If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
И за мен Венцислав Антонов е явление сред българските банкери/икономисти. Може би единственият, от когото истински съм се впечатлявал като чета написаното от него. Ето и втората му статия, също във в-к Култура, показваща изключителните му познания.
Тези дни си отиде един необикновен човек.
В миналото той беше председател на Агенцията за икономическо програмиране и развитие в периода 1991-1994 г. и член на управителния съвет на Булбанк от 1994 до 2001 г.,Впоследствие Антонов е изпълнителен директор на Корпоративна търговска банка, докато е собственост на "Булбанк".
Интересното е , че той се отказа от всичките тези административни "благинки" и последните години от живота си той беше професионален дилър , като играеше на фондовите борси по целия свят.
Човек с остър ум,изострено чувство за справедливост и широка култура-той беше и скромен.През всичките тези години -след абдикацията от всички постове , този изключителен финансов специалист си позволи да даде само едно интервю - и то във вестник "Култура"
Ето и цитат от това забележително интервю
Основният финансов проблем на Европа е, че тя произвежда повече капитал, отколкото може да инвестира. Поради това Европа инвестира навън. Така стана с техно-балона в края на 90-те, така става и сега. А когато инвестираш навън, зависиш от благосклонността на другите. Затова развитието на европейските капиталови пазари и на пазарите в т.нар. «Нова Европа» трябваше да е приоритет преди десетина години, но не беше, хората се чудеха как да фалшифицират статистиката си, за да преминат критериите на Маастрихт. Защото ако спестяванията, пенсиите и т.н. на европейците са в ипотечни деривати, вие имате по-голям проблем от американците. България в този контекст стои горе-долу, както е стояла през 30-те години. България е страна без значение, управлявана от хора без значение. Поради семплата финансова система, доминирана от чужди капитали, поради сакатия капиталов пазар и т.н., ще минем под рубриката «collateral damage‛. Лошото е, че в България има традиция, когато някои хора губят навън, да си компенсират щетите вътре.
Коментар