IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Политика

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • гигов, правителството ясно е казало и показало как ще работи и какво е най важно в момента. Финансова дисциплина и погребване на скелетите в гардеробите които сте му оставили ти и крадливото ти правителство.
    Отпушване на еврофондовете, което стана, след като направихте прецидент в ЕС да ни спрат парите на нас Българите заради твоето крадливо и корумпирано правителсто. Прекъсване на мафиотските връзки в митниците създадени от вас и вашето крадливо и корумпирано правителство. Разкриване на големи и тежки престъпления пренебрегвани от Вас и вашето корумпирано правителство. Влизане в ЕРМ 2, за което Вие и вашето правителство прави всичко възможно да не се случи искайки повишаване на държавните разходи. И редица такива неща. Ти какво искаш някаква рецепта ли. Скрий се под фуражка си и престани да пишеш глупости

    Коментар


    • Gigow,Думите ти са пълна глупост,Вече осем месеца се опитваме както правителството така и гражданите да забравим тройната коалиция(много социалиситчески ръководиха държавата).
      Вземи си пусни едно черно бяло клипче и си живей с него.. хахахаха
      Леко са те свикнали с тяхното,а това че не виждаш,че Първанов е пречка за България ,както и този род мислене си е твой голям проблем.....

      Коментар


      • Стига вече с тези оплювки, Стамболов.
        Кажи има ли правителството икономически план за справяне с кризата. КЪДЕ Е???
        Това ви пита президентът. И понеже нямате-тръгват някакви камилчета.
        Продължавате вече осми месец да се занимавате с глупости.
        Ако Борисов беше премиер с визия, още в първия месец щеше да състави няколко екипа ли, комисии ли, една за икономическите мерки за предотвратяване на катастрофата, една за правните мерки и т.н. Които в най кратък срок от месец-два да съставят планове, краткосрочен (една година) и дългосрочен. Да се постигне най-широк политически консенсус относно мерките, които със сигурност няма да са популярни. И до края на годината да е ясно какво ще се прави.
        Вместо това вие се занимавате с това кой депутат ходи на работа и кой не ходи. Кой посланик изнесъл бюлетините от посолството и другите простотии, дето ви изпързалват сините.
        Как не ви е ясно, че нямате комфорта на предното правителство, което работеше в условия на икономически възход (като изключим последната му година).
        И сега пак губите обществената енергия с последната тъпота, дето ви е НАПЪЛНО ясно, че няма да мине.
        Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

        Коментар


        • Ще се окаже ли руският троянски кон обикновено българско камилче?
          Иво Инджев
          http://ivo.bg

          Сигурно няма да сгреша много ако кажа, че Първанов постави един от световните рекорди по политическа неадекватност , когато буквално в навечерието на парламентарните избори миналата година се ангажира с прогноза за техния изход и на тази грешна база препоръча на двете водещи, но антагонистични политическия сили да се прегърнат в общо правителство. Поначало прогнозирането на нещо, което таи милиони (по презумпция) неизвестности, часове преди развръзката, не говори за особено голяма мъдрост. Но тази, изтърсена от Първанов, беше наистина връх на нанадолнището в ясновидството:

          Ето за опресняване на паметта цитата от “стенорамата”, т.е. от интервюто му в “Труд” от 3 ли 2009 г.”:

          „На България й трябва правителство с подкрепата не на 121, не дори на 130, а поне на 140-150 депутати. Защото това правителство ще налага непопулярни мерки. То ще трябва да каже, първо, истината за страната в условията на криза. А истината предполага задълбочаване на негативните процеси в производството, увеличаване ръста на безработица, свиване на социалните разходи. Ще са наложителни непопулярни мерки. И със 121 гласа, получени от дву- или трипартийна коалиция със сложни вътрешни отношения, няма да стане работата. Затова най-добрият вариант за България за съставяне на правителство е да се разберат първите две формации“, казва президентът в интервю за в. „Труд“.

          Дали сега не се повтаря историята със ново злополучно разчитане на политическите знаци от същия този Първанов?

          Свикнал да печели в невероятни ситуации, както на изборите за президент през 2001 г., управлявайки след това 8 години безметежно както си иска без някаква значима съпротива отникъде, той явно е загубил ориентация за света на реалностите.

          Трима души днес му ги напомниха.

          Цецка Цачева, богоравна на президента по конституция, открито му опресни пропуските в познанията за разпределението на властите. “Другата страна”, това е Народното събрание, заявява тя по повод самоувереното и направо самодоволно подмятане на Първанов след пресконференцията, че на ход е “другата страна”. А щом Цачева е мобилизирана, значи ще има “гонка по устав” на главнокомандващия.

          Със свойствения му равен начин на говорене (като един от малцината политици в България, които никога не повишават тон!), вицепремиерът Цветан Цветанов също продължи атаката, давайки да се разбере, че този път чудото няма да е за три дни.

          Над всички, както и друг път, в откровеното и цветисто говорене, се извиси “устатата” (както вече задължително я наричат медиите) Татяна Дончева. Като вкара в употребата универсалното (и твърде вероятно) обяснение за големите пари като повод за тази голяма патаклама, лявата депутатка предупреди, че Първанов може би наистина е загазил. “Да не се окаже камилче”, многозначително иронизира тя по адрес на бившия си партиен лидер.

          Какво ли означава това? Да не би да иска да каже, че “големите пари” имат свойството да се ориентират към по-силния?

          А може би ни казва друго: чакайте възможна изненада. Всички си мислят, че в Конституционния съд няма да мине искането за отстраняването на Първанов, защото има мнозинство от съдии, от които той очаква благодарност за заеманите постове. Ами ако се окажат “неблагодарни” в края на мандата му и в началото на един нов президентски възход след неговия крах, чиято съпътстваща емблема никой няма да иска да бъде?

          Както се казва – я камилчето, я камиларя. Във всеки случай трансформацията на руския троянски кон в обикновено камилче е не просто възможно, а направо задължително прераждане за такъв прехвален “стратег”, който два дни преди последните избори изръси онази глупост с прогнозата си за общо правителство на БСП и ГЕРБ.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от netware5
            Страх ме е Греъме, страх ме е..... Сичкото кеч ще се юрне под звуците на ЧАЛГАТА!
            По п-п си прав.Едно турне преди изборите и мангалите са готови.
            Life won't wait for you.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от B.Graham
              Първоначално изпратено от netware5
              Първоначално изпратено от B.Graham
              http://www.hotnews.bg/news.php?id=20161
              Смех.
              Хич не е за смех ...... Има достатъчно малоумници с промито чалгарско съзнание, които да гласуват за учиндолския лумпен!

              Боже, спаси България!
              Вярвам, че не са чак толкова много, че да пратят дуета Слави-Яне във властта.
              Страх ме е Греъме, страх ме е..... Сичкото кеч ще се юрне под звуците на ЧАЛГАТА!
              He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от netware5
                Първоначално изпратено от B.Graham
                http://www.hotnews.bg/news.php?id=20161
                Смех.
                Хич не е за смех ...... Има достатъчно малоумници с промито чалгарско съзнание, които да гласуват за учиндолския лумпен!

                Боже, спаси България!
                Вярвам, че не са чак толкова много, че да пратят дуета Слави-Яне във властта.
                Life won't wait for you.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от B.Graham
                  http://www.hotnews.bg/news.php?id=20161
                  Смех.
                  Хич не е за смех ...... Има достатъчно малоумници с промито чалгарско съзнание, които да гласуват за учиндолския лумпен!

                  Боже, спаси България!
                  He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

                  Коментар


                  • http://www.hotnews.bg/news.php?id=20161
                    Смех.
                    Life won't wait for you.

                    Коментар


                    • ЕК с критики към българския съд
                      15.03.2010 11:19
                      http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2839411

                      От Брюксел за пореден път подчертават, че съдебните дела се влачат и няма нито една присъда от юли 2009 г. досега, а практиката да се бавят делата от обществен интерес е определена като "злоупотреба"

                      Европейската комисия отново няма да е доволна от борбата с корупцията на високо равнище и организираната престъпност в България и този път ще критикува директно съдебната система.

                      Така пишело в черновата на доклада за напредъка на страната в областта на правосъдието и вътрешния ред, с която разполагат редактори от в. "Дневник" (dnevnik.bg).

                      Документът, който трябва да бъде обявен преди края на март, отбелязва като особено тревожни търговията с влияние във Висшия съдебен съвет (визира са скандалът с Красьо Черния, макар името му да е спестено) и убийството на Боби Цанков. Застреляният измамник е описан от експертите на ЕК като "свидетел по важно разследване срещу организираната престъпност".

                      Предстоящият доклад е обзорен и технически и не включва политически коментари, препоръки и критики, а тонът му е безпристрастен, но той маркира постиженията и провалите.

                      От Брюксел за пореден път подчертават, че

                      съдебните дела се влачат и няма нито една присъда от юли 2009 г. досега. още по темата

                      Практиката да се бавят делата от обществен интерес е определена от ЕК като "злоупотреба".

                      През последните седмици имаше напрежение в отношенията между ВСС и съсловна организация на съдии с вицепремиера и вътрешен министър Цветан Цветанов, заради негова критика в същата посока.

                      Българските власти са имали възможност да внесат свои коментари и корекции в черновата на доклада. Сега Еврокомисията трябва да реши дали да ги включи в окончателния текст.

                      В проекта са цитирани данни от българските власти, според които от 50 знакови дела само 9 са завършили с присъда. Въпреки многобройните разследвания за корупция на високо ниво само два случая са стигнали до съда, където обаче се бавят, се коментира в документа.

                      ЕК отбелязва повдигнатите обвинения срещу трима министри от кабинета "Станишев" - Валери Цветанов, Емилия Масларова и Николай Цонев, и двама депутати от предишния парламент - Гюнай Сефер и Митхат Табаков.

                      Като положително развитие се отчита засилването на екипа от прокурори и полицаи, разследващ измамите с еврофондовете. Но от 110 проверявани случая през 2009 г. в съда са внесени само три обвинения.

                      ЕК предупреждава, че като цяло

                      българските власти не са достатъчно активни в разкриването на измамите и корупцията при усвояването на европарите.

                      Положителна е оценката за работата на инспектората към Висшия съдебен съвет (ВСС), но се отбелязва, че препоръките му не се спазват последователно.

                      В доклада се напомнят критиките на Европейския съд за правата на човека ,че липсва отчетност на главния прокурор.

                      Във връзка со очакваните промени в Наказателно-процесуалния кодекс, предложени от правителството по препоръка на ЕК, от Брюксел изразяват опасение, че част от важните поправки може да не бъдат подкрепени от Народното събрание.

                      В крайна сметка Европейската комисия препоръчва на България да засили усилията си за реформа и да ги разшири в повече области, за да постигне практически и измерими резултати до следващия доклад през юли, се казва в публикация на в. "Дневник".

                      Коментар


                      • Здравната вноска няма да се увеличава

                        Пролет Велкова, 15 март 2010 10:38
                        Ура!!!
                        Удивен съм от принципната и последователна политика на ГЕРБ!!!!
                        Основен принцип: Днес отмени това, което си казал вчера.
                        В това са изключително последователни.
                        Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                        Коментар


                        • Бедната Емилия Масларова
                          Едвин Сугарев

                          http://www.svobodata.com


                          Българското кривосъдие и по-точно най-изявената негова част – СГС, направиха неочакван подарък на Емилия Масларова и нейните сътрапезници на социалната софра: намалиха с по една нула сумите, с които първоинстанционния съд им наложи мярка за неотклонение. Тъй че днес оклюмалата напоследък бивша министърка има основания отново да грейне – защото е на свобода не срещу 50 000, а само срещу 5 000 лева.

                          Причините за това решение са неизвестни. Нищо чудно обаче да са социални, защото тъй е някак си по-справедливо – на социален министър – социална мярка за неотклонение. Нали и самата Масларова формулира своето недоволство от първоначалното решение с думите: “50 000 лева са много пари за мене!”

                          Че това е така, сигурно са се убедили онези, които са гледали телевизионното предаване на Pro.bg, което бе направено по покана на самата Масларова – с цел хората да се убедят колко скромно живее. Камерите показаха дома й на ул. “Сековоя” – в съсдедство с този на бившия диктатор Тодор Живков, и стана видна справедливостта в думите на бившата министърка: “Виждате, че няма басейни, сауни, фитнеси”. Стана видно обаче и нещо друго: че нейният стандарт на живот е на светлинни години от този на хората, за които бе призвана да се грижи като социален министър.

                          Очевидно тази бездна бе осъзнавана и от самата нея, след като зададе реторичния въпрос: “Не знам как си представяте да ходи един български министър - с налъми, дънки и тишъртка?”

                          Нашият отговор е – не, българският министър не може да ходи с налъми и тишъртка. Скъпарски обувки в десен леопардова кожа по му отиват. Определено.

                          Колко драматично много са 50 000 лева за бившата социална министърка става ясно и от дребния факт, изнесен наскоро в медиите – през 2008 г. тя е зарадвала съпруга си Антон с екзотична екскурзия до Куба, за което е платила 16 500 лв. 50 000 прочее е сума, която тя не си позволява да даде, за да зарадва най-скъпото си същество, а българският съд и я иска само за да я остави на свобода. Каква мерзост!

                          Още повече че тук не става дума за някаква циция, която си брои стотинките и не смее да ге похарчи за нищо – и личните, и държавните. Става дума за един изключително щедър, широко скроен човек, за когото финансовите ресурси са нищо – в сравнение с радостта да бъдат споделени с ближните. За което могат да свидетелстват нейните заместници – примерно Димитър Димитров, който само в периода ноември 2008 - юли 2009 г. е сколасал да получи... цели 27 извънредни заплати. Според разследващите казуса Масларова следователи само през декември 2008 г. той е прибрал 12 002 лева, а през юли м. г. - 14 136 лева. Изглежда много ще да е работил този човек – и много съвестно, че да получи чак такива бонуси!

                          И не е единствения. Същото важи за Иван Пенев, който доскоро заемаше поста главен секретар на социалното министерство. През декември 2008 г. той е взел 11 787 лева, за миналия Великден - 10 391 лева, а през юли - 11 851 лева.

                          И да не си помислите, че мадам Масларова е имала грижа само за държавния чиновник? Твърдо нье! Българския бизнес съвсем не е забравен в титаничните усилия за социална справедливост.

                          Твърдите и силно конспиративни мерки, предприети за прехвърлянето на икономисаните в социалното министерство девет милиона към реконструкцията на социалния дом в Стара Загора, свидетелстват по особено категоричен начин за желанието близките на сърцето й бизнесмени да не останат на сухо.

                          Тук трябва да споменем на първо място “семейният приятел” Венцислав Драганов и бизнесменът Михаил Методиев, в чиито ръце според прокуратурата са отишли по-голямата част от онези 11 038 405 лева, с които държавата е била ощетена от реконструкцията на въпросния социален дом. Трябва да посочим, че СГС се е смилил и над тях – и е предприел социална рестрикция на мерките им за неотклонение – от 100 000 на 10 000 лева.

                          Какви изводи бихме могли да направим въз основа на тези съдебни решевния? Ами да: много милозлив, дълбоко хуманен и социално ориентиран съд имаме. Бихме могли да се замислим дори дали да не се закрие социалното министерство – и да се прехвърлят неговите прерогативи на СГС.

                          Коментар


                          • Цачева и Цветанов форсираха атаките срещу Първанов
                            "Сега на ход е НС", Борисов "няма роля" в процедурата срещу президента

                            14 Март 2010
                            http://www.mediapool.bg/show/?storyid=162975&srcpos=3

                            Най-високопоставените фигури в ГЕРБ след премиера Бойко Борисов – Цветан Цветанов и Цецка Цачева – форсираха атаката срещу президента Георги Първанов, заявявайки, че поведението му излиза извън разписаните конституционни правомощия и решението на партията да стартира процедура по отстраняването му е напълно основателно.

                            В петък президентът даде пресконференция, на която определи като "нелепи" мотивите за искания импийчмънт и заяви, че е готов на диалог с правителството, но само ако бъде прекратена процедурата. Той отново повтори критиките си срещу вицепремиера Симеон Дянков и икономическата политика на правителството, като заяви, че няма за какво да се извинява и че сега "на ход е отсрещната сграда".

                            ГЕРБ иска отстраняването на Първанов, защото разпространи стенограмата от разговора си със Симеон Дянков на 5 март, без Дянков да е бил уведомен за това.

                            Цачева заяви в неделя пред БНР, че президентът трябва да бъде умиротворител и посредник между властите, но Първанов не зачита централната роля на парламента и злоупотребява с правомощията, които са му дадени от конституцията.

                            Цачева съобщи, че в сряда ще организира публична дискусия за държавната власт и нейното прилагане.

                            "Какво означава президентът, който излъчва по същество противоречиви послания, веднъж казва правителството на Бойко Борисов е без алтернатива, и в същото време атакува двамата вицепремиери в това правителство, финансовия и вътрешния министър? Има ли такива правомощия да прави президентът, категорично няма. Той не отговаря за политиката, която се води. Той може със свои мнения, становища тогава, когато се искат, но той не може да става инициатор по сега действащата конституция на подобни процеси, каквито той стартира", заяви Цачева.

                            "Има някакви схеми, които се разиграват, но аз много държа, като председател на НС, стриктно да се спазва конституцията и да се знае в условията на парламентарна република къде е мястото на президента и къде е мястото на парламента. Какво означава, в неговата пресконференция, "сега на ход е другата сграда"? За коя друга сграда има предвид г-н Първанов? Сега на ход е Народното събрание", коментира Цачева.

                            Дали действията на президента противоречат на конституцията, ще каже Конституционният съд, заяви шефът на НС.

                            Бойко Борисов продължава да се дистанцира от конфликта с Първанов и от думите на Цачева стана ясно, че така ще бъде занапред.

                            Бойко Борисов няма роля в този конфликт

                            С обяснението, че не е член на Изпълнителната комисия на партия ГЕРБ, Цачева каза, не знае в детайли каква е била позицията на Борисов по решението за импийчмънта на президента.

                            "Но аз споделям неговата позиция, изразена няколко дни по-късно в Бургас, че работа на правителството в момента е да изпълнява програмата в условията на криза. Това, което той върши, тъй като казусът вече не е между изпълнителната власт и президентството, взаимоотношенията в момента са президент - Народно събрание. В този диалог, който вече не е диалог, а се тръгва на съвсем специфична процедура, МС и в персонален план министър-председателят няма роля, тъй като по конституция за него не се предвиждат конкретни правомощия в тази ситуация", каза Цачева.

                            СДС: Президентът няма място в дебата за антикризисната програма

                            СДС обявиха в неделя, че ще подпишат подготвяното от ПГ на ГЕРБ искане за отстраняване на Първанов, като в същото време отново настояха да започне разговор по предложената от тях програма за излизане от кризата, която в понеделник ще бъде представена и на председателя на ЕНП Вилфрид Мартенс. Президентът Първанов обаче няма място в този разговор, докато не публикува стенограмите от разговорите за създаването на тройната коалиция и от разговорите си с Владимир Путин за АЕЦ "Белене" и "Южен поток", заявиха от СДС. ГЕРБ също поискаха президентът да публикува стенограми от по-важните си срещи в последните години, но той отказа и заяви, че може да извади стенограма от разговорите за съставяне на кабинета "Станишев" с мандат на ДПС, но едва когато настъпи краят на неговия мандат. СДС осъжда "опита на президента да заглуши въпросите към него, както и репликата му по време на пресконференцията в петък, по повод въпросите ще прави ли своя партия: "След като не получавате такива отговори, не задавайте повече въпросите." "Това може да бъде изказване на средноазиатски диктатор, но не може да бъде изказване на държавен глава на страна от ЕС", заявяват СДС и посочват, че България има нужда от нов президент.

                            Цветанов: Първанов не би трябвало да бяга от името Гоце

                            Първанов се държи все едно, че тези 20 години и живял някъде другаде, не е бил част от политическата класа, не е бил част от процесите, коментира от своя страна Цветан Цветанов пред Дарик радио. Той припомни, че в доклада на ЕК във връзка с липсата на политическа воля и нереформираната съдебна система в България се цитират две имена – на Людмил Стойков и Марио Николов. Стойков беше човекът, който финансира кампанията на Първанов, но не чухме разграничаване или връщане на тези пари, не чухме оценка и за тройната коалиция, посочи вицепремиерът по повод критиките на президента към сегашното управление.

                            Запитан дали би нарекъл президента с агентурния му псевдоним Гоце, Цветанов отговори, че не е правил това в публично изказване, но уточни:"Това е псевдоним, който е даден от службите и който се свързва с президента. Човек не би трябвало да бяга от това, което е негово и към което е съпричастен. На вас казва ли ви някой Гоце? Вие има ли сте псевдоним в службите?"

                            Цветан Цветанов каза, че ГЕРБ има много достойни хора, които могат да бъдат издигнати за президент, но решението ще бъде взето догодина по това време, защото в момента това не е наложително.

                            На въпрос дали ГЕРБ и Борисов са заложници на Иван Костов, каквито послания отправя Първанов, Цветанов отговори:"Това е несериозно. Но всеки един, който е участвал в политическия живот през последните 18-20 години малко или много носи политическа вина за случилото се в държавата, защото ако всичко беше нормално, ако политическите партии бяха на мястото си, може би днес нямаше да съм тук и преди три години и половина нямаше да има предпоставка за създаването на ГЕРБ. В тази посока аз винаги съм казвал, че за последните 20 години, хората, участващи в политиката, трябва винаги да се извиняват на гражданите."

                            Коментар


                            • Първанов вкарал Борисов в политиката
                              Понеделник, 15 Март 2010
                              Димитър Луджев

                              Президентът Г. Първанов поръчителствал за вкарването на Бойко Борисов в политиката; отношенията помежду им били сложни.

                              Това заяви по БТВ вицепремиерът в правителството на Димитър Попов Димитър Луджев. Той гостува заедно с шефа на Канал 3 журналиста Сашо Диков в БТВ, за да коментират темата, свързана с пресконференцията на президента и искания от ГЕРБ импийчмънт за него.

                              Според Луджев Г. Първанов в качеството си на президент е потърсил съдействие от Бриго Аспарухов, бивш шеф на НРС, да лобира пред Симеон Сакскобургготски за вкарването на Борисов в политиката. Луджев каза, че между двамата имало много сериозна взаимовръзка, затова сега било трудно да се разчетат действията им в конкретния конфликт. Той се спря и на промяната в собствеността на СИ Банк, оглавявана през последните 8 години от приятелката на Борисов Цветелина Бориславова. Според Луджев след идването на царистите на власт Славчо Христов, близък до Ив. Костов, е побързал тихомълком да се освободи от активите на трезора, като те са попаднали в ръцете на хора от бившата групировка СИК, с която индиректно се свързвал и премиерът.

                              В момента големият проблем не е скандалът Първанов - Дянков, а икономическата криза, продължи Луджев. Първанов точно назовал нещата, защото правителството изпускало нещата. Едно общество не може да бъде здраво, докато се държат в тайна икономическите досиета на прехода, каза още той.

                              Аз отдавна предупреждавах Бойко Борисов, че Първанов няма да бъде коректен към него, репликира Диков.

                              Не е сигурен дали Ал. Петров е "Октоподът" в тази държава, заяви Д. Луджев. Той разказа, че познавал Петров още от отряда на баретите, после му помогнал, когато Ал. Петров останал без работа, както и на другата барета, Красимир Петров. Луджев попита дали, ако историята с "Октопода" се провали, Цветанов ще си подаде оставката. Сашо Диков на свой ред се ангажира да зададе другояче въпроса на вътрешния министър, а именно - защо няма да си подаде оставката, ако операцията Октопод се провали.
                              Димитър Луджев знае много работи. Чудно ми е, че посмя да ги изрече в ефир.
                              Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                              Коментар


                              • http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=412838

                                Закон да отвори сметките на властта от 1989 до 2009

                                Публикувана: Неделя, 14-ти Март 2010, автор: 24 Часа

                                Закон, който да даде достъп до данъчни проверки за сметки и фирми, свързани с управлявалите последните 20 г. у нас, предлага икономистът Владимир Каролев.

                                Дали имат или са имали сметки и фирми, трябва да декларират според консултанта министри, зам.-министри, кметове, общински съветници, депутати, членове на президентската администрация и висши магистрати. И да дадат съгласие българските данъчни да получават от банки информация за проверки по декларациите им. Зам.-председателят на ГЕРБ Красимир Велчев подкрепя тази идея, ако има ефект.

                                “Всичко бих подкрепил, стига да съм сигурен, че няма да има манипулации и скриване на факти и хора, както се случва досега”, коментира съпредседателят на ГЕРБ Красимир Велчев.

                                “Добра идея, но едва ли ще има очаквания ефект, защото става въпрос за официални доходи”, смята пък Павел Димитров от Изпълнителната комисия на ГЕРБ.

                                Правителството правело в момента стъпки в тази посока с опитите да бъдат откъснати пипалата на октопода, добави още той.

                                “Колкото повече публичност, толкова по-добре”, категоричен бе бившият финансов министър Милен Велчев:

                                ”Винаги сме твърдели, че данъчната тайна е някакво ограничение за нас. Затова смятаме, че колкото повече публичност има, толкова по-ефективна ще е работата ни”, беше становището на Националната агенция за приходите. (24часа)

                                Кой какво и кога взе

                                Владимир Каролев е от хората, които имат наблюдения отблизо как се сменяше собствеността в България. През 1989 г. прави една от първите фирми за външна търговия. През 1993 -1998 г. е в KPMG Баренц груп, работила по приватизация и преструктуриране на фирми в Източна Европа и страните от бившия Съветски съюз, в България по редица големи сделки. От 1998 до 2001 г. е управител на фонд с 40 млн. долара капитал за инвестиция в български предприятия. От 2001 г. е управляващ партньор на Балканска консултантска компания с 4 офиса на Балканите. Общински съветник от 2003 г. досега. Преподавател по управление на инвестициите.

                                Kлючът към скандала в момента е идеята за икономическите досиета, големият въпрос е кога олигарсите станаха такива, каза президентът Първанов.

                                Ако въпросът е кой и при кое правителство натрупа богатства през последните 20 г., мога да споделя моя опит.

                                1. Куфарчетата

                                Много пари изтекоха в частни джобове не само през сделки и смяна на собственост. Първата вълна, изглежда, идва с парите, изнесени от комунистите преди 1989 г. Тези митични куфарчета не са толкова митични - има следи за тях. После парите са се връщали у нас. Няма друго обяснение как определени хора станаха толкова богати през 1991-1993 г., включително някои от Г-13. Да вземем Илия Павлов - виждал съм го, когато бях стажант в "Рудметал" през 1983 г., опитваше се нещо да прави, и изведнъж през 1993 г. - най-богатият човек в България.

                                Защо не може толкова бързо човек да стане милиардер на пазар като българския. Създателите на Google спечелиха милиарди за 2 г., но нашите първи милионери не са измислили нищо световно. Тези хора станаха богати с търговия, направиха банки. За това ти трябва първо доста сериозен начален капитал. И аз стартирах с приятели доста сериозна фирма за външна търговия през 1989 г., но почти година работихме само за да си купим по една кола на старо.

                                2. Банките и кредитните милионери

                                Много пари, някои съвсем законно, се направиха с вземане на пари от държавни банки и правене на фирми.

                                Става дума за кредитните милионери, и не само. Връщани са пари, но при съвсем друг курс на лева към долара. Говорим за времето след 1993 г., когато имаше периоди с двуцифрена инфлация, до 1996-1997 г. - хиперинфлацията. Тогава управляваха правителствата на Любен Беров (на ДПС, подкрепено от БСП) и на Жан Виденов (на БСП). И интересното е, че самите Беров и Виденов едва ли са корумпирани, но кабинетите им унищожиха най-много стойност за 20-те години на прехода.

                                Дадени са на мнозина страшно много кредити. Те са ги върнали, но как? Вземаш примерно 10 млн лв. Моментално ги обръщаш в долари, нищо не правиш с тях и чакаш. След хиперинфлацията от 1996-1997 г. дългът ти се е обезценил и връщаш 1 млн. Това очевидно са били хора, близки до властта, защото банките бяха държавни и парите са давани с благословия "отгоре": "Ето ти тези пари в левове, превалутирай ги в долари или в швейцарски франкове, сложи ги в банка и чакай."

                                Работех в KPMG, когато закъса една банка, компанията бе назначена да направи дю дилиджънс на портфейла. Хванал съм се за главата. Давали са заеми на фирми с имена като "Иван Иванов - Магурата" без никакво обезпечение. Или обезпечението е лъскав кристал в луксозна кутия, оценен като много скъп камък.

                                3. Масовата приватизация и РМД-тата

                                После идва схемата за масова приватизация. Измисли я БСП по времето на Виденов, но я реализира основно СДС при кабинета на Костов.

                                Интересното е, че партийни олигарси на БСП са били добре, независимо кой е на власт. Откакто съм общински съветник, установих, че няма голяма сделка в софийската приватизация без участието на БСП. Включително в годините до 2003-а, когато БСП бе опозиция до дупка. Няма РМД в София без човек от БСП. Христоматиен пример - "Софийски имоти". Дълги години шеф на борда му е общински съветник от БСП. Друг член на борда впрочем е сестрата на Евгений Бакърджиев, бивш вицепремиер в синьото правителство на Иван Костов.

                                В софийската икономика няма нито едно дружество, продадено кеш. Всичко е на РМД-та, по схемата "10% кеш, останалото разсрочено с компенсаторки".

                                По времето, когато Иван Костов бе премиер, а Стефан Софиянски - кмет на София, бях директор на Български постприватизационен фонд с основен инвеститор ЕБВР. Мандатът му бе да дава свежи пари на приватизирани компании. Обявявиха приватизация на общинско дружество, което имаше страшно много имоти - магазини на апетитни места, апартаменти. Фондът реши да кандидатства заедно с един частен инвеститор. Обажда ми се човек от фирмата посредник на сделката и казва - не си губи времето, да знаеш - това е за РМД. Какво РМД, това струва 5-6 милиона минимум?! А след това трябва още толкова да се инвестират.

                                Но РМД-то го спечели, защото обещаха инвестиции, които не изпълниха, и дадоха цена, от които 10% кеш, 90% разсрочено с компенсаторки. Всичко това е законно. Но има ли здрав разум - има оферта на международна финансова институция, която дава пари кеш, а печелят приятели на някого, които дават в кеш 1/10.

                                Лично съм писал писма на Иван Костов, носил съм ги във фондацията на Елена Костова. Споделял съм проблемите на РМД приватизацията с голямата му дъщеря, Яна, много свестен човек впрочем.

                                Друг пример - с приватизация на предприятие в окръжен град. Като разбрах, че поредното РМД се готви да вземе завода си, направих среща с шеф на СДС от града, депутат, 30-ина годишно момче, за да се опитам да го убедя, че по-добрият вариант е чуждестранен инвеститор да плати кеш за завода. Направи ми впечатление, че той беше със златен ролекс (струва над 40 000 евро).

                                В крайна сметка РМД-то взе предприятието. Бяха обещали над 30 милиона долара инвестиции, не инвестираха и 5 милиона.

                                За друго предприятие в Русе кандидатстваше голяма белгийска фирма с кеш, а две РМД-та, свързани с местното СДС, се скараха кой да го налапа. По-късно единият от активистите на СДС в Русе влезе и в затвора.

                                4. Големите сделки

                                Говори се и за банковата приватизация, но при сделки, в които като консултант влиза голяма инвестиционна банка, няма нередности. Сериозният купувач и консултант правят проверки, защото не искат после да гръмне нещо и да им взриви имиджа. Банковата приватизация е чиста, защото там играха стабилни чуждестранни банки, при това в условия на конкуренция.

                                Но има сделки от периода "Костов", при които има или корупция, или въпиеща некомпетентност - "Балкан", "Кремиковци". Или липсата на сделка за "Химко", за "Агробиохим", което доведе до фалитите им.

                                KPMG беше консултант по приватизацията на “Агробиохим” и анализът показа, че трябва да се преструктурира много сериозно, да се съкратят хора, за да се спаси. Тогавашен министър ми каза - това не може да стане, ще загубим кметските избори в този град. Е, те пак ги загубиха, но и след 2 г. заводът фалира.

                                При "Балкан" не назначиха консултант. Вярно, че беше технически пред фалит, което значи приходите са по-малко от разходите, и това се трупаше на гърба на държавни фирми като “Нефтохим”. Но трябваше да се преструктурира компанията, да се отпишат държавните дългове и да се продаде без тях. За “Балкан” имаше алтернативна оферта от втората израелска авиокомпания. Ако бяха отписали дълговете, щеше да има конкуренция и сериозни стратегически инвеститори за “Балкан”.

                                При "Кремиковци" имаше сериозен консултант, който след анализа на завода препоръча разсрочване на задълженията към държавата, както и отписване на несъбираемите вземания. Така “Кремиковци” щеше да стане привлекателен за сериозните стратегически инвеститори и щеше да бъде продаден за стотици милиони.

                                Колкото до "Нефтохим", интересното е, че преди тази сделка имаше друга, за верига бензиностанции, която “Лукойл” не спечели. След това в конкурса за рафинерията прави впечатление, че не дойдоха големи играчи като "Шел". А министър от правителството на Костов обясняваше, че нямало сериозна конкуренция защото само "Лукойл" знаели как се преработва руски нефт.

                                5. Хотелите по Черноморието

                                За голяма част от тях схемата е - когато беше туристическият бум, предприемачи отиват при големи сериозни туроператори, подписват договори и банки дават пари напред срещу резервации. Познавам хора, които имат пет малки хотела - дадоха половин милион свои пари, още 2,5 млн. заем взеха от банка, защото имаха подписани договори за 3 сезона напред със сериозни туроператори.

                                6. БТК

                                По време на правителството на царя се изсипаха много обвинения за тази сделка. Но по всички големи сделки от това време, не само по тази, имаше големи международни банки консултанти. В случая с БТК бе Дойче банк. И няма техен доклад, с който Николай Василев да не се е съобразил.

                                Не казвам, че при НСДВ не е имало корупция, но не и при тази сделка. Признавам обаче, че тук не мога да бъда абсолютно безпристрастен.

                                7. Заменките

                                При кабинета "Станишев" проблем бе не приватизацията (не че много неща тогава бяха приватизирани), а заменките. Но там трябва да се каже, че се облагодетелстваха хора, близки до всички партии.

                                8. ДПС - пръст нагоре

                                Досегане казахме нищо за ДПС. Всъщност това е бизнес партия. Пример - отидох при един министър от движението в предишното правителство и го питах за сделката, спечелена от един от тези, които сега се спрягат като олигарси, при положение че имаше по-добра оферта от чуждестранен инвеститор. Той само посочи с пръст нагоре.

                                Демек - питай шефа. Ако теглим чертата, моята равносметка е, че най-много се увеличиха забогателите по непазарен начин по времето на Беров, Виденов и Костов. И най-много стойност се унищожи тогава.

                                Редакцията ще публикува и други позиции по темата.
                                Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

                                Коментар

                                Working...
                                X