IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Интересни факти - Знаете ли че?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Известните двуслойни чаши на Вершинин, чиято тайна не е разгадана 200 години !

    ​Преди повече от 200 години крепостният селянин - стъклар Александър Петрович Вершинин (1765-1828) създава уникални двуслойни чаши, в които има вмъкнати цели картини и композиции – малки модели на пейзажи направени от малки камъчета, мъх, слама, цветни конци и хартия и е вътре в стъклото. Интериорът не се повтаря на нито една от тях. Самият Вершинин е бил не само опитен стъклар занаятчия, но и самоук химик, майстор гравьор, художник и декоратор.

    В продължение на много години възхищението и объркаността на специалистите се дължи на способността на майстора да споява стъклените стени като не гори и не унищожава крехките модели. По това време стъкларите работят без газови горелки, близо до нажежаемите пещи, където материалите се нагряват и разтопяват напълно.

    Крепостното семейство Вершинини работи във фабриката повече от век, а неговите представители са майстори от края на XVIII до началото на XX век. Самият Александър Вершинин в началото на XIX век е обявен за най-добрият майстор. А през 1807 г. император Александър I му подарява златен часовник за добрата работа. Александър Вершинин основно е изпълнявал поръчки за царското семейство – сервизи, бокали, декорирани с елементи за войната от 1812 г., чаши, кани и гарафи с имперски гербове.

    Колко от тези шедьоври са оцелели до днес със сигурност не е известно. Повечето от произведенията на Вершинин се намират в частни лични колекции, единични бройки чаши се съхраняват в държавни музеи.

    Каква технология използва този уникален майстор-стъклар по време на работата все още не е известно ! Как той е успял да не "прегори" тези крехки макети, които попадат вътре в стъклените му шедьоври ? Но досега никой не е разбрал тайната на тяхното производство, за да създава такива двуслойни чаши. Нито по време на живота или след смъртта на Вершинин никой не е могъл и не може да пресъздаде такива чаши. Нито приживе на Вершинин, нито след смъртта му, някой е разгадал технологията на двуслойните стъклени чаши, за да успее да ги пресъздаде. Не подлежат на фалшифициране.

    Технологията за производство на тези чаши е абсолютна и пълна мистерия. В наши дни когато изследователите изучават една такава чаша с малък отчупен край се установява, че тя има двойни стени, а материалите за пейзажа не са поставени в стъклото, а между стените. Но остава пълна мистерия и експертите са във възхищение и недоумение как майсторът е създал своите модели в стъклото, защото чашите са напълно прозрачни и няма следи от растително лепило върху тях.

    И също така как Вершинин е успял да вкара една чаша в друга, така че картината да не се размести? И накрая как е запечатал стените на чашите отгоре без да повреди вътрешната композиция?
    Click image for larger version

Name:	33.jpg
Views:	1
Size:	12.1 КБ
ID:	3621127
    Click image for larger version

Name:	11.jpg
Views:	1
Size:	9.7 КБ
ID:	3621125
    Click image for larger version

Name:	22.jpg
Views:	1
Size:	10.4 КБ
ID:	3621126

    Коментар




    • Презвитерът Йоан – най-загадъчната личност на ХІІІ век

      Често в хрониките, описващи деянията на Чингиз хан, се споменава тайнственият презвитер Йоан, който бил велик християнски цар, управлявал Индия, Централна Азия и Монголия през XII-ХІІІ в. Но информацията за него е крайно противоречива. Ето какво разказва пътешественикът Плано Карпини в своята „История на монголите“ (1246 г.):

      Презвитерът Йоан – най-загадъчната личност на ХІІІ век

      About this website
      ISKAMDAZNAM.COM
      Презвитерът Йоан – най-загадъчната личност на ХІІІ век - Искам да знам
      Презвитерът Йоан – най-загадъчната личност на ХІІІ век

      Коментар


      • Паркът Шибазакура в Япония
        - най-голямото цикламено море в света.




        Коментар


        • Погребението на Кенеди през 1963

          Коментар


          • Любимата снимка на Джоко Росич

            Коментар




            • Коментар


              • За да преминат римските войски река Дунав и да воюват с даките на Децебал, император Траян построил този мост, чиито останки и днес може се видят между градовете Турну Северин в Румъния и Кладово в Сърбия..



                Коментар


                • Кръвопускането заема централна част от медицинската практика от 17 век. Тази манипулация се прилагала, за да може пациентът да се „отърве” от излишната кръв. Един от начините болните да се подложат на този вид терапия през 17 век бил посещението при бръснар-хирурзите през 17 век. Хирудотерапията (лечението с пиявици) се "радвала" на голяма популярност в Европа по времето на династиите на Тюдорите (1485 до 1603) и Стюартите (управлявали във Великобритания от 1707 до 1714 г.). Пиявиците, се впиват в кожата със своите (около) 300 малки хитинови зъби. Те били изключително ефективни при „кръвопускане” и не причинявали дискомфорт на пациента. Освен това те не можели да се превърнат в опасност за него. Употребата на кръвосмучещите животинки имала и допълнително предимство – те напускали „гощавката” веднага след нахранването си. Източик - Фрамар



                  Коментар









                  • ДЖОРГИО АРМАНИ и майка му.

                    Коментар


                    • Граф Франческо Барака, първият ас на Италия по време на Първата световна война. Роден на 9 май 1888, загинал на 19 юни 1918. Има официално 34 победи. На снимката е до своя самолет Spad XIII. Неговата емблема е черния кон изправен на задни крака. Загива при атака на противниковите позиции от наземния огън.
                      По-късно Енцо Ферари разказва, че когато е бил на 23 години се е срещал с родителите на Франческо Барака - баща му граф Енрико Барака и майка му Паулина. Те му казали да използва тази емблема за своите коли, да му носи късмет и успех. И така черният кон остава безсмъртен и до днес.

                      Коментар








                      • Като типично руски фарс, трагичната житейска съдба на Андрей Платонов (1899–1951) е абсолютно отражение на творчеството му. Един истински честен, вярващ и отдаден на революцията човек, тръгва на безумен поход срещу уродливите, грозни явления, които изкривяват същността ѝ, нарушават нейния велик смисъл, той наистина желае да очисти руската революция от бюрокрацията, но в крайна сметка тя безмилостно и безкомпромисно се саморазправя с него.
                        Наричан е "най-неправилният руски писател", "маргинален свещен глупак", "вреден литературен феномен" и накрая "враг" - съсипан, забранен, отречен и непубликуван до смъртта му.
                        Сега, половин век по-късно е смятан за руски класик, един от най-добрите писатели на 20 век. Но на каква цена...

                        Портрет на Андрей Платонов, 2020

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                          Освен това жените са снабдени с остаряло оборудване. Самолетите им са селскостопански машини, които изобщо не са предназначени за битки. Този самолет – Поликарпов По-2, двуместен биплан с отворен кокпит – е направен от шперплат. Той не предлага никаква защита от природните стихии, а през нощта пилотите трябва да стискат зъби и да издържат на температури, близки до нулата, а често и минусови, смразяващи ветрове и риск от измръзнали крайници.
                          Е, на същите По2 са летели много повече и мъже, иначе, както го пишеш, излиза че само на жените са дали лоша техника.

                          Предимствата на този самолет за нощни полети е неговата безшумност и ниска конструктивна скорост, поради което е можел да прелети с изключен двигател в планиращ режим над фронтовата линия и да се окаже незабелязан в близкия тил, където няма такова следене за противник във въздуха и вече да включи двигателя.

                          ПП. Важно допълнение. Може да каца и излита от горски поляни, стига да са малко равни.
                          Ниския му полет позволява прицелно бомбардиране и подробно разузнаване.
                          Last edited by Мачу Пикчър; 02.07.2020, 12:09.

                          Коментар


                          • Жените от 588-ия нощен бомбардировъчен полк на съветските военновъздушни сили – по известни като Нощните вещици – нямат нито радар, нито картечници, нито радиостанции, нито парашути. Всичко, с което разполагат на борда е карта, компас, линеал, хронометър, фенерче и моливи.

                            Въпреки това те успешно са извършили 30 000 хил. бомбардировки и са хвърлили над 23 хил. тона боеприпаси върху германските войски в продължение на четири години през ВСВ.

                            Още от самото начало на войната полковник Марина Раскова, пилот, известна като „съветската Амелия Еърхарт”, започва да получава писма от жени, които искат да се ангажират. Раскова приема много сериозно желанията им и отправя молба към Йосиф Сталин да организира полк от жени пилоти, които да се бият с германците. През октомври 1941 г. той удовлетворява желанието ѝ и нарежда да бъдат създадени три ескадрили, съставени изцяло от жени. Така СССР става първата страна в света, която позволява на жените да летят на бойни мисии. Единствения въздушен отряд, подчинен изцяло на жените е 588-ия нощен бомбардировъчен полк, където всички – от пилота и командира до механика, са жени.

                            Полкът се събира през 1942 г. в Енгелс, малко градче край Сталинград. Идват около 400 жени, които са на възраст между 17 и 26 години. Тези бъдещи бойни пилоти са посрещнати от Марина Раскова.

                            Летят към битка на селскостопански самолети

                            На младите жени са раздадени униформи, които са твърде големи за тях, тъй като просто са предназначени за мъже. Мнозина късат парчета от спалното си бельо и ги пъхат в ботушите си, за да не се изплъзнат от краката им.

                            Освен това жените са снабдени с остаряло оборудване. Самолетите им са селскостопански машини, които изобщо не са предназначени за битки. Този самолет – Поликарпов По-2, двуместен биплан с отворен кокпит – е направен от шперплат. Той не предлага никаква защита от природните стихии, а през нощта пилотите трябва да стискат зъби и да издържат на температури, близки до нулата, а често и минусови, смразяващи ветрове и риск от измръзнали крайници.

                            Коментар


                            • След края на боксовия мач, проведен през 1913 г. между Рей Кембъл и Дик Хиланд.

                              Коментар


                              • Милиардерът Джон Рокфелер подарява монета от 5 цента на малко момченце по случай 84-тия си рожден ден. Детето е малко, но вече знае – богаташите са скръндзи!

                                Коментар

                                Working...
                                X