IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Валутна търговия - FOREX - АРХИВ

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Eur/Usd

    Hvala na takivi grajdani

    Коментар


    • Eur/Usd

      не мога да давам информасия да нияма недоброжелатели ОК
      правя го от сърце да напредват и тези които нямат възмоност да си го позволят
      това ми е дешната печалба
      успехи на всички

      Коментар


      • Eur/Usd

        Richi, 190 evro mi zvu4i kato ANMART ? prav li sam? po-interesnoto e dali 6te si dovolen i kvo 6ti pokajat.

        Коментар


        • Eur/Usd

          Много съвременни търговци използуват механични търговски системи. Това са системи, които позволяват да се автоматизира процеса от момента на получаване на търговски сигнал до изпълнението на операцията. Подобен подход дава възможност на търговеца да търгува постоянно, тъй като вземането на решение не зависи от неговото психо-физическо състояние. Единственото от което се ръководи е убеждението, че системата генерира печалба в дългосрочен план, което изисква постоянство от негова страна в изпълнението на търговските сигнали, като се абстрахира от моментното си емоционално състояние или финансов резултат.
          Turtles е механична система, която до преди няколко години беше обгърната с ореол на тайнственост, предвид на нейната засекретеност и на слуховете за легендарните печалби на нейните последователи.
          Тя е завършена тренд-следяща система, т.е. включва конкретни правила за откриване, закриване на позиции и управление на средствата, които имат за цел да позиционират търговеца в посока на основния пазарен тренд и да гарантират оставането му в тази посока докато не се създадат условия, потвърждаващи промяната на тренда.
          Прилагането на системата изисква от търговците доверие, постоянство и дисциплина – качества, без които печелившата търговия е немислима.

          The Turtles


          През 1983 на станиците на Wall Street Journal и New York Times се появява съобщение, че Ричард Денис набира желаещи да станат търговци. Естеството на работата изисква бъдещите търговци да живеят в Чикаго, където ще бъде тяхното работно място, при осигурена висока заплата. По това време Ричард е известен като “крал на фючърса”, а New York Times му присъжда наградата – цар на “пита”. Той започва да търгува на 17 год. с първоначален капитал от 1200 $, а когато е на 25 год., е вече милионер. По това време слух за това, че Денис купува даден вид фючърс предизвиква автоматично покачване на котировките.
          В офиса на фирмата, ръководена от Ричард Денис - Drexel Fund – се явяват над хиляда кандидати, от които допуска до интервю 80. От тях той избира 13 души - един охранител, двама професионални играчи на карти, счетоводител, двама търговци, финансов консултант и момче, което току- що е завършило училище. В течение на 2 седмици Ричард обучава своите бъдещи служители, определя им лимит за търговия ($500 000 – $2 000 000) и ги пуска на пазара. Така започва историята на неговите студенти – Turtles и на най-прословутата история на международните пазари, която реализира 80 процента среден годишен доход за периода 1985–89 г. Всички ученици на Денис са спечелили милиони, без изключение. Всички създават собствени фирми и контролират милиарди долари.
          Turtles възниква като спор между двама търговци. Същността на спора е била, възможно ли е човек да стане печеливш търговец. Спорът е бил в същност между Ричард Денис и Уилям Екхард. Уилям е притежавал солидна математическа подготовка и е бил убеден, че човек трябва да притежава шесто чуство, за да стане печеливш търговец. Ричард, който по това време е на 40 год. считал, че всичко е много просто и изисква да се прилагат дисциплинирано няколко метода, които самият той е разработил в течение на времето. Двамата спорили в продължение на години и накрая сключили облог за $1. Денис предложил на Уилям да набере група участници и да се постарае да ги научи на всичко, което те двамата знаят. Това не е било проява на алтруизъм. Денис е искал да набере подходящи хора, които да търгуват по негови методи, докато той развива нови търговски техники.
          “Аз не смятам, че търговските стратегии са толкова уязвими, че да престават да работят, след като хората бъдат запознати с тях. Ако това, което правите го правите правилно, то ще работи, даже ако хората бъдат осведомени за това. Вие може да публикувате правила за успешна търговия във вестниците, но никой няма да ги следва. Ключът към успеха, това е последователност и дисциплина”.
          При подбора на кандидатите Денис е обръщал внимание на два аспекта – наличие на среден интелект и отношение към риска. Първото качество определял с тестове, второто чрез събеседване. Най-важното качество според Денис е отношението на хората към риска. Дали отчитат риска в своя живот или обичат да рискуват заради хазарта и силните усещания. Той е искал кандидатите да разкажат за най-рискованата ситуация в техния живот. Отговорите се подреждат в нисходяща посока. Тези, които попадали в първите категории с най-нисък риск, били допуснати до програмата. Един от първите бил професионален картоиграч - Ръсел Сандс, предпочетен заради умението си да отчита риска. Благодарение на това получава предимство пред останалите. Като цяло 1/3 от участниците не са имали никакъв търговски опит.
          Основата на търговския метод на Денис е бил да се търгува в тренда и то в най-дългосрочния, а губещите сделки да се анулират. При този стил на търговия няколко печеливши сделки за година формират основата на доходността, на които се противопоставят голямо количество малки губещи сделки. Основната информация, на база на която се вземат решения е цената. Никакви фундаментални данни. Това, което трябва да вълнува игрча, е това, което в момента става на пазара, а не това което той се кани да прави в бъдеще.
          Целта на търговията е извличане на печалба от голяма част от тренда. Техниката -Turtles не е предназначена за определяне на дъното или върха. Ако пазарът спада, следва да се продава, ако се покачва, следва да се купува. Първоначално техниката е била основана на пробив на асиметрични канали. При такова събитие се е считало много вероятно да бъде формирана тенденция. Всички последователи на системата обаче са единодушни, че 90% от нейното съдържание е money management. Силни печеливши трендове възникват един път на тримесечие и по-рядко. През останалото време сигналите са губещи. В този период е важно да се запази хладнокръвие, както и самия капитал и да се дочакат благоприятни възможности. Размерът на поемания риск зависи от волатилността на пазара. Това означава да се откриват по-малък брой позиции в периоди, в които е налице висока волатилност. Когато волатилността на пазара преди поставяне на сигнала е висока, неговата достоверност е малка.
          Денис продължава да работи, използувайки чисто механични системи. През 1994 година неговата печалба е 8%, 1995 – 108%, 1996 – 112%. Личният му капитал през 2000 г. е $200 милиона. Партньорът на Денис – Екхард продължава да търгува и днес, като средният доход върху капитала на управлявания от него фонд – Echardt Trading Company e 29%. Според Екхард потомствените милионери като правило губят парите си, защото не чустват болка от тяхната загубата. Поради това по-големи шансове за успех имат хора с ограничен първоначален капитал. Практическият проблем е, че е много по-лесно да се научи човек да търгува, отколкото да прилага наученото. Нещо повече, хората проявяват психологическа склонност да играят срещу тренда, тъй като застоят на цените преди да започне тренда създава навик към определени нива и когато пазарът излезе от тези нива, хората считат, че котировките са се отклонили твърде много от “нормалните” цени и е нормално да започне връщане. Техниката на Turtles действа в противоположност на масовото поведение, което като правило е губещо, а именно – търговия срещу тренда, бързо закриване на печеливши позиции, оставяне дълго на губещи позиции и пренебрегване на money management.
          За успеха на пазара следва да се постъпва точно обратно.
          Основните принципи са:
          Да се съхранява капитала максимално дълго по време на губещи периоди, за да може да се остане на пазара, докато не започне печеливш период.
          1) Необходима е твърдост на духа, за да се превърне търговията в печелившо занятие;
          2) Избраната стратегия следва да се прилага последователно.
          Например: През 1988 г. Cheval, по време на странично движение реализира до 45 – 50% загуба, а през следващите 4 месеца формира 435% печалба. През 1989 г. формира загуба от 42%, а последващият ръст е 300%. Дългосрочните успехи не могат да бъдат достигнати, ако инвеститорът не издържи на натиска и излиза от пазара твърде рано.

          Следването на Правилата е основно изискване за успешна търговия, но по-важни са доверие, постоянство, дисциплина. Липсата на тези качества прави прилагането на правилата невъзможно. Това, което отличава Turtles от останалите е дисциплинирано следване на правилата. Тези, които пренебрегват правилата са били отстранявани от програмата.

          Какво да се търгува?
          Първото решение, което следва да се вземе е кои инструменти ще се търгуват. Ако се търгуват малък на брой инструменти, вероятността да се “хване” тренда е много малка. В същото време не трябва да се търгува на пазари, работещи с малки обеми или такива, които не развиват стабилен тренд. Последователите на програмата търгуват ликвидни финансови инструменти, каквито са фючърсите на борсите в Ню Йорк и Чикаго. Те самостоятелно решават кои от тях да търгуват и кои не. Инструментите, които вече са избрали да търгуват се търгуват постоянно, за разлика от останалите, които не се търгуват въобще.
          CBOT (Chicago Board of Trade):
          - 30 г. облигации на САЩ;
          - 10 г. облигации на САЩ.
          New York:
          - кафе;
          - какао;
          - захар;
          - памук.

          CME (Chicago Mercantile Exchange):
          - швейцарски франк;
          - евро;
          - паунд;
          - японска йена;
          - канадски долар;
          - S&P 500;
          - Евродолар;
          - 90 дневни ценни книжа на САЩ.
          NYME (New York Mercantile Exchange)
          - петрол;
          - газ.

          Размер на позицията.
          Колко да се купи и продаде е основен търговски въпрос. Той засяга диверсификацията и управлението на средствата (money management). Повечето от търговците рискуват твърде много при единична сделка, увеличавайки по този начин вероятността да напуснат пазара твърде бързо, независимо от правилната посока на позицията.

          Нива на откриване на позиция и закриване.
          Механичната система автоматично генерира нивата за откриване на позиция, както и пазарните условия, изискващи съответно покупка или продажба.

          Нива на стопове.
          Търговци, които не закриват губещи позиции, не са печеливши търговци в дългосрочен план. Най-важният момент е в определяне на нивото на стопа, преди самата позиция да бъде открита.

          Нива на закриване на печеливша позиция.
          Механична система, която не предвижда правила за закриване на печеливша позиция е непълна. Правилата за закриване на печеливша позиция са тези, които разграничават печелившите от губещите системи.

          Как да се купува и продава?
          Тактическите правила определят начина на изпълнение на сигнала, след като е бил вече подаден от системата. Това е от особено значение за операции с големи суми, при които малките отклонения в курса предизвикват големи амплитуди във финансовия резултат.

          А. Размерът на откритата позиция се определя от волатилността на пазара. Последователите на програмата (Turtles) използват индикатора за волатилност N, представляващ 20 периодна експоненциална средна величина на ТR (True Range), известен като ATR. TR е най-високото от следните значения:
          1. Разликата между днешното най-високо и най-ниско ниво;
          2. Разликата между вчерашната цена на затваряне и днешното най-високо ниво;
          3. Разликата между вчерашната цена на затваряне и днешното най-ниско ниво.

          Б. Определяне на доларовата стойност на пазарната волатилност (market volatility).
          Market Volatility = ATR x Dollars per point (pips).

          Например: Значението на ATR за EUR/USD на 17.05.2004 е 0.0139. При търговия с 1 лот от 10 К (10 000), изменение на котировките с 1 пипс ще предизвика отклонение в баланса на сметката от 1 долар (0.0001 X 10 000). Следователно, пазарната волатилност в доларово изражение за този ден, при търговия с лот от 10 К, ще бъде равна на 139 долара:
          0.0139 X 10 000 = 139.

          Turtles откриват позиции с различен брой лотове (units). Максималният брой лотове за откриване на позиция се определя по следния начин:

          1% от баланса по сметка
          Максимален брой лотове = ----------------------------------------;
          Пазарна волатилност в долари

          Или ако ATR = 0,0139, а баланса по сметката е 20 000 $, максималният брой лотове, за търговия с евро-долар, при положение, че размера на един лот е 10 К (10 000) e 1.4 .

          0.01 x 20 000
          Максимален брой лотове = ------------------------------------------- = 1.4;
          0.0139 x 10 000

          Правила за диферсификация:
          - при търговия на един пазар – максимален брой на открити позиции - 4 лота за един инструмент.
          Например: При търговия с EUR/USD – максимален брой лотове – 4.
          - тясно корелирани пазари - максимален брой на откритите позиции–6. Тясно корелирани пазари са суров петрол и рафиниран петрол; злато и сребро; швейцарски франк и евро; T bill и евродолар и др.
          - не тясно корелирани пазари – при не тясно корелирани пазари максимален размер на откритите позиции е 10 в една посока. Такива пазари са злато и мед, сребро и мед и др.

          Максималният размер на откритите позиции в една посока е 12, т.е. не повече от 12 единици в посока покупки и 12 в посока продажби. При някои инструменти пазарът не формира тренд в продължение на месеци. През този период може да се загуби значителна част от баланса по търговската сметка. Всеки път, когато търговското салдо спадне с 10%, максимално допустимият брой открити позиции следва да се преизчисли, като се ревизира размера на първоначалното салдо с 20%.
          Например: Ако размерът на първоначалното салдо е $20 000, но е реализирана загуба от $2 000 (10%), размерът на позициите следва да се преизчисли на база $16 000 (20 000 – 20%).
          Като правило болшинството търговци обръщат основно внимание върху правилата на влизане. Те считат, че това е най-важната част от една система и се удивяват, когато разберат, че Тurtles използват много проста система, основаваща се на пробив на ценови канал - Channel Breakout на Richard Donchian. Това е система известна под името four week rule, разработена от Richard Donchian, която през миналото десетилетие постигна най-добър тестов резултат. Авторът на системата понастоящем Senior Vice President/Financial Consultant with Shearson Lehman American Express е признат специалист в разработването на тренд следящи механични системи. Системата на Richard Donchian е основана на пробива (breakout system) и работи много добре в условията на възходящ и низходящ тренд. Като такава системата няма за цел определянето на пазарните върхове и дъна, а регистрирането на тренда, когато това е вече факт. Системата може да бъде комбинирана с други индикатори, пътвърждаващи началото на тренда.
          Нейната формула е следната:
          Upper Band = MAX(HI, n)
          Lower Band = MIN(LO, n)
          Middle Band = (Upper Band + Lower Band) / 2

          Тurtles използват две различни системи – система № 1 и система № 2. Някои от тях използват само една от двете системи. Други разпределят средствата си по равно между система №1 и система № 2.
          Система 1 използва пробива на 20 дневен ценови канал.
          Система 2 използва пробива на 55 дневен ценови канал.


          Пробив:
          Пробивът е налице, когато котировките преодолеят най-високото ниво (high) или най-ниското ниво (low) за предшествуващият брой дни (20 или 55). Така например 20 дневен пробив ще бъде налице, когато пазарът преодолява най-високото (най-ниското) за последните 20 дни. Тurtles влизат в посоката на пробива в рамките на деня, без да изчакват цена на затваряне (closing price) или цена на отваряне на следващия ден (opening price).
          А. Система № 1:
          Тurtles откриват позиция, когато пазарът преодолее най-високото (най-ниското) ниво на предишните 20 дни, дори само с един тик. Ако това стане факт те купуват (продават) 1 единица от дадения инструмент. Сигналът за пробив ще бъде игнориран, ако предшествуващият сигнал е бил печеливш, независимо дали е била направена операция или не. Пробивът се счита за губещ, ако котировките са се придвижили в обратна посока, след момента на пробива, на разстояние 2N срещу позицията (в нашия пример – 278 пипса).
          Ако сигнала на система №1 е бил пренебрегнат, защото предишният сигнал е бил печеливш, ще се използва сигнал на система № 2, за да не пропусне движението.

          Б. Система N2:
          Тази система изисква да се открива позиция, когато котировките надвишат с един тик най-високото или най-ниското ниво на предшестващия период от 55 дни.
          Всички пробиви на система № 2 се използват за откриване на позиция, независимо дали предишният пробив е бил печеливш или не.
          Тurtles допълват позицията на разстояние - ?N от нивото на първоначално откриване (в нашия пример- 69.5 пипса). Ако цената спадне с ?N от нивото на първоначално откриване, тогава допълването на позиция ще стане на 1N в обратна посока (в нашия пример -139 пипса).
          Тази техника се прилага постоянно до инвестиране на пълния размер от лотове. Ако пазарът се движи бързо, възможно е да се инвестира максималният брой от 4 лота в рамките на един ден.

          Например:
          Euro-Dollar
          N = 0.0139
          55 дневен пробив = 1.1450;

          Първа позиция на 1.1450 $;
          Втора позиция на 1.1450 +? (0.0139) = 1.1519;
          Трета позиция на 1.1519 + ? (0.0139) = 1.1588;
          Четвърта позиция на 1.1588 + ? (0.0139) = 1.1657;

          Петрол
          N = 1.20
          55 дневен пробив = 28.30 $;

          Първа позиция на 28.30 $;
          Втора позиция на 28.30 + ? (1.20) = 28.90 $;
          Трета позиция на 28.90 + ? (1.20) = 29.50 $;
          Четвърта позиция на 29.50 + ? (1.20) = 30.10 $;

          Постоянство:
          От Тurtles се изисква постоянство в прилагане на правилата за откриване на позиция, защото по-голямата част от печалбата за дадена година може да се получи от две или три по-големи движения. Ако сигнала бъде пренебрегнат или умишлено пропуснат, това може да повлияе много сериозно на крайния резултат.
          Последователи на системата, реализирали най-добрите търговски резултати, са прилагали постоянно правилата за влизане.
          Последователи на системата с най-лоши търговски резултати, както и търговци, които са отпаднали от програмата, са били непостоянии в прилагане на правилата за откриване на позиция.

          Стопове:
          “Има смели търговци. Има стари търговци. Няма обаче стари и смели търговци”. Търговци, които не използват стопове, отпадат от играта. Повечето играчи предпочитат да се надяват, че една губеща сделка ще се превърне в печеливша, отколкото да я закрият, приемайки идеята, че с това търговията не престава да съществува.
          Нека да изясним нещо. Закриването на губеща позиция е абсолютно критичен момент. Търговци, които не закриват губещите си позиции се компрометират с течение на времето. Почти всички примери на фалити като Barrings, Long Term Capital Management и др. са могли да бъдат избегнати, ако губещите позиции са били ограничени.
          Най-важното правило за ограничаване на загубите е да се определи нивото, което ако бъде преодоляно, позицията ще бъде закрита. Това ниво следва да бъде определено преди позицията да бъде открита.
          Определянето на нивата за стопове не означава, че последователите на системата пласират стопиращи поръчки при брокера. Това означава да бъде предварително определено нивото за стопиране, което ако бъде преодоляно, ще принуди търговеца да закрие позицията или с пазарна поръчка (market order), или с лимитираща поръчка (limit order). Нивата на тези стопове не подлежат на преразглеждане. Всеки път, когато пазарът достигне цената на стопа, позицията следва да се закрие ултимативно.
          Максималният размер на загубата при Тurtles е 2 %.
          Стоповете на Тurtles са на разстояние 2N под нивото на дългата или над нивото на откритата къса позиция.
          С цел минимизиране на риска, ако бъдат добавяни допълнителни лотове, стоповете на предишните ще бъдат завишени ?N. Това по принцип означава, че стоповете на цялата позиция ще бъдат пласирани на разстояние 2N, считано от нивото на последните открити позиции. Ако последните открити позиции обаче са на по-голямо разстояние, било заради динамиката на пазара или заради наличието на ценови дупки, това създава различие в стоповете.

          Например:
          Петрол
          N = 1.20
          55 дневен пробив = 28.30

          Първа позиция - 28.30. Ниво на стопа - 25.90
          Първа позиция - 28.30. Ниво на стопа - 26.50
          Втора позиция - 28.90. Ниво на стопа - 26.50
          __________________________________________________ ____________
          Първа позиция - 28.30. Ниво на стопа - 27.10
          Втора позиция - 28.90. Ниво на стопа - 27.10
          Трета позиция - 29.50. Ниво на стопа - 27.10

          Първа позиция - 28.30. Ниво на стопа - 27.70
          Втора позиция - 28.90. Ниво на стопа - 27.70
          Трета позиция - 29.50. Ниво на стопа - 27.70
          Четвърта позиция - 30.10. Ниво на стопа - 27.70

          Ако позицията е открита на по-висока цена, заради наличието на ценова дупка, тогава разчета е следният:

          Първа позиция - 28.30. Ниво на стопа - 27.70
          Втора позиция - 28.90. Ниво на стопа - 27.70
          Трета позиция - 29.50. Ниво на стопа - 27.70
          Четвърта позиция - 30.80. Ниво на стопа - 28.40

          Основното правило е размерът на максималният риск да не надвишава 2% за последната открита позиция.
          На Тurtles им е предложена алтернативна стратегия за стопиране на позиции, която е с по-голям ефект, но е по-трудна за изпълнение, защото предизвиква повече загуби, които влошават съотношението печалба/загуба (win/loss ratio). Стратегията се нарича Whipsaw.
          При този вариант на стратегията стоповете се пласират на ?N, което е ? % риск от баланса по сметката. Ако дадена позиция е стопирана, отново се открива позиция, когато пазара достигне ниво за първоначално откриване на позиция. Малък брой Тurtles са прилагали този метод с голям успех. Whipsaw стратегията добавя допълнителна печалба от това, че не се изисква да се преместват стоповете на по-рано направените позиции. Общият риск на всички 4 позиции не надвишава 2%. При тази система горният пример ще изглежда така:
          Например:
          Петрол
          N = 1.20
          55 дневен пробив = 28.30

          Първа позиция - 28.30. Ниво на стопа - 27.70
          Първа позиция - 28.30. Ниво на стопа - 27.70
          Втора позиция - 28.90. Ниво на стопа - 28.30
          __________________________________________________ ____________
          Първа позиция - 28.30. Ниво на стопа - 27.70
          Втора позиция - 28.90. Ниво на стопа - 28.30
          Трета позиция - 29.50. Ниво на стопа - 28.90
          __________________________________________________ ____________
          Първа позиция - 28.30. Ниво на стопа - 27.70
          Втора позиция - 28.90. Ниво на стопа - 28.30
          Трета позиция - 29.50. Ниво на стопа - 28.90
          Четвърта позиция - 30.10. Ниво на стопа - 29.50

          Тъй като техниката на Тurtles е базирана на волатилността - N, позициите се откриват в зависимост от нейното значение. По-волатилните пазари изискват по-широки стопове, но се търгува с по-малък брой лотове.
          Тurtles използват система на пробиви за закриване на печеливши позиции. Прибързаното излизане от печеливша позиция е системна грешки на повечето търговци.
          Котировките никога не се движат по права линия. Следователно, движения в обратна посока на позицията е необходимо да се наблюдават спокойно, ако тази позиция е формирана в посоката на основния тренд. В началните фази на тренда възможността за печалба е от 10% до 30% при минимални загуби. В средата на тренда печалба от 80% до 100% често предполага риск от 30 до 40%. Силното желание да се прибере печалбата на този етап, трудно може да бъде укротена. Последователите на системата се убедиха, че от това къде се закрива една печеливша позиция, зависи дали една търговия е печеливша или губеща.
          Те откриват позиции при пробиви, но повечето от пробивите не предизвикват начало на тренд. Ако печалбата е недостатъчна, за да неутрализира загубите от такива ситуации, крайният резултат от прилагането на системата ще бъде негативен. Всяка печеливша търговска система притежава различна оптимална точка на излизане. Ако при прилагането на дадената търговска система вие реализирате печалба от 1N, докато преди това сте фиксирали загуба от 2N, вие ще трябва да осигурите два пъти повече печеливши сделки от губещите.
          Съществува комплексна връзка между всички компоненти на една търговска система. Това означава, че не можете да прилагате самостоятелно правило за излизане от печеливша, без да прилагате правилата за откриване на позици, правилата за управление на средствата (money management) и др.

          Правила за излизане

          Система №1 изисква да се излиза от дълга позиция при обратно преодоляване на 10 дневното най-ниско ниво или 10 дневното най-високо ниво при къса позиция. Всички открити позиции ще бъдат закрити, ако котировките преодолеят 10 дневното най-високо или най-ниско ниво.
          Система №2 изисква да бъде преодоляно 20 дневното най-ниското ниво за дълга позиция и 20 дневното най-високо ниво за къса позиция.
          Последователите на системата не пласират поръчки за излизане, а наблюдават съответното ценово равнище, което ако бъде преодоляно се свързват с брокера. Това е най-трудната част от програмата, защото изчакването пазара да преодолее 10 или 20 дневното най-високо или най-ниско ниво може да отнеме 20%, 40% и даже 100% от натрупаната печалба.
          Съществува много силна тенденция да се излиза по-рано от печеливша позиция. Прилагането на това правило изисква голяма самодисциплина. Способността да се поддържа дисциплина и да се прилагат правилата по време на големи печеливши сделки е запазена марка на всеки успешен търговец.
          Съществуват важни детайли, които са от основно значение за една печеливша търговия.
          Например, последователите на системата не пласират стопиращи поръчки, а се свързват с брокера, когато котировките достигнат това ниво. Те са инструктирани да поставят лимитиращи поръчки, а не пазарни поръчки. Това е така защото лимитиращите поръчки дават възможност за точно изпълнение и ограничават брокера за игра срещу търговеца. В повечето случай съществуват случайни движения, които са познати под името “отскок” (bounce). Същността е в това да се пласира поръчка в долната част на отскока, вместо да пласирате пазарна поръчка. Необходими са умения, за да се определи най-добрата котировка за поставяне на лимитираща поръчка (limit order). Ако пазарът се движи бързо и преминава през нивото, определено за откриване на позиция и вие поставите лимитираща поръчка, тя просто няма да бъде изпълнена. В такива ситуации на търговците е казано да не изпадат в паника, да изчакат пазара да се стабилизира и едва тогава да пласират своите поръчки. За повечето млади търговци това правило е много трудно за прилагане. Те изпадат в паника и поставят пазарни поръчки. Като резултат от това те получават най-лошата цена в най-неподходящия момент. Търговците на системата не само изчакват пазара да се стабилизира, но и да направи известно връщане преди да поставят своите поръчки. Ако пазарът е преминал бързо през нивото на стопа, търговците ще напуснат пазара, но ще го направят без паника.
          Ако се търгува на различни инструменти от корелирани пазари, търговците ще изберат тези от тях за дълга позиция, които показват най-голяма сила. Силата на един инструмент зависи от това, на колко N се е отклонил пазарът след точката на пробива. Търговците ще предпочетат покупките на тези от тях, които са направили най-голямо отклонение (най-голям брой N).
          Друг метод за избор на подходящ инструмент е в изваждането на цената от текущата цена, цената преди три месеца и разделянето на така получената стойност на N. И двата метода са добри и имат за цел да изберат този инструмент, който реализира най-голямо отклонение.
          Тези правила не са сложни. Те могат да бъдат компютъризирани. Най-трудния момент в системата е в необходимостта от постоянното им прилагане, което изисква голяма дисциплина. Правилата формират незабавна печалба при силен пазарен тренд. Когато пазарите се движат странично, може да минат месеци преди да се появи печеливша сделка. През този период се увеличава недоверието към системата и се засилва желанието да се закрият печеливши сделки. Психиката на търговеца е поставена на изпитание:
          - Дали правилата продължават да работят?
          - Да не би пазарите вече да са се променили и те да са престанали да работят ?
          - Точно ли са приложени правилата?

          Успешното прилагане на механичните търговски системи, в това число и Turtles изисква системното прилагане на предварително определени търговски правила върху максимален брой пазарни инструменти. По този начин се увеличава вероятността да се формират позиции в посоката на основния тренд, който реализира големи отклонения с големи шансове за краен печеливш резултат. Потвърждение за това е професионалния и житейски път на всички последоватали на тази легендарна търговска система.

          Коментар


          • Eur/Usd

            ))), aka si i pomislih. Tam opredeleno ima kakvo da nauchish. Popivai vsichko.


            Leka

            Коментар


            • Eur/Usd

              сори разббрах те грешно ОК

              Коментар


              • Eur/Usd

                Ричи - споко , не вземай нищо прекалено присърце , а за правилата не са лоши , но проблема е да ги спазваш и накрая започваш да разчиташ и на собствената си интуиция , а ако тя не те подвежда често сметкта ти нараства.Ако ли не резултата е противоположен.Сега например бездействам и чакам нива , които съм си набелязал , защото съм си внушил че от тях ще ми е ясно накъде , т.е. импровизации.
                D.Y.F-091066

                Коментар


                • Eur/Usd

                  до сега сам се уча и чета

                  Коментар


                  • Eur/Usd

                    от днеска съм на курс и ще поствам лекциите все пак съм дал 190Е

                    Коментар


                    • Eur/Usd

                      Richi, az ti pravia kompliment za turgoviata i postingite svurzani s forex, ne se zaiazdam s bukvite v pismoto ti. Zatova i ne pisha na kirilica, da ne burkam. Imah predvid, samouk li si na tech analiz ili si hodil na kursove.

                      Коментар


                      • Eur/Usd

                        Richi, постнал си чудесни правила и дано повече хора оценят услугата която им правиш!
                        Много успехи и печалби!

                        Коментар


                        • Eur/Usd

                          като попишеш и ти на КИР ще бъркаш баиа споко

                          Коментар


                          • Eur/Usd

                            Richi, kude si se uchil? Sledia postingite ti ot samoto nachalo na pisaneto ti v investora i belezish goliam napreduk.

                            Pozdravi

                            Коментар


                            • Eur/Usd

                              Механични търговски системи

                              Търговците използуват два основни метода за откриване и закриване на позиции:
                              А. Механичен подход. Съдържа определен алгоритъм, представляващ съчетание от различни индикатори, които при удовлетворяване на предварително програмирани условия генерира сигнал за откриване на позиция или за излизане от пазара. Основава се на убеждението, че бъдещото развитие на котировките е повторение на миналато.
                              Механичните търговски системи се характеризират с ниска ефективност, но дават възможност да бъдат програмирани и да търгуват независимо от присъствието и от емоциите на търговеца. Съотношението между печеливши и губещи операции при тези системи е около 50 процента и изисква голям първоначален капитал, за да се обхванат по-голям брой инструменти и да се постигне необходимата диверсификация.
                              Б. Професионален подход. Използува голям брой техники и похвати, които имат за цел да определят посоката на котировките, бъдещата им ценова цел, а така също нивата за откриване и закриване на позиции. Основава се на убеждението, че всяка пазарна ситуация е уникална и следва да се анализира задълбочено преди да се вземе конкретно инвестиционно решение. Професионалният подход е много трудоемък, но е в състояние да постигне съотношение между печелившите и губещите операции над 80 процента и забележителна ефективност при благоприятно съотношение между нивото на риска и печалбата.
                              В следващите няколко лекции ще ви запознаем с някои от най-популярните механични системи. Прилагани в продължение на дълги години, те са регистрирали стабилна ефективност, а някои от тях са се превърнали в легенди.
                              Механичната система на Forex Capital Managemenet регистрира нетна печалба от 121 187 $ за периода юни 1987 - септември 2000 г. при търговия с един контракт от 125 000 EUR и минимален депозит от 2 500 $.
                              Системата принадлежи към групата търговски системи, които генерират сигнали на база пробив на волатилността. Този подход издържа проверката на времето и представлява основа на много съвременни и ефективни търговски методи.
                              1. На първо място следва да бъде събрана дневна ценова информация за последните два дена в следния формат:

                              Date Open High Low Close
                              17.07 1.1222 1.1253 1.1155 1.1216
                              16.07 1.1176 1.1236 1.1109 1.1222

                              2. Определяне на най-високото и най-ниското ниво:

                              А. 1.1253 – най-високо ниво за формиране на сигнал за покупки.
                              Б. 1.1109 – най-ниско ниво за формиране на сигнал за продажби.

                              3. Определяне на информацията от т.1 за определяне на ценовата волатилност:
                              3.а). 1.1253 - 1.1109 = 0.0144 (волатилност –V).

                              Филтър на волатилността – ако V>0.0150 не се откриват нови позиции. Значението на филтъра е постоянно за цялата търговска програма. При нарастване на значението на волатилността нараства и риска и откриването на позиции не е препоръчително.
                              4. Калкулиране на приложната волатилност (AV):
                              0.0144 Х 0.44 =0.0063 (AV).
                              5. Определяне на нивата за покупка и продажба.
                              5а) 1.1253 + 0.0063 = 1.1316 (Buy level).
                              5b) 1.1109 - 0.0063 = 1.1046 (Sell level).
                              6. Двете поръчки от т.5 се пласират едновременно:
                              Ако пазарът преодолее нивото от т.5а, поръчката за покупки ще бъде изпълнена.
                              Ако пазарът преодолее нивото от т.5b, поръчката за продажби ще бъде изпълнена.
                              7. Пласиране на поръчки стоп-загуби:
                              Когато бъдат открити нови позиции незабавно поставете защитна поръчка за ограничаване на загуби. Системата използува три вида стопове:
                              А. Когато позицията е губеща следва да бъде закрита на цена на затваряне на Ню Йорк.
                              Б. Постоянна поръчка за стопиране на загуби се поставя на отстояние 180 пипса от цената на отваряне.
                              В. Динамичен стоп, калкулиран чрез т.5а) и 5b).
                              8. Калкулиране на постоянна поръчка за стопиране на загуби:
                              1.1316 – или + 0.0180 = 1.1136.
                              9. Определете кой от трита вида стоп да оставите активен:
                              Например: Вие сте купили на 1.1316
                              9а) Ако цената на затваряне на Ню Йорк е под 1.1316 позицията следва да бъде закрита.
                              9b) Ако цените спаднат рязко и преодолеят 1.1046 (5 b) ще бъде генериран сигнал за продажби.
                              9c) Постоянен стоп – 1.1136 (1.1316 –0.0180).
                              10) Калкулиране на ценовата цел – ценовата цел е постоянна величина за дадената система и отстои от нивото на откриване на позицията на 546 пункта:
                              1.1316 + 0.0546 = 1.1862.

                              1. Откриване на нова позиция.
                              Ако волатилитета (V) е по-малък от 150 пипса пласирайте вашите поръчки за откриване на позиции. Поръчките за стопиране на загуби определете съгласно стъпки 5а и 5b. Вие ще имате една поръчка за покупки над пазарните нива и една поръчка за продажби под пазарните нива. Ако бъде изпълнена поръчката за покупки или продажби, незабавно защитете позицията си чрез поставяне на протовоположна поръчка (стъпка 5b) за дълги позиции и (стъпка 5a) за къси позиции или постоянен стоп - стъпка 8. Пласирайте този стоп, който е по-близо до нивото на вашата позиция.

                              2. Поддържане, обръщане или ликвидиране на съществуваща дълга позиция.
                              Актуализирайте ежедневно вашата работна таблица с последните данни, след което прилагайте описаните по-горе търговски правила.

                              3. Закривайте губеща позиция на затваряща цена.
                              Никога не напускайте пазара с губеща позиция.

                              4. Обръщане на дълга в къса позиция.
                              Когато волатилността (V) е по-малка от 150 пипса и вие имате открита дълга позиция е необходимо да пласирате поръчка за обръщане на позицията на ниво, генерирано според т. 5b. Пласирайте т.нар. ”stop and reverse order” в два пъти по-голям размер от съществуващата в момента позиция. Ако вашата поръчка за продажби се изпълни, незабавно защитете новооткритата си позиция чрез пласиране на поръчка за покупки до неутрално ниво (square of position), според правилата на т.5а или 8. Използувайте този стоп, който е по-близо до вашата позиция, т.е. съдържа по-малък риск или ликвидирайте на затваряща цена, ако позицията е губеща (стъпка 9).

                              5. Стопиране на дълга позиция.
                              Когато волатилността (V) е по-голяма от 150 пипса вие трябва да пласирате само поръчка за закриване на позиция. Приложете стъпка 9 и пласирайте поръчка за продажби с цел закриване на съществуващата позиция или приложете правилото за закриване на губеща позиция на затваряща цена. Не напускайте пазара с губеща позиция. Ако поръчката бъде изпълнена вашата позиция ще бъде закрита.

                              6. Ценова цел на дълга позиция.
                              Приложете стъпка 10 и пласирайте т.нар. ”market if touched”(MIT) поръчка в размер равен на размера на вашата дълга позиция, който в случай на изпълнение ще закрие вашата позиция и вие ще останете неутрален. Ако поръчката ви бъде изпълнена канцелирайте всички ваши поръчки и останете неутрален.

                              7. Поддържане, обръщане или ликвидиране на съществуваща къса позиция.
                              Актуализирайте вашата работна таблица ежедневно. Винаги въвеждайте последните данни и изваждайте старите, след което приложете методологията за определяне на нивата за поръчки и продажби.

                              8. Закрийте позицията, ако е губеща на цена на затваряне.

                              9. Обръщане на къса в дълга позиция.
                              Когато волатилността (V) е по-малка от 150 пипса и сте на къса позиция вие трябва да пласирате поръчка за обръщане на позицията (стъпка 5а). Поставете поръчка за стопиране и обръщане на позицията в размер два пъти по-голям от съществуващата позиция с цел да закриете съществуващата позиция и да останете на дълга позиция. Ако вашата поръчка за покупки бъде изпълнена незабавно защитете вашата позиция за останалата част от търговската сесия чрез пласиране на поръчка за продажби до неутрално ниво, т.е. в размер равен на откритата ви позиция (стъпки 5b и 8). Изберете този от стоповете, който е по-близко до вашата открита позиция, т.е. съдържа по-малък риск или закрийте позицията, ако към затваряне на пазара е губеща (стъпка 9).

                              10. Закриване на къса позиция.
                              Ако волатилността е по-голяма от 150 пипса трябва да пласирате само поръчка за продажби. Приложете методиката от стъпка 9 и пласирайте поръчка за покупки до неутрално ниво или над нивото на откриване на позиция, в случай, че пазарът закрива над нивото на откритата позиция.

                              11. Ценова цел на късата позиция.
                              Приложете стъпка 10 и пласирайте т.нар. market if touched (MIT) поръчка, откривайки дълга позиция в размер равен на вашата къса позиция с цел да останете неутрален. Ако поръчката бъде изпълнена, канцелирайте съществуващата поръчка за покупки и останете неутрален за останалата част от търговската сесия.

                              Ефективност на системата за периода 1987-2000 гг.
                              1987 +$ 2 362 1991 +$ 30 399 1995 + $7 262 1999 + $7 662
                              1988 +$10 975 1992 –$ 7 912 1996 + $2 774 2000 +$2 999
                              1989 +$11 225 1993 + $20 437 1997 + $3 925
                              1990 +$ 4 762 1994 + $10 962 1998 + $13 349

                              Размер на контракта …………………………………………………………….125 000 EUR
                              Маржин…………………………………………………………………………………………2 500 USD

                              Коментар


                              • Eur/Usd

                                5. Бъдете спокоен. Ако е пропусната възможността за откриване на позиция не съжалявайте. Спокойно изчакайте пазарът да коригира и влезте в посоката на тренда.
                                6. Бъдете спокоен. Ако сте открили позиция, дайте й време да се развие и даде печалбата, която очаквате.
                                7. Бъдете спокоен. След като веднъж сте открили позиция, не се подвеждайте по старото правило – “по-добре малка печалба, отколкото никаква. “Прибирането на малки печалби е сигурен път към големите загуби”. Като правило големи пари могат да бъдат направени един, два или три пъти в годината. Ориентацията към малките печалби ви лишава от възможността да реализирате големи печалби. Вие трябва да изградите в себе си качеството спокойно да наблюдавате една печеливша позиция защото може би тя е тази, която ще ви направи богати.
                                8. Бъдете спокоен. След като сте открили позиция, изолирайте се от случайни дразнители, дайте й време да се развие както и време всички да се убедят във вашата правота.
                                9. Бъдете неспокоен. Като правило малките загуби и бързите загуби са тези, които водят към големи загуби. Не загубата на пари е важна в този случай. Загубата на психологически ресурс е тази, която има по-голяма стойност когато вие стоите с губеща позиция без да предприемате нищо.
                                10. Никога, при никакви условия не допълвайте една губеща позиция и не усреднявайте такава. Ако вие сте купили веднъж, всяка следваща цена на покупката следва да бъде по-висока от предишната. Ако сте продали, всяка следваща цена продава следва да бъде по-ниска от предишната. Това правило следва да бъде приемано без коментар.
                                11. Всеки ден се старайте да правите неща във ваша полза, отколкото такива, които не са. Наблюдавайте вашите позиции и прибавяйте нови лотове към тази търговия, която е най-печеливша и изваждайте такива, които са с малко печалба или не са печеливши.
                                12. Не търгувайте, ако няма синхрон. Аз не откривам позиция никога докато не се убедя, че и фундаментални и технически фактори действуват в тандем. В такива ситуации действувам спокойно, уверено и хладнокръвно наблюдавам пазарните движения.
                                13. Ако ви се случи да понесете загуба, вземете си почивка. Затворете всички позиции и си вземете няколко дни почивка. В такива състояния съзнанието започва да играе срещу вас и често подстрекава към възмездие с цел да се вземе загубеното обратно. Такива настроения са фатални. Затова по-добре вземете почивка, за да изтриете случилото се и за да можете с чисто и спокойно съзнание да продължите напред.
                                14. Когато нещата се развиват добре търгувайте с големи позиции. Ние всички изживяваме такива състояния когато всички наши сделки са печеливши. Когато това се случи, търгувайте агресивно и с големи суми.
                                15. Когато добавяте към печеливша позиция прибавяйте ? до ? от вашата позиция към момента. По този начин ще останете неуязвим дори пазара да направи и 50 процента корекция на движението.
                                16. Мислете като спортен фен. Ние всички желаем да сме на страната на печелившия отбор, а не да губим средства, капитал и усилия, за да защитаваме губещия. Нашата цел е да правим печалби като се бием на страната на по-силния. Ако няма печеливша страна, ние няма да влезем в битка.
                                17. Пазарът формира най-високите си нива с усилие, а достига до най-ниските при спокойна обстановка.
                                18. Когато цените се покачват, за последните десет процента от цялото време, за което се развива движението, пазарът ще реализира 50 процента от цялото качване. Докато за първите 50 процента на движението ще бъдат необходими 90 процента от времето и много усилия и риск да се издържи една позиция през това време. Търгувайте последните петдесет процента от движението.
                                В тези правила няма нищо гениално. Те са отражение на един прагматичен подход. В същност това представлява и търговията: прагматизъм и чувство към обществената нагласа. Когато търгуваме в посока на обществената нагласа ние печелим пари и обратно. Не винаги, но в повечето случаи. Търгувайте просто, като избягвате сложните математически подходи и търгувайте в посока на основната тенденция.

                                Коментар

                                Working...
                                X