IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли социализмът да създаде по-бърз растеж от "капитализма"?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Зависи в каква среда си и какви проблеми ви вълнуват

    Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

    Да ви имам бъзиците интелектуални.

    Коментар


    • Много сложен въпрос, още повече, че нямам ясна визия как ще се структурира обществото в бъдеще.

      Но и аз смятам, че е възможно в момента да текат големи “Трусове във властта”, които да преобразят света извън традиционното противопоставяне ляво/дясно.

      Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

      Остави я сега темата за жените. За момент. Предполага се, че сме пред разпад на старото, а още не сме измислили нова работеща социална структура, която да е достатъчно удовлетворителна за обществото. Затова толкова ми харесва темата, която си постнал. Според мен и двете стари системи буксуват и следва да се роди хибрид. Нещо средно между капитализъм и социализъм. Според теб кои черти от двете системи ти лично би взел, за да контруираш едно по-модерно общество?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
        Преди дестина годни работех в един отдел с една швейцарка и швейцарец. Не мога да генерализирам, но и двамата бяха готини и все още поддържам контакт с тях и се виждаме един-два пъти годишно.

        Но редовно ги бъзикахме за това, че жените не са могли да гласуват до 1971 и че влизат в ООН през 2002г.



        Пряката демокрация има и по-големи абсурди, но вече съм ги забравил.
        Да ви имам бъзиците интелектуални.

        Коментар


        • Като се има предвид, че забогатяването зависи предимно от научнотехническия прогрес и това, че поне за сега той е движен главно от мъжете...

          За ООН, макар и доста неефективна организация, вярвам, че без тях светът щеше да е по-лош. А ако всички действаха като Швейцария по отношение на членство в международни организации - може би нямаше да има ООН.


          Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

          То това освен за бъзик някакво практическо приложение има ли?

          Т.е. като жените им са почнали да гласуват да не би да са станали по-богати, щото вземат по-мъдри решения? Или па като са влезли в ООН.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

            Остави я сега темата за жените. За момент. Предполага се, че сме пред разпад на старото, а още не сме измислили нова работеща социална структура, която да е достатъчно удовлетворителна за обществото. Затова толкова ми харесва темата, която си постнал. Според мен и двете стари системи буксуват и следва да се роди хибрид. Нещо средно между капитализъм и социализъм. Според теб кои черти от двете системи ти лично би взел, за да контруираш едно по-модерно общество?
            В момента западната цивилизация е точно социализъм с частна инициатива и 'покети' на свободен пазар. Тези 'покети' са инкубаторите на новите идеи и технологии, които са подобаващо изолирани за да не застрашат социалната структура. След като станат малко по-популярни и ползваеми в бизнеса, биват регулирани т.е. одържавени и около тях се създават купища работни места. Тези нови работни места генерират данъци, които държавата изполва за финансиране на закриващите се индустрии и бизнеси и т.н.
            Last edited by d.j.T.; 10.04.2018, 16:48.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
              Преди дестина годни работех в един отдел с една швейцарка и швейцарец. Не мога да генерализирам, но и двамата бяха готини и все още поддържам контакт с тях и се виждаме един-два пъти годишно.
              Но редовно ги бъзикахме за това, че жените не са могли да гласуват до 1971 и че влизат в ООН през 2002г.
              Пряката демокрация има и по-големи абсурди, но вече съм ги забравил.
              Остави я сега темата за жените. За момент. Предполага се, че сме пред разпад на старото, а още не сме измислили нова работеща социална структура, която да е достатъчно удовлетворителна за обществото. Затова толкова ми харесва темата, която си постнал. Според мен и двете стари системи буксуват и следва да се роди хибрид. Нещо средно между капитализъм и социализъм. Според теб кои черти от двете системи ти лично би взел, за да контруираш едно по-модерно общество?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                Но редовно ги бъзикахме за това, че жените не са могли да гласуват до 1971 и че влизат в ООН през 2002г.
                То това освен за бъзик някакво практическо приложение има ли?

                Т.е. като жените им са почнали да гласуват да не би да са станали по-богати, щото вземат по-мъдри решения? Или па като са влезли в ООН.


                Коментар


                • Преди дестина годни работех в един отдел с една швейцарка и швейцарец. Не мога да генерализирам, но и двамата бяха готини и все още поддържам контакт с тях и се виждаме един-два пъти годишно.

                  Но редовно ги бъзикахме за това, че жените не са могли да гласуват до 1971 и че влизат в ООН през 2002г.



                  Пряката демокрация има и по-големи абсурди, но вече съм ги забравил.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                    Разбира се че могат да преценяват швейцарците. През 1971 например те преценяват, че жените могат да гласуват
                    Ако българите трябва да преценят какви данъци да плащат с директна демокрация дали ще стигнат парите за самите референдуми?
                    За сравнение, във Великобритания жените могат да гласуват от 1918г. В Германия от 1919. В САЩ от 1920. А в България от 1937г.

                    Сам даваш още по-силен аргумент за напълно възможната пряка демокрация и у нас. Не е много силен аргумент дамското гласуване. Рано или късно са пробили. За мен по-силен аргумент е как мъдро си водят делата швейцарците с референдуми по теми като минимална заплата, паритет или не с еврото, не застрояване с джамии и т.н. и т.н.

                    И повярвай съвременната швейцарка си е ок, даже много ок, както и съвременната българка. Излезе наскоро някакъв ранкинг на жените инженери в Европа. България е на второ място след Латвия. Женската тема се преекспонира понякога, а според мен трябва да се гледат комплексът от решения, които държава с управление като швейцарското успешно решава на база на засилено местно самоуправление и пряка демокрация. Друг пример е Исландия след банковата криза през 2008 г. и мъдрите решения, които взе по отношение на някои банки и банкови ръководства.

                    Аз съм за подобен модел на държавно управление, още повече, че България като територия и брой на населението е съпоставима и с Швейцария и с Исландия. Има и други примери. Останалото е в нашите ръце.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение

                      При китайската комунистическа партия хората се возят на влакове стрели:



                      ----------

                      При българския капитализъм през 2018-та година, има влак с три вагона от втората световна война, миришещи на кенеф, хората в първа класа се возят прави, натъпкани като в консервна кутия:



                      https://btvnovinite.bg/bulgaria/kosh...hiven-den.html



                      Всеки да си прави изводите.
                      Хе хе, това бе добро.
                      Ама и по лошо има, я виж тука

                      https://www.youtube.com/watch?v=bfMfXuNRRkY

                      Коментар


                      • Като стана въпрос за Китай. Празните градове на Китай вече всички ги знаят. Ако все още някой не ги знае да прочете малко.

                        Местните правителства за да изпълнят плана за растеж спуснат от централното правителство - почват безсмислени строежи на градове, в които се надяват един ден някой да си купи имот там.

                        https://www.youtube.com/watch?v=irEv6uAFhro

                        Термина е Ghost City или China Ghost Cities за търсене в Гугъла.


                        Както виждате растеж се създава лесно. Проблемът е, че този растеж не е устойчив и като дойде кризата той ще бъде изтрит.

                        Така че е добре да има устойчив (натурален) растеж, който няма да бъде изтрит като дойде кризата, а не растеж на всяка цена.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Evgo Разгледай мнение
                          .....
                          Отделно социализмът учеше хората на труд.


                          ...по концлагерите и бригадите ли? Учеше ги на мързел, крадене от общото/държавното, скатаване, предателство, нагаждачетво, лизачество и всякакви други гнусотии с които се деморализира тоя и без това не толкова морален народец.

                          Коментар


                          • Сега няма нито лъжи нито демагогия и корупция..Няма и нагласени избори и фалшиви социологически резултати..Стабилна държава Европредседател с работещи бедни, пенсии по 100 евро и детски надбавки по 40 лева..

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Bobacho Разгледай мнение

                              Старите филми бяха одобрени от Партията преди да се излъчат и показват нещата така както Партията иска да бъдат представени на работническата класа. Това че, се правят изводи от тези филми просто показва, че Вие и хората са започнали да забравят дивия социализъм.
                              Прав си относно цензурата.
                              Но не помниш ли хубавите уредени комплекси в СФ, с рози отпред и малко коли. А сега какво е пред блоковете, кола до кола.
                              Отделно социализмът учеше хората на труд.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение

                                При китайската комунистическа партия хората се возят на влакове стрели:


                                Всеки да си прави изводите.
                                При китайската комунистическа партия хората в столицата ходят с предпазни маски, щото въздуха не става за дишане. В капиталистическа София, като фалира Кремиковци - всеки си диша чист въздух на воля.

                                Всеки да си прави изводите

                                Коментар

                                Working...
                                X