IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

НЛО, Извънземни, Световни конспирации, Необясними загадки в миналото и днес

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Обобщение на разследването, което направих, и което частично публикувах в последните няколко постинга:

    1. Към днешна дата нямаме никакви доказателства за наличието на разумен живот на няколкото хиляди екзопланети, открити до момента

    2. Тези екзопланети се намират в непосредствена близост до нас в сфера с радиус около 20 000 светлинни години. За сравнение - целия млечен път има диаметър около 120 000 светлинни години.

    3. Нито една екзопланета до момента не сме успели да я видим дори и като точка с размерите на 1 пиксел. Тоест всичката ни информация за тези екзопланети до момента е косвена (предполагаме), а не директна (видяхме).

    4. Възлагаме големи надежди на нови два телескопа, които още не са построени и изстреляни в космоса, но посредством които ще успеем да получим много допълнителна информация поради факта, че тези телескопи са оптимизирани и ще се занимават само и единствено с търсене на живот по екзопланетите, включително и разумен такъв.

    5. Цялата тази мания по НЛО е интересна като социално явление, но нищо повече. Доказателства за извънземни няма нито на земята, нито в изследвания до момента космос !!! Повтарям - ДОКАЗАТЕЛСТВА ЗА ИЗВЪНЗЕМНИ НЯМА !!!!!!!!!!!!!!
    Last edited by Mateev; 15.01.2025, 09:38.

    Коментар


    • Продължавам с разследването и затова зададох най-важният въпрос - има ли някакъв начин да разберем дали на екзопланетите има разумен живот?

      Разбирането дали на екзопланетите съществува разумен живот е изключително предизвикателство. Въпреки че нямаме директен метод за потвърждение на съществуването на интелигентни цивилизации, съществуват няколко подхода и методологии, които могат да ни дадат индиректни индикации:
      1. Търсене на техносигнатури


      Техносигнатурите са признаци на технологии, създадени от разумни същества. Те включват:
      • Радиосигнали: Търсене на изкуствени радиосигнали чрез проекти като SETI. Тези сигнали биха могли да бъдат насочени или случайни излъчвания.
      • Лазерни сигнали: Наблюдение на мощни лазери, които могат да бъдат използвани за комуникация между цивилизации.
      • Двигателни системи: Следи от големи структури или изкуствени обекти, например сфера на Дайсън – теоретична мегаструктура, която обгръща звезда за събиране на енергия.

      2. Търсене на биосигнатури


      Биосигнатурите са химически или физически признаци, които могат да свидетелстват за наличието на живот, но не задължително разумен.
      • Газове в атмосферата: Наличието на кислород, метан, азотен оксид или други газове в нестабилен баланс може да е индикатор за биологични процеси.
      • Отпадъчни продукти: Търсене на газове, свързани с индустриална дейност, като хлорофлуоровъглеводороди (CFCs), които са резултат от технологии.

      3. Оптични признаци
      • Изкуствени светлини: Наблюдение на необичайно отражение на светлина от нощната страна на планета, което може да е признак за градски осветления.
      • Геометрични структури: Търсене на ясни, симетрични форми на повърхността на планетата, които не могат да бъдат обяснени с природни процеси.

      4. Наблюдение на динамични промени
      • Аномалии в атмосферата: Редовни промени в състава на атмосферата, които не могат да се обяснят с природни явления, могат да показват индустриална активност.
      • Мегаструктури: Ако планетата или звездата показват необясними периодични затъмнения, това може да е индикатор за изкуствени конструкции.

      5. Характеристики на обитаемостта
      • Обитаема зона: Ако планетата е в зоната, където водата може да съществува в течна форма, шансовете за живот нарастват.
      • Комплексни молекули: Търсене на органични молекули, които са градивни елементи за живот.

      6. Изследвания на бъдещето


      С нови телескопи и технологии ще стане възможно по-подробното изследване на далечни планети:
      • Джеймс Уеб (JWST): Може да анализира атмосферата на планети и да открие потенциални биосигнатури.
      • Мисии като LUVOIR и HabEx: Планирани телескопи с висока резолюция, които ще търсят признаци на живот директно.

      7. Установяване на контакт


      Възможността за изпращане и получаване на съобщения към потенциални цивилизации също е част от стратегията за търсене на разумен живот. Например:
      • Методът METI (Messaging Extraterrestrial Intelligence): Изпращане на радиосигнали с информация за нас към други звезди.

      Заключение


      Все още няма директни доказателства за разумен живот на екзопланети, но комбинацията от търсене на техносигнатури, биосигнатури и нови технологии може да доведе до пробив в бъдеще. Най-голямото предизвикателство остава огромното разстояние до тези планети и ограниченията на настоящите инструменти за наблюдение.

      От мене:
      Към днешна дата все още нямаме никакви доказателства за разумен живот, но горещо се надяваме в близкото бъдеще с изстрелването на новите два телескопа LUVOIR и HabEx да открием нещо подобно, защото тези телескопи са направени с много висока резолюция и предназначението им ще е именно търсене на признаци за живот.
      Last edited by Mateev; 15.01.2025, 09:26.

      Коментар


      • ...И Спектр РГ (Русия и Германия, рентген+)

        Коментар


        • Продължавам с разследването:

          Колко екзопланети с размера на земята са открити и коя е най-далечната?
          Към януари 2025 г. астрономите са открили хиляди екзопланети, като значителна част от тях са с размери, подобни на Земята.

          Коя е най-далечната от тях?
          Една от най-далечните известни екзопланети с размери, подобни на Земята, е OGLE-2005-BLG-390Lb, открита през 2005 г. чрез метода на гравитационната микролеща. Тя се намира на около 21 500 светлинни години от Земята, в посока към центъра на нашата галактика, Млечния път.

          По какъв метод се откриват тези планети?
          Методът на гравитационната микролеща е особено ефективен за откриване на екзопланети на големи разстояния. При този метод масивен обект, като звезда или планета, действа като леща, изкривявайки светлината на по-далечен източник и усилвайки я, което позволява откриването на планети, които иначе биха били твърде далечни или слаби, за да бъдат засечени с други методи.

          А във видимия спиктър колко планети са открити и видяни като обект, по-голям от 1 пиксел?
          • До момента само няколко екзопланети са били пряко заснети като обекти във видимия или близкия инфрачервен спектър.
          • Дори и при тези снимки, планетите обикновено изглеждат като ярки точки (по-малки от един пиксел), чиято светлина е отделена от тази на звездата с помощта на сложни технологии, като коронографи и адаптивна оптика.
          • За момента няма екзопланети, които да са заснети с разрешаваща способност, достатъчна, за да се видят детайли на тяхната повърхност, или които да заемат повече от един пиксел в снимки. Всички изображения, направени досега, представят планетите като единични светлинни точки.
          От мене:
          Дотук е ясно -
          телескопите виждат само една единствена точица, по-малка от 1 пиксел, при това само за най-близките планети, а за далечните не виждат нищо друго, освен изкривяване на светлината на някой друг източник от образувалата се около планетата гравитационна леща. Това е лошата новина, но има и добра новина - зададох въпросът какво все пак може да се разбере от тази точица и получих отговор, който ме изненада:

          Дори от една единствена светеща точка, която представлява изображението на екзопланета, можем да извлечем значителна информация за нейните свойства, благодарение на съвременните астрономически методи. Ето какво може да се определи:
          1. Орбитални параметри
          • Разстояние до звездата: Измерва се от орбитата, по която планетата обикаля около звездата си.
          • Орбитален период: Времето, за което планетата прави една обиколка около звездата.
          • Ексцентричност на орбитата: Доколко орбитата е кръгла или елипсовидна.

          2. Размери и маса на планетата
          • Радиус: Определя се чрез транзитния метод, когато планетата преминава пред звездата си.
          • Маса: Може да бъде изчислена чрез метода на радиалната скорост (измерване на „люлеенето“ на звездата) или чрез наблюдения на гравитационни взаимодействия в системата.
          • Средна плътност: Ако са известни радиусът и масата, може да се изчисли плътността, което дава представа дали планетата е скалиста или газова.

          3. Атмосферни характеристики


          С помощта на спектроскопия може да се анализира светлината, отразена или преминала през атмосферата на планетата:
          • Състав на атмосферата: Могат да се открият газове като водород, хелий, въглероден диоксид, метан, кислород и др.
          • Присъствие на облаци и аерозоли: Спектрални особености могат да разкрият метеорологични условия.
          • Температура: Може да се определи от инфрачервеното излъчване или от разпределението на отразената светлина.

          4. Повърхностни свойства
          • Албедо (отразителна способност): Може да даде представа дали планетата има океани, ледени шапки или скалиста повърхност.
          • Температура на повърхността: Оценява се въз основа на албедото и количеството получена светлина от звездата.

          5. Възможност за живот
          • Хабитабилност: Може да се оцени дали планетата се намира в обитаемата зона на звездата, където водата може да съществува в течна форма.
          • Биосигнатури: Ако се открият специфични газове (напр. кислород и метан в баланс), това може да е индикатор за живот.

          6. Звезда-домакин


          Анализът на точицата често включва и информация за звездата, около която обикаля планетата:
          • Светимост на звездата: Определя количеството енергия, която достига до планетата.
          • Спектрален тип: Влияе върху атмосферата и повърхностните условия на планетата.

          Заключение


          Дори от минимална информация като светлинна точка, можем да извлечем подробни данни за екзопланетата, включително орбитални характеристики, физически свойства, състав на атмосферата и потенциална обитаемост. Тези анализи са ключови за разбирането на планетарните системи и за търсенето на живот във Вселената.

          От мене:
          Явно до момента не сме видели нито една екзопланета с повече от 1 пиксел, но въпреки това по параметрите на този пиксел можем да извадим една камара косвена информация, включително и дали планетата е подхожяща за живот (вода и кислород), както и дали има някаква възможност такъв живот да се е развил (кислород + метан в определено съотношение).
          Last edited by Mateev; 15.01.2025, 09:21.

          Коментар


          • Ето по-подробен списък на космическите телескопи, който обаче не е изчерпателен:

            Гама-лъчи
            • Комптън (Compton Gamma Ray Observatory) – НАСА, 1991 – 2000 г.
            • INTEGRAL (International Gamma Ray Astrophysics Laboratory) – ЕКА, активен от 2002 г.
            • Ферми (Fermi Gamma-ray Space Telescope) – НАСА, активен от 2008 г.
            Рентгенови лъчи
            • Чандра (Chandra X-ray Observatory) – НАСА, активен от 1999 г.
            • XMM-Newton – ЕКА, активен от 1999 г.
            • NICER (Neutron star Interior Composition Explorer) – НАСА, активен от 2017 г.
            Ултравиолетови лъчи
            • GALEX (Galaxy Evolution Explorer) – НАСА, 2003 – 2013 г.
            • Swift – НАСА, активен от 2004 г. (също наблюдава в гама и рентгеновия диапазон)
            Видима светлина
            • Хъбъл (Hubble Space Telescope) – НАСА/ЕКА, активен от 1990 г.
            • Кеплер (Kepler Space Telescope) – НАСА, 2009 – 2018 г.
            • TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) – НАСА, активен от 2018 г.
            Инфрачервени лъчи
            • Спицър (Spitzer Space Telescope) – НАСА, 2003 – 2020 г.
            • WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) – НАСА, активен от 2009 г.
            • Джеймс Уеб (James Webb Space Telescope) – НАСА/ЕКА/Канадска космическа агенция, активен от 2021 г.
            Микровълни
            • COBE (Cosmic Background Explorer) – НАСА, 1989 – 1993 г.
            • WMAP (Wilkinson Microwave Anisotropy Probe) – НАСА, 2001 – 2010 г.
            • Планк (Planck) – ЕКА, 2009 – 2013 г.
            Радиовълни
            • РадиоАстрон (Spektr-R) – Русия, 2011 – 2019 г.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от analog Разгледай мнение

              Отново?
              Виж сега, обижда се. Вярва, че прави нещо благородно, а ние го гаврил. Не разбира че, просто не приемаме "доказателствата" му, че. Е е лично и че се радваме, когато каже наистина нещо правилно и читаво (поне аз, винаги отбелязвам това). И смятам, когато покаже истинска грамотност и докаже състоятелност да продъл а да го поощряват, защото не е лош човек. Ама да се основава на това, че някой бил рекъл...Те и бабите в квартала говорят. Е, и?

              Коментар


              • Продължавам с любопитството си какви са възможностите на човечеството за изследване на космоса. Започнах с въпрос колко телескопа притежава човечеството?

                Човечеството разполага с множество телескопи, които се използват за наблюдение на космоса. Тези телескопи могат да бъдат разделени на наземни и космически, като всеки от тях играе важна роля в разширяването на нашите познания за Вселената.

                Космически телескопи


                Космическите телескопи се намират извън атмосферата на Земята, което им позволява да наблюдават небесните обекти без влиянието на атмосферните смущения. Някои от най-известните и активни космически телескопи са:
                1. Хъбъл (Hubble Space Telescope) – Активен от 1990 г., този телескоп се използва за наблюдение на далечни галактики, звезди и екзопланети.
                2. Джеймс Уеб (James Webb Space Telescope) – Стартиран през 2021 г., този телескоп е оптимизиран за инфрачервени наблюдения и изучава ранните етапи на Вселената.
                3. Чандра (Chandra X-ray Observatory) – Специализиран за рентгенови наблюдения.
                4. Тес (TESS - Transiting Exoplanet Survey Satellite) – Използва се за търсене на екзопланети.
                5. Гая (Gaia) – Картира позициите и движението на милиарди звезди в Млечния път.
                6. Спицър (Spitzer Space Telescope) – Беше активен до 2020 г. и изследваше космоса в инфрачервения спектър.
                Към януари 2025 г. има повече от десет активни космически телескопа, като много от тях са специализирани за различни спектри (оптичен, инфрачервен, ултравиолетов, рентгенов и гама).
                Наземни телескопи


                Наземните телескопи са значително по-многобройни, като се използват в обсерватории по целия свят. Някои от най-големите и модерни наземни телескопи са:
                1. Обсерваторията Кек в Хавай – Разполага с два телескопа с диаметър 10 метра.
                2. Европейският южен телескоп (ESO) – Very Large Telescope (VLT) в Чили – Състои се от четири основни телескопа с диаметър 8,2 метра.
                3. Обсерваторията Ла Палма в Испания – Дом на един от най-големите оптични телескопи, Gran Telescopio Canarias (10,4 м).
                4. Обсерваторията на Атакама в Чили – ALMA е масив от радиотелескопи, използван за наблюдения в милиметровия и субмилиметровия спектър.
                5. Субару (Subaru Telescope) – Японски телескоп в Хавай.
                Общ брой телескопи
                • Космически телескопи: Над 10 активни.
                • Наземни телескопи: Съществуват стотици, разположени в обсерватории по света, от които десетки са с големи размери (над 8 метра).
                Общият брой на телескопите е труден за точно определяне, тъй като се включват и множество по-малки обсерватории, които се използват за научни или любителски цели. Включително радиотелескопи и масиви от свързани телескопи (като Very Large Array в САЩ), броят се увеличава значително.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
                  Както се казва: "Благодаря ти за въпросите ", радвам се, че ИИ ти беше полезен
                  Опиши "основния иск" и ще се опитаме с ИИ да помагаме

                  Повтарям се: "Скоро много хора ще се озоват без работа, защото
                  не са се научили навреме да ползват ИИ като полезен сътрудник"


                  Добавям: "Скоро много информатици ще се окажат излишни,
                  защото не са разбрали как функционира ИИ
                  и не се научили да интегрират ИИ в разработваните системи"
                  Основният иск е работа на човешкия ум и изобретателност. Необходима е емоционална интелигентност съчетана с много опит.

                  Противно на програмистите, които гърмят на 40 именно от тази възраст адвокат, съдия и прокурор, доктор, учител и всички хуманитарни професии започват да стават много добри.

                  Машината не може и не бива да заменя човека в чисто човешките дейности, от каквото естество се явява и едно съдебно решение. Ако стигнем до подобни нива - това ще е краят на човешката цивилизация.

                  Специално в моя сектор ИИ може да ти направи сметките, но не може да разпита свидетел, камо ли малолетен свидетел и не може да взема чисто човешки решения. Има морални и етични граници. Би могъл да замени секретарката или някой второстепенен сътрудник.

                  Тук обаче повдигаш много интересни въпроси. Какво да правим с уволнените поради настъпването на ИИ?

                  Моят сектор засега от това само печели. Вече обработвам първите уволнени поради заменянето им с ИИ. Никой сектор в икономиката не е застрахован от подобна съдба с някои изключения.

                  Базов доход и евтина марихуана ли ще се дава на това население? Проблемите чукат на вратата.

                  Въпросът е: какво правим с неквалифицираната агресивна биомаса вярваща във всякакви “фейк новини” по социалните мрежи, когато бъде уволнена като неквалифицирана и ненужна?

                  Последната дискусия тук ти е нагледен пример за безпределна тъпота съчетана с точно толкова силна агресия. А сега си ги представи милиони подобни такива.

                  Ти как го виждаш, Барби?
                  Last edited by Selena2024; 15.01.2025, 09:06.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Vergil1975 Разгледай мнение

                    И тъй като видно е,че провокациите няма да спрат и няма да се води цивилизована дискусия, просто ще прекратя участието си във форума.
                    Отново?

                    Коментар


                    • Vergil1975, мрежите за споделяне на информация в интернет пръщят от лъжи и измами, още ли не си разбрал. Това нещо е нелечимо освен ако не се забранят, затворят и да не съществуват. За съжаление не само ти им вярваш. За космоса са най големите лъжи, като започнеш от кацания на Луната в миналото, всички космически агенции са си позволявали да лъжат защото не могат да ги изобличат. В момента нито могат да стигнат надалеч, нито могат да видят, те не са се развили да могат да правят такива неща защото това което представляваме очевидно не му е позволено - дадено да може да прави такива неща. Какъв ИИ при липса на естествен, програмата трябва да се казва - изкусен лъжец. Толкова си можем.
                      D.Y.F-091066

                      Коментар


                      • Т.е. Извънзем и може и да има, АЛА НИКАКЪВ ТЕЛЕСКОП, НЕ БИ МОГЪЛ ДА ВИДИ нито светлини на планетите им, нито кораб н сравнимо разстояние. Виж, отсам Юпитер /нека е Сатурн, отмен да мине/- да, допускам. Ама около друга звезда - съжалявам, не достигат нито светлина, нито резолюция. А Вергилчо е по изцепки и изявите неподготвен.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Vergil1975 Разгледай мнение

                          Прав си. Поддавам се на провокации,което е грешка.Ще я поправя.
                          И тъй като видно е,че провокациите няма да спрат и няма да се води цивилизована дискусия, просто ще прекратя участието си във форума.Не съм се регистрирал,за да ставам изтривалка на разни комплексари.
                          Значи, ще те разочаровам: НЕ Е "провокация". Някои неща, са по рождение: Бог дал, Бог взел. Пък и оспорването на фактите, НЕ Е ДИСКУСИЯ, А ДЕТИНЩИНА. Хубаво се виж, мъж на почти 50 години, а не си даваш сметка, колко олекваш. Хората са го казали:
                          Когато ФАКТИТЕ говорят, и боговете мълчат.
                          А ФАКТ е че, с телескоп, се вижда само някъде до пояса на Койпер. След като не може да се види ПЛАНЕТАТА (тяло от няколко десетки хиляди км.диамвтър), как някакъв полковник е "видял" нещо с размер единици км.? Ти изобщо съобразяваш ли? Разликата в плошите е милиони пъти бе, малкия. И е В УЩЪРБ НА "КОРАБА". Окото е С ЛОГАРИТМИЧНА чувствителност към светлината (1 МИЛИОН пъти повече фотони, са само 6 ВИДИМИ степени по-светъл обект, схващаш ли?)
                          Пък и НЕ Е звезда, а някакъв кораб. Вместо МЕГАВАТИ СВЕТЛИНА от кв.метър, само единици миливати (МИЛИАРДИ ПЪТИ ПО-МАЛКО) И ОТ НЕГО ЕЛЕМЕНТАРНО НЕ ПОСТЪПВА СВЕТЛИНА В ТЕЛЕСКОПА. ТОЛКОВА Е НИЩОЖЕН НА ЗВЕЗДНИЯ ФОН.
                          Last edited by Pyramid; 14.01.2025, 23:25.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                            Що бе?Какео и е на фидкусията?Върви си, с пълен ход: Ти тропаш с краче, народът се смее, става панаир - всичко е наред.
                            Прав си. Поддавам се на провокации,което е грешка.Ще я поправя.
                            И тъй като видно е,че провокациите няма да спрат и няма да се води цивилизована дискусия, просто ще прекратя участието си във форума.Не съм се регистрирал,за да ставам изтривалка на разни комплексари.Не мога да разбера какво е това желание да обидиш или подиграваш други хора заради мнението им.И аз обиждам ,но единствено, когато отвръщам на обиди и подигравки.Но явно това е положението и няма да се промени.
                            Last edited by Vergil1975; 14.01.2025, 22:38.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Vergil1975 Разгледай мнение
                              Напротив-ще спра да пиша ,щото ползотворна дискусия не може да се води.Влизам вече само да отговарям на обидите,щото няма как да оставя Сульо и Пульо да ме обижда.
                              А кой е вампирясал от липса на мъжки ласки се вижда много добре. Сигурно и по пълнолуние се чува воят.
                              Що бе? Какво и е на дискусията? Върви си, с пълна пара: Ти си тропаш с краче, народът се смее, става панаир - всичко е наред.
                              Last edited by Pyramid; 14.01.2025, 23:26.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Vergil1975 Разгледай мнение

                                И защо не си го патентовал?Ти си живееш в някакъв измислен свят, в който си голям изобретател и тъй като не си,използваш форума да си изливаш злобата.
                                Не плачи. Процедурата е в ход. А ти си невеж и не знаеш, как се прави патентът, най-възвръщаемият актив и колко години трае тази процедура. Затова, простено да ти е за глупавите приказки.
                                Last edited by Pyramid; 14.01.2025, 22:37.

                                Коментар

                                Working...
                                X