Братко, с ресурсите които има Русиа, изобщо не ги мисли, ако решат да ги обърнат в пари (хатийки), могат да купят два пъти северна америка и да я препродадат на Китай.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Икономиката на Русия или Алберто Томба в най-добрите си години
Collapse
Заключена.
X
X
-
Икономиката на Русия или Алберто Томба в най-добрите си години
Може би Алберто Томба не е най-подходящото сравнение, защото той беше знаменит в слалома, а не в спускането за което ще стане въпрос по-надолу.
Доскоро анализаторите предричаха, че 2014 ще е годината, в която Русия ще излезе от рецесията. Покрай кримската криза обаче нещата се промениха радикално. В света на числата Русия май вече е загубила битката.
Ако искате да оцените състоянието на една икономика, няма да е зле да хвърлите поглед върху условията за нейните предприемачи. В Русия те не са особено обичани, към тях се изпитва най-вече враждебност, а поради тази причина те скоро може да се превърнат в изключително рядък вид. В тази страна доминиращо положение все по-често заемат държавните предприятия-монополисти или големите концерни на олигарсите. Според едно актуално проучване, едва 2,2 процента от руснаците биха искали да основат собствена фирма. Това е най-ниската стойност сред всички страни, включени в изследването, и най-ниската за Русия от 2006-та насам.
Тези данни ясно показват следното: икономиката на Русия е попаднала в много опасна ситуация. Показателите за ниския растеж на страната са и без друго тревожни, а вече и представителите на политическото ръководство признават, че Русия се е насочила към сериозна криза.
Министерството на икономиката свали прогнозата си за растежа от 3,6% на 2,4%. За държава от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) това е сравнимо със стагнация, подчертава бившият министър на финансите Алексей Кудрин. А може да стане и по-лошо: според министъра на икономиката Андрей Белоусов, растежът за 2013 може да падне и под 2%.
Само с нефт вече не става
Тази негативна тенденция пролича още през 2012-та и се задълбочи в първото тримесечие на 2013-та. А нови двигатели за конюнктурата, които да заместят нефта, генерирал до 2008-ма растеж от 7% годишно, така и не са открити. На този фон сред политическия елит цари напрежение. На карта е заложено прекалено много: ако икономиката изпадне в рецесия, ще се стигне до липсата на средства за социални услуги и до протести.
И наистина: в момента стратегията на Путин влияе отрицателно на руската икономика. Курсът на рублата се срина с 10 процента спрямо долара и еврото, а само през последното тримесечие от Русия са изтекли между 50 и 70 милиарда долара. За сравнение: през цялата 2013 година от Русия са "емигрирали" капитали в размер на 60 милиарда долара. При това дотук става дума само за краткосрочните ефекти.
Много, много назад
Проблемите на Русия не спират дотук. Освен че е финансово по-слаба, страната страда и от прогресивното застаряване на населението. Според изчисленията на ООН, сред най-големите по население държави само Япония е изправена пред по-дълбока демографска криза. Населението на Русия наброява в момента 143 милиона души. До 2050-та то ще се свие до 116 милиона. Тенденции в обратна посока не се забелязват. Броят на хората, които емигрират към Русия, се движи около 200 хиляди годишно, а подобно ниво е крайно недостатъчно, за да се овладее демографският срив. За сравнение: през 2012 година Германия е приела 1,08 милиона емигранти.
Иновационният потенциал на Русия също е на незадоволително ниво. Между 2003 и 2012 година в европейския регистър на патентите са вписани едва 462 руски патента. В същото време патентите, идващи от САЩ, са над 134 хиляди, а германските - 130 хиляди. Сходен е и проблемът с предприемачеството. От данните в Глобалния доклад за мониторинг на предприемачеството през 2012 година, изнесени в „Ди Велт", става ясно, че само 2,2 % от руснаците са готови да започнат собствен бизнес. Мощната хватка на държавата в много сектори, както и силните олигархични кръгове задушават предприемачеството и обричат Русия на почти пълна зависимост от суровините ѝ.
Поредната бездънна яма
На фона на всички тези числа анексирането на Крим закономерно буди недоумение у много предприемачи и икономисти както в самата Русия, така и извън нея. Седмици наред икономическият вестник „Ведомости" предупреждава какви биха могли да бъдат последиците от присъединяването на полуострова към Руската федерация. По данни на руското издание, цитирани от „Зюддойче Цайтунг", на първо време Москва ще трябва да закрепи бюджета на Крим, което ще ѝ струва поне 600 милиона евро. Към тези разходи трябва да се добавят още около 1 милиард евро, които ще натоварят руската пенсионна система. Да не говорим за средствата, които ще са необходими оттук нататък, за да се финансират най-належащите инвестиции на полуострова.
В света на числата Русия изглежда вече е загубила битката. До какъв развой ще доведат анексирането на Крим и санкциите на Запада, предстои тепърва да разберем.Тагове: Отмаркиране на всички
Коментар