IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли социализмът да създаде по-бърз растеж от "капитализма"?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение

    Енергията беше насочена и в другата посока

    А причината да се сдърпване за такова нещо беше, че тя правеше някакъв рисърч на тема как се отразяват авторитарните и диктаторски режими на икономическия растеж. Съответно имаше силен интерес към темата. Както и аз, поради моят experience от първа ръка
    Интересно до какви изводи е стигнала и какъв анализ е направила, разбира се ако не е била идиологически пристрастена. Би ли споделил.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

      Тез млади англичанки не мисля че са най - мъдрите същества. Така че енергията при контакта с англичанката трябвало е да насочиш някъде другаде.
      Енергията беше насочена и в другата посока

      А причината да се сдърпване за такова нещо беше, че тя правеше някакъв рисърч на тема как се отразяват авторитарните и диктаторски режими на икономическия растеж. Съответно имаше силен интерес към темата. Както и аз, поради моят experience от първа ръка

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
        Моето отношение към Пиночет по принцип е отрицателно и не го смятам за истински либерал. Той е либерал само икономически, иначе е минал покрай либерализма
        А според теб политически либерал какво значи?!?!

        Да остави да прави всеки каквото си иска ли? Да руши, да чупи, да краде и разбива магазини ли?!? Щото въпросните Пиночет ги е потушавал с доста бой и бесене/хвърляне от хеликоптер. Което се оказало че работи. Щото повече никой не посмява да руши, чупи и краде магазини докато протестира. Аналогия с днешното Антифа на Запад.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
          Моето отношение към Пиночет по принцип е отрицателно и не го смятам за истински либерал. Той е либерал само икономически, иначе е минал покрай либерализма

          Но по принцип е едно, а на практика, в дадената ситуация в която е бил е изиграл положителна роля за Чили. И най-важното самият той е отпуснал хватаката и насочил страната си към по-демократичен режим

          Но това, че дикататурата на Пиночет е по-скоро положителна в конкретния контекст в никакъв случай не бива да се приема като аргумент в полза на дикататорите

          С една млада англичанка водихме доста епичен спор по този въпрос, на живо и в WhatsApp. В продължение на седмици... За малко да си развалим отношенията заради тази глупост
          Тез млади англичанки не мисля че са най - мъдрите същества. Така че енергията при контакта с англичанката трябвало е да насочиш някъде другаде.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

            Понеже съм по техническия анализ и аз съм дясно ориентиран, но не в ъгъла. Малко история. БВП на Чили в начало 1973 г. когато Пиночет взима властта 17 милиарда долара , когато напуска властта 1990 г. 33 милиарда долара. Брутен продукт 1985 година 18 милиарда долар, Практически икономиката на Чили е в стагнация почити през целия период на управление на Пиночет.
            То ако погледнеш и икономиката на Венецуела сега има някакъв БВП ама по магазините няма кво да се яде. Цъкни там на данните да видиш какво им е.

            Горе долу така е било и при преврата. Едни хора с едни празни тенджери са дрънкали пред парламента и са искали оставка на правителството. Имало е и прилична инфлация. А па то поискало помощ от Масква, онея вместо кинти му пратили оръжие. А па и опозицията почнала да се въоръжава и тях. И дошъл Пиночет и им развалил седянката както се казва.

            По време на неговото управление е имало банкова криза. Банкерите като фалирали отишли да се молят на правителството да ги спасява. А то много либерално взело че ги хвърлило в затвора. И още им държи влага на чилийските банкери.


            Коментар


            • Моето отношение към Пиночет по принцип е отрицателно и не го смятам за истински либерал. Той е либерал само икономически, иначе е минал покрай либерализма

              Но по принцип е едно, а на практика, в дадената ситуация в която е бил е изиграл положителна роля за Чили. И най-важното самият той е отпуснал хватаката и насочил страната си към по-демократичен режим

              Но това, че дикататурата на Пиночет е по-скоро положителна в конкретния контекст в никакъв случай не бива да се приема като аргумент в полза на дикататорите

              С една млада англичанка водихме доста епичен спор по този въпрос, на живо и в WhatsApp. В продължение на седмици... За малко да си развалим отношенията заради тази глупост

              Коментар


              • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

                Е тея двата са касапи. Обаче левите медии боготворят втория. Има интервюта със Сталин пускани в Гардиън - ма той журналиста само дето не му прави свирка. Ню Йорк Таймс също го боготвори по време на войната, че и след това.


                А ти като си либерал - Пиночет трябва да ти е любимец. Щото на мен си ми е любимец. В областта на икономиката той си е баш най-големия либерал. По-голям либерал в областта на икономиката от него не се сещам.



                По време на преврата в Чили загиват около 3000 човека. По време на кубинската революция загиват над 100 000 човека. Къде е Чили икономически, къде е Куба икономически. Сега че пресата го изкарва кървав диктатор е друга тема. Ако си спомняш като пукна Кастро какъв рев беше, какви сополи, то цветя, то картички, то медиите се отчетоха. Пуснаха снимки на Кастро с Папата, Кастро с предния френски президент (че му забравих името), Кастро с някъв председателстващ на ЕС. Абе рев и сополи.

                А кат умря Пиночет някоя медия да му отчете приноса към икономиката на Чили?

                Понеже съм по техническия анализ и аз съм дясно ориентиран, но не в ъгъла. Малко история. БВП на Чили в начало 1973 г. когато Пиночет взима властта 17 милиарда долара , когато напуска властта 1990 г. 33 милиарда долара. Брутен продукт 1985 година 18 милиарда долар, Практически икономиката на Чили е в стагнация почити през целия период на управление на Пиночет. За 12 дванадесет години БВН не се увеличава и икономиката стагнира , доходите са ниски и има висока безработица, Икономикта почва да ускорява след 1985 година , когато хватката на Пиночет не е толкова силна и възхода основно се дължи на на ускорилата глобална икономика и изтреляли се глобални пазари. В интерес на истината, ако на мястото на Пиночет се беше установила комунистическа диктатура , Чили нямаше да може да се последва глобалния икономически възход от 80 и 90 години. Ситуацията е същата и при Франко. И последно по време на управление на демократичните правителства на Чили икономиката за период от 17 години почити се увеличава десетократно и достига големина 280 милиарда. Така че ако сравняваме Пиночет със Сталин Хитлер или демократите ще загуби състезанието, Положителното при диктатурата на Пиночет е че не кипи безсмислено насилие и терор в големи мащаби и също че подготвя икономиката за последвалия възход. Щот на негово място можеше да е некой ненормалник или да се появи идеологическа диктатура. И на теб ти препоръчвам наръчник на диктатора по NG




                И понеже Пиночет ти е любимец , как да го класифицираме етнически като латинос или европоид. Или трябва да проследим генетичното му дърво. То май и с Путин същата работа.

                https://data.worldbank.org/country/chile
                Last edited by Todor Sabev; 04.07.2018, 17:20.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                  Хитлер и Сталин са носители на свободата и справедливостта го разбрах вече от дискусията с колегите

                  Но ти пак не казваш какво е либерал/либерализъм по същество
                  Е тея двата са касапи. Обаче левите медии боготворят втория. Има интервюта със Сталин пускани в Гардиън - ма той журналиста само дето не му прави свирка. Ню Йорк Таймс също го боготвори по време на войната, че и след това.


                  А ти като си либерал - Пиночет трябва да ти е любимец. Щото на мен си ми е любимец. В областта на икономиката той си е баш най-големия либерал. По-голям либерал в областта на икономиката от него не се сещам.



                  По време на преврата в Чили загиват около 3000 човека. По време на кубинската революция загиват над 100 000 човека. Къде е Чили икономически, къде е Куба икономически. Сега че пресата го изкарва кървав диктатор е друга тема. Ако си спомняш като пукна Кастро какъв рев беше, какви сополи, то цветя, то картички, то медиите се отчетоха. Пуснаха снимки на Кастро с Папата, Кастро с предния френски президент (че му забравих името), Кастро с някъв председателстващ на ЕС. Абе рев и сополи.

                  А кат умря Пиночет някоя медия да му отчете приноса към икономиката на Чили?


                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Макс Разгледай мнение
                    Форумците и темата ми приличат на деца, които си играят на плажа с лопатки и гребълца. Говоря за съдържанието на темата и инструментариума, който ползвате да си доказвате нещо, в което безусловно вярвате. Важното е да ви е забавно и да имате усещане за значимост ... Какъв капитализъм, какъв социализъм какви 5 рубли. Многократно е станало въпрос, че финансовата олигархия може и го прави да си напечати злато, нефт, метали, зърно, пшеница, царевица и т.н.

                    В т.ч и БВП се печати, нале... Лошото е че има таван и интервал от време, в които можеш да заблуждаваш, да се замозаблуждаваш и т.н. Копайте, мили деца!
                    Добре Тате.

                    Коментар


                    • Хората вече живеят в напечатани къщи и карат напечатани коли. Какво да правиш, напредък на технологиите

                      Welcome to 3D printing

                      Коментар


                      • Форумците и темата ми приличат на деца, които си играят на плажа с лопатки и гребълца. Говоря за съдържанието на темата и инструментариума, който ползвате да си доказвате нещо, в което безусловно вярвате. Важното е да ви е забавно и да имате усещане за значимост ... Какъв капитализъм, какъв социализъм какви 5 рубли. Многократно е станало въпрос, че финансовата олигархия може и го прави да си напечати злато, нефт, метали, зърно, пшеница, царевица и т.н.

                        В т.ч и БВП се печати, нале... Лошото е че има таван и интервал от време, в които можеш да заблуждаваш, да се замозаблуждаваш и т.н. Копайте, мили деца!

                        Коментар


                        • Зависи... Понятието е толкова обтекаемо, че включва в себе си противоположности

                          Затова искам колегите да пояснят какво имат предвид

                          Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение
                          Ама ако усложним още малко задачата- ако някой иска да ми вдигне данъците или да ми забрани да казвам откровено какво мисля закомшията, щото било език на омразата- също не е либерал

                          Коментар


                          • Ама ако усложним още малко задачата- ако някой иска да ми вдигне данъците или да ми забрани да казвам откровено какво мисля закомшията, щото било език на омразата- също не е либерал

                            Коментар


                            • Абсолютно. И двете твърдения са абсурдни

                              Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение
                              п. ДПС не са либерали
                              п.п. и Бойко Борисов не е либерал

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение

                                Но ти пак не казваш какво е либерал по същество
                                То всеки си влага в това понятие каквото иска, иначе ако идва от либерте надали е нещо лошо

                                п. ДПС не са либерали
                                п.п. и Бойко Борисов не е либерал

                                Коментар

                                Working...
                                X