IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Всичко е по темата !!!. За Успеха....и причините за него. Искате ли да сте успешни?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от HSBC Разгледай мнение
    По мои наблюдения повечето хора не търсят баланс, а развиват силните си страни (или това, което смятат за силно) и така стават още по-небалансирани.

    (Коментарът ми е на първия ти пост.)


    Баланса е душевно спокойствие, а не балансиране на силни и слаби страни. Човек може да избере различни начини да го постигне, и хората, които са успешни често развиват това, в което са добри, като ако не явно, то поне полунеосъзнато вярват, че така ще се доближат до спокойствие. Други не правят така, повечето бих казал, изпадането в ежедневно повторение, в рутина, във вечно повторение върши същата работа за спокойствието. Защото ако нищо не се променя не се променя и контекста, в който човек е свикнал да живее. Светът и в по-тесен смисъл живота, вече може да бъде изолиран като нещо външно, заплашително, но извън съзнанието. За това често хората изпадат в страх или в гняв при дори дребни промени на рутината, на която са свикнали. Не е проблемът в промяната, а в това че тази промяна им прецаква защитата, основана на изолиране на света извън тяхната психика.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от mia11 Разгледай мнение

      Изключително си прав, както и Равновесие и всички други, но хич не е сигурно, че твоето напред е като моето напред и затова тезата с екстрема е доста спорна. Също толкова спорна, колкото и соца и капитала.
      Даже напротив. Сигурно е че всеки от нас под "напред" разбира различни неща. И не само всеки от нас, участниците в темата а почти няма двама души с еднакви разбирания. То затова темата е интересна и важна за мен. Търсим разлчия като например отношението към Айнщайн, Йовков, кражбата в ненили недрги, задачи от матура за седми клас, както и виждането по въпроса на економайзера на Тодор. Всичко е по темата както виждаш. Каква е ползата? За мен ползата е да си сверим часовниците и всеки да може да извлече някаква полза за себе си. Да намери нещо в мисленето си, което му пречи да постига неговият си успех. Хареса ли ти книжката?
      Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

      Коментар


      • По мои наблюдения повечето хора не търсят баланс, а развиват силните си страни (или това, което смятат за силно) и така стават още по-небалансирани.

        (Коментарът ми е на първия ти пост.)

        Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

        Няма как да не лъжеш себе си. Всъщност има как, човек напълно откровен със себе си, ще е в постоянна депресия. Голяма част от психиката на човека, са реално слой след слой защити, които предпазват човек от това да гледа реално на нещата. Така наречения баланс става отгоре върху тези защити. При баланс, отричането е успешно, желанията са балансирани с възможностите и човек се чувства в равновесие. Но това равновесие е винаги в даден контекст, сменяш контекста и отричанията вече може да не са толкова успешни. Така човек търси успех защото някъде отричането не е постигнало голям успех, някой аспект от живота, от реалността, го тормози. И той се опитва да го засили, като подържа желания и действия, които ако се осъществуват създават нов слой защити.

        Коментар


        • Абсолютно. На мене ми отне по-малко пет минути за да разбера, че няма как ВЧТ да надува цената на индекса S&P 500. На Iv_max му отне една загубена година, в която той написа книга по въпроса и после я хвърли в коша за боклук. А и спамеше NYSE с глупостите си.

          Относно функционирането на парите дето ти обяснявах, мисля, че все още не си загрял. Смятам, че и една вечност няма да ти стигне просто защото там трябва малко по-абстрактна мисъл. Истинските неща не стават само с комбинативност. С комбинативност можеш да решваш бързо задачки или да играеш на тука има, тука нема.

          Иначе, да, някой копа дупка с лопата за 3 часа, друг за 2 и половина, трети с багер за 30 минути, а четвърти разбира, че няма смисъл да се копае дупката. Има го и този момент. Има хора за всичко.


          Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

          Чисто теоретично, няма задача която да не може да бъде решена. Всеки може да реши всяка задача, дори и нерешимите такива. Важното е кой за колко време ще ги реши и колко пъти ще се обърка. Всеки може да изкопае дупка, но някои им отнема 5 минути а на други 5 часа. Примерно ситуация на пътя. Ако всички хора имаха повече време за реакция, нямаше да има нито една катастрофа. Ключовото е времето, демек ключова е ефективноста. Колко бързо можеш да направиш просто действие. Всяка година, родителите на тези които не са се справили вдигат гарга и всяка година задачите стават все по-лесни и неизискващи знания. Предни години питаха например колко ти е средната скорост ако в едната посока се движиш с 1 км/ч а на връщане с 3 км/ч и това се водеше за трудно, защото всички отговаряха 2. Освен това че задачите са лесни, на последните задачи от първи модул 15-та до 20-та понякога вкарваха някаква заблуда или излишна информация за да те подведат. Тази година и това го няма. Единствената трудна задача тази година беше задача 24 от втори модул. За да я решиш нея си иска въображения и умения да създаваш теореми. Това съчетано с малкото време, прави много трудно изпълнението. Тоест за обикновения човек максималните точки са 97 от 100. Тези другите три точки или трябва да си гений или късметлия, или да знаеш предварително конкретното решение. Естествено тези 3 точки нямат никакво значение. 85 точки ти стигат да бъдеш класиран на всякъде където поискаш. Не знам дали може да се подобри тази система. Аз поне не виждам начин. Така е направено, че и който си няма никаква представа от математика да реши половината задачи за да не губи вдъхновение а дори и най-добрия математик да не може да реши всичко за да не си повярва прекалено много.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от mia11 Разгледай мнение

            Да, тази гледна точка е колкото интересна и изпълнена с логическа мисъл, толкова и бягаща по тъча, сякаш доста удобна и оправдаваща се извинително за това да се надлъгваме сами себе си. Но значи ли това, че е де демотивиращо и лошо да търсим баланса, който преди това е бил дебалансиран и значи ли това, че аз търсейки равновесието се превръщам в шизоид като обобщене от цялата теза?
            Няма как да не лъжеш себе си. Всъщност има как, човек напълно откровен със себе си, ще е в постоянна депресия. Голяма част от психиката на човека, са реално слой след слой защити, които предпазват човек от това да гледа реално на нещата. Така наречения баланс става отгоре върху тези защити. При баланс, отричането е успешно, желанията са балансирани с възможностите и човек се чувства в равновесие. Но това равновесие е винаги в даден контекст, сменяш контекста и отричанията вече може да не са толкова успешни. Така човек търси успех защото някъде отричането не е постигнало голям успех, някой аспект от живота, от реалността, го тормози. И той се опитва да го засили, като подържа желания и действия, които ако се осъществуват създават нов слой защити.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от П.Ф.Изеров Разгледай мнение

              Кое е в теориите му са негови?

              Ето ти тук картинката на времепространството от Общата теория на относителността, 1915 г.
              https://en.wikipedia.org/wiki/Genera...ce_analogy.svg

              Ето ти същата картинка, но на Пуанкаре, 1905, и Минковски, 1908.
              https://en.wikipedia.org/wiki/Minkow...ling_earth.jpg

              Доста си приличат, само че втората е 10 години по-рано.
              Аз затова питам. И виж какви работи излизат...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                Равновесие е прав. Баланса е добре да го търсим...но екстрема ни дърпа напред.
                Изключително си прав, както и Равновесие и всички други, но хич не е сигурно, че твоето напред е като моето напред и затова тезата с екстрема е доста спорна. Също толкова спорна, колкото и соца и капитала.
                Знанието само по себе си не струва много, ако липсва въображение.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение

                  Описал си въпросите които всеки човек стигнал до идеята за ефективност си задава. Отговора на втората секунда мислене е 'не'.

                  Преди година реших да хвърля едно око на хвалбите му - може пък този път нещо да е направил. Изненадах се обаче като направих рисърч по темата. За подобно рециклиране на топлината намерих даже някаква заявка за патент от '71. Може и да са взели патент, но работата беше че поради ниския коефициент на топлопроводимост на водата (0.5) се наложило да правят резервоар в който мръсната вода да стои известно време , а другата да преминава от там през спирални тръби за да се осигури повече време за контакт. Понеже е голяма инсталация, то е подходяща само за гоялма сграда с много апартаменти. Тя е ефективна, но... Много скъпа... Реално няма избиване.
                  Потърсих данни за топлообмен за да сметна какво се получава от неговото устройство, и се изумих! Тия неща дето ги разправям по-назад са си обикновени оразмерителни сметки които всеки прави, особено при проектиране на охлаждане за електроника. Ми абсолютно безсмислено е да правиш подобно нещо...
                  Иначе гозакачам отвреме навреме, че скука иначе...

                  За филтъра е идея, те използват подобна технология на МКС, пречистват и урината... Но подобно нещо е много скъпо изглежда, пък и не е ясно дали не използват вакуум (изпаряване).
                  Иначе филтър би било най-ефективно
                  Това с филтрите, има хляб в него. Но не толкова заради енергията за загряване, колкото за спестяването на чиста вода на местата които няма. Например аз проучвах така система защото ми трябва за кемпер. Имам желание да си направя един тир на кемпер и да си обикалям света с него. Та на практика ми трябва да нося поне тон вода със себе си и да мога да си я пречиствам безкрайно. Естествено без тази от тоалетните и без едри боклуци. Само водата от душа. За сега не са ми предложили нещо готово като система, та според мен има хляб да се мисли в тази посока. Разбира се тук, както и навсякъде, проблем са регулациите. Та се налага да се правят саморъчно тези системи. Примерно това право за чиста и мръсна вода от двете страни на една и съща тръба е пълна идиотия. Нали студената е под налягане а отпадната не е. Не виждам как ще влезе отпадна в чистата ама това как да се обясни на един чиновник си нямам идея. Иначе аз на Тодор точно това му предложих тогава. Голяма серпентина в дъното на душкабина със стенен панел, зад който да отиде студената вода до дъното, да се подгрее и да се върне обратно. Така ще може да се монтира, без да се налага да се променя ВиК системата за къщата. Ако това чудо спестява примерно 30% от топлата вода, продажната му цена би била съизмерима с разликата в цените на двата бойлера. Примерно вместо да дадеш 400 лева за бойлер да платиш 300 лева за бойлер и 100 лева за допълнителната серпентина. Така хем не инвестираш, хем в последствие пестиш от ток, хем нямаш проблеми с монтажа. На мивка и аз не знам кой ползва топла вода, освен да си измия ръцете, или да изплакна нещо но аз у дома имам 800 литра гореща вода и понякога чакам да се достопли след като жена ми е излязла от банята, та ми е по-лесно да видя ползата от подобно устройство. Стига да няма проблем с регулациите и да е решен проблема със задръстването. Все пак в банята няма едри боклуци, но в мивката обикновено има.
                  Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение




                    Направих само първите 10 задачи от 2 до 11, защото първата я погледнах предварително и не се брои. И направих само 6 правилно с по 3 точки. Всичко за 22 минути.

                    Не мога да кажа, че са лесни. И наистина не тестват нищо друго освен бързина. Освен това не мога да си представя колко трудни са за седмокласници. Предполагам за учениците с по-хуманитарна насоченост този тип задачки ще са доста трудни.

                    Но въпреки това учениците все пак знаят какво да очакват и съответно се подготвят специално за този тест. След това в цялата работа има известна доза техника, особено при multiple choice - има си хитринки.

                    И накрая, викаш чужденците ще ни помислят за глупави. Няма такова нещо. Тестът е еднакво труден за всички, а за чужденците е важно дали си сред първите 5%, първите 10% и т.н. а не абсолютната оценка. Примерно в Белгия максималната оценка е 20 (като минималната е 10), но реално никой никога не получава 20. Ако имаш 18 (което аз имах по един предмет като правих магистратура там) се смята че си се представил невероятно добре, а 16-17 е супер - все едно си отличник.
                    Чисто теоретично, няма задача която да не може да бъде решена. Всеки може да реши всяка задача, дори и нерешимите такива. Важното е кой за колко време ще ги реши и колко пъти ще се обърка. Всеки може да изкопае дупка, но някои им отнема 5 минути а на други 5 часа. Примерно ситуация на пътя. Ако всички хора имаха повече време за реакция, нямаше да има нито една катастрофа. Ключовото е времето, демек ключова е ефективноста. Колко бързо можеш да направиш просто действие. Всяка година, родителите на тези които не са се справили вдигат гарга и всяка година задачите стават все по-лесни и неизискващи знания. Предни години питаха например колко ти е средната скорост ако в едната посока се движиш с 1 км/ч а на връщане с 3 км/ч и това се водеше за трудно, защото всички отговаряха 2. Освен това че задачите са лесни, на последните задачи от първи модул 15-та до 20-та понякога вкарваха някаква заблуда или излишна информация за да те подведат. Тази година и това го няма. Единствената трудна задача тази година беше задача 24 от втори модул. За да я решиш нея си иска въображения и умения да създаваш теореми. Това съчетано с малкото време, прави много трудно изпълнението. Тоест за обикновения човек максималните точки са 97 от 100. Тези другите три точки или трябва да си гений или късметлия, или да знаеш предварително конкретното решение. Естествено тези 3 точки нямат никакво значение. 85 точки ти стигат да бъдеш класиран на всякъде където поискаш. Не знам дали може да се подобри тази система. Аз поне не виждам начин. Така е направено, че и който си няма никаква представа от математика да реши половината задачи за да не губи вдъхновение а дори и най-добрия математик да не може да реши всичко за да не си повярва прекалено много.
                    Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

                      Е тука ще се съглася. И на мен ми е малко “схемаджия” този. Математиките му ги прави сръбкинята. Да но поне теориите са си негови. За реалната полза други по-знаещи да кажат.
                      Кое в теориите му e негово?

                      Ето ти тук картинката на времепространството от Общата теория на относителността, 1915 г.
                      https://en.wikipedia.org/wiki/Genera...ce_analogy.svg

                      Ето ти същата картинка, но на Пуанкаре, 1905, и Минковски, 1908.
                      https://en.wikipedia.org/wiki/Minkow...ling_earth.jpg

                      Доста си приличат, само че втората е 10 години по-рано.
                      Last edited by П.Ф.Изеров; 25.05.2018, 11:50.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                        Що говориш глупости извинявай.

                        Дъщеря ми миналата година завърши IB. В рамките на 3 седмици има 16 изпита по 6 предмета като три са хай левъл..като математиката на хай левъл е все едно цялата математика в ТУ само че в 12 клас. 16 изпита...щото някой предмети имат като математика...икономика ...химия..са по 3 изпита на предмет.
                        А тука има две шибани елементарни матури...които ако си учил и разбирал през годината кво учиш...не са никакъв проблем а вие оревахте света.
                        А времето е много важно че не може да бъде голямо. Щото трябва да отличи хората които мислят прилично бързо.
                        Нямаше да отговоря на колегата...ама и ти да кажаеш това...моля те....
                        Чети ето ти линк. Изпит за държавни служители в европейска държава.

                        Виж тука точка 6.2.4. Минимален срок между двата изпита 72 часа и максимален 45 дена. Извадка от държавен вестник на европейска държава за държавен конкурс за едни много готини позиции. Гугъл преводач върши работа. Линка по-долу.

                        За това, което имат като матури нещата са по-нагъчкани, но те нямат матури след 7ми клас, а накрая на образователния цикъл за средно образование и се готвят поне две години. Т.е., доста по-зрели и по-подготвени са.

                        Така, че има доста резон в казаното от прецаканото. Аз лично й благодаря за информацията.
                        https://www.boe.es/boe/dias/2016/11/21/pdfs/BOE-A-2016-10951.pdf

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
                          То такава е приказката за Айнщайн. Иначе аз така и не разбрах, дали има реална полза от неговите теории. Гледах някакво сериалче по нешинъл географик за него. Голям схемаджия го предствиха там. Неговия баща го изрита.Използва бащата на една любовница за да го вкара в университета, където смени любовницата за да му пише трудовете и така общо-взето до края.И при липса на конкретно изобретение съвсем съмнителен ми изглежда. Единственото му гениално, което представиха че съпостави светлина и звук, Демек откри че светлината има скорост като звука и че ако си във влак и едновременно блеснат две светкавици, ще видиш първо тази към която се движиш. Та като говорим за успех, историята на неговият успех изглежда доста интересна.
                          Е тука ще се съглася. И на мен ми е малко “схемаджия” този. Математиките му ги прави сръбкинята. Да но поне теориите са си негови. За реалната полза други по-знаещи да кажат.

                          Коментар


                          • Завист+импотентност = ГООЛЯМО И СМРАДЛИВО
                            Last edited by Pyramid; 25.05.2018, 05:40.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                              аз бих филтрилар топлата вода която искам да я ползвам и ще я върна в бойлера без устройство с максимално КПД, Така и вода ще се пести. Филтъра не го знам колко струва...но пък устроийството така или иначе изисква да се почиства. Ако цената на филтъра издържи икономията ето ти го ефекта. Само че няма смисъл от устройство.

                              По принцип си мисля. Не съм специалист.

                              Пробелмите на устройството са че е необходимо да ползваш проточен бойлер иначе инсталацията ще е много трудна ...това го казах вече. Обаче как да си сложиш в банята душ дизайнерски за 1000 лв...и да праснеш проточен бойлер да еба.....или проточен бойлер на всяка мивка ...занам че не всеки го прави това ама бая хора държат на дизайна и нямат място скрито да слагат Х на брой проточни бойлери.Ако си в къща....ок...там по е възможно...ама пак зависи от къщата.

                              Другото което ме притеснява че устройството поставено на мивка къде миеш чинии ( аз не знам вече кой мие чинии в мивка..щото една съдмиална е 300 лв ама айде ) или си миеш ръцете и то с гореща вода щото аз си ги мия с хладка може да има 100 кпд но съпоставимо с общата консумация на ток това ще е незначителна икономия която даже няма и да я усетиш. Освен ако не бачкаш на строеж и да си миеш ръцете през 10 минути. Колко пъти ще си измиеш ръцете в едно домакинство дето ходи и на работа...незнам. Третото което ме притеснява е че ефективността може да дойде евентуално от къпането. Да кажем двама души се къпят по веднъж на ден за около 5 минути. Това е...квото спестиш спестиш. Обаче как ще върнеш водата от канала в банята нямам идея. Аз например във всичките нас дето имам...т.е 4 места не виждам техническа възможност точно в моя случай да сложа кво да е в банята. Преди няколко години като правих последния ремонт бях ги побъркал да търсят възможно най тънкия дизайнерски сифон да не ми отнемат от височината на душ кабината. Ако някой ми каже....сложи си нешо от долу или отстрани ще го изгоня. Щото тази ефективност във ток не знам колко е...но определено е нищожна част от консумацията . Да не говорим че аз нямам бойлер и в големите градове повечето нямат....щото имат централно топлоснабдяване. Т.е това не е за мен.

                              Затова съм скептично настроен по отношение на масовостта на продукта без значение колко ефективен е.
                              Описал си въпросите които всеки човек стигнал до идеята за ефективност си задава. Отговора на втората секунда мислене е 'не'.

                              Преди година реших да хвърля едно око на хвалбите му - може пък този път нещо да е направил. Изненадах се обаче като направих рисърч по темата. За подобно рециклиране на топлината намерих даже някаква заявка за патент от '71. Може и да са взели патент, но работата беше че поради ниския коефициент на топлопроводимост на водата (0.5) се наложило да правят резервоар в който мръсната вода да стои известно време , а другата да преминава от там през спирални тръби за да се осигури повече време за контакт. Понеже е голяма инсталация, то е подходяща само за гоялма сграда с много апартаменти. Тя е ефективна, но... Много скъпа... Реално няма избиване.
                              Потърсих данни за топлообмен за да сметна какво се получава от неговото устройство, и се изумих! Тия неща дето ги разправям по-назад са си обикновени оразмерителни сметки които всеки прави, особено при проектиране на охлаждане за електроника. Ми абсолютно безсмислено е да правиш подобно нещо...
                              Иначе гозакачам отвреме навреме, че скука иначе...

                              За филтъра е идея, те използват подобна технология на МКС, пречистват и урината... Но подобно нещо е много скъпо изглежда, пък и не е ясно дали не използват вакуум (изпаряване).
                              Иначе филтър би било най-ефективно
                              Last edited by Имхотеп; 25.05.2018, 05:13.
                              Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                              Коментар


                              • Абе моля ти се, някакъв тъп професор Айнщайн без кинти, най-много някаква мижава Нобелова награда да е взел

                                Коментар

                                Working...
                                X