IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

КНИГИТЕ, които четем

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Корк, отговарям ти за другата книга на Елия Казан, защото фабулата наистина е интересна) - жената истински обичаше мъжа си и затова му изневеряваше - от любов, има и други сложни човешки взаимоотношения в романа, но това е водещото в ''От любов''/Acts of love така се казва/
    A ''Споразумението'' е негов връх не само като романист и сценарист/не съм гледала точно този му филм/, но и като човек - предвид биографията му в едни трудни моменти...
    ............

    Друга книга, която много харесвам е ''Нещата от живота'' на Пол Гимар - за живота и дребничките неща в него
    За любителите на ''лекия'' стил на Дж.К.Джером още нещо - ''Разговори след вечеря""
    Валентински е споменал ...неща малко от социологията, та ще допълня освен Тофлър нещо, което чета от Ралф Дарендорф - Съвременният социален конфликт


    Първоначално изпратено от zarco
    Чета всичко. Може смешно да прозвучи, но ме впечатлява и всякаква поезия - от наши и чужди автори. Любими поети: Евтим Евтимов, Недялко Йорданов, Робърт Бърнс...
    Освен тези, чета с удоволствие и Д.Дебелянов, К.Павлов, Миряна Башева, Ел.Багряна - има невероятни детски стихчета, както и Веса Паспалеева), Г.Константинов, Христо Фотев...и веднага се сещам за една рано заминала си бургаска поетеса -Петя Дубарова...

    Зарко, беше прав, че дори и във финансов форум има място за поезия, литература, музика, изкуство! /казвам го заради спора ни в една друга тема)/

    Коментар


    • Извънаредни ангажименти ме налегнаха в уж почивните дни,та сега нямам време за още един списък,но тези дни ще намеря време да си припомня някой фундаментални четива,поне за мен разбира се.

      Дядо Вълчо,и ти показваш отлично познаване на добрата литература.За Фокнър водиш,признавам си чистосърдечно,че не успях да изчета докрай трилогията,но има време.А си прав,че трябва и четене.

      Ради,то тази Игра на дама си е нещо друго,тук правилата са нещо относително и книгата може да се чете по доста начини,но все пак,Кортасар се е смили над нас и е направил някой уточнения и дори упътване
      За Джойс си прав,той е явление,но вероятно човек е по добре да започне с разказите му и чак след това да се пробва с Одисей
      Амаду е несъзнателен пропуск-Габриела,карамфил и канела,Какао и кръв....

      Съни,благодаря,че ми пропмни за Споразумението на Казан.Връх в творчеството му на писател и сценарист.Имаше и още една книга,много силна,не съм сигурен как се казваше,но ставаше дума за една жена,която много обичаше съпруга си и заради това му изневеряваше....

      Милена,и аз чух добри отзиви за Мариас,но още не съм чел нищо негово.Ако не греша,книгите на Мариас са от една поредица,в коята има една страхотна биография на Хенри Джеймс.Мисля,че беше на Колъм Тойбин

      Зарко,защо да е смешно,аз също обичам да чета поезия.мисля,че всеки човек изпада в различни ситуации,в които поезията може да му е добър другар.

      Peter(Petar),добър списък виждам в него някой големи свои пропуски,но добре,че съм пропуснал да ги спомена,но важното е,че не съм пропуснал да ги прочета
      Наследника от Калкута на Щилмарк-гениална книга,написана от човек ,който никога не е напускал родното си място,а когато четеш,имаш съвсем друго усещане. Тенекиеният барабан” на Гюнтер Грас е също значима книга,поне за мен.Дон Кихот разбира се е връх в световната литератра.Интересното в случая е ,че самият Сервантес не е харесвал тази своя творба.Иначе има интересни студии върху него от Унамуно и Хосе Ортега и Гасет.
      За Достоевски каквото и да се каже,ще е недостатъчно.Имам всичките му произведения в оригинал на руски,имам и 12 томното му българско издание на събраните му съчинения.Беше време когато бях решил да изчета всичко,но Идиот временно ме отказа.Въпрос на време е обаче да го почна отново.Спомените на Ана Достоевска също са интересни.

      Metachrom, Цялото кралско войнство е страхотна книга,мисля,че от тази книга беше знаменитата фраза”Не гласуваш,не съществуваш”
      Харпър Ли Да убиеш присмехулник,това също е невероятна книга.

      Сещам се сега и за още няколко много важни за мен книги

      Хладнокръвно на Капоти,оказал е голямо влияние на много писатели и сценаристи след себе си с тази си творба

      Л.Н. Толстой “Ана Каренина” ,мисля,че първото си изречение е показателно за заряда който носи в себе си този роман.
      “Всички щастливи семейства си приличат, всяко нещастно семейство е нещастно посвоему...”

      Наскоро и направих едно литературно откритие- "Богът на дребните неща" от Арундхати Рой мисля,че си заслужава да се прочете.

      „Мостовете на Медисън” - Робърт Джеймс Уелър.За истинската любов,как ни връхлита изведнъж и как променя живота ни ,как осмисля съществуването ни....

      Джубран Халил Джубран -Пророкът,може би това е най-известнта му творба,но има и невероятни притчи.Спомням се една. „Веднъж Красотата и Грозотата се срещнали на морския бряг.
      И си решили да се езкъпят в морето.
      Съблекли си дрехите и заплували сред вълните. Не след дълго Грозотата излезнала на брега, сложила си дрехата на Красотата и продължи по пътя си.
      Красотата след малко също излезнала, но не намерила дрехата си; и понеже била свенлива, и за да не остане гола, сложила си дрехите на Грозотата.
      И Красотата продължила по пътя си.
      И оттогава мъжете и жените бъркат едната с другата.
      Но има такива, които са видяли лицето на Красотата и я разпознават въпреки дрехите. И има други, които познават лицето на Грозотата и с каквито и дрехи да е ,те не могат да я прикриват от очите им.....

      Хубави почивни дни,на всички които почиват

      Коментар


      • Браво, Петъре - и аз кефя на много от тия книги - Капитан Блъд, Верновите книги, както и тия на Чарли Дикенс, Сашето Дюма тоже много кефи (Графиня дьо Монсоро, Кралица Марго са много по-добри от Тримата мускетари), Кларк, Азимов (Фондацията е сага №1), Клиф Саймак, Френки Хърбърт (ДЮН), сър Артър, и разбира се СТИВ КИНГ (ненормален като всеки гений).

        "Илфи Петров" - първоначално мислех, че е един човек, братя Стругацки, свети Августин, Киркегоров... а Ърни Хемингуей е баси некадърникът, както и дедо Вазов.
        Йовков и Елин Пелин и Данчо Радичков са добри, но на Елинът творчеството му е прошляшко.

        мале-мале - сега като поразсъждавам - аз прочел цяла ЖП-композиция книги...
        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

        Коментар


        • Predi da se zahvana s borsata(a tova e otskoro) ne bqh 4el kniga ot 1994g. 100na100 Hristo Stoi4kov Ванга-Великие Пророки-unikalna kniga i film4eto za Baba Vanga e dobro, i "Obu4enieto na Don Huan" na Karlos Kastaneda i o6te 2 ima, kakto kazva Don Huan 1-vo premahni straha

          Коментар


          • Книгата се казва - Елегантната вселена.
            Луда работа.

            http://youtube.com/watch?v=poINyvCN3tc
            Some things need time!

            Коментар


            • =

              Abe via si4kite ste strahotna rabota. Az naposledak nabliagam na Capital i Banker poniakoga 4eta i Trud i Pari Ako pak se zaigraia mnogo hodia da 4eta niakvi statii za na4inaesti investitori.
              Poslednata mi kniga bese elektronen bazar na Robert Blog.

              Uspeh na 4etiastite i na netolkova
              Не е препоръка за покупко-продажба на акции

              Коментар


              • Благодарско val/she

                Коментар


                • Bigalo,препоръчвам ти от същата поредица на СИЕЛА книгата на Робърт Пректър,както и Технически аналиѕ на иѕд.Класика и стил.

                  Коментар


                  • И Роберт Пет Уорън Цялото кралско войнство
                    Харпър Ли Да убиеш присмехулник
                    и О Хенри (ама моля ви се как можах за го забравя!) Затова пък сигурно няма човек който да не го е чел!
                    да добавя и Чудомир Според мене неговият Лъжлив Съби е по-добър и верен обобщен образ на българина от бай Ганьо
                    и Симеон Радев (колко малко са се променили нещата от времето на Строители на съвремена България)
                    а харесвам и Психоанализата на Фройд и теорията за за архетиповете на Юнг ама това е друга тема

                    Коментар


                    • eee yooo hora az sam savsem nov na fondovata borsa i sam mega zapalen, kakvo 6te prepora4ate kato za osnova na tazi materia ) a sa6to i za tehni4eskia analiz me interesuva, osven estesveno super dobrite knigi na Daniel Krastev i Ivailo Gruev - "Sarfiraite po valnite na finansovite pazari" i "Borsata ne e kazino" ) Have a nice trip iz pazara

                      Коментар


                      • Ето част от книгите

                        Детските и юношеските ми години минаха под влияние на творчеството на:

                        Жул Верн,- “Капитан Немо”, “Капитан Хатерас”, “Децата на капитан Грант”, “Тайнственият остров”, “Две години ваканция”, “Робюр Покорителят”, “Пет седмици с балон” "80 дни около света"(филмчето също беше много приятно направено)
                        Рафаел Сабатини – “Капитан Блъд”, “Дневникът на Капитан Блъд”, Морският ястреб, Скарамуш
                        Робърт Щилмарк – “Наследникът от Калкута”(това наистина е гениална книга; скоро мисля пак да я прочета, ей така за душата)
                        Майн Рид, Карл Май, Салгари
                        Джек Лондон – “Дивото зове”, “Белият зъб”,”Морският вълк”, “Белю Пушилката” “Мартин Идън”
                        Даниел Дефо – “Робинзо Крузо”, “Мол Фландърс”
                        “Граф Монте Кристо” – разпределена към раздел “научно-популярна литература от героите на “Изкуплението Шоушенк”.

                        Малко по-късно вече с

                        Чарлз Дикенс (“фронтмена” на викторианската литература) с “Посмъртните записки на клуба Пикуик”(ех колко се кефя на това произведение), “Оливър Туист”, “Големите надежди”(как може Робърт де Ниро да играе каторжникът?!), “Домби и Син”, Дейвид Копърфийлд” итн.
                        Кентърбърийските разкази от Чосър(мед за душата), Шекспир
                        Уудхауз, Дж. Джером(отново мед за душата)
                        Томас Харди(малко е тежичък) с “Кметът на Кастърбридж”, Тес от рода Дґърбълвил, Далеч от безумната тълпа, “Невзрачният Джуд”
                        Съмърсет Моъм “Души в окови”, “По острието на бръснача”,
                        Кронин с “Цитаделата”, “Дървото на Юда”, “Замъкът на шапкаря”, “Отвъд бездната”
                        “Завръщане в Брайдсхед” на Ивлин Уо (под влияние на филма прочетох и книгата)

                        Балзак с “Шагренова кожа”, “Дядо Горио”, Братовчедката Бет”, “Братовчедът Понс”, “Възход и падение на куртизанките”
                        Стендал с “Червено и черно”, “Пармският манастир”
                        Разказите наМопасан
                        Зола “Пари”
                        Кафка “Процесът”

                        Стайнбек с “На изток от рая”(много си падам по темата “баща и синове”, неволно правя асоциация с “Легенди за страстта”), “Улица Консервна” и продължението “Благодатният четвъртък”, “За мишките и хората”(и филма беше добър), “Пътувания с Чарли”
                        Хемингуей – “Старецът и морето”, “Сбогом на оръжията”, “За кого бие камбаната”
                        Уилям Уортън с “Пилето”(и филма на Алън Пакула е класика), “Гордост’, “Татко”
                        Разбира се “Параграф 22” Джоузеф Хелър
                        Ричард Бах – “Джонатан Ливингстън Чайката”, “Едно’, “Илюзии”
                        Класиката на Дъглас Адамс “Пътеводител на галактическия стопаджия”, “Ресторант на края на Вселената”, “Животът, Вселената и всичко останало”, “Сбогом и благодаря за рибата”
                        “Среща с рама”, “Една Одисея в Космоса” на Артър Кларк
                        Артър Хейли с “Летище”, “Хотел”, “Банкери”, “Колела”
                        Стивън Кинг(кажете ми тоя човек нормален ли е ) преди всичко с “Мъртвата Зона, “Зеленият път”, “Изкуплението Шоушенк”(от сборника “Особени сезони”, мисля че беше пролетната)
                        Разбира се “Майстора и Маргарита” на Булгаков,
                        Набоков с “Лолита,
                        “Дванайсетте стола” на Илф и Петров
                        Майкъл Ондатджи с “Английският Пациент”
                        “Тенекиеният барабан” на Гюнтер Грас
                        “Възгледите на един клоун” на Хайнрих Бьол
                        “100 години самота” от Габриел Гарсия Маркес
                        Керуак, Буковски итн итн
                        (да се изброяват всички е не само невъзможно, но и ненужно-който се интересува от литература, той си ги знае)

                        Специално внимание заслужава творчеството на Кърт Вонегът (тази година и той си замина) с незабравимите му герои Килгор Траут, Били Пилгрим, Роузуотър, планетата Тралфамадор. “Кланица 5”(нека помним винаги американското военно престъпление над Дрезден), “Майка нощ”, “Закуска за шампиони”, “Котешка люлка”, “Бог да ви поживи мистър Роузуотър”

                        Все пак като абсолютни върхове в световната литература следва да се окачествят “Дон Кихот” на Сервантес и “Братя Карамазови” на Достоевски
                        (Tворчеството на създателя на т.нар. “полифоничен роман” Достоевски заслужава специално отношение- тук говоря не само за т.нар. “royal flush” на Достоевски- “Престъпление и наказание”, “Идиот”, “Бесове”, “Юноша”, “Братя Карамазови”, но и за произведения като “Унижените и оскърбените”, “Записки от мъртвия дом”, “Записки от подземието”, “Двойник”, “Бедни хора”, Неточка Незвановна”, Играчът на рулетка”). A за любителите на историята горещо препоръчвам “Дневник на писателя”.

                        Като стана въпрос за история горещо препоръчвам на Леонид да се запознае с книгите на
                        1.Игор Бунич – “Златото на партията”, “Юмрукът на партията”, “Грешка в третия знак”
                        2. Виктор Суворов - “Ледоразбивачът”, “Последната република”, “Денят М”, “Аквариумът”, “Освободителят”, “Самоубийство”, “Вземам си думите назад”

                        Иначе на историческа тематика много ми харесват и
                        1. Светата Кръв и Свещеният Граал
                        2. Свещеният Вертеп на Лео Таксил
                        3. Богове, гробници, учени на Керам

                        А напоследък се увличам по книгите на Ернст Мулдашев - "Трагичното послание на древните", "От кого сме произлезли"

                        Коментар


                        • Чета всичко. Може смешно да прозвучи, но ме впечатлява и всякаква поезия - от наши и чужди автори. Любими поети: Евтим Евтимов, Недялко Йорданов, Робърт Бърнс...
                          "Погледната със страстно око, действителността се превръща в приказка!" П.Пикасо

                          Коментар


                          • Напоследък и Хавиер Мариас ("Сърце тъй бяло", "Всички души", "Лицето ти утре"). Испански автор със силно британски привкус.

                            Коментар


                            • ще се опитам да не повторя някой от вече посочените и мои любими автори или книги...)

                              Уилям Текери - "Панаир на суетата"
                              Елия Казан - "Споразумението" - за лицемерието и непрекъснатите "споразумения" които се правят, за да не си казваме истината/някъде там в голямата земя и времето на маккартизма....но и навсякъде другаде/.
                              Джек Керуак - "По пътя" ...Алън Силитоу - "Самотният бегач на дълги разстояния"
                              Никос Казандзакис - не видях да сте посочили "Зорба гъркът" - ммм, само за любовта към живота,
                              И пак за живота и това как се взимаме насериозно, много често -->Съмърсет Моъм - "Театър"....друга - "Души в окови"

                              Нещо от Изтока -древноиндийския епос - Панчатантра -притчи, басни, история...епос)

                              Коментар


                              • корк, как играеш дамата - последователно или в "конски" вариант :-)
                                името ми е червен определено е връх в творчеството на памук, истанбул, както и останалите само подчертават красивия стил
                                одисей си е експеримент, добър или лош, успешен или не, самото му съществуване го прави сполучлив щото се е случил - у нас господинов му е голям фен и вече години се пробва да разбере защо
                                впрочем погледни и амаду (може и да си пропуснал при изброяването)

                                аз пък се кефя на миските - до една четат куелю

                                нещо гледам се търсят профили с тази и сродни теми, което на мен не ми прави добро впечатление, но пък чета наред (опа, упс и пр. ето и аз се изтървах какво чета:-( )

                                Коментар

                                Working...
                                X