IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли социализмът да създаде по-бърз растеж от "капитализма"?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

    ))))

    С майка и....що да не се заиграем?)))

    Теоритично си права. И пратически си права но...какво от това?)) Най модерния бизнес последните 7-8 години е екологията. Много пари има в екологията. Много ме е яд че не съм там)) Не като доброволец разбира се..... И хубо че има пари че поне нещо се прави...не че ще се направи..но някой със сигурност покрай полезното което правите вие доброволците ще изкара пари.

    А относно изкуството на войната...и теб самата...само положителни неща от мен....

    дано си права....че си като медуза...щото много си падам по умни жени....)))
    Проектите са безумни, но генерират суми от порядъка на няколко десетки милиона. Говоря ти за планове за управление на национални и природни паркове, планове за управление на мечки и вълци, реинтродукция на изчезнали местни видове, картиране на местообитанията в България, определяне на зоните по НАТУРА 2000 и последващото им наблюдение ... Както се казва, работа за целият китайски народ и част виетнамския и корейския.
    Най-много ме кефи контролът по изпълнението. И да има нарушения - констатациите бял свят не виждат.

    П.П. Заиграването с майката на Природата ...Прекалено капризна и изключително непредсказуема. Трябва си смелост
    Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
    Мечо

    Коментар


    • Първоначално изпратено от съни(тя) Разгледай мнение

      Избягвам да ползвам думата "категорично", освен в случаите на лични усещания

      Да повторя какво съм казала - в Германия участието на държавата в националната икономика е близо 50%, по-точно, в доклади на OECD се говори за около 45%. Участие под различни форми, %ти и права за влияние.
      Очаквах, споменавайки го и в тази тема, в която се пише за Социализъм да има по-голям интерес... Не е въпрос, за който се пише из медиите, дори икономическите. Не е удачно, при положение, че се проповядва неолиберализъм и страни като България са призовавани да приватизират цялата си икономика.
      Да се открият данни и материали, също не е лесно.
      Нямам подръка материала, в който е описано. Преди години, когато писах тук, мисля, покрай спора за Гърция и налагания й мораториум, бях пуснала и линк, но сега нямам време да се занимавам с търсене. В някой от докладите на OECD беше ...В него, страни като Германия, Франция, Швеция, Дания имат почти два пъти повече държавна собственост, отколкото Русия, за изненада на мнозина...
      Как се определя Държавното участие от OECD, ето къде можеш да се запознаеш, както и с анализа за различни страни, но тук без посочени %
      https://www.oecd.org/daf/competition/46734249.pdf
      При повече желание, можеш да се регистрираш в онлайн библиотеката им и да четеш.
      Може и това да ти е интересно https://www.oecd-ilibrary.org/docser...5A1E352A8B5C92
      Това също https://www.pwc.com/gx/en/psrc/publi...prise-psrc.pdf

      Тук, един непълен обзор Germany


      In the wake of the 2007 financial crisis Germany's stock of gross financial assets increased significantly, turning it into the second largest stock among OECD countries after the US.[13]

      Germany has not yet been able to divest itself of all state-owned enterprises that were amassed by East Germany.
      • Deutsche Bahn (full ownership by Germany)
      • Hapag Lloyd 23,2% via city of Hamburg
      • Airbus/EADS 12%[12] (28% total with France and Spain)
      • a range of competing Landesbanken, regionally organised by the Länder, function predominantly to provide wholesale banking
      • Commerzbank 15,6%
      • the Sparkassen system, where more than 400 German SOEs hold more than 40% of bank assets in Germany[14][15]
      • Volkswagen Group 12.7% (20% of voting rights) (Through State of Lower-Saxony)
      • T-Mobile 32% (Deutsche Telekom) (17.4% though KfW, 14% Owned Directly by state)
      • KfW Bank 100% and following assets amounting to a worth of $70.6Bn
      • Deutsche Post 25.5% (through KfW) (Assets including DHL and Deutsche Postbank are therefore also partially owned by the state)
      • Hypo Real Estate Seized by SoFFin in 2003 to restore financial stability to the German housing market.
      • Bundesdruckerei (Federal Print Office) Renationalised in 2013
      • Germany owns an approximate 4% stake in British Telecom as 12% of the stake of British Telecom was sold to T-Mobile in early 2015.
      Note that many smaller State owned enterprises are owned by individual states of Germany such as TransnetBW and Rothaus (State Brewery of Baden).
      https://ipfs.io/ipfs/QmXoypizjW3WknF...nterprise.html

      А, за материалът, който си ми пуснал е чудесен, но, както авторите сами посочват, се отнася единствено за разглеждане на държавното участие в първите 2000 най-големи фирми от Forbes Global 2000.
      Не съм гледала списъка, но ако влизаше само Росатом, да речем, в тази бройка, то Русия щеше да има и 100% държавна икономика, същото и за Германия, ако участваше само Deutsche Bahn....

      Поясняват и "While these figures are clearly imposing, they should be seen as conservative for at least two reasons. First, our data does not include unlisted state-owned enterprises such as statutory enterprises in, for instance, postal services or utilities. Second, the state might also exert de facto control over a firm even while holding a minority share, for example, through a golden share or any other specific enabling legislation."
      И макар, че използват о данни на OECD, не ползват тяхната методология заопределяне на държавно участие, а избират:
      • Enterprises are identified as state-owned enterprises if the state owns, directly or indirectly, over 50.01% of shares at the national or sub-national level.
      Темата е особено интересна и в контекста на определения като Социализъм, Държавен Капитализъм и т.н.

      От тоя пост се разбира единствено че немското БДЖ е изцяло държавно. Ма то и у България е изцяло държавно.

      Второ държавата има тук там някакви проценти, което не е лошо. Но не е мажоритарен собственик.

      Трето надявам се правиш разлика между държавно и общинско предприятие. Има огромна разлика. Политиците на държавно ниво си гледат повече имиджа. Докато политиците на общинско ниво не им пука за имиджа, освен ако не искат да влязат в политиката на държавно ниво. Така, че на общинско ниво нещата са по-малки политизирани и доста по-практични. Държавното БДЖ може да е на загуба всяка година и да получава милиони субсидии. Докато такова нещо на общинско ниво не може да се получи.

      И накрая ето един доклад от ЕС, в които има разни данни. Но любимата ти Германия я няма.

      https://ec.europa.eu/info/sites/info...ip031_en_2.pdf

      На страница 12 има графика с процент от БВП участие в държавни предприятие. Ми Германия я дават с 5%, а България с повече от 10%.

      Графиката на 14-та страница е много красива. Задължения на държавните финансови институции процент от БВП. Абсолютно сигурен съм, че всички в България щяха да реват против, ако бяхме в положението на Германия. Чак ми харесва.

      Кво ще кажеш 110% дълг спрямо БВП (поне аз така го разбирам освен ако в 12 часа през нощта не ми се привижда двойно) Е това е в разгара на кризата, па нали и си писала че Германия национализирала една такава банка за да спаси пазара на имоти ли кво там пишеше. Така че към 2018 може да са по-добре нещата. И все пак то е разделено 20% на правителството, 40% на областно ниво (или там как се води) и останалите 50% на общинско ниво. Т.е. не е само на държавно ниво.
      Last edited by mathematician; 18.04.2018, 00:40.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от съни(тя) Разгледай мнение

        дали да остана с впечатление, че четеш текст, но изводите ти, не са свързани с прочетеното ...2 последователни поста към мен )
        И аз споделям виждането на Iv_max, Тънъмъ, и един куп хора, че щастието е не толкова личен избор, колкото лично усещане, възприятие, отношение... А споделеното за мнението на приятели за Африка е за връзката с природата.
        Вероятно има зависимост - колкото си в по-близка хармония с природата, толкова усещането за щастие или цялост е по-голяма
        Безкрайният стремеж за задоволяване с вещи създава напрежение, което всеки усеща по различен начин. А търсенето на Баланс е по-сложният момент.
        и ...Африка не е "моят" континент, предпочитам Азия и Нова Зенландия, хайде давай с изводите )
        Практически.....ползите от връзката с природата така да се каже има научно обяснение. Ако те влече....ще ти кажа....

        А какво е щастие?

        Един коучинг треньор...беше казал най доброто определение за щастие....до тогава и аз нямах точно определение. А то има.
        И все пак ...щастието е първо въпрос на избор. като всичко де....


        Коментар


        • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

          Или може би имаш предвид брокерите и посредниците, които ти правят лъскави презентации за 10 супер мега яки акции, в които трябва да инвестираш веднага няколко милиона и след година най-много две да станеш милиардер.

          Е да те са мошеници. Но в крайна сметка парите и решението са си твои. За брокерите и посредниците оборота и комисионните са важни.

          Много ти благодаря как ме отваряш на тая тема.....

          Коментар


          • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

            Съни, мои познати разправят същото и за бедняците в Индия. Щастието е твърде разтегливо понятие.
            Индия...да....ако кажа кво съм правил в индия....ще ми се смеете.

            Ама нищо.....два пъти съм посещавал Индия...веднъж като турист ала Тадж Махал....и втори път като ...не знам как да го кажа 10 дена в един манастир))) Книга мога да напиша......

            Коментар


            • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

              Както и никоя компания не губи толкоз много пари накуп наведнъж. Същите фондовете на Уолстрийт както правят пари, така и ги губят на другия ден/година. Някой беше пускал из съседни теми, че няма фонд бил SP500 в средносрочен па камо ли в дългосрочен план. Така че проблема с капитала на Уолстрийт е още по-сериозен. Една година печели, другата губи. Малко като във вица - въртят се едни пари.

              Значи моля те позволи ми да знам мааалкоо повече от теб или някой който е пуснал бил...във форума...кой колко кинти изкарвал. Както и да е. Тая тема съм обещал пред себе си да не я коментирам....

              Коментар


              • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

                Предполагам, чувал си индианската мъдрост, че ние не сме наследили земята / може да се каже и за Природата/ от дедите си, ние сме я взели на заем от децата си. В действителност е имало племенна и народи, които са подхождали към Природата от тази презумпция. Според нашите съвременни разбирания, те са били цивилизационо изостанали.
                Факт е, че колкото е по-развито едно общество, толкова отношението към Природата е по-потребителско. Но ..., в никакъв случай не означава, че можем сексуално да се заиграем с майка й. Напротив, тя винаги ще ни побеждава.
                Казвам това от личен опит, защото в един период от живота си бях доброволец. Ядосаната Природа е по-страшна от разлютена менада

                П.П. Понеже съм възпитана, да ти отговоря на снощните въпроси и предположения.


                Ъхъ, признавам си и изказвам дълбокото си съжаление, където не са занимавам с далеч по-миролюбивата икебана, а съм взела да чета Изкуството на войната. Също така в тая връзка се извинявам, че не мога да посипя ритуално главата си с пепел, защото отоплителния сезон приключи, а този на лютеницата и другите зимнини още не започнал.


                Същинска горгона Медуза съм. Поради това, след няколко инцидента с мераклии, желанието за достъп до профила ми във фейсбук рязко намаля





                ))))

                С майка и....що да не се заиграем?)))

                Теоритично си права. И пратически си права но...какво от това?)) Най модерния бизнес последните 7-8 години е екологията. Много пари има в екологията. Много ме е яд че не съм там)) Не като доброволец разбира се..... И хубо че има пари че поне нещо се прави...не че ще се направи..но някой със сигурност покрай полезното което правите вие доброволците ще изкара пари.

                А относно изкуството на войната...и теб самата...само положителни неща от мен....

                дано си права....че си като медуза...щото много си падам по умни жени....)))

                Коментар


                • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

                  Останах с впечатление че се прихласваш по живота в Африка в сламени колиби. Та се зачудих ако е така, то защо не го практикуваш?

                  дали да остана с впечатление, че четеш текст, но изводите ти, не са свързани с прочетеното ...2 последователни поста към мен )
                  И аз споделям виждането на Iv_max, Тънъмъ, и един куп хора, че щастието е не толкова личен избор, колкото лично усещане, възприятие, отношение... А споделеното за мнението на приятели за Африка е за връзката с природата.
                  Вероятно има зависимост - колкото си в по-близка хармония с природата, толкова усещането за щастие или цялост е по-голяма
                  Безкрайният стремеж за задоволяване с вещи създава напрежение, което всеки усеща по различен начин. А търсенето на Баланс е по-сложният момент.
                  и ...Африка не е "моят" континент, предпочитам Азия и Нова Зенландия, хайде давай с изводите )

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

                    Това на снимката ти чия централа е? На дойче или на BIS? Държавата чини ми се я познах.
                    На Ротшилд ...не е централа Prive Banking

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                      Ами целия уолстрийт играчите големите.

                      Бизнеса няма значение...капитала има значение. Никоя компания не прави дори и частично толкова пари колкото се правят във финансовия свят.
                      Или може би имаш предвид брокерите и посредниците, които ти правят лъскави презентации за 10 супер мега яки акции, в които трябва да инвестираш веднага няколко милиона и след година най-много две да станеш милиардер.

                      Е да те са мошеници. Но в крайна сметка парите и решението са си твои. За брокерите и посредниците оборота и комисионните са важни.


                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от съни(тя) Разгледай мнение

                        не знам за снимката, но като цъкнах видях че, инвестора си е подобрил функционалностите, браво )) да не е само мърморене )
                        Забелязах .

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от съни(тя) Разгледай мнение

                          Не разбрах защо ме групираш?
                          Останах с впечатление че се прихласваш по живота в Африка в сламени колиби. Та се зачудих ако е така, то защо не го практикуваш?


                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                            Ами целия уолстрийт играчите големите.

                            Бизнеса няма значение...капитала има значение. Никоя компания не прави дори и частично толкова пари колкото се правят във финансовия свят.
                            Както и никоя компания не губи толкоз много пари накуп наведнъж. Същите фондовете на Уолстрийт както правят пари, така и ги губят на другия ден/година. Някой беше пускал из съседни теми, че няма фонд бил SP500 в средносрочен па камо ли в дългосрочен план. Така че проблема с капитала на Уолстрийт е още по-сериозен. Една година печели, другата губи. Малко като във вица - въртят се едни пари.


                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от съни(тя) Разгледай мнение

                              Приятели, ходили в различни страни из Африка и най-вече из малките селца, далеч от правилата на цивилизацията-нашата, до един в захлас открояват основното, което ги е впечатлило - щастливите хора. Сламени колиби и големи усмивки
                              Е, имаме и принос - нямали котлони за готвене, но батерии за зареждане на телефони - бол ) като ги снабдим и с компютри...ще е дошло времето на междупланетните полети
                              Съни, мои познати разправят същото и за бедняците в Индия. Щастието е твърде разтегливо понятие.
                              Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                              Мечо

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

                                Това на снимката ти чия централа е? На дойче или на BIS? Държавата чини ми се я познах.
                                не знам за снимката, но като цъкнах видях че, инвестора си е подобрил функционалностите, браво )) да не е само мърморене )

                                Коментар

                                Working...
                                X