IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Политика (архив до 22.02.2013 г.)

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от BOBAN1 Разгледай мнение
    Тук,според мен,имаше опит за анална саморазправа с нападателя,директно на сцената.Май за инструмент щеше да бъде използвано едно фенерче

    Ако се беше случило,щяхме да сме номер едно по медиите в цял свят....със заглавие....."Обезвреден атентатор на партиен лидер обладан анално на подиума в НДК"

    Коментар


    • http://vbox7.com/play:8aad64353c

      Коментар


      • е тука едни лафчета ми аресаа:
        "скалъпена удурмъ"
        "турски гамбит"

        Коментар


        • Първоначално изпратено от kat123 Разгледай мнение
          Цял ден ни пробутваш едни и същи мнения, дай нещо ново..., ставаш скучен и безинтересен!
          Когато дадох нещо ново от Капитал, ти защо замлъкна и не коментираш. Я да го пусна пак...

          Първоначално изпратено от Стамболов Разгледай мнение
          Сериозните проблеми пред "Белене"

          http://www.capital.bg/politika_i_iko...i_pred_belene/
          Трябва ли ни?

          Някога, може би

          Ако в България се очертава недостиг на електричество след 10 години, дали цената на новата централа е 8 или 10 млрд. евро, едва ли би имало решаващо значение. В крайна сметка е по-важно да има електроенергия, дори и тя да е по-скъпа.

          Проблемът е, че допълнителните количества ток най-вероятно ще са излишни, а "дефицитът" е умишлено създадена параноя за подкрепа на ядрения проект. Както може да се види от графиката, прогнозите на НЕК за потреблението на електроенергия в България са сериозно сгрешени. Особено прогнозата от 2005 г., според която без АЕЦ "Белене" през 2011 г. се очакваше дефицит на електроенергия на вътрешния пазар. През 2010 и 2011 г. България изнесе рекордни количества равняващи се на две трети от производството на "Козлодуй".

          Забележително е, че първата прогноза на вече независимия от НЕК Електроенергиен системен оператор (ЕСО) от края на 2009 г. също не виждаше необходимост от АЕЦ "Белене" до 2020 г. Тогава ЕСО дори беше заложил на затварянето на няколко ТЕЦ-а към 2015 г, които ще продължат да работят поне още няколко години.

          След това аргументът за АЕЦ "Белене" бе променен. В края на 2010 г. в доклад на Димчо Кънев, директор на отдел "Прогнозиране, развитие и научно обслужване" в НЕК официално се признава, че проектът би бил изгоден само ако има договори с други страни за изкупуване на електроенергията. Въпреки всички опити за привличането на Сърбия, Македония, че дори и Сирия (на която тогавашният президент Георги Първанов предлагаше да купува ток от ядрената централа), такива не бяха сключени. Последното оправдание е пазарното проучване на NERA за нуждите на региона, което казва, че към 2025 г. дефицит ще има. Консултантите обаче никъде не казват, че той може да бъде покрит точно от АЕЦ "Белене".

          Така централата поне в обозримо бъдеще би трябвало да работи основно за вътрешния пазар, като износът евентуално се осъществява от по-евтините АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток 2". Ефектът ще е сериозно нарастване на цените на вътрешния пазар.

          АЕЦ "Белене" ще дава евтин ток

          Просто няма как това да се случи, или поне не скоро

          Твърденията, че цената на електроенергията от АЕЦ "Белене" ще е 15 ст. на киловатчас, т.е. три пъти по-скъпа от "Козлодуй" (Деян Червенкодев, БНТ, 15.01.2013), са очевидно манипулативни, както и другите прогнози, които предвиждат новата централа да излезе по-скъпа.

          Подобно сравнение е погрешно поне по три причини. Първо, сравнява компютри с компоти. Използването на т.нар. нормирана цена (прословутите 75 евро за mWh, или 15 ст. за kWh), която няма нищо общо с пазарните цени, а служи само за сравнение на разходите на различните технологии, е неправилно. Средната пазарна цена за 60-годишния период най-вероятно ще бъде значително по-висока. Към 2020 г. себестойността на електроенергията от АЕЦ "Белене" може да бъде 90, 100, 110 лева или дори повече, зависи от финансовия модел, по който тя се изчислява.

          Второ, сравнява се цената на АЕЦ "Козлодуй" за регулиран пазар - 44.30 лв., докато реалната цена на електроенергията на ядрената централа за 2011 г. е 54 лв. (като се прибавят и продажбите на свободния пазар). Към 2019 г. тя ще бъде и по-висока.

          И на трето място, твърдението, че едва ли не АЕЦ "Белене" трябва да продава на същата цена като "Козлодуй", е оксиморон сам по-себе си. Нова централа, която трябва да покрива и инвестиционните си разходи, неизбежно има по-висока себестойност на електроенергията от стара, която вече се е изплатила. Електроенергията от ТЕЦ "AES Гълъбово" например е по- скъпа от тази на ТЕЦ "Марица-изток 2" с близо 65%.

          Цената на електроенергията от АЕЦ "Белене" зависи от много фактори. Един обаче е решаващ. Централата трябва да изплаща заемите си, което слага долен праг, под който тя не може да падне. Ако "Белене" изплаща кредитите си равномерно през 20-те години на заема, годишните финансови разходи само за 2019 г. достигат 790 млн. лв. Към тях трябва да се прибавят и оперативните разходи на компанията. Ако се използва финансовият модел на АЕЦ "Белене" и разходите, определени от HSBC, този минимален праг праг е 134 лв. за mWh през 2019 г. При използване на по-високи разходи на бъдещата АЕЦ (тъй като данните на банката изглеждат занижени, виж на стр.13) прагът се повишава на 141 лв. за mWh. За сравнение - при използването на същия модел себестойността на електроенергията от АЕЦ "Козлодуй" към 2019 г. би била 56 лв.

          Малко или много е това? Зависи от пазарната цена към този момент. Според консервативните оценки на HSBC през 2019 г. за целия регион тя е 117 лв. (за България няма конкретни данни), т.е. АЕЦ "Белене" е обречена да работи на загуба. HSBC предвижда и други сценарии, в които цените са по-високи и АЕЦ "Белене" би излязла на печалба.

          Интересно е обаче каква би била ситуацията в България. От 2008 г. досега цената на обществения доставчик НЕК (която отразява цените на различни централи и малко или много може да се приеме за пазарна цена) се е повишавала средно с 3.5% годишно. Ако тази тенденция се запази, пазарната цена ще е около 100 лв. Тоест има сериозна опасност "Белене" да работи на загуба за българския пазар.

          Частни инвеститори тръпнат да поемат "Белене"

          Частни? Инвеститори?

          Без частен инвеститор обаче нищо не гарантира, че цената на проекта ще скочи до небето, както всъщност стана. Партньорът освен това трябваше и да осигури пазар за електроенергията. След напускането на RWE, дори и когато АЕЦ "Белене" беше още активен проект, такива нямаше.

          Правителството на ГЕРБ може и да бъде обвинено, че не е търсило достатъчно активно партньори. Те обаче бяха достатъчно хладни. На въпрос на "Капитал" през 2010 г. дали има вероятност RWE да се върне в проекта говорителят на компанията Лотар Ламберц лаконично отговори: "Не." Така се стигна до търсенето на всякакви екзотични китайски, френски и... руски инвеститори. На практика единственият реален инвеститор беше руската "Росатом", чието дъщерно дружество "Атомстройекспорт" строеше централата. Привличането на руската компания като партньор обаче е опасно, и то не заради първосигнални аргументи като зависимост от Русия. Просто доставчикът на оборудването има интерес да го продаде на всяка цена, и то на максимално висока. Ако той е и партньор на НЕК, нищо не гарантира, че проектът за АЕЦ "Белене" щеше да бъде достатъчно качествен и че нямаше да стане още по-скъп.

          Докато накрая на се стигна до Global Power Consortium, чиито българско-американски партньори се оказаха съдени за измами (като лицето на консорциума Арун Савкур, който е глобен в Италия за опит за манипулиране на борсата чрез разпространяване на невярна информация), с лъжливи бизнес препоръки и откровено съмнително поведение.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
            ДА..
            Ще гласувам с ДА !!!!
            А после против ГЕРБ!!!
            Време е да ти припомня лъжите на твоята БСП, които кой знае защо не коментирате...

            Първоначално изпратено от Стамболов Разгледай мнение
            Десет откровено неверни неща за АЕЦ "Белене"

            http://www.capital.bg/politika_i_iko...ne/?ref=novo24

            1. Печалбата е 200 млрд. евро
            (Румен Овчаров, 20 април 2012 г., по-късно подкрепен от Сергей Станишев).

            Много, много далеч от истината
            За да се получи така, АЕЦ "Белене" трябва да печели по 6.4 млрд. лева годишно през всяка от следващите 60 години. Само за сравнение - изцяло изплатената АЕЦ "Козлодуй" постига 150 млн. годишно при продажби от малко над 800 млн. лв.

            Аргументът на бившия министър на енергетика Румен Овчаров е, че между 1995 и 2012 г. цените на електроенергията са скочили 6 пъти. "Оттук насетне в следващите 60 години нали не си мислите, че цените ще останат същите", отговори на той на съмненията на "Капитал" за неговата прогноза.

            Реално
            Приходи за 200 млрд. лева за 60 години са реалистична величина, но печалбата естествено би била много, много по-малка от изтъкваната. Поради огромния срок на проекта той може и да излезе на печалба. Но може също така и да излезе на загуба, особено в първите 20 години. В този период АЕЦ "Белене" ще трябва да изплаща заемите си, като сумите са между 300 и 850 млн. лв. годишно (в зависимост от това как ще бъдат структурирани заемите). Освен това зависи и каква възвращаемост държавата иска да получи за огромната си инвестиция.

            Колкото до цените - да, те ще растат, но номинално и много по-малко в реално изражение. По същата логика петкратният скок на минималната работна заплата в последните 13 години не означава, че българите са станали пет пъти по-богати.

            2. Цената на АЕЦ "Белене" може да падне дори под 3.9 млрд. евро
            (бившият изпълнителен директор на НЕК Любомир Велков, 2008 г.)

            Откровена заблуда
            Тези 4 млрд. евро са цената за доставка и монтаж на двата реактора, без съпътстващата инфраструктура. Още през 2006 г. се предполагаше, че разходите ще стигнат 5.5 млрд. евро. Освен това в тях не е включен индексът на оскъпяване, според който само доставната цена към момента вече е скочила на 5.2 или 5.5 млрд. евро, в зависимост кой от индексите се взима под внимание – точният метод на ескалация така и не беше договорен до края на проекта (поне българската страна твърди така).

            По изчисленията на президента Георги Първанов към 2010 г. доставката на реакторите е трябвало да струва 4.2 млрд. евро. Година по-късно "Атомстройекспорт" поиска 6.3 млрд. евро.

            Реално
            Ако АЕЦ "Белене" влезе в експлоатация през 2019 г., по изчисления на HSBC цената би била 6.1 млрд. евро. Заедно с другите разходи на собственика (оборотен капитал, консултантски услуги и т.н.) общата цена стига 8.2 млрд. евро. Към тях трябва да се прибавят и лихвите за периода на строителството, което вече прави проекта на стойност 10.352 млрд. евро според реалистичния сценарий на HSBC. Любопитно е, че тази сума се цитира и от "Булатом" още през 2009 г. при хипотеза забавяне на строежа.

            При положение че може да се очаква и допълнително оскъпяване, все още не е известен проект на ядрена централа, който да се е вместил в първоначалния си бюджет.


            4. АЕЦ "Белене" ще се изплати за 10 години
            (Сергей Станишев, 11 януари 2013 г.)

            Само в мокрите сънища на ядреното лоби
            Според лидера на БСП АЕЦ "Белене" щяла да се изплати за 10-12 г., тъй като проектът има огромна възвращаемост - 13%.

            Реално
            HSBC залагат на заем със срок на изплащане 26 години. Целта е в началото на експлоатацията да се постигнат по-ниски разходи от изплащане на главницата. Ако "Белене" се опита да изплаща заемите си по-бързо, просто рискува да фалира поради по-високата вноска. Факт е, че HSBC залагат акционерите да започнат да получават дивидент още на седмата година от експлоатацията на централата, но това съвсем не значи, че пет години по-късно тя е излязла на нула.

            "Атомстройекспорт" твърдеше, че изплащането ще стане за 18 години, други анализи дават малко по-дълъг период.

            6. ГЕРБ изгониха инвеститора

            (Сергей Станишев, 3 октомври 2012 г.).

            По-скоро не
            Обвинението на БСП е, че чрез шикалкавенето си ГЕРБ е уплашил инвеститора - избраната през 2008 г. германска компания RWE. По версията на социалистите германците са се оттеглили, тъй като не били наясно дали все пак новото правителство ще продължи проекта. След като чакали три месеца, те се отказали през октомври 2009 г.

            Реално
            По всички изглежда, че RWE e взела решение за изтегляне още преди изборите през 2009 г. В изтеклата в Wikileaks американска дипломатическа кореспонденция подробно се обясняваха проблемите на германската компания с НЕК и руския доставчик. Компанията се оплаква, че е държана на тъмно при преговорите с руснаците, така че не могла да окаже влияние при подготовката на окончателните договори. По-късно правителството на ГЕРБ обяви, че иска да намали дела на държавата, като в същото време отказваше да предостави държавна гаранция за проекта. Което вече е скъсало нервите на германците. В официалното си изявление, цитирано от британския в. Guardian, компанията заявява, че участието на RWE в различни проекти "гарантира високо ниво на етично бизнес поведение и готовност да изслуша притесненията на всички акционери... Това важи и за "Белене", където същият принцип е разработен и е трябвало да бъде приложен заедно с инструменти срещу корупцията".

            7. Крият доклада на консултанта, тъй като е положителен
            (Румен Овчаров, юни 2012 г.).

            Никой не крие това, което го няма
            Според Румен Овчаров становището на HSBC показвало много ясни три неща – първо, че има пазар за електроенергията от АЕЦ "Белене", второ, че централата в България ще има дефицит на електроенергията около 2020 г. и, трето, че цената на електроенергията, произвеждана от "Белене", би била най-конкурентна при всички възможни варианти на развитие. По-късно БСП започна да твърди, че докладът умишлено се крие, защото е благоприятен и правителството се страхува от него.

            Реално
            Първо, не е ясно за кой таен доклад става въпрос. От описанието на Овчаров става ясно, че той говори по-скоро за пазарното проучване на американската консултантска компания NERA (нейният доклад изтече още преди година). Един от основните й изводи е, че в региона се очертава дефицит на електроенергия към 2025 г. По изчисления на NERA той може да бъде задоволен при изграждането на 40 GW нови мощности. Компанията не казва обаче къде биха могли да бъдат изградени те, нито по каква технология. Другото важно заключение на консултантите е, че при развързване на цените на природния газ от тези на петрола (и неговото поевтиняване) ядрената технология може да се окаже нерентабилна. Компанията прави изричната уговорка, че "докато нашите прогнози дават представа за рисковете, пред които е изправена АЕЦ "Белене", анализът ни до момента не дава оценка за това дали проектът ще генерира достатъчно приходи, за да компенсира инвеститорите за поетите рискове, свързани с него".

            Краен анализ няма, тъй като договорът на HSBC и самият ядрен проект бяха прекратени. Но предварителните данни на банката бяха по-скоро положителни. В тях обаче няма изрична препоръка - тя е оставена на министерството на икономиката и Българския енергиен холдинг. В анализа на HSBC има и някои странни моменти - например разходите за гориво, поддръжка и експлоатация на АЕЦ "Белене" през 2019 г. са едва 458 млн. лв. Към момента АЕЦ "Козлодуй" има разходи над 600 млн. лв. (след шест години дори повече). Колкото и по-ефективна да е новата централа, тя едва ли може да постигне толкова по-ниски оперативни разходи. Някои разходи са просто сериозно изместени във времето - като разходите за погребване на ядреното гориво, което прави централата с около 100 млн. лева по-ефективна годишно. При такива първоначални данни няма как анализът на банката за АЕЦ "Белене" да не изглежда положителен.
            . Защо "Южен поток" да е по-различен от "Белене"?
            (Петър Димитров, бивш министър на икономиката, 16 ноември 2012 г.).

            Рискът не е само за България
            Според БСП, ако България приема руско финансиране за дяловото си участие в газопровода "Южен поток", няма никаква логика да отказва такова за АЕЦ "Белене"; според социалистите двата проекта не се различавали.

            Реално
            Съществената разлика е, че според обясненията на Българския енергиен холдинг "Газпром" гарантира да заплаща 80% от транзитните такси, така че те да покрият всички разходи за строежа и експлоатацията на газопровода. В случая с "Белене" "Росатом" не е поемал ангажимент да изкупува електричеството на ядрената централа на цената, която поне да покрие нейните разходи. Ако при "Южен поток" основният риск е за "Газпром", при "Белене" той е почти изцяло за НЕК.

            10. АЕЦ "Белене" създава хиляди работни места.

            Да, но за няколко години
            Икономическата ефективност на едно предприятие не може да се замести с аргументи за това, колко работни места биват създавани. Ако проектът е на загуба, просто повече хора ще бъдат засегнати. Реално по време на строителството на обекат работят няколко хиляди човека, но след пускането у в експлоатация заети в него ще бъдат между 500 и 800 човека.
            Last edited by Стамболов; 19.01.2013, 17:06.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от fortiss Разгледай мнение
              и на мен ми заприлича като старт на предизборната кампания
              А на мен ми прилича на отвличане на внимание от вчерашната изцепка на израелиш ТВ К2 касаеща посещенито на Никито ,доклада и Хизбула
              Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Стамболов Разгледай мнение
                Откога те чакам...


                Голямото ядрено мюре

                Илин Станев,
                Елена Старидолска,
                Велина Господинова
                Капитал
                http://www.capital.bg/politika_i_iko...=komentirano24

                Така референдумът се превръща в най-голямото и скъпо предизборно преброяване на гласовете.

                Колкото повече енергия хвърля инициативният комитет на БСП за референдума в разяснителни дискусии в последните дни, толкова повече става ясно, че допитването няма нищо общо с развитието на ядрената енергетика. Какъвто и да е резултатът от него, решението дали да се строи АЕЦ "Белене", седми блок на АЕЦ "Козлодуй", или нищо да не се прави ще се вземе от изпълнителната власт, която има мнозинство в Народното събрание.

                На "Позитано" 20 правят и по-детайлни сметки, свързани с парламентарните избори през юли, които обаче може да бъдат причислени по-скоро в графата "без кръчмар". Някои от близките съветници на Сергей Станишев изчисляват, че е възможно при по-висок процент на положителни отговори резултатът на БСП на вота да се качи с 5-6%. Сметките са следните - от общото число на гласувалите с "да" на референдума те изваждат около 700 000 българи, които се предполага, че са твърди привърженици на партията. Близо десетина процента от останалите щели да предпочетат БСП и на вота, което би трябвало да качи гарантираните проценти с около 5-6.
                ДА..
                Ще гласувам с ДА !!!!
                А после против ГЕРБ!!!
                Първо с отвращение ще смятам дали Костов ще влезе ,после с още по голямо за Станишев ако промени мнението си за коалиция или да гласувам за първи ако сложи Орешарски за премиер , с най голямо за Кунева заради това че се върти на вси страни и с върха на отвращението ще е за ВМРО заради Атака...
                А за Марешки и Янев агитирам за НЕ , като за форма на идиотизъм ..
                А за Борисов за НЕ като форма на нарцисизъм и неграмотност и безхаберие..
                Last edited by Монти; 19.01.2013, 17:03.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от коки Разгледай мнение
                  Нямах намерения да коментирам турският сериал , но щом като сте заформили лаф моабета реших да се включа . СПОРЕД СТАТИЯТА http://www.vsekiden.com/129132 излиза ,че НСО и 11 служители на СДВР са проспали сценката
                  е нищо де,
                  и те са били включени в нея
                  иначе как щеше да стане??? а????
                  този трябваше да им се моли да го пуснат на сцената!!!

                  Коментар


                  • и на мен ми заприлича като старт на предизборната кампания

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от kat123 Разгледай мнение
                      На подчинение на Президентът е НСО, а гафа е на НСО!!!
                      Нямах намерение да коментирам турският сериал , но щом като сте заформили лаф моабета реших да се включа . СПОРЕД СТАТИЯТА http://www.vsekiden.com/129132 излиза ,че НСО и 11 служители на СДВР са проспали сценката
                      Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

                      Коментар


                      • http://blog.arhivatora.com/?p=5120
                        Don't work hard, work smart!

                        Коментар


                        • такова долнопробно ПОРНО
                          не бях гледал отдавна ===
                          пп жал ми е само за 4овека

                          Коментар


                          • Don't work hard, work smart!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение

                              Разбира се че никой не трябва да си ходи...
                              какво от това че е вкаран пистолет и нож в охранявана зала.....
                              Откога те чакам...


                              Голямото ядрено мюре

                              Илин Станев,
                              Елена Старидолска,
                              Велина Господинова
                              Капитал
                              http://www.capital.bg/politika_i_iko...=komentirano24

                              Така референдумът се превръща в най-голямото и скъпо предизборно преброяване на гласовете.

                              Колкото повече енергия хвърля инициативният комитет на БСП за референдума в разяснителни дискусии в последните дни, толкова повече става ясно, че допитването няма нищо общо с развитието на ядрената енергетика. Какъвто и да е резултатът от него, решението дали да се строи АЕЦ "Белене", седми блок на АЕЦ "Козлодуй", или нищо да не се прави ще се вземе от изпълнителната власт, която има мнозинство в Народното събрание.

                              На "Позитано" 20 правят и по-детайлни сметки, свързани с парламентарните избори през юли, които обаче може да бъдат причислени по-скоро в графата "без кръчмар". Някои от близките съветници на Сергей Станишев изчисляват, че е възможно при по-висок процент на положителни отговори резултатът на БСП на вота да се качи с 5-6%. Сметките са следните - от общото число на гласувалите с "да" на референдума те изваждат около 700 000 българи, които се предполага, че са твърди привърженици на партията. Близо десетина процента от останалите щели да предпочетат БСП и на вота, което би трябвало да качи гарантираните проценти с около 5-6.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                                Огромен провал на Националната служба за сигурност!
                                Огромен провал на пишман-сценаристите от бившата държавна сигурност в ръководството на ДПС, начело с агент Сава
                                Don't work hard, work smart!

                                Коментар

                                Working...
                                X