Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Политика (архив до 10.01.2013 г.)
Collapse
Заключена.
X
X
-
Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнениеПешо цяла Скандинавия и Канада прави това , което ти отричаш, а политици много има в затвора. В Италия са безчет и поговорка имат хората- Държавата е добре, когато има политици в затвора. Не всички са здрави и годни за селска работа или тях като Хитлер в концлагер- верно много се увлече нещо. За информация- нито Испания, нито Италия въпреки кризата са намалили социалните си програми, а напротив увеличили са ги.И кухни за безработни и бедни има и хората не ровят по кофите, защото тук и българи го правят вече
. твоите са леко канибалски разсъждения, но иначе си работлив човек- явно си пропуснал като управляващите уроците за хуманност, милосърдие и състрадание. Навремето един диктатор в Румъния си върна всички дългове и показа перфектна макрорамка, като умори народа си от глад- държеше ги в подчинение с огромен репресивен апарат- секуритате
. Ха сега да си спомним за това как завърши. Още навремето римляните са казвали- Гладен народ е опасен народ и са измислили великия принцип- Хляб и зрелища..
Коментар
-
Стив Ханке. ...В България поне финансовият министър има ясна идея какво значи финансова дисциплина.
Не слушайте Брюксел, гледайте си интереса
Данъкът върху лихвите е риск за банките, казва проф. Стив Ханке
- Професор Ханке, правилна ли е политиката на ЕС и България за излизане от кризата чрез свиване на разходите?
- Политиката за съкращаване на разходите е добра. Липсата на подобни мерки води до проблеми. Но България изгради финансова дисциплина и затова сега страната се справя по-добре в кризата от някои други европейски държави.
- Кога българите ще достигнат средноевропейско ниво на доходите?
- След доста време. Трябват ви години, докато достигнете нивото, от което са стартирали другите страни в ЕС. Но България винаги е била бедна страна. В момента се движите много добре, като това започна от 1997 година, когато бе въведен валутният борд. Сега страната се справя много добре в условията на икономическа криза. Така че да ме питате кога ще се достигне средното ниво на доходи не е много смислено - на кого му пука! Относно ролята на България в региона - страната е за пример на Балканите в икономически аспект, защото има най-добрата валутна система и най-добрата бюджетна дисциплина. Единственият голям проблем, който впрочем е общ за всички балкански икономики, е корупцията. Ако се атакува и се изкорени проблемът с корупцията, България може да стане икономическият лидер на Балканите. А за да достигнете стандарта на средния европеец, главно трябва да регистрирате стабилен и бърз икономически растеж.
- А как да регистрираме бърз растеж при положение, че бизнесът ни е затънал в дългове, икономиката едва крета, а достъпът до свежи пари е свит? Хората се страхуват да харчат, защото може да загубят работата си.
- Задавате този въпрос точно в средата на кризата. Когато се нормализират нещата на световните пазари и бизнес климатът в страната ще се подобри. Вижте Турция например. От момента, в който успя да стабилизира валутата си през 2001 година, Турция е в постоянен подем. Парите буквално наводняват турската икономика. Дори по време на криза в Турция пак има постъпления на свежи пари, като това се дължи на бизнеса. Веднага след като настъпи кризата, бизнескръговете в Турция решиха, че ще ориентират износа си от Европа към Азия. Преди това решение износът към Европа заемаше дял от 55-60%, а сега е под 40%. Останалата част от експорта отива към Азия и по-специално към Китай и Индонезия. Ключовите фактори в Турция са стабилна валута от 2001 г., стимулиране на бизнеса и улесняване на процедурата за стартиране на бизнес. И в това отношение Турция е постигнала малко икономическо чудо в условие на криза. Съгласен съм с думите на министъра на финансите Симеон Дянков, че България, за разлика от Гърция, трябва сама да си помогне. Поради това валутният борд е жизнено важен, което се разбира и от гражданите. Според проучване 77% от българите смятат, че валутният борд не трябва да се премахва.
- У нас все пак се чуват доста гласове против валутния борд. Да си представим, че България премахне валутния борд сега. Какво би се случило?
- Ще започнете да потъвате като Сърбия, която в момента е доста под България като стандарт и икономическо развитие. Ако се премахне бордът, просто може да забравите за достигане на средноевропейско ниво на жизнен стандарт. Година-две, след като валутният борд беше установен в България, президентът Петър Стоянов ми благодари за добрата работа по него. Той каза: "Този борд даде на България стабилност и е огромен позитивен фактор за влизането на България в ЕС и НАТО". Така че да премахнете борда е все едно да превключите на задна скорост в развитието си. Няма да има нито един позитивен ефект. Българите си спомнят какво беше положението през 1996-1997 година и как веднага след въвеждането на борда нещата се стабилизираха.
- 1 евро наистина ли струва 2 лева?
- Левът трябва да остане прикрепен към еврото, макар някои български бизнесмени да твърдят, че левът вече е малко по-скъп. Но няма как да се каже, че българският лев е по-стабилен от еврото. Това са просто спекулации на бизнесмени, които не разбират нищо.
- Какво мислите относно евентуалното приемане на еврото като валута в България?
- Ако България приеме еврото сега, това ще е много негативно. Погледнете Гърция - основен проблем там е, че нямат монетарна независимост, а си мислят, че могат да правят в еврозоната какво си искат и Брюксел винаги ще им помага. Те нямат финансова дисциплина. Точно поради това Дянков е толкова дисциплиниран в изчисленията си, защото знае, че не може да иска подкрепа от Брюксел и не може да нареди на Централната банка да печата пари. Това е било известно на всеки един български финансов министър от 1997 година досега. И ето защо държавните финанси оттогава се държат изкъсо.
- Тази дисциплина дойде с допълнителни разходи за хората в България под формата на нов данък върху доходите от банкови депозити.
- Да, четох за това. Но съм против, защото освен че засяга гражданите, става трудно за банките да изпълняват тези плащания към бюджета. Всъщност е много рисковано да натоварваш банките с допълнителни правила по средата на кризата. Опасността е, че когато променят правилата за банковите депозити, има шанс хората да започнат да изваждат парите си от банките. И ако това се случи, ще означава, че притокът на свежи пари ще спадне, което ще доведе до отслабване на икономиката. И ето защо мисля, че това беше малко рискована политика.
- Нужно ли е да се повишават данъците, както правят повечето държави в ЕС?
- Ако трябва да се интерпретира правилно терминът "финансова дисциплина" - това не означава вдигане на данъците, а оптимизация и свиване на разходите на правителството. Цялата идея на финансовата дисциплина е изцяло грешно разбрана и объркана.
- Само в България ли?
- Не, навсякъде в Европа. В България поне финансовият министър има ясна идея какво значи финансова дисциплина.
- Какво смятате относно идеята за създаване на единен банков съюз в Европейския съюз?
- Мисля, че България не трябва да бърза с влизането в единния банков съюз, защото има толкова много проблеми в кризата, че за България ще бъде загуба на време да влиза в подобни дебати. Българите трябва да следват своята политика на изчакване по отношение на тези неща. Много пестеливо и резервирано трябва да се подхожда към такива нови идеи от страна на ЕС. България вече е в ЕС и трябва да гледа собствения си интерес. Засега в Европа има голямо объркване, на което не му се вижда краят. Европа върви по грешен път и България трябва да бъде много внимателна, защото ЕС е много сложна структура, която засега има леко социалистически уклон. Поради това да се чудите, кога ще достигнете средните доходи в ЕС, е глупаво. Ако повторите всички грешки на Европа, никога няма да стигнете средните доходи в ЕС, тъй като никога няма да постигате ръст над средния за ЕС. България трябва да има независима икономическа политика и стратегия за развитие. Поради това обичам примера с Турция. Откакто Ердоган е на власт - турските вестници повтарят: "религия, религия, религия". Но всъщност главното е, че членовете на Партията за справедливост и развитие на президента Ердоган идват от Анадола - те са търговци, бизнесмени. Те са много бизнес ориентирани и полагат големи усилия да подпомагат бизнеса. И няма значение дали аз съм съгласен, или не с тяхната икономическа стратегия - те си имат собствена визия за нещата. Интуитивно са разбрали, че може и никога да не влязат в ЕС и си следват собствената стратегия, разширявайки се в Азия. И в резултат постигат много бърз икономически растеж.
- Тогава може ли да се каже, че влизането ни в ЕС е било грешка, тъй като сам казахте, че има объркване в ядрото на съюза?
- Не беше грешка. Смятам, че трябва да направите нещо, което България никога не е правила досега, а именно да развиете икономическа стратегия. Тъй като единствената икономическа стратегия, която България е имала, е валутният борд. Това е добра стратегия, но е ограничена. Трябва да помислите и да направите по-голяма и мащабна стратегия за развитие. Но нищо голямо не може да се разработи, докато не се оправи проблемът с корупцията и съдебната система. Това, че България влезе в ЕС и НАТО, беше забележително постижение.
Ако трябва сега да кандидатствате - никога не биха ви приели, щяхте да чакате като Хърватия, Сърбия, Черна гора, Македония. България имаше възможност и успя да я сграбчи. Въпросът сега е как България ще съумее да управлява своите взаимоотношения с Брюксел и да извлече максимална полза. Влизането си има цена и трябва да се стремите да получите колкото се може повече облаги.
- Какви са прогнозите ви за България и ЕС през следващата 2013 година?
- България ще продължи да се справя по-добре от повечето страни членки в Европа. Консервативен съм в очакванията си. Но това не зависи от България, според мен ситуацията в Европа е много по-лоша от тази в България. Вие сте под натиск и от Европа, и от Гърция, която е ваша съседка.
- Трябва ли Гърция да напусне еврозоната?
- Не знам дали Гърция трябва да напуска или не, но гръцката икономика е в процес на свиване, коeто започна още от януари 2010 година. Повечето анализатори не разбират естеството на проблема в Гърция. Проблемите в страната се задълбочават. Големият проблем е, че гръцката икономика трябва да се стабилизира. Ако трябва да се върнем в началото - Гърция въобще не е трябвало да влиза в еврозоната, а това, че са вътре - мисля, че са забъркали голяма каша. Главното нещо, което трябва да се осъзнае, е, че положението в Гърция ще става по-зле, като главната причина ще бъде недостигът на свеж капитал.
Даниела Казанджиева
Мартин Леков
http://paper.standartnews.com/bg/art...article=434675
Коментар
-
Първоначално изпратено от kotara22 Разгледай мнениеФедосиева....от трибуната на парламента.....се обърна към БСП....след като толкова много държите на тия промени......Защо неги въведохте по времето на вашето управление, има пълна прозрачност в ЦИК ....така че КАТ .....отново хулиш неправомерно в червен стил....
Синята коалиция иска започване на политически разговори на високо ниво за консенсус по Изборния кодекс
От Синята коалиция са притеснени заради решението от вчера на ПАСЕ да остави постмониторинговото наблюдение с аргументите, че така както се приема Изборния кодекс не може да се вземе решение за сваляне на мониторинга. Отложено е за януари, за да се види дали в Изборния кодекс ще бъдат отразени препоръките на ОССЕ. Мартин Димитров заяви, че само България и Малта имат такова мониторингово наблюдения.
Според Димитров, единствена Цецка Цачева от ГЕРБ е загрижена заради това решение на ПАСЕ.
„Ако има човек от ГЕРБ, който да търси някакво съгласие, това е тя, но очевидно темата не е в нейните ръце”, коментира Димитров.
„Ако бяхме останали в пленарна зала, означава да сме съучастници в приемането на този Изборен кодекс, който е предпоставка изборите да не са честни. Ние сме категорично несъгласни. ГЕРБ не чуват препоръки нито на гражданите, нито на международните организации”, заяви Димитров.http://www.focus-news.bg/?id=n1728599
Коментар
-
Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнениеИ с намалението от 2013 г. ще плащаме повече за парно
в. Сега
Сметките за парно и за топла вода за декември ще бъдат по-високи в сравнение с миналогодишните, прогнозираха от Асоциацията на фирмите за дялово разпределение. "Увеличението обаче няма да бъде шоково", успокои шефката на организацията Ася Ангелова и добави, че очакванията се базират на първоначалните данни за месеца. Сметките ще набъбнат заради поскъпването на топлинната енергия, чиято цена скочи на два пъти - през пролетта и през лятото.
През януари българите също ще плащат повече за парно и топла вода в сравнение с година по-рано. Причината е, че и планираното от ДКЕВР намаление на цената на топлото с между 3 и 7.5% в различните градове на страната няма да компенсира скока от април и юли тази година. Новите цени на топлото обаче не налагали извънредни засичания на топломерите на потребителите. "Ще се отчетат само данните на общия топломер в абонатната станция на входа на блока и в следващите прогнозни сметки за януари ще се отрази намалението на тарифите. Реалното изравняване ще стане както всяка година в края на отоплителния сезон, но ощетени няма да има", заяви Ангелова.
Коментар
-
Пешо цяла Скандинавия и Канада прави това , което ти отричаш, а политици много има в затвора. В Италия са безчет и поговорка имат хората- Държавата е добре, когато има политици в затвора. Не всички са здрави и годни за селска работа или тях като Хитлер в концлагер- верно много се увлече нещо. За информация- нито Испания, нито Италия въпреки кризата са намалили социалните си програми, а напротив увеличили са ги.И кухни за безработни и бедни има и хората не ровят по кофите, защото тук и българи го правят вече
. твоите са леко канибалски разсъждения, но иначе си работлив човек- явно си пропуснал като управляващите уроците за хуманност, милосърдие и състрадание. Навремето един диктатор в Румъния си върна всички дългове и показа перфектна макрорамка, като умори народа си от глад- държеше ги в подчинение с огромен репресивен апарат- секуритате
. Ха сега да си спомним за това как завърши. Още навремето римляните са казвали- Гладен народ е опасен народ и са измислили великия принцип- Хляб и зрелища..
Коментар
-
Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнениеИмам 50 декара земя и 4 декара лозе в Северна България в района на Луковит ,Червен бряг... не го пиша точното място паради ред причини...
С братовчедите решихме да я обработваме а аз понеже не съм по физическата работа да ги финансирам малко...
Ами циганите обраха лозето , стъпкаха бостана , съсипаха тиквите ,та само със житото си останахме и едва покрихме разходите ми ,а труда остана за тяхна сметка....... ....
А и откраднаха инвенара който беше на открито и другата година на закрито.. ...
Коментар
-
Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнениеПешо според тебе пенсионерите с ниските пенсии, които са 2милиона и те ли да одат да копат. И безработните млади хора- ти си бил голям привърженик на Мао
. Значи държавата няма да има никаква роля за благосъстоянието на народа си , а правителството само ще събира данъци и ще разхожда чантите, колите и ще лети със самолети.
. Ти за социални програми, програми за безработица и за откриване на работни места чувал ли си.
. Пак помисли и тогава пиши, защото наи- развитите страни ги имат и прилагат, ама в тях един министър и правителство и при един гаф си тръгват, а в затворите има политици, хората пак са все недоволни, а живеят по- богато спрямо другите
.То и Банев и олигарсите така приказват ние сме се оправили- то се знае как, а другите не ни интересуват
. И ограбват още безнаказано..
Държавата има голяма роля за благосъстоянието но не като раздава пари а като чрез законите определи правилата и чрез силовите институции наложи волята на закона.Това със щедрите социални помощи и програми в западните страни видяхме до какво води.Погледни им дълговете и ще разбереш какво да очакваш.Докога на кредит?Кой ще го връща?Не ми ги хвали тези селски тарикати рано или късно ще си платят сметката.Безработните млади хора каквото искат това да правят.Никой не им е длъжен.Като няма работа за 2000 кинта на бюро в София и Варна отиват където има.Свят широк границите са отворени има свобода.Никъде не ги чакат и никъде няма да им постелят килимчето.Който иска да работи намира какво който не иска мрънка и търси оправдание.
Коментар
-
И с намалението от 2013 г. ще плащаме повече за парно
в. Сега
Сметките за парно и за топла вода за декември ще бъдат по-високи в сравнение с миналогодишните, прогнозираха от Асоциацията на фирмите за дялово разпределение. "Увеличението обаче няма да бъде шоково", успокои шефката на организацията Ася Ангелова и добави, че очакванията се базират на първоначалните данни за месеца. Сметките ще набъбнат заради поскъпването на топлинната енергия, чиято цена скочи на два пъти - през пролетта и през лятото.
През януари българите също ще плащат повече за парно и топла вода в сравнение с година по-рано. Причината е, че и планираното от ДКЕВР намаление на цената на топлото с между 3 и 7.5% в различните градове на страната няма да компенсира скока от април и юли тази година. Новите цени на топлото обаче не налагали извънредни засичания на топломерите на потребителите. "Ще се отчетат само данните на общия топломер в абонатната станция на входа на блока и в следващите прогнозни сметки за януари ще се отрази намалението на тарифите. Реалното изравняване ще стане както всяка година в края на отоплителния сезон, но ощетени няма да има", заяви Ангелова.
Коментар
-
Засилват се опасенията от манипулации на вота догодина
в. Capital Daily
Опозиционните партии в Народното събрание получиха още няколко аргумента в полза на опасенията, че следващите парламентарни избори ще бъдат манипулирани. Без да има основателни аргументи, управляващото мнозинство реши в последните работни дни на годината ударно да прокара промени в Изборния кодекс, някои от които срещат яростен отпор. Мнозинството противодейства на това с удължаване на работното време на народните представители.
В сряда заседанието им трябваше да приключи в полунощ, в четвъртък беше изцяло посветено на промените, а в петък парламентарният контрол беше отменен. Споровете досега приключват в полза на ГЕРБ заради численото им преимущество.
Коментар
-
Първоначално изпратено от kotara22 Разгледай мнениеАко беше раздал парите на хората.....следващите 3г .....вече щяхме дасме извън класациите на стабилен финансов рейтинг и щяхме да затънем с двата крака.....А тия каде просят.....защо неотидат на село да работят.....има пустеещи поляни колкото искаш....а и защоли пенсионерите нямат пенсии....каде отидоха техните спестявания за 40 г трудов стаж.....пак Бойко ги взе.....за всичко Бойко е виновен и Дянков.....след 50г ще имат паметници и нашите деца щеим поднасвт цветя.Да всички които сме десни според вас сме платени.....Не аз несам и бях пред парламента когато платените станишеви панкари докато той беше в москва провокираха митигът и полицията разпръсна протестиращите.И това ако е демокрация .....браво червени другари.
Повече от 74 млн. лв. раздаде вчера за няколко часа Министерският съвет на различни министерства, агенции, служби и общини независимо от постоянните обяснения, че пари в бюджета няма, акцентира "Сега". Именно по тази причина премиерът Бойко Борисов заяви, че няма да има коледни добавки за пенсионерите и увеличение на парите за майките и детските надбавки. 41 655 500 лв. даде правителството на здравното министерство. Кабинетът отпусна 7 млн. лв. допълнително на социалното министерство, които трябва да покрият извънредното увеличение на заплатите на социалните работници от 1 юли с 20%. Други 7,8 млн. лв. бяха предоставени като допълнителна субсидия на БНТ за 2012 г. С постановлението се одобряват и прехвърлянето на 1,5 млн. лв. по бюджета на Националната разузнавателна служба. Допълнителни 16 499 300 лв. получиха и 23 общини.
"Между белия хляб и черния асфалт", коментира "Преса". Колкото по-дълги стават магистралите, толкова по-беден, обезверен и нещастен се чувства народът около тях. И толкова по-къс става рейтингът на тези, които самоотвержено ги строят. Защото около сакралните магистрали тече сивият живот на една страна, която води почти всички негативни класации в ЕС. Последното изследване на Евростат ни съобщи, че твърдо сме най-бедни в съюза. "Прозрачност без граници" ни закотви като най-корумпираната държава в ЕС след Гърция. За миналата година държим европейския рекорд по спад на потреблението. Проучване на "Фондация за мир" нареди България на 130-о място сред най-провалените държави. Това е положението. Когато се забие целият държавен ресурс само в един сектор, се получават тежки дисбаланси в социално-икономическото развитие на страната. Иначе магистралите са прекрасно нещо. Но на фона на драмата, която вилнее около тях, тези магистрали водят за никъде.
http://www.dnes.bg/obshtestvo/2012/1...e-niama.175310
Коментар
-
Първоначално изпратено от kotara22 Разгледай мнениеАко беше раздал парите на хората.....следващите 3г .....вече щяхме дасме извън класациите на стабилен финансов рейтинг и щяхме да затънем с двата крака.....А тия каде просят.....защо неотидат на село да работят.....има пустеещи поляни колкото искаш....а и защоли пенсионерите нямат пенсии....каде отидоха техните спестявания за 40 г трудов стаж.....пак Бойко ги взе.....за всичко Бойко е виновен и Дянков.....след 50г ще имат паметници и нашите деца щеим поднасвт цветя.Да всички които сме десни според вас сме платени.....Не аз несам и бях пред парламента когато платените станишеви панкари докато той беше в москва провокираха митигът и полицията разпръсна протестиращите.И това ако е демокрация .....браво червени другари.
Десният зле си с българската граматика!
Коментар
Коментар