Първоначално изпратено от Lelq
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Забавни снимки и куриози
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от Николайко Перник Разгледай мнениеТанкист показва на жена си какво работи:
https://www.youtube.com/watch?v=fmNY-6-tkf8
Танкист показва на сина си какво работи:
https://www.youtube.com/watch?v=Iw7uns8ZiSA
Най-зле от всички които работят у дома са патоанатомите. Всеки момент може да ги изхвърлят от семейното жилище.Ако знаех какво да препоръчам щях да съм по-богат
Коментар
-
Танкист показва на жена си какво работи:
https://www.youtube.com/watch?v=fmNY-6-tkf8
Танкист показва на сина си какво работи:
https://www.youtube.com/watch?v=Iw7uns8ZiSA
Коментар
-
Промяна на мъжки профил през живота му, виж сянката.
https://upload.wikimedia.org/wikiped...re-Morph_2.gif
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнениеХората в Тополовград обаче още си спомнят времената на камиларството и разказват легенди за отминалите дни.
https://m.facebook.com/groups/488146534688624/permalink/3667090486794197/
Коментар
-
Камилите в България
Двугърбите животни са по нашите земи още преди Христа, когато били използвани за пренасяне на боеприпаси от войските на цар Ксеркс. Ето какво пише Херодот / 484-425 г. преди н. е./ за похода на Ксеркса през Тракия и за пътя му към Терма /Солун/: "По пътя лъвове нападали камилите му, които носели припаси. Те излизали нощя из леговищата си и не нападали нищо друго, нито добитъка, нито хората, а погубвали само камилите.
В средните векове, по време на османската експанзия по нашите географски ширини турците водят доста камили.
Константин Иречек разказва, че Пловдивско също е имало камили като описва събирането на преживни животни за похода на Османската империя срещу Унгария.
По нашите земи е имало цяла мрежа от камиларски пътища, минавали са дълги кервани, натоварени със стока, камиларите са били почитани като най-лични ергени, за тях има народни песни и приказки.
Ой любе ле, милну драгу,
милну драгу и по-драгу!
Как да дойда да те видя,
да те видя, да ме видиш?
Ми я си съм чуж аргатин,
чуж аргатин - камиларин:
деня паса камилите,
вечер пазя царцка хазна,
царцка хазна и везирска...
До Балканската война камилите били основно транспортно средство в Беломорска Тракия. С тях са пренасяли въглища, сол и разни бакалски стоки и в Източна Тракия /Одринско/, в Бургаско, Айтоско, Сливенско, Ямболско, Новозагорско, Старозагорско и другаде.
Беломорски камилари са работили в Сливенския балкан, като са пренасяли дървени въглища, необходими за леене на гюлета и дула на оръдията за турската армия. По време на войните хиляди камили били реквизирани, за да доставят храни и муниции по фронтовете.
Стотици камили е имало още в Кърджали, Момчилград, Хасково, Чирпан. В Добруджа камилите са използвании за оран. Исторически документи показват, че в Чирпанско също са орали с камили.
Невероятно, но факт – в България през 1925 година е имало около 1500 камили, почти половината от тях отглеждани в Тополовград.
Всъщност, старото име на Тополовград е Кавакли, а най-ранните данни за селището са от османски данъчен регистър от 1492/1493 г., където е посочено селище под името Кавъклу.
През последните десетилетия на 18 и началото на 19 век каваклийският район става арена на кърджалийски набези – там се вихри Индже войвода, чийто байрактар е Кара Кольо от село Омарчево,
Но откъде идват камилите в Кавакли/Тополовград?
След края на Първата световна война и обликът на града коренно се променя – всички досегашни кариоти се изселват и на тяхно място идват български бежанци основно от Беломорска и Одринска Тракия, както и няколко десетки семейства от Егейска Македония.
В града се заселва голяма част от населението на дедеагачкото село Еникьой, занимаващо се с отглеждане на камили, откъдето по-късно излязло и прозвището „камилари“ на каваклийци, с което станали известни в района.
Камилите се развъждали в Кавакли и били основно използвани за пренасяне на стоки като руда, въглища, пясък и продоволствия, в труднодостъпни райони на Юзгоизточна България.
С развитието на технологиите и железницата камилите започнали да губят значението си. Данни за последните камили в Тополовград са от 1974 г. последните камили били продадени на месари в Хасково.
Хората в Тополовград обаче още си спомнят времената на камиларството и разказват легенди за отминалите дни.
https://m.facebook.com/groups/488146534688624/permalink/3667090486794197/
Коментар
Коментар