IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Коронавирусът ще прерастне ли в пандемия?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение

    Форумното общуване в писмен вид понякога ражда шедьоври

    Коментар


    • Първоначално изпратено от marketleverage Разгледай мнение

      В златните времена на Air травела когато в самолетите се е пушело са прави вентилация с нов въздух на всеки няколко минути гледах по някой от научните канали че сега са разредили след като не се уши

      https://www.who.int/ith/mode_of_travel/tcd_aircraft/en/

      Сега рецикулират до 50% от въздуха като уж трябва да минава през HEPA филтири (дано го спазват и ги сменят редовно - бюджетните и ноунеим са ми под съмнение)

      Most modern aircraft have recirculation systems, which recycle up to 50% of cabin air. The recirculated air is usually passed through HEPA (high-efficiency particulate air) filters, of the type used in hospital operating theatres and intensive care units, which trap dust particles, bacteria, fungi and viruses.
      Благодаря за уточнението.
      Прочетох това, което твъдях по-долу, на едро, ангро.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от 78-10 Разгледай мнение

        Неотдавна по повод на ковида се заинтересувах от с-мата на вентилация на пътническите ероплани. Общо взето, въздухът от едната страна влиза, от другата излиза. Няма въртене вътре като в МКС "Мир", а и няма защо.
        Друг е въпросът, че хората там са нагъсто и нагъзто.
        Форумното общуване в писмен вид понякога ражда шедьоври

        Коментар


        • Първоначално изпратено от 78-10 Разгледай мнение

          Неотдавна по повод на ковида се заинтересувах от с-мата на вентилация на пътническите ероплани. Общо взето, въздухът от едната страна влиза, от другата излиза. Няма въртене вътре като в МКС "Мир", а и няма защо.
          Друг е въпросът, че хората там са нагъсто и нагъзто.
          В златните времена на Air травела когато в самолетите се е пушело са прави вентилация с нов въздух на всеки няколко минути гледах по някой от научните канали че сега са разредили след като не се уши

          https://www.who.int/ith/mode_of_travel/tcd_aircraft/en/

          Сега рецикулират до 50% от въздуха като уж трябва да минава през HEPA филтири (дано го спазват и ги сменят редовно - бюджетните и ноунеим са ми под съмнение)

          Most modern aircraft have recirculation systems, which recycle up to 50% of cabin air. The recirculated air is usually passed through HEPA (high-efficiency particulate air) filters, of the type used in hospital operating theatres and intensive care units, which trap dust particles, bacteria, fungi and viruses.
          mWPCloud.com

          Коментар


          • Wie wird das neuartige Coronavirus übertragen?

            Das neuartige Coronavirus (SARS-CoV-2) ist von Mensch zu Mensch übertragbar. Der Hauptübertragungsweg ist die Tröpfcheninfektion. Dies kann direkt von Mensch zu Mensch über die Schleimhäute der Atemwege geschehen oder auch indirekt über Hände, die dann mit Mund- oder Nasenschleimhaut sowie der Augenbindehaut in Kontakt gebracht werden. Es wurden auch Fälle bekannt, in denen sich Personen bei Betroffenen angesteckt haben, die nur leichte oder unspezifische Symptome gezeigt hatten. Der Anteil an tatsächlich asymptomatischen Fällen ist nicht klar, nach Angaben der WHO und Daten aus China spielen diese Fälle bei der Verbreitung von SARS-CoV-2 jedoch offenbar keine größere Rolle.


            Източник: Университет Бон - Университетска клиника по вирусология

            В статията на фокус нюз става дума за Център по .... . Може спокойно да се игнорират конкретните използвани думи в българския сайт. Да не говорим, че Фокус е герберастка медия, а моето отношение към всичко, което понамирисва на такова, моментално ми светва сигнал за аларма.
            Въпреки това, никога не се възпирам да пускам линкове и към такива източници, когато знам, че новината не е фейк.

            Поствам нещо, което лично съм взел от сайта на клиниката.
            Предаването става от човек на човек - капковата инфекция трябва да попадне върху лигавица. Това става при много близък контакт или чрез заразени повърхности.

            Дали може да се случи след преминаване през въздуховодите и филтрите на клим. система - НЕ ЗНАМ!

            Коментар


            • За който живее в жилищен блок, и иска да се защити от коронавирус, искам да го светна за така нареченото НАДНАЛЯГАНЕ и ПОДНАЛЯГАНЕ. Може би не сте се досетили, но когато с някакъв вентилатор вкарвате/изкарвате въздух от една стая/апартамент, то вие създавате надналягане или подналягане, и това определя в каква посока ще се движи въздуха под входната врата.

              Ако например пуснете вентилатора в тоалетната, който изсмуква въздух, вие всъщност създавате подналягане в апартамента, което ще засмуче въздух от коридора на блока и евентуално вируси от някой болен комшия.

              Ако искате това да не се случва, трябва изкуствено да създадете надналягане в апартамента. Тоест посредством някаква малко вентилаторче (може и от компютър) да засмуквате външен въздух през някой прозорец. Това засмукване ще увеличи налягането в апартамента с малко, и въздуха под вратата към общите части на блока ще се движи от вас към коридора, което ще ви предпази от засмукване на чужд въздух, в който не се знае какво има.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение
                В Скоро време въобще не възнамерявам да летя.
                Неотдавна по повод на ковида се заинтересувах от с-мата на вентилация на пътническите ероплани. Общо взето, въздухът от едната страна влиза, от другата излиза. Няма въртене вътре като в МКС "Мир", а и няма защо.
                Друг е въпросът, че хората там са нагъсто и нагъзто.
                Last edited by 78-10; 02.04.2020, 16:51.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение

                  А и аз слагам, но преди да вляза в магазин, за да не стресирам продавачките Усещам ги, че са по-спокойни, като имат срещу себе си хора с маски Дотук добре, но с тази карантина не се сетих да се пострижа навреме, ... след месец и половина до 13 ти май ... незнам на какво ще приличам
                  Обади се на фризьорът си. И аз мислех, че не работят, но кльощавият е свикнал да е с къса коса и от него разбрах, че тази услуга се предлага на клиентите. Но трябва да има график - само за подстригване и с по-голямо времево разстояние между "пациентите" На човек по половин час, не по-малко.
                  Козметичките и маникюристките също работя, между другото - и те с график и без клиентите да се засичат в ателиетата.
                  Наздраве, Преци!

                  П.П. Забравих да кажа - маските са задължителни и за двете страни.
                  Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                  Мечо

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от 78-10 Разгледай мнение

                    Тази препратка на Фокус-нюз към македонски сайт към Кох-институт е ялова, в посочения първоизточник (Кох) не намерих точно такъв текст - обсъдено по-долу тази нощ.

                    Иначе с теб сме го разговаряли: ковидът са предава само по капков път, но не и по въздушно-капков. Второто означава, че може и от дишането на заразения, а първото — само от кашляне/кихане.
                    ​​​​​​
                    Помня, че сме го изговаряли, но тук се върнах към темата, доколкото в няколко поредни постинга се отбелязваше, че заразяване чрез климатика или клим. инсталация (вкл. в самолетите) е едва ли не предпоставено.

                    Аз лично не знам, дали климатичната инсталация може/не може да зарази. В Скоро време въобще не възнамерявам да летя.
                    Направи ми ярко впечатление в някакъв материал, че по повод на издирването на контактни персони при пътуване в самолет на заразен (което е установено по-късно), са издирвани съседите по седалка в някакъв диаметър.
                    Ерго, не се счита за изначално прието, че наличието на един отделящ вируси в самолета, означава безалтерантивно заразеност на целия самолет?!

                    Така поне е останало в спомените ми.
                    Вероятно има колеги, които чакат с нетърпения да Фръкнат към поредната екзотична дестинация или превземане на нечий бизнес в другия край на света

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от marketleverage Разгледай мнение


                      Забрави да допълниш че институра Роберт Кох в съзаклятие с Топлофикация София каза да се спрат климатичните системи с рециркулация на въздуха на малкото работещи за да може който има парно да го ползва него и да им е гадно на тези дето си нямат парно ...
                      Аз не знам защо някой си е въобразил, че въздуха в корабите, в супермаркетите и въобще в големите сгради с такива инсталации се РЕЦИКЛИРА. Тоест въздух от едно помещение отива в друго помещение или пък му се прави някакво пречистване и се връща пак. ТОВА НЕ Е ВЯРНО.

                      Рециклиращи инсталации има само в подводниците и в космическите кораби или космическата станция. Във всички останали случаи инсталациите просто подменят вътрешния въздух с външен такъв, като при това на нито една молекула въздух не и се налага да премине през 2 помещения. Вярно е, че има рекуператори, но те са за икономия на енергия и при тях входящия въздух физически не се смесва с изходящия.

                      По-корабите хората се заразяват един от друг не през въздушната инсталация, а в столовата, където се хранят заедно 3 пъти на ден, и като се разминават по коридорите, които обикновено са тесни.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                        А нашите тиквеници НИЩО не правят.
                        БИЛИ СА ЕДНА УПОЙКА И ЧАКАТ ПАЦИЕНТА САМ ДА СЕ ОПРАВИ.
                        За тези без симптоми на корона - НЯМА НИЩО. УМИРАШ КАТО КУЧЕ.
                        Капацитет и организация НУЛА. И без това малкото което има и него УНИЩОЖИХА.
                        ЛЕЖАЛ СЪМ НАД 200 ДЕНА В 7 РАЗЛИЧНИ БОЛНИЦИ В СОФИЯ
                        Положението все по зле става. Видимо само за 2 години и за лежащо болен и дочути оплаквания на лекари и сестри. Най вече че няма персонал, работа на 2,3 работи. А и бие супер много на очи като сестрите от 3+старша станаха 1+старша. И вечер има или сестра или доктор !?!?
                        И това във ВМА
                        Всички са изтрещели , не само икономиката се затрива , но и доста хора нуждаещи се от спешна помощ ...
                        За да не стане , че си измислям : мой роднина не искат да го приемат за спешна манипулация. Изписаха го преди няколко дена по бързата процедура след операция и сега след получени усложнения никъде не го искат . Проверено на няколко места . Дори и в частната където беше.
                        И да кажеш , че не е доплащано ...няколко К ...
                        И това е в София ....
                        Познайте каква е причината за отказ и коя е болницата
                        Тази здравна система прави богати една шепа хора , но управляващите не ги интересува ...ама хич.
                        Ще го кажа в прав текст - това е геноцид спрямо целия народ. Може би не към целия, вероятно 5-10% не ги засяга....
                        Да изнудваш болните на легло , немощните и тези в невъзможност да си платят ...

                        п.с. преди време ми взеха за хирургичен консуматив 1500 лв . След като излязах от болницата се оказа , че струва 120 $ ...
                        Ама как ми го "предложиха" - 2 часа преди операцията идва хирурга заедно с представител на фирмата вносител ...
                        И така на останалите трима в стаята . Аз бях най-лекия случай (медицински и откъм пари) , имах и застраховка ..... , но останалите бяха много, много зле ...след катастрофа и т.н.
                        ИЗРОДИ
                        Щото не могат да направят държавни поръчки или усреднени цени (напр. средно европейски)
                        ИЗРОДИ


                        За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение
                          Не знам за удачност да повдигам въпрос, че не мога да прочета всичко, а премълчаване не е удачно.
                          Повдигате въпрос за заразяване чрез въздух. Знам, въпросът не е формален, всяка употребена дума следва предварително да се дефинира старателно и изчерпателно. Въздухът сам по себе си - в чист вид, вероятно практически не съществува в гъсто населени места.
                          По-удачно е да се говори за аерозоли, флуиди?!

                          Разприказвах се, а не обяснянам причината
                          Някъде из герм. сайтове срещнах, че Ковида практически не се разпространява чрез въздуха, само в доста специфични обстоятелства.

                          Разпростр. става почти изцяло чрез пръски (микрокапки), които попадат директно в приемника или индиректно - чрез докосване на заразени повърхности. При директно вдишване на аерозол с микрокапчици, вероятно важи и относителното вирусно натоварване, или както там му се казва?!?!

                          Не се срамувам да поставя под съмнение, да попитам, но тезата за заразяване чрез климатика или съответната климаинсталация подлежи на допълнително уточняване.
                          Допустими са и напълно различни мнения

                          На този етап не намирам първоизточника (беше преди около 10 дни) на информацията - друго четох, а не линковете, които са посочени в статията:



                          Центърът по вирусология в Бон - Германия: Ковид 19 не се предава въобще по въздуха
                          ????


                          Уточнявам в аванс - това не е мое мнение, аз съм лаик и е препоръчително да бъда игнориран в субективните си възгледи.



                          Тази препратка на Фокус-нюз към македонски сайт към Кох-институт е ялова, в посочения първоизточник (Кох) не намерих точно такъв текст - обсъдено по-долу тази нощ.

                          Иначе с теб сме го разговаряли: ковидът са предава само по капков път, но не и по въздушно-капков. Второто означава, че може и от дишането на заразения, а първото — само от кашляне/кихане.
                          ​​​​​​

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Grosss Разгледай мнение

                            На кого да се оплачем на г-н Годжи,но Здравната каса ,на бат Бойко или на Михаля?
                            като повикаме още малко неволята. накрая ще я свършим работата и без нея

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                              Точно така - по време на криза болниците трябва да изглеждат празни. Така е и с болницата в Габрово (информация от вчера), но това не означава, че отделенията не са пълни с болни, и че болниците не работят. Просто е стегната дисциплината, и никой не се размотава безцелно по коридорите.

                              По-рано беше разпусната работа. Всеки можеше да отиде в болницата и да се размотава безцелно по коридори или дори в отделенията. Правили сме го всички, и затова знаете докъде беше стигнало разпасаното положение. В момента просто стегнаха дисциплината. Няма свиждания, няма безцелни разходки по коридорите на болницата. Влиза само този, които има нужда, и ходи с придружител само там, където трябва да отиде. И естествено болницата изглежда като замряла, но в действителност тя си функционира с пълна сила.
                              Радвам се , че си жив и се надявам да си здрав, Матеев.
                              И си давам сметка, че "отговорът" ви е "не" /на видеото/. Как беше, "страх лозе пази" /но, и парализира/. Някой се шашка, че не може да се справи, друг-че печалбата му може да не е 200%, трети - и от двете...

                              Надживял съм го, споко.

                              Ала сега, се замислих /но, не знам, дали да отворя / една тема такава: "Ограничаването на печалбата (в разумни граници) като мярка за стимул ръста на БВП.

                              Защо: Ами - отнася се за всички - След, като печалбата се реализира, най-често, се заделя. Заделянето на големи средства /при свръхпечалба/, може наистина и да дава на индивида и групата му някакво предимство но, в обема на цялата икономика, изважда тези пари /или по-голямата им чяст/ от обръщение, с което, спъва ръста на икономиката, която, обаче, определя курсовете на акции, потреблението, ликвидността катоцяло, лихвените проценти и т.н. В резултат онези, дето са натрупали най-големи печалби, /напр.американските топ технологични компании/ реално, показват минимален фактически ръст. Или поне, много по-нисък от възможния. Растат им акциите на борсата но, от ТОВА, с повече ресурс не разполагат. Просто И спекуланти, замразяват икономика във вид на печалби. И натрупаните им фондове /които може да бъдат изядени от инфлация и т.н./ стават проблемни при рязък срив на пазара.
                              И безработици, и т.н. Ще рече, всички искат ръст, ама някакси, без тях самите, те само да гушат патето. Силидарност ли? Изчезнала е. Единици може и да успяват но, като цяло, такава "скъпа" икономика, изостава. Пример ще посоча само един - Китай - въпреки, че има и още.
                              ...
                              И тук иде ред на дисциплината, за която намекна: В западните общества, единици натрупаха ресурс но, масово, се оглупя, а дисциплината отиде на вятъра. В резултат, сблъсъкът с такава Тотална Заплаха, като пандемията, ги ошашави, дезорганизира и води до огромни и несъразмерни загуби в човешки ресурс, който пък, е главен двигател на икономиката. Що? Щото, е оставен на обеднена смес, и са му изгорели клапаните /образно, от ДВГ/.
                              Ще рече, лакомията ебава пейзажа.
                              Май това беше.
                              Last edited by Pyramid; 02.04.2020, 19:00.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                                Потвърждавам, - имах час за зъболекар няколко дни напред, (малко пред карантината) и като дойде часа, той спуснал кепенците. Отидохме с моя приятел доктор, друг специалист да търсим, но и той дръпнал шалтера. Казах си егати конспирацията, боли не боли, повече с конспираторите няма да се занимавам (за да не си хабя повече времето) и сега чакам да отворят, ... амен амен след великден А и болката усети, че няма да е на нейното, и заради антиконспирацията спря да боли, ама да видим докога
                                На кого да се оплачем на г-н Годжи,но Здравната каса ,на бат Бойко или на Михаля?

                                Коментар

                                Working...
                                X