IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Милионерите в България

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от superlud Разгледай мнение
    Налична е окончателната версия на топ 10 на БГ милионерите http://milionerite.com/index.php?opt...d=36&Itemid=62 коментари?
    а до тогава как да си гледам кефа бе , и ти аз знаем кои са шефове .

    в тази държава нищо няма да се промени докато едни и същи хора са отгоре . и банкерите ни едни и същи от години и "бизнесмените" , слагам ги в кавички щото повечето от тях имат доста спорен бизнес и не произвеждат абсолютно нищо . чудно как няма политик , нещо не знам дали са верно данните изобщо . с помоща на продажната ни държава са изградили някакви монопли в даден сектор и стрижат наорда както могат . а факта ,че има и няколко банкери гооври напълно достатъчно за ситуацията в БГ .

    запитайте се какво произвеждат повечето и дали това истински капиталисти ? НИЩО. доят народа повечето

    Коментар


    • Първоначално изпратено от skorpio Разгледай мнение
      Кви са тия глупости бе? Че то само форумните милионери притежават повече - Инвести, Шоколадчето Линдор , Черкезов ....................... и още знайни и незнайни форумци
      Всички знаем че сивия сектор е лидиращ и писателите смеят само да ни сънуват в книги.Нека си пишат

      Коментар


      • Първоначално изпратено от коки Разгледай мнение
        12 млрд. лева притежават 100-те най-богати българи
        Кви са тия глупости бе? Че то само форумните милионери притежават повече - Инвести, Шоколадчето Линдор , Черкезов ....................... и още знайни и незнайни форумци
        Не спори с ГЛУПАК! Ще те свали на нивото си и ще те бие с опит.
        私は最高のトレーダーだ

        Коментар


        • Гергов и Банев извън 100-те най-богати
          3-ти Декември 2010,
          Васил Златев, баща на шефа на "Лукойл-България" Валентин Златев, е пети в топ 100 на най-богатите хора в България, сочи класация на вестник "Пари". Златев- син изобщо не влиза в елитната стотица.

          Първото място в тази класация ще е абсолютна изненада, тъй като се заемало от човек, който до този момент не бил попадал под засилено обществено внимание, твърдят съставителите. Кой ще е човекът, ще е ясно във вторник, когато ще излезе нарочно списание, в което на 168 страници ще бъдат описани 100-те най-богати хора у нас. Състоянието им било 11,7 млрд. лв.

          Знае се, че сред най-богатите българия са бизнесмените Васил Божков, Огнян Донев, Васил Златев, Георги Тучев, Красимир Узунов (кой какъв бизнес държи виж каретата). Има и доста известни бизнесмени, които не са попаднали в класацията. Като например Георги Гергов, Николай Банев, Ветко Арабаджиев, Младен Мутафчийски, Тодор Батков, Христо Ковачки.

          Отсъствието ми от класацията е напълно логично, защото богатството ми е политически надут балон, коментира Гергов. Той е собственик на туристическия комплекс "Слънчев ден", хотел "Санкт Петербург", ЦУМ, на панаира в Пловдив. Гергов смята, че класацията на в. "Пари" е обективна.

          Ветко Арабаджиев, който е собственик на хотелите "Марица" и "Пампорово", на курорта Елените, захарния комбинат в Пловдив и е председател на Съюза на инвеститорите в туризма, не коментира, защото не бил запознат.

          Методологията за оценка на богатството на хората в класацията се базира на предположението, че то е функция от активи, генериращи приходи и печалба. Списъкът се определя от собствеността им в отделни бизнеси. Не са включени притежаваните коли, самолети и недвижими имоти, тъй като амбицията на класацията е да даде топ 100 на хората спрямо техния бизнес.

          От една страна, са подредени водещите над 500 компании в България по големина на приходите. Отсети са тези, които са 100% държавна или чужда собственост, извадени са акционерите, докато не се стигне до частни лица, които да бъдат обвързани с някакво богатство. В отделна класация са офшорките.

          Екипът на вестника е идентифицирал и хората, които не е успял да направи при първия метод. След това те са обвързани с бизнеси, които притежават директно или индиректно.

          За всяка компания са събрани основните финансови показатели - приходи, печалба, активи, задължения и други. Оценката е по приходи, печалба и активи. Взема се под внимание как се търгуват подобни бизнеси в цял свят. Като основна тежест има пазарната оценка в региона ни, Централна и Източна Европа. В случаите, когато е било възможно, за референтна точка е взета и пазарната капитализация на компанията - без тя да определя напълно оценката. От стойността са извадени задълженията, за да се установи реално колко струва този бизнес.

          При така установената оценка на бизнеса, се преценява стойността на собствеността в него за всеки един човек или офшорка. На база тази стойност е изготвена и крайната класация. В изследването е участвал и инвестиционен консултант.

          В списанието е направена и още една класация - десетте най-богати българи според комисията "Кушлев". Там първото място е ясно и се заема от Христо Ковачки
          Лилия Апостолова, изпълнителен дирекор на в. "Пари": Точни сме толкова, колкото са фирмите в отчетите си

          - С какво се различават критериите сега в сравнение с предишни класации на в. "Пари"?

          - Преди са използвани данни само за активите, като извадката от компаниите не е била пълна. Сега стъпихме на основа от близо 1000 най-големи по приходи компании за 2009 г. Извадихме данни за седем показателя от отчетите. След това направихме оценка по метода на пазарните аналози. Това значи, че вземаме коефициентите, при които стават сделки на развити пазари с подобни компании. Това бе гигантски труд. От 1000 компании изключихме тези с изцяло чужда или държавна собственост. След това стигнахме до собствениците със съществени дялове. Имаше и немалко случаи, в които бяхме улеснени от директна връзка между хора и фирми.

          - Защо сте изключили личното богатство?

          - Защото като бизнес вестник се интересуваме предимно от създаване на стойност в икономиката, от създаване на работни места и от успешни бизнес модели. Няма как да мерим в банкови сметки, имоти или коли, защото не сме данъчни служители.

          - Правена ли е справка какви данъци са внесли компаниите и техните собственици?

          - Платените данъци са отразени в отчетите на компаниите - ние сме ползвали нетната печалба, тоест това, което остава за акционерите, след като данъците са били платени. Ако някоя компания е открила начин да оптимизира данъчното си бреме, това естествено се е отразило и на оценката, която сме й направили. Нашата класация е толкова точна, колкото са били компаниите във финансовите си отчети.

          - Как точно е направена оценката на стойността на даден бизнес, ако компанията не е публична?

          - Наистина в държавите, в които има функциониращи фондови борси, подобни класации се правят много по-лесно, защото пазарът вече е казал мнението си за цената на компаниите. В словенската компания на Bonnier (собственик на "Пари") са преработили методологията за малко по-слабо развита борса и бизнес среда. Ние взехме модела на словенците и с помощта на финансисти от България го домоделирахме за нашите условия.

          Оценката е направена по метода на пазарните аналози. Например, ако за определен дистрибуторски бизнес в България няма борсова цена, ние вземаме предвид борси в различни региони, виждаме как пазарът там го оценява, слагаме по-голяма тежест на борсите от Централна и Източна Европа и определяме коефициент, с който претегляме финансовите резултати от отчетите на българските фирми.
          Хотели и голф държи екскметът на Правец

          Васил Златев, който по времето на Тодор Живков бе кмет на Правец е акционер в "Агрохолд" и председател на борда на директорите. Има участие в "Нафта трейдинг".

          Златев е инвеститор в няколко хотела под общото наименование "Хелиос". През последните години построи и голф игрище и хотел в Правец, за което получи сертификат за инвеститор първи клас. Васил Златев е също основател на Клуба на успелите, който по думите му включва около "500 изявени личности от областта на политиката, икономиката, културата и спорта. С подкрепата на фамилия Златеви се открива и филиал на "Сити Юнивърсити" в Правец.
          "Софарма" направи Донев 10-и

          Огнян Донев е сред основните акционери в "Софарма" и изпълнителен директор на фармацевтичната компания. Преди това е бил представител на "Метро" в България. През 90-те години се занимава и с търговия с черни метали.

          Донев е съсобственик и в още една голяма компания - "Доверие обединен холдинг". Холдингът е сред най-големите бивши приватизационни фондове. В портфейла му влизат 40 дружества от различни сектори на промишлеността - текстилния, фармацевтичния, хранително-вкусовия, строителния, финансовите услуги.

          "Доверие" е акционер в няколко публични компании, както и в "Доверие Брико", която управлява веригата магазини "Мосю Бриколаж" в България и региона.

          От октомври тази година Огнян Донев е и председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ).
          Божков е № 12

          Васил Божков е мажоритарен собственик на "Нове холдинг" , акционер с 25% и основател на "Еврофутбол", едноличен собственик на дружества в сферата на недвижимите имоти. Двете големи сфери, в които бизнесът на Божков се развива, са инфраструктурното строителство и хазарта. До 2010 г. той е в надзорния съвет на "Холдинг Пътища" и "Мостстрой". "Нове холдинг" е в съвета на директорите на двете дружества. В момента "Холдинг Пътища" участва в консорциума за строежа на лот 4 на магистрала "Тракия".

          При управлението на тройната коалиция печели големи инфраструктурни проекти. В последно време обаче поръчките на компаниите му намаляват и финансовото им здраве се влошава.

          В продължение на 7 г. Божков е собственик на ЦСКА, но през 2006 г. се разделя с него. Свързани с него лица са в ръководството на "Трансимпекс", която имаше безмитни магазини.

          Васил Божков е известен колекционер, неотдавна издаде и каталог на антиките си, които са близо триста.
          Красимир Узунов заема осмо място

          Красимир Узунов е собственик и изпълнителен директор на "Интерсервиз Узунов", дистрибутор на техника и представител на Sharp. Основните дейности на компанията се разделят и възникват няколко дъщерни фирми, сред които и "Мебелни къщи Ралица". "Интерсервиз Узунов" през 2007 г. продаде за 120 млн. евро "Мол Варна" на "Милър Дивелопмънтс".

          Узунов е и един от създателите на бизнес партия "Глас" и общински съветник във Варна. Семейство Узунови е член на Международната асоциация на семейния бизнес в Европа.

          "Изненадан съм от 8-то място, много е високо, но ако подобни класации са обективни, приемам ги", заяви Узунов.
          http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=697352
          Когато бил студент в Москва, приятели на Вальо Златев го попитали, какво работи баща му,а той отговорил: - Товарищ Живков назначил его ПАСТУХОМ /овчар/. Като видял учудения поглед на братушките, продължил: - Сейчас он стрижет и доить 11 000 овец в Правец! /по това време баща му - Васил Златев беше Председател на ОбНС - кмет на Правец/ Днес синчето стриже и дои целокупния български народ.
          Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

          Коментар


          • 12 млрд. лева притежават 100-те най-богати българи
            04.12.2010, 15:12
            news.bg

            12 млрд. лева е общото състояние на 100-те най-богати българи. От тях 11 са жени, разкрива предстоящото да излезе издание на в-к „Пари" - "100-те най-богати българи".

            От него става ясно, че най-богатият българин е индустриалец, притежаващ над 400 млн. лева.

            Класацията е изработена по строги критерии, консултирани с финансови експерти. Използвано е и ноу-хауто на партньорски издания от вестникарската група на "Пари" в Европа.

            За изготвянето на списъка със 100-те най-богати българи са анализирани близо 1000 компании, от които са отсяти само тези с българско участие. Уточнява се, че „Пари" не мери лично имущество, пари и яхти, а бизнеси.

            "Уникалното на тази класация е, че за първи път се прави преглед на личното корпоративно богатство. Смятаме, че тя дава добра представа за участието на българските компании във формирането на Брутния вътрешен продукт и добър поглед върху историята на България в прехода към пазарната икономика", коментира изпълнителният директор на в-к „Пари" Лилия Апостолова.
            http://news.ibox.bg/news/id_497014788
            ..................................................
            Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

            Коментар


            • Налична е окончателната версия на топ 10 на БГ милионерите http://milionerite.com/index.php?opt...d=36&Itemid=62 коментари?
              Винаги пазарувам евтино http://bureto.com

              Коментар


              • Налична е първата за тази актуализация на топ 10 на българските милионери за 2009 г.
                http://milionerite.com/index.php?opt...d=36&Itemid=62
                Винаги пазарувам евтино http://bureto.com

                Коментар


                • Тримата българи в топ 100 на най-богатите източно европейци съвпадата с първите трима на милионерите.ком http://milionerite.com/index.php?opt...3-16&Itemid=62 към септември месец когато им изпратихме данните.
                  Винаги пазарувам евтино http://bureto.com

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от sorento
                    Това малко ми звучи като-МИЛИЦИОНЕРИТЕ В БЪЛГАРИЯ
                    Е каква е разликата?

                    Коментар


                    • Това малко ми звучи като-МИЛИЦИОНЕРИТЕ В БЪЛГАРИЯ

                      Коментар


                      • Може да добавиш към списъка с милионерите и Младен Михалев - Маджо, Красимир Маринов - Големия Маргин, Слачвчо Христов, Георги Велчев /брат на Милен Велчив/, Мая Илиева /вдовица на Георги Илиев/, Тихомир Митев /третия от ТИМ/, Ахмед Доган, Павел Найденов /баща на Илия Павлов/, Димитър Димитров - Маслинката, Димитър Бербатов /месечна заплата 1 млн./ и други.

                        Коментар


                        • Парвенюто Банв е правил рожден ден на ток.

                          Коментар


                          • При тази мизерия има ли значение кой те управлява и дали си българин ,турчин или циганин.....Като гледам реалноста ,има ли смисъл да си националист ,като тук управлява ЦАРИЦА -ПАРИЦА....тО И ПО ВРЕМЕ НА великото априлско въстание ,няма един богат българин да е загинал ...всички са били сиромаси и са умряли уж за по.добър живот.От известните ше кажа само ИВАН ВАЗОВ И СТЕФАН СТАМБОЛОВ укоито са били богати и са се скатали .....Както и няма един българин клан от турчин....За съжаление сме клани от ПОМАЦИ: Перущица -Тамръшлията и Батак-Барутинлията.И най -трагичното е че и двамата доживяват до дълбока старост в България и НИКОЙ НЕ ИМ Е ПОТЪРСИЛ ОТГОВОРНОСТ НИТО ОФИЦИАЛНИТЕ ВЛАСТИ НИТО НЯКОЙ ЗА ОТМЪЩЕНИЕ....Срам ме е ,че съм българин....

                            Коментар


                            • Хахахха, тоя Петкан е невероятен анализатор. Нещо приход, актив, капитал, тия понятия му са мъгла май.
                              Коментарът е с аналитичен характер и не представлява препоръка по смисъла на ЗПЗФИ.

                              Коментар


                              • Милионерите у нас - мит или реалност
                                M o n e y . B g - 21 Август 2008, 09:53
                                Петкан Илиев
                                Според британския сайт „Хоум овърсиз" в България има 200 000 милионери или на глава от населението би трябвало да сме на едно от първите места в света. Тази бройка обаче е далеч от истината по няколко причини, дори ако включим и българските милионери по света:
                                Според правилото на Парето (италиански икономист и социолог от деветнадесети век), 20% от всички клиенти носят 80% от печалбата на фирмата, 20% от всички стоки дават 80% от оборота, 20% от населението изпиват 80% от бирата, 20% от населението притежават 80% от богатството и т. н. Според изследване на "Индъстри Уоч" брутното финансово богатство на българите в края на юни 2008 г. възлиза на 32.1 млрд. лева. От тях близо 10 млрд. лева са задължения към банки и лизингови дружества, което означава, че нетното богатство на населението е 22.2 млрд. лева. Тоест около 1,6 млн. българи, според правилото на Парето би трябвало да притежават около 17-18 млрд. лв. А за 200000 милионери са необходими поне 200 млрд. лв. нетно богатство. Нещо повече, първите 42 българи по богатство, според сайта milionerite.com притежават около 18 млрд. лева, което означава, че останалите близо 8 млн. българи се задоволяват с около 4-5 млрд. лв. или реално българските милионери са не повече от 4-5 хиляди души.
                                Ако сравним това богатство с реално декларираните доходи на домакинствата също ще се окаже, че милионерите едва ли надхвърлят дори и 10 000. Традиционализма на българина го кара почти 2/3 от парите си да ги държи като депозит в търговските банки (около 17 млрд. лв.), а други почти 26% да са му под ръка (в брой) - около 6-7 млрд. лв. Акциите представляват едва 6-7% от богатството на домакинствата. Тоест ако сравним структурата на приходите, на разходите и на вложенията ще видим, че те нямат нищо общо с държавите, където богатството е на почит и уважение. Разпределението на богатството по активи в «богатите» страни е: 1/3 в ценни книжа, 1/3 в недвижима собственост и 1/3 в депозити в различни валути. В същото време изследванията обаче показват, че по декларирани доходи българите са най-бедни в ЕС. Българинът е шест пъти по-беден от чеха, показва изследване на "Уни кредит" за богатството на Нова Европа. Освен това, доходите остават под равнището им през 1995 г., като равнището на реалните доходи през 2007 г. съставлява почти половината на това през 1990 г., независимо, че съгласно данните от официалната статистика на НСИ, общият доход на едно домакинство през юни се е увеличил до близо 690 лв. месечно, което представлява 12% увеличение спрямо юни миналата година. И след като работната заплата повишава дела си в структурата на домакинските бюджети (от 49.8% за юни 2007 г. на 54.7% за юни 2008 г.), а намалява процентът на доходите от самостоятелна заетост (от 10.1% на 7.6% за същия период) едва ли трябва да очакваме голям брой български милионери.
                                Ако направим съпоставка с други държави, примерно Русия, където добивният сектор изтласка доста руски граждани в списъка на милионерите и то в долари ще видим, че неофициалната статистика включва около 140000 души в тази група. Тоест едва ли България може да бъде сравнима с Русия и дори да изкара 200000 човека притежаващи милион и нагоре богатство. Дори да приложим стандарта за развитите икономики от около 1% милионери, то не би трябвало да има повече от 70-80000 българи притежаващи над 1 млн. лв.
                                В началото на хилядолетието, тогавашният финансов министър заяви, че само 3000 са данъкоплатците с месечен доход над 1400 лева, внасящи в хазната своята лепта от 40% от него. Излиза, че легитимните богати българи са само около 0.04% от населението. Сега те вече са над 14 000, но не всички са с доходи над 100000 лв. годишно за да се впишат в списъка на българските милионери. Като прибавим деятелите на сивата икономика вероятно българите натрупали над 1 млн. лв. богатство в годините на прехода са около 10000 души.
                                Според проведено пазарно проучване по поръчка на Банк Аустрия Кредитанщалт, член на UniCredit Group, средногодишният ръст на богатството на домакинствата за периода 2005-2008г. ще бъде 10 процента. Само 10% от българите инвестират за по-голяма пенсия. Тревожен е фактът, че 73 % от българите не са мислили да спестяват допълнително за старините си на фона на същия процент от пенсионерите, които са крайно неудовлетворени от държавната си пенсия, непокриваща разходите им за живот. Тази статистика е показателна не само за трудно достижимото заделяне на "бели пари за черни дни", но й за възможностите за повишаване на финансовата култура на онази част от работоспособното население у нас, което иска да увеличи спестяванията си. Данните сочат, че средният спестовен потенциал на българина на месец е 15.9 евро, а 51 % от хората, които спестяват или имат намерение за това, разчитат на пенсионните продукти от държавното осигуряване и частните пенсионни фондове. Близо 16 % от българите държат спестовните си средства по безсрочен влог, а 12 % - по срочни депозити. Вложения в недвижими имоти са направили 11 %, а 8 % са сключили застраховка "Живот". Оказва се, че жилищните спестовни схеми и инвестициите в ценни книжа все още се считат за добро пожелание. В крайна сметка, според данни на БНБ (в края на юни) общият брой на депозитите е малко над 11.8 млн., като в тях са вложени 20.63 млрд. лв., а средният размер на депозитите е малко под 1750 лв. Влоговете над 50000 лв. са 44609 (с обща сума от 6,1 млрд. лв.) при среден размер на депозитите от 137000 лв., което означава, че и от гледна точка на депозитите трудно може да повярваме за наличие на 200000 български милионери.
                                Най-големият актив в богатството на домакинствата остават имотите. Според изчисленията на "Индъстри Уоч", жилищното богатство достига 143 млрд. лева в средата на 2008 г. Българинът по доходи може да не се връзва с милионерските представи на Запада, но по жилищна собственост е съпоставим с европейските критерии. С други думи ако прибавим жилищното богатство на българина може да се окаже, че поне 40-50 хиляди българи са милионери, въпреки че българинът държи имущество на средно равнище, но живее с доходи на ниско.

                                Коментар

                                Working...
                                X