сме тук!" и да добави "Алби бек!"

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

                      Ама недей сега да ми скромничиш, де!!! Нали съм ти казала, че си първи с списъка.

                      Не знам дали е вярно. Затова се обърнах към твойта компетенция. Навремето дори питах по-едрата 1/3-та пълноправен член на домочадието, дали неговият шинел е имал ръб. Ама той понеже пръв хубавец и най-личен момък на Чужденеция, та гвардеец бил. Той ми е казвал, че дори да е имало такава нещо, за гвардейците не било миродавно. При тях всичкото било "под конец".
                      Верно, май нямаше. Сега ми изплува от далечната история на Чиче и набори. Отдолу бяха несъшити.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                        Хубаво нещо са семейните традиции - то и у нас има едни немски инструменти на 100+ години - не са мръднали. Затова и така подскачам на всеки, който по някакъв начин хвърли каквото и да е петно над онези истински мъже, които защитаваха Родината си!
                        Ъхъ, ъхъ ... Традицията на родата повеля, когато детето стане на 7 години да му се подари нож. Подарих му на адаша ти, а той накълца тежката дъбова врата на пещерата. По-едрата 1/3 -та още има в косата си пепел, от ритулното поръсване, де си направи.
                        Трябва и кон да умее да язди, щото това също е било привилегия за родата от онези тъмни и тежки времена, когато не сме имали собствена държавност. Заведох го, видя коня и ми рече да забравя да се качи върху това нещо.
                        Да не задълбавам и с другите традиции, че без това оспамих тема, за което моля за извинение.
                        Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                        Мечо

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Trakatrak' Разгледай мнение

                          То малко като твойта работа - наредила си списъка с там Чиче, Анонимко и не знам кой още, пък не си свършила работата. Това с шинелите някъф бъзик. Може такава да е била кройката да се спестят или откраднат средства.
                          Ама недей сега да ми скромничиш, де!!! Нали съм ти казала, че си първи с списъка.

                          Не знам дали е вярно. Затова се обърнах към твойта компетенция. Навремето дори питах по-едрата 1/3-та пълноправен член на домочадието, дали неговият шинел е имал ръб. Ама той понеже пръв хубавец и най-личен момък на Чужденеция, та гвардеец бил. Той ми е казвал, че дори да е имало такава нещо, за гвардейците не било миродавно. При тях всичкото било "под конец".
                          Last edited by tnm; 13.03.2018, 19:04.
                          Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                          Мечо

                          Коментар


                          • След като се разбрахме, няколко бележки извън протокола.

                            Тази работа с декларациите се полагаше и беше естествено задължение на монарха-премиер. Той така и никога не абдикира, беше мъжки наследник на властта и короната, а властта за която иде реч е била упражнявана еднолично от баща му.
                            При неговото посещение в Скопие всичко живо там го е гледало с надежда да чуе желаното. То не последва по никакъв начин.
                            Не забравяйте изтъкнатото от К. Филипов. По тези места нашите братовчеди имат един много особен и дразнещ манталитет - всяко внимание, всеки жест на помощ и отзивчивост те разглеждат и третират като проява на слабост - процес, който е щедро подхранван и поощряван от сръбските тайни служби. А другата срамна истина е, че македонците се сетиха за България едва покрай европейските паспорти, иначе открито се сърбееха.

                            Обаче, нещата винаги имат две страни. Не може да идеш в Софийската Синагога, да сложиш кипата и да говориш тежки и затрогващи слова за 50 хил. спасени живота, обилно и грижливо отразявани и разпространявани повсеместно, дори световно, а после да се правиш, че 7 хил. евреи в Македония не ги е имало. А всички го гледаха в устата и чакаха!
                            Вариантът-алтернатива беше - мълчание в София, мълчание и в Скопие. Абсолютно неприемлив, направо невъзможен.

                            Политиката е изкуството на възможното и на баланса.
                            Хуморът и скечовете на Бени Хил ми е чужд, непонятен и отблъскващ, но това не изключва някои попадения.
                            Не си кривете душите.
                            Аз моята мъчително и грубо я изправих, макар и еднократно, пък взе и ми олекна.

                            Коментар


                            • Груев, пиши протокол!
                              (Юрист си, пък и си много по-млад!)
                              Страните се събраха и изложиха вижданията си по повдигнатите въпроси.
                              По националния въпрос страните постигнаха пълно единство на вижданията.
                              По еврейския въпрос бяха изложени две мнения и до края на преговорите си останаха две.
                              Всички опити за вадене на дивиденти от разликата във вижданията бяха пресечени решително и от корен и страните се договориха да пият приятелски по няколко питиета в "кръчмата".

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

                                Нищо, ти пък нали си любител историк на свободна практика
                                Чела съм някъде, че след Първата Световна война, войнишките шинели не били поръбени отдолу. Така било така, защото нашата армия имала недовършена работа - не всички български земи били присъединени към Отечеството.
                                Питам Арахната дали е истина или легенда.
                                То малко като твойта работа - наредила си списъка с там Чиче, Анонимко и не знам кой още, пък не си свършила работата. Това с шинелите някъф бъзик. Може такава да е била кройката да се спестят или откраднат средства.

                                Коментар

                                Working...
                                X