Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Интересни факти - Знаете ли че?
Collapse
X
-
Кръвопускането заема централна част от медицинската практика от 17 век. Тази манипулация се прилагала, за да може пациентът да се „отърве” от излишната кръв. Един от начините болните да се подложат на този вид терапия през 17 век бил посещението при бръснар-хирурзите през 17 век. Хирудотерапията (лечението с пиявици) се "радвала" на голяма популярност в Европа по времето на династиите на Тюдорите (1485 до 1603) и Стюартите (управлявали във Великобритания от 1707 до 1714 г.). Пиявиците, се впиват в кожата със своите (около) 300 малки хитинови зъби. Те били изключително ефективни при „кръвопускане” и не причинявали дискомфорт на пациента. Освен това те не можели да се превърнат в опасност за него. Употребата на кръвосмучещите животинки имала и допълнително предимство – те напускали „гощавката” веднага след нахранването си. Източик - Фрамар
Коментар
-
Граф Франческо Барака, първият ас на Италия по време на Първата световна война. Роден на 9 май 1888, загинал на 19 юни 1918. Има официално 34 победи. На снимката е до своя самолет Spad XIII. Неговата емблема е черния кон изправен на задни крака. Загива при атака на противниковите позиции от наземния огън.
По-късно Енцо Ферари разказва, че когато е бил на 23 години се е срещал с родителите на Франческо Барака - баща му граф Енрико Барака и майка му Паулина. Те му казали да използва тази емблема за своите коли, да му носи късмет и успех. И така черният кон остава безсмъртен и до днес.
Коментар
-
Като типично руски фарс, трагичната житейска съдба на Андрей Платонов (1899–1951) е абсолютно отражение на творчеството му. Един истински честен, вярващ и отдаден на революцията човек, тръгва на безумен поход срещу уродливите, грозни явления, които изкривяват същността ѝ, нарушават нейния велик смисъл, той наистина желае да очисти руската революция от бюрокрацията, но в крайна сметка тя безмилостно и безкомпромисно се саморазправя с него.
Наричан е "най-неправилният руски писател", "маргинален свещен глупак", "вреден литературен феномен" и накрая "враг" - съсипан, забранен, отречен и непубликуван до смъртта му.
Сега, половин век по-късно е смятан за руски класик, един от най-добрите писатели на 20 век. Но на каква цена...
Портрет на Андрей Платонов, 2020
Коментар
-
Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнениеОсвен това жените са снабдени с остаряло оборудване. Самолетите им са селскостопански машини, които изобщо не са предназначени за битки. Този самолет – Поликарпов По-2, двуместен биплан с отворен кокпит – е направен от шперплат. Той не предлага никаква защита от природните стихии, а през нощта пилотите трябва да стискат зъби и да издържат на температури, близки до нулата, а често и минусови, смразяващи ветрове и риск от измръзнали крайници.
Предимствата на този самолет за нощни полети е неговата безшумност и ниска конструктивна скорост, поради което е можел да прелети с изключен двигател в планиращ режим над фронтовата линия и да се окаже незабелязан в близкия тил, където няма такова следене за противник във въздуха и вече да включи двигателя.
ПП. Важно допълнение. Може да каца и излита от горски поляни, стига да са малко равни.
Ниския му полет позволява прицелно бомбардиране и подробно разузнаване.Last edited by Мачу Пикчър; 02.07.2020, 12:09.
Коментар
-
Жените от 588-ия нощен бомбардировъчен полк на съветските военновъздушни сили – по известни като Нощните вещици – нямат нито радар, нито картечници, нито радиостанции, нито парашути. Всичко, с което разполагат на борда е карта, компас, линеал, хронометър, фенерче и моливи.
Въпреки това те успешно са извършили 30 000 хил. бомбардировки и са хвърлили над 23 хил. тона боеприпаси върху германските войски в продължение на четири години през ВСВ.
Още от самото начало на войната полковник Марина Раскова, пилот, известна като „съветската Амелия Еърхарт”, започва да получава писма от жени, които искат да се ангажират. Раскова приема много сериозно желанията им и отправя молба към Йосиф Сталин да организира полк от жени пилоти, които да се бият с германците. През октомври 1941 г. той удовлетворява желанието ѝ и нарежда да бъдат създадени три ескадрили, съставени изцяло от жени. Така СССР става първата страна в света, която позволява на жените да летят на бойни мисии. Единствения въздушен отряд, подчинен изцяло на жените е 588-ия нощен бомбардировъчен полк, където всички – от пилота и командира до механика, са жени.
Полкът се събира през 1942 г. в Енгелс, малко градче край Сталинград. Идват около 400 жени, които са на възраст между 17 и 26 години. Тези бъдещи бойни пилоти са посрещнати от Марина Раскова.
Летят към битка на селскостопански самолети
На младите жени са раздадени униформи, които са твърде големи за тях, тъй като просто са предназначени за мъже. Мнозина късат парчета от спалното си бельо и ги пъхат в ботушите си, за да не се изплъзнат от краката им.
Освен това жените са снабдени с остаряло оборудване. Самолетите им са селскостопански машини, които изобщо не са предназначени за битки. Този самолет – Поликарпов По-2, двуместен биплан с отворен кокпит – е направен от шперплат. Той не предлага никаква защита от природните стихии, а през нощта пилотите трябва да стискат зъби и да издържат на температури, близки до нулата, а често и минусови, смразяващи ветрове и риск от измръзнали крайници.
- 1 like
Коментар
-
" Малката русалка" от Едвард Ериксен, 1913г.
Тази скулптура е обект на вандализъм. Събаряна и разбивана нееднократно. Обрзглавявана е два пъти. Веднъж през през 1964г., и втори път през 1998г. През 1984г. вандали отсичат ръката ѝ.На 8 март 2006г. е намерена с вибратор в ръка,напръскана цялата със зелена боя, а датата 8 март е надраскана на гърба ѝ. Накрая през 2007г правителството взима решение и мести русалката навътре в пристанището. По този начин я предпазва от вандализъм и от опитите на туристите да се катерят върху нея. Намира се в Копенхаген.
- 1 like
Коментар
-
Октавиан Август, първият римски император (* 63 пр.н.е.) Този велик римски мъж бил известен със своят стоицизъм, честност и морал. Веднъж Август наредил да изгонят от лагера му Герений, младеж, отдал се на мъжеложство. Молейки за прошка, младокът проплакъл:
— Как ще се върна у дома, какво ще кажа на баща си?
— Ами кажи му, че не съм ти допаднал, — отвърнал Август.
Коментар
Коментар