IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли социализмът да създаде по-бърз растеж от "капитализма"?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение

    Разбира се. С цената на десетки милиони жертви, принудителен труд и общо взето живот в огромен концлагер, от който дори не можеш да си мечтаеш да забегнеш.
    Еми хуманно си отдето и да го погледнеш, както казва Грую.
    Человека е в същността на тоя хуманен, справедлив и икономически издържан строй. А както знаем - нет человека, нет проблема....и всичко се решава бързичко.

    Всъщност и в древен Египет са постигнали нещо невиждано. И то преди повече от 3К години представи си.

    Е за чий уй им е било да строят тия пирамиди е отделен въпрос, но е факт, че са .....абе страхотни . Пък дестките иляди роби пукнали там....майната им!
    Пак генерализираш, макар да има много логика в думите ти. И много силно мразиш онзи строй А истината е, че и тогава, особено в първите му години, въпреки репресиите, разкулачванията, горянското движение и т.н. е имало искрено убедени хора, които са вярвали в строя. И те са строили Прохода на републиката, Димитровград, хилядите заводи и т.н - оттам е растял БВП-то до небесата в онези години, както у нас, така и в СССР. Предполагам, че си живял в София, преди да зебегнеш (знаеш ми мнението, да не се повтарям) и вероятно не си излизал много извън нея. Аз съм ходил много и съм говорил с много хора (е, не съм Хаджийски все пак), но една немалка част от тези хора бяха убедени комунисти и то не заради друго, а защото са се чувствали значими, вярвали са, че правят нещо за децата си, нещо, с което да се гордеят тук, в България. Сега мечтата е детето ти да емигрира. Ценности
    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Kildirim_Bei Разгледай мнение

      Сигурно Мишо е сложил кавички на капитализъм, щото парите (капиталът) от много време насам се създават просто от въздуха.
      Или щото старият Майер Амшел Ротшилд е казал "Дайте ми контрола върху парите в една държава, и не ме интересува кой прави законите."
      Дъщеря ми е на стаж след седмица в Ротшилд банката в Женева ....

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

        Според еволюционната теория на Дарвин всяко живо същество се бори за място под слънцето. Въпроса е как. Според привържениците на социалния дарвинизъм , би трявблаво да оцелеят най силните. Но всъщност нещата не седят съвсем така. Еволюцията показва че оцеляват не най силните и агресивните , а тези които най лесно се прособяват към средата с ограничени ресурси и проявяват способности такива каквито на най силните и агресивните изобщо липсват . Не знам да ли разбираш аналогията ми относно развитието на обществата. Поздрави.
        Не знам дали това е според теорията на Дарвин че всеки се бори за място под слънцето или ни е вроденото чуство за самосъхранение, обаче въпроса как се борят има много лесен отговор - така както имат възможност към дадения момент.

        Прав си че адаптивните оцеляват - това е моя цялживотна теза...)))

        Обаче в случая кво да направят според теб Русия, Асад, Иран, Северна Корея, Палестина..че дори и Китай?

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Kildirim_Bei Разгледай мнение
          Стига с тия капитализъм/социализъм...


          20% от хората са ок, 80% да се оправят кой както може. И при двете системи е така.

          ........ Свободно движение на хора, стоки и КАПИТАЛИ.
          Разликата е, че при едната система 20-те % стават хората, които .....стават, а при другата е точно обратното! Щото обикновено назначените 20% са винаги най-гнусната плява не ставаща за нищо друго, освен за лизане на сапоги на текущата власт.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

            Тук не си прав. И то много не си прав. На практика по лоша система на здравеопазване от Щатите никой никога не би могъл да измисли дори дявола. Да се гений не можеш да измислиш по лоша. Приказката - внимавай кво си пожелаваш е с пълна сила.
            Определено съм изключително по добре запознат точно със ситемата на здравеопазването в щатите. Няма да влизам в подробности щото не е нужно. Също така въпреки огромните проблеми и недофинансиране , кражби и т.н те уверявам че в България може би щото от социализма е останало....но здравната ни система е на изключително добро ниво. От гледна точка на достъпност, цена и отчасти качество.
            Да не дава БОГ да ти се налага да си оикновен човек в щатите или великобритания. Ако имаш пари няма проблем. Но ако нямаш МНОГО пари щ=имаш адски голям проблем.

            Занчи системата във Германия е може би най добрата. После е франция според мен и след това другите....нашата е на първите 10 места. Четох много детайлни проучвания и анализи на тази тема свързани с инвестициите но те дават много ясен поглед върху реалната ситуация.
            Ив, не споря за системата в щатите, може и да си прав - имам познат, който предлага парамедик услуги (такава му е фирмата) и изкарва добри пари. Иначе моят рода там е в Ню Йорк и са добре платени, така че знам за какво иде реч - ако ходи бабата, оттук се правят една торба застраховки, че иначе лошо.

            Но да ми кажеш, че нашата система била добра - моля ти се, явно не живееш в България от години. Много години! Примери много - отиваме с жената в Правителствена - аз и тя се осигуряваме на макса, отделно и двамата се осигуряваме и във здрвен фонд, там сме и с връзки, а имаме и час - за 8 часа, понеже и двамата бачкаме и се налага да ходим и пари да изкарваме. да ти кажа ли какво стана - влязохме в 10.30, след като вдигнах луд скандал и бяхме прередени от 7-8 човека - на някакъв депутат братчед му, на чистачката племенника, на мед сестрата шуренайката и т.н. Когато това се случи в Сащ, ела и ми го кажи. У нас се иска не да вкарваш пари в системата, а да имаш връзки - и да имаш пари, ако нямаш кой да те "уреди", си умрял като последния голтак!!! Затова и маса народ с пари се лекуват извън България, а здравния ни туризъм с Турция процъфтява, просто тук корупцията е в гигантски размери!!!
            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Колчо Слепеца Разгледай мнение

              Тва, дето Сталин е постигнал за толкова време, нито един икономис не мое да го обясни.
              Има едни прогнози за възстановяване на сесере след войната. Се на големи кратуни. Ако не си ги виждал, поинтересувай се, какво са сметали "икономистите" и какво всъшнос е станало.
              Именно зарад тва, Сталин мира не им дава.
              Просто им онагледи, КАК МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ.
              Разбира се. С цената на десетки милиони жертви, принудителен труд и общо взето живот в огромен концлагер, от който дори не можеш да си мечтаеш да забегнеш.
              Еми хуманно си отдето и да го погледнеш, както казва Грую.
              Человека е в същността на тоя хуманен, справедлив и икономически издържан строй. А както знаем - нет человека, нет проблема....и всичко се решава бързичко.

              Всъщност и в древен Египет са постигнали нещо невиждано. И то преди повече от 3К години представи си.

              Е за чий уй им е било да строят тия пирамиди е отделен въпрос, но е факт, че са .....абе страхотни . Пък дестките иляди роби пукнали там....майната им!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                А ти що сложи кавички всъщност?
                Сигурно Мишо е сложил кавички на капитализъм, щото парите (капиталът) от много време насам се създават просто от въздуха.
                Или щото старият Майер Амшел Ротшилд е казал "Дайте ми контрола върху парите в една държава, и не ме интересува кой прави законите."
                Last edited by Kildirim_Bei; 11.04.2018, 16:16.
                Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                  Виж сега, и ти като почнеш с "капиталистите", не си много по-различен от онези с "комунистите". Толкова е кръвната картина (идея нямам дали е толкова, приемам на доверие думите ти), но можеш да избираш къде, как и колко, а здравната осигуровка и застраховката ти го покриват. Бачкаш като алтав, но знаеш защо го правиш. У наше село дали се осигуряваш на максимума, или на минимума, няма никаква разлика за обслужването ти в коя да е болница, а и навсякъде ис на общо основание. Специално за здравеопазването определено искам американското такова, защото иначе се чувствам супер прееван като се осигурявам на макса - искам да си имам лична партида и оттам да си дърпат, пък отделно да има и обща каца, в която да сме солидарни. Пример - имам алергия някаква, отивам в болницата и ми казват - без пари (там нали сме социални) - отсреща при стажнтчетата да се учат върху теб, за 1000 лева - с още един човек в стая, храна по меню и т.н., за 3000 лева - сам в стая, сестрата ще те буди сутрин със свирка. Виждам какво имам по сметките и сам си решавам. Просто е

                  Ама съвсем отбихме настрани от темата де и стана говорилня, от което нивото пада
                  Тук не си прав. И то много не си прав. На практика по лоша система на здравеопазване от Щатите никой никога не би могъл да измисли дори дявола. Да се гений не можеш да измислиш по лоша. Приказката - внимавай кво си пожелаваш е с пълна сила.
                  Определено съм изключително по добре запознат точно със ситемата на здравеопазването в щатите. Няма да влизам в подробности щото не е нужно. Също така въпреки огромните проблеми и недофинансиране , кражби и т.н те уверявам че в България може би щото от социализма е останало....но здравната ни система е на изключително добро ниво. От гледна точка на достъпност, цена и отчасти качество.
                  Да не дава БОГ да ти се налага да си оикновен човек в щатите или великобритания. Ако имаш пари няма проблем. Но ако нямаш МНОГО пари щ=имаш адски голям проблем.

                  Занчи системата във Германия е може би най добрата. После е франция според мен и след това другите....нашата е на първите 10 места. Четох много детайлни проучвания и анализи на тази тема свързани с инвестициите но те дават много ясен поглед върху реалната ситуация.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                    Коментара ми беше единственно върху думите ти " Така че ключовите думички са креативност и свобода. Когато загубим втората , и първата ще изчезне"

                    Сега за Либия също е интересен въпроса. Либия и сега има петрол. Но Либия вече я няма. Няма я само по една причина. И думата е СИГУРНОСТ.
                    Без значение колко си богат на ресурси или беден на такива - ключа за успеха на всяка държава е СИГУРНОСТ. Кадафи даваше СИГУРНОСТ за бизнеса и обикновенните хора и превръщаше богатството от петрол в инфраструктура и работни места с което обединяваше племената в либия.

                    Богата дръжава + СИГУРНОСТ = Бивша Либия, Бедна държава на ресурси + СИГУРНОСТ = Швейцария.

                    Никой не може да каже кво стана със сестрите в Либия. Както и никой не може да каже за Скрипал, както и сега за химическите оръжия на Асад, както и свалянето на малайзийския самолет в разгара на конфликта в Украйна. Не че никой....обаче поне не ние.

                    Общото между по горните е че няма логика да са се случват при положение че изброените по горе случаи очаквано насочват цялата омраза на останалия свят срещу теб. Дали вярваш че Русия, Кадафи, Асад....се тотални идеоти които да направят точно нещото дето всички ще скочат срещу тях при все че разполагат със хиляди други инструменти да постигнат същото и тези действия не печелят абсолютно нищо и при положение че си имат достатъчно проблеми като цяло?

                    Единствената причина поради която някой може да направи едно от изброените по горе неща....са търсене на конфликт. Не виждам как Кадафи, Асад или Русия искат конфликт с целия свят...въпреки че се боря и те за място под слънцето.
                    Според еволюционната теория на Дарвин всяко живо същество се бори за място под слънцето. Въпроса е как. Според привържениците на социалния дарвинизъм , би трябвлаво да оцелеят най силните. Но всъщност нещата не седят съвсем така. Еволюцията показва че оцеляват не най силните и агресивните , а тези които най лесно се просособяват към средата с ограничени ресурси и проявяват способности такива каквито на най силните и агресивните изобщо липсват . Не знам да ли разбираш аналогията ми относно развитието на обществата. Поздрави.
                    Last edited by Todor Sabev; 13.04.2018, 10:39.

                    Коментар


                    • Стига с тия капитализъм/социализъм...

                      Каква е разликата да ходиш да работиш като изоглавен поради някаква принуда (петилетката за четири години например), или да се скъсваш от бачкане, щото ако не платиш 2 вноски по кредита за къща/кола/обзавеждане/образование/де да знам още кво, ще ти вземат всичко?
                      20% от хората са ок, 80% да се оправят кой както може. И при двете системи е така.

                      Растеж на какво? На банкови сметки. Ама не на всички.
                      Не ми пишете статистики, щото със статистика и подходящо подбрани данни мога да докажа, че 2+2 е равно на колкото се договорим.

                      Пазара го създава и управлява капиталът, зарежете кво пише в читанките.
                      Е, и държавата винаги ще вземе парченце от баницата задължително (никой никога не е обичал да дава в общия кюп, откакто свят светува).
                      Затова тръгна и глобализацията. Свободно движение на хора, стоки и КАПИТАЛИ.
                      Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                      ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                        Продължавате да пречупвате всичко през собствената си призма на омраза към единия или другия строй, а това страшно много ви пречи да погледнете само цифрите. Има една много хубава ингилизка поговорка, която с пълна сила важи за абсолютно всеки и точно тази тема е абсолютният ѝ апотеоз - we don't see things as they are, we see them as we are!

                        по темата - някои много забиват на тема човешки права, свободи, демокрация и дъра-бъра простотии, та колегата Тодор Събев даже се е пробвал да направи историческа ретроспекция (доста неточна, особено на ниво Рим - най-великото човешко творение като държавност за всички времена!, което той пренебрегва до ниво нула, без да знае, че дори асфалта и бетона за измислени тогава, да не говорим за римското частно право, което е в основата на цялата съвременно правораздавателна система в цивилизования свят - това ЕТ, Ад и прочие са измислени преди 2000 години, а не преди 200!).

                        Мога да говоря много в тази насока, но както вече казах, за мен правилната тема е не социализъм-капитализъм, а диктаторски режим-свободна икономика. В дългосрочен план, поне засега, свободната икономика печели, но печели само заради едно нещо - диктаторския режим зависи от волята на един човек и ако неговите наследници са бездарници, настъпва крах. Исторически най-дълго просъществувала династия е на Осман - цели 600 години, преди Кемал да го разкара завинаги, а това говори много. Повечето подобни диктаторски (самодръжци, както им какзват на изток) династии изкарват 100-на години, дори Романовичите в Русия изкарват едва 300 - просто зависят прекалено много от един човек, а свободният пазар се саморегулира и готово - хората не са важни, важен е механизмът!

                        Но свободните (уж наречени демократични общества) имат един огромен проблем - за тях всеки живот на теория е важен, има всякакви уж хуманни подбуди, които в крайна сметка се израждат в джендърстване, убиване на пазара, самодоволство, ояждане и оттам - крах! Само въпрос на време е да нахлуят новите варвари, били те социалисти, комунисти или феодални маймуняци или резаци! При диктаторските режими това го няма - вижте един Орбан, дето уж е диктатор, или Ердоган (100% диктатор) - ми икономиката им хвърчи и ги преизбират (ех, тази пуста демикрация) за пореден път - изводите оставям на вас!

                        За финал - не помня точно кой древноелински (да не се бърка с настоящите маляки, те имат толкова общо, колко нашите джипсита с двореца Тадж махал) философ го беше казал, че демокрацията е най-лошата форма на управление, а най-добрата е тирания, но с просветен тиран, подчертавам просветен тиран. Ами това са моите 5 стотинки по темата
                        Браво.

                        Напълно съм съгласен

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение
                          Е ша ма извиняваш Груе, ама това дето си лепнал, че комунизма бил по-хуманен строй и в основата му бил човека е......пълна идиотщина....да не казвам по-силна дума!

                          Освен ако не говориш за "човека" дето му знаехме и името де.
                          А, що да те извинявам - по времето на комунизма нямаше такава ножица между бедни и боагти - отричаш ли го? А това хорицата, поне у нас, много ги грее - и досега любимите сериали са "и богатите също плачат", а настолен разказ е "Андрешко" с гафния и долен бирник, който натиска угнетените хорица - народпсихология. Освен това имаше сигурност - и в икономическото планиране на микро ниво, и в битовата престъпност - живели сме все пак в този строй, помним Разбира се, всичко това беше илюзорно и беше размазано на пух и прах през 1989, което също е факт, но самата система можеше и да издържи, ако не бяха прекалено многото злоупотреби с нея - замисълът ѝ не импонира не моето мислене, но аз не съм представителна извадка, моята партия я няма в парламента, но пък замисълът на комунизма импонира на средностатистичекия човечец.

                          И ще дам отново един исторически пример - нашият народ обожествява кърджалията Индже, който го е клал като добитък, но понеже се покаял и осигурил сигурност за обикновените хора, та го заобичали. Йовков го е казал с думите на Индже - народът е стадо - можеш да го стрижеш, но трябва и от вълци да го пазиш, и храна да му осигуриш.
                          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

                            Сталин също е шампион.
                            Тва, дето Сталин е постигнал за толкова време, нито един икономис не мое да го обясни.
                            Има едни прогнози за възстановяване на сесере след войната. Се на големи кратуни. Ако не си ги виждал, поинтересувай се, какво са сметали "икономистите" и какво всъшнос е станало.
                            Именно зарад тва, Сталин мира не им дава.
                            Просто им онагледи, КАК МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ.
                            Ходя по въже.Не ръкопляскайте, това е моят път.С костюм на клоун съм, да ми се смеете, когато падна

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                              С други думи капитализмът е създал тези материални условия на живот за които са си мечтаели социалистите. Кое държавно-икономическо устройство тогава е по-доброто?
                              Това не е вярно бе човек. Условия за живот са създадени не от Мобайл а от хората къде бачкат за мобайл Какво е мобайл? Една компания с хора които работят за нея и създават ноу хау...технолгия и т.н само че за да създават това някой им плаща....в единия случай плаща ГОЛЕМИЯ КАПИТАЛ в другия случай самата държава.

                              Къде говореше за креативността преди ти ли беше....на един човек занимаващ се с наука и технолигии да е креативен са му необходими само пари и спокойствие. Целия въпрос е кой ще даде парите? И дали държавата в която се създаде технологията ще е достатъчно силна в международен план за да помогне . Реалността в живота е следната......не става милиярдер човека който създаде лекарство против рак...ще стане милиярдер човека дал пари в компанията която е наела тоя креативен калпак. Що не искаш да разбереш че парите са в основата а не строя. Нито конкуренцията.

                              Нима фейсбук дето няма никаква кой знае каква технология щеше да стане фейсбук ако беше в друга държава а не в щатите където цялата машина на уолстроййт прави фейсбук това кеото е. Или пък Амазон. Какво е Амазон? Един интернет магазин.....като милионите други. Така ама Амазон има достъп до неограничено коичество пари. И това прави Амазон да стане тоя Амазон. Не е технологията нито креативността....нито бизнес нюха.
                              Всичко се свежда до факта кой ще даде парите + дали държавата дето се пръква технологията е силна. Щото ако не е силна държавата тоя с технологията ще го открадне силната държава.

                              Ей това е проблема на социализма....че не е силен. А не принципите на които се изгражда строя. А не е силен щото се задушава от ГОЛЕМИЯ КАПИТАЛ в зародиш.

                              Чудя се дали не разбираш това....или не желаеш да го разбереш? Не че това ще промени нещо....но ми е любопитно.

                              Коментар


                              • Е ша ма извиняваш Груе, ама това дето си лепнал, че комунизма бил по-хуманен строй и в основата му бил човека е......пълна идиотщина....да не казвам по-силна дума!

                                Освен ако не говориш за "човека" дето му знаехме и името де.

                                Коментар

                                Working...
                                X