IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Политика (архив до 22.02.2013 г.)

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Kat123, какво "бъдеще" гарантира 2 Атомна?! Копаме ли го този уран? 25 години Белене си е касичка за червената номенклатура. Още в соца са затрити милиони там. Щом тогава не я направиха, при онези енергоемки промишлени гиганти, как сега ще бъде мотивирано изграждането й. Потреблението от АЕЦ не може да бъде така гъвкаво както от една ВЕИ примерно. Има инертност. Ние сме малка страна с отсъстващи икономика и промишленост.

    Коментар


    • Белене – корупционният гьол

      Едвин Сугарев
      http://www.svobodata.com/



      Някога, при поредното си обръщане относно АЕЦ “Белене”, Бойко Борисов беше нарекъл тази най-свидна рожба на българската клептокрация “гьол”. Прав беше – при все че за характеристиката на втората атомна май се изискват по-силни думи. Може би най-подходяща е “тресавище” – в което са потънали парите на българските данъкоплатци.

      Наскоро публикуваните в “Болканлийкс” секретни документи, свързани с разплащанията по проекта, съдържат неоспорими доказателства за това. И наистина не е ясно къде гледа прокуратурата с новия си началник – и защо тези доказателства все още не са се превърнали в обвинителен акт. Те говорят за безогледна, смайваща с мащабите си корупция. За най-тежкия корупционен прецедент в цялата история на българската държава – от освобождението ни от турско робство до наши дни.

      Според публикуваните справки до 31 декември 2011 г. по ядрения проект са фактурирани общо 837 810 224.26 евро. Това са нашите плащания за АЕЦ “Белене” – моите, твоите, вашите. Безкрайно интересно е какво сме получили срещу това.

      Отговорът е – гьол. Ни повече, ни по-малко. Срещу тези пари на площадката има капитализирани дълготрайни активи за едва 45 069 597.98 евро без ДДС. Забележете: платили сме 837 милиона евро, а наличностите в резултат от тези плащания възлизат на 45 милиона. Или – повече от 18 пъти по-малко.

      Какво ли се е случило с останалите милиони? Ами да, правилно предполагате: изтекли са в нечии джобове. В правилните джобове, разбира се. В тези на енергийната мафия, открай време контролирана от остатъчните ДС-структури. И оттам – в черните каси на столетницата.

      Затова този проект е тъй свиден за червените (и за разните техни производни). Толкова свиден, че дори подмениха с него своята спихнала се кауза – и издигнаха защитата му като знаме в предизборната борба. Той просто е златната кокошка, на която те разчитат. Е един от основните им източници за партийно финансиране.

      Разбира се, те никога няма да си го признаят. Ще ви говорят за евтин ток и пълни хладилници, ще лъжат и ще мажат, провиждайки Белене като печатница за пари. Фактът си е факт обаче. Похарчили са 837 милиона, извадени от вашите джобове. Иначе казано – от всеки от вас са щипнали по повече от една стотарка. Ако им се удаде някак да доотгледат златната си кокошка, ще щипнат от всеки ваш джоб още по трийсетина стотарки.

      Как става това? Как “Белене” се оказва подходящият скачен съд за поредното комунистическо източване на държавата? По добре познатия стар принцип: колкото по-голям е един проект, толкова по-лесно се краде от него.

      Механизмите са много и разнообразни. Руските пари например, които се дават за защитата на проекта – чрез разните фондации и подставени фирми. Парите за подизпълнители, при които се оказва, че да се разруши една стара ядрена площадка струва почти толкова, колкото да се построи нова такава. Договарянето на кредити при крайно неизгодни за България условия, което става срещу щедри комисионни. И прочее.

      Най-рафинираният метод обаче заслужава специално внимание. Вероятно си спомняте, че в благодатните времена на тройната коалиция Ахмед Доган беше взел милион и половина за консултанстки услуги към разни хидро-проекти – основният от които беше хидровъзела “Цанков Камък” (строен между другото с част от парите, взети именно за АЕЦ “Белене” по злополучния заем от “Париба” банк в размер на 250 милиона евро, по който досега са платени 57,6 милиона само за погасяване на лихвите).

      С други думи – този отглеждан от ДС философ се оказа специалист по мелиоративно строителство. Този и още няколко подобни корупционни прецеденти показват повече от ясно, че консултантските услуги са последния писък на модата в родните корупционни практики. С основание – защото чрез консултанстски договори корупцията става неуловима – колкото и големи да се те, каквито и суми да се връщат към политическите попечители на поръчките. И обхождащите беленския гьол не са пропуснали възможността да са възползват от тях.

      Над една пета от всички разходи по проекта “Белене” са дадени именно за консултантски услуги. На инженеринговият консултант “Уорли Парсънс”, към който като подизпълнител участва и "Риск Инженеринг" на председателя на Българския атомен форум Богомил Манчев, са фактурирани 203 807 140.59 евро без ДДС, платени са 177 766 142.88 евро, а се дължат още над 26 млн. евро. Каква захапка и каква хватка, а? Да платиш 200 милиона евро консултантснки услуги не само за недовършена, но и за направо незапочната атомна централа...

      Ключовата фигура в тази консултантска сделка е Богомил Манчев. Запомнете това име. Той е практическия архитект на проекта АЕЦ “Белене”. Той е човекът, който практически ръководи българската енергетика по време на царското управление – и под чието давление неговият близък приятел министър Ковачев реанимира спрения през 1991 г. проект въз основа само на две страници обосновка.

      Пак той – редом с Ковачки и Красимир Георгиев, фигурира в поверителните грами на посолството на САЩ в София като ключова фигура в българския енергиен бизнес. Свързан е и с един от най-големите скандали, белязали ядрения проект още в самото начало. Часове след като е обявено подписването на Меморандум между България и Русия за създаване на проектна компания за АЕЦ Белене, на сайта на Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) цъфва и текста на меморандума. Бързината в действията на МИЕ е изненада за всички, но се разбра, че липсват реквизитите на МИЕ, които се полагат при такъв документ. От сайта се вижда, че автор е Maria Bizheva, акционер във фирмата ANG, изключително близка до Манчев, като всъщност заглавието е TITAN Mine Mouth Power Plan.

      Гафът с този меморандум и участието на Бижева не е голяма изненада, защото всички от бранша знаят за ролята и мястото на Манчев в българската енергетика. Това е поредното доказателство за неговите възможности на правителствено равнище, както и за връзките му с управлаващата тогава тройна коалиция – самият Меморандум за АЕЦ Белене, договорен по тъмна доба в бара на покойния Мишо Бирата, се оказва дело на негов човек.

      Не е зле да си спомним, че тъкмо той защитаваше със зъби и нокти идеята АЕЦ “Белене” да се строи с руски капитали – и след като тази идея банкрутира, пак той се появи като спасител на проекта с абсурдните твърдения, че е намерил нови инвеститори, сред които и американски пенсионен фонд.

      Неговата връзка с австралийско – американската компания Worley Parsons се осъществява чрез техния регионален директор за Европа – Джурица Танкошич. Отношенията им са повече от близки, а адресът на съвместната им фирма Parsons E & C Bulgaria е същият, като на основната компания на Манчев Риск инженеринг.

      Общи са и интересите, които се свързват с пагубния за България проект АЕЦ “Белене”.

      Става дума за износ на ток – който се купува на безценица от АЕЦ “Козлодуй” – централата, в която от Манчев зависи практически всичко, и се продава с огромна печалба зад граница – в Сърбия, Гърция, Албания и Македония. Изнасят се огромни количества – пикът е 7,5 милиарда киловат часа през 2005 г. – а НЕК губи около 50 милиона годишно от допускането на корупционни схеми при износа на ток.

      Основният износител е сръбската компания EFT, която чрез дъщерната си компания „EFT България“ осъществява 70% от износа. EFT България пък е собственост на фирмата на Манчев, „Energy Finances Group“. И така кръгът се затваря.

      Трябва ли да се чудим тогава, че за непостроената АЕЦ “Белене” Манчев и компания вече са успели да получат над двеста милиона евро за консултантски услуги? Не. Трябва да се чудим на себе си. На своето търпение и на своята глупост. Имаме възможност да коригираме последната по време на предстоящия референдум. Имаме възможност и да я потвърдим.

      Коментар


      • Министър Найденов не може, но при Биволъ няма невъзможни неща !Цък > https://www.bivol.bg/gori-spisak.html
        Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

        Коментар


        • Не 2!
          Още 10-12 АЕЦ трябва да има в БГ. И във всяко мазе на блок да има хранилище за ядрени отпадъци.
          Бахти простия народец ейй, дето ще затрие бъдещето на деца, внуци и 100 поколения напред, за да напълни гушата на ровчия и руските мафиоти.

          Коментар










          • Коментар


            • Ядрен експерт: Една нова атомна централа ще гарантира бъдещето на България

              "Въпросът за това трябва или не трябва да развиваме атомна енергетика е важен за България", каза в ефира на Нова телевизия Янко Янев, ядрен експерт.


              "Атомната енергетика е ангажимент на една държава за много години напред. България експлоатираше реактори от първо поколение, а в момента експлоатираме реактори от второ поколение. Въпросът е кой ще управлява реакторите след 30 години, когато вече може би няма да има експерти. Една атомна програма трябва да бъде устойчива, не може днес да я започнеш, а утре да я отрежеш", добави Янев.

              "Пределно ясно е, че една нова атомна централа ще гарантира бъдещето на България", поясни експертът. Според Янев, с темата за ядрената енергетика се занимават хора, които изобщо нямат и представа от това.

              Относно състоянието на площадката на Белене и нейната сеизмичност, ядреният експерт заяви, че тя е приемлива за един нов АЕЦ. "Плашим хората с тази тема", добави той. Янев даде пример с Румъния, които строят много по - близко от нас атомни централи до Вранча.

              Янко Янев съобщи, че реалната цена за АЕЦ "Белене" може да се определи от това колко струва построяването на един реактор. "Друг е въпросът обаче колко ще струва, ако страната вземе заем", добави той.

              http://www.novini.bg/news/112147-%D1...%B8%D1%8F.html

              Проф. Янко Янев е директор на Програмата за управление на ядрените знания в Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) със седалище Виена. Бил е програмен координатор за Департамента по ядрена енергия, ръководител на Международната система за ядрена информация. В началото на 90-те беше председател на българския Комитет за използване на атомната енергия за мирни цели (КИАЕМЦ), предшественик на Агенцията за ядрено регулиране. Янков е бил зам.-председател на Борда на управителите на МААЕ, вицепрезидент на 3-ти комитет на ООН по Договора за неразпространение на ядреното оръжие.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от kat123 Разгледай мнение
                По твоята логика и в. Дневник е собственост на Икономедиа, а не на автора на материала!
                Разбира се ,че в. Дневник е собственост на Икономедиа, а не на автора на материала....

                И това е нормалната човешка логика. Нима ти имаш предвид нещо друго!?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Стамболов Разгледай мнение
                  Ето това се казва червена лъжа Въпросния сайт не е на авторите на публикацията на БАН, а на Вени Г. И всеки може да види следния текст:




                  Както се вижда, изводът е не на авторите на публикацията на БАН, а само на Вени Г. Който не го е аргументирал с никакви изчисления...

                  Но действително, според авторите от БАН няма електропотребление в страната за нова ядрена централа...:D
                  По твоята логика и в. Дневник е собственост на Икономедиа, а не на автора на материала!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от kat123 Разгледай мнение
                    Защо не ни трябва нов реактор в АЕЦ "Козлодуй"


                    Писах вече, че не трябва да слагаме реактора в АЕЦ "Козлодуй". Сега ще се аргументирам по-подробно, данните и графиките са от монографията "Електроенергетика в България. Развитие и обществена цена", издадена от БАН през 2009 г.. Книгата съдържа единствената засега количествена оценка за развитието на електроенергетиката на България до 2030 г. Сред авторите са трима признати специалисти, които познавам и много уважавам - ст.н.с. дтн Пламен Цветанов, инж. Георги Стоилов и ст.н.с. инж. Георги Босев.

                    Строежът на нов, 7-ми блок в "Козлодуй" с руския реактор ще струва не много по-малко от строежа му в "Белене", а тази сума - 9-10 млрд. евро, е немислимо бреме за финансите на страната и за две поколения, които ще трябва да я изплащат.

                    http://semkiibonbonki.blogspot.com/2...g-post_07.html

                    Ето това се казва червена лъжа Въпросния сайт не е на авторите на публикацията на БАН, а на Вени Г. И всеки може да види следния текст:

                    Ще добавя извода от предишната ми публикация:
                    4. Строежът на нов, 7-ми блок в "Козлодуй" с руския реактор ще струва не много по-малко от строежа му в "Белене", а тази сума - 9-10 млрд. евро, е немислимо бреме за финансите на страната и за две поколения, които ще трябва да я изплащат.

                    Както се вижда, изводът е не на авторите на публикацията на БАН, а само на Вени Г. Който не го е аргументирал с никакви изчисления...

                    Но действително, според авторите от БАН няма електропотребление в страната за нова ядрена централа...:D

                    Коментар


                    • Цената на властовото безхаберие – ВМЗ-Сопот е огледало на безобразията на ГЕРБ

                      http://nickolaytsonev.blogspot.com/

                      Коментар


                      • Защо не ни трябва нов реактор в АЕЦ "Козлодуй"


                        Писах вече, че не трябва да слагаме реактора в АЕЦ "Козлодуй". Сега ще се аргументирам по-подробно, данните и графиките са от монографията "Електроенергетика в България. Развитие и обществена цена", издадена от БАН през 2009 г.. Книгата съдържа единствената засега количествена оценка за развитието на електроенергетиката на България до 2030 г. Сред авторите са трима признати специалисти, които познавам и много уважавам - ст.н.с. дтн Пламен Цветанов, инж. Георги Стоилов и ст.н.с. инж. Георги Босев.

                        Строежът на нов, 7-ми блок в "Козлодуй" с руския реактор ще струва не много по-малко от строежа му в "Белене", а тази сума - 9-10 млрд. евро, е немислимо бреме за финансите на страната и за две поколения, които ще трябва да я изплащат.

                        http://semkiibonbonki.blogspot.com/2...g-post_07.html

                        Коментар


                        • ЕК не спи !!!Они поискаха проверка на парите за "Пайнер"

                          16 януари 2013 | 09:48 | Агенция "Фокус"
                          Брюксел. Европейската комисия е поискала от българските власти да направят свое разследване дали парите от еврофондовете са отпуснати на музикалната компания "Пайнер" в съответствие с правилата. Това съобщи говорителят на комисията по въпросите на регионалната политика Ширин Уилърс, по повод публикации в българската преса, че компания, която лансира спорен музикален стил, ще се рекламира с европейски средства, предаде БНР. До този момент Европейската комисия не е изплащала пари по проекта на тази музикална компания. Общата му стойност е 3,2 милиона лева. 85 на сто от тях е трябвало да бъдат осигурени от фонда за регионално развитие, останалите 15 са национално съфинансиране, каза Ширин Уилърс, като добави, че няма информация дали и колко пари са дадени на тази компания от националния бюджет досега.
                          Финансирането е било одобрено по програма за подкрепа на малки и средни фирми в творческата и културна индустрия, защото според Европейската комисия тя има голям потенциал, създава работни места и заслужава да бъде подкрепена, отбеляза Ширин Уилърс, но подчерта: "Що се отнася до избора на конкретния проект, той е отговорност на управляващия орган в България, който е под ръководството на Министерството на икономиката. Разбираме, че има определени притеснения около проекта, и тъй като приемаме много сериозно задачата си да използваме отговорно парите на данъкоплатците, днес поискахме от българските власти да започнат разследване, за да установят дали правилата на грантовата схема са били спазени".

                          http://www.focus-news.net/?id=n1738357
                          Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

                          Коментар


                          • B]Избрани лъжи от репертоара на театъра "Нова ядрена електроцентрала"[/B]
                            http://www.dnevnik.bg/analizi/2013/0..._nova_iadrena/
                            Ст.н.с. инж. Георги Босев*

                            Лъжа пета:

                            Ако не се изгради АЕЦ "Белене", цената на електроенергията ще се уве*личи, защото термичните електроцентрали след 2018 г. ще плащат за емитираните азот*ни окиси в атмосферата. Това е така, ще плащат "данък околна среда", но за сти*му*лиране на възобновяемите източници и енергийната ефективност, т.е. парите не се губят, докато внасянето на ядрено гориво без мито, защита на централата от интервен*ция, изграждането или поддържането на резервиращи мощности и други дейности са за сметка на данъкоплатеца.

                            Една проста сметка: За да се изкупи инвестицията от 20,6 милиарда лева през цената на електроенергията от АЕЦ "Белене" за 20 години е необходимо тя да бъде продавана за близо 200 лв. за мегаватчас. Сравнете я с микса на електроенергията от 80,5 лв за мегаватчас, която днес ку*пува НЕК и ще се убедите, че изграждането на АЕЦ "Белене" ще бъде поредния удар за българските потребители на електроенергия.

                            Лъжа шеста:

                            Производството на електроенергия от ядрени електроцентрали е високо*технологично производство. За какво става въпрос, обаче – за технология и проекти, разработени извън страната, за съоръжения – също. Остават строителството, монтажът и оперирането с технологията, които са дейности, добре познати и усвоени у нас. Дън Сяопин беше казал, че не е важен цветът на котката, ако тя лови мишки. Перифра*зирана, тази мисъл в случая изглежда така: не е важен произходът на електроенергията – от "високотехнологична" АЕЦ, ТЕЦ, ВЕИ, внос и т.н., стига тя да е според възмож*ностите на потребителя, да не застрашава, в границите на допустимото, сигурността на страната, населението и околната среда. АЕЦ "Белене" не отговаря на тези изисквания.

                            Накрая ще си позволя да отбележа признаците на Високите технологии – ниски капи*та*ловложения, бърза възвръщаемост, ниска енергийна интензивност, високо съдържа*ние на интелект – комуникационни и компютърни технологии, възобновяеми енерго*из*точници, интелигентни мрежи и т.н. Къде тук се вписва нова ядрена електро*централа с възвръ*щае*мост над 20 години?

                            Лъжа седма:

                            АЕЦ "Белене" ще гарантира сигурността на доставките на електроенер*гия. Съдете сами дали това е истина при работа на 4000 MW ядрени мощности и произ**водство 30 TWh електроенергия годишно:


                            30 TWh са 66 % от брутното електропотребление към 2025 г. Съгласно Закона за защи*та на конкуренцията, това е господстващо положение на пазара от един дос*тав*чик на суровина, в случая на енергоносител.

                            Това е 100 % от мощността на ЕЕС през летния сезон; за останалите генериращи мощ*ности – ТЕЦ, ВЕИ и др. през този период няма място в товаровата диаграма.

                            В случай на силно земетресение изключват 4000 MW от ЕЕС, което предизвиква разпадането ú. За сведение през 2012 г. е имало 3 несанкционирани изключвания на блок 1000 MW от ЕЕС.

                            Лъжа осма:

                            АЕЦ "Белене" ще осигури много работни места. Ако за 3500 ÷ 4000 ра*ботни места при строителството и 500 ÷ 800 при обслужването трябва да изхарчим над 20 милиарда лева, при липса на необходимост, по-добре да строим пирамиди – хем по-евтино ще ни излезе, хем къде по-безопасно. А може и някой лев да вземем от турис*тите, които обичат да се наслаждават на човешката глупост и алчност.

                            Що се отнася до региона, време е държавата и партиите да престанат да лъжат вече над 30 години населението, а и то трябва да разбере, че не молебените, а неговата пред*приемчивост и труд ще го спасят от немотията. Защото временното му благопо*лучие от изграждането на АЕЦ "Белене" може да стане причина за продължаване на немо*тията на всички български граждани десетилетия напред.

                            * Авторът е експерт с над 50-годишен стаж на различни позиции в енергетиката.

                            Коментар


                            • Избрани лъжи от репертоара на театъра "Нова ядрена електроцентрала"
                              http://www.dnevnik.bg/analizi/2013/0..._nova_iadrena/
                              Ст.н.с. инж. Георги Босев*


                              Господата Сакскобургготски и Станишев (кой е кокошката и кой – петелът, не е от значение) снесоха голям запъртък. Сега кудкудякат, че запъртъкът е златно яйце и се опитват да ни насадят да го мътим.

                              Преди няколко дни за около минута включих телевизора и станах свидетел на поред*на*та лъжа на г-н Станишев, че неговото правителство не е субсидирало проекта АЕЦ "Белене". Лъжа е, защото бившият министър председател едва ли е забравил решение*то за прехвърляне на 300 милиона лева от държавния бюджет на НЕК за изграждането на централата. Отделно е поетата държавна гаранция от 600 милиона лева за Проекта.
                              Трябва със съжаление да призная, че БСП е една успешна Precipitation Management Company1. Дейността ú, особено по референдума за АЕЦ "Белене" достигна върхове, кои*то едва ли ще бъдат покорени в обозримото бъдеще.

                              По-долу ще се опитам, от позицията на специалист, работил в енергетиката над 55 го*ди*ни, да опровергая част от "подхвърляните" в обществото лъжи.

                              Лъжа първа:

                              Периодът 2007 ÷ 2010 г. е критичен за българската електроенергийна система (ЕЕС) ... В този период трябва да се изградят 1600 MW нови мощности2.

                              Периодът 2007 ÷ 2012 г. ще е критичен за ЕЕС ... В този период трябва да се изгра*дят 910 MW нови мощности3.

                              Всички сме свидетели, че електроенергийния апокалипсис не се състоя. Нещо по*ве**че – през този период са изнесени 61,0 TWh електроенергия, като само през 2011 г. са произведени 50,7 TWh, от които са консумирани бруто 38 TWh и изнесени 12,1 TWh. Оправданията на БСП с настъпилата икономическа и финансова криза са несъс*тоятелни – вътрешното електропотребление (консумацията от преносната мрежа) през периода 2003 ÷ 2011 г., независимо от състоянието на икономически подем или криза е било на равнището 30,5 TWh, с положителни и отрицателни отклонения през годи*ните, по-малки от 1,5 TWh, дължащи се по-скоро на климатичните пертурбации, от*кол*кото на ръста на икономиката.

                              Този факт е лесно обясним – престанаха да работят енергоемките МК "Кремиковци", ЗТМ "Радомир", "Химко" – Враца, "Плама" – Пле*вен и други неефективни производства; продуктовата структура на страната посте*пен*но се ориентира към ниска енергийна интензивност; в бита и обслужването пре*обла*даващо се използват енергоефективни уреди (само от въвеждането на LCD телевизори*те и енергоефективното осветление върховото натоварване на ЕЕС е намалено с около 1000 MW и са спестени близо 2 TWh електроенергия годишно); не на последно място трябва да се отбележи ценовия натиск върху консуматорите за енергоспестяване.

                              Лъжа втора:

                              През 2015 г. Република България ще потребява бруто 43,8 ÷ 46,5 TWh, а през 2020 г. съответно 49,0 ÷ 54,2 TWh1.

                              През 2015 г. Република България ще потребява бруто 46,0 ÷ 47,7 TWh, през 2020 г. – 53,3 ÷ 55,3 TWh и през 2025 г. – 59,0 ÷ 64,7 TWh2.

                              И тази лъжа не се сбъдна. През 2012 г. отклонението на траекторията на реалното потребление от прогнозата на БСП и НДСВ е близо 7,0 TWh, колкото е годишното производство на един блок с мощност 1000 МW. Лъжа е, защото още тогава бяха из*вест*ни прогнозите на NERA Economic Consulting (Октомври 2002 г.), БАН (Септември 2005 г.), RWE (Септември 2002 г.) и др., които предвиждаха много по-ниско електро*потребление, близко до действителното. Сега тази лъжа се тиражира в нов вариант – след кризата ще настъпи икономическо оживление, за което ще е необходима "много електроенергия" (колко – не се казва).

                              Към настоящия момент е налице официалната прогноза на Електроенергийния систе*мен оператор (ЕСО) (Декември 2012 г.), според която към 2015 г. Република България ще потребява бруто 39,5 ÷ 41,4 TWh, през 2020 г. – 40,6 ÷ 43,5 TWh и през 2022 г. – 41,0 ÷ 44,1 TWh. Този сценарий за електропотреблението може да се приеме за реалистичен с горна граница 45,2 TWh през 2025 г. и прогнозен прозорец 42,0 ÷ 45,2 TWh към същата година, с по-голяма вероятност да се сбъдне минималния сценарий. Тази прогноза на ЕСО се потвърждава от горепосочените прогнози на NERA, RWE, БАН, а също от World Energy Council (Октомври 2012 г.).

                              Лъжа трета:

                              Предстои извеждането от работа на част от електроцентралите на въглища – ТЕЦ "Варна", ТЕЦ "Бобов дол", ТЕЦ "Марица 3", ТЕЦ "Русе" и др., близо 1300 MW и ще се наложи да внасяме електроенергия.

                              За сведение – блокове №№ 1, 2 и 3 в ТЕЦ "Варна", № 2 в ТЕЦ "Бобов дол", № 3 в ТЕЦ "Русе" отдавна не работят. И още нещо – ТЕЦ "АЕS – Гълъбово", ТЕЦ "Контур Гло*бъл" и ТЕЦ "Марица-изток 2" са рехабилитирани, някои от тях с увеличена мощност и икономичност, в пълно съответствие с изискванията на ЕС за опазване на околната среда, а ТЕЦ "Бобов дол" – блокове 1 и 3 и ТЕЦ "Варна" – блокове 4, 5 и 6 понастоя*щем се реконструират за намаляване на емисиите на азотни и серни окиси.

                              През 2012 г. от наличните електроцентрали, без горните енергоблокове са произведени 50,7 TW. И забележете – при непълно натоварване на ТЕЦ "AES – Гълъбово", ТЕЦ "Марица-изток 2" и ТЕЦ "Контур Глобъл". Оказва се, че вътрешното електропо*треб**ле**ние, дори до 2025 г. при максималния сценарий може да бъде осигурено от налични*те генериращи мощности, без АЕЦ "Белене", седми блок на АЕЦ "Козло*дуй" и нова ТЕЦ в "Марица-изток", намерения за което декларира правителст*вото.

                              При наличието на 2200 MW АЕЦ, 3910 MW ТЕЦ, 632 MW топлофикационни ТЕЦ, 303 MW заводски ТЕЦ и 1725 MW ВЕИ се осигурява мощностния баланс на страната към 2022 г., с възможности за 1400 MW износ. При налични 2632 MW вместо 3910 MW ТЕЦ към същата година вътрешното електропотребление се осигурява с по-малки възможности за износ4.

                              Не бива да се забравя, че в обозримото бъдеще, като член на голямото европейско семейство предстои да ни се случат доста хубави неща – ускорено въвеждане на ВЕИ, провеждане на агресивна политика за енергийна ефективност, развитие на икономи*ката, базирано на високите технологии (технологии с ниска енергоемкост и висока възвръщаемост), внедряване на "умни мрежи", организиране на Европейски пазар на енергоносители, в т.ч. на електроенергия. Затова от позициите на днешния ден прогно*зите и енергийните баланси на ЕСО може да изглеждат реалистични, но трябва да се има предвид, че те съдържат значителен резерв, който трябва да се използва. Според добрата практика на тези, които са пред нас и живеят много по-добре от нас благода*рение на разумната си политика, най-добрите инвестиции в енергетиката са отло*же**ните, до момента, в който възникне неотложна необходимост. Изкушавам се да напомня, че според законодателството на Република България нови мощности, на непазарен принцип се изграждат с минимални разходи, само когато снаб*дя*ването с електроенергия не може да бъде осигурено.

                              От всичко казано дотук може да бъде направен изводът, че нито днес, нито в обозри*мото бъдеще до 2025 ÷ 2030 г. се налагат инвестиции в нови мощности, освен във ВЕИ, задължение за което сме поели по международни спогодби. А изхарчените досега близо 2 милиарда лева за АЕЦ "Белене", обосновани с лъжи нека тежат на съвестта на правителствата на НДСВ и тройната коалиция, доминирана от БСП.

                              Лъжа четвърта:

                              АЕЦ "Белене" ще струва много евтино – само 4 милиарда евра спо*ред споразуме*нието с "Атомстройэкспорт". Тази лъжа може да впечатли само "черве*ни*те ба*бички" (според Стефан Продев), защото с оскъпяването, което не се оспорва, вече набъбва на 6,2 милиарда, а с лихвите по кредитите най-малкото се удвоява. И това не е всичко – една нова ядрена електроцентрала има съпътстваща инфраструктура – съхраняване на ядрените отпадъци, защита срещу интервенция, резервиране на мощ*нос*тите, свързване с ЕЕС. За свързване с електроенергийната система е необ*хо*димо изграждането на няколко електропровода 400 kV до подстанциите "Царе*вец" и "Ми*зия", преконфигуриране на мрежата 400 kV посредством връзка между подстанциите "Царевец" и "Пловдив" и други електропроводи на 400 kV и 110 kV. Общите капи*таловложения за тези връзки, а също за релейни защити, противоава*рий*на автоматика, диспечинг и др. дейности, задължение на НЕК е от порядъка на един милиард и петде*сет милиона лева, без оскъпяването и лихвите по кредитите5. Затова и НSВC, ИПИ, ИЕМ и други анализа*тори определиха цената на авантюрата АЕЦ "Белене" над 20,6 ми*лиарда лева. Това са цифри, които е трудно да бъдат оспорени, освен със словоблуд*ство – най-евтина, ако не днес – утре ще е по-скъпа и т.н.
                              * Авторът е експерт с над 50-годишен стаж на различни позиции в енергетиката.

                              Коментар


                              • :Монти ли беше привърженик на БСП и Белене? Чети, Монтеки, чети!

                                Часът на истината за АЕЦ „Белене”
                                Доклад на разследваща комисия буни духовете две седмици преди референдума

                                Междинен доклад на временната парламентарна комисия, разследваща проекта АЕЦ „Белене”, се очаква да нажежи страстите днес в пленарната зала. В него са посочени шокиращи данни, които вероятно ще накарат прокуратурата да се задейства, още преди комисията да е приключила работата си. Опозицията най-вероятно ще обвини управляващите, че документът преследва популистка цел – да накара участниците в предстоящия референдум за ядрената ни енергетика да гласуват с „не” или да го бойкотират. Социалистите имат опит в отиграването на критични за тях ситуации. Проблемът е, че в годините на криминалния преход, обикновено всичко се договаряше под масата, аферите се потулваха, а за избирателите оставаха зрелищата и изтънелите им от поредния грабеж джобове.

                                Един от ключовете за разплитането на кълбото за гьолът „Белене”
                                е кореспонденцията между тогавашните управляващи от БСП и стратегическия инвеститор - германската компания RWE. Получените от депутатите документи показват, че инвеститорите са оценили проекта за повече от 10 млрд. евро. Този факт категорично отхвърля сегашните твърдения на Румен Овчаров и Сергей Станишев, че централата ще струва между 4 и 6 милиарда лева. Последвалият от страна на RWE отказ е и заради това, че на германците им е светнало колко непосилно ще е това за българския бюджет и че рискът от финансов колапс е неизбежен.

                                Всъщност скандалът гръмна, след като RWE се отказа и мотивира отказа си със съмнения за крупни далавери. Според компанията НЕК неправомерно е извършвала разпоредителни сделки по отношение на изграждането на централата, без да е подписан договор за доставка и строителство (писмо на RWE от 26 октомври 2009 г.). Веднага след това писмо управляващите възложиха на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) да извърши проверка. Нейният доклад потвърждава, че е нарушен Законът за обществените поръчки, защото няма сключен договор за изграждане на АЕЦ "Белене", а е подписано само споразумение с цел преговорите да продължат. Според Закона за обществените поръчки (ЗОП) трябва или да се сключи договор, или да се продължат преговорите с потенциален изпълнител на обществена поръчка, а не да се подписва споразумение, такова, каквото е било подписано.

                                В междинния доклад, подготвен от разследващите проекта АЕЦ „Белене” депутати, са посочени две от далаверите. Едната е свързана с мистериозното изчезване на 90 милиона евро от продажбата на старото оборудване. То е било готово за внедряване и за експлоатиране, но е продадено на безценица и вече работи в Калинската АЕЦ в Русия. То е закупено за 1,6 млрд. евро, а е продадено за 205 милиона евро. Има оценка на архитект-инженера „Уорли Парсънс”, че то струва 295 милиона евро и няма и следа от документ как цената е била намалена с 90 милиона евро

                                По време на дискусията около това разкритие стана ясно, че в преговорите са се намесили политици. Точно този политически елемент в едни търговски преговори, както и лицата, участвали в тях, е ключът към гигантската корупционна схема, която нито един от двамата бивши енергийни министри Р.Овч., нито Петър Димитров, засега не могат да опровергаят. Ще припомним, че според разкритите договорености в крайна сметка руската страна е трябвало да плати на НЕК оборудване не на стойност 205 млн.евро, а 164 млн. евро. На практика обаче се плащат 87 млн. евро, а руската страна твърди, че останалите 77 млн. евро са всъщност направените разходи за транспорт, застраховане и т.н. на оборудването, които компанията не е длъжна да плати.

                                Втората далавера е разкрита пак от Държавната финансова инспекция. Инспекторите са установили, че 300 млн. лв., отпуснати за създаването на съвместно дружество с RWE за строежа на АЕЦ „Белене”, са изхарчени, въпреки че дружеството не е създадено. Парите са дадени с правителствено решение за увеличаване на капитала на Българския енергиен холдинг (БЕХ), след което е трябвало да се преведат на НЕК. Средствата са били предназначени за покриване на 51% от дела на НЕК в съвместното сътрудничество с RWE, с които да се поемат първите разходи на това дружество. Тези пари са част от заем, взет от банка, който и до днес се изплаща и тежи на българските данъкоплатци. Само че парите са потънали за други плащания, като в момента се уточнява едни 7,5 млн. евро дали не са дадени за кампанията на социалистите през пролетта на 2009 г.

                                Според най-нови данни, дошли от публикувани документи по проекта в социалните мрежи, които предстои да бъдат разгледани от парламентаристите, близо 210,2 млн. евро са получени от консултанти, работили по проекта АЕЦ “Белене” Към тези пари обаче ще трябва да се добавят още 26,041 млн. евро, които има да се доплащат на “Уорли Парсънс”. Към момента компанията е получила 177,766 млн. евро, но в договора й е записано, че услугите й струват общо над 203,8 млн. евро. Освен тази компания, по-големи суми са получавали още “Делойт” - 2,885 млн. евро и “БНП Париба” - над 2,941 млн. евро. Френската банка, която отпусна на НЕК заем от 250 млн. евро за дейностите около “Белене”, е прибрала още над 55,6 млн. евро лихви по въпросния заем. Близо 520 хил. евро от НЕК е получила и компанията майка БЕХ за предоставените консултантски услуги по проекта за втора атомна. Към тях трябва да бъдат прибавени още близо 36 хил., разплатени за идентични услуги по граждански договори с частни лица.

                                Заради факта, че има дела в арбитражни комисии с доставчика, някои от данните могат да бъдат оповестени само на закрити заседания, които червените саботират. Но отсега е ясно, че цифрите в документите дават възможност на депутатите да установят, че пари са харчени неправомерно или направо са потъвали.

                                В заключение ще отбележим, че е най-малкото странно да има заявка за купуване на старото оборудване от АЕЦ „Козлодуй” и вместо то да се озове там, да бъде върнато в Русия. Тези ходове на социалистите са като във вица за онзи пътник, който пристигнал на забутана гара в прерията.

                                Слязъл от влака, огледал се - наоколо само поле. Попитал началник-гарата:
                                - А къде е градът?
                                - На 15 километра оттук.
                                - Добре де, защо не сте построили гарата по-близо до града?
                                - Ами отначало така мислехме да направим, обаче в крайна сметка решихме да я построим по-близо до релсите.

                                С такава логика са и отговорите на бившите червени енергийни министри, както и на длъжностните лица по време на разпитите им в комисията, разследваща този проект. Фактите обаче показват друго, затова и магистратите е хубаво да се намесят. А тези, които идат да гласуват на референдума, е добре да си помислят кой в крайна сметка плаща сметките.
                                http://www.monitor.bg/article?id=369421

                                Монти, кажи нещо!

                                Коментар

                                Working...
                                X