IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Да се забранят ли печките на дърва в градовете ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

    Имам приятел, който е лекар в Чехия. Вместо саниране, държавата стимулира подмяната на котлите на твърдо гориво с такива на пиролиза, пелети, газ или климатици Раздаде им и филтри за комините.
    После поставиха измервателни уреди във всеки квартал и промениха някаква градска наредба - при висока нива на праховите частици, глобяват целия квартал. Доколкото съм запозната, след първите няколко глоби, голяма част от обитателите се възползваха от стимулите /след малко кютек/.
    Вярно е, че не можем да се сравняваме с "евреите на славянството", ама може да са направят някакви опити в тази насока.
    ох, тнм, то звучи прекрасно, ама как да стане? Та ние в центъра на София имаме рушащи се сгради и на никой не му дреме, камо ли пък да се глоби някой, ти искаш цял квартал да глобели, щото било високо нивото на замърсяването - няма как да стане у нашенско, тук сме дис селски тарикати, вродено ни е. Та нали най-българската поговорка е:
    Акъл не ща, пари ми дай
    Такова е положението в Татковината, обичам си я, но идиотите в нея са прекалено много, ама наистина прекалено много и все повече се замислям за чужбина (едва ли някога ще го направя, само си говоря(. Гадно и тъпо е, че никой не мисли за децата си, а само за собствения си рахат - тези пари, дето сега ги е "спестил" с горенето на боклуци, утре ще ги дава за здраве - това е тъжната истина, която никой не иска да чува. Ама нали сме софиАнци и всичко ни е позволено - "само веднъж да дойда, само туй ми е зора"... Гадна история!
    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

    Коментар


    • Връща ми се, момче, връща ми се, нали затова ви го пожелавам и на вас - да рахатясате и вие - мен ми пушат достатъчно много "бедни" и "социалнослаби" с имоти за по 200-300К евро... А децата си ги заведи до комина и им дай да диша, да дишат, да си пълнят дробчетата с л@йната, които излизат от него, за д аси набиете в кратуните, че така вредите основно на себе си и децата си, защото е повече от ясно, че това, че вредите на другите, не е нещо, което ви вълнува.
      П.С. Таралясниците в София също трябва да се забранят, за д ане ме обвините в пристрастност. Здравето на децата е над всичко, ане после да ми ревете с некви тъпи кампании да помогнем за поредното детенце, станало жертва на малоумните си родители.
      Със здраве и от здраве да не се отървете, ама от дима - дано е по-скоро, но чипаааа, чипааааа, той пречи...
      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
        Въпреки че тук немалка част от пишещите, които много уважавам, особено в една друга, по-Арна тема, са добри познвачи на историята и народопсихологията (най-малкото са чели Хаджийски ), то твърде често те забравят една велика реплика на един много отричан от комунистическата история политик - "кръволока" Ляпчев. Та той произнася знаменитото и познато на всички:

        Со кротце, со благо и со малце кютек

        Това, последното за кютека е нещото, което твърде често се забравя. Като юрист знам, че тези школи (за лошото в човека) са отречени отдавана, като се търси все пустото му добро и как всички сме били агънца, ама на, нещо ни стане, та станем вълци, а то по рождение сме си били такива.
        Та човекът населяващ територията България не е лош изначално, но изначално си е дис селски тарикат и ако не му наложиш сериозна заплаха от "кютек" , все ще шикалкави и ще си намира причини, че точно сега не е моментът и точно той не е основният проблем на държавата - народопсихология, какво да я правиш...

        Затова и всякакви стимули са безсмислени - от тях ще се възползват единици - енергийната ефективност е типичнич пример - преди държавата да започне насила да им лепи стиропорите безплатно, под гръмкото название "саниране", единици бяха блоковете, дето се възползваха от грантовото финансиране достигащо до 75%, ако не ме лъже паметта. Не ще да се мине българина и да си разваля рахата, пък и пара да дава - той да не е проЗ, пък и беден, беден, основно ментално беден и такъв и ще си остане.

        Такива ми ти работи - ако държавата не се намеси със забрани, стимулите ще са поредното преливане на пусто в празно, при които "некои хора направИха много пари"... А на всички привъженици на кюмюра и дрЪвата им пожелавам децата им все в такива региони да живеят, че да рахатясат на макс - гаден съм, но на зла круша, зъл прът
        Имам приятел, който е лекар в Чехия. Вместо саниране, държавата стимулира подмяната на котлите на твърдо гориво с такива на пиролиза, пелети, газ или климатици Раздаде им и филтри за комините.
        После поставиха измервателни уреди във всеки квартал и промениха някаква градска наредба - при висока нива на праховите частици, глобяват целия квартал. Доколкото съм запозната, след първите няколко глоби, голяма част от обитателите се възползваха от стимулите /след малко кютек/.
        Вярно е, че не можем да се сравняваме с "евреите на славянството", ама може да са направят някакви опити в тази насока.
        Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
        Мечо

        Коментар


        • Грую Груев написа:
          "........"... А на всички привъженици на кюмюра и дрЪвата им пожелавам децата им все в такива региони да живеят, че да рахатясат на макс - гаден съм, но на зла круша, зъл прът ...."
          • Аз се отоплявам със дърва и благодаря за пожеланието.
            В такива случаи хората отвръщат : Да ти се връща.
            Аз бих ви казал: От всичко написано до тук, нищо не си разбрал Гюро.
            Успех!

          Коментар


          • Въпреки че тук немалка част от пишещите, които много уважавам, особено в една друга, по-Арна тема, са добри познвачи на историята и народопсихологията (най-малкото са чели Хаджийски ), то твърде често те забравят една велика реплика на един много отричан от комунистическата история политик - "кръволока" Ляпчев. Та той произнася знаменитото и познато на всички:

            Со кротце, со благо и со малце кютек

            Това, последното за кютека е нещото, което твърде често се забравя. Като юрист знам, че тези школи (за лошото в човека) са отречени отдавана, като се търси все пустото му добро и как всички сме били агънца, ама на, нещо ни стане, та станем вълци, а то по рождение сме си били такива.
            Та човекът населяващ територията България не е лош изначално, но изначално си е дис селски тарикат и ако не му наложиш сериозна заплаха от "кютек" , все ще шикалкави и ще си намира причини, че точно сега не е моментът и точно той не е основният проблем на държавата - народопсихология, какво да я правиш...

            Затова и всякакви стимули са безсмислени - от тях ще се възползват единици - енергийната ефективност е типичнич пример - преди държавата да започне насила да им лепи стиропорите безплатно, под гръмкото название "саниране", единици бяха блоковете, дето се възползваха от грантовото финансиране достигащо до 75%, ако не ме лъже паметта. Не ще да се мине българина и да си разваля рахата, пък и пара да дава - той да не е проЗ, пък и беден, беден, основно ментално беден и такъв и ще си остане.

            Такива ми ти работи - ако държавата не се намеси със забрани, стимулите ще са поредното преливане на пусто в празно, при които "некои хора направИха много пари"... А на всички привъженици на кюмюра и дрЪвата им пожелавам децата им все в такива региони да живеят, че да рахатясат на макс - гаден съм, но на зла круша, зъл прът
            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Trakatrak' Разгледай мнение

              Чиче, палетите прогресивно гориво, как да го забраниш като не цапа толкова. Проблемът е във въглищата, което се оправя с акциз. Дървата пък трябва да се продават след едногодишно съхнене. Но трудно ще стане тази регулация. На село местните си спомнят, че навремето се запасявали с дърва за години напред. но вече нямат тая възможност. А със забрани нищо трайно нема се получи. Поне до студения ядрен синтез или нещо подобно. Имаше тук такава тема, ама потъна.
              Преди да се пристъпи към каквато и да било забрана, трябва да се даде възможност на хората сами да поискат промяната - т.е да бъдат стимулирани, ако изберат други начини на отопление.
              Вместо парите от Околна среда и Програмата за развитие на селските райони да се използват за глупости /реални пари за нереални неща/, да се помисли за такива проекти, които ще доведат до ползване на източници да отопление, водещи до минимално замърсяване - газ, ток, пелети ..
              Поемането на разходите за първоначалната инвестиция при подмяна на отоплителната инсталация от тези програми /не някакви си 20%/ може действително да доведе до намаляването на отделените прахови частици.
              Ако има отказ от ползването на такива облекчения, едва тогава да се престъпи до налагане на глоби и забрани.
              Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
              Мечо

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                уф, тракащия, точно ти си волунтариста с пухената завивка, заеВи
                Ти му викаш бап Иване, то търчи за... знаеш го лафа - ама много сме велики българите, когато се опре до това, да не се секне някакъв ракатлък. От 10 кладенеца вода ще донесе, като основните мотиви са 2:
                - е, баш на мене ли, нямаше ли някой друг, дето да хванат- вижте циганите/политиците
                - ама а съм беден, нека мислим за бедните, ама и вие можете да станете бедни един ден и т.н. - т.е. говорене на съвест

                Е, точно затова държавата няма да се оправи и все ще сме в киреча. Чипааааа, той е сбъркания, прекалената сЛободия и желанието да се прееВе държавата/другарчето е толкова силно заложено в българина, че само чувството за лично величие и неприкосновеност е по-силно.
                Жалко, а мислех, че еикономически форум това, пък то пак не можем да си надскочим еснафско-сЮрмашкото мислене...
                Това за пухената завивка не уцели, вълнена от Юск е, ама топли като пухена. Просто не ти е реалистичен подхода към проблема. Трябва се измисли нещо, което работи. Иначе с моя бронхит и аз страдам, та бегам от Големото село към по-малко. Но подходът е да се търси технологичен пробив. Другото нема как да стане. Не сме болшевики все пак. Айде, че излизам по ледилника.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Trakatrak' Разгледай мнение

                  Трябва се продават сухи дърва, но ще е по-скъпо - субсидия от държавата и общините. И бездимни въглища - когато ги изобретят. А ний-добре филтри за всеки комин. Дали има битови филтри???
                  Има.
                  Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                  Мечо

                  Коментар


                  • Импето е прав - общината не взема мерки. Не знам дали проучвания поне прави и разни модели за очистване. Но в София ми се струва, че колите са по-големия бич.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                      уф, тракащия, точно ти си волунтариста с пухената завивка, заеВи
                      Ти му викаш бап Иване, то търчи за... знаеш го лафа - ама много сме велики българите, когато се опре до това, да не се секне някакъв ракатлък. От 10 кладенеца вода ще донесе, като основните мотиви са 2:
                      - е, баш на мене ли, нямаше ли някой друг, дето да хванат- вижте циганите/политиците
                      - ама а съм беден, нека мислим за бедните, ама и вие можете да станете бедни един ден и т.н. - т.е. говорене на съвест

                      Е, точно затова държавата няма да се оправи и все ще сме в киреча. Чипааааа, той е сбъркания, прекалената сЛободия и желанието да се прееВе държавата/другарчето е толкова силно заложено в българина, че само чувството за лично величие и неприкосновеност е по-силно.
                      Жалко, а мислех, че еикономически форум това, пък то пак не можем да си надскочим еснафско-сЮрмашкото мислене...
                      Нормално е да мислим за хората, това е чудесно човешко качество.
                      Прав сте , че форума е и икономически. Явно има проблем , който трябва да се реши:
                      Създава се модел - включващ необходимия брой променливи.
                      Този модел се проиграва.
                      Извършват се необходимите корекции след проиграването му и отново се проиграва, ако е необходимо това се повтаря няколко пъти.
                      Извършва се подготовка за прилагане на този модел-Законодателни промени, наредби и т.н.
                      Въвежда се модела и се следи за спазването му.
                      Извършва се обратна връзка с цел подобряването на модела.

                      Коментар


                      • като забранят печките за дърва, ще паля огън в камината

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от sdar Разгледай мнение
                          Хайде стига с тези забрани, каот се забрани, тогава как ще се подпомагат социално-слабите с дърва и въглища за отопление?
                          По-скоро трябва да има някакъв контрол и регулации, да се въведе лицензионен режим за отопление на твърдо гориво и така да се следи за броя на топлещите се на твърдо гориво, като има и някакъв таван разбира се.
                          Трябва се продават сухи дърва, но ще е по-скъпо - субсидия от държавата и общините. И бездимни въглища - когато ги изобретят. А ний-добре филтри за всеки комин. Дали има битови филтри???

                          Коментар


                          • Хайде стига с тези забрани, каот се забрани, тогава как ще се подпомагат социално-слабите с дърва и въглища за отопление?
                            По-скоро трябва да има някакъв контрол и регулации, да се въведе лицензионен режим за отопление на твърдо гориво и така да се следи за броя на топлещите се на твърдо гориво, като има и някакъв таван разбира се.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Grosss Разгледай мнение

                              Във Банско ,Боровец и Пампорово и там ли зимата с климатици?
                              Ако не запалиш камината за гостите на хотелите, 1/5 от зимния туризъм ще отече към Алпите.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Trakatrak' Разгледай мнение

                                Чиче, палетите прогресивно гориво, как да го забраниш като не цапа толкова. Проблемът е във въглищата, което се оправя с акциз. Дървата пък трябва да се продават след едногодишно съхнене. Но трудно ще стане тази регулация. На село местните си спомнят, че навремето се запасявали с дърва за години напред. но вече нямат тая възможност. А със забрани нищо трайно нема се получи. Поне до студения ядрен синтез или нещо подобно. Имаше тук такава тема, ама потъна.
                                Във Банско ,Боровец и Пампорово и там ли зимата с климатици?

                                Коментар

                                Working...
                                X