IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли социализмът да създаде по-бърз растеж от "капитализма"?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Въпросът е за растежа. Отклоненията от логиката и критичната мисъл ги приемам като опит да се избяга от темата, защото има страх, до куде може да доведе логическото мислене.


    В САЩ опредено трябва повече преразпределение. Но това е отделна тема от растежа.

    Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

    Не ме разбираш Мишо. Това е проблема.Аз пиша едно а ти очевидно разбираш съвсем друго. Приемам че проблема е в мен и че не мога да обясня добре. Откакто е отворена тази тема се опитвам да обясня, че строя няма значение за икономическия просперитет. Има значение само какво имат между ушите и до колко са филантропски настроени тези които управляват. с две думи според мен тоталитарния режим е по-добър от гледан точка че дава повече възможности за по-бърз растеж. Примерно шейха на Дубай или какъвто е там в Сингапур, ама и той беше някакъв принц. Демек аз предпочитам един да решава. Ама да е такъв дето и баща му и дядо му са решавали и които са филантропи а не някакви нехранимайковци дето се сменят на има няма две години. Тук правилно се стигна до изхода че технологиите и политиката са тези, които обуславят икономическият просперитет. Обаче трябват подходящи политици, които да създават предпоставка за развитие на технологиите. Въпроси като какво искат хората или по-скоро какво е нужно на хората са много важни и за мен имат голяма връзка с темата. Защото тези въпроси всеки ден трябва да си задават управляващите при който и да е строй за да постигнат икономически или какъвто и да е просперитет. Икономическия просперитет трябва да бъде създаден и поддържан от населението на дадения режим. Хората независимо от режима повече от повече стоки искат възможност да се изявят и докажат поради едни или други комплекси или страхове, което е едно и също. При двата типа управление си има хора които успяват и са добре и при двата вида управление си има мрънкащи паразити и така. Качествена медицина викаш? Качествената медицина или сочната пържола би следвало да се създава от качествени хора. Въпроса е как да създадем тези качествени хора? Най-малко съм има за цел да те обидя. Въпросите са към теб защото си автор на темата и е нормално да питам какво разбираш под икономически просперитет? Дай пример за икономически просперирала държава? Америка ли е това? Дето всеки ден се избиват за щяло и нещяло ли? Ти би ли живял там? Там всички ли карат ферарита? Всички ли се радват на добра медицина и на сочни пържоли по скъпарски ресторанти? Ми то и по татова време някои хора караха ферарита и хапваха сочни пържоли нон стоп ама какво от това? Това значеше ли икономически проспоеритет?
    Last edited by Money; 03.05.2018, 14:57.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

      Не знам не съм толко умен.Но от мен да знаеш има и друг живот извън тоя с пари власт и вещи.Властта и парите правят човека боклук.Каква власт си мислиш че имаш?Всичко е от Бог.Утре решава и те няма Няма дори и следа от тебе и имането ти.Живота не е безкраен нито пък един човек може да потребява безкрайно.Не можеш да изядеш 5 кила месо не може едновременно да си в 10 къщи.Не може едновременно с пет жени. не може въпреки лао мията и простотикята.Най важното на тоя свят е да си опазиш душата от повсеместната поквара и простотия.Ламтеж за коли пари имоти власт.И като имаш власт какво?Смяташ че можеш да командориш?Най ного да те п;ребият някъде ако се земеш насериозно
      Кооой сега ще ви даде парииии? Отговорете, другарю!!
      The strongest stand last.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение

        По-лошото е, че и номерата на обувките определяха....и така в магазина имаше останали или само 52 или 38 номер....за мъже.
        Това си беше нескопосан опит да се пестят средства, труд, ресурси, които се насочват към индустрализацията, отбраната и сигурността. Когато при Червенков се опитват донякъде да коригират модела и да насочат усилията към леката промишленост и по-свободни форми на производство, се натриса априлската линия с всеобщо коопериране, одържавяване и контрол над производството. В резултат в началото на 60-те просто изчезват стоките за ширпотреба. Има едно постановление на МС по тоя въпрос, което си е направо потресаващо. По спомен, произвежда се само един модел детско палто за цялата страна. Трябва да се припомнят тези неща, защото простотиите от Тошовизма почнаха да се възпроизвеждат в Неотошовизма. И отново самозабравяне и произвол. Не му понася на българина властта

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

          .....
          Къде е влязла "демокрацията" - там на хората им се е ебала майката.

          ....
          "Демокрацията ни отне много другари!"


          Еееееххх другаркУ сланиноваааа!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
            А как разбираш кое е общото благо?

            При пазарната икономика това се разбира лесно - фирмите произвеждат разни неща, а хората купуват това което има наи-голяма полезност за тях. Ако купуват галоши, значи галошите са благо. Ако купват маратонки Найк, а не галоши значи маратонките са благо. При командно-административната система плановикът определя дали да има галоши или маратонки и по колко.


            По-лошото е, че и номерата на обувките определяха....и така в магазина имаше останали или само 52 или 38 номер....за мъже.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

              За хубо или лошо....не е МОЯ елит))) Така че няма да приема лично..."пикая на твоя елит" )))

              А иначе аз точно това правя...бая съм на земята и бая си живея живота.

              Стивън Хокинг казваше ..за тея дет вярват в предопределеността на съдбата....че въпреки че вярват че всичко е предопределенно ...се оглеждат като минават улицата))))

              Така че волята на БОГ...или твойта воля? Дали не е едно и също?
              Не знам не съм толко умен.Но от мен да знаеш има и друг живот извън тоя с пари власт и вещи.Властта и парите правят човека боклук.Каква власт си мислиш че имаш?Всичко е от Бог.Утре решава и те няма Няма дори и следа от тебе и имането ти.Живота не е безкраен нито пък един човек може да потребява безкрайно.Не можеш да изядеш 5 кила месо не може едновременно да си в 10 къщи.Не може едновременно с пет жени. не може въпреки лао мията и простотикята.Най важното на тоя свят е да си опазиш душата от повсеместната поквара и простотия.Ламтеж за коли пари имоти власт.И като имаш власт какво?Смяташ че можеш да командориш?Най ного да те п;ребият някъде ако се земеш насериозно

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                Точно така.

                Оня ден гледах по телевизията за бездомните в калифорния. Дето някой почнал да им прави дървени къщи на колела по 5 квадрата...на колела щото като ги изгонят от едното място да си я бутнат на другото. Не помня колко бяха бездомните ама десетки хиляди...нямат къде да живеят...правят си някакви заслони някъде...щатската служба по чистота идва изхврля им "домовете" и "вещите" и ги гони те остават без нищо квото са и имали и пак отначало. Ква медицина...кви ферарита...къв капитализъм ...ква пазарна икономика ...ква конкуренция ...кви 5 лева. В най-богатата държава ...в най богатия щат...коментатора казва....в 21 век се случва - това. На абсолютно никой не му дреме за тея хора. Мишо вика медицина...точно пък в щатите да говрим за здравеопазване...когато ако не си в голдман сакс могат да те оставят да умреш като куче ако нямаш пари. Ама когато се мисли за медицината само от гледна точка колко акциите на еди коя си фармацвтична или биотехнологична компания нарастват...капитализма изглежда по друг начин.

                Правилен е примера с Дубай. Или пък вземи Катар. Там шейха....се грижи за всички дубайци или катарци коренни жители. Там не ти трябва нищо друго освен да си дубаец или катарец. А уж е дикатура. Няма демокрация. И кадафи се грижише така за хората си. Дори бих казал че и Асад беше така донякъде преди да му спретнат бунтовете. Асад междувпорчем беше единственото толкова светско правителство в този регион. Вместо да беше подкрепен му спретнаха революция ...той отвърна очаквано и сега Сирия я няма. Украйна същото положение. Либия....Ирак....Йордания....
                Къде е влязла "демокрацията" - там на хората им се е ебала майката.

                Кат казах демокрация...един въпрос....към който иска...когато един народ който и да е той...живее добре...кой дава основание на външна сила да налага там правила как тея хора да живеят? Това какво общо с демокрацията? Ама както и да е....
                Тука има наченки на мисловна дейност.Шегувам се.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                  Собственика на яхта бил щастлив два пъти. Първия като я купи и втория като я продаде През останалото време мъка...мъка Щибаните пари ми трябват единствено ......за да не мисля за шибаните пари. Това да не мисля за тях когато искам да отида където поискам или да ям където си пожелая не ме блазни толкова. Дразни ме най-вече че мисленето за шибаните пари ми взема от времето да мисля за тях. Време което на всичкото отгоре не знам точно колко е. Ако знаех поне можех да си направя сметка колко време да отделя за шибаните пари и колко време за да правя неща които ми харесва да правя.Преди беше друго. Тогава можеше човек да прави каквото го кефи а шибаните шари валяха от небето. И с акциите беше така преди 5-6 години. Каквото и да купиш все тая. Всичко скочи по 5 пъти. Не ти трябваше да разбираш много много Сега ВТЧ МТЧ, конкурентна среда, игри на покер, ай сиктир ))
                  наличието на пари дава възможност за повече свобода...правенето на пари те лишава от свобода.

                  Като създаването на вселената Алонсо..)) при големия взрив....се създала уж еднаква по количество материя и антиматерия..)) Ако не е било полето Х всичко щяло да се унищожи и нямало да има материя ...та в нашия случай.... наличното свободно време ако е равно на необходимото за правене на пари ще си на нулата))))...значи трябва си едно поле Х...и в нашия случай за да остане свободно време)))

                  Ако разберем....как да управляваме полето Х ...от гледна точка на вселената ще се научим да създаваме материя от енергия а в лично качество да правим пари и да остава свободно време....с две думи ще сме Богове)))

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                    То отдавна е ясно...за всички..че вещите носят моментно щастие и дългосрочно нещастие ...а екскурзиите ( или преживяванията ) носят моментно нещастие ( като плащаш ) и после дълго щастие)))))

                    Естественно че всяка вещ е ангажимент и последстващ разход. Но пък в крайна сметка...за кво са шибаните пари ....
                    Собственика на яхта бил щастлив два пъти. Първия като я купи и втория като я продаде През останалото време мъка...мъка Щибаните пари ми трябват единствено ......за да не мисля за шибаните пари. Това да не мисля за тях когато искам да отида където поискам или да ям където си пожелая не ме блазни толкова. Дразни ме най-вече че мисленето за шибаните пари ми взема от времето да мисля за тях. Време което на всичкото отгоре не знам точно колко е. Ако знаех поне можех да си направя сметка колко време да отделя за шибаните пари и колко време за да правя неща които ми харесва да правя.Преди беше друго. Тогава можеше човек да прави каквото го кефи а шибаните шари валяха от небето. И с акциите беше така преди 5-6 години. Каквото и да купиш все тая. Всичко скочи по 5 пъти. Не ти трябваше да разбираш много много Сега ВТЧ МТЧ, конкурентна среда, игри на покер, ай сиктир ))
                    Last edited by Alonso; 03.05.2018, 01:31.
                    Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                      Това не знам как е точно. Знам защо аз не искам да карам Ферари. Най-скъпата кола която съм притежавал беше една ес класа и то не защото ме кефеше да я карам а защото ми трябваше да продавам други неща и трябваше да вдъхвам доверие. Когато вече нямах нужда от доверие ес класата изчезна на секундата. От моя гледан точка всяко едно притежание на движимо и недвижимо имущество е един камък на шията. Трябва да го мисля, да го подържам, да го застраховам и да му плащам данъците. Влизам в някакъв стандарт свързан с много разходи и се налага да полагам непрестанни усилия за да подържам този стандарт а това не ме кефи особено. Знам че ще кажеш че "кеф цена няма" ама за мен това не е кеф а нещо което ми ограничва свободата и ме натоварва. Пък то това ферари къде да го карам ако го имам не ми е ясно. Като искам ферари ще се кача на самолета и ще ида в Дубай да си наема. 100 долара на час. Поне ще го карам по хубави пътища и ще спася бъбреците си от пълно унищожение
                      То отдавна е ясно...за всички..че вещите носят моментно щастие и дългосрочно нещастие ...а екскурзиите ( или преживяванията ) носят моментно нещастие ( като плащаш ) и после дълго щастие)))))

                      Естественно че всяка вещ е ангажимент и последстващ разход. Но пък в крайна сметка...за кво са шибаните пари ....

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                        Не ме разбираш Мишо. Това е проблема.Аз пиша едно а ти очевидно разбираш съвсем друго. Приемам че проблема е в мен и че не мога да обясня добре. Откакто е отворена тази тема се опитвам да обясня, че строя няма значение за икономическия просперитет. Има значение само какво имат между ушите и до колко са филантропски настроени тези които управляват. с две думи според мен тоталитарния режим е по-добър от гледан точка че дава повече възможности за по-бърз растеж. Примерно шейха на Дубай или какъвто е там в Сингапур, ама и той беше някакъв принц. Демек аз предпочитам един да решава. Ама да е такъв дето и баща му и дядо му са решавали и които са филантропи а не някакви нехранимайковци дето се сменят на има няма две години. Тук правилно се стигна до изхода че технологиите и политиката са тези, които обуславят икономическият просперитет. Обаче трябват подходящи политици, които да създават предпоставка за развитие на технологиите. Въпроси като какво искат хората или по-скоро какво е нужно на хората са много важни и за мен имат голяма връзка с темата. Защото тези въпроси всеки ден трябва да си задават управляващите при който и да е строй за да постигнат икономически или какъвто и да е просперитет. Икономическия просперитет трябва да бъде създаден и поддържан от населението на дадения режим. Хората независимо от режима повече от повече стоки искат възможност да се изявят и докажат поради едни или други комплекси или страхове, което е едно и също. При двата типа управление си има хора които успяват и са добре и при двата вида управление си има мрънкащи паразити и така. Качествена медицина викаш? Качествената медицина или сочната пържола би следвало да се създава от качествени хора. Въпроса е как да създадем тези качествени хора? Най-малко съм има за цел да те обидя. Въпросите са към теб защото си автор на темата и е нормално да питам какво разбираш под икономически просперитет? Дай пример за икономически просперирала държава? Америка ли е това? Дето всеки ден се избиват за щяло и нещяло ли? Ти би ли живял там? Там всички ли карат ферарита? Всички ли се радват на добра медицина и на сочни пържоли по скъпарски ресторанти? Ми то и по татова време някои хора караха ферарита и хапваха сочни пържоли нон стоп ама какво от това? Това значеше ли икономически проспоеритет?
                        Точно така.

                        Оня ден гледах по телевизията за бездомните в калифорния. Дето някой почнал да им прави дървени къщи на колела по 5 квадрата...на колела щото като ги изгонят от едното място да си я бутнат на другото. Не помня колко бяха бездомните ама десетки хиляди...нямат къде да живеят...правят си някакви заслони някъде...щатската служба по чистота идва изхврля им "домовете" и "вещите" и ги гони те остават без нищо квото са и имали и пак отначало. Ква медицина...кви ферарита...къв капитализъм ...ква пазарна икономика ...ква конкуренция ...кви 5 лева. В най-богатата държава ...в най богатия щат...коментатора казва....в 21 век се случва - това. На абсолютно никой не му дреме за тея хора. Мишо вика медицина...точно пък в щатите да говрим за здравеопазване...когато ако не си в голдман сакс могат да те оставят да умреш като куче ако нямаш пари. Ама когато се мисли за медицината само от гледна точка колко акциите на еди коя си фармацвтична или биотехнологична компания нарастват...капитализма изглежда по друг начин.

                        Правилен е примера с Дубай. Или пък вземи Катар. Там шейха....се грижи за всички дубайци или катарци коренни жители. Там не ти трябва нищо друго освен да си дубаец или катарец. А уж е дикатура. Няма демокрация. И кадафи се грижише така за хората си. Дори бих казал че и Асад беше така донякъде преди да му спретнат бунтовете. Асад междувпорчем беше единственото толкова светско правителство в този регион. Вместо да беше подкрепен му спретнаха революция ...той отвърна очаквано и сега Сирия я няма. Украйна същото положение. Либия....Ирак....Йордания....
                        Къде е влязла "демокрацията" - там на хората им се е ебала майката.

                        Кат казах демокрация...един въпрос....към който иска...когато един народ който и да е той...живее добре...кой дава основание на външна сила да налага там правила как тея хора да живеят? Това какво общо с демокрацията? Ама както и да е....

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                          Масони, билдербергери и един куп други подобни


                          ***
                          Има една готина китайска приказка, която може и да съм я казвал:

                          Един каменар видял важен велможа да го носят прислугите в специална луксозна носилка и му се приискало и той да стане велможа. И извендъж не щещ ли той станал знатен велможа със стотици слуги. Добре ама слънцето греело ярко, непоносима жега, и той си казал, че да си велможа не е нищо особено, защото слънцето има много повече сила и той поискал да бъде слънцето. И хоп, изведнъж станал слънце и започнал да пече, да изгаря реколтата на селяните, цялата земя изпепелявал. Хубаво, но се появил огромен сив, мрачен облак и засенчил слънцето. Тогава той поискал да е облак, защото очевидно облакът бил по-могъщ и от слънцето. Станал той облак, носил се насам натам, изсипвал дъжд и правил наводнения. Но вятърта го духал накъде си поиска и той решил, че явно вятърът е най-великият на света. Поискал да е вятър и се превърнал в урган, изстръгвал дървета, къщи, всичко помитал по пътя си. Само един огромен камък не могъл да побутне. Казал си, ето това е, искам да съм този камък - той е най-велик. И станал камък.

                          Тогава се появил един каменар с чук и длето и започнал да го троши на парчета...




                          Save
                          Save
                          Save
                          Масони - да...ама не всички масони)) Кат всяко нещо...има си Масони ...има си и масони...))

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                            Ами ако не джобс...самсунг предполагам са ти казали кво искаш...))))
                            На него са му казали от хуя вей.

                            Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                              Масони, билдербергери и един куп други подобни


                              ***
                              Има една готина китайска приказка, която може и да съм я казвал:

                              Един каменар видял важен велможа да го носят прислугите в специална луксозна носилка и му се приискало и той да стане велможа. И извендъж не щещ ли той станал знатен велможа със стотици слуги. Добре ама слънцето греело ярко, непоносима жега, и той си казал, че да си велможа не е нищо особено, защото слънцето има много повече сила и той поискал да бъде слънцето. И хоп, изведнъж станал слънце и започнал да пече, да изгаря реколтата на селяните, цялата земя изпепелявал. Хубаво, но се появил огромен сив, мрачен облак и засенчил слънцето. Тогава той поискал да е облак, защото очевидно облакът бил по-могъщ и от слънцето. Станал той облак, носил се насам натам, изсипвал дъжд и правил наводнения. Но вятърта го духал накъде си поиска и той решил, че явно вятърът е най-великият на света. Поискал да е вятър и се превърнал в урган, изстръгвал дървета, къщи, всичко помитал по пътя си. Само един огромен камък не могъл да побутне. Казал си, ето това е, искам да съм този камък - той е най-велик. И станал камък.

                              Тогава се появил един каменар с чук и длето и започнал да го троши на парчета...




                              Save
                              Save
                              Save
                              Извода е: Да знаеш кога да спреш)))

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение


                                Трябва да дефинираш какво е елит. Хора с власт на която ти наблягаш , хора с пари или хора с влияние в обществото , които могат могат да не упражняват реална власт , но да със силно влияние. Примерно при първоначално проникване на религията или култ.

                                А относно обикновеният човек Сталин, Хитлер , Наполион и Бай Тошо също са били обикновени хора. А в днешно време дедо Бъфет , Зукърбърк и Стив Джобс също са обикновени хора. Династии и кланове в миналото също не са продължили да съществуват вечно. Елитите са динамично понятие. Но това не означава че винаги ще е така в бъдеще.
                                Елит...са хората които в действителност карат влака. Хора с власт. А от тази власт произтичат пари и влияние.
                                Има си ....различни елити спрямо...кръгозора на всеки човек)) За някой жена му е елит....за друг шефа му...за трети комунистическия режим беше елит...ама аз говоря за истинския елит)))

                                Коментар

                                Working...
                                X