IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво става в тази държава ?Къде живеем?

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Нищо лошо не виждам в това, тия квартали станаха пренаселени - имам преки наблюдения за "Лагера" - 4-5 коли (за един вход), които не се мърдат с месеци, същевременно се паркира по градинки и тротоари. Да се въведе една такса от 80-100 лева годишно за паркиране в тия квартали и прошляците да си разкарат непотребните брички от междублоковите паркинги.


    Първоначално изпратено от Ballomed
    Цената на паркиране в "жълтата зона" трябва да е най-ниската в сравнение с другите две, а освен това времето за паркиране ще е до четири часа, предвижда проектът.

    В предложението за "жълта зона" са включени още кв. "Изток", кв. "Гео Милев", кв. "Подуяне", ж.к. "Сухата река", ж.к. "Хаджи Димитър", ж.к. "Фондови жилища", ж.к. "Света Троица", ж.к. "Гевгелийски", ж.к. "Илинден", ж.к. "Разсадника", ж.к. "Красна поляна - 3", ж.к. "Сердика", ж.к. "Лагера", ж.к. "Белите брези", ж.к. "Хиподрума", ж.к. "Стрелбище", ж.к. "Гоце Делчев", ж.к. "Лозенец", районът около Южния парк, част от кв. "Хладилника".

    Според изчисленията на Центъра за градска мобилност реалната цена за репатриране на автомобил на наказателен паркинг е близо 76 лв., а сумата, която се събира от нарушителите в момента е 20 лв.

    Разходите по поставянето на скоба на автомобил са близо 17 лв., а заплащаната сума в момента е по-малко от 10 лв.

    http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2808311


    Честито на печалившите!

    Коментар


    • ДКВЕР+ЕРП=обир:


      http://www.varnautre.bg/politics/soc...81%D1%82%D0%B8

      Гражданско сдружение съди монополисти
      Граждани за Национален отпор срещу монополистите и контрол на администрацията - ГНОМКА, е новото гражданско сдружение, което си е поставило амбициозната цел да защитава правата на потребителите срещу монополисти като Е.он, ВиК и терекомуникационни компании. Това обяви днес във Варна председателят му Светослав Спасов. Той обяви "война" на монополистите като цяло, но говори най-вече за електроразпределителното дружество и за това как потребителите реално нямат права.


      "През тази година варненското електроразпределително дружество неправомерно е начислило гигантски сметки на стотици ужилени потребители", обяви Спасов. Затова сдружението подготвя искане за образуване на производство пред Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за извършване на сериозни нарушения от страна на лицензираното електроразпределително дружество в Североизточна България. Според думите му Държавната комисия за енергийно и водно регулиране изцяло е пренебрегнала дейността си като контролен орган и релно не върши необходимата работа. Той твърди, че в момента електромерите, за които има съмнения, че не отчитат правилно разходваната електроенергия, се дават за проверка в Унгария, а не в Института по метеорология у нас и то от дъщерно дружество на компанията. Това било основното нарушение, което комисията за защита на конкуренцията трябва да има предвид.




      "В сградата на Е.он има бележки, на които пише, че служител на фирмата, който открие нередности, ще получи допълнителна премия. Според мен това подтиква към манипулации", допълни Спасов.


      „Подадох молба до Административния съд за надписани сметки за ток и за нарушенията, които открих в общите условия в договора, но оттам след близо година ми отговориха, че като потребител нямам право да обжалвам общите условия”, сподели Румяна Георгиева, която е член на сдружението.


      Двама варненци, които присъстваха на пресконференцията, разказаха личните си преживелици. "Съседи ми се обадиха преди няколко дни, че мъже ровичкат нещо по електромера ми. Излязох навън и ги видях. Питах ги какво правят, а те ми обясниха, че свалят наред електромерите, защото имало някакви проблеми. Моят вече беше свален и бяха монтирали нов. После ми дадоха някакъв нечетлив протокол, в който се оказа, че пише, че е констатирано нарушение на общите условия на договора. Не зная какво значи това и не зная колко пари ще ме накарат да платя. Аз обаче не видях като са ми свалили електромера какви показатели е имал, нито за какви нарушения пише в акта", оплака се Атанаска Йорданова.


      "У дома ситуацията беше идентична. Мен ме е нямало като са свалили електромера. Получих някакъв акт, че електромерът ми не отчита правилно и трябва да заплатя 700 лв. Това е пълно безобразие. Електромерите на нашия етаж, както и навсякъде другаде, са в табло, което е заключено и запечатано. Аз по никакъв начин нямам достъп до него. Как да разбера, че наистина има проблем и не отчита правилно. Никой нищо не ти казва, после дай 700 лв. Каква е моята вина, ако наистина електромера не работи както трябва. Техници на Е.он са го монтирали и заключили. Те отговарят и за състоянието му, после обаче аз плащам", недоволстваше Енчо Петров.

      http://www.btv.bg/news/story/149018

      Шуменска фирма се оплака от Е.ОН в ДКЕВР

      Шуменска фирма се оплака в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, от това, че Е.ОН не изпълнява ангажиментите си по договора за пренос на електроенергия. Деян Начев е платил 18 000 лв. санкция, защото при проверка, Е.ОН установили, че пломбите на електромера на фирмата му са отваряни и отчетеният ток е с 68,2% по-малко от реалната консумация.

      "Трафопостът е заключен със специален ключ, който държат само служители на Е.ОН. Съответно и електромерът е заключен. И ключовете също са в служителите на Е.ОН. Ние нямаме никакъв достъп", обяснява Деян Начев.

      Електромерът е монтиран на трафопост зад стените на висока ограда в имот на друг собственик. Никой освен служители на Е.ОН не са имали достъп до устройството от деня на поставянето му, до днес. Освен това по таблото няма следи от взлом. Екипът на bTV видя как инкасатори отчитат консумираната електроенергия.

      "Ами как да минем, като са затворили трафопоста. Аз ключ нямам", каза инкасаторът.

      Минути по-късно екип на Е.ОН също не успя да се пребори с оградата. Бяха си забравили ключа.

      Според чл. 46 от Общите условия на договорите, Е.ОН трябва да осигури на потребителите достъп за визуален контрол върху показанията на електромерите. След санкцията, потърпевшата фирма е поискала, но не е получила такъв достъп. Действията на Е.ОН се ограничили единствено в изваждането на електромера върху трафопоста, но устройството си остава и до днес зад високата ограда в чуждия имот.

      От потърпевшата фирма са убедени, че електромерът е бил манипулиран от техници на електроразпределителното дружество, замесени в схема за измами на територията на област Шумен. В писмо до Е.ОН, Деян Начев пише, че групата манипулирала електромерите, а след това други служители на дружеството ходели да правят проверки и глобяват потребителите. От Е.ОН отричат да знаят за такава схема. Затова собственикът на електромера е сигнализирал ДКЕВР.

      "Да дадат становище за това дали Е.ОН са в правото си да ме санкционират с тази сума и дали може Е.ОН да си изпълни своите ангажименти, поне да имам достъп и контрол до средството за търговско отчитане", каза Диян Начев.

      От ДКВЕР назначиха проверка по жалбата и ще се произнесат в едномесечен срок.
      Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

      Коментар


      • По криволиците на закона.Ако магистратите се разследват за престъпления по служба, те ще се замислят дали да престъпят закона
        Казва адвокат Михаил Екимджиев за случая “Максим Савов” в интервю на Атанас Чобанов

        24 Април 2010
        Адвокат Екимджиев, разбрах че сте се наели да представяте Максим Савов пред Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) и че ще обжалвате това дело в Страсбург?
        Ние вече сме подали жалба към Европейския съд в Страсбург и само ще я допълним с това, което сътвори вчера (в четвъртък) Окръжният съд в Пловдив.
        Какво се случи на това дело? Имаше ли истински мотиви или пак минаха само с декларации?
        Това, което аз разбрах и което бе изтъкнато от съда като мотив, че имало опасност Максим Савов да се укрие, е, че лицето било нямало адресна регистрация в Пловдив, а само в Плевен към момента на задържането му първия път - на 13 януари.
        Добър мотив, няма що!
        Мотивът с адресната регистрация ми напомня сталинските и живковските времена, когато беше много тежко нарушение да пребиваваш в друг град, ако в рамките на 3 дни не си направил веднага адресна регистрация.

        Случаят със задържането под стража на Максим Савов е емблематичен за съзнателно неизпълнение на закона. Всеки, който поне малко разбира от право, съзнава, че се допуска драматична съдебна грешка. За съжаление, в България действа сбъркана „колегиалност”, при която една съдебна грешка, допусната при задържане под стража, „се поправя” с друга вече съзнателна „грешка”.

        За да се оправдае мярката за неотклонение, дори при очевидна невиновност, на подсъдимия се дава, макар и символична присъда, която „покрива” периода на задържането му. Това се прави, за да не може, ако бъде оправдан, той да съди държавата за месеците в ареста и за признатата неиздържаност на обвинението. В България има хора, които са осъдени не защото са виновни, а защото са били неправомерно задържани под стража.
        Това звучи като по Кафка – след като веднъж е задържан, той е виновен и трябва да бъде осъден...
        Да, на когото му харесва Кафка, на когото му харесва – Оруел. Примери в световната литература - дал Бог.
        Мислите ли, че има и някаква пряка или косвена връзка с това, че съдия Сотир Цацаров е похвален от министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов именно за своята дейност?
        Едва ли в конкретния случай има пряка връзка, тъй като не става дума за т. нар. „знакови дела”. Но не е изключено неведнъж демонстрираното от магистрати желание да се харесат на изпълнителната власт да е оказало косвено влияние и в случая с Максим.

        По-вероятно сме свидетели на провинциално, дребнаво, махленско заяждане, прикрито под авторитета на съдийските тоги и зад паравана на законови процедури. Тъй като около случая на Максим се разшумя и излязоха наяве гафове на местни съдии и прокурори, се задейства една криворазбирана солидарност и „колегиалност”: „ние, въпреки закона, няма да се оставим медиите или адвокатите на Максим, или приятелката му да ни въздействат. И ще направим не каквото ни повелява законът, а каквото сме си наумили, просто защото можем и защото няма да ни бъде търсена отговорност.”

        Горе-долу това е. Задейства се и една институционална отмъстителност и дори страх, че за първи път, поне в моя опит, гражданското общество се самоорганизира за протест по подобно дело.

        Приятелката на Максим – Ксения, има изключителна подкрепа във виртуалното пространство и тъй като около този случай лъсват дефектите в правораздаването – и ментални, и манталитетни, и капацитетни, ако щете, това определено не се харесва.
        Казвате, че магистратите са убедени, че независимо че престъпват закона, никой няма да им потърси отговорност?
        Да, за съжаление. Ако сумите, които държавата вероятно ще бъде осъдена да заплати на Максим Савов, могат да бъдат търсени от виновните за това магистрати по пътя на регресната отговорност, съдиите биха се замислили дали толкова лековато да прескочат законовите изисквания за обосновано подозрение за извършено престъпление, за наличие на категорични данни за опасност от укриване или извършване на друго престъпление.

        С други думи системният, дълбокият проблем на българското правораздаване е липсата на каквато и да е институционална отговорност на магистрати, които се изживяват като независими - не само от външни влияния, но и от закона.

        Никога не се разбира, че когато магистрат наруши закона съзнателно - а в България това се случва често - той извършва престъпление по служба.
        Тоест, в България не се санкционират престъпления срещу правосъдието, извършени от магистрати?
        В България категорично не се санкционират такъв тип престъпления по служба.

        Неотдавна видяхме как главният прокурор публично раздаде индулгенции за брутални действия на прокурора Роман Василев, носещи всички белези на престъпления по служба.

        Вместо да инициира наказателно производство срещу Василев, главният прокурор заяви, че не би поставил на карта кариерата на един магистрат и че Роман Василев просто се бил поизнервил.

        Ако това е стандартът, налаган от прокуратурата, би следвало да очакваме подобно развитие и по случая с Йордан Лечков, който е обвинен в престъпление по служба. Тогава главният прокурор би трябвало да прояви загриженост и за кариерата на Йордан Лечков, който е талантлив футболист и според някои - добър кмет. Още повече, всички знаем, че Лечков е доста темпераментен и бързо се пали ...

        Отчитайки неговия темперамент и талант, главният прокурор би трябвало да разпореди прекратяване на наказателното производство по същите съображения, по които отказа да образува наказателно производство срещу Роман Василев.

        Жалко е, че в случая „Роман Василев” беше даден ярък пример за това как законът не се прилага еднакво към всички и как откровени престъпления, извършени от прокурори, остават безнаказани.

        Това е изключително неподходящ сигнал към хората, от които се очаква да спазват закона и да уважават институциите. Само преди два-три месеца ЕСПЧ в Страсбург констатира, че престъпления, извършени от прокурори, у нас остават безнаказани - имам предвид делото за убийството на бившия прокурор Николай Колев, за което в Страсбург приеха, че дори при съмнения за подбуждане към убийство, не е имало кой да разследва тогавашния главен прокурор.

        Разговорът се води по телефона веднага след делото, на което Пловдивският окръжен съд остави Максим Савов още два месеца в ареста, без право да обжалва мярката за неотклонение “задържане под стража”. 27-годишният мъж, който дотогава никога не е извършвал каквито и да било закононарушения, е четири месеца в предварителния арест по обвинение за кражба на 484 лева от магазин, доказателствата за която се базират на несигурни и противоречащи си показания. Абсурдното задържане на младежа предизвика буря от негодувание по форумите в интернет.
        http://www.mediapool.bg/show/?storyid=164515
        [color=#BF0000]Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или ус

        Коментар


        • http://regal.bg/show.php?storyid=878510

          Храните и напитките в България поскъпваха въпреки кризата
          Автор: Еню Енев* 25 март 2010 , 2 коментара

          Фотограф: Екип на Регал
          Икономическата стагнация се почувства по-сериозно на пазара на бързооборотни стоки в България след средата на 2009 г. След май – през юни-юли, количествата и приходите, реализирани от търговията с хранителни стоки, вече са с над 4% по-малко от продажбите за същия период на 2008 г. Нехранителните продукти са имали тежко лято и за разлика от 2008 г., когато регистрират прираст в двуцифрени числа, след юни 2009 г. започва спад, който достига пика си през ноември. В същото време обаче почти няма бързооборотна категория, при която да не се наблюдават инфлационни процеси – факт, който показва, че въпреки кризата животът в България все пак е поскъпнал.

          Хранителни категории

          Въпреки сериозния спад от втората половина някои от хранителните групи като цяло са имали по-добра 2009 г. в количества продажби от предходната 2008 г. Такива са: млечните продукти и заместители +1.1% (прясно, кисело мляко, млечни десерти, сирене и маргарин), консервираните храни +2.4% (пастети, рибни консерви, месни консерви, консервирани ястия и зърнени закуски), както и снаксовете +2.0% (картофен и царевичен чипс, кексчета, солети, пакетирани ядки, солени бисквити и крекери, хлебен чипс и пуканки).

          " Снаксове

          Впечатление прави поведението на продажбите на снаксовете, което е противоположно на това на останалите хранителни групи. За разлика от тях прирастът на продажбите им спрямо 2008 г. започва още от самото начало на 2009 г. и продължава до края й, като е бил най-висок през февруари-март и юни-юли. Логика зад тези продажби, разбира се, има – в условия на намаляване на доходите на част от населението, по-евтините и бързи за консумиране продукти, макар и с по-ниско качество, като снаксовете, солетите, чип*са и консервите, често са предпочитани. Освен това хората предпочитат да се забавляват вкъщи, където примерно да гледат телевизия и филми с пуканки, ядки и пр. Този факт се потвърждава и от намаляващото значение като цяло за продажбите на хранителни продукти на хорека каналите: барове, ресторанти, кафенета, бюфети, сладкарници, както и магазините от типа алкохол/кънвиниент.

          Причина за добрите показатели на групата в най-голяма степен са ядките и хлебните чипсове (кубети, брускети и т. н.). Тези две категории имат ръст през цялата 2009 г. и най-голям през октомври и ноември. Периодът е започнал с ръст за солетите, чипса и пуканките, но съвсем не завършва така. През октомври-ноември чипсът има спад спрямо същия период на 2008 г. от 30.5%, пуканките – от 5.3%, а солетите – от 2%. С негативен ръст през цялата година са кексчетата и солените бисквити. Най-слаб за кексчетата е бил периодът около Нова година (–7%) в сравнение с 2008 г., а за солените бисквити – август–септември (–24.3%). Промяната на средните ценови равнища за групата на закуските следва тенденцията на промяната на общия индекс на потребителските цени, но остава на по-високи положителни нива от него. Средните цени за 2009 г. за този тип стоки са нараствали през цялата година и са се повишили общо със 7.8%. Ясно изразено е покачването на цените на чипса и солените бисквити, като средната цена на килограм чипс стига до 16.72 лв. през ноември 2009 г. (+5.2% за 2009 спрямо 2008 г.), а при бисквитите през септември средната цена на килограм е вече 8.03 лв. (+13.6 за 2009 спрямо 2008 г.). И при двете категории този ръст в цените е съпроводен със сериозен спад на общите реализирани количества, продължил до края на периода. Други категории с ръст на цените от тази група са кексчетата (+5.8%) и хлебните чипсове (+12.8%).

          В същото време пазарът на ядки и пуканки регистрира постепенно намаляване на средните цени на тези стоки, започнало от януари 2009 г. Въпреки това ядките са се продавали средно с 5.3% по-скъпо през 2009 г. и само пуканките реално са понижили цените си спрямо 2008 г. с 1.1% до 6.10 лв. за килограм.

          " Консервирани храни

          Групата на консервираните храни също се отличава с повишаване на цените. Стойностите на промяната им са по-високи от тези на индекса на потребителските цени, като за цялата 2009 г. поскъпването е около 10%. Средните цени на всички категории от тази група са се покачвали, макар и да имали различно пазарно поведение. Зърнените закуски, готови за консумация, и такива, изискващи допълнителна подготовка, са с ръст в продадените количества от съответно +21.4% и +24.6%. За първите ръстът в сравнение с 2008 г. е най-голям през зимните месеци, докато за вторите – в късната есен (октомври-ноември) 2009 г.

          Годината започва добре за месните консерви и пастета. Продажбите на консерви от месо са с прираст от +15.7% през януари и +9.1% през февруари-март. Пастетът е нараснал с 6.5% през януари и с 1.2% през февруари-март в сравнение със същите месеци на 2008 г. След май обаче и при двете категории започва сериозно покачване на средната цена, което е съпътствано с рязко намаляване на продадените количества. Продажбите в количество за месните консерви достигат най-ниски нива през август-септември -26.6%, а за пастетите през октомври-ноември -20.4%. Покачване на цените води до годишна инфлация от +15.8% за категорията консервирано месо и +15.6% при пастетите.

          Обратната връзка между ръст на цените и спад в продадените количества се вижда и при консервираните ястия и рибните консерви. Разликата с предходните две категори е, че при консервираните ястия процесът е започнал още от ноември 2008 г., като през 2009 г. е достигнал спад от -34.5% в продажбите. Пастетът не се различава много и обемите на категорията са намалели с -10% през 2009 спрямо 2008 г.

          Последният вид продукти от консервираните, който е включен в хранителния индекс на "Нилсен" – рибните консерви, също поскъпват през 2009 г. Това отново е съпроводено от спад в продажбите с едно изключение – април/май 2009 г., когато този тип консерви бележат ръст от +16% в продадени количества спрямо същия период на предходната година.

          " Млечни продукти

          Отделните категории млечни продукти като цяло са задържали почти същите нива на продажби, както през 2008 г., като по-силни са били месеците в началото и средата на годината. Най-успешна 2009 г. е била за млечните десерти и маслото, които имат положителен ръст в сравнение с 2008 г. през всички месеци.

          Ръстът при маслото в продадени количества е най-значителен през януари 2009 (+19.8%) и през август–септември (+18.2%). Маслото остава с ясно изразена сезонност на продажбите (с пикове в зимните месеци). То е една от категориите, при които средното ценово равнище постепенно се е покачило през 2009 г. с 3% и това не е повлияло негативно на продажбите. Точно това обаче се е случило с маргарина, който за удобство на анализа е включен в тази група, макар да е на растителна основа. Маргарините регистрират спад спрямо 2008 г. през всички периоди на 2009 г., който варира между 4% и 8%, но средните им цени са се повишили с 15.8%. Покачването на цените е започнало от февруари 2009 г. и е било съпроводено от сезонно понижение на реализираните продажби, но на нива по-ниски от тези през предходните години.

          При млечните десерти се отличава периодът януари–март, когато продадените тонажи са с над 50% повече в сравнение с тези от една година по-рано. Това е и единствената катогория от групата на млечните, която за 2009 г. има средно понижение на цените от 1.4%. То е съпроводено с около 30% прираст в продадените количества.

          За прясното и киселото мляко 2009 г. започва по-добре, отколкото свършва. И докато прясното мляко има ръст на продажбите за първите седем месеца с най-високи стойности от +20% за коледно-новогодишния период до +5.6% през юни/юли, то продажбите на кисело спрямо 2008 г. са били позитивни само в началото на 2009 г. След това започва спад от 1.25% през февруари, който постепенно стига до –5.2% през ноември. Цените на млякото (прясно и кисело) почти не се променят през годината или, по-точно казано, леко нарастват с +1.9% за прясното и +2.3% за киселото. При тази група стоки промяната на цените близко следва тенденцията на индекса на потребителските цени и средно за 2009 г. е около +3%.

          " Алкохол

          В противоречие с мнението, че при криза се набляга на твърдия алкохол, 2009 г. е била най-лоша именно за продажбите на концентрати – спад от 9.9% в количества. Разбира се, причините може частично да се крият и в увеличеното домашно производство и разпространение на нелегален алкохол. През всички месеци на 2009 обаче с изключение на април-май спадът е двуцифрено число – между 11% и 13%. Този спад в продадени количества спрямо 2008 г. се дължи в най-голяма степен на: българския коняк/бренди – 21.6%, ракията – 21%, водката – 16.5%, мастиката – 15.9%, българското уиски – 14.4%, българският джин – 10.1%, и бирата – 9.4%.

          Българският коняк/бренди през 2009 г. е бил средно с 13.6% по-скъп и през всички периоди на годината без октомври/ноември има сериозен спад в продажбите спрямо 2008 г. Двата пикови момента са –38.5% през юни–юли и +4.4% ръст през октомври–ноември. След достигането на най-високите ценови равнища за последните две години през февруари–март 2009 цените на произведените в България коняк/бренди започват да се понижават.

          Ракията показва стабилна тенденция на намаляващи продажби от средата на 2008 г., когато е започнало покачване на средните й цени. Проследен по месеци, негативният ръст е както следва: –19.1% февруари–март, –24% април–май, –25% юни–юли и –20% август, септември, октомври и ноември. Цените са достигнали своя връх през декември 2008 – януари 2009 г., след което са останали без промяна, и в резултат средното им покачване за 2009 г. е с +8.2%.

          Подобна е и картината при водката, при която нарастването на средните цени е приключило декември 2008 – януари 2009 г. и след това нивата са останали непроменени. Резултатът е +5.2% инфлация за категорията спрямо 2008 г. Продажбите обаче стабилно са вървели надолу, като негативният ръст е варирал от -11% до -20% през различните периоди.

          Поведението на пазара на бира се доближава до това на ракията и водката: постепенно увеличаване на цените от януари–февруари 2009 г., след което запазване на нивата и +8.2% средно поскъпване спрямо 2008 г. И тук относителната стабилност на цените през цялата година не помага за постигане на ръст и равносметката за бирата е с около 12% по-ниски продажби през пиковите месеци от юни до септември.

          Има обаче и алкохоли, за които 2009 г. е била по-успешна или поне са запазили почти същите продажби, както през 2008 г. Такива са вносните брендита/коняци +2.6%, вносната мастика +12%, вносният джин +5.1% и вносното уиски с почти същите нива на реализирани количества +0.6%. Първата половина на годината започва по-добре за повечето категории, като бренди/конякът даже има прираст от +19.6% през февруари-март 2009 г. При тази категория спадът в продажбите е съпроводен и от намаляване на цените, които за цялата 2009 г. са спаднали с 21.6%.

          Вносната мастика е все още малка категория, добре подкрепена от масирана реклама. Тя се отличава с едновременно увеличаващи се цени и продажби в количества. Това се дължи на продължаващата до края на 2009 г. тенденция на навлизане на нови за нашия пазар и средно със 7.6% по-скъпи продукти.

          Вносното уиски и джин са запазили сравнително същите нива на продажби през 2009 г. като тези от година по-рано. Вносното уиски обаче започва годината силно, с ръст около новогодишните празници от 27%, последван от силни февруари–март (+6.3% спрямо същия период на 2008 г.), за да завърши с –11% през октомври-ноември. Цените за категорията са сравнително стабилни, с нива по-ниски през април–май и август–септември. В резултат има леки дефлационни процеси, водещи до спад от –1.6% на цените в сравнение с 2008 г. Вносният джин от своя страна има по-слаб старт на годината и негативен ръст от –2% през януари, –6.4% през февруари-март, последван обаче от прираст от цели +23.4% през април–май и +11% през август–септември. Летният сезон, през който продажбите по принцип са по-силни, започва с понижение на цените, но след август те нарастват и ръстът, продължил до края на годината, довежда до общо +5.1% повишение в цените на категорията вносен джин.

          Общо взето, средната промяна на цените на алкохолните напитки е била по-ниска от тази на индекса на потребителските цени през по-голямата част от годината – от април до септември. След това обаче средните цени рязко са се покачили и през октомври–ноември инфлацията общо за алкохолната група е била +2.3%, а за цялата 2009 г. е +1.5%.

          " Безалкохолните напитки

          Безалкохолните напитки (сокове, студен чай, кафе и енергийни напитки) също започват добре годината, но после икономическата нестабилност се отразява негативно. Инерцията на ръста от 2008 г. продължава и в началото на 2009 г., когато за месеците от декември 2008 г. до януари 2009 г., февруари–март и април–май 2009 г. продажбите на групата са били съответно с от 6.5%, 1.3% и 0.1% повече от същите периоди преди година. След юни обаче (точно по време на сезона) продажбите на повечето категории в групата не са така високи, както предишното лято. Ръстът става негативен, като постепенно достига –10.3% през ноември. Резултатът в крайна сметка е –3.2% по-малко продадени количества безалкохолни напитки през 2009 г., но на средно с 2.4% по-високи цени от 2008 г.

          От отделните категории, включени към тази група, както и предната година се откроява студеният чай. Категорията остава единствена с положителен прираст през всички периоди на 2009 г.: от забележителните +64% през декември 2008 – януари 2009 до +11.4% през октомври–ноември. Средният ръст на продадените количества студен чай е +18%, а в същото време се наблюдава лек спад на средните цени от 1%.

          Друга категория с успешна 2009 г. в продажби в количества е кафето с общ прираст за годината от +1.7%. Годината е започнала силно за кафето с ръст от над 10% през януари, продължил и през февруари-март +6.8%, но април-май, август-септември и октомври-ноември са били по-слаби от преди година и ръстът е отрицателен – съответно -0.5%, -3.3% и -3%. Средните цени за категорията са растели до януари 2009 г., след което е започнала тенденция на постоянно и леко понижаване. Въпреки това до края на периода цените са останали на нива, по-високи от тези през 2008 г., и затова инфлацията за категорията е общо +3.6%. Към същото поведение на цените са се придържали и енергийните напитки, които в крайна сметка са останали на почти същите цени като през 2008 г. (+0.8% ръст). За разлика от кафето обаче след януари енергийните напитки са имали постепенно увеличаващ се негативен ръст на продажбите в количества, за да достигнат съкрушителните –21% и –20% съответно през август–септември и октомври–ноември 2009 г. В резултат през 2009 г. пазарът на категорията се е свил общо с 10%.

          При последната категория от тази група – соковете, се наблюдава класическа обратна зависимост между ръста в цените и продадени количества. От февруари-март, посоките на развитие на тези два показателя са точно противоположни: средните цени вървят плавно нагоре, средните продадени количества – плавно надолу. В крайна сметка резултатът за 2009 г. е с 6% по-малко продадени количества сокове на 2% по-високи цени.

          " Шоколадовите и

          захарните изделия

          Шоколадовите и захарните изделия успяват да запазят продажбите си в количества през 2009 на нивата през 2008 г. Все пак има лек спад от около –2%. Малкият процент на понижение се дължи предимно на месеците в края на годината – периодът, при които се наблюдава спад от –4.5% за август–септември и –4.6% за октомври-ноември спрямо същите месеци на предходната година. 2009 г. започва с ръст от +3.2% за декември 2008 – януари 2009. От февруари до юни количествата на продажби стагнират на нивата на 2008 г.

          Ценовите равнища в категорията обаче имат ръст за всеки период спрямо 2008 г. При това той е със стойности, по-високи от тези на промяната на индекса на потребителските цени, което средно за годината води до около 6% инфлация.

          Почти няма продуктова категория от тази група, при която да не е имало повишение на средните цени. Най-високо е увеличението им при шоколадовите блокчета +11%, като тези по-високи равнища са достигнати още към края на 2008 г. и са останали такива през цялата 2009 г. В същото време продажбите са продължили да падат през всички месеци на 2009 г. и са били средно с –14% по-малки от тези през 2008 г.

          Втората категория с най-голям ценови ръст на килограм са дъвките (+10.8%). За периода декември 2008 г. – май 2009 г. дъвките са имали прираст от +4% през първите два месеца, след което са останали на нивата от 2008 г. В края на годината консумацията им е намаляла с близо 6% спрямо предходната година.

          Течните шоколади също са с ценови ръст над 10%. Покачването на цените при тези продукти продължава без колебания вече две години, като през 2009 г. е било +10.7%. Нивата на продажби обаче падат след януари и през ноември средно са с –7.6% по-ниски от тези през 2008 г. Най-голям спад за продажбите на течни шоколади има от април до септември – от 9% до 11.4% в сравнение със същите месеци година по-рано.

          Сравнително висок ръст в цените за килограм, особено за период на криза, показват: шоколадовите бонбони +7.2%, сладките бисквити +6.8%, шоколадовите вафли +6.7%, кроасаните +5.9% и мюсли блокчетата +5.8%. След пика на сезонните продажби на шоколадови бонбони (декември 2008 – януари 2009) цените плавно са се спуснали надолу, но са спрели на нива, по-високи от тези през 2008 г. В същото време спадът в продадените количества е по-рязък и от 2.1% през февруари–март достига до 14.5% за октомври–ноември. Средно за годината спадът в продажбите на шоколадови бонбони е 4.6%.

          Сладките бисквити са една от най-стабилно продаваните категории през 2009 г. Продажбите като цяло остават същите като през 2008 г., със съвсем малки колебания. Общото им средно понижение през 2009 г. е само от –1.5%.

          Шоколадовите вафли се отличават с това, че имат по-добър завършек, отколкото начало на годината. Значителният спад на количествата продажби при тях започва от май 2008 г. и продължава до края на 2009 г., за да достигне средно -7.6%.

          За пазара на кроасани 2009 г. определено е била неблагоприятна. Значителното покачване на средните цени на килограм приключва още през септември 2008 г. Точно тогава обаче започва спад в продадените количества, който продължава до края на 2009 г. и достига -11.1%. За общия спад на категорията най-голямо влияние са оказали периодите август-септември (спад от -13.7%) и октомври-ноември (-16.7%).

          Зърнените блокчета са една от малкото категории от групата на захарните изделия, които са продължили да растат и през 2009 г. Ръстът е от близо 4% в продадените количества. Първата половина на годината е била запомняща се за тази категория с последователно намаляващ ръст: от +16.8% декември 2008 – януари 2009 г., +14.3% февруари-март до +6.1% през април–май в сравнение със същите периоди на 2008 г. Важно е да се отбележи, че при търговията със зърнени блокчета постоянно повишаващите се цени не са имали пряка връзка или негативно влияние върху обема на продажбите.

          Шоколадите са последната от по-важните продуктови категории в този индекс, чието поведение заслужава по-специално внимание. При тях покачването на цените и ръстът в продажбите приключват по едно и също време – през февруари 2009 г. Поради сезонността на търговията с тези стоки от средата на март продажбите започват да намаляват и за жалост слизат на нива, по-ниски от тези през 2008 г. Средно за годината инфлацията за категорията е +3.5%, а спадът на продажбите е 2.9%.

          * Анализатор в "Нилсен България"


          2 коментара
          koko Анонимен, 1 17/04/2010 18:02 18:02
          za6to vdiate o6te vsi4ko nali e kriza horata kak 6te pazyryvat taka samo vdigate kak ne kazahte 6te svalim ne6to primerno hlqb sirene i dr ili nekazahte da vdignete zaplatite da otvorite zavodi da rabotqt horata a samo vzemate na horata parite i kak da glasyva6 za nqkoi kato samo kragat i ni6to nepravqt horata pakbez pari ama vsi4ki obe6tavat kato stane vapros za glasyvane e nqma da stane

          krasimirvm Анонимен, 2 20/04/2010 07:14 07:14
          България си остава една бандитска и корумпирана държава , защо само народа ще носи бремето на кризата според мен цените на хранителните стоки трябваше да се замразят както се замразиха заплатите на обикновените хора , вноските покредите също да се замразят за определен период от време защото щеше да бъде справедливо всички еднакво да понасяме кризата и много много други решениятрябваше да вземе това правителство но не би ,битият бит другото го знаите .
          Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

          Коментар


          • НЯМА ЗНАЧЕНИЕ КОЕ ПРАВИТЕЛСТВО Е НА ВЛАСТ,7% СА "ОЗАКОНЕНА" ФОРМА НА КОМУНИКАЦИЯ МЕЖДУ ПОЛИТИЧЕСКИЯ И БИЗНЕС ЕЛИТА!


            http://www.segabg.com/online/new/art...nid=1&id=00003

            Събота, 4.12.2004 г.

            В коментари към статията:

            ИЗ ДОКЛАДА НА БОГОМИЛ БОНЕВ
            Министър-председателят чрез подставени лица, партийни структури и корумпирани служители на спецслужбите е придобил в съучастие или контролира почти всички основни области на икономиката, свързани с корупционни механизми на приватизацията.
            1. В Златни пясъци и Пампорово - чрез подставени близки приятели като братя Джанкови, Славчо Христов и др. контролира 10 000 легла.
            2. Чрез Славчо Христов приватизирал СИБАНК, Булбанк или поне част от нея.
            3. Чрез приятели на Емил Караколев е продадена БГА "Балкан". Караколев лично довел Гад Зееви в България.
            4. Чрез фирма на роднина на Костов, живеещ в Италия, регистрирана в Монако, се взимат 7% комисиона от износа на черни метали от "Кремиковци" през италианската "Марчегалия". Годишният оборот е около $ 100 млн. Това било условието "Кремиковци" да се продаде за $ 1.



            http://www.ekipnews.com/?p=33395

            вторник, 20.04.2010

            7 процента рушвет и 300 процента алчност
            Една опаковка “Зинат”, антибиотик, който се използва за лечение на инфекции, в момента в България се продава за около 22 лева, ако го купите директно от дистрибутора. Ако го купите от аптека, цената може да стигне и 30 лева. Същият антибиотик в Румъния се продава за около 8 лева.
            ГЕОРГИ ДАСКАЛОВ

            Това е само един пример, но той ясно показва колко печели фармацевтичната мафия от болестите на българите. Надценката при “Зинат” в по-добрия случай е около 300 процента, в масовия – 400. Горе-долу с такива надценки, че и повече, работеше и мъжът на Долорес Арсенова, който купуваше от Индия един флакон лекарство за онкоболни за около 300 лева, а го продаваше на здравната каса за 980 долара.
            Това са печалби, които ги има само в разпространението на наркотици. В случая обаче няма никакъв риск, понеже търговията с лекарства не само е законна, а и в голямата си част е гарантирана: държавата плаща. Т.е., плащаме всички ние чрез здравните си осигуровки.

            За 2009 година например бизнесът с лекарства е направил оборот за близо 1 милиард и 800 милиона лева, от които здравната каса е платила около 700 милиона.

            Че лекарствата в България са по-скъпи, отколкото са във всички съседни страни и дори в повечето държави в Европа, се знае от всички. Признават го дори и здравните власти, а обяснението е, че цените у нас се вдигат заради данък добавена стойност, който е 20 процента, докато в повечето европейски държави ставката е значително по-ниска.

            Това обаче не е цялата истина.

            В понеделник прокуратурата повдигна обвинение срещу бившия заместник-министър на здравеопазването и бивш председател на Управителния съвет на Националната здравна каса Емил Райнов, смятан за един от най-приближените хора на бившия премиер Сергей Станишев.

            В обвинителния акт е записано, че през 2005 и през 2007 година Райнов е поискал комисионна от фармацевтичната компания “Търговска лига”. Според документа първия път Райнов е поискал над 17 милиона лева, а втория – близо 11 милиона. И в двата случая исканите суми били 7 процента от оборота на компанията от лекарства, които се плащат напълно или частично от здравната каса.

            Тук е истината. Ето затова лекарствата в България са най-скъпи – понеже в цената им е калкулиран и рушветът.

            Ако фармацевтичните компании са почтени към клиентите, те трябва да напишат на опаковките: това лекарство е най-скъпото в Европа, но струва толкова, понеже трябваше да платим 7 процента рушвет на здравното министерство.

            Но те не са почтени, плащат рушветите и вече могат да си определят каквато цена искат. Например едно лекарство, което свободно може да бъде намерено за 20 лева, когато е платено от здравната каса, вече струва 48.

            Това е пазарна икономика и свободен пазар по български. Плащаш си рушвета и вече можеш да казваш кое колко да струва. Цената се определя лесно: 7 процента рушвет и 300 процента алчност. И не е така само при лекарствата, макар че при тях може би е най-грозно.

            Обаче на кого в днешна България му пука за етика и естетика?

            Мила родино, ти си земен рай.

            За крадците и мошениците.


            http://www.ekipnews.com/?p=33471

            сряда, 21.04.2010


            Проста схема за прости хора: рушветът движи нещата
            "Не съм предполагал, че може цялата държава да е превърната в схема, във всяка една сфера. Вземаш земеделие, направили заменки на земеделски земи. Вземаш гори, направили заменки на горите. Вземаш държавна собственост, дали е панаир. Препродадено. Вдигнати капитали по една и съща схема. Или ЕРП. Държавата уж има участие, а в същото време нула възможност да влияе в даденото дружество.” Това рече министър-председателят Бойко Борисов по повод на неспиращите разкрития за това и онова в държавата.
            ГЕОРГИ ДАСКАЛОВ

            Добро утро.

            Щом и Бойко Борисов не е предполагал, че цялата държава е една гигантска схема за ограбване и чак сега е разбрал, работата отива на зле.

            И не е толкова проблемът само в държавната собственост. Ние нея отдавна сме я прежалили.

            Става дума преди всичко за една гигантска схема, чието крайно предназначение е безмилостно да ограбва труда на българите.

            След като прокуратурата в понеделник повдигна обвинения срещу бившия заместник-министър на здравеопазването Емил Райнов за искани рушвети от 28 милиона лева, за да включи дадена компания в държавния бизнес с лекарства, вече никой не би трябвало да има съмнения как точно се ценообразува в милата ни татковина.

            Методът е прост – даваш рушвета и после казваш кое колко ще струва. Това не е само при лекарствата, навсякъде е така.

            Например бившият депутат от “Атака” Минчо Христов тези дни в прав текст обяви, че членовете на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране са получавали подкупи от електроразпределителните дружества, за да бъдат благосклонни към исканията им за вдигане на цените на тока.

            И как да не му вярваш, когато цената на тока в България единствено расте. Няма никакво значение дали един барел нефт струва 40 долара или 200 – токът в България върви само нагоре.

            Ето и още примери, пак с бизнес, който пряко зависи от държавата – учебниците. Един пълен комплект учебници за първи клас струва към 120 лева, като само комплектите по български език и математика, без които не може, излизат към 50 лева. Умножено по 70 000 първолаци, това прави гарантиран оборот от 8 милиона и 400 хиляди лева. Само за първи клас. Как се определя тази цена и принципно различава ли се от начина, по който се определят цените на лекарствата? Кой взима поръчките и по какви критерии?

            Как се определят цените за разговори, които мобилните оператори поддържат в България и които са най-високите в цяла Европа (два пъти по-високи от средните цени в ЕС)? Колко е оборотът на тези компании (за да преценим колко е 7 процента от него, колкото е поискал зам.-министър Райнов) и кой отговаря за това дали цените са съобразени с реалностите?

            Горивата. Възможно ли е цените на горивата в цяла България да се еднакви по всички бензиностанции, сякаш се определят с указ? По каква схема се ценообразува и дали не е същата, по която се определят цените на лекарствата, на учебниците, на тока? Къде е в цялата схема Комисията за защита на конкуренцията, държавата като цяло?

            Парното. Застраховките, особено задължителните. Доставките на облекло и консумативи за БДЖ, армията, полицията, болниците, училищата, държавните учреждения. Може ли един костюм за БДЖ-еец например да излиза 300 и кусур лева? С “Армани” ли ги обличат или с “Ролман”?

            И така нататък, и така нататък – проста схема за прости хора.

            Ама за милиарди.
            Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

            Коментар


            • Цената на паркиране в "жълтата зона" трябва да е най-ниската в сравнение с другите две, а освен това времето за паркиране ще е до четири часа, предвижда проектът.

              В предложението за "жълта зона" са включени още кв. "Изток", кв. "Гео Милев", кв. "Подуяне", ж.к. "Сухата река", ж.к. "Хаджи Димитър", ж.к. "Фондови жилища", ж.к. "Света Троица", ж.к. "Гевгелийски", ж.к. "Илинден", ж.к. "Разсадника", ж.к. "Красна поляна - 3", ж.к. "Сердика", ж.к. "Лагера", ж.к. "Белите брези", ж.к. "Хиподрума", ж.к. "Стрелбище", ж.к. "Гоце Делчев", ж.к. "Лозенец", районът около Южния парк, част от кв. "Хладилника".

              Според изчисленията на Центъра за градска мобилност реалната цена за репатриране на автомобил на наказателен паркинг е близо 76 лв., а сумата, която се събира от нарушителите в момента е 20 лв.

              Разходите по поставянето на скоба на автомобил са близо 17 лв., а заплащаната сума в момента е по-малко от 10 лв.

              http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2808311


              Честито на печалившите!

              Коментар


              • http://www.ekipnews.com/?p=33471

                сряда, 21.04.2010


                Проста схема за прости хора: рушветът движи нещата
                "Не съм предполагал, че може цялата държава да е превърната в схема, във всяка една сфера. Вземаш земеделие, направили заменки на земеделски земи. Вземаш гори, направили заменки на горите. Вземаш държавна собственост, дали е панаир. Препродадено. Вдигнати капитали по една и съща схема. Или ЕРП. Държавата уж има участие, а в същото време нула възможност да влияе в даденото дружество.” Това рече министър-председателят Бойко Борисов по повод на неспиращите разкрития за това и онова в държавата.
                ГЕОРГИ ДАСКАЛОВ

                Добро утро.

                Щом и Бойко Борисов не е предполагал, че цялата държава е една гигантска схема за ограбване и чак сега е разбрал, работата отива на зле.

                И не е толкова проблемът само в държавната собственост. Ние нея отдавна сме я прежалили.

                Става дума преди всичко за една гигантска схема, чието крайно предназначение е безмилостно да ограбва труда на българите.

                След като прокуратурата в понеделник повдигна обвинения срещу бившия заместник-министър на здравеопазването Емил Райнов за искани рушвети от 28 милиона лева, за да включи дадена компания в държавния бизнес с лекарства, вече никой не би трябвало да има съмнения как точно се ценообразува в милата ни татковина.

                Методът е прост – даваш рушвета и после казваш кое колко ще струва. Това не е само при лекарствата, навсякъде е така.

                Например бившият депутат от “Атака” Минчо Христов тези дни в прав текст обяви, че членовете на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране са получавали подкупи от електроразпределителните дружества, за да бъдат благосклонни към исканията им за вдигане на цените на тока.

                И как да не му вярваш, когато цената на тока в България единствено расте. Няма никакво значение дали един барел нефт струва 40 долара или 200 – токът в България върви само нагоре.

                Ето и още примери, пак с бизнес, който пряко зависи от държавата – учебниците. Един пълен комплект учебници за първи клас струва към 120 лева, като само комплектите по български език и математика, без които не може, излизат към 50 лева. Умножено по 70 000 първолаци, това прави гарантиран оборот от 8 милиона и 400 хиляди лева. Само за първи клас. Как се определя тази цена и принципно различава ли се от начина, по който се определят цените на лекарствата? Кой взима поръчките и по какви критерии?

                Как се определят цените за разговори, които мобилните оператори поддържат в България и които са най-високите в цяла Европа (два пъти по-високи от средните цени в ЕС)? Колко е оборотът на тези компании (за да преценим колко е 7 процента от него, колкото е поискал зам.-министър Райнов) и кой отговаря за това дали цените са съобразени с реалностите?

                Горивата. Възможно ли е цените на горивата в цяла България да се еднакви по всички бензиностанции, сякаш се определят с указ? По каква схема се ценообразува и дали не е същата, по която се определят цените на лекарствата, на учебниците, на тока? Къде е в цялата схема Комисията за защита на конкуренцията, държавата като цяло?

                Парното. Застраховките, особено задължителните. Доставките на облекло и консумативи за БДЖ, армията, полицията, болниците, училищата, държавните учреждения. Може ли един костюм за БДЖ-еец например да излиза 300 и кусур лева? С “Армани” ли ги обличат или с “Ролман”?

                И така нататък, и така нататък – проста схема за прости хора.

                Ама за милиарди.
                Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

                Коментар


                • http://www.ekipnews.com/?p=33395

                  вторник, 20.04.2010

                  7 процента рушвет и 300 процента алчност
                  Една опаковка “Зинат”, антибиотик, който се използва за лечение на инфекции, в момента в България се продава за около 22 лева, ако го купите директно от дистрибутора. Ако го купите от аптека, цената може да стигне и 30 лева. Същият антибиотик в Румъния се продава за около 8 лева.
                  ГЕОРГИ ДАСКАЛОВ

                  Това е само един пример, но той ясно показва колко печели фармацевтичната мафия от болестите на българите. Надценката при “Зинат” в по-добрия случай е около 300 процента, в масовия – 400. Горе-долу с такива надценки, че и повече, работеше и мъжът на Долорес Арсенова, който купуваше от Индия един флакон лекарство за онкоболни за около 300 лева, а го продаваше на здравната каса за 980 долара.

                  Това са печалби, които ги има само в разпространението на наркотици. В случая обаче няма никакъв риск, понеже търговията с лекарства не само е законна, а и в голямата си част е гарантирана: държавата плаща. Т.е., плащаме всички ние чрез здравните си осигуровки.

                  За 2009 година например бизнесът с лекарства е направил оборот за близо 1 милиард и 800 милиона лева, от които здравната каса е платила около 700 милиона.

                  Че лекарствата в България са по-скъпи, отколкото са във всички съседни страни и дори в повечето държави в Европа, се знае от всички. Признават го дори и здравните власти, а обяснението е, че цените у нас се вдигат заради данък добавена стойност, който е 20 процента, докато в повечето европейски държави ставката е значително по-ниска.

                  Това обаче не е цялата истина.

                  В понеделник прокуратурата повдигна обвинение срещу бившия заместник-министър на здравеопазването и бивш председател на Управителния съвет на Националната здравна каса Емил Райнов, смятан за един от най-приближените хора на бившия премиер Сергей Станишев.

                  В обвинителния акт е записано, че през 2005 и през 2007 година Райнов е поискал комисионна от фармацевтичната компания “Търговска лига”. Според документа първия път Райнов е поискал над 17 милиона лева, а втория – близо 11 милиона. И в двата случая исканите суми били 7 процента от оборота на компанията от лекарства, които се плащат напълно или частично от здравната каса.

                  Тук е истината. Ето затова лекарствата в България са най-скъпи – понеже в цената им е калкулиран и рушветът.

                  Ако фармацевтичните компании са почтени към клиентите, те трябва да напишат на опаковките: това лекарство е най-скъпото в Европа, но струва толкова, понеже трябваше да платим 7 процента рушвет на здравното министерство.

                  Но те не са почтени, плащат рушветите и вече могат да си определят каквато цена искат. Например едно лекарство, което свободно може да бъде намерено за 20 лева, когато е платено от здравната каса, вече струва 48.

                  Това е пазарна икономика и свободен пазар по български. Плащаш си рушвета и вече можеш да казваш кое колко да струва. Цената се определя лесно: 7 процента рушвет и 300 процента алчност. И не е така само при лекарствата, макар че при тях може би е най-грозно.

                  Обаче на кого в днешна България му пука за етика и естетика?

                  Мила родино, ти си земен рай.

                  За крадците и мошениците.
                  Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

                  Коментар


                  • http://www.ekipnews.com/?p=33479

                    сряда, 21.04.2010

                    Енергодружествата не щат да плащат дивиденти
                    Ако се разпределя дивидент, 67 процента от него ще отидат в Чехия, заяви регионалният мениджър на ЧЕЗ за България Ян Вавера по време на дискусия с депутатите от парлманетарната комисия по икономика и енергетика. Според него по-изгодно за България е да няма дивидент, а печалбата да се инвестира в страната.
                    Той заяви, че за 5 години в България ЧЕЗ е инвестирала 370 милиона лева и това било с 80 милиона повече, отколкото е печалбата от дейността.

                    Правят се инвестиции за 70 млн. лв. годишно и тези средства не са достатъчно. Миналата година са инвестирани 94 млн. лв., независимо, че регулаторът е признал само 70 млн.лв., обясни Вавера. Годишно са ни необходими 130 млн. лв., бе категоричен той.

                    Според Йорг Золфелнер, мениджър на EVN, ако дружеството е плащало дивидент, досега да е фалирало. Той също предупреди, че ако се плати дивидент, 2/3 от него ще отиде в чужбина.
                    Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

                    Коментар


                    • http://paper.standartnews.com/bg/art...article=321950

                      Горим с отпуск при уволнение
                      Решават утре кой ще плаща за болничните

                      СРЯДА, 21 Април 2010

                      Старите отпуски да горят при уволнение. Това предвижда проект на социалното министерство за справяне с натрупаните почивни дни, съобщиха за "Стандарт" от профсъюзите. Идеята е мярката да се въведе временно. Изгубилите работата си през 2010 г. да получат пари само за тазгодишната си отпуска. А изостаналите от предишни години полагаеми почивки да изгорят, предлагат хората на Тотю Младенов.
                      Проектът най-вероятно ще бъде предложен за разглеждане по време на следващия съвет за тристранно сътрудничество, който е утре. Окончателната оферта, която кабинетът ще сложи на масата, ще бъде определена днес - по време на заседанието на Надзорния съвет на НОИ.
                      Социалният министър Тотю Младенов пък се ангажира Главната инспекция по труда да проверява редовно дали проблемът с натрупаните дни не е в работодателите. В министерството вече са постъпили много сигнали от служители, които искат да ползват почивните си дни, но шефовете им ги спират.
                      Освен въпроса с натрупаните отпуски тристранката ще бистри и новата схема за изплащане на болничните. Най-вероятно ще бъде възприет лансираният миналата седмица от шефката на НОИ Христина Митрева вариант. Това означава, че работникът ще поема сам първия ден от боледуването си, а вторият и третият ще бъдат заплащани от работодателя. Осигурителният институт ще се включва чак след 4-ия ден. Така от правителството се надяват да ударят практиката хората да представят фиктивни болнични, за да отсъстват от работа.
                      В подкрепа на тази схема се обяви и социалният министър Тотю Младенов. Той беше категоричен, че мярката е временна - само докато се намери по-ефективен механизъм за контрол на злоупотребите с болнични листове.
                      Теодора Йолчева
                      Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

                      Коментар


                      • http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2010/...3_dni/?ref=rss

                        ДА ГО Д...... РАБОТНИЦИТЕ ЩОТО СИ МЪЛЧАТ КАТО ПРЕД ЗАКОЛЕНИЕ:


                        Кабинетът и работодателите се разбраха: Първите 3 дни болнични ще се плащат наполовина От Мишел Гутсузян
                        Всички статии на автора

                        Последна промяна в 20:45 на 21 апр 2010

                        Първите три дни от болничните ще се плащат изцяло от работодателите, но в 50% от размера на заплатата. От четвъртия нататък Националният осигурителен институт (НОИ) ще плаща по 80% от осигурителния доход за последните 6 месеца.

                        Това е последното предложение на правителството за промяна в режима на обезщетенията, което вчера бе подкрепено от представителите на работодателите в Надзорния съвет на Националния осигурителен институт (НОИ), съобщи пред "Дневник" зам.-председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков.

                        В момента първият ден от болничния се плаща от работодателя 100% от заплатата, а от втория ден НОИ покрива 80 на сто от осигурителния доход.

                        Идеята на промяната в Кодекса за социало осигуряване, чийто инициатор е осигурителният институт, е да пресече спекулациите с фалшиви болнични.

                        За първите три месеца на 2010 г. сумата, платена за болнични, се е увеличила със 17 млн. лв., а ползвалите ги - със 160 000 спрямо същия период на миналата година. Досега се предлагаха два варианта, при които един от дните беше гратисен и за него служителите не трябваше да получават обезщетение.

                        От синдикатите заявиха, че не приемат и последното предложение, обединило правителство и бизнес. "Заради 5-10%, които злоупотребяват, ще го отнесат всички", каза зам.-председателят на КНСБ Николай Ненков. Според КНСБ проблемът със злоупотребите трябва да се реши със засилване на контрола от страна на работодателите.

                        По разчети на НОИ бюджетът на държавното осигуряване ще спести 50 млн. лв. до края на годината от това, че няма да покрива втория и третия ден от болничните.

                        За разлика от болничните, всички участници в надзора на НОИ се споразумяха от 1 юли да се премахне сегашния таван за обезщетенията за безработица от 240 лв. на месец. Новият таван ще бъде в размер на 60% от осигурителния доход на съкратения за месеца, преди да бъде освободен от работа.

                        Отпадането на тавана ще увеличи разходите на осигурителния институт с 53 млн. лв. до края на годината и на практика ще "изяде" ефекта от промяната при болничните.

                        Освен това се намалява срока за ползване на болничен след уволнение от 75 на 30 дни. Отлагат се добавките към пенсиите на навършилите 75 години, които трябваше да се изплащат от 1 юли, както и увеличаването на размера на вдовишките пенсии.

                        От това ще се спестят 142 млн. лв., които социалното министерство ще използва за детски добавки, за хора с увреждания и др. Всички тези мерки бяха договорени в антикризисния пакет между правителството, работадателите и синдикатите.

                        Днес промените в Кодекса за социално осигуряване ще се обсъдят и от Националния съвет за тристранно сътрудничество. Правителство, бизнес и синдикати ще обсъдят и поправки в Кодекса на труда, свързани с изчистването на невзетите отпуски. Те трябва да се споразумеят и за срока, в който ще действат антикризисните мерки.
                        Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

                        Коментар


                        • Коментар


                          • В България всеки е виновен до доказване на противнотоИли как може да се остане три месеца под стража незаконно
                            Даниела Горчева, списание “Диалог“
                            21 Април 2010

                            Максим Савов с дъщеричката си

                            Излизате от зъболекар и, както обикновено, се отбивате в магазинчето до зъболекарския кабинет да си купите цигари. В този момент петима цивилни полицаи се нахвърлят върху вас. Слагат ви белезници и казват, че сте арестуван по член 198, ал.1.
                            Вие сте шокиран. Не сте извършили нищо нередно, понятие си нямате какъв е този член 198 и питате за какво сте арестуван. Един от полицаите ви се озъбва: “Няма да разбереш сега!”. На повторната молба да ви обяснят защо сте арестуван, другият полицай подвиква грубо: “Мълчи бе, наркоман!”

                            Вие не сте наркоман. Като повечето хора в България работите на две места, за да вържете двата края. Имате 18-месечна дъщеричка от приятелката си, с която живеете заедно. Тя е единственият ви близък човек след трагичното убийство на майка ви и смъртта на баща ви.

                            Полицаите ви завеждат в районното, обискират личните ви вещи, натоварват ви обратно в колата и пристигат в дома ви. Принуждават двама съседи да свидетелстват и дори заплашват единия след първоначалния му отказ. Нареждат на сестрата на приятелката ви да напусне жилището с бебето и да чакат отвън, докато трае обискът. По време на обиска полицаите пушат цигари в жилището, държат се грубо и обръщат къщата наопаки, без да кажат какво търсят. Приятелката ви междувременно се прибира от детската кухня, където е била, и настоява да й покажат заповед за обиск. Полицаите нямат такава.
                            Недопустим полицейски, прокурорски и съдебен произвол
                            Така един потърпевш описва началото на недопустим полицейски, прокурорски и съдебен произвол в уж демократична и правова България. Действието се развива в Пловдив.

                            Срещу намиращия се под стража вече над три месеца Максим Савов, 27 годишен, неосъждан, работещ, живеещ семейно с приятелката си и невръстната им дъщеря, е извършено престъпление по чл.142а, ал. 1 от НК “незаконно лишаване от свобода”. Той е задържан и продължава да е в ареста без наличие на валиден акт на правораздаването за задържането му.
                            Но да започнем отначало
                            Според описаното от Максим Савов, в магазина, в който се отбивал почти всеки път след като е бил при зъболекаря, е бил извършен обир за 484 лв. Това станало на 5 януари в 20.45 ч. За този ден и час обаче задържаният Максим има свидетели. Не един, не двама, а четирима – колеги и клиенти.

                            Всички те твърдят, че на 5 януари в 20.45 ч. той е бил на работа. Категорични са, че от 16.30 до 21.30 са били неотклонно заедно с него в интернет залата, където Максим работи. Тя е на другия край на града.

                            Разследващият полицай по случая Тодорова от VI РУМВР гр. Пловдив обаче отказва да ги изслуша. Тя има показанията на продавачката, че точно това е извършителят на обира. Свидетелите на защитата не я интересуват.

                            След намесата на националния омбудсман, Тодорова ги вика на разпит. Той продължава с часове и им се дава да подпишат показания, които те - уморени след часовете разпити, за съжаление не прочитат внимателно. Оказва се, че липсват съществени подробности и показанията им са манипулирани. Свидетелите пишат колективна жалба и описват всичко още веднъж.

                            Същевременно Тодорова разпитва шефа на заподозрения и му предлага да подпише показанията си. Човекът поисква преди това да ги прочете, което незнайно защо му е отказано. Той на свой ред отказва да подпише нещо, което не е чел. Следва повторен разпит с часове, но този път МВР-служителят благоволява да му разреши да прочете показанията си преди да ги подпише.

                            При разпита на единия свидетел (18-годишно момче) Тодорова немотивирано си позволява лично да го качи в полицейска кола и да го отведе за освидетелстване при психиатър (!) с прокурорско разпореждане за това. Очевидно става дума за неизкореним милиционерски манталитет, пренесен от съветския КГБ – предварително да компрометираш личностно неудобен свидетел, за да подкопаеш доверието към показанията му. Кагебисткият похват обаче (поне в случая) удря на камък. Психиатърът потвърждава, че свидетелят е психически здрав.
                            Показанията на продавачките
                            Ден след обира, заради който е арестуван Максим, става друг – на магазин в съседство. Описанието на нападателя, дадено от двете продавачки е идентично, но Савов не отговаря на него. Освен това свидетелката на втория грабеж е категорична, че той не е извършен от Максим. Нейните показания обаче не са взети под внимание.

                            Другата продавачка твърди, че на 11 януари разпознала обирджията на нейния магазин, когато влязъл да пазарува. Заедно със собственика на магазина (неин зет) те дори го подгонили, но той избягал. Според нея на следващия ден “крадецът” отново влязъл в магазина и си купил цигари. Гледал мрачно и си държал ръката на бузата, за да не го разпознае. Продавачката обаче го “разпознала” и се обадила на полицията. На 13 януари чакащи в магазина цивилни полицаи арестуват Максим по посочване на продавачката при обичайното му влизане за покупки след поредно посещение при зъболекаря му наблизо.

                            След което продавачката променя пред Тодорова първоначалните си показания за “обирджията”, така че да съответстват на лицето и дрехите на Максим. Разследващият полицай извършва абсурден експеримент с идея да бъде доказателство по делото. Тя показва Максим Савов измежду още двама статисти на въпросната продавачка, сама вече видяла, посочила го за задържане и предубедена, че Максим е извършителят, за да го ...“разпознае”.
                            Твърденията на Максим
                            Максим действително е пазарувал във въпросния магазин всеки път, когато излизал от кабинета на зъболекарката си. Купувал цигари, кафе и/или минерална вода на 5 януари сутринта към 9.30 ч сутринта (обирът е извършен вечерта в 20.45), на 7-ми, на 8-ми и на 12-ти януари сутринта към 10 ч. На 13-ти е арестуван

                            На 11 януари, когато продавачката и собственикът на магазина гонили предполагаемия извършител, Максим твърди, че изобщо не е бил в района, нямал е час за зъболекар.

                            Не става ясно в такъв случай кого точно е гонила на 11 януари продавачката. Ако е същият заподозрян, тогава каква е логиката щом предишния ден е избягал, тъй като е бил разпознат, на следващия ден да дойде да си купува цигари и отново да бъде разпознат и гонен?

                            А ако е гонила друг човек, тогава е ясно, че на нейната разпознавателна способност не може да се разчита.

                            Максим потвърждава, че на 12 януари е пазарувал в магазина и обяснява, че действително си е държал ръката на бузата поради силния зъбобол. Това се потвърждава и от категорични показания на зъболекарката му, която потвърждава датите на посещения и фактът, че на 12 януари е сложила на задържания лекарство и е извършила болезнена манипулация.

                            Прокурорът по разследването, младшият прокурор Светослава Пенчева от Районна прокуратура гр. Пловдив, иска от Пловдивския районен съд налагане на мярка за неотклонение на заподозрения за престъплението по чл. 198, ал. 1 от НК, но на заседанието му на 15.01.2010 г. не представя законни основания за искането си. Твърди, че наказанието по въпросния член е до 15 г. лишаване от свобода, което не е истина (наказанието е до 10 г. лишаване от свобода) и не посочва абсолютно и неизбежно изискващите се за налагане на исканата мярка конкретни доказателства според чл. 63, ал. 1 от Наказателно процесуалния кодекс - че съществува реална опасност обвиняемият да се укрие или да извърши ново престъпление, ако не бъде задържан под стража.

                            Съдът изрядно законно мотивирано отхвърля искането на прокурора.
                            “Задържане под стража” като наказание без присъда

                            Дотук нищо особено – кражба, заподозрян, твърдения на свидетели, твърдения на заподозрян, твърдения на разследващи – всички с еднаква изходна стойност пред бъдещ съд, който впоследствие, ако прокурорът изпрати в съд обвинителен акт, ще установи истината.

                            Прокурорът по разследването обаче не е доволен от решението на съда и го обжалва пред Пловдивски окръжен съд. Основанията за такова обжалване биха били единствено откриване от страна на прокурора и представяне пред съда на неизбежно необходимите конкретни доказателства, че съществува реална опасност обвиняемият да се укрие или да извърши ново престъпление, ако не бъде задържан под стража.

                            Това прокурорът Светослава Пенчева обаче не в състояние да направи и не го прави. Обжалването й е изцяло голословно.

                            Делото обаче попада на състав, председателстван от съдията Сотир Цацаров, неотдавна публично похвален от вътрешния министър Цветан Цветанов, лично много обичащ и хвалещ се непрекъснато с арести:

                            “Той е един от може би най-стабилните съдии в България, който е получил най-добрата подкрепа както от министерството, така също от прокуратурата, така също и от обществеността, така също и от европейските ни партньори. И го давам за пример.”.

                            “Стабилният” съдебен състав със “стабилния” му председател оставя Савов в ареста без изискваните от закона конкретни доказателства, че съществува реална опасност да се укрие или да извърши престъпление, ако бъде пуснат на свобода. За да бъде определението му акт на правораздаването, според чл. 121, ал. 4, то трябва да има мотиви с тези доказателства.

                            Така по пряката сила на Конституцията от нейния чл. 5, ал. 2 определението на съдебния състав на Пловдивския окръжен съд с председател Сотир Цацаров и членове Веселин Ганев и Кирил Николов не струва дори стойността на хартията, на която е написано.

                            Оттук нататък всички състави, разглеждащи искания за отмяна на ареста на Максим противозаконно отказват да проверят и да се произнесат с определение и мотиви, дали са налице доказателствата за опасност за укриване на заподозрения. Само пилатпонтийски си измиват ръцете, възлагайки си задача да проверят за “промени”, позовавайки се на решението и на съвестта на “стабилния” състав “Цацаров”, оставил мярката за задържане под стража.

                            И те, като състава “Цацаров”, не мотивират определенията си.

                            С такъв къс хартия никой в България няма право да задържи когото и да било под стража. Ако, разбира се, държавата бе действително правова и законите й се спазваха от всички.

                            Погледнато стриктно според закона, конвойният полицай, отвел Максим Савов от съдебната зала в ареста, е извършил спрямо него (разбира се без да го съзнава), престъплението “противозаконно лишаване от свобода” според чл. 142а, ал. 2 от Наказателния кодекс.
                            Проточване на следствието с месеци и години
                            Максим Савов заживява, броейки дните в ареста в очакване по принцип простото разследване да приключи бързо и да защити невинността си пред съд. Тук обаче той се лъже, очевидно поради младостта си, непознавайки все още незабравени репресивни методи на милиция и прокуратура от комунистическо време. Веднъж постигнали “задържане под стража” да бавят приключванетон а следствието.

                            Така полицаят и прокурорът разсипват психиката на жертвата си, здравето й, кариерата й, семейния й живот. Живота й и този на близките й.

                            С последната поправка в НПК на управляващите от ГЕРБ неприключването на следствието може да продължи неограничено. Ако желаят и десетилетия и дори до живот. Без никой от разследващите полицаи и прокурори с бавенето си формално да извършва, каквото и да е нарушение и каквото и да е престъпление, полицаят и прокурорът слагат своя извънсъдебна необжалваема присъда и я изпълняват. По-лоша и от тази на съд, защото краят й не се знае.

                            Точно това започват очевидно да правят спрямо Максим Савов и разследващият полицай Тодорова и младши прокурорът Светослава Пенчева - било озлобени от активната и непримирима защита на Максим Савов и особено на приятелката му, било запалени и те от арестната вълна полицейщина в страната, за да бъдат лично похвалени от вътрешния министър, било от елементарна неподготвеност за поверените им твърде отговорни длъжности.

                            Винаги в последния момент и винаги против забраната на закона, който е категоричен, че продължаване на определения срок за приключване на разследването не може да се поиска по-късно от 15 дни преди определената му крайна дата, Тодорова иска такова по непонятни мотиви. Прокурор Пенчева пък си затваря очите, че няма право да разреши удължаване за приключване на разследването и го разрешава.

                            Не един път. Не два пъти. Досега - три пъти. За “основателността” на причината за последното човек може да се досети от арогантното изявление на Тодорова, че й предстоели “семейни празници”.

                            А същевременно Максим Савов “празнува” своя 27-ми рожден ден в ареста.

                            И 100-тния си ден там. И вече три месеца не е виждал малката си дъщеричка, която тупа с ръчичка празното му легло и плаче. „Малка е и не мога да й обясня къде е тати” - казва разстроената й майка.
                            Но това не е всичко
                            Прокурорът Пенчева противозаконно отказва на Максим Савов достъп до следственото дело във формата на пълни извадки-копия, за да затрудни защитата му.

                            Тодорова се противопоставя до последно, докато накрая не бъде принудена да поиска разпечатки от мобилния оператор къде се е намирал мобилният телефон на Максим Савов (и логично и самият Максим) в момента на обира, които показват, че по това време той е бил в другия край на града.

                            Посветени юристи твърдят, че това не е първият случай в Пловдив, при който се задържат под стража хора в продължение на месеци и се притискат да се „признаят” за виновни. Ако са психологически устойчиви и издържат на престъпния натиск, накрая (след 6, 7, 8, 10 месеца!) ги освобождават поради “липса на доказателства”. С разсипан живот и съсипани нерви. Някои успяват да осъдят България в Страсбург. Други нямат пари, за да водят дела.
                            Няма ли в България механизъм срещу правен произвол?
                            Има. Поне на книга, според Конституцията и законите. Непосредствените защитници на гражданите от престъпен произвол, включително и полицейски, прокурорски и съдебен, са прокурорите.

                            А отговорен за техни престъпни действия или бездействия е лично главният прокурор.

                            Всеки прокурор е задължен и има правомощия от Наказателно-процесуалния кодекс незабавно да разпореди и наложи прекратяване на престъпление и произвол на полицаи и съдии.

                            Главният прокурор е задължен и има правомощия от Конституцията и Наказателно-процесуалния кодекс да разпореди и наложи прекратяване на престъпление и произвол на прокурори.

                            На това се е надявал и Максим Савов и е написал жалба до Районната прокуратура в гр. Пловдив, че е жертва на продължаващо престъпление по чл. 142а от Наказателния кодекс “противозаконно лишаване от свобода” без наличие на валиден акт за това на правораздаването.

                            Но Районната прокуратура в гр. Пловдив казала на “опашката” си, разпределяйки “случайно” жалбата на ... младши прокурор Светослава Пенчева. Която умишлено отказва да изпълни служебното си задължение и незабавно да освободи Максим Савов от незаконния му арест. Действие, представляващо престъпление по служба според чл. 282 от Наказателния кодекс.

                            Максим Савов е написал същата жалба с гриф “Спешно” и до главния прокурор Борис Велчев, но той повече от месец мълчи. Не отговаря и след като е получил напомняне да се произнесе според чл. 126, ал. 2 от Конституцията.
                            Плащаме с нашите пари, за да ни нарушават правата
                            Делата, по които България е осъдена в Страсбург за незаконно задържане под стража нарастват лавинообразно. Сумите, с които трябва да се изплатят обезщетения на жертвите на беззаконието у нас – също.

                            Макар че десетина хиляди евро не могат да върнат здравето на потърпевшия и на близките му, а и никаква сума не може да обезщети никого за дългите месеци на лишаване от свобода, за униженията и страданията, за мъчителните години на водене на процеси.

                            Делата в Страсбург са само върхът на айсберга, защото към този съд се отнасят само тези, на които са останали сили и нерви и които имат възможност да заплатят предварително значителни хонорари на способни адвокати.

                            Запитах адвокат Екимджиев, който е сред тези способни и ангажирани адвокати, представлявал с успех в пред съда в Страсбург подобни жертви на полицейски и съдебен произвол в България и който се е наел да представлява и Максим Савов, дали преките виновници за осъдителните решения на съда в Страсбург срещу България – били те магистрати или длъжностни лица, понасят някаква отговорност

                            Може би Висшият съдебен съвет (ВСС) им налага дисциплинарни наказания, включително уволнения и лишаване от правоспособност, след като техните служебни действия и бездействия са станали причина България да бъде осъдена?

                            Може би престъпилите закона магистрати и длъжностни лица чрез понижения на заплатите им, изплащат от джоба си поне част от баснословните суми за обезщетения на нарушените права на българските граждани?

                            “Не само че не им се търси никаква отговорност, а за съжаление точно тези магистрати, които най-често са причина българските данъкоплатци да плащат от джоба си за техните беззакония, растат най-бързо в кариерата си” – отговаря Екимджиев и добавя: „С други думи плащаме, за да нарушават правата ни.”.
                            “Дупката в бюджета” и обезщетенията за потърпевшите
                            От една страна премиерът Борисов се тръшка за “дупката в бюджета”, за “празния хладилник”, тюхка се, че не достигали пари. От друга - подкрепя своя министър на вътрешните работи, който от своя страна насърчава подчинените си да я карат през просото и много-много да не му мислят за досадни подробности като конституция, закони и правата на гражданите.

                            Важното е да се отчита дейност - пред медиите, разбира се. Ако може и с видеоклипове.

                            А с какви пари ще изплаща после България стотици хиляди евро за нарушените права на своите граждани? За това отдали се на задъхана арестна дейност нехаят. Не мислят и за разсипания живот на незаконно държаните в ареста невинни хора. Мислят за рейтинг. Мислят милиционерски, че всички нарочени от тях са виновни до доказване на противното, а дори и след това.
                            Това не са ти филмите. Тук всеки е виновен”,
                            казал един от полицаите на приятелката на Максим.

                            Тя обаче не се отказва и затова на 22 април в 15 часа организира пред Окръжния съд в Пловдив да отразят гражданския протест “Невинен до доказване на противното е ОСНОВНО човешко право. Искаме справедливост за Максим и справедлива съдебна система”.
                            http://www.mediapool.bg/show/?storyid=164376&srcpos=8
                            Видно от написаното в статията е ,че след 20 години на преход,след надеждата че нещо се променя се връщаме във времето на тоталитаризма и милиционерщината.Още инфо за тоя случай http://kseny-kuzmanova.blogspot.com/
                            http://www.facebook.com/pages/Svobod...2451491?ref=mf
                            http://bgpetition.com/Max-nevinen-do...oto/index.html
                            http://e-vestnik.bg/8583/kompyutaren...spravedlivost/
                            [color=#BF0000]Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или ус

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Хайърсъзов
                              Първоначално изпратено от badboy333

                              http://paper.standartnews.com/bg/art...article=321658

                              Крадец напада от багажник на кола
                              ПОНЕДЕЛНИК, 19 Април 2010

                              РУСЕ. Нагъл бандит се скри в багажника на разсеян шофьор от Русе, а после го нападна. Екшънът стана в нощта срещу неделя. На пътя Русе - Разград при разклона за кв. "Средна кула" престъпникът внезапно се появил на задната седалка на голф тройка, започнал да удря шофьора по главата и го заставил да спре. После задигнал златен ланец и златни пръстени, 50 евро, 45 лева, мобилен телефон и други лични вещи. След грабежа бандитът избягал пеш.
                              Пострадалият изчислява загубите си на 4700 лева. Полицаите обясниха, че за нападателя не било проблем да се вмъкне в колата, тъй като тя била и отключена, и с повредени ключалки. Ченгетата издирват бандита.
                              Цветелина Терзиева


                              Полицаите обясниха, че за нападателя не било проблем да се вмъкне в колата, тъй като тя била и отключена, и с повредени ключалки.
                              Естествено, че до такъв уникален извод стигнаха другарите следователи дето получават заплати от НАШИТЕ ДАНЪЦИ, но ЗАСЛУЖАВАТ ЛИ ГИ?

                              Че то за да влезе в колата какво е трябвало да направи господин Бандита - да счупи ключалката?

                              Това ДЪРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ ТРЯБВА ДА ХОДИ БЕЗ ЗАПЛАТИ НЕ ЗНАМ КОЛКО ГОДИНИ ДОКАТО СЕ НАУЧИ ДА СИ ВЪРШИ РАБОТАТА ПОДОБАВАЩО!
                              За да влезе не е задължително да я чупи..... иначе обясненията които дават са доста разнообразни форми на безсилие.. смяяяяяях!
                              Ще сложа едни кавички на чупи за да е по подразбиране, че става за полицейско нежелание и безсилие за каквито и да е разумни действия!
                              Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово ...

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от badboy333

                                http://paper.standartnews.com/bg/art...article=321658

                                Крадец напада от багажник на кола
                                ПОНЕДЕЛНИК, 19 Април 2010

                                РУСЕ. Нагъл бандит се скри в багажника на разсеян шофьор от Русе, а после го нападна. Екшънът стана в нощта срещу неделя. На пътя Русе - Разград при разклона за кв. "Средна кула" престъпникът внезапно се появил на задната седалка на голф тройка, започнал да удря шофьора по главата и го заставил да спре. После задигнал златен ланец и златни пръстени, 50 евро, 45 лева, мобилен телефон и други лични вещи. След грабежа бандитът избягал пеш.
                                Пострадалият изчислява загубите си на 4700 лева. Полицаите обясниха, че за нападателя не било проблем да се вмъкне в колата, тъй като тя била и отключена, и с повредени ключалки. Ченгетата издирват бандита.
                                Цветелина Терзиева


                                Полицаите обясниха, че за нападателя не било проблем да се вмъкне в колата, тъй като тя била и отключена, и с повредени ключалки.
                                Естествено, че до такъв уникален извод стигнаха другарите следователи дето получават заплати от НАШИТЕ ДАНЪЦИ, но ЗАСЛУЖАВАТ ЛИ ГИ?

                                Че то за да влезе в колата какво е трябвало да направи господин Бандита - да счупи ключалката?

                                Това ДЪРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ ТРЯБВА ДА ХОДИ БЕЗ ЗАПЛАТИ НЕ ЗНАМ КОЛКО ГОДИНИ ДОКАТО СЕ НАУЧИ ДА СИ ВЪРШИ РАБОТАТА ПОДОБАВАЩО!
                                За да влезе не е задължително да я чупи..... иначе обясненията които дават са доста разнообразни форми на безсилие.. смяяяяяях!

                                Коментар

                                Working...
                                X