IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ЧСИ публична продан въстановяване на задатък

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от HiperioN Разгледай мнение

    Наистина не разбирам за какво ще го прави някой това, ако е по истински случай. Би ли обяснил причината ако я знаеш или ако не се досещам за какво е цялата игра?
    Написах моето виждане и според мен не се получава икономически изгодно за никоя страна да е в подобно положение.
    дава едни 10% (но по началната цена на имота, която е далеч под пазарната) , но блокира процедурата с години(!) през това в имота има наемател, който си плаща нелош наем... как стават точно нещата не знам - слава богу нито съм от прецаканите нито от прецакващите, но знам, че с филма спечелил търга жали че имало несъотвествие...нито изплащат цялата сума, нито сделката се затваря, а наема си тече (предполагам има договр на суперн ниска сума, която отива в банкат, но се взима дебела горница на ръка)..

    в държава със съдебна система нагласена от #КОЙ може да има такива абсурди... то затова и хората са доста предпазливи с имоти от ЧСИ.
    това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

    Коментар


    • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

      виж какъв случай съм описал ....не е хипотетично, а по истински случай
      Наистина не разбирам за какво ще го прави някой това, ако е по истински случай. Би ли обяснил причината ако я знаеш или ако не се досещам за какво е цялата игра?
      Написах моето виждане и според мен не се получава икономически изгодно за никоя страна да е в подобно положение.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение
        големи сте теоретици )))
        лицето ( У) спечелило търга има 1 седмица да плати цялата сума.
        ако плати, чси- то връща задатъците на останалите участници и финито.
        ако не плати, задатъка му отива за погасяване задължението към кредитора а имота се предлага на следващият участник. и така, докато някой купи или всички откажат. после всички /без У си получават задатъците.
        виж какъв случай съм описал ....не е хипотетично, а по истински случай
        това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

        Коментар


        • големи сте теоретици )))
          лицето ( У) спечелило търга има 1 седмица да плати цялата сума.
          ако плати, чси- то връща задатъците на останалите участници и финито.
          ако не плати, задатъка му отива за погасяване задължението към кредитора а имота се предлага на следващият участник. и така, докато някой купи или всички откажат. после всички /без У си получават задатъците.
          Last edited by ratten; 17.08.2018, 15:17.
          препоръка е

          Коментар


          • И още нещо се сещам, дали е възможно да се образува дело за периода, в който се внася задатъка ( доста е кратък за една седмица ) и това дело да е валидно,за да спре изпълнението на плащането на цялата сума. Ако У внесе цялата сума за имота и обжалва вече би било безумие.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

              пример:

              лицето Х е некоректен длъжник . След серия дела имот (който е с наемател) отива на публична продан. Лице У отива и наддава докато печели проданта без да се вълнува че цената отива в пъти нагоре (имота е стойностен и има интерес)...

              Лицето У печели търга и тук идва интересното - намира се неточност в документите по публичната продан, описание, квадратура и тн.. нещо малко, но неточно! Вместо да плати на ЧСИ лицето У започва дело, да жали , защото това което е купил по описание на тържните документи е едно, а се оказва, че е друго (малко различн но различно) и се почват едни дела. ЧСИ няма как да пусне следващия купувач докато не мине жаленето на въпросната процедура, а У с всички познати ни практики разтакава делото... и това се влачи с години.

              ЧСИ не знае дали следващия по ред на търга няма да се окаже в невъзможност да заплати и затова задръжва всички гаранции на участниците. Получава се ситуация параграф 22 и това само и единствено благодерение на мудно работещата ни съдебна система , която позволява подобни извращения.

              през това време докато парите на участвалите в търга за в сметката на ЧСИ... лицето Х си прибира наема от наемателя... (няма влязъл във владение нов собственик)...
              Интересно решение, би било валидно дори и да не се дава под наем. Така Х ще продължи да използва имота.

              Въпроса е защо Х да го прави, ако има огромните лихви за погасяване на задължение, които няма да изчезнат и ще стават все по - големи. Пазарната оценка на имота е леко занижена, но наема в дългосрочен план не би могъл да компенсира загубите по лихвите на некоректния платец. Иначе едва ли би допуснал да изпадне в подобно състояние.

              От друга страна ако У играе самостоятелно, той автоматично си блокира сам немалка сума ( задатъка за имота, който се дава предварително , точно преди търга ), а ще има и разходи по бъдещите дела.
              Обикновено се прави проверка на имота преди самия търг. А и никой сериозен участник не отива на търг за имот без да го провери за тежести и нередности.
              Last edited by HiperioN; 17.08.2018, 14:13.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от HiperioN Разгледай мнение

                Какво би могъл да обжалва в съда спечелилия? Влизането във владение, е единственото, за което се сещам. Но то става след като е платена цялата сума за имота. За това е и такса въвод на ЧСИ. А загубилия имота си може да обжалва, и да бави, за да не напусне имота.
                Не съм наясно дали заради някакви пропуски в документацията втория може да обжалва в съда. Но какви пропуски да са това. Наддаването е устно и се записва пред съдята и свидетелите ( другите наддавачи), за което наддаващия се подписва в някакъв протокол.
                пример:

                лицето Х е некоректен длъжник . След серия дела имот (който е с наемател) отива на публична продан. Лице У отива и наддава докато печели проданта без да се вълнува че цената отива в пъти нагоре (имота е стойностен и има интерес)...

                Лицето У печели търга и тук идва интересното - намира се неточност в документите по публичната продан, описание, квадратура и тн.. нещо малко, но неточно! Вместо да плати на ЧСИ лицето У започва дело, да жали , защото това което е купил по описание на тържните документи е едно, а се оказва, че е друго (малко различн но различно) и се почват едни дела. ЧСИ няма как да пусне следващия купувач докато не мине жаленето на въпросната процедура, а У с всички познати ни практики разтакава делото... и това се влачи с години.

                ЧСИ не знае дали следващия по ред на търга няма да се окаже в невъзможност да заплати и затова задръжва всички гаранции на участниците. Получава се ситуация параграф 22 и това само и единствено благодерение на мудно работещата ни съдебна система , която позволява подобни извращения.

                през това време докато парите на участвалите в търга за в сметката на ЧСИ... лицето Х си прибира наема от наемателя... (няма влязъл във владение нов собственик)...

                това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                Коментар


                • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                  за съжаление го има и това е схема за прецакване на процедурата.

                  тогава ЧСИ държи задатъка до приключването на търга, а когато някой (спечелилият!!!) жали в съда нещо си става чудо. докато тече процедурата имота се отдава или ползва от някой в схемата и става чудото - взет имот да се ползва още години и да се лапа наем от неизправния длъжник....

                  НО ако цената е платена - тогава мисля, че сделката е факт и ЧСИ трябва да върне парите на останалите.
                  Какво би могъл да обжалва в съда спечелилия? Влизането във владение, е единственото, за което се сещам. Но то става след като е платена цялата сума за имота. За това е и такса въвод на ЧСИ. А загубилия имота си може да обжалва, и да бави, за да не напусне имота.
                  Не съм наясно дали заради някакви пропуски в документацията втория може да обжалва в съда. Но какви пропуски да са това. Наддаването е устно и се записва пред съдята и свидетелите ( другите наддавачи), за което наддаващия се подписва в някакъв протокол.
                  Last edited by HiperioN; 17.08.2018, 13:11.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от vas_st Разгледай мнение
                    Според ГПК, чл. 493, ал. 2 (в сила от 21.12.2010г.) последния пасаж е: след плащане на цената от наддавач, обявен за купувач, внесеният задатък се връща на наддавачите, които не са били обявени за купувачи.
                    Конкретния въпрос е: Има ли случаи в които след плащане на цената от наддавач, обявен за купувач, внесеният задатък да не се връща на наддавачите, които не са били обявени за купувачи или това да се протака с месеци наред? С две думи това законно ли е?
                    за съжаление го има и това е схема за прецакване на процедурата.

                    тогава ЧСИ държи задатъка до приключването на търга, а когато някой (спечелилият!!!) жали в съда нещо си става чудо. докато тече процедурата имота се отдава или ползва от някой в схемата и става чудото - взет имот да се ползва още години и да се лапа наем от неизправния длъжник....

                    НО ако цената е платена - тогава мисля, че сделката е факт и ЧСИ трябва да върне парите на останалите.
                    това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Jekata Разгледай мнение

                      Две години по дяволите?!
                      Две години, че и дори няколко месеца - все е много! Трябва си адвокат в подобна ситуация. Другото е - яко ръчкане - в Камарата на ЧСИ, самото ЧСИ и т.н. Важно е да остава писмена следа от действията.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от KoMetov Разгледай мнение
                        При някои ЧСИ може да се подаде Заявление за възстановяване на задатък /задължително с посочена банкова сметка и уточнен срок за възстановяване на задатъка след търга/ още с ценовото предложение. Важно е да се съобрази, че обявения за купувач може да не плати и следва по ред - втори, трети и т.н. Според мен това е причината да не се възстановява веднага, тъй като има случаи класирани на задни места да бъдат обявени за спечелили търга.
                        Две години по дяволите?!

                        Коментар


                        • При някои ЧСИ може да се подаде Заявление за възстановяване на задатък /задължително с посочена банкова сметка и уточнен срок за възстановяване на задатъка след търга/ още с ценовото предложение. Важно е да се съобрази, че обявения за купувач може да не плати и следва по ред - втори, трети и т.н. Според мен това е причината да не се възстановява веднага, тъй като има случаи класирани на задни места да бъдат обявени за спечелили търга.

                          Коментар


                          • Наистина изключително интересен казус.
                            Повече подробности?
                            Интересно е кой е тоя папатак та пикае срещу вятъра?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от kamak61 Разгледай мнение
                              Сега ми попадна темата,пожелавам на участниците дълголетие.
                              Участвах в публична продан,която не спечелих.Две години от тогава не съм получил задатъка.Няма сила,която да накара ЧСИ да върне сумите на неуспелите участници,ако не желае.Няма срокове.Схемата е създадена за удобство и комфорт на съдията.Срокове име за подаване на задатък,внасяне на документи,заплащане при спечелване на търга,заплащане на данъка,такси но връщане на 10% задатък...
                              Много неприятно! Парите ти стоят затворени и се обезценяват! При разговори с адвокат, камарата на ЧСИ и други какво те посъветваха да направиш? И ще ти върнат ли задатъка изобщо?

                              Коментар


                              • Аз съм участвал десетина пъти за недвижими имоти в подобни търгове, но досега не съм имал проблеми с връщането на задатъка. Бихте ли споделили имената на ЧСИ, които не връщат задатъка на време.
                                Иначе процедурата е точно такава, каквато я описа Жеката.

                                Коментар

                                Working...
                                X