IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли социализмът да създаде по-бърз растеж от "капитализма"?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
    М-да, невръстно дете бях тогава - няколко години по-млад съм от тебе, представи си




    Тая история си е съвсем типична, не само за когато си на 17 години. Чиста човешка психология е да искаш това, което ти се изплъзва и да не оцениш това, което имаш или можеш лесно да имаш...

    Пак добре ако това е единствения път, когато си бил в тази ситуация





    А ракетите Пършинг 2 всеки ден по радиото... не си ли спомняш? Американците се готвели да ни нападат и да унищожат света и себе си барабар с нас, мамицата им мръсна

    Може да ти е странно, но мене това доста ме вълнуваше, ще нападат ли или не





    Тогава не давай оценки за нищо освен за личния си живот... Но дори и за това не давай, защото личния живот е много субективна работа. Оценките - вън!
    Мъней,или не си прочел между редовете,какво искам да кажа,или си го интерпретирал ,както ти изнася....По-скоро второто,но и в двата случая ми е през оная работа...
    Колкото до оценките....В далечната 1995 година,след пет години скиторене по света/първото,но не и последното/ и след като бях видял неща ,които ти тогава си ги гледал само по филмите,вече интересувайки се от доста повече неща,освен от циците на някоя мадама,се опитах да си представя,каква ще е Българя след двадесетина години,т.е. днес,за да знам ,как да се впиша и аз адекватно в картината...Опирайки се на куп фактори,които са ни влияли,като народ,държава и които ще ни влияят,достигнах до извода,че България ще представлява почти точно това ,което тя представлява в момента.../Този извод не ми дошъл докато съм седял на някой камък и съм мъдрувал,а ей така,в движение.../Даже мойта прогноза беше малко по-негативна,отолкото е моментното състояние.....Под фактори съм взел предвид и социализма,и историята,и народопсихологията,южняшкия ни балкански манталитет и т.н,и т.н.,даже взех предвид непреходните истини написани в Библията....
    Явно моята оценка е била изключително адекватна,след като за ралика от голяма част от българите,при мен няма капка разочарование....Каквото съм очаквал,това се е случило...
    А ти разочарован ли си действителността в България,а Мъней?!Щото ,ако си,значи си просто един неадекватен многознайко....

    P.S.Колкото до ракетите Пършинг....,в днешно време очакваме да ни запукат с ракети от Изток и да унищожат света и себе си барабар с нас,мамицата им мръсна....Каква ирония,а?!

    Коментар


    • Да допълня само че България не се управлява от комунистите след 17,11,1989 г. Това е датата в която НС гласува отпадане на чл,1 заедно с др.поправки,от Конституцията на НРБ (за ръководната роля на БКП) и веднага след това кресливите обявиха че са взели властта на първия демократичен митинг пред парламента.Още на следващия ден започна политическия рекет който продължава и до днес - 31,07,2018 .......А и за напред.......
      Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение
        Така и не станах комсомолец.
        Комсомола докато го имаше до края 1989 г. , не приемаше келеши - за тях имаше отделни структури! "Акаунтите" 1990 - 97 г. ги занулиха съвсем други хора нямащи нищо общо с това за което писах одеве в друга тема!

        Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
          Спомням си 1986 с един съученик, с който много "разбирахме" от политика, се редяхме за вестник Правда на РЕП-а пред СУ, да прочетем какво е станало на срещата в Рейкявик между Горбачов и Рейгън. Та ние макар да сме били деца (ето ти правилното глаголно време ) май разбирахме нещата по-добре от "разбирачите" у форумо

          Някой хора няма никога да порастнат... Защо, не мога да разбера


          Аз пък, през втората полвина 80 , като тинейджър. Слушах радио свободна европа, В американското посолство пускаха редовно прожекции най - нови хитови американски филми които още у нас не бяха излезли на видеокасети. Там за първи път гледах Пришълеца 2 Така и не станах комсомолец. Сега съм апокалиптик и не слушам никого, анализите си ги правя сам.

          Коментар


          • М-да, невръстно дете бях тогава - няколко години по-млад съм от тебе, представи си

            Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение

            Еееее,браво Мъни,политически ориентиран си бил още като невръстно дете....Ужас!

            Тая история си е съвсем типична, не само за когато си на 17 години. Чиста човешка психология е да искаш това, което ти се изплъзва и да не оцениш това, което имаш или можеш лесно да имаш...

            Пак добре ако това е единствения път, когато си бил в тази ситуация

            Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение
            Спомням си 1986 ,на 17 години,през лятото бях на национална бригада в Родопите....Още първия ден ,в мен се влюби една перничанка,гимнастичка-цял месец ме преследваше...Страхотно парче,леко мургава....А аз,цял месец тичах подир полите на една русокоса "какичка" и тя естествено ме въртеше на малкия си пръст....Та накрая нито питомното ,нито дивото....Още ме е яд....
            Есента си бях хванал вече ново гадже и основната ми мисъл беше ,как да я прилъжа да я вкарам в леглото,а не само да се натискаме по пейките....Естестествено залягах и над учебниците,щото родителите ми,със скромните си възможности плащаха квартира и прочее разходи...Еййй,ма и какви купончета си правехме в квартирата ,не е истина....Ех,младост,младост......Имам и някакви бледи спомени за някакъв си Рейкявак,ама това май е било последното нещо,което ме е интересувало по това време....
            Не искам да давам оценки за социализма,защото не съм работил в тая система и не съм се сблъскал с мръсотията,за да дам някакво що годе по-адекватно мнение....


            А ракетите Пършинг 2 всеки ден по радиото... не си ли спомняш? Американците се готвели да ни нападат и да унищожат света и себе си барабар с нас, мамицата им мръсна

            Може да ти е странно, но мене това доста ме вълнуваше, ще нападат ли или не

            Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение
            Имам и някакви бледи спомени за някакъв си Рейкявак,ама това май е било последното нещо,което ме е интересувало по това време....


            Тогава не давай оценки за нищо освен за личния си живот... Но дори и за това не давай, защото личния живот е много субективна работа. Оценките - вън!

            Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение
            Не искам да давам оценки за социализма,защото не съм работил в тая система и не съм се сблъскал с мръсотията,за да дам някакво що годе по-адекватно мнение....
            Last edited by Money; 31.07.2018, 13:35.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
              Спомням си 1986 с един съученик, с който много "разбирахме" от политика, се редяхме за вестник Правда на РЕП-а пред СУ, да прочетем какво е станало на срещата в Рейкявик между Горбачов и Рейгън. Та ние макар да сме били деца (ето ти правилното глаголно време ) май разбирахме нещата по-добре от "разбирачите" у форумо

              Някой хора няма никога да порастнат... Защо, не мога да разбера


              Еееее,браво Мъни,политически ориентиран си бил още като невръстно дете....Ужас!
              Спомням си 1986 ,на 17 години,през лятото бях на национална бригада в Родопите....Още първия ден ,в мен се влюби една перничанка,гимнастичка-цял месец ме преследваше...Страхотно парче,леко мургава....А аз,цял месец тичах подир полите на една русокоса "какичка" и тя естествено ме въртеше на малкия си пръст....Та накрая нито питомното ,нито дивото....Още ме е яд....
              Есента си бях хванал вече ново гадже и основната ми мисъл беше ,как да я прилъжа да я вкарам в леглото,а не само да се натискаме по пейките....Естестествено залягах и над учебниците,щото родителите ми,със скромните си възможности плащаха квартира и прочее разходи...Еййй,ма и какви купончета си правехме в квартирата ,не е истина....Ех,младост,младост......Имам и някакви бледи спомени за някакъв си Рейкявак,ама това май е било последното нещо,което ме е интересувало по това време....
              Не искам да давам оценки за социализма,защото не съм работил в тая система и не съм се сблъскал с мръсотията,за да дам някакво що годе по-адекватно мнение....

              Коментар


              • Спомням си 1986 с един съученик, с който много "разбирахме" от политика, се редяхме за вестник Правда на РЕП-а пред СУ, да прочетем какво е станало на срещата в Рейкявик между Горбачов и Рейгън. Та ние макар да сме били деца (ето ти правилното глаголно време ) май разбирахме нещата по-добре от "разбирачите" у форумо

                Някой хора няма никога да порастнат... Защо, не мога да разбера


                Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                Хихихихихихих! Прави впечатление, нали? На ъеб и на мен. Човекът, обаче, като поп : „Христос така рече.”
                Бил ли си там?
                - Не.

                Коментар


                • Pyramid как ще се стараят като рибата се вмирисва откъм главата а тя си е изнесла домочадието на запад и и дреме за тези които не са се изнесли. Тръмп работи за швабите, а това което правят е толкова в ущърб за другите че може да мине само по този начин.Знаеш ли колко коли продадоха покрай шума че ще им се вдигнат митата,

                  D.Y.F-091066

                  Коментар


                  • Някои тук се изказват твърде лозунгово, без реално знание на нещата.

                    Търговията на България с Русия беше силно намалена по времето на Иван Костов от наша, българска страна. Традиционни наши стоки, които големият руски пазар гълташе, без да пита, и искаше още - плодове, зеленчуци, цигари, вина, козметика, облекло, мебели - изчезнаха от техния пазар и руснаците с огорчение му питаха "защо?". С огорчение, защото изпитваха глад за тях, макар и да задоволяваха само част от нуждите им. Е, природата и пазарът не търпят празноти, на наше място се настаниха други - турци, китайци и т. н. Костов и седесарите направиха голямото предателство да загубим необятния руски пазар, свикнал и обичащ нашите стоки.
                    Това са мои лични впечатления и свидетелства, а не четене на лозунги, както некои младоци правят тук, без въобще да имат представа за исината. Да добавя и компютрите... да, "Правец"! По това време продължаваше ембаргото, наложено от Щатите, и руснаците мило и драго даваха и за най-скапания персонален компютър, а Празеца не беше скапан, просто беше с едно поколение назад от най-съвременните.
                    Знам още, че по линия на специализацията в СИВ (младоците да видят в Уикипедията), сме изнасяли още и доста промишлени стоки - автомобилни гуми, стругове с ЧПУ (Уикипедията!), комплектуващи части за производството на "Жигули", роботизирани машиностроителни поточни линии, уранова руда срещу ураново гориво за АЕЦ-а, качествена дървесина ... това е само, което в момента ми идва на ум.
                    ====

                    За разхищенията в "Кремиковци"... Млади господа, не говорете наизуст нещо, вкарано в устичките ви от други...
                    Работил съм там след приватизацията му, когато се скапваше все повече и повече. То ест пак имате, млади господа, информация от първа ръка от мен.
                    За времето някъде около 2005-а.
                    Ако мислено "затворехме" цеха, в който работех (КХЗ - ПХП) така, че той да купува енергията и материалите, които влизат в него, и да продава продукцията си бензол, нафталин и катран (всичко в международни цени), то този страничен цех носеше чиста печалба 400 000 лева на месец при около 115 души работници и служители. Основното производство на завода - кокс - даваше още по-голяма печалба на глава от населението, но не сме я изчислявали по този начин.
                    При пълно натоварване на Стан 1200, което е 200 рула ламарина (6 000 долара едното) за една 8-часова смяна, продукцията му струваше толкова, колкото беше едномесечната заплата на всички в комбината, а средната заплата в "Кремиковци" тогава беше три пъти средната в страната. Стан 1200 беше само част от производството на комбината.
                    ​​​

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение

                      "беше","ставаше","се разхищаваше"
                      Предвид възрастта ти е май по-удачно да използваш правилното глаголно време,а именно:
                      "било","ставало","се е разхищавало"
                      Хихихихихихих! Прави впечатление, нали? На теб и на мен. Човекът, обаче, като поп : „Христос така рече.”
                      Бил ли си там?
                      - Не.
                      Last edited by Pyramid; 31.07.2018, 12:54.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                        Pyramid и как са се осъзнали руснаците, виснали са на врата на швабите и сега онези ги клатят за втория поток, инструктираха тръмп да им го забранява за да намалят манджата в яслата на руснаците.Руснаците тъй както си гонят интера все ще са по очи. Между другото подобно следване на интереса е признак на интелектуална нищета.
                        Не казвам, че всякак са изтеглили напред, Дани. Ама поне се стараят. А измежду нашенцуте на власт последните 25 години, би ли посочил един, който да не е продавал националния интерес? Аз се затруднявам.
                        Немците кой къде и как ги „вкарва” и доколко те претаковат рашките, или рашките-тях, не се наемам да съдя.Виждам намесата на Фашингтон но, не ми е по силите да я боря. Да се борят заинтересованите, които имат с какво. Ако и да са рашки или други, духовно нищите не мога ги спаси: Сами да си се издигат, сами да се спасяват.

                        Коментар


                        • А днешните 70 годишни са изкуфели и се държат като 15 годишни...

                          Ако кажеш нещо по същоство да спорим. Но с тези "аргументи" като в детската градина, няма какво да обсъждаме

                          Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение

                          Ти изобщо нямаш представа какво говориш.Това е характерно за днешните 30-годишни, които познават миналото от разкази и преразкази.Ти едва ли си живял по онова време, така както даваш такива неадекватни оценки за него. Остави, че не си бил свидетел, но времето на прехода ви разказа играта относно познанията по история, пък била тя и стопанска, географска, финансова и прочие. Много е тъжно да гледаш и слушаш такива неадекватници, които по най-простичкия и неподправен начин отправят нахалната претенция за някакво знание. Това е откровен провал за надеждите да не дойде някой джендър и да стане кръчмар в селската ни кръчма.Такъв всезнайко навярно знае и какво ще хване, ако бръкне под полата на колежката си по "open space". Нищо няма да хване, защото няма да знае за какво служи. Ще се обърка, че е някакъв високотехнологичен скролбар и ще го търкаля с пръст нагоре-надолу, докато не му се отвори картинката, че е изключил звука.

                          Коментар


                          • Pyramid и как са се осъзнали руснаците, виснали са на врата на швабите и сега онези ги клатят за втория поток, инструктираха тръмп да им го забранява за да намалят манджата в яслата на руснаците.Руснаците тъй както си гонят интера все ще са по очи. Между другото подобно следване на интереса е признак на интелектуална нищета.

                            D.Y.F-091066

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение

                              Не искам да те обидя, ама... УАУ!

                              Руснаците го локвидираха 90 година. И не само кремиковци, ами всичко що беше свързано с тях. Имам наблюдения върху електронната промишленост от тогава. Ама те не само нашата ликвидираха. На всички соц страни им казаха айде чао. Всяка коза за свой крак.
                              Но тук още има такива които им лижат задниците.

                              Видно е обаче че в някои бивши соц страни управниците им се взеха в ръце и бързо се преориентираха.
                              Докато в българия се появиха павловци, тилевци, кюлевци, баневци, напоследък пеевци...

                              То какво мислиш че трябваше да стане, че да си запазим промишлеността?
                              Е, то тогава и в Русия на власт се бяха нагнездили либерастите покрай Пиян Борко. Те майките си продадоха за зелено, че нас ли нямаше да продадат. Даа не говорим, колко „ко курентоапособни” сме били самите ние. Зна.и, цялата картинка е: Тук либерасти, там либерасти, =ПРОВАЛ+РАЗРУХА.
                              Тук издънка от бкп-то, там-от кпсс...Ѝ, като се огледаш, днешните „почтени индустриалци”- 80% партийна сволоч. Т.е. поначало сволоч, маскирала се под лозунги. Днес продължава същата картинка. Не ми е ясно, що скачате срещу рашките: Осъзнали са си, търсят си интереса. Къде са нашите интереси и кой да ги отстоява? - Мистерия. Всеки, докопал се до Кокала, се избарва „национално отговорен” - хеле пък от Цвъцко, поне 100 пъти годишно ги чувам заклинанията - и, под масата /няма „не искам!/- се крафе, като за световно. ТЕЗИ /уж/ не са комунисти...а похватите - 10 пъти по-нескопосани и от на „левите”.

                              Да питам ли, как точно са се „преориентирали” въпросните от другите екс соц. страни, след като са „се взели в ръце”?Питам.
                              Според мен, като цяло, хората /там/ не са били селяндури като тук, да вярват на басните за процъфтяване чрез туризъм и селско стопанство без индустрия. Мунчо клъвна и му издърпаха въдичката /заедно с него/, щото балък.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от majnata Разгледай мнение

                                Днешните са още по зле ... затуй тъй се дъни капитализЪма ...... ако все още съществува на тоя свят де ...
                                Гепи майна! В България няма капитализъм има олигархичен монополизъм по руски образец. В България няма конкуренция, а тя е основната движеща сила на прогреса и технологиите. В България ако се яви конкурент на монопола, му пращат данъчни, полиция, пожарната, един куп комисии, на потребители, на конкуренцията, ХЕЙ, профсъюзи, и други които пишат актове докато дребната риба се измори да упорства и да плаща актове. Да не говорим че монополите продават стоки вкарани без мито и акцизи без ДДС и могат да удушат всеки конкурент, спазващ законите.
                                Last edited by Krum Sokolov; 30.07.2018, 22:00.

                                Коментар

                                Working...
                                X