IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Интересни факти - Знаете ли че?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Фераро- Флорентинската уния е сключена на 5 юли 1439 година, между папа Евгений IV и византийския император Йоан VIII Палеолог. Тя получава името от градовете, в които са проведени преговорите и разискванията, първо в град Ферара, а после във Флоренция. Основната цел на император Йоан VIII Палеолог е била да получи военна помощ срещу османците, и по такъв начин да спаси Византия от тях. В замяна на това е трябвало да се признае върховенството на папата. Кръстоносният поход е бил организиран, като начело на него са били унгаро - полския крал Владислав III Ягело и трансилванския воевода Януш Хуняди, но те търпят поражение при град Варна и османската експанзия не била спряна.

















    Коментар


    • Двата лъва, състезатели по борба, Никола Петров, и Дончо Колев Данев (Дан Колов)
















      Коментар


      • Защо двама болшевики са национални герои на Турция ...В центъра на Истанбул, на площад Таксим, е издигнат паметник на Мустафа Кемал Ататюрк-бащата на съвременна Турция. Паметникът е творба на италианския скулптор Пиетро Каноник и е издигнат през 1928 година. От лявата страна на Ататюрк е застанал неговия военен съветник Климент Ефремович Ворошилов, а от дясната- специалният посланник на Украйна, героят от гражданската война Михаил Фрунзе. И защо е тая благодарност увековечена с тоя паметник? След като Ататюрк сваля султанската власт и започва да гради основите на модерна Турция се обръща към току що създадения СССР за политическа, икономическа и военна помощ. Болшевиките, в стремежа да направят още една дупка в крепостта на империализма, решават да признаят новата република и да я подпомогнат силно икономически. Започват да изпращат военни съветници, оръжие / 40 хил. пушки, картечници, оръдия и др./, снабдяват я с петрол от Баку и т.н., като общата сума на помощта надхвърля 10 милиона златни рубли. Но най – съществената отстъпка към Турция е отдаването на 20.000 кв.км. територия в задкавказието с население повече от 500 хил. души. Това е рядък случай, когато СССР отстъпва територии вместо да вземе. Благодарение помощта на СССР, кемалистите успяват да отблъснат нахлулите в Мала Азия гръцки войски и да гарантират независимостта на Турция...





















        Коментар


        • Николай Иванович Пирогов, 1810-1881
          Едно от постиженията му е прилагането на етерна наркоза – упояване на пациента с цел той да не изпитва болка по време на хирургична манипулация. Първият опит лекарят прави върху себе си, а след това провежда стотици операции.
          Негови думи: Най-добрата операция е тази, която не се е наложило да бъде направена.

















          Коментар






















          • Най-дългият боксов мач в историята: Джак Бърк и Анди Боуен се бъхтят в 110 рунда в продължение на 7 часа през 1893 г. Мачът за пояса в лека категория започва в четвъртък вечерта и приключва в ранните часове на следващи ден. Рекорд, който все още не е подобрен. По това време боксовите срещи се провеждали, докато някой не се откаже или не бъде нокаутиран.







            Коментар


            • Катинар за деца за предотватяване на мастурбация, пуританска Америка (САЩ), 1880 г. Понятието онанизъм (мастурбация) се появява от библейската история за Онан – син на Юда, който след смъртта на брат си трябвало да спази традицията и да се ожени за неговата вдовица. Онан обаче отказвал да спази препоръката, като казал, че не иска деца от съпругата на брат си и според Библията излял семето си на земята.
              Оттогава онанизмът е смятат за голям грях и порок, което е вкоренило представата, че е срамно действие. През XVIII век швейцарският лекар Тисо помага за популяризирането на тази представа, обявявайки онанизма за причинител на какви ли не болести – от епилепсия до слепота.
              Век по-късно лидерът на Адвентистите от седмия ден Джон Харви Келог също заклеймява мастурбацията и дори пише книга за това как родителите да познаят дали детето им се самозадоволява.












              Коментар






















              • Настася Кински




                Коментар


                • Първата жена в света, участвала в боен полет.
                  Името й е Райна Касабова, родена е през 1897 г.в гр.Карлово и още на 15 години се включва като доброволка в болница по време на Балканската война. Това я прави първата българска милосърдна сестра. През октомври 1912 г. над обсадения Одрин е извършен първият боен полет от български летци, следват още полети, в един от които Райна Касабова лети като наблюдател и хвърля позиви с призив да се спрат кръвопролитията. В нейна чест Любен Овчаров пише „Полетът на самарянката: Документална повест за Райна Касабова“.
                  Нейното име е сред имената на още 597 пилоти от целия свят, които са сложили началото на авиацията, записани в американския сайт earlyaviators.com. Там тя е представена със снимка, кратка биография и описание на подвига по време Балканската война.
                  Като самарянка във военнополевата болница край Одрин, Райна лети с боен самолет на една от най-трудно превземаемите крепости. Фактът, че тя се качва на самолета, може да изглежда и като случайност или шанс, но поглед в биографията на момичето и на рода разкрива, че зад забележителните личности често се крият дълбоки корени. На 30 октомври 1912 г. на боен самолет „Воазен“, тя участва с летеца поручик Стефан Калинов в разузнавателен полет над обсадената от 2-ра българска армия Одринска крепост и хвърля позиви над Одрин, на турски и на френски, които информират одринчани за реалното положение - крепостта скоро ще бъде превзета и всяка жертва ще е напразна. Веднага след полета смелата карловка пише на родителите си: „С особен интерес следихме полетите на нашите смели авиатори. Те събуждаха у нас чувство на гордост. Стана така, че и аз се заразих от техния пример”. Одрин пада на 26 март 1913 година, а войната приключва през май същата година.
                  За заслугите си Райна Касабова е наградена е с войнишки боен кръст, а по-късно с медал „За заслуги към БНА“




















                  Коментар


                  • Ришельо умира в късния следобед на 4 декември 1642 г. като едни от последните му думи са „Моят господар, моят съдник, който съвсем скоро ще ме съди: моля го с цялото си сърце да ме осъди, ако някога съм имал друго намерение освен добруването на религията и държавата”. Малко преди да издъхне казва, че би искал да има хиляда живота, които да посвети на църквата...
                    Ришельо надживява своята епоха. Той се превръща в пророк на едно ново време, преобръщайки разбиранията за политика и държавност. Издигайки идеята за raison d’etat(държавната целесъобразност) той прекъсва връзката с универсализма и със собствени сили изковава една истинска национална държава, която превръща във водеща сила за следващите 200 години. Реформатор, държавник, политик, изкусен манипулатор, военачалник и дори писател на театрални постановки(трагедията „Мирам”), той оставя огромна следа в историята на Европа и света. През 1624 г. Ришельо поема разкъсана, разорена и слаба второстепенна държава, която оставя като първокласна военна и морска сила, с централизирана и единна система на управление, вътрешно единство и съзнание за нация и доминираща позиция в Европа. Той не успява да доживее сключването на Вестфалския мир шест години по-късно, но полага неговите фундаменти. Резултатът е, че могъществото на Хабсбургите е сломено и те отстъпват водещото място на Бурбоните и че Германия, от чието единствено кардиналът се е боял, се оказва разкъсана на 30 миниятюрни държавици, обединени едва 200 години по-късно.













                    Коментар


                    • Тонка "Картечарката" - руската екзекуторка на служба при нацистите. Документално е доказано, че по време на Втората световна война 5% от съставът на Вермахта се състои от съветски дезертьори. Преминали са на другата страна генерали и дори двама летци Герои на Съветския съюз. Но историята на 19-годишната рускиня Антонина Макарова (наричана Тонка Картечарката) е по своему уникална – тя разстреляла с картечницата си като палач на затвора в малкото градче Локот в Брянска област няколкостотин души, повечето руски партизани. https://bg.rbth.com/history/332500-tonya-kartecharkata-natsistki-palach












                      Коментар


                      • Шотландски гвардейци, участници в Кримската война, 1856 г.












                        Коментар























                        • "Политиците и пелените трябва да се сменят често - и то по една и съща причина."
                          Марк Твен - американски писател, журналист и хуморист, 1903 г.







                          Коментар


                          • Двубой на Дан Колов и Реджи Сики - стадион "Юнак"25-ти август, 1935 г.












                            Коментар


                            • Болшевики. Червеноармеец ограбва хляба на дете", худ. Иля Репин, 1918 г.












                              Коментар


                              • Бъстър Кийтън. Оливър Харди, Стан Лоръл и Джими Дуранте -1932 г












                                Коментар

                                Working...
                                X