Първоначално изпратено от Arana
Разгледай мнение
Аз съм любител на историята и рядко жени са имали участие в някоя важна битка.В два случая жените по стечение на обстоятелствата имат думата във важни битки и в двата случая заради тяхна нерешителност губят битките,а и живота си.Първият случай е морската битка при Акциум през 31 година преди новата ера. Тогава се сблъскват флотите на Октавиан Август и Марк Антоний. Флотата на Август обсажда тази на Антоний в пристанището. И той тръгва на пробив като този пробив е неуспешен и войските на Антоний са на път да изгубят.Тогава се намесва флотата на Клеопатра, гаджето на Антоний. И тази флота прави обрат в битката.Но по нареждане на Клеопатра вместо да разбият флотата на Август нейните кораби напускат сражението.В резултат флотата на Антоний е разбита,сухопътните войски го напускат, а после и той и Клеопатра загиват. Тя се самоубива като я ухапва змия.
Вторият случай е през 1615г в Япония. Войските на Токугава обсаждат замъкът Осака,където се намира непълнолетният Хидейори синът на починалият управник на Япония -Хидейоши.Замъкът е с големи стени и няколко месеца войските на Токугава(първообраз на Торанага от романа Шогун)го атакуват без успех. Има и ровове.Тогава Токугава предлага на Хидейори да срине стените на замъка и да запълни рововете, а той да се оттегли. Това естествено е капан,но майката на Хидейори-Чача е толкова уплашена,че се съгласява ,въпреки че всички военачалници са против.Но тя надделява стените са сринати, рововете запълнени и войските на Токугава се оттеглят.След няколко месеца Токугава си намира предтекст и пак напада замъка. И лесно го превзема без стени и ровове. В битката загиват и Чача и Хидейори. Както и най-добрият им военачалник Санада.
Та в решителни моменти на живот и смърт жените се паникьосват.Не че не се е случвало и при мъже,но по-скоро е изключение.А и дори да не се паникьосат жените са много по-малко склонни да поемат риск.А когато се вземат решения, от които ти зависи живота, трябва да се рискува.
Така че никакъв матриархат не е имало. Напротив масово разпространена в Европа и Азия е била една фигурка на жена с големи гърди и ханш-символ на майката, жена,която кърми деца с големите си гърди.
Коментар