IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Политика (архив до 10.01.2013 г.)

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от коки Разгледай мнение
    [B][SIZE="4"]Парадът на слагачите
    Е, какви слагачи Човека просто има харизма и по-голямата част от електората все още избира него, за ваше съжаление комуноидке

    Коментар


    • Парадът на слагачитеБойкоманията излезе извън всякакви граници

      Вестник Банкеръ/ 26.12.2012 20:35

      Благоразположението на големите началници винаги се е печелело с дарове - къде по-големи, къде по-малки. Тези, които нямат шанса да се докоснат до височайшия управник, засвидетелстват предаността си към него по всевъзможни други начини - често залитащи към комедийния жанр. За нашия премиер Бойко Борисов подаръците са толкова много, че както сам признава, дори не ги отваря, а ги раздава на телохранителите си. Но има и такива, които задълго остават във фолклора и се коментират от цялото общество.

      Ликът на министър-председателя дотолкова е превзел съзнанието на редица знайни и незнайни наши съграждани, че те го превъплъщават във всякакви форми и материи, където и както могат - досущ като египетски фараон. Разликата е единствено, че към Борисов няма такова страхопочитание. Хората все още го назовават простичко бат Бойко.

      Та именно възхвалата на образа "бат Бойко" през тази година достигна своя апогей. (Какво ще ни предложи бъдещето, не се наемаме да гадаем.). Крак повлече новоизлюпеният активист на ГЕРБ Спиро Янкулов от Русе, който изтипоса лика на министър-председателя върху капака на своя стар "Опел Вектра". Бившият футболист Спиро бил

      негов върл фен

      още от времето му на състезател по карате. Но и като управник на страната Борисов си вършел добре работата и затова решил да изрази почитта си към него по нестандартен начин. А със задачата да изрисува ръководителя ни върху "Опела" бил натоварен местният художник Илиян Илиев.

      "Кефя се, като го карам, защото младите, като ме видят по светофарите и ми правят така - ок, ок. Младежите го обожават, радват се, а момичетата се снимат с него. Дори ми искаха колата за абитуриентските балове, но аз не я дадох, защото съпругата ми се сърди", обяснява русенецът.

      Е, има една поговорка "Бог - високо, цар - далеко", но в случая не е така. Седмица след като се похвалиха с рисунката на бат Бойко, Спиро и художникът бяха поканени в редиците на управляващата партия лично от депутата Пламен Нунев.

      Такъв късмет нямаше 46-годишният Тургай Юсеин от Кърджали. И той като Спиро сложи на капака на колата си ликът на Борисов и даже му тури за компания вътрешния министър Цветан Цветанов. В началото на декември обаче бе вкаран в Хасковския съд за наркотрафик. Навръх Никулден делото бе отложено заради нови свидетели, а Юсеин се закани да

      облепи цялата си къща с плакати на премиера

      и заместника му, барем се отърве от зандана. Дали този ход ще му помогне в спора с Темида, предстои да видим. Но ромският тартор Любомир Илиев-Къдравия от Костинброд, който беше арестуван през януари тази година като поръчител на три убийства, сполучи с подобна тактика и вече няма проблеми с правосъдието. Когато ченгетата нахлули в дома му, се натъкнали на многобройни рекламни материали на ГЕРБ, както и на плакати с Бойко Борисов. Още тогава враговете на Къдравия се усъмниха, че ще му се случи нещо лошо, защото той неведнъж е парадирал с връзките си из високите нива на управлението.

      Междувременно образът на министър-председателя продължи да се явява пред простолюдието по необичайни начини. Той грейна, изрисуван като графит, на един от най-модерните пътнически вагони на БДЖ. Творбата, разбира се, бързо стана хит в редица интернет форуми. Впоследствие се оказа, че въпросният вагон често пътува до Румъния и Турция и "разнася" славата на Борисов отвъд границите на държавата. Само дето художникът остана неизвестен и няма как да обере лаврите от труда си. Иначе току-виж станал поредния с членска книжка на ГЕРБ.

      Къде наистина, къде на шега, обичта към Бойко Борисов роди и идеята ликът му да се постави върху банкнотата от 50 лв., от която сега ни гледа Пенчо Славейков. Дали пък обществото ни се модернизира и иска да замени старите хора и идеали с нови? "Славейков е народен поет, будител и просветител, но това е било много отдавна", пишат интернет потребители в коментарите си. Някои дори се чудят какво чак толкова е направил поетът за съвременна България. Други се аргументират защо точно

      бат Бойко трябва да е на петдесетачката:


      "Вижте какъв героичен образ има", "Малко ли направи човекът, вижте какво метро имаме, най-хубавото в Европа", и т.н. Както се казва, съвсем ще си е на място редом до Петър Берон, Стефан Стамболов и Алеко Константинов.

      Освен тези наши съграждани, обладани от личността на премиера, има и други, които печелят на гърба на "началника" и продават неговата слава. Безспорен "удар в десетка" в това отношение е прословутата вафла "Бойко Борисов", която тази пролет предизвика фурор в магазините във Велико Търново, а по-късно превзе и цялата държава. Всеки иска да "схруска" Борисов, а и удоволствието е само 32 стотинки. Производител на десертчето е фабриката на бившия международен рефер, а сега съдийски наблюдател на УЕФА Ичко Лозев. Преди време той пусна на пазара и вафли "Христо Стоичков". Новатор е човекът, не може да му се отрече.

      Вафлата "Б.Б.", изглежда, е подсладила живота и на семейството на Делян Добрев при избора му за министър на икономиката, енергетиката и туризма на мястото на отстранения Трайчо Трайков. Мълвата в Хасково (откъдето е Добрев) гласи, че близките на новия министър веднага реагирали на хубавата новина и почерпили съгражданите си от квартал "Илинден" с емблематичния десерт. Как по-добре да засвидетелстваш благодарността и почитта си към министър-председателя?

      В интерес на истината, хранително-вкусовата промишленост не е новост за премиера. Миналата година пазарът ни зарадва с нискоалкохолното коктейлно плодово вино с марка "Борисов". По-преди пък находчиви търговци създадоха запалки с фенерчета, които светят с лика му, а също така и матрьошки с неговия образ. Меракът обаче на друг фабрикант да прави

      чорапи "Бойко Борисов"

      бе попарен. "Оня ден дойде едно писмо от някакви хора - чорапи да произвеждат с моето име. Написах им едно голямо "Не", обяви публично министър-председателят.

      Бизнесът си е бизнес, ама слабостта към големите фигури понякога носи и неприятности. Неотдавна столичният общински съветник от Синята коалиция Вили Лилков поиска от кмета Йорданка Фандъкова да издаде заповед, с която да задължи общинските чиновници да премахнат от работните си места портретите на Бойко Борисов. "Портрети, календари и символи в офисите на администрацията издават политическа ангажираност, а не неутралност. В много от канцелариите хората приемат това като поведение и начин на изразяване на политическа принадлежност", изтъкна Лилков. Според него става дума за грубо нарушаване на Закона за държавния служител и Конституцията на България от страна на администрацията на Столичната община. Допустимо било в публичните части на държавните и общинските учреждения да се поставя само националният флаг, националният герб и флагът на Европейския съюз.

      В отговор Йорданка Фандъкова обеща да се обърне към чиновниците с молба да не дразнят излишно хората. Само че как да стане това, след като всяка година управляващата партия ГЕРБ раздава календари, тефтери, химикали и други новогодишни подаръци с лика на премиера, но не отпуска допълнителни средства на служителите за покупка на такива офис принадлежности? Така, волно или неволно, се получава като в онази стара градска песен

      "а портретът от стената само ме следи..."

      "Следи" не само дребни писарушки, ако се съди по репортажа на германската телевизия ARD за правосъдния министър Диана Ковачева. Видеото, чиято цел бе да покаже работния й ден, започва с едър план върху календар на ГЕРБ с лика на Бойко Борисов, поставен на видно място на бюрото на Ковачева.

      Името "Бойко" предизвиква силни емоции дори и когато не е свързано с министър-председателя. Площадът в София срещу болница "Пирогов" до неотдавна носеше точно това название, но по настояване на сините съветници в местния парламент бе преименуван на "Епископ Константин". Причината - асоциацията, която много хора правеха с предводителя на правителството, нищо че възловото място се казва така още от средата на ХХ век. Как и на кого е било кръстено, не е съвсем ясно. Твърди се, че има някакъв Бойков връх и свързан с него хайдутин. Друга версия гласи, че през 1952 г., след като на комунистите не им вървяла колективизацията, тръгнали с бой да я налагат и оттам - "Бойко".

      Когато говорим за всевъзможните начини за почитане на Бойко Борисов и необичайните дарове, които получава, няма как да пропуснем неговия рожден ден. Паметната дата е 13 юни. Тогава пред дома му и пред кабинета на "Дондуков" 1 се оформя истински керван от депутати, министри, кметове, общественици, спортисти, актьори... Първият дар, изпратен през тази година в Банкя от благодарни фермери, бе

      теленцето Станишко

      Шефът на митниците Ваньо Танов пък подари на Борисов далекоглед, "за да вижда сам всичко". Списъкът може да бъде продължен с кирка с червена панделка от министър Делян Добрев, макет на пътен възел на Околовръстното от Лиляна Павлова, ножица за рязане на ленти от Томислав Дончев, протектори от президента Росен Плевнелиев - "като играе футбол, да не го ритат по кокалчетата", и още много, много други. Тортата магистрала, донесена от депутатите на ГЕРБ и украсена с валяк и багерист, обаче бе най-внушителна.
      http://banker.bg/?Channel=3&Category=77&Article=472180
      Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

      Коментар


      • Според шефа на софийското бюро на фондация „Конрад Аденауер“, много негови приятели от Германия идват в България с нагласата, че посещават най-бедната страна в Европейския съюз. "Притесняват ме несгодите на възрастните хора, които не са сред посетителите на лъскавите молове и ресторанти“, констатира по-нататък шефът на българското бюро на германската фондация. За разлика от възрастните българи германските пенсионери са основна целева група за рекламния бизнес във Федералната република, защото именно те са хората с пари.

        Нашествието от Изток
        Роми от Източна Европа протестират в центъра на Есен срещу грозящата ги екстрадиция

        Сред събитията в България през 2012-та година с отзвук в Германия д-р Арндт посочва продължаващото преселение на български роми към Западна Европа. Този проблем наистина става сериозен и със сигурност ще се засили през 2014-та след пълното отваряне на пазара на труда за българските и румънските граждани. Столипиново не е представително нито за Пловдив, нито за България, казва германският експерт и добавя, че засега усилията на Германия са насочени главно към спиране на ромската емиграция от Македония и Сърбия.

        Коментар


        • 27 846 българи с влог над 100 000 лева
          Групата на богаташите е набъбнала със 7000 за последната кризисна година
          Публикувано: 9 окт. 2012, 19:59 | Обновено: 9 окт. 2012, 19:59
          Разпечатай
          прочитания: 117 | коментари: 11
          София, България

          27 846 са богатите в страната. Това е броят на депозитите на граждани на стойност над 100 000 лв., сочат данни на БНБ. Само за една година броят на тези влогове е нараснал с около 7000, а общата сума на натрупаните пари в тях е скочила с над 1,3 млрд. лв. Тези 27,8 хил. души държат 20% от всичките спестявания в страната, сочат данните на БНБ.

          Спестяванията на средната класа нарастват доста по-бавно. Влоговете на стойност между 20 хил. и 100 хил. лв. са 287 хил. Това са хората, които би трябвало да движат потреблението в страната, защото имат достатъчно пари да финансират сами част от цената на жилище или пък да си купят нова кола. Именно те трябва да се почувстват финансово стабилни, за да започнат да харчат и да повишат потреблението в страната, смятат икономисти, пише “Стандарт”.

          Спестяванията на тази средна класа са нараснали с 1,4 млрд. лв. за година, или съвсем малко повече, отколкото са натрупали най-богатите 28 хил. българи. Средната класа държи около една трета от спестяванията в страната. Но много от парите във влоговете са получени от продажба на апартаменти, ниви или на семейния бизнес. Не всички притежатели на депозити са забогатели, а просто са превърнали част от семейното имущество в пари, като се има предвид, че много продават бизнеса си, защото е закъсал.

          В още близо 12 млн. депозити има 14,6 млрд. лв., но там сумите на всеки влог са доста по-малки и са достатъчни да покрият разходите на семейството за няколко месеца, ако например уволнят някой от съпрузите. Общата сума на тези по-малки депозити нараства с 1,1 млрд. лв. за година. Явно и хората с по-малки възможности се стараят да спестяват.

          Коментар


          • http://www.blitz.bg/news/article/160727

            Коментар


            • Прекрасен хотел е Рила- 2000 по 5 лева са

              Коментар


              • http://www.blitz.bg/news/article/163815

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                  А КАКВИ ДЕПОЗИТИ ИМАТ 2300000 ПЕНСИОНЕРИ ТРОЛЕ С МИЗЕРНИТЕ СЕ ПЕНСИИ, А ЦИГАНИТЕ ОТ ГЕТАТА ИМАТ ЛИ, А БЕЗРАБОТНИТЕ МЛАДИ ХОРА. ИМАТ ГОСПОДАРИТЕ ТИ ОЛИГАРСИ И ИЗЕДНИЦИ- КОМУНИСТИЧЕСКИ ИЗЧАДИЯ И КЛОНИНГИ- ДОКАРАЛИ БЪЛГАРИТЕ ДО ПЪЛНА МИЗЕРИЯ
                  Еееее, не така остро за ГЕРБ бе Кире, за другите съм съгласен. Я кажи х-л Рила на ква цифра са, ама и нещо повече така от кухнята, дивидентчета има ли нищо подробно не ми пишеш на лични и трябва да гадая да го е*а

                  Коментар


                  • А КАКВИ ДЕПОЗИТИ ИМАТ 2300000 ПЕНСИОНЕРИ ТРОЛЕ С МИЗЕРНИТЕ СЕ ПЕНСИИ, А ЦИГАНИТЕ ОТ ГЕТАТА ИМАТ ЛИ, А БЕЗРАБОТНИТЕ МЛАДИ ХОРА. ИМАТ ГОСПОДАРИТЕ ТИ ОЛИГАРСИ И ИЗЕДНИЦИ- КОМУНИСТИЧЕСКИ ИЗЧАДИЯ И КЛОНИНГИ- ДОКАРАЛИ БЪЛГАРИТЕ ДО ПЪЛНА МИЗЕРИЯ

                    Коментар


                    • Банкерът Мартин Заимов посочи, че очевидно има много хора, които не са много бедни

                      „Над 500 000 българи притежават банкови сметки от над 10 000 лева”, заяви банкерът Мартин Заимов пред Нова ТВ. Това обаче не показва голямо богатство на хората, тъй като представляват само техните спестявания, видими от банковата система.
                      Заимов посочи, че очевидно има много хора, които не са много бедни. Според цитирани от него данни растежът на депозитите в банките е с над 30% за последните две-три години.
                      http://www.livenews.bg/Polovin-milio...000-leva-42051
                      Заслуга на ГЕРБ! по време на криза народът спестява и харчи яко по курортите ни.
                      Зимните ни курорти ще се пукат по шевовете за празниците. Хотелите в Банско, Боровец, Пампорово, Велинград, Сандански са почти на 100% резервирани за Коледа и Нова година, и то от българи

                      http://www.standartnews.com/biznes-t...te-170803.html
                      Last edited by 4un4o; 27.12.2012, 23:01.

                      Коментар


                      • http://www.youtube.com/watch?v=lngcvjpun-I
                        ТОВА СА ГОСПОДАРИТЕ ВИ КАТО МЛАДИ НАЛИ

                        Коментар


                        • http://www.youtube.com/watch?v=dyJSEH2Boho
                          СПОР НА КОМУНИСТИ И БОЛШЕВИКИ

                          Коментар


                          • https://www.facebook.com/photo.php?f...1&theater:eek:

                            Коментар


                            • [Тази статия е част от съдържанието на вестник Капитал] 185 21 дек 2012, 14:58, 21854 прочитания
                              Богатството не е безплатно удоволствие
                              Икономистът Георги Ганев пред "Капитал"
                              Илин Станев

                              Препоръчване (59)
                              LinkedIn
                              Twitter
                              [Изпращане по email] Email

                              Георги Ганев

                              Георги Ганев
                              © Цветелина Белутова
                              Още по темата

                              Иван Кръстев: Растежът на българската икономика ще зависи изцяло от качеството на институционалната среда

                              Част от проблемите, които България в момента преживява, са резултат от некачествена медийна среда, коментира политологът на Годишната среща на бизнеса с правителството
                              3 дек 2012

                              Живеем в ситуация, над която нямаме контрол

                              Социологът Зигмунт Бауман пред "Капитал"
                              16 ное 2012

                              Тази криза е политически най-тежка

                              Позиция
                              13 дек 2011
                              Линк досие

                              ГЕРБ

                              На 16.11.2006 г. инициативен комитет от 60 души приема ...
                              Цялото досие


                              Профил: Ако Нурел Рубини е икономистът на мрака заради постоянните си прогнози, че светът а-ха да се срути (или поне да изпадне в рецесия), Георги Ганев трябва да е икономистът на светлината. Гоги, както е известен сред по-близките си, винаги намира някакъв позитивен ъгъл, малко дразнещ подход за песимистично настроения българин. Но дори да не сте съгласни с неговите либертариански възгледи или с някой извод, опровергаването му не е лесно. Той ще ви посрещне с тон аргументи и цифри, които за жалост няма как да се съберат на страниците на вестника.

                              Понастоящем Ганев е програмен директор по икономически въпроси в Центъра за либерални стратегии, преподава в Стопанския факултет на Софийския университет. Той е доктор по икономика от Washington University в Сейнт Луйс, Мисури. Ганев вероятно ще пропусне да ви каже, но е бил асистент на носителя на Нобелова награда за икономика за 1993 г. Дъглас Норт.

                              Да започнем позитивно. Как се чувстваш като човек, който е стигнал стандарта на гърците?

                              - Той тях или те него? Реалността е, че гърците в момента бързо разбират всъщност колко не са толкова богати, колкото си мислеха, а не че българите забогатяват много бързо. Но разликата между двете страни наистина се свива. В сравнение с динамиката на доходите в Гърция, не с нивата, ние изглеждаме доста добре. От началото на кризата сме вдигнали цели два пункта спрямо средното в Европа – от 44 на цели 46%, докато Гърция е спаднала с около 15-ина пункта. Ако продължат, ще се изравним, да.

                              Признак на какво са този тип правителствени анализи? Растеж с един процент е просто стабилност, при това на ниско ниво. Ясно е, че няма как по време на криза да растем бурно, но изтъкването на стабилността като сериозен успех не е ли малко пресилено?

                              - Те показват, че колкото повече наближават изборите, толкова по-отчаяно се търсят някакви причини хората да ги преизберат. Като това правителство не прави изключение. Любопитното в случая обаче е сравнението с чужбина. За нас е много характерно да се сравняваме с другите. Някак си те ни дават самочувствие и увереност и съответно се изпъкват тези сравнения, в които ние сме водещи.

                              Издигането на стабилността в политически фетиш наистина е пресилено. От макроикономическа гледна точка естествено няма нищо по-добро от стабилността. Но това не е основание да бъдеш преизбран. Четири правителства, които бяха в коренно различни идеологически и политически конфигурации, удържаха тази стабилност. Така че няма причина сега да смятаме, че ако сменим тези управляващи с други, това ще промени драстично ситуацията.

                              Нито управляващите имат много визия, нито опозицията. Може би ни готвят изненада и ще ни залеят с някакви позитивни новини преди изборите. Но засега ни е обхванало някакво гледане назад. Както изглеждат нещата, ГЕРБ ще критикува с четири години назад, а опозицията - просто направеното през последните четири години. На този фон стабилността е аргумент.

                              Може би това се дължи на липсата на нов играч. Досега не е имало избори, в които не се очертава такъв. През 2001 г. беше Симеон Сакскобургготски, след това изникна "Атака", после ГЕРБ. Вярно е, че и сега има технологично време това да се случи, но не виждам предпоставки. Въпреки че в партията на Меглена Кунева има нови хора, но има и добре познати от други времена. Тя може да се позиционира като нещо смислено, но не и революционно ново.

                              Някои могат да кажат, че това е добре - появата на нови играчи показва не особено стабилна политическа система, т.е. някаква лабилност. Тя обаче дава и някаква нова енергия.

                              Не си много съгласен с мнението, че в България стандарта на живот не се подобрява, или, както биха казали доста хора, да, стабилни сме, но стабилно бедни.

                              - Да, това е стереотип. Психологическото изживяване, че сме бедни, си отива много по-бавно от самата бедност. България след всички тези кризи и при очевидния факт, че животът на немалко хора е труден, е сред по-богатите страни в света. Средният доход на българите по покупателна способност ги поставя в такава категория, че 78% от човечеството живее в страни, в които средните доходи са по-ниски. Това означава, че средният китаец е все още по-беден от средния българин въпреки възхода на страната (в Шанхай може и да са по-богати, но там живеят малка част от китайците).

                              Между другото изобщо не знаем с кого се сравнява българинът, за да заключим, че тук нещата не вървят. Преди знаехме – в сравнение със "Запорожец" и "Лада" изглежда прилично. Сега обаче се сравняваме с BMW, при което нашият почти чисто нов Opel не изглежда чак толкова добре. Така че може да се е изместил самият ни фокус.

                              Друга възможност, която за мен е много по-важна, е опазаряване на икономиката, което неизбежно се случва през последните 20 години. Материалното благосъстояние, което се създава сега, е много по-високо отпреди, но богатството не е безплатно удоволствие. Цената на това удоволствие е увеличена несигурност и усещане за неравенство. Самото осъзнаване, че става въпрос за увеличена лична несигурност и отговорност, за много хора е сериозен психологически стрес, при който те се чувстват длъжни да търсят някаква заплаха, дори когато нещата вървят добре. Този тип стрес е неочакван за много българи и те трудно се справят с него. Поради което изживяват нещата като не особено позитивни въпреки материалния напредък.

                              Трета и немаловажна хипотеза е, че с промените през 1989 г. немалка част от населението, хората в техните 40 и 50 години, в разцвета на силите си, които очакваха да достигнат върха на материалния си статус, след промените изведнъж се срутиха. Те нямаха време да се приспособят в новата пазарна среда, а след това пенсионната система, която беше тотално опоскана през 90-те години, просто ги предаде. От демокрацията те наистина получиха мизерия.

                              Последната категория са хората, които чисто идеологически не могат да се съгласят, че моделът на развитие на България е устойчив. Те дори и да видят някакво подобрение, са убедени, че това не може да продължи и в един момент всичко ще се срине. И кризата идва много навреме да потвърди тези опасения. Алтернативата, в която те вярват, е стандартният марксически модел – електрификация плюс индустриализация. И тъй като това спря, те смятат, че нещата отиват към провал. В интерес на истината те имат някакъв основателен исторически спомен, тъй като именно тази политика, без да говорим за съпътстващата цена, е довела до сериозно развитие през 50-те и 60-те години. Тогава видимо е имало развитие, а сега тук някакви си финанси, услугички и дребни индустрийки, които по марксисткия модел изобщо не се броят като продукт.

                              Всичкото това, като го съберем, може би ще получим някаква идея защо хората смятат, че се развиват толкова зле нещата.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от kat123 Разгледай мнение
                                А какво става с подчинените ти, да не си ги пратил на трудовата борса.........нали много ти вървеше бизнеса при управлението на ГЕРБ......... Защо си се прехвърлил на валутния пазар...?
                                На валутният пазар съм от 2005 г. Замених компютърните игри с форекс търговията. и чата. Какво да правя със свободното си време? Днес изкарах доволно. увеличих акаунта с 0.6%

                                Коментар

                                Working...
                                X