IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

КНИГИТЕ, които четем

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Императорът
    Бог да прости Кларк - велик бе... Май не остана друг от големите фантасти. Но мисля, че грешат за възрастта му - ако се не лъжа, роден е 1901.

    Иначе последното което прочетох е "Инвестиционните стратегии на Доналд Тръмп" - от дясната му ръка Жорж Рос.
    Е, Импе, при всички положения не е бил на 107 години! ;0) Все пак това не е нигерийски футболист, за да няма проследимост...

    Мир на душата му!

    Коментар


    • Бог да прости Кларк - велик бе... Май не остана друг от големите фантасти. Но мисля, че грешат за възрастта му - ако се не лъжа, роден е 1901.

      Иначе последното което прочетох е "Инвестиционните стратегии на Доналд Тръмп" - от дясната му ръка Жорж Рос.
      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

      Коментар


      • Writer Arthur C Clarke dies at 90

        Почина писателят-фантаст Артър Кларк

        Още една легенда си замина.

        Коментар


        • "Караибрахим попита, както яздеше до Сюлейман ага:
          - Какъв е тоя човек на оградата?
          - Русин, коняр.
          - Какъв е - правоверен или неверник?
          - Неверник. Купих го от един капитан на галера.
          - Тогава е роб?
          - Роб е.
          - Ага, продай ми го.
          Сюлейман ага сякаш не се изненада от странната молба.
          - Броил съм за него шест хиляди акчета - равнодушно рече той. - Ако още го искаш, твой е.
          Караибрахим измъкна от десния кобур на седлото пищов и без да спира коня си, стреля срещу човека върху оградата. Конярят вдигна ръце на главата си, олюля се, плесна с длани и падна назад. Изчезна от зида.
          Сюлейман ага дори не обърна глава.
          Караибраим ми рече:
          - Падна назад.
          Има поверие, че трябва да се гледа накъде ще падне първият убит в битката, за да се разбере кой ще я спечели. Ако от твоята войска първата жертва падне назад - ще отстъпиш, ако падне напред - ще победиш. То се разбира, ако назад падне първият убит от враговете, победата е твоя.
          - Аго, то важи само за битка - тихо му рекох аз.
          - Битка е - рече той и гласът му изкънтя сред тътнежа на копитата, защото тъкмо влизахме в тъмния тунел на двора. Пътят ни минаваше под сградите, за да излезе във вътрешните дворове."

          от Време Разделно на Антон Дончев
          "Only when the dusk starts to fall does the owl of Minerva spread its wings and fly."

          Коментар


          • Това е защото още използваш вестници или друга печатана хартия. Ние, които използваме тоалетна хартия, дори в кенефа не четеме.

            Общо взето:
            Никой вече не чете. А ако чете - не разбира. А ако пък нещо е разбрал - веднага го забравя.
            Не препоръчвам никому нищо.

            Коментар


            • Чета само в тоалетната. Нямам друго време. Сега за втори път - Фредерик Бегдебе "Любовта трае три години"
              Звукозаписно студио

              Коментар


              • Напоследък нямам време за книги - само когато съм в сгъбясано настроение, препрочитам разказите на Чудомир и О'Хенри или Жизнь и необичайние приключения солдата Ивана Чонкина на Владимир Войнович. Тази последната и от Швейк повече ме кефи, на глас се смея за ужас на околните

                Коментар


                • Понеже късно се включвам, доста четене падна, преди да реша да напиша и аз нещо

                  Като начало - metachrom, kork и peter са сложили много добра основа. Някъде на 80 % се покриват с моите предпочитания към писаното слово.

                  Бих добавла Алексей Толстой, братя Стругацки (бяха споменати, но за мен са в първата 10-ка, че даже и 5-ца), особено с "обреченият град", "трудно е да бъдеш бог" и веселата "понеделник започва в събота"

                  От руските класици още Лермонтов (герой на нашето време), Гогол с "Мъртви души" (истински шедьовър), разбира се - Пушкин със всичко

                  Детска фантастика - +Беляев

                  Булгаков (вече беше споменат многократно, ама никога не е достатъчно )

                  Солженицин "Един Ден на Иван Денисович" и другите му разкази, и разбира се "Архипелагът ГУЛаг"

                  Сенкевич (и не само Стас и Нели "Кво вадис" (Peter ей сега ще ме поправи ), "Кръстоносци"

                  Станислав Лем - Звездни дневници.

                  Азимов, ама не точно Фондацията, ами Голото слънце и като че ли най-много "И самите богове" "The Gods Themselves"

                  Толкин - всичко! "Силмарилиън", "Недовършени предания", "Хобитът", "Властелинът на пръстените". Създава цял един свят с митове и легенди за вечната битка между добро и зло. Майстор на перото!

                  Български:

                  Peter - ами Алеко?! Най-големият български писател за мен е Алеко Константинов.

                  Разбира се, изброените вече (да не повтарям) - Талев, Йовков, Димитър Димов.

                  Съвременни - Георги Данаилов е интересно откритие за мен. Пасков - не толкова...

                  Блага Димитрова - най-вече с Лице и Лавина, Радой Ралин...

                  Няма начин да не съм пропуснала, при това МНОГО....

                  Коментар


                  • виктор пелевин - generation "П" ; Чапаев и пустота
                    сергей минаев - духless, media sapiens/не е преведена на бг. още/
                    тери пратчет - всичко

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Bobi75
                      Аз не мога да се преборя с жена ми и имам кашони с книги и по мазето
                      ами силна жена си взел, та затова :-)

                      Коментар


                      • Но прав е Петър, че трябва да си има нарочена за библиотека стая. Аз не мога да се преборя с жена ми и имам кашони с книги и по мазето

                        Коментар


                        • и туканка ли намерихте да се дърляте, бе ?!?
                          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                          Коментар


                          • Azikram,

                            Прекалено "млада" ти е биографията, с други думи прекалено оскъдни са "биографичните ти данни" в тоя форум, че да си служиш с епитети, че и да разсъжаваш на глас. Първо дай малко доказателства за що-годе някакво ниво, а след това гледай да се "ежиш" в ефира.
                            Засега впечатлението ми е по-скоро, че си наредил "цялата" покнижнина по рафтовете в хола, белкем гостите............

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Peter(Petar)
                              Първоначално изпратено от azikram
                              Първоначално изпратено от Investorrr
                              Ех, ех, изредихте си целите библиотеки от книги. Ако, ви попита човек нещо от тези книги, сигурно няма да може да кажете нищо, ама нали това е форум, трябва да си избиваме комплексите. Навремето като ученик, всеки се хвалеше не какво е разбрал от една книга, а за колко време я е прочел, колкото за по-кратко време - по-добре. Аз чета Поуло Коелу - никой не каза нищо за този автор - явно за вас е много ниско ниво - ех, ех, бива ли ))), Захира я чета вече втора година и съм наполовината, а от БГ авторите Вапцаров. Ако искате мога и аз да ви изредя библиотеката на майка ми и баща ми )) Ако мислите, че ще изглеждам пред вас по-умен така, ще го направя )
                              не мога да не се съглася с теб инвестор. повечето май се опитват да се
                              Как ви даде душа, да оцапате и тази тема с типичната за българите "мнителност"?!От къде намирате тия сили?
                              Такива като вас обикновено подреждат книгите си в хола (не се надявам да ми разберете намека)
                              пич, бих ти отговорил подобаващо, но само като видях комбинацията: 1) Местожителство - Мюнхен + 2) израза "типично българската еди какво си" ми стана прозрачен. просто не си заслужава да отговарям.
                              просто прочети Криво разбраната цивилизация на Войников - сигурен съм, че ще се припознаеш в някой от героите
                              айде г-н европеецо, жив и здрав бъди и продължавай да четеш. имаш нужда

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от azikram
                                Първоначално изпратено от Investorrr
                                Ех, ех, изредихте си целите библиотеки от книги. Ако, ви попита човек нещо от тези книги, сигурно няма да може да кажете нищо, ама нали това е форум, трябва да си избиваме комплексите. Навремето като ученик, всеки се хвалеше не какво е разбрал от една книга, а за колко време я е прочел, колкото за по-кратко време - по-добре. Аз чета Поуло Коелу - никой не каза нищо за този автор - явно за вас е много ниско ниво - ех, ех, бива ли ))), Захира я чета вече втора година и съм наполовината, а от БГ авторите Вапцаров. Ако искате мога и аз да ви изредя библиотеката на майка ми и баща ми )) Ако мислите, че ще изглеждам пред вас по-умен така, ще го направя )
                                не мога да не се съглася с теб инвестор. повечето май се опитват да се
                                Как ви даде душа, да оцапате и тази тема с типичната за българите "мнителност"?!От къде намирате тия сили?
                                Такива като вас обикновено подреждат книгите си в хола (не се надявам да ми разберете намека)

                                Коментар

                                Working...
                                X