IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съдебен иск за обезщетение от НАП за изтичане на лични данни

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от duzo Разгледай мнение
    Може би ще го направят звучно и медийно и ще ги ушият с някоя седем цифрена сума, която след това ще им е осигурят от държавния бюджет и всичко ще се покрие мирно и тихо.
    Това вече се случи. Глобиха НАП. НАП ще плати. От единия джоб в другия. Няма да има орязване на бонуси. Няма да има орязване на заплати. Писахме за случая във Фейбук групата „Гражданска инициатива за хуманно отношение към програмистите“.

    Просто едни пари ще се преместят от бюджета на НАП към бюджета на Комисията за защита на личните данни.

    Дали ще има обезщетения към пострадалите - не знам. Но дори и да има положението е същото - засегнати са тези, които плащат данъците, с които НАП ще плаща обезщетенията. Въртят се едни пари, а за виновните (които не са взели елементарни мерки за защита на данните) няма да бъдат наказани.

    Евентуално ще има наказания за предполагаемите извършители, но е несериозно да се игнорира основния проблем - това е неадекватната защита на данните.
    Два прости метода за легално намаляване на данъците

    Коментар


    • Самият Регламент за защита на личните данни не предвижда обезщетения на засегнати лица, освен ако не се докажат нанесени вреди. Правото ни е до толкова, че можем да сезираме Комисията за защита на лични данни и тя да констатира нарушението и съответно да наложи наказание на нарушителя (в нашия случай НАП). Може би ще го направят звучно и медийно и ще ги ушият с някоя седем цифрена сума, която след това ще им е осигурят от държавния бюджет и всичко ще се покрие мирно и тихо. Към момента най-много нарушават Регламента държавните и общинските структури на страшно много места в мрежата можеш да намериш лични данни за интересни хора и ако Комисията си гледа работата както трябва, би трябвало да има много, много работа точно в такива структури.

      Коментар


      • Нещо подобно имаше в САЩ с Equifax, частна кридитна агенция.
        На 145 милиона американци бяха изтеглени имената, рождените дати, адресите, номерата на социална застраховка и шофьорска книжка.

        Канеха се да ги съдят за 70 милиарда долара обезщетение.
        Последно чувам, че ще дават по 125 долара на всеки от ощетените.

        Коментар


        • Даже и да очакваш далавера какъв е проблема ? Законно е нали, ами то това е важното, другото са общи приказки, а такива винаги ще има кой да приказва. Пък и как иначе ще се мотивират да променят нещо... Макар че те и така не се мотивират особенно, като се замисля колко е остарял закона и пълен с дупки на места и далаверите си вървят от десетилетия.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от majnata Разгледай мнение

            Браво , Стойков ... ако клъвне - далавера , ако не , следващия тираж ...
            Не очаквам „далавера“, ако има обезщетение едва ли ще е някаква сериозна сума. А ако е сериозна сума - НАП ще си ги вземе по един или друг начин парите обратно.

            Важното е да се задейства държавата и евентуално да си променят неадекватните политики за сигурност на данните. Има някакъв шанс за някакво подобрение, но не очаквам много.
            Два прости метода за легално намаляване на данъците

            Коментар


            • Ако встойков може да заведе дело чрез адвокати, то значи може и колективен иск да се направи от всички с изтекли лични данни?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
                Аз подписах едни бумаги, адвокатите ще си удържат 35% от обезщетението, ако ми изплатят такова. Ако не ми изплатят обезщетение - адвокатите пият една студена вода.

                Адвокатите да се оправят, щом са се хванали, значи имат нещо предвид.

                Дано по време на делото да лъсне липсата на добри практики в системната администрация и т.н. И това да доведе до подобряването им.

                Нелепо е един пробив в някаква система за ДДС да води до източване на данни, които нямат нищо общо с нея. Най-вероятно не е станало така и ни дават червена херинга за отвличане на вниманието (red herring).

                Според мен най-вероятно данните са изтекли от служебен компютър, на който някой системен администратор е изтеглил бази от данни за да се ползват за справки на различни служители на НАП (такива предположения излязоха в медиите).
                Браво , Стойков ... ако клъвне - далавера , ако не , следващия тираж ...

                Коментар


                • Аз подписах едни бумаги, адвокатите ще си удържат 35% от обезщетението, ако ми изплатят такова. Ако не ми изплатят обезщетение - адвокатите пият една студена вода.

                  Адвокатите да се оправят, щом са се хванали, значи имат нещо предвид.

                  Дано по време на делото да лъсне липсата на добри практики в системната администрация и т.н. И това да доведе до подобряването им.

                  Нелепо е един пробив в някаква система за ДДС да води до източване на данни, които нямат нищо общо с нея. Най-вероятно не е станало така и ни дават червена херинга за отвличане на вниманието (red herring).

                  Според мен най-вероятно данните са изтекли от служебен компютър, на който някой системен администратор е изтеглил бази от данни за да се ползват за справки на различни служители на НАП (такива предположения излязоха в медиите).
                  Last edited by vstoykov; 26.08.2019, 12:45.
                  Два прости метода за легално намаляване на данъците

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                    коментирах го с един адвокат и той ми каза, че за да ги осъдиш трябва да има доказано, че си понесъл щети в резултат на изтичането на тези данни, а това е много трудно - даже и да се е случило е недоказуемо.

                    поздрави
                    Е, това е много глупаво. Все едно да карам с 200км/ч и КАТ да трябва да докажат че съм нанесъл вреди на някого за да ме накажат. Самото действие на изтичането трябва да е достатъчно, а вече каквито преки щети има да са горница. А за нематериални щети няма ли да приемат иск, например, че се притеснявам или съм уплашен, или засрамен понеже някой може да види данните ми ? Интересно ми е в САЩ как щяха да реагират хората на такава случка.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Shadow1 Разгледай мнение
                      Да сте чули някой да съди НАП в момента за личните си данни, или за приключило дело ? Интересно ми е при доказване, какъв размер най-голямо обезщетение може да се очаква ?
                      коментирах го с един адвокат и той ми каза, че за да ги осъдиш трябва да има доказано, че си понесъл щети в резултат на изтичането на тези данни, а това е много трудно - даже и да се е случило е недоказуемо.

                      поздрави
                      това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                      Коментар


                      • Съдебен иск за обезщетение от НАП за изтичане на лични данни

                        Да сте чули някой да съди НАП в момента за личните си данни, или за приключило дело ? Интересно ми е при доказване, какъв размер най-голямо обезщетение може да се очаква ?
                      Working...
                      X