IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Глобалното затопляне мит или реалност?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение
    Огромна част от изброените "благинки" се дължи на най-големите "замърсители" - корабите и самолетите (над 90 %) от всички "замърсители", но клакьорите заострят вниманието на "простолюдието" върху леките автомобили, които са под 10 % от "замърсителите"...
    Въпросът за замърсяването и неговите източници е наистина сложен и многостранен. Важно е да се разберат различните фактори, които допринасят за замърсяването, и причините, поради които се обръща внимание на различните източници. Ето един подробен поглед върху темата:

    Основни източници на замърсяване
    • 1. **Морски транспорт** Морското корабоплаване е значителен източник на замърсяване, който допринася за около 2-3 % от световните емисии на въглероден диоксид (CO2). Корабите също така изпускат серни оксиди (SOx), азотни оксиди (NOx) и прахови частици, които имат вредно въздействие върху качеството на въздуха и човешкото здраве.
    • 2. **Авиация** На авиацията се падат приблизително 2-3 % от световните емисии на CO2, но нейното въздействие е по-силно изразено поради височината, на която се изпускат емисиите, които влияят върху химичния състав на атмосферата и климата. Самолетите също така отделят NOx, водни пари и твърди частици.
    • 3. **Селищен транспорт** Пътният транспорт, включващ автомобили, камиони и автобуси, е отговорен за около 15-20 % от глобалните емисии на CO2. Въпреки че това е по-малко от комбинираното въздействие на корабоплаването и авиацията, автомобилният транспорт е значителен източник на замърсяване на въздуха в градовете, включително NOx, въглероден оксид (CO) и прахови частици.
    Защо се обръща внимание на автомобилите?
    • 1. **Видимост и близост** Автомобилите са по-видими и оказват пряко влияние върху ежедневието на хората, особено в градските райони. Замърсяването от автомобилния транспорт е по-непосредствено и по-забележимо, като засяга качеството на въздуха в градовете, където живее по-голямата част от населението.
    • 2. **Влияние върху здравето**
    • Замърсителите от автомобилите, като NOx и прахови частици, оказват пряко и сериозно въздействие върху здравето, включително респираторни и сърдечносъдови заболявания. Намаляването на автомобилните емисии може да има незабавни ползи за здравето на градското население.
    • 3. **Възможност за регулиране**
    • Регулирането на автомобилните емисии често е по-осъществимо от регулирането на международното корабоплаване и авиацията. В много държави има строги стандарти за емисиите от автомобилите, а технологичният напредък като електрическите превозни средства (ЕПС) предлага практически решения за намаляване на емисиите от автомобилния транспорт.
    • 4. **Промяна в поведението**
    • Насърчаването на обществеността да възприеме по-устойчиви транспортни навици, като например използване на обществен транспорт, колоездене или ходене пеша, може значително да намали замърсяването в градовете. Това е по-лесно да се постигне на местно ниво в сравнение с глобалния мащаб, необходим за корабоплаването и авиацията.
    Обръщане на внимание на всички източници на замърсяване
    • 1. **Международни разпоредби** Организации като Международната морска организация (ММО) и Международната организация за гражданска авиация (ИКАО) работят върху правила за намаляване на емисиите от кораби и самолети. Например, ограничението за съдържанието на сяра на ИМО и Схемата за компенсиране и намаляване на въглеродните емисии в международната авиация (CORSIA) на ИКАО имат за цел да намалят въздействието на тези сектори върху околната среда.
    • 2. **Технологични иновации** Технологичният напредък, като например по-чисти горива, по-ефективни двигатели и алтернативни системи за задвижване (напр. кораби и самолети, задвижвани с електричество или водород), е от съществено значение за намаляване на емисиите от тези основни замърсители.
    • 3. **Интегрирани подходи** За ефективното справяне с глобалното замърсяване е необходим цялостен подход, който да включва всички сектори - корабоплаване, авиация и автомобилен транспорт. Политиките следва да насърчават устойчиви практики във всички видове транспорт.
    Заключение

    Въпреки че автомобилите са значителен източник на замърсяване, фокусът върху тях се дължи отчасти на непосредственото им въздействие върху качеството на въздуха в градовете и общественото здраве, както и на възможността за прилагане на регулаторни мерки. Все пак цялостното справяне със замърсяването изисква да се обърне внимание на всички основни източници, включително морския транспорт и авиацията, чрез международно сътрудничество, технологични иновации и интегрирани политически подходи.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение

      Огромна част от изброените "благинки" се дължи на най-големите "замърсители" - корабите и самолетите (над 90 %) от всички "замърсители", но клакьорите заострят вниманието на "простолюдието" върху леките автомобили, които са под 10 % от "замърсителите"...



      Излъгали са те за процентите на бензин, дизел, авио и различните корабни горива

      Коментар



      • Огромното мнозинство от климатолозите са съгласни, че глобалното затопляне се случва и е причинено предимно от човешки дейности, особено изгарянето на изкопаеми горива. Множество проучвания, публикувани в рецензирани научни списания, показват, че тенденциите на затопляне на климата през последния век се дължат на човешки дейности.

        Проучване от 2021 г., публикувано в Environmental Research Letters,
        анализира над 88 000 свързани с климата изследвания и установи,
        че 99,9% от тях са съгласни, че хората причиняват климатичните промени.
        Това надгражда предишни изследвания, като например проучване от 2013 г.,
        което установи 97% консенсус сред рецензираните климатични изследвания.


        Вярно е, че малък брой учени не са съгласни с този консенсус, но те представляват незначително малцинство в научната общност. Много от подписалите такива писма често нямат експертиза конкретно в климатичната наука. Например, "Световната климатична декларация", твърдяща, че няма климатична спешност, беше подписана от лица с различен произход, но много малко от тях всъщност бяха климатолози.

        Също така си струва да се отбележи, че множество групи, популяризиращи климатичния скептицизъм, са свързани с интереси на изкопаемите горива.

        Относно призива за икономическа ефективност на климатичните политики, това е валидна точка за обсъждане. Въпреки това, много икономисти и политици твърдят, че дългосрочните разходи от бездействието по отношение на климатичните промени далеч надхвърлят разходите за мерки за смекчаване и адаптация.

        Преобладаващите научни доказателства и консенсус подкрепят реалността на причинените от човека климатични промени и необходимостта от действия. Политическите дискусии трябва да се основават на това установено научно разбиране, като същевременно се вземат предвид икономическите и социалните фактори.


        Коментар





        • Чудесна графика Който я е разбрал, да си мръдне лявото ухо

          Очевидно е, че затоплянето е по-слабо около полюсите,
          слабо около Северния полюс поради циркулиращата вода,
          най-слабо в Антарктида - сигурно поради земните скалисти маси.

          Най-голямо е затоплянето в Северното полукълбо (0.5°С),
          и по-слабо в Южното полукълбо (0.3°С), сигурно пореди близостта на Антарктида.

          Коментар




          • Защо ме принуждавате да си повтарям уроците ?

            Въпроси до "експертите" тук:
            • Вие графики можете ли да четете ?
            • Локален и глобален максимум знаете ли какво е ?
            • Статистически анализ знаете ли какво е ?
            • "Глобално" знаете ли какво обозначава ?
            • Земята плоска ли е ? ?
            Затова предлагам: Vergil1975 да набере кадри от тази тема
            и да създаде център по климатология,
            който ще наблюдава само температурите в България
            и ще изследва литературни произведения от последните 3 века.
            Заседанията си да провеждат на плажа от 13:00 до 15:00,
            само когато температурите са над 54°С

            Прогнозите им ще са валидни за целия свят.
            Всичките останали климатолози по света трябва
            да си посипят главите с пепел и да си търсят друга работа



            Коментар


            • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

              Да се върнем към един въпрос без отговор все още, поставен вече твърде отдавна:
              КАКВА Е КВАЛИФИКАЦИЯТА ТИ В СФЕРАТА НА МЕТРОЛОГИЯТА? Моята е веднъж курс в техникума (а Матеев ти е свидетел, ТЕТ "М.В.Ломоносов"- Г.О. си беше едно наистина елитно специално училище (по днешните норми, "КОЛЕЖ") и, втората част - неизбежноят курс в техническия университет, за специалността "промишлена електроника".
              ТВОЯТА КАВАЛИФИКАЦИЯ каква е и на каквомотхоте, трябва да ти се връзваме?

              С други думи,
              Ти ИЗОБЩО разбираш ли, че нямаме основание?
              Аз представям доказани факти.Дали ще им вярваш си е твой проблем.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Vergil1975 Разгледай мнение

                Точно така е-лъжат да им дават пари. За съжаление в наши дни науката се използва за политически цели. И не всички учени участват в тая измама.
                Колкото до измерванията на температурата в дългосрочен план те не могат да са меродавни по няколко причини:
                1.Над 70 процента от повърхността на Земята е вода.В океаните станциите за измерване са много малко,така че няма как да има точни данни за глобалните температури.
                2.В момента станциите за измерване са повече отколкото през края на 19-и век.
                3.В близост до голяма част от станциите има асфалт и бетон,които отделят топлина като се нагреят и така изкривяват данните,щото само на 2 км в полето температурата е много по-ниска.
                Да се върнем към един въпрос без отговор все още, поставен вече твърде отдавна:
                КАКВА Е КВАЛИФИКАЦИЯТА ТИ В СФЕРАТА НА МЕТРОЛОГИЯТА? Моята е веднъж курс в техникума (а Матеев ти е свидетел, ТЕТ "М.В.Ломоносов"- Г.О. си беше едно наистина елитно специално училище (по днешните норми, "КОЛЕЖ") и, втората част - неизбежноят курс в техническия университет, за специалността "промишлена електроника".
                ТВОЯТА КАВАЛИФИКАЦИЯ каква е и на каквомотхоте, трябва да ти се връзваме?

                С други думи,
                Ти ИЗОБЩО разбираш ли, че нямаме основание?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
                  Сигурно си много доволен от парламента, от съдебната власт,
                  от корумпираната държава, партии и народ, и т.н.
                  Тия неща слабо засягат обикновените хора. Корупцията е основно по високите етажи на властта. Аз за почти 50 години живот никога не съм се сблъсквал с корупция, нито мои близки или приятели.
                  Престъпността е ниска, данъците също,икономиката се развива, заплатите растат.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Vergil1975 Разгледай мнение
                    ... И пълни глупости са,че България тъпчела на едно място 35 години.Има.огромно подобрение в икономиката и стандарта на живот.
                    Сигурно си много доволен от парламента, от съдебната власт,
                    от корумпираната държава, партии и народ, и т.н.

                    Коментар



                    • Първоначално изпратено от sosi Разгледай мнение
                      Даже 99 процента не отговарят на стандартите, ако трябва да сме по-точни. Сега става много модерен един дял от Теория на измерванията и Статистиката, дето не се работи с числа, а с думи "много", "малко", "повече", "горещо" и т.н. Той е много по-точен, тъй като числата са измислени и не съществуват и става все по-популярен по така наречените "острови на прозрението, че всички учени ни лъжат, за да им дават империалистите пари"
                      Навлизате в област, която е на светлинни години от аудиторията
                      - концепцията за размита логика

                      Основни концепции на размитата логика
                      • Частична истинност: За разлика от класическата булева логика, където нещо е или истина (1), или лъжа (0), размитата логика позволява стойности между 0 и 1, представляващи степени на истинност.
                      • Размити множества: Това са множества, чиито елементи имат степени на принадлежност. Например, човек с височина 175 см може да принадлежи към множеството "високи хора" със степен 0.6.
                      • Лингвистични променливи: Използват се за моделиране на неточни концепции като "топло", "бързо", "близо" и т.н.
                      Размитата логика намира приложение в много области:
                      1. Системи за контрол: Например в климатици, автоматични трансмисии на автомобили.
                      2. Изкуствен интелект и експертни системи
                      3. Обработка на изображения и разпознаване на образи
                      4. Финансово моделиране и прогнозиране
                      5. Медицинска диагностика
                      6. Роботика
                      Предимства на размитата логика
                      1. По-близка до човешкото мислене и естествения език
                      2. Може да работи с неточни входни данни
                      3. По-гъвкава от традиционните логически системи
                      4. Позволява моделиране на сложни системи с прости правила
                      Предизвикателства
                      1. Определяне на подходящи функции на принадлежност
                      2. Липса на стандартизация в някои области на приложение
                      3. Понякога се критикува за липса на математическа строгост
                      Размитата логика е мощен инструмент за моделиране на реални системи, където точността и определеността не са винаги възможни или желателни. Тя продължава да се развива и намира нови приложения в различни области на науката и технологиите.
                      Last edited by barbaron; 22.07.2024, 13:16.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от sosi Разгледай мнение

                        Даже 99 процента не отговарят на стандартите, ако трябва да сме по-точни. Сега става много модерен един дял от Теория на измерванията и Статистиката, дето не се работи с числа, а с думи "много", "малко", "повече", "горещо" и т.н. Той е много по-точен, тъй като числата са измислени и не съществуват и става все по-популярен по така наречените "острови на прозрението, че всички учени ни лъжат, за да им дават империалистите пари"
                        Точно така е-лъжат да им дават пари. За съжаление в наши дни науката се използва за политически цели. И не всички учени участват в тая измама.
                        Колкото до измерванията на температурата в дългосрочен план те не могат да са меродавни по няколко причини:
                        1.Над 70 процента от повърхността на Земята е вода.В океаните станциите за измерване са много малко,така че няма как да има точни данни за глобалните температури.
                        2.В момента станциите за измерване са повече отколкото през края на 19-и век.
                        3.В близост до голяма част от станциите има асфалт и бетон,които отделят топлина като се нагреят и така изкривяват данните,щото само на 2 км в полето температурата е много по-ниска.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от sosi Разгледай мнение

                          всички учени ни лъжат, за да им дават империалистите пари
                          Че им дават пари да говорят глупости, дават им, ама не са империалистите.

                          Учените са супер далавера, с парите за един политик можеше да си купиш цял институт с учени

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Vergil1975 Разгледай мнение

                            Само дето измервателните станции над 90 процента не отговарят на стандартите. Заради строителството асфалта и бетона отделят топлина и създават така наречените"топлинни острови",а температурата само на 1-2 км оттам в полето е много по-ниска.Във Великобритания измериха рекордна температура с измервателна станция на летището
                            Даже 99 процента не отговарят на стандартите, ако трябва да сме по-точни. Сега става много модерен един дял от Теория на измерванията и Статистиката, дето не се работи с числа, а с думи "много", "малко", "повече", "горещо" и т.н. Той е много по-точен, тъй като числата са измислени и не съществуват и става все по-популярен по така наречените "острови на прозрението, че всички учени ни лъжат, за да им дават империалистите пари"

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Vergil1975 Разгледай мнение
                              Повредени са поляците само в промитите мозъци.
                              По БВП на човек от населението са на 39-о място и до няколко години ще стигнат средното ниво за ЕС.Покупателната способност на средната им заплата е на нивото на Италия. Престъпността е най-ниска в целия ЕС.Нямат демографски срив и запазват броя та населението си отпреди 35 години, безработицата е изключително ниска.
                              НЕ съм ги оплюл по всички показатели, ако си забелязал.
                              Last edited by X_Y; 22.07.2024, 10:17.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                                1.Всички идиоти с власт, СА опасни. Днес са либерастите, утре други но, маймун с пръст върху копчдто, вече Е проблем. Отделно че, те СЕГА се пл.ят, докато се борят за Властта. Установят ли се там, Горе, и всякакви "човеколюбиви" изказвания им минават, и грозното лице лъсва.
                                За поляците - да, русофоби са, измежду най-повредените. Царе разни, Столетов, Тухачевски, Сталин - итбтолкова Бой, и ти ще се повредиш. Разбираемо е, един вид но да, повредени са. Друг въпрос че, СПЕЦИАЛНО, дори Западът им помагаше (вместо да ги спира) в това развитие. За буфер с Русия. Ед о не мога да им отрека, тарикати са. Уж отказаха да купуват руски нефт и газ преди нас даже но, продължаваха, на практика, година след това .
                                Повредени са поляците само в промитите мозъци.
                                По БВП на човек от населението са на 39-о място и до няколко години ще стигнат средното ниво за ЕС.Покупателната способност на средната им заплата е на нивото на Италия. Престъпността е най-ниска в целия ЕС.Нямат демографски срив и запазват броя та населението си отпреди 35 години, безработицата е изключително ниска.
                                Last edited by X_Y; 22.07.2024, 10:17.

                                Коментар

                                Working...
                                X