If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
От бежанските лагери в Ливан и Йордания към Европа са потеглили 300 000 души.
Това каза гръцкият министър на външните работи Никос Кодзияс. Според него това става поради намаляването на финансовите средства предназначени за издържката на бежанските лагери в тези две държави. "Получих информация, че от тези две държави към Европа са потеглили 300 000 души.Тази цифра може би не е напълно прецизна, но самата информация е вярна - тези хора са потеглили от лагерите в Ливан и Йордания", каза той и зададе въпроса: Защо изведнъж всички тези хора напускат лагерите, където има 3 милиона души.
Сега пак трябва да измислят нови "стратегии". Аз им предлагам една нова стратегия. Наемат френските "Мистрали. Слагат още допълнителни койки в трюма и всяка седмица могат да превозват по 15-20 хиляди до САЩ. Там ги стоварват да се занимават с тях хамериканците, които еваха мамата на арабския свят и предизвикаха това нашествие. За година може да превозят по един милион. Само с двата Мистрала.
Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
Волът е скопен бик. А Зевс е фикция. УСА до кое са по-близо, според теб?
Аааа не знам. Ти си отговори сам - щом едните печатат трилиони и пак трудно постигат инфлация, а другите не могат да пипнат принтера, без да фалират скоропостижно, тооооо работата е ясна
И сега? Рашата имала проблеми? ОК. Ама тя още не е пускала печатницата, докато ФЕД редовно си "прави едни пари". Пуснат ли и рашъните - колко му е? - и изведнъж ще заимат пАрец, нэл тей ?
Еййййй, колко лесно било! И не са се сетили тия глупаци, та се налага ти да ги светнеш.
Това, което е позволено на Зевс, не е позволено на вола фараоне!
Ми не, кефя се на инфото.. Явно си от скоро тук, за да ме питаш тъпотии..
И сега? Рашата имала проблеми? ОК. Ама тя още не е пускала печатницата, докато ФЕД редовно си "прави едни пари". Пуснат ли и рашъните - колко му е? - и изведнъж ще заимат пАрец, нэл тей ?
Сложете курсора на най-голямата страна в света и гледайте как гласуват хората там.....с краката си (което, както добре знаем е най-точният показател за настроението на хората).
Русия е пред финансов фалит, руснаците пред избор - пистолети или масло и хляб
Владимир Путин се завръща отново към съветската епоха на самодостатъчност, богатството от петрола се изпарява, а санкциите от ЕС спъват като котва
Ambrose Evans-Pritchard, telegraph.co.uk
Русия е изчерпана откъм финансови средства. Президентът Владимир Путин прави стратегически залагания, разрушаващи последните резервни фондове на Кремъл за покриване на бюджета и дълговете. В същото време плаща и за ескалиращата война в Сирия.
Трите големи световни кредитни агенции предупреждават през последните дни, че публичните финанси на страната бързо се влошават. Липсва перспектива за петролната търговия, докато Саудитска Арабия продължава да наводня пазара.
Standard & Poor прогнозират, че бюджетният дефицит на Русияще бъде до 4.4% от БВП тази година, включително, че ще има краткосрочни спадове в разходите на местните власти и социалното осигуряване. Междувременно правителството се ангажира с още 40 млрд долара за спасяването на банковата система.
Дефицитите по тази скала са управляеми от богатите икономики с големи капиталови пазари. Друга е ситуацията с Русия в разгара на стоков спад и геополитическа конфронтация със Запада. Приходите от нефт и газ покриват половината от бюджета й.
"Руснаците не могат да си позволят дефицит във всичко. До края на следващата година, няма да има никакви пари, останали във фонда за петролни резерви", смята Любомир Митов от Unicredit. Финансовото министерство признава, че средствата ще бъдат изчерпани в рамките на шестнадесет месеца. Алексей Кудрин, бивш финансов министър, призна, че вътрешните спестявания са твърде малки.
Всеки опит за набиране на средства от банковата система ще влоши кредитната криза. Той определи най-новите усилия за изтръгване на повече пари от енергийните компании на Русия като "края на пътя". Кудрин подаде оставка през 2011 г. в знак на протест срещу руската военна експанзия, страхувайки се, че публичните финанси ще стигнат до точката на пречупване. Събитията се разиграват именно както той предположи.
Русия продължи напред с масивно превъоръжаване, достигайки разходи за отбрана до 5% от БВП и рискувайки нещо като военно пренапрягане, фактор, който фалира преди 25 години и Съветския съюз.
Международен институт в Стокхолм определи, че военният бюджет за 2014 е нараснал с 8.1% или с 84 милиона долара. Кремъл е доставил нови Су-34 за далечни разстояния и ракетни системи S-400 земя-въздух. Бюджетът се е повишил с още 15% тази година, и е имало 60% скок в оръжейни поръчки. Това е една изумителна военна амбиция в момент, и то когато икономиката на страната е в дълбока криза. Самият Путин каза по време на капиталов форум тази седмица, че икономиката на Русия е ударила дъното и "нещата се оправят."
В същото време дипломати твърдят, че войните в Сирия и Украйна „изяждат” бюджета на страната. Путин знае, че не може да разчита на нефт и газ по-дълго, като признава, че шистовата технология в САЩ заплашва да ограничи цените на суровината в продължение на десетилетие или повече, и ефективно унищожава бизнес-модела на петролната мощ в Русия.
Олег Дерипаска, водещ на групата Русал, произвеждаща алуминий, заяви, че е твърде пожелателно мисленето, че евтината рубла може да даде тласък на икономиката, задушавана в плетеница от бюрокрация, плачеща за реформи и липсата навърховенство на закона. Централната банка на Русия предупреди в свой доклад, че петролът може да стигне 30 долара за барел, за да спре неумолимата сила на САЩ. "При тези условия, БВП на страната може да падне с повече от 5% през 2016 г.", казват банкери.
Путин твърди, че има коз в ръкава си: Русия ще се върне обратно към индустриалната самостоятелност и заместване на вноса. "Нашите политики не са замразени. Те се адаптират към обстоятелствата ", каза президентът.
Кремъл пуска радикален план за съкращаване на вноса в цели двадесет ключови сектора в рамките на пет години, като се започне от тежки машини за електротехника, фотоника, автомобили, трактори, химикали, фармацевтични продукти и храни.
Договори за държавни поръчки ще бъдат управляеми за компании, които произвеждат в страната, независимо дали те се конкурират по отношение на качеството. Но превключването към този модел също струва пари, с които правителството не разполага. Търговските експерти вече клатят глави. Такъв рефлекс обикновено означава държавата да върви извън релси. "В повечето от случаите, които познавам политиките на заместване на вноса са се провалили. Те разграждат икономиката ", казва Паскал Лами, бивш шеф на Световната търговска организация.
В момента във фокуса са събитията в Сирия, но инженерно-промишлената база на съветската епоха до голяма степен е издълбана от надценената рубла по време на бума на суровините. Много от най-добрите инженери и техници са емигрирали, усеща се хронично изтичане на мозъци. Руските икономисти казват, че далеч не е ясно дали страната може изведнъж да започне собствено производство на машини и други необходими продукти.
Владислав Иноземцев, от Центъра за изследване на постиндустриалността в Москва, заяви, че вероятният изход е отстъпление в самодостатъчност, която ще стане през оттегляне от световната търговска система. "Този начин ни води към една квази-съветската икономика откъсната от света и, в същото време, горда от своята самодостатъчността, към по-влошаваща се икономика, която компенсира спада в стандарта на живот с всепроникваща пропаганда ", пише той.
Путин разчита на 50% девалвация от началото на 2014 г. до възстановяване на загубената конкурентоспособност и възпламеняване на производствения ренесанс. Той прегърна добродетелите на една слаба валута с усърдието да я преобразува. „Ние трябва да спрем да гледаме обменния курс и да помислим за икономическата политики, от които наистина имаме нужда. Главният ефект би бил свиване на руската икономика в глобален мащаб. БВП е 2,3 трилиона в своя пик. Сега е 1.2 трилиона долара, и се опасявам, че ние се връщаме до нивото от 1998 г., когато е бил 700 милиарда долара ", каза той.
Игор Сечин, ръководителят на петролния гигант Роснефт, твърди, че девалвацията е фалшива стратегия. „В известен смисъл, г-н Путин има малък избор. Той не може да си позволи да изгори валутни резерви, за да защитава рублата. Те вече са паднали от 520 милиона долара до 371 милиона долара. Standard & Poor твърди, че две пети от тези пари не могат да бъдат считани за "използваеми".
"Ние бързо се доближава съдбоносната минута, когато на 50% на доходите на средното руско семейство ще бъдат изразходвани за храна. Отново ние се превърнахме в страна на бедните хора ", казва Иван Стариков, бивш заместник-министър на икономиката
Тези резерви изглеждат големи на хартия, но са близо до минималните за безопасен прием, необходими да поддържат доверието и за покриване на външния дълг. Ясно е, че опитът на Русия да се преосмисли като „индустриален тигър” ще отнеме години, за да даде плод, ако е възможно изобщо.
Неенергийният износ се срина с 25% през третото тримесечие на тази година. "Това е ярък пример на дълбока рецесия на икономиката и липсата на конкурентоспособност. Теоретично, слабостта на рублата трябва да поддържа конкурентоспособността на износа извън петрола. В действителност, това не помага на всички", уточнват от BNP Парибас.
Капиталът на Русия е толкова зле, че ерозира девалвацията и може да изтече в повишаване на цените и "стагфлация", без повишаване на продукцията. Елвира Набиулина, управителят на централната банка, заяви, че плаващата рубла е действала като "амортисьор", когато кризата удари. Това е предварително условие за възстановяване, но не е достатъчно само по себе си, без дълбоки реформи. "Ние трябва да преглътнат горчивия хап", каза тя.
Какво е тревожно е, че при компаниите се наблюдава покачване на неочаквани печалби от почти 40% тази година от девалвация, но инвестициите са намалели с 6.7%. "Защо не инвестират? Това е основният въпрос за икономическата политика в Русия ", каза тя. Реалните доходи са спаднали с 9.8% през последната година. Цените на хранителните стоки са скочили 17%. Проучванията показват, че Путин остава популярен, но пълната сила на кризата започна да удря дома, и той вече не може да се отлага избора между „пистолетите и маслото”.
Ами хубаво , ти в Русия живееш сигурно и трябва да ти съчувстваме ли ...?
Русия е пред финансов фалит, руснаците пред избор - пистолети или масло и хляб
Владимир Путин се завръща отново към съветската епоха на самодостатъчност, богатството от петрола се изпарява, а санкциите от ЕС спъват като котва
Ambrose Evans-Pritchard, telegraph.co.uk
Русия е изчерпана откъм финансови средства. Президентът Владимир Путин прави стратегически залагания, разрушаващи последните резервни фондове на Кремъл за покриване на бюджета и дълговете. В същото време плаща и за ескалиращата война в Сирия.
Трите големи световни кредитни агенции предупреждават през последните дни, че публичните финанси на страната бързо се влошават. Липсва перспектива за петролната търговия, докато Саудитска Арабия продължава да наводня пазара.
Standard & Poor прогнозират, че бюджетният дефицит на Русияще бъде до 4.4% от БВП тази година, включително, че ще има краткосрочни спадове в разходите на местните власти и социалното осигуряване. Междувременно правителството се ангажира с още 40 млрд долара за спасяването на банковата система.
Дефицитите по тази скала са управляеми от богатите икономики с големи капиталови пазари. Друга е ситуацията с Русия в разгара на стоков спад и геополитическа конфронтация със Запада. Приходите от нефт и газ покриват половината от бюджета й.
"Руснаците не могат да си позволят дефицит във всичко. До края на следващата година, няма да има никакви пари, останали във фонда за петролни резерви", смята Любомир Митов от Unicredit. Финансовото министерство признава, че средствата ще бъдат изчерпани в рамките на шестнадесет месеца. Алексей Кудрин, бивш финансов министър, призна, че вътрешните спестявания са твърде малки.
Всеки опит за набиране на средства от банковата система ще влоши кредитната криза. Той определи най-новите усилия за изтръгване на повече пари от енергийните компании на Русия като "края на пътя". Кудрин подаде оставка през 2011 г. в знак на протест срещу руската военна експанзия, страхувайки се, че публичните финанси ще стигнат до точката на пречупване. Събитията се разиграват именно както той предположи.
Русия продължи напред с масивно превъоръжаване, достигайки разходи за отбрана до 5% от БВП и рискувайки нещо като военно пренапрягане, фактор, който фалира преди 25 години и Съветския съюз.
Международен институт в Стокхолм определи, че военният бюджет за 2014 е нараснал с 8.1% или с 84 милиона долара. Кремъл е доставил нови Су-34 за далечни разстояния и ракетни системи S-400 земя-въздух. Бюджетът се е повишил с още 15% тази година, и е имало 60% скок в оръжейни поръчки. Това е една изумителна военна амбиция в момент, и то когато икономиката на страната е в дълбока криза. Самият Путин каза по време на капиталов форум тази седмица, че икономиката на Русия е ударила дъното и "нещата се оправят."
В същото време дипломати твърдят, че войните в Сирия и Украйна „изяждат” бюджета на страната. Путин знае, че не може да разчита на нефт и газ по-дълго, като признава, че шистовата технология в САЩ заплашва да ограничи цените на суровината в продължение на десетилетие или повече, и ефективно унищожава бизнес-модела на петролната мощ в Русия.
Олег Дерипаска, водещ на групата Русал, произвеждаща алуминий, заяви, че е твърде пожелателно мисленето, че евтината рубла може да даде тласък на икономиката, задушавана в плетеница от бюрокрация, плачеща за реформи и липсата навърховенство на закона. Централната банка на Русия предупреди в свой доклад, че петролът може да стигне 30 долара за барел, за да спре неумолимата сила на САЩ. "При тези условия, БВП на страната може да падне с повече от 5% през 2016 г.", казват банкери.
Путин твърди, че има коз в ръкава си: Русия ще се върне обратно към индустриалната самостоятелност и заместване на вноса. "Нашите политики не са замразени. Те се адаптират към обстоятелствата ", каза президентът.
Кремъл пуска радикален план за съкращаване на вноса в цели двадесет ключови сектора в рамките на пет години, като се започне от тежки машини за електротехника, фотоника, автомобили, трактори, химикали, фармацевтични продукти и храни.
Договори за държавни поръчки ще бъдат управляеми за компании, които произвеждат в страната, независимо дали те се конкурират по отношение на качеството. Но превключването към този модел също струва пари, с които правителството не разполага. Търговските експерти вече клатят глави. Такъв рефлекс обикновено означава държавата да върви извън релси. "В повечето от случаите, които познавам политиките на заместване на вноса са се провалили. Те разграждат икономиката ", казва Паскал Лами, бивш шеф на Световната търговска организация.
В момента във фокуса са събитията в Сирия, но инженерно-промишлената база на съветската епоха до голяма степен е издълбана от надценената рубла по време на бума на суровините. Много от най-добрите инженери и техници са емигрирали, усеща се хронично изтичане на мозъци. Руските икономисти казват, че далеч не е ясно дали страната може изведнъж да започне собствено производство на машини и други необходими продукти.
Владислав Иноземцев, от Центъра за изследване на постиндустриалността в Москва, заяви, че вероятният изход е отстъпление в самодостатъчност, която ще стане през оттегляне от световната търговска система. "Този начин ни води към една квази-съветската икономика откъсната от света и, в същото време, горда от своята самодостатъчността, към по-влошаваща се икономика, която компенсира спада в стандарта на живот с всепроникваща пропаганда ", пише той.
Путин разчита на 50% девалвация от началото на 2014 г. до възстановяване на загубената конкурентоспособност и възпламеняване на производствения ренесанс. Той прегърна добродетелите на една слаба валута с усърдието да я преобразува. „Ние трябва да спрем да гледаме обменния курс и да помислим за икономическата политики, от които наистина имаме нужда. Главният ефект би бил свиване на руската икономика в глобален мащаб. БВП е 2,3 трилиона в своя пик. Сега е 1.2 трилиона долара, и се опасявам, че ние се връщаме до нивото от 1998 г., когато е бил 700 милиарда долара ", каза той.
Игор Сечин, ръководителят на петролния гигант Роснефт, твърди, че девалвацията е фалшива стратегия. „В известен смисъл, г-н Путин има малък избор. Той не може да си позволи да изгори валутни резерви, за да защитава рублата. Те вече са паднали от 520 милиона долара до 371 милиона долара. Standard & Poor твърди, че две пети от тези пари не могат да бъдат считани за "използваеми".
"Ние бързо се доближава съдбоносната минута, когато на 50% на доходите на средното руско семейство ще бъдат изразходвани за храна. Отново ние се превърнахме в страна на бедните хора ", казва Иван Стариков, бивш заместник-министър на икономиката
Тези резерви изглеждат големи на хартия, но са близо до минималните за безопасен прием, необходими да поддържат доверието и за покриване на външния дълг. Ясно е, че опитът на Русия да се преосмисли като „индустриален тигър” ще отнеме години, за да даде плод, ако е възможно изобщо.
Неенергийният износ се срина с 25% през третото тримесечие на тази година. "Това е ярък пример на дълбока рецесия на икономиката и липсата на конкурентоспособност. Теоретично, слабостта на рублата трябва да поддържа конкурентоспособността на износа извън петрола. В действителност, това не помага на всички", уточнват от BNP Парибас.
Капиталът на Русия е толкова зле, че ерозира девалвацията и може да изтече в повишаване на цените и "стагфлация", без повишаване на продукцията. Елвира Набиулина, управителят на централната банка, заяви, че плаващата рубла е действала като "амортисьор", когато кризата удари. Това е предварително условие за възстановяване, но не е достатъчно само по себе си, без дълбоки реформи. "Ние трябва да преглътнат горчивия хап", каза тя.
Какво е тревожно е, че при компаниите се наблюдава покачване на неочаквани печалби от почти 40% тази година от девалвация, но инвестициите са намалели с 6.7%. "Защо не инвестират? Това е основният въпрос за икономическата политика в Русия ", каза тя. Реалните доходи са спаднали с 9.8% през последната година. Цените на хранителните стоки са скочили 17%. Проучванията показват, че Путин остава популярен, но пълната сила на кризата започна да удря дома, и той вече не може да се отлага избора между „пистолетите и маслото”.
Коментар