IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Коронавирусът ще прерастне ли в пандемия?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
    Ravnovesie, управленският материал идва от обществото. Той не пада от небето. Докато имаме това общество и тази народопсихология управленският материал ще е със същото качество. За съжаление някои неща в психологията на една нация се променят относително бързо, тоест десетки години, но други траят със столетия.
    Управленския материал идва на властт от по-добър ПР и повече пари за реклама от този на опозицията. Хората в мнозинството си винаги са полуидиоти. Реално какво прави дадено правителство има по-малко значение за това как е въприемано, от това дали причината да е на власт, която е успяло да вкара в главите на хората е достатъчно по-добра, от това което опозицията се опитва да вкара в главите на хората като причина да падне едно правителство. Реалността всъщност няма никакво значение, всичко е борба за емоции.

    Правителството ни управлява тази криза с Ковид, точно по този начин, с цел максимум ПР ефект, до колко е най-оптималното управление от чисто здравна, а и икономическа гледнна точка е реално ирелевантно - за ГЕРБ. Това вършеше работа, докато нещата не започнаха бързо да се влошават. Защото когато искаш полуидиоти да те харесват достигаш до полуидиотски резултати. И същите хора които са се кефили преди това, се обръщат срещу теб.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
      E, след тази твоя реплика всички трябва да млъкнат и да те гледат в очите,
      до издаването на твоя учебник за Ковид
      Почвам да го пиша, ама докат го издам ще е късно вече.
      Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

      Коментар


      • Ravnovesie, управленският материал идва от обществото. Той не пада от небето. Докато имаме това общество и тази народопсихология управленският материал ще е със същото качество. За съжаление някои неща в психологията на една нация се променят относително бързо, тоест десетки години, но други траят със столетия.

        Коментар


        • Абсолютно нищо не схващат. Те работят за идването на БСП-ДПС коалиция на власт

          И то ако може по време на пандемията, не след

          Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
          Един качествен лекар не се създава за ден два а за двадесет години. То и със спекулантите и инвеститорите е така. Трябват между десет и двадесет години да се научи. Предполагам поне това пишещите тук го схващат.

          Коментар


          • ама как можете да пишете такива работи, той тиквата ще ни спаси.
            опс ама той бил болен, значи ще мрете като кучета, извинявам се на ветеринарите като МУХА.
            Не че съм очаквал нещо друго.
            Ще сваляме накадърниците с песни, само от СОПА разбира боклука
            Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

            Коментар


            • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
              Напълно съм съгласен с това. Стадният имунитет на този етап е спорна теория защото нямаме достатъчно исторически данни за да можем да преценим колко дълго продължава имунитета след заболяването. Все пак е минало по-малко от година. Реално погледнато ако трае под 18 месеца не мога да си представя как е възможно да се постигне стаден имунитет по естествен път. Докато мине през една част от населението то дошло време да повтаря. Затова ако се тръгва към имунитет е много по-логично да се направи догодина през ваксина. За мен азиатците се справиха доста добре, но там има доверие на обществото към институциите. В Европа и САЩ хибридната война системно подронва доверието на хората чрез фалшиви новини и разни психологически трикове. Така държавата значително се отслабва защото намалява доброволното изпълнение от страна на хората. Убеждаваш 1/3 от населението, че няма вирус, убеждаваш една част от населението, че ваксините са опасни и убиват. От този момент държавата може да действа само чрез ефективна репресия срещу въпросните малоумници. А това е трудно постижимо. Затова държавите в Европа избраха пътя да покажат болните и труповете на хората и чак тогава да действат, което е следварително, неефективно и води до огромно количество излишни жертви. В това отношение България не прави изключение. Държавата не прилага ограничителни правила, които да наложи с репресия а се опитва да убеди хората на доброволен принцип да се пазят и изолират, като насреща хибридната война говори точно обратното с цел да подрине обществото и държавата. В това отношение Мангъров направи много. С думите си уби много хора. Грозна картинка, която ще доведе до излишно много жертви. Като в Българя ще са много по-вече от колкото на запад защото тук капацитета на здравната система е по-нисък поради липса на медицински персонал. За мен проблема е какво идва след ковида, защото след като в даден момент премине ще останем с опустошена здравна система. Един качествен лекар не се създава за ден два а за двадесет години. То и със спекулантите и инвеститорите е така. Трябват между десет и двадесет години да се научи. Предполагам поне това пишещите тук го схващат.
              Дълго време се нервих на неадекватното поведение на държавата ни, а и на гражданите. След това реших че след като това е и управленския материал, а и възможностите на обществото за въприемане то няма какво да се направи. Ще се наложи да умрат много хора, че и управленския материал да се смени, и в главите на хората да влезе малко акъл по трудния начин.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                Половината, които пишат че ковид не е опасен, просто се успокояват и се опитват да убедят и себе си. Тях донякъде ги разбирам защо са си вкарали главата в пясъка.
                Другата половина обаче са си платени ПР на заведения, туристическа индустрия, руски тролове, които се опитват да създадат хаос или пък бачкат за малоумното ни правителство, което се опитва да създаде стаден имунитет. Те вече не заслужават добро отношение.
                Напълно съм съгласен с това. Стадният имунитет на този етап е спорна теория защото нямаме достатъчно исторически данни за да можем да преценим колко дълго продължава имунитета след заболяването. Все пак е минало по-малко от година. Реално погледнато ако трае под 18 месеца не мога да си представя как е възможно да се постигне стаден имунитет по естествен път. Докато мине през една част от населението то дошло време да повтаря. Затова ако се тръгва към имунитет е много по-логично да се направи догодина през ваксина. За мен азиатците се справиха доста добре, но там има доверие на обществото към институциите. В Европа и САЩ хибридната война системно подронва доверието на хората чрез фалшиви новини и разни психологически трикове. Така държавата значително се отслабва защото намалява доброволното изпълнение от страна на хората. Убеждаваш 1/3 от населението, че няма вирус, убеждаваш една част от населението, че ваксините са опасни и убиват. От този момент държавата може да действа само чрез ефективна репресия срещу въпросните малоумници. А това е трудно постижимо. Затова държавите в Европа избраха пътя да покажат болните и труповете на хората и чак тогава да действат, което е следварително, неефективно и води до огромно количество излишни жертви. В това отношение България не прави изключение. Държавата не прилага ограничителни правила, които да наложи с репресия а се опитва да убеди хората на доброволен принцип да се пазят и изолират, като насреща хибридната война говори точно обратното с цел да подрине обществото и държавата. В това отношение Мангъров направи много. С думите си уби много хора. Грозна картинка, която ще доведе до излишно много жертви. Като в Българя ще са много по-вече от колкото на запад защото тук капацитета на здравната система е по-нисък поради липса на медицински персонал. За мен проблема е какво идва след ковида, защото след като в даден момент премине ще останем с опустошена здравна система. Един качествен лекар не се създава за ден два а за двадесет години. То и със спекулантите и инвеститорите е така. Трябват между десет и двадесет години да се научи. Предполагам поне това пишещите тук го схващат.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
                  E, след тази твоя реплика всички трябва да млъкнат и да те гледат в очите,
                  до издаването на твоя учебник за Ковид
                  Доктора е прав и аз напълно подкрепям неговото мнение. Да, наистина има различни видове хора, и наистина част от обществото като щраус си е заровила главата в пясъка и се чуди кого да обвини за съществуваща ситуация. Има обаче и хора, които анализират ситуацията трезво, и търсят начини да намалят вероятноста за собствено заразяване, както и начини да оцелеят, ако случайно се разболеят.

                  Накратко - едните гледат в миналото, а другите - в бъдещето. И в края на краищата по-подготвени ще се окажат тези, които гледат в бъдещето. Миналото вече е факт и ние няма как да го променим, но бъдещето можем да го променяме, и това е вече основание човек да си размърда сивото мозъчно вещество, ако го има.
                  Last edited by X_Y; 01.11.2020, 11:46.

                  Коментар


                  • Кой тук пишеше, че КОВИД-19 е безобидно грипче?
                    И че има държава "българия" ?
                    ================================================== =====
                    Разказът за последни часове на един живот и за преживяното от неговите близки - родителите, брат му и неговата приятелка. Именно тя, без да разкриваме името й, само първите букви от него - И.П., сподели за Dir.bg за случилото се. Предаваме разказа без да се намесваме в същината му. И заглавието е нейно...:
                    "На 30 октомври сутринта родителите му ни се обадиха, че през нощта не се е чувствал добре, бил е с доста ниско кръвно и е бил доста замаян. Веднага се опитахме да се свържем с личната му лекарка, както и с всякакви познати лекари, които ни препоръчаха да взема обичайните неща за повдигане на кръвното, които няма да му навредят при приема на други лекарства. През целия ден поддържахме връзка с него, около обяд беше успял да си стабилизирала кръвното налягане, и се чувстваше добре, въпреки това в ранния следобед се появиха замаяност и шум в ушите. От познати научихме и че всички отделения са пълни и в София цари пълен хаос относно настаняването на COVID пациенти.
                    Около 16-17 часа следобед той се почувства вече много зле, кръвното му падна изключително много - 50 на 90, беше замаян и каза че започва да диша тежко. И оттогава се започнаха мъките с това да намерим къде да го приемат.
                    Решихме, че ще проверим първо в частните болници, защото държавните със сигурност са препълнени. Първо позвъняване към Софиямед. Звъннахме на телефона, който е на спешното отделение, където вдигна една жена (чиято длъжност не знаем) и каза, че трябва да се говори с доктора, за да каже дали може да го приеме, но докторът в момента е зает и да се обадим по-късно.
                    След това звъннахме до Токуда, където ни препратиха отново към друг телефон, от където ни казаха, че има разпределителен център и трябва да се обадим там. През цялото време аз се опитвах да намеря телефони на този център, дежурен телефон на РЗИ, някакъв спешен телефон или списък на болниците с COVID отделения, но без резултат.

                    Звъннахме на няколко частни линейки, за да проверим дали може да му направят поне преглед, тъй като не знаехме защо състоянието му се влошава толкова бързо, но оттам ни отговориха, че в момента извършват само превози на пациенти, нямат лекари, и най-добре е да намерим първо място, където ще го настанят и след това да ги извикаме, за да не се разкарва болният из цяла София.
                    Последва ново обаждане до Софиямед, където вече обяснихме, че пациентът е в тежко състояние, можем да го докараме само те да потвърдят, че ще го прегледат и че имат легло. Последва същия отговор, че трябва да се чуем с дежурния лекар, а той в момента е зает. И така в рамките на няколко минути звъннахме още два пъти до тях, като на четвъртия път лекарят вдигна, изслуша какъв е проблемът и каза, че изобщо не знае защо му звъним, тъй като си имало разпределителен център и той не може да помогне.
                    Решихме, че повече няма какво да чакаме и трябва да звъннем на 112, за да запишат сигнала и да чакаме вече кога ще дойда линейка. Обяснихме по телефона, че става въпрос за млад мъж, на 33 години, без други заболявания, има си PCR тест, влошава се с всяка изминала минута и се нуждае от спешна медицинска помощ. От там ни посъветваха да се въоръжим с търпение и че ще изпратят екип, когато имат възможно. Това се случи към 18:30 часа. И оттук натам само чакане.

                    Отидохме пред блока, за да чакаме линейката и да видим къде ще могат да го закарат. Междувременно аз се заех със задачата да звъня на всички болници в София, за да видя къде има места и къде ще могат да го приемат. Остана вариантът веднага след като ми потвърдят, че някъде ще бъде приет, да извикаме частната линейка, за да може да го транспортира.
                    Първо обаждане до "Пирогов" - места няма, обясниха ми да звънна до координационния център, но не можели да ми дадат телефона им, защото били нови центрове и не знаят още какви са им контактите. Намирали се в инфекциозна болница. Позвъняване и до Инфекциозна болница - никой не вдигна.

                    Звъннахме на Александровска болница, където след поредно прехвърляне се свързах с една жена, която ми обясни, че нямат легла, но можем да го закараме за преглед и ако наистина е в лошо състояние не може да откажат да го прегледат, в която и да е болница.
                    Звъннахме и до ИСУЛ, места също нямат, не можели нищо да направят. Преглед също отказват.
                    Звъннахме в Първа градска болница - дежурният отговор, места няма, по спомен те поне ми дадоха телефона на координационния център, за да мога да им звънна и да видя къде има места и да го откараме.
                    От Центъра ми казаха, че никъде в цяла София няма свободни легла, не могат да му направят преглед и в момента две линейки седят и чакат с пациенти вътре да се освободи някъде легло. Как се освобождават легла в 19 часа не знам и не искам и да си помислям.
                    Междувременно звъннахме няколко пъти до 112, да кажем, че човекът се влошава, да попитаме има ли яснота кога ще дойдат поне някакво време, но те казаха, че нищо не могат да ни кажат, защото навсякъде е пълно, и има пациенти, които чакат от 15-16 часа следобед.
                    През това време звъняхме и до "Св. Анна", ВМА, Втора градска, редица частни болници - "Света Екатерина", "Доверие", "Сердика", които не вдигнаха на нито един от посочените телефони за контакти.

                    Решихме, че ще го закараме в Александровска поне да го прегледат и ако могат да му окажат първа помощ, но при второто ми позвъняване лекарката ми се развика и ми обясни, че човек с толкова ниско кръвно е за хоспитализация и те нищо не могат да направят и ми затвори телефона.
                    Поредното обаждане до "Пирогов", откъдето директно ми казаха и "да го докарате, няма да го приемем".
                    С всяка изминала минута човекът ставаше все по-зле, с все по-трудно дишане. При поредното обаждане до 112, дежурният им лекар пожела да се чуе директно с него и при разговора им освен, че се е държала грубо и му се е скарала, че не може да каже точно какви лекарства е вземал, му е казала, че поне още час ще трябва да изчака, въпреки че и той й е казал, че е много зле.
                    Продължихме да чакаме и да се опитваме да се свържем с някоя болница, по препоръка на наши познати звъннахме и в Четвърта градска, откъдето ни потвърдиха, че имат легла и може да го закараме с частна линейка. Веднага викнахме линейката, човекът каза, че ще дойде до 20 минути. Обадихме се отново в Четвърта градска, за да потвърдят, че ще го приемат, за да не го разкарваме в това състояние от болница на болница. 15 минути по-късно съквартирантът му, който е контактен с него и също беше под карантина, ни се обади, че вече диша много трудно и е припаднал. Приятелят ми не издържа и се качи (екипиран с маска, защото това имахме под ръка), за да види какво се случва. Частната линейка дойде може би 2-3 минути след това и човекът много бързо се качи. Но вече твърде късно. Правили са му сърдечен масаж около 20 минути, човекът от частната линейка е звъннал веднага на спешна помощ да им каже, че положението е много критично. Може би 40 минути след цялата случка, най-после дойде и държавната линейка - 4 часа (18:30 - 22:30) след подаване на сигнала. И то само за да констатират смъртта и да кажат, че нищо не могат да направят.

                    Ако се чудите как си отива един млад здрав мъж с коронавирус - ами така, с лечение по телефона, 4 часа чакане на линейка, обаждане до редица болници, какви ли не, отказ отвсякъде да го приемат или поне да го прегледат, тотално неглижиране от всички медицински екипи - било то държавни, или частни, липса на всякаква адекватна помощ, липса на желание да се спасят човешки животи, дори елементарна организация и яснота как да се действа в такава ситуация. Всеки е оставен да се спасява сам, както може и ако може. Мъката остава за нас, близките му, за един погубен млад живот, а цялата ситуация аз определям като едно убийство - убиецът е нашата здравна система, лекарите, които вчера ми заявиха категорично, че няма да го приемат, и бърза помощ, която не бих казала, че реагира бавно - бих казала, че изобщо не реагира."

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                      Млад мъж на 33 години почина от КОВИД-19, докато чакаше линейка

                      https://nova.bg/news/view/2020/10/31...9%D0%BA%D0%B0/

                      Случаят е направо трагичен. Здрав прав младеж с корона, който я кара в къщи сравнително леко, изведнъж рязко се влошава. Звъни на 112, но линейката се бави 4 часа, през което време младежа умира.

                      Това е нещо ново, което би трябвало да уплаши всеки. Леко и почти безсиптомно боледуване от КОВИД-19 от млади и здрави хора, след което внезапно влошаване и смърт буквално за 4-5 часа, което време е недостатъчно да дойде линейката.

                      Ако това е част от номерата на корона вируса (бързо влошаване и бърза смърт), нищо добро не ни чака.
                      Въпросът е ако този младеж имаше в къщи кислороден концентратор или малка алпинистка бутилка с кислород, дали щеше да оживее?
                      Дали разликата между живота и смърта е само няколко стотин лева?

                      Проучих електронните магазини в страната. Евтините малки кислородни бутилки от по 1-2 литра отдавна са изчерпани. Явно умните хора не спят. Има обаче все още налични по-големи и по-скъпи бутилки с кислород от 3, 5 и 10 л, с цена около 350-400 лева. Такава една бутилка би решила проблема за час-два, ако човек се транспортира със собствена лека кола.

                      Има и бутилки от по 50 литра, но цената им вече отива на 1000 лв.

                      Ако обаче на човек дълго време в къщи му се налага да чака помощ, то тогава трябва да притежава домашен концентратор на кислород. Такива струват между 1500 и 3000 лева в зависимост от марката и модела. Големи са като куфари и са тежки, но за сметка на това могат да произвеждат неограничено количество кислород до 5-6 литра в минута неограничено дълго време.

                      Въобще ако човек има такъв апарат, може да се лекува сам в къщи, и да не разчита на здравната система, която по всичко изглежда, че вече не работи.
                      Last edited by Mateev; 01.11.2020, 11:47.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение
                        Видя ли? Ти си видял, но видя ли дето му обяснявам че стомашно-чревния тракт е най-богат на АСЕ рецептори (казах тънко черво в пост по-долу) вирусът засяга множество органи, а каскадната реакция инфламаторни медиатори, цитокини, разгръща се буря и имунологични феномени с увреждания, тромбози и пр. Явно имунния отговор при много хора е хиперреактивен, тази роля на молекулни регулаторни механизми не се знае защо е честа и предизвикана, дали не се касае за Т супресорна инактивация или нещо друго. Да му обяснявам ли какво е ACUTE RESPRIRATORY DISTRESS SYNDROME...всеки ден има в реанимациите болни с този синдром - грип, пневмония от всякакъв вид може да се усложни с подобен синдром. Но при ковида е доста често. ARDS е морфологичен субстрат на тежка дихателна недостатъчност с ателектази, оток - интерстициален и/или интраалвеоларен, кръвоизливи и хиалинни мембрани в алвеолите на белите дробове. Има и респираторен дистрес синдром при новородените - част от патологията на тази възраст и се дължи на незрялост на алвеоларния епител, бронхо-пулмонална дисплазия, хиалинно мембранна болест дължаща се на вродена липса на сърфактант (повърхностно активно вещество предпазващо алвеолите от слепване, държи ги отворени). Да обяснявам цялата патофизиология на възпалението и белодробните функции ще отнеме години и по-добре да издам учебник за Ковид форума специално.
                        E, след тази твоя реплика всички трябва да млъкнат и да те гледат в очите,
                        до издаването на твоя учебник за Ковид

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

                          Видя ли? Ти си видял, но видя ли дето му обяснявам че стомашно-чревния тракт е най-богат на АСЕ рецептори (казах тънко черво в пост по-долу) вирусът засяга множество органи, а каскадната реакция инфламаторни медиатори, цитокини, разгръща се буря и имунологични феномени с увреждания, тромбози и пр. Явно имунния отговор при много хора е хиперреактивен, тази роля на молекулни регулаторни механизми не се знае защо е честа и предизвикана, дали не се касае за Т супресорна инактивация или нещо друго. Да му обяснявам ли какво е ACUTE RESPRIRATORY DISTRESS SYNDROME...всеки ден има в реанимациите болни с този синдром - грип, пневмония от всякакъв вид може да се усложни с подобен синдром. Но при ковида е доста често. ARDS е морфологичен субстрат на тежка дихателна недостатъчност с ателектази, оток - интерстициален и/или интраалвеоларен, кръвоизливи и хиалинни мембрани в алвеолите на белите дробове. Има и респираторен дистрес синдром при новородените - част от патологията на тази възраст и се дължи на незрялост на алвеоларния епител, бронхо-пулмонална дисплазия, хиалинно мембранна болест дължаща се на вродена липса на сърфактант (повърхностно активно вещество предпазващо алвеолите от слепване, държи ги отворени). Да обяснявам цялата патофизиология на възпалението и белодробните функции ще отнеме години и по-добре да издам учебник за Ковид форума специално.
                          Половината, които пишат че ковид не е опасен, просто се успокояват и се опитват да убедят и себе си. Тях донякъде ги разбирам защо са си вкарали главата в пясъка.
                          Другата половина обаче са си платени ПР на заведения, туристическа индустрия, руски тролове, които се опитват да създадат хаос или пък бачкат за малоумното ни правителство, което се опитва да създаде стаден имунитет. Те вече не заслужават добро отношение.
                          Last edited by X_Y; 01.11.2020, 10:58.

                          Коментар


                          • ravnovesie

                            Ето че пишат за такива случаи, но за да пишат първо трябва да ги има

                            Но както виждаш, дори и това не стряска

                            Азиатците просто са много по-дисциплинирани по природа. То затова в Тайван от 200 дни няма нито един случай на локално предаване на Ковид-19

                            https://edition.cnn.com/2020/10/29/a...hnk/index.html

                            Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                            Млад мъж на 33 години почина от КОВИД-19, докато чакаше линейка

                            https://nova.bg/news/view/2020/10/31...9%D0%BA%D0%B0/

                            Случаят е направо трагичен. Здрав прав младеж с корона, който я кара в къщи сравнително леко, изведнъж рязко се влошава. Звъни на 112, но линейката се бави 4 часа, през което време младежа умира.

                            Това е нещо ново, което би трябвало да уплаши всеки. Леко и почти безсиптомно боледуване от КОВИД-19 от млади и здрави хора, след което внезапно влошаване и смърт буквално за 4-5 часа, което време е недостатъчно да дойде линейката.

                            Ако това е част от номерата на корона вируса (бързо влошаване и бърза смърт), нищо добро не ни чака.
                            Last edited by X_Y; 01.11.2020, 10:56.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                              How does coronavirus kill? Clinicians trace a ferocious rampage through the body, from brain to toes


                              https://www.sciencemag.org/news/2020...ody-brain-toes
                              Видя ли? Ти си видял, но видя ли дето му обяснявам че стомашно-чревния тракт е най-богат на АСЕ рецептори (казах тънко черво в пост по-долу) вирусът засяга множество органи, а каскадната реакция инфламаторни медиатори, цитокини, разгръща се буря и имунологични феномени с увреждания, тромбози и пр. Явно имунния отговор при много хора е хиперреактивен, тази роля на молекулни регулаторни механизми не се знае защо е честа и предизвикана, дали не се касае за Т супресорна инактивация или нещо друго. Да му обяснявам ли какво е ACUTE RESPRIRATORY DISTRESS SYNDROME...всеки ден има в реанимациите болни с този синдром - грип, пневмония от всякакъв вид може да се усложни с подобен синдром. Но при ковида е доста често. ARDS е морфологичен субстрат на тежка дихателна недостатъчност с ателектази, оток - интерстициален и/или интраалвеоларен, кръвоизливи и хиалинни мембрани в алвеолите на белите дробове. Има и респираторен дистрес синдром при новородените - част от патологията на тази възраст и се дължи на незрялост на алвеоларния епител, бронхо-пулмонална дисплазия, хиалинно мембранна болест дължаща се на вродена липса на сърфактант (повърхностно активно вещество предпазващо алвеолите от слепване, държи ги отворени). Да обяснявам цялата патофизиология на възпалението и белодробните функции ще отнеме години и по-добре да издам учебник за Ковид форума специално.
                              Last edited by X_Y; 01.11.2020, 10:52.
                              Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                              Коментар


                              • How does coronavirus kill? Clinicians trace a ferocious rampage through the body, from brain to toes

                                https://www.sciencemag.org/news/2020...ody-brain-toes

                                Коментар

                                Working...
                                X