IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Измамници и измамни схеми

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Купуване на евтино SSD или SD карта с голям капацитет

    Това е една много масова измама, която се среща в eBay, AliExpress и дори понякога и в български магазини. Потенциалния клиент вижда много евтино устройство, което по външен вид на 100% копира някоя известна марка, купува го щастлив, получава го, и дори в началото всичко изглежда наред. SSD-то или SD картата казва на Windows-а, че капацитета е същия, какъвто е купен, форматира се успешно и дори успешно започвате да записвате файлове, снимки или каквото друго там решите. Ползвате го щастливи няколко месеца и дори се хвалите на приятели, за да ги излъжете и те да си купят, и в един момент става гаф - устройствотто започва да дава грешки, стари вече записани файлове се повреждат или самоизтриват и въобще пълна трагедия.

    Къде е проблемът:
    Измамници купуват евтини SSD или SD карти с малък капацитет и след това с хакерски софтуер ги препрограмират така, щото те да се идентифицират пред Windows-а като таакива с много по-голям капацитет. След това трият изображението на корпуса и със ситопечат слагат ново изображение на някаква известна марка и с по-голям капацитет, което изображение е неотличимо от оригинала. След това започват да продават фалшивите SSD-та или SD карти, като прилагат агресивна рекламна стратегия по всички медии и социални мрежи. Дето се казва продават ги навсякъде и много масово дотолкова, щото дори в известните сайтова за продажба фалшивите устройства са 99% от всички предложения и само една малка част от предложенията са за истински SSD-та или SD карти. Потребителя когато разглежда сайтовете сортира от по-евтино към по-скъпо и винаги буквално на 100% от случаите попада точно на фалшификати.

    Когато закупеното SSD или SDD карта пристигнат, те се дъжат като нормални такива. Например закупили сте 2TB SD карта, но в действителност тя е само 16GB. Започвате да записвате и всичко работи добре до момента, до който не се напълнят тези 16GB. След това Windows-a започва да записва на 17-тия GB, но в действителност записа се наслагва върху първия GB, като така поврежда старите вече записани файлове. Повреждат се и файловите структури, и SD картата започва да дава грешки. И колкото повече опити правите да спасите нещо, толкова повече стари файлове унищожавате.

    Измамата е много хитра и елегантна, защото потребителя се усеща че е измамен с голямо закъснение, когато вече е изтекъл гаранционния срок, ако въобще е имало такъв. Няма на кого да се оплаче, защото вече търговеца е закрил акаунта си и е създал нов такъв под друго име.

    Алтернатива на тази измама е друга, при която директно има легални производители, и те не лъжат в капацитета, но лъжат в бързодействието. Например ако едно SSD е 2TB и вътре има например 8 чипа, само първият чип е с голямо бързодействие, а другите 7 са евтинийки с много ниско бързодействие. Тука потребителя пак с огромно закъснение разбира, че е измамен, защото в началото SSD-то работи перфектно, но в един момент записа започва да се влачи като народна песен - 10 или дори 100 пъти по-бавно.

    Друга алтернатива на този тип измама - когато един производител произведе някакъв чип, той задължително го тества. И ако се появи брак, той не се изхвърля на боклука, а се продава на някого на безценица. И при съвременните интегрални схеми с висока плътност брака може да достигне до 50% от цялото производство. Тези, които купиуват брака на безценица, пак могат да го фалшифицират че е някаква известна марка и да го продават евтино и с голям успех. Брака обаче се състои от повредени сектори, които ако са малко, Windows-a ще ги хване и ще ги изолира, но ако са много, пак изпадате в ситуация на грешки, загубени файлове и т.н.

    Поуката:
    1. Никога не купивайте SSD или SD карта, ако цената им е доста по-ниска от тази на марковите производители
    2. Никога не купивайте в AliExress от търговци с малък брой положителни отзиви. Аз лично купувам само от търговци, които имат по няколко стотин хиляди положителни отзиви.

    ПП: Абсолютно същият вид измама масово се използва и при продажбата на батерии или акумулатори или клетки за тях. Масово на етикетката пише един капацитет, а пристигат такива с много по-малък капацитет. И ако нямате в къщи уред за измерване на капацитета, може и да не се усетите, че сте измамени. Тука измамниците са толкова нагли, щото по корписа на акумулатора пишат направо невъзможни капацитети. Например за 18650 литиева батерия максималния възможен капацитет е около 3000-3300 mAh, а измамниците пишат по 5000, 10000 и т.н. и най-интересното - масово се намират лапнишарани, които да ги купуват, въпреки че измамата си личи от 1 километър.

    Коментар


    • Те ако са само телефонните измамници лесна работа. С тях е лесно - искат ли ти пари значи е измама.
      D.Y.F-091066

      Коментар


      • До ковид-кризата, бях преброил около 15000 (петнадесет ХИЛЯДИ!) пуснати по мои мейли измамни писма а след това, просто спрях да броя и им изгубих бройката. Тези са ясни, от тях не боли. Знаеш, че са тръгнали с лъжа, няма какво да ги мислиш. Има едни други, дето Лъжата им е на друго ниво, те са къде по-грозни. Те лъжат за морал, за чест, за достойнство, и - за срамотиите - хващал съм се. Постепенно, прогледнах (наложи ми се) и сега, рязко ми светва червената лампичка но, бях млад, наивен, хващах се. Сега - пореден грях на душата ми - с такива се забавлявам, като гледам, как четат морал по темата. И все по-интересно става.

        Коментар


        • 100 000 опита за измами по телефона само за тази година: Какво съветват експертите?

          https://btvnovinite.bg/bulgaria/100-...kspertite.html

          От тях 217 са успешни опити от януари до септември тази година. Тоест наистина има българи, които са се вързали на телефонните измами. Има и още 359 случая, в които полицията се е намесила и е предотвратила измамата.

          Помислете си - ако измамниците по телефона получават средно по 10 000 лв. от измамен човвек, само за 9 месеца те са получили над 2 милиона лева. Тоест струвало си е да направят тези 100 000 обаждания по телефона. Явно и полицията не спи, след като все пак предотвратяват част от измамите. Но това не спира измамниците - едни влизат в затвора, ноо на тяхно място идват други.

          Поуката:
          Чуеш ли в телефонен разговор с непознат човек думата ПАРИ, веднага хлопвай слушалката. На мене ми се е случвало няколко пъти да ми звънят и да ми предлагат някакви инвестиционни възможности, взаимни фондове и какво ли не друго, или пък да ме канят на някакви безплатни срещи, на които да разкажат как лесно могат да се спечелят много пари. Никога не съм изслушвал до края какво имат да ми кажат - просто прекъсвам разговора и точка по въпроса.
          Last edited by Mateev; 29.10.2024, 08:51.

          Коментар


          • Жена от Добринище даде 20 хил. лева за обещан колет

            https://btvnovinite.bg/bulgaria/zhen...tan-kolet.html

            Глупава схема, но е факт, че има хора, който са се вързали на нея.

            Коментар


            • Най-масовата измама - даване на пари на заем

              Това е най-масовата измамна схема, неосъзнати измамници в която са ваши приятели и познати. Те ви искат пари на заем и в момента, в който ги вземат, са дълбоко убедени, че ще го върнат както и когато сте се уговорили. Да, ама в повечето случаи това не се случва. Това е защото тези хора не могат да си направят сметката. Самият факт, че са поискали от някого заем, вече е доказателство, че не могат да си правят сметката. И както вече предполагам сами знаете, в повечето случаи този заем никога не се връща. Има дори хора, на които им е излязло името, че са вземали заеми от десетки хора и на никого не са върнали нищо.

              Самият аз едно време бях арабия и давах заеми на всеки, който ми поиска. Жена ми ги записваше в едно тефтерче. И познайте - тефтерчето го пазим до ден днешен, но върнати пари по него почти няма. За да ми е чиста съвестта ще си призная, че все пак някои хора си върнаха парите, макар и със закъснение, но това например са 10% от всички, получили заем. Тъжно, но това е моята статистика - 90% от хората не си ввръщат взетите заеми. Нещо повече - тези хора ги губиш като приятели или познати. Ако срещнеш някого на улицата, той минава на другия тротоар.

              Към днешна дата на никого не давам заем, колкото и да реве и да се тръшка. И в изключително редки случаи, когато причината му е много основателна (напр. болест или операция), тогава давам пари, но с думите "ето вземи и няма нужда да ми ги връщаш, за да си останем приятели". Някои се кълнат, че ще ги върнат, но аз вече знам, че няма да го направят. Затова и добавям "не се притеснявай, някога може пък аз да допра до тебе за някаква помощ". Така всъщност си запазвам приятелството и те не се чувстват гузни, че не са върнали парите.

              Поуката:
              Ако искате да си запазите приятелите, не им давайте пари на заем. Ако все пак ситуацията е критична, по-добре им подарете парите с уговорката, че ще ги връщат ако и когато могат, а ако не ги върнат, здраве да е. Може пък някога вие да допрете до тях за някаква услуга - това те го приемат и наистина ви остават задължени и наистина ми се е случвало такива хора да ми правят услуга.
              Last edited by Mateev; 29.10.2024, 08:33.

              Коментар


              • Започвам с най-масовите Mail измами - получаването на мейл, че от някаква лотария си спечелил някаква голяма сума, или че си получил наследство за някаква голяма сума. Предполагам всеки един човек е получавал десетки такива мейли и горещо се надявам, че не се е връзвал на тях. Аз лично си имам колекция от хиляди такива мейли и си ги събирам в специална папка. Досега не съм се връзвал на този тип измама, но самият факт, че е толкова масова, ме навява на мисълта, че явно има хора, които се връзват, в резултат на което бизнеса на измамниците е печеливш и се развива и разраства все повече и повече.

                Измамната схема се състои в следното:
                1. Получаваш персонален мейл, в който дори понякога ти знаят името
                2. В този мейл под поне 1000 различни причини ти се съобщава, че си спечелил или че някой иска да ти даде милиони долари, евра и т.н.
                3. От тебе се очаква да им отговориш на мейла и да дадеш някакви данни с имена, адрес и т.н.
                4. В завързалата се комуникация се изяснява, че за да си получиш парите, трябва да изпратиш някаква малка сума за адвокат, оформление, застраховка или нещо друго. Под малка сума се разбират 1000-2000$
                5. Естествено се иска и банкова сметка, на която да ти изпратят спечелените милиони
                6. Тука има няколко варианта на схемата и най-елементарния е просто да се лишиш от тези 1000-2000$ уж за разходи по изпращането
                7. Ако лапнишарана е много голям, схемата може да доведе до източване на банковата му сметка. Начини много, но най-явния е в някой от мейлите да ти изпратят линк, от който на компютъра да ти се инсталира зловреден софтуер, който да открадне паролите ти.

                Въобще това с изпращането на зловреден линк го има в стотици различни схеми, за което ще говорим в някой от следващите постинги. За да се защити човек най-лесното е да не чука никакви съмнителни линкове в интернет или в мейлите си. Да, ама много наивници го правят и често стават жертви на измамници.

                Едно време масово се пишеха вируси и затова се появиха и антивирусни софтуери. Към днешна дата обаче никой хакер вече не пише вируси. Пишат се троянски коне, задачата на които е да откраднат от вашия компютър някаква парола или някаква финасова информация, която да се използва с цел да ви измамят или директно да ви оберат.
                Last edited by Mateev; 29.10.2024, 08:03.

                Коментар


                • Измамници и измамни схеми

                  Светът е пълен с измамници. Те са навсякъде около нас. Отварям тази тема с цел всеки да опише с какви измамни схеми се е сблъсквал, за да може всички да са наясно и да се предпазват от подобни измамни схеми.

                  Самият аз въпреки че съм със самочувствието, че няма да се оставя да бъда измамен, сега като се замисля за моето минало, бил съм измамван поне 10-20 пъти и продължават да ме мамят до ден днешен. Затова реших да създам специална тема, в която да се опитаме да опишем и класифицираме по възможност всички видове измамни схеми, за които знаем или се досетим.

                  Темата е особенно важна в един инвестиционен форум, защото част от инвестиционните възможности, широко рекламирани в целия свят, също са измамни схеми. Някои от тези измамни схеми са толкова съвършени, щото човек си губи парите без дори да се усети, че е измамен.

                  Съществува и един психологически аспект -- измамените ги е срам да си признаят, че са измамени, като с това обаче те спомагат измамната схема да остане неразкрита и измамниците да мамят още и още други хора. Затова реших аз да съм първият, който да си признае какво и как са го мамили през живота, за да може да предпазя други хора да не бъдат измамени по същия начин.
                  Last edited by Mateev; 29.10.2024, 08:12.
                Working...
                X