IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

История

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от SPART Разгледай мнение
    Е утре вечер значи може да отбележа датата с няколко подобаващи наздравици!

    Такива хора винаги заслужават възхищение най-малкото заради смелостта и мъжеството да понесат отговорност независимо в страната в която живеят! Да не извъртам темата, но начело в тая Класация са ми болшевиките....
    Зависи кои болшевики. Някои са си чужди агенти. Но верно, че поемат отговорността. Некомпетентно, но я поемат. Още се чудя как не са ги избесили 1918. Но 1937а неизбежното ги застига.

    Коментар


    • Е утре вечер значи може да отбележа датата с няколко подобаващи наздравици!

      Такива хора винаги заслужават възхищение най-малкото заради смелостта и мъжеството да понесат отговорност независимо в страната в която живеят! Да не извъртам темата, но начело в тая Класация са ми болшевиките....
      Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от SPART Разгледай мнение
        Изчакай поне да удари 12!

        Все пак хубаво е,че си се сетил!А за разделението - ми то е дело на дружбашите след идването им на власт с избори,с много но завинаги и май надминава онова след 1989...И преврата е подкрепен от всички политически сили вкл.и БКП.Най-голямата интрига е била дали Царя ще даде подкрепата си и след типичното за таз пропаднала династия, умуване,действително я дава! Всичко е много добре описано от Ал.Цанков в мемоарите му.
        Утре може и да се разсея нанякъде, та сега се сетих, че сме в навечерието. Навремето поздравявахме по-ангажираните с предпочитания към превратаджиите и пиехме по няколко за паметната дата.

        Коментар


        • Изчакай поне да удари 12!

          Все пак хубаво е,че си се сетил!А за разделението - ми то е дело на дружбашите след идването им на власт с избори,с много но завинаги и май надминава онова след 1989...И преврата е подкрепен от всички политически сили вкл.и БКП.Най-голямата интрига е била дали Царя ще даде подкрепата си и след типичното за таз пропаднала династия, умуване,действително я дава! Всичко е много добре описано от Ал.Цанков в мемоарите му.
          Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!

          Коментар


          • На 9 юни се навършват 95 години от преврата срещу правителството на Александър Стамболийски. Още не сме преживели разделението оттогава.
            http://www.lostbulgaria.com/?s=%D0%A...%D0%B3.&cat=14
            Last edited by Trakatrak; 08.06.2018, 22:11.

            Коментар


            • На 30 май 1941 г. в пристанище Пирея, Гърция, избухва пожар на българския параход „Княгиня Мария Луиза“. По нареждане на германската военнотранспортна служба параходът превозва боеприпаси от Солун до Пирея. При разтоварването им към 6,30 ч. на 30 май дежурният моряк установява, че в един от трюмовете е избухнал пожар. Капитанът заповядва на командния състав да остане на борда и да върне горящия кораб в открито море, а на редовите моряци - да го напуснат, за да се спасят. Когато “Княгиня Мария Луиза“ се отдалечава на около миля навътре в морето, боеприпасите експлодират и при последвалия взрив първият български океански кораб потъва. Загиват капитанът Иван Томов, първият помощник-капитан Георги Бабев, главният механик Петър Чаракчиев, машинистите Георги Винаров и Георги Кръстев, радистът Стоимен Захариев и помощник-готвачът Тодор Стоилов. С героичната си постъпка българските моряци спасяват Пирея от разрушение, а жителите й от гибел, като предотвратяват разпространението на пожара в пристанищните складове с взривоопасни материали.

              на изображението: Параходът „Княгиня Мария Луиза“

              http://milom.blog.bg/

              Коментар


              • Първоначално изпратено от MILOM Разгледай мнение
                Извинявам се ,че съм я постнал на 24 май
                Начев,много се връзваш бе човек- врагове ,громене и т.н
                Валентинчо в ,,политика'' постна част от статията
                аз я постнах цялата след него тук,
                защото мисля ,че има и елемент от близката ни история:
                например на мен ми направи голямо впечатление,
                колко близо сме били до ядрена война,
                че е имало ядрено оръжие за известно време тук.
                Цитирана е монография "Балканският щит на социализма" на професор Арутюн Улунян от Института по история при Руската академия
                и шефът на Държавна агенция "Архиви" Михаил Груев.
                Аз съм карал казарма по социалистическо време-та това за 5-7 дни са ни го казвали началниците-не е било никога тайна.
                Все пак Турция има втората по численост армия в НАТО след САЩ.
                И аз се извинявам,че на 24 май написах нещо, което да не е свързано с тоя прекрасен и уникален празник...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от MILOM Разгледай мнение
                  Извинявам се ,че съм я постнал на 24 май
                  Начев,много се връзваш бе човек- врагове ,громене и т.н
                  Валентинчо в ,,политика'' постна част от статията
                  аз я постнах цялата след него тук,
                  защото мисля ,че има и елемент от близката ни история:
                  например на мен ми направи голямо впечатление,
                  колко близо сме били до ядрена война,
                  че е имало ядрено оръжие за известно време тук.
                  Цитирана е монография "Балканският щит на социализма" на професор Арутюн Улунян от Института по история при Руската академия
                  и шефът на Държавна агенция "Архиви" Михаил Груев.
                  Аз съм карал казарма по социалистическо време-та това за 5-7 дни са ни го казвали началниците-не е било никога тайна.
                  Все пак Турция има втората по численост армия в НАТО след САЩ.
                  Това вече звучи откровено и човешки и постнато от човек, с когото споделяме сходна и обща съдба.
                  От глупашки акценти - такива като на клубс.бг, яко се "връзвам".
                  България ни е една и това е едно от нещата, на които можем да се опрем.
                  Въпреки всичко!

                  Да - и някога и сега постоянно се случват неща, които лично мен ме докарват до бяс!
                  Затова трябва да се познава историята, да виждаме същественото, да казваме право нещата ... и всичко това в опит да си отговорим на въпроса: Можем ли, искаме ли, в състояние ли сме въпреки всичко да вървим в някаква посока заедно ... или ще оставим само някакво бегло генетично и отмиращо присъствие върху тази територия. Щото и сега емигрантските българчета май вече почни не говорят български, а от ражданите тук деца изглежда почти не се справят.
                  Сорри, нещо на емоция ме отнесе!
                  Политиката вече я преглеждам накръст веднъж в седмицата. Първо да я прочисти цензурата, после аз, че да остане нещо смислено за четене.
                  Поздрави

                  Коментар


                  • Извинявам се ,че съм я постнал на 24 май
                    Начев,много се връзваш бе човек- врагове ,громене и т.н
                    Валентинчо в ,,политика'' постна част от статията
                    аз я постнах цялата след него тук,
                    защото мисля ,че има и елемент от близката ни история:
                    например на мен ми направи голямо впечатление,
                    колко близо сме били до ядрена война,
                    че е имало ядрено оръжие за известно време тук.
                    Цитирана е монография "Балканският щит на социализма" на професор Арутюн Улунян от Института по история при Руската академия
                    и шефът на Държавна агенция "Архиви" Михаил Груев.
                    Аз съм карал казарма по социалистическо време-та това за 5-7 дни са ни го казвали началниците-не е било никога тайна.
                    Все пак Турция има втората по численост армия в НАТО след САЩ.
                    http://milom.blog.bg/

                    Коментар


                    • Милом,

                      Последния път намерихме сили и желание да си кажем по една добра и човешка дума и на мен ми стана хубаво от това. По някакъв мой си начин и причини.

                      Вчера беше свят ден. Вероятно това не оправдава и моята постъпка с използваната ирония, но поне направих усилия да не влизам в някакъв ненужен спор в този тържествен момент.
                      Категорично не мога да разбера, как във вчерашния ден човек може да стане от празничната трапеза и веднага да се впусне в страстно и яростно преследване и громене на ненавистния политически враг, който междувременно е мъртъв от 30 години.
                      Нещата се връзват някак времево, постнал си около 14 часа при отчитане на шантавия часовник на сайта. Чисто човешки не мога да те разбера.

                      Вероятно публикуването на статията в клубс.бг в 7 ч. сутринта на същия ден е също в някаква степен странно, но там няма да се взираме прекалено в момента, защото обясненията може да са много. Има нещо друго, на което е редно да се обърне внимание.
                      Това е една глупашка и нескопосана лъжа, която лъсва още в самото заглавие. Това е мотивът ми да се обърна към теб. Ако в днешните времена не наречем лъжата с истинското и име, какъв би бил смисълът от всичко това, през което преминахме.

                      Приемам, че ти не разбираш. Не си и длъжен да имаш икономически познания. Забелязах, че ползваш по-свободно някакви технически понятия и аргументи. Искам просто да те попитам - след като реши, че на 24 Май ще ни занимаваш с посочения въпрос, защо поне не даде линк към оригинала в Дойче веле, който е също манипулативен, но поне е сръчно манипулативен.
                      Докато в клубс.бг са ... откровени идиоти. Някой ненормалник доволно е потрил ръце и с огромна радост е забелязал, че при деленето на 12 на 2 се получава резултат 6, което е забележителна разлика, но това е останало "незабелязано" от Дойче веле и веднага е решил да внесе принадена журналистическа стойност.
                      Става ясно, че Живков се жалвал на Брежнев за харчени 12 % от НД за армията. Ерго, трябва да се попитаме, какво някогашните соц. икономисти са разбирали под НД. После идва лесното, на ден днешен и бабите н асело вече знаят за БВП и за заложената цел и задача да се придържаме към котвата 2 % за отбрана.
                      Сатията ни казва срамежливо, че ТЖ-ският НД и "модерното" БВП са практически едно и също нещо!
                      Дори не е необходимо да се разбира от икономика - веднага става ясно, че това е някаква архиглупост. Ловките "вестникари" на Дойче веле не са се ангажирали директно с лъжа и глупост. Те са го оставили на юнаците от клубс.бг и клетия читател.
                      За да извлечем все пак някаква информационна и смислова полза от това ми включване, нека кратко и без подробности обясня за какво става дума.
                      Някога НД беше остовният иконимически показател, с който се мереше икономическо развитие. Те тогава твърдяха, че е по-точен измерител, доколкото той включва само новосъздадената в стопанството стойност в рамките на годината. Елиминирал "двойното броене".
                      Опредметено към някаква произведена стока.
                      В НД ще се отчете само част от стойността: амортизацията не влиза, разходите за суровини, материали, енергия и т.н. не влизат, влизат разходите за труд и печалбата.
                      В БВП ще влезе пълната пазарна стойност на произведената стока.
                      По-общо казано - в НД влизат приходите от труд, приходите от собственост и приходите от капитал (с цялата условност на това понятие, но тогава все пак е имало държавен капитал.
                      БВП - представлява сумата от всички произведени стоки и услуги. Има особености, но ги прескачам.
                      Косвените данъци не се броят и на двете места.


                      Един допълнителен аргумент. При т.н. соц нямаше истински пазар. То си беше някаква ориентирана по субективна целесъобразност тип разпределителна система, при която всички елементи на НД бяха практически административно определяни и реално натискани. Дори да успеем да определим коректно в абсолютни стойности тогавашните НД и разходи за отбрана и днешния БВП и разходи за отбрана, тяхното сравняване дори в съпоставими цени е почти лишено от икономически смисъл.

                      Статията е тъпа, вредна, манипулативна.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от MILOM Разгледай мнение
                        [URL="http://clubz.bg/68229-varshavskiqt_dogovor_ni_e_izlizal_6_pyti_po_skypo_ ot_nato"]............... С това допотопно въоръжение "Крали Марко" е трябвало да издържи 5-7 дена на натиска на модерно въоръжените армии на НАТО до пристигането на подкрепления от СССР.

                        Дойче веле

                        Предполагам че за времето 5-7 дни ,като подкрепление е трябвало да дойде 1-ва конна армия на Будьони....

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение
                          В пълно и хармонично съзвучие с тържествената атмосфера на днешния светъл, празничен ден ние най-накрая разбрахме за причините за злочестата съдба на нашите румънски приятели, които са били исторически правдиво и справедливо санкционирани заради отказа им от използването на кирилицата. Слава на Бога, че ни е подминало.

                          ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ КОЛЕГИ!

                          Коментар


                          • В пълно и хармонично съзвучие с тържествената атмосфера на днешния светъл, празничен ден ние най-накрая разбрахме за причините за злочестата съдба на нашите румънски приятели, които са били исторически правдиво и справедливо санкционирани заради отказа им от използването на кирилицата. Слава на Бога, че ни е подминало.

                            ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ КОЛЕГИ!

                            Коментар


                            • Варшавският договор ни е излизал 6 пъти по-скъпо от НАТО
                              Тодор Живков се е жалвал на СССР, че трябва да отделя 12% от националния доход за превъоръжаване
                              Комунистическа България в продължение на почти половин век остава единственият напълно лоялен балкански съюзник на Москва и на Варшавския договор. Живков и предшествениците му водят политика на съвършена вярност, която превръща НРБ в ядрен заложник на Москва и в участник в окупацията на Чехословакия.

                              Това са само част от основните изводи в обширната монография "Балканският щит на социализма" на професор Арутюн Улунян от Института по история при Руската академия на науките, която е посветена на мястото на балканските комунистически диктатури във военните планове на Кремъл през втората половина на миналия век. България - от аутсайдър до ключов играч

                              Анализите от разсекретените досега архиви на ЦРУ и на други западни центрове твърдят, че от гледна точка на военните стратези България и Албания са били най-незначителните и незаслужаващи внимание съветски сателити през 50-те години на миналия век. Тези възгледи се променят коренно в края на десетилетието, когато Хрушчов се съгласява да изтегли Съветската армия от окупираната през Втората световна война Румъния, пише проф. Улунян. Както е известно, наследникът на Сталин не успява да върне в съветската орбита Титова Югославия и съюзилата се с маоистки Китай Албания. А шефът на Румънската компартия Георге Георгиу-Деж постепенно налага запазването на националния суверенитет като основен принцип в отношенията си със СССР и с Варшавския договор. Нещо повече, Деж прави демонстративни стъпки към сближаване с Тито, заклеймен още от Сталин като "предател на социализма".

                              Макар Румъния формално да остава членка на Варшавския договор, съвместните военни начинания със съветската и останалите "братски" армии са сведени до минимум. При всяко преминаване на части от тези армии за участие в учения в СССР или в НРБ се изисква специално разрешение на Букурещ. Румъния категорично отказва да участва в смазването на Пражката пролет в Чехословакия през 1968 г. Николае Чаушеску, който наследява Георге-Георгиу Деж, остро критикува Кремъл заради чехословашката авантюра, участие в която взема и трихиляден окупационен корпус от НРБ. Лиценз за "Калашников", но и ядрена заплаха

                              "Априлският пленум на румънската компартия от 1964 г. дава ясен знак за дистанцирането на Румъния от Москва по проблемите на военната и икономическата политика на съветския лагер",обяснява и шефът на Държавна агенция "Архиви" Михаил Груев.
                              Така НРБ на практика се оказва географски изолирана от Варшавския договор, което пък дава възможност на Живков и обкръжението му да укрепят властта си в смутните времена на Хрушчов и ранния Брежнев. В този и в по-късните периоди София продължава да демонстрира пълна вярност и непоколебима лоялност към Москва, като в отплата получава крайно нужните ѝ кредити и "безвъзмездна" помощ. Ролята на НРБ като единствен сигурен съюзник на южния фланг на Варшавския договор носи на страната много предимства, включително и придобитите 250 лиценза за производство на съветско оръжие и боеприпаси в български заводи. Но в същото време нарастват и заплахите за сигурността на страната, смята проф. Улунян. Заради СССР САЩ и НАТО взимат България на мушка

                              Михаил Груев посочва, че като съветски сателит по онова България постоянно е била първостепенна цел в плановете на САЩ и НАТО за нанасяне на военни удари в случай на широкомащабна съветска агресия срещу Запада. Груев цитира изследване на историка Марк Креймър от Харвардския университет, според когото през 1950-1951 г. Сталин обмисля военна интервенция срещу Югославия от териториите България, Румъния, Албания и Унгария. Войната в Корея обаче възпрепятства този замисъл. Съдейки по наскоро разкрити документи на ЦРУ, ядрен конфликт между двата лагера става много вероятен още в началото на 50-те години.
                              „До 1957 г. 80 % от разузнавателната информация за НРБ е била свързана с метеорологични прогнози. А това е явен признак за планове, свързани с военновъздушни операции – друго обяснение за метеорологичните справки просто няма“, посочва Груев.
                              Въпреки, че официално на територията на НРБ няма съветски военни бази, в информациите на западните разузнавателни централи се посочва, че в страната постоянно присъстват около 2000 съветски военнослужещи и около 1000 сътрудници на съветските тайни служби, пише в своето изследване за Балканския "щит на социализма" проф. Улунян. Звучи стряскащо: ядрени оръжия на българска територия

                              В навечерието на Карибската криза през есента на 1962 г., след като САЩ разкриват съветските ядрени ракети в Куба, съветското военно присъствие в България бързо прераства в заплаха за страната.
                              "През лятото на 1962 г. край Карлово и Ямбол са били разгърнати още две ракетни бригади, в близост до курорта Боровец се е намирал склад за ядрените заряди за ракетите. Съветската страна е изисквала съблюдаването на най-строга тайна по въпросите за разполагането на ракети "земя-земя" на българска територия", посочва проф. Улунян.
                              Ученият допълва, че персоналът на насочените срещу цели в Гърция и Турция ракети е бил директно подчинен на върховното командване на Варшавския договор в Москва. Но тази тайна очевидно не е била опазена, както установяват агенти на българската ДС, проникнали в гръцкото посолство в София. В касата на посланика те откриват точна и детайлна информация за разположението за цялата ракетна и противовъздушна отбрана на НРБ.
                              „По въпроса за съветските ракетни бази в България българските държавни архиви все още не разполагат с документи, особено за периода, през който тези бази са били закрити, а ядреното оръжие е било изтеглено от страната. През 80-те години Гърция навярно е имала информация, че това вече се е случило, защото премиерът Папандреу подкрепя призива на Живков за създаването на безядрена зона на Балканите“,коментира Михаил Груев данните на проф. Улунян.
                              12% за военни цели - една от причините за бедността в НРБ

                              Друг интересен факт от периода на Карибската криза, когато светът е изправен на ръба на ядрен апокалипсис, са данните за непрекъснатото нарастване на средствата, които НРБ е принудена да отделя за отбрана и военно участие във Варшавския договор. Проф. Улунян цитира жалбите на Тодор Живков до съветското ръководство за тежкото икономическо положение на страната, която едва свързва двата края, след като се налага да отделя 12% от националния си доход за превъоръжаване.

                              За сравнение, разходите за отбрана на България като членка на НАТО през миналата година бяха 1,53% от брутния вътрешен продукт на страната. (В рамките на НАТО България има задължения да отделя 2% от БВП за отбрана - б.р.)

                              По силата на поетите от НРБ финансови ангажименти към Варшавския договор, до края на съществуването му българските данъкоплатци са принудени да покриват 6% от военните и логистичните разходи на организацията. Въпреки, че СССР прави няколко дарения със сравнително нови танкове и самолети, армията на НРБ остава като цяло въоръжена с преобладаващо стара военна техника, пише в изследването за Балканския "щит на социализма". Проф. Улунян илюстрира този факт със състоянието на т.нар. отбранителна линия "Крали Марко" по границата с Турция. По протежение на тази линия с дължина 150 км и площ от 1100 кв. км са били създадени 171 бункера, състоящи се от вкопани в земята оръдейни кули на танкове Т-34 и на германските им аналози от Втората световна война "Панцер-4". С това допотопно въоръжение "Крали Марко" е трябвало да издържи 5-7 дена на натиска на модерно въоръжените армии на НАТО до пристигането на подкрепления от СССР.

                              Дойче веле
                              http://milom.blog.bg/

                              Коментар


                              • Превратна дата сме днес. Трябва се ослушваме и оглеждаме.
                                http://burgas-podlupa.com/19-%D0%BC%...BC%D0%B8%D1%8F
                                http://www.kmeta.bg/19-maj-1934-g-yu...ya-snimkivideo
                                https://bultimes.com/darzhavniyat-pr...ski-stsenarij/

                                Last edited by Trakatrak; 19.05.2018, 08:59.

                                Коментар

                                Working...
                                X