IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли социализмът да създаде по-бърз растеж от "капитализма"?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

    Би ли обяснил как се продава ток?Как с камиони ли го карат или с чували го пренасят
    Ма, ти не знаеш ли? Един мармот го завива в целофан, товарят го на шейна с еленчета и за Нова година Дядо Мраз го носи на децата.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Krum Sokolov Разгледай мнение
      Един нагледен действително случил се пример: Отива архитект Чинков в най-вървежната работилница за топли гевреци и пита продавачката колко им е най-големия дневен оборот.
      продавачката му казва 400 лева, архитекта и ги брои и и казва. Платил съм целия дневен оборот и искам да даваш гервреците без пари.
      Идва първият клиент и си поръча 2 геврека и когато продавачката му казва че са безплатни веднага поръча още 10. Натрупва се една опашка от 100 човека и всеки който е на ред поръча по 20 по 30 геврека защото са аванта. Да ама производството е ограничено и за останалите няма гевреци. Става една кавга която прераства в масов бой. Идва милицията, разтървава ги и започват да разпитват какво се е случило. питат продавачката какво е станало и тя казва , че човека който си пие кафето на отсрещния тротоар в бистрото и е платил целия оборот. Милиционерите веднага го арестуват и го питат защо е направил всичко това. Архитекта им отговаря: Исках да проверя какво ще се случи когато дойде комунизма и всички стоки ще са без пари.(Така лъжеха комунягите) И от полицията архитект Чинков директно заминава за Белене.
      Ето защо не може да има комунизъм,,,,защото няма съзнанание. Ако всички хора имат високо съзнание и ако е поръчал 2 геврека за закуска когато разбере че са безплатни трябва да вземе единият и да остави другия за останалите, а не да граби колкото може да носи зашото са аванта. И такова поведение трябва да имат 100% от обществото иначе капката катран разваля цяла каца с мед. Невъзможна утопия е комунизма. Алчността и мързела са по-силни от човеколюбието. Да не говоря, че уравниловката убива конкуренцията и творческото мислене.
      Не е до съзнанието, а до имането. Ако кажат, че ще раздават без пари маниста едва ли ще има опашка, Ценността им ниска. А навремето огромни поземлени владения са се заменяли за маниста. Номерът е, че поради разнообразието, освен маниста, има и диаманти. Всички искат ст тях. Защото са красиви и редки. Конкуренцията е за красивото и рядкото. Чрез тях се измерва успеха. Особено на мошениците.
      Last edited by Trakatrak; 11.06.2018, 23:24.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

        Не знам по това време съм бил дете но мога да питам бивши колеги.Това което ми идва на ум е ниската цена и разхищението от една страна развитието на икономиката с енергоемки производства.Пак казвам тук нямам претенции да съм точен.
        Един нагледен действително случил се пример: Отива архитект Чинков в най-вървежната работилница за топли гевреци и пита продавачката колко им е най-големия дневен оборот.
        продавачката му казва 400 лева, архитекта и ги брои и и казва. Платил съм целия дневен оборот и искам да даваш гервреците без пари.
        Идва първият клиент и си поръча 2 геврека и когато продавачката му казва че са безплатни веднага поръча още 10. Натрупва се една опашка от 100 човека и всеки който е на ред поръча по 20 по 30 геврека защото са аванта. Да ама производството е ограничено и за останалите няма гевреци. Става една кавга която прераства в масов бой. Идва милицията, разтървава ги и започват да разпитват какво се е случило. питат продавачката какво е станало и тя казва , че човека който си пие кафето на отсрещния тротоар в бистрото и е платил целия оборот. Милиционерите веднага го арестуват и го питат защо е направил всичко това. Архитекта им отговаря: Исках да проверя какво ще се случи когато дойде комунизма и всички стоки ще са без пари.(Така лъжеха комунягите) И от полицията архитект Чинков директно заминава за Белене.
        Ето защо не може да има комунизъм,,,,защото няма съзнанание. Ако всички хора имат високо съзнание и ако е поръчал 2 геврека за закуска когато разбере че са безплатни трябва да вземе единият и да остави другия за останалите, а не да граби колкото може да носи зашото са аванта. И такова поведение трябва да имат 100% от обществото иначе капката катран разваля цяла каца с мед. Невъзможна утопия е комунизма. Алчността и мързела са по-силни от човеколюбието. Да не говоря, че уравниловката убива конкуренцията и творческото мислене.
        Last edited by Krum Sokolov; 11.06.2018, 22:49.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

          Как си мислиш че се продава ток.Интересно ми е да знам говорим за времената до 1989г.
          Ми по далекопроводи - както и сега. Нали си по тока требе да знаеш кога е построен първия далекопровод свързващ Турция и България - 1973 или се бъркам.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от panther Разгледай мнение
            national power Може ли да знам твоята версия - защо се е стигнало до режим на тока 1984-85, по-кратко и по-просто като за лаици.
            Не знам по това време съм бил дете но мога да питам бивши колеги.Това което ми идва на ум е ниската цена и разхищението от една страна развитието на икономиката с енергоемки производства.Пак казвам тук нямам претенции да съм точен.

            Коментар


            • national power Може ли да знам твоята версия - защо се е стигнало до режим на тока 1984-85, по-кратко и по-просто като за лаици.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение

                Така е, продаваха ток, но с дългосрочни договори и май не са могли да маневрират много. Все пак от малко продукти падаше конвертируема валута.
                Би ли обяснил как се продава ток?Как с камиони ли го карат или с чували го пренасят

                Коментар


                • Първоначално изпратено от rover Разгледай мнение
                  Абе, хора! За какво трябва да се усуква на висок стил, като нещата са много прости. Живков наистина призна за краха на соца, а Петър Младенов в едно изречение обясни, че при всичките приказки за прехваленото ни народно стопанство продаваме за два долара, а ни трябват три за материали. Вижте го онзи доклад от декември ли беше 1989, изнесен пред партактива. И пред тази явна капитулация и признаване на задънения сокак, се изтъпанчиха разни форумни болшевики с приказката, че на всичко това ' НЕ Е ПРАВЕН ОДИТ".
                  Не бил правен одит. От кого можеше да бъде правен ,,одит" през 1989 година, кой до какви документи щеше да бъде допуснат и изобщо имаше ли такива документи? Когато трябваше да се прави кадастъра, се оказа, че куп комплекси, комплекси ей хора, а не блокове не съществуват в правния мир. Всичко беше без ред и без закон. Цървуланковците, управлявали 45 г., толкова умееха. И тук някакъв ми пише за високопарни отговори и за партийни секретари. Моето семейство е изселвано, животът на близките ми е съсипан и онази приказка за филиите с мас не е измислица, да знаете. Не всеки е Мави Гоз.
                  Роверче я се успокои.Комунагите били дядо ти и таковали баба ти нас кво ни интересува това?Твоите лични драми не ни интересуват.И внимавай на пра пра внуците да не им виновен пак комунизма

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение

                    Аа, лични закачки. Бях озадачен толкова ли съм изостанал, та не го знам.
                    Предполагам Rover е влязъл в пререкания с бившия шеф на соц. предприятие

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от rover Разгледай мнение
                      а вие докога ще си оправдавате некадърността с Живков?
                      ================================================== =============
                      А, значи ние сме "вие", а? И кой ти е казал, че сме некадърни? Ако ти си от цървулите, ще те разбера. Ние сме отсам, вие сте оттатък. Ако не си цървул, какво те бърка. И не ми говори за национални катастрофи. Не знам, дали нашето поколение ще може и ще иска да понесе всичко онова, което са изживели пра, дедите и бащите ни. Изобщо не влизай в историята. Тя ми е сила.
                      С риск да се повторя..."много високопарни приказки, нула съдържание" Имах някои въпроси, доста прости БТВ. Тук виждам само съвети (надявам се не са заповеди) какво да правя и какво да не правя. Влизам където реша АЗ, ако имате желание, може да си преборим силите.

                      Като цяло на основния въпрос си отговорих, мерси на хората които се опитваха да кажат нещо съществено. Има моя грешка във въпроса. Причината за режима на тока най-вероятно е била несъобразена продажба извън България.

                      Коментар


                      • а вие докога ще си оправдавате некадърността с Живков?
                        ================================================== =============
                        А, значи ние сме "вие", а? И кой ти е казал, че сме некадърни? Ако ти си от цървулите, ще те разбера. Ние сме отсам, вие сте оттатък. Ако не си цървул, какво те бърка. И не ми говори за национални катастрофи. Не знам, дали нашето поколение ще може и ще иска да понесе всичко онова, което са изживели пра, дедите и бащите ни. Изобщо не влизай в историята. Тя ми е сила.
                        Партия была, есть и будет есть!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Money
                          Един отворко, оръфляк, номенклатура. Пише много активно коментари в новините на инвестора

                          Аа, лични закачки. Бях озадачен толкова ли съм изостанал, та не го знам.

                          Коментар


                          • А по царско време как беше - всичко беше по закон и подредено? Имаше ли фалити на държавата? Имаше ли национални катастрофи? За там цървуланковците ли са виновни?
                            Или сега по време на "демокрацията"? Цели хотели дето се строят насред дюните - тва по закон ли е? Или и тук цървуланковците обикалят?
                            Много са смешни демокраДите - правите ли си сметка, че вече 30 години минаха от края на социализма, това са 2/3 от 45 години социализъм.
                            Какво е правено по време на социализма още си личи, а вие докога ще си оправдавате некадърността с Живков? Половин век ще стигне ли или още век два ще ви трябват, че да поемете отговорност за това което става?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от rover Разгледай мнение
                              Абе, хора! За какво трябва да се усуква на висок стил, като нещата са много прости. Живков наистина призна за краха на соца, а Петър Младенов в едно изречение обясни, че при всичките приказки за прехваленото ни народно стопанство продаваме за два долара, а ни трябват три за материали. Вижте го онзи доклад от декември ли беше 1989, изнесен пред партактива. И пред тази явна капитулация и признаване на задънения сокак, се изтъпанчиха разни форумни болшевики с приказката, че на всичко това ' НЕ Е ПРАВЕН ОДИТ".
                              Не бил правен одит. От кого можеше да бъде правен ,,одит" през 1989 година, кой до какви документи щеше да бъде допуснат и изобщо имаше ли такива документи? Когато трябваше да се прави кадастъра, се оказа, че куп комплекси, комплекси ей хора, а не блокове не съществуват в правния мир. Всичко беше без ред и без закон. Цървуланковците, управлявали 45 г., толкова умееха. И тук някакъв ми пише за високопарни отговори и за партийни секретари. Моето семейство е изселвано, животът на близките ми е съсипан и онази приказка за филиите с мас не е измислица, да знаете. Не всеки е Мави Гоз.
                              Защо наричаш това социализъм? Има конкретна политическа обстановка, геополитическа разстановка, идеологическа постановка и най-вече всеобща простановка. Само го наричаха социализъм. Друго беше. Май още нямаме смислено обяснение. Може би след 200 години. И кой е Мави Гоз, че тага наблягаш на него. Гледам, че певец някакъв.
                              Last edited by Trakatrak; 11.06.2018, 19:34.

                              Коментар


                              • Ама как, Мави Гьоз е много ачигьоз момче. Много оправно и адаптивно. И при комунизма и при капитализма. Сигурен съм, че и при Хитлер щеше да е добър апартчик. Голяма работа е. Като две малки

                                Коментар

                                Working...
                                X