IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не (2) ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

    Над 1790 влезе в месечен булиш тренд и тренда е булиш на всички по-долни времеви периоди.
    Нагоре е ограничено до 2300.Дали ще иде дотам е рано да се каже.
    На по-ниските графики.седмична и по-надолу ,иска корекция
    Като цяло мисля,че ще видим АТН до лятото и някъде там ,между сегашния връх и 2300 ще му ударят голямата брадва.
    Но нещата винаги са динамични и картината може да се промени.Засега изглежда така

    2000$ също така е важно психо ниво.4-5 пъти вече го пробива и бързо бива връщано .Трябва да видим как ще реагира този път на това ниво.
    В момента е набрало скорост и е възможно директно да атакува върхът или троен връх и после да върне. Ще гледаме. Аз оцелих добър вход долу горе когато почнах да пиша в темата злато през Септември/Октомври в средни минни компании и вече профита е доста голям но съм наясно че може всеки един момент да дропне.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

      Не ти трябва да инвестираш навън.На БФБ си освободен от данъци,няма да се регистрираш по ДДС и няма да плащаш за 1000 работи.
      А и нашенските компании в момента са силно подценени за разлика от западните.Виж тук

      http://bigbearbg.blogspot.com/2023/01/10-2023.html

      "Най-добрите акции за 2023 според участниците във форума" избери 5 от началните и бутни по 20% във всяка.Тази инстиция ще е много по-добра от златото ,според мен
      Ако избереш дивидентна компания ще ти изплащат и дивидент всяка година 2-3-4% средно,пък има и нагоре.Така ще имаш пасивен доход.Няма да плащаш за сейфове и да те е страх да носиш "актива" наляво надясно.Пък и тежи доста
      Само дето ко "инвестира" за 1 ден 100к€ примерно ще вдигне цените с 20%. Ко ги продаде после ще ги СВАЛИ с 20%. По големи транзакции и от имотя не само златцето.
      Ще трябва да купува по малко със седмици - това значи 2 месеца да следи всеки ден пазара. Или 2 работни месеца по 5к лева на месец - 10к. Е само 5% ще са му тогава разходите
      Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

      Коментар


      • Първоначално изпратено от KalinG Разгледай мнение
        Проблемът е, че до този момент не съм участвал по никакъв начин в борсовият пазар, нито на акции, нито ИТФ и каквото и да е.

        Ще съм благодарен за съвети и насоки!
        Не ти трябва да инвестираш навън.На БФБ си освободен от данъци,няма да се регистрираш по ДДС и няма да плащаш за 1000 работи.
        А и нашенските компании в момента са силно подценени за разлика от западните.Виж тук

        http://bigbearbg.blogspot.com/2023/01/10-2023.html

        "Най-добрите акции за 2023 според участниците във форума" избери 5 от началните и бутни по 20% във всяка.Тази инстиция ще е много по-добра от златото ,според мен
        Ако избереш дивидентна компания ще ти изплащат и дивидент всяка година 2-3-4% средно,пък има и нагоре.Така ще имаш пасивен доход.Няма да плащаш за сейфове и да те е страх да носиш "актива" наляво надясно.Пък и тежи доста
        Last edited by petrg5s; 15.01.2023, 14:33.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Seuthes Разгледай мнение
          Какво ти говори графиката ще пада ли под 1500 или вече друго мислиш ?
          Над 1790 влезе в месечен булиш тренд и тренда е булиш на всички по-долни времеви периоди.
          Нагоре е ограничено до 2300.Дали ще иде дотам е рано да се каже.
          На по-ниските графики.седмична и по-надолу ,иска корекция
          Като цяло мисля,че ще видим АТН до лятото и някъде там ,между сегашния връх и 2300 ще му ударят голямата брадва.
          Но нещата винаги са динамични и картината може да се промени.Засега изглежда така

          2000$ също така е важно психо ниво.4-5 пъти вече го пробива и бързо бива връщано .Трябва да видим как ще реагира този път на това ниво.
          Last edited by petrg5s; 15.01.2023, 13:52.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от sssaaa Разгледай мнение

            Калин, поздравления за първите ти покупки в жълто! Дано не си инвестирал в краткосрочен план.
            Изключително хазартно би било да нашиеш всичките си спестявания в 1 инструмент, та дори това да е Жълтото. Когато аз започнах да купувам жълто първоначално влезнах с 20%. С течение на времето сега жълтото ми представлява около 10% (без да съм продавал), от спестяванията ми и смятам, че това е много добро съотношение. Пробвай да инвестираш малко на борсата, сега тренда е надолу и това би било идеален момент влезнеш при ниски цени на много акции. Проучи 3 до 5 компании и вкарай там още 5 до 10% от кеша. Като цяло смятам, че до средата на тази година тренда ще е надолу, така че имаш време да проучиш и купиш. Когато избираш компании недей гледа и купувай акции на компании, които сега са устойчиви и/или са във възходящ тренд.
            След това би могъл да потърсиш предизвикателства и в крипто. Там също тренда е надолу в следващите няколко месеца, та можеш да се поинтересуваш. Аз лично бих те посъветвал да инвестираш не повече от 3-5%, през следващите 6 месеца, тъй като там е много волатилно и вероятно първоначално или ще се стресираш паникьосвайки се или ще изпаднеш в Еуфория и може да направиш някоя глупост и да налееш повече пари.
            Като видиш как стоят нещата с акции и криптото може да инвестираш още едни 5-10% през Q3-Q4, 2023 в същите компании ако цената им е паднала за да направиш осредняване или пък просто да инвестираш в други такива.

            Важно е да знаеш, че няма вечно падение, както и няма вечен възход на каквото и да било!
            Здравейте, благодаря за всички съвети!

            Нека набързо разкажа за себе си за да се изясни моят профил. На 40г. семеен, имам два апартамента, които отдавам под наем и общо взето това което мога да заделя, като спестявания, гледам да го заделя с дългосрочна преспектива. В този ред на мисли идеята с инвестиционното злато ми хареса, от гледна точка на сигурна сума, която е относително защитетана от инфлация и волатилност на фиатни валути. Така че по отношение на златото и аз гледам в хоризонт около 5г., как ще е по-натам, няма как да знам и за това хоризонта ми е в тези рамки.

            Разбирам, че златото всъщност не носи допълнителна доходност, а само запазва покупателната стойност на парите и в този смисъл съм наясно с това, че не е удачно да влагам всичките си пари в този актив.

            Проблемът е, че до този момент не съм участвал по никакъв начин в борсовият пазар, нито на акции, нито ИТФ и каквото и да е.

            Проблемът ми е, че чета всякаква информация и незнам от къде да започна.

            Като цяло с оглед на икономическата и геополитическата обстановка виждам, че сектори, като ресусрси и енергия, са с най-голям потенциал за растеж.

            Това към което съм се съсредоточил към този момент са акции в златодобивни минни компании и американски компании за добив на петрол (някъде бях прочел, че Байдън е изразходил голяма част от петролният резерв и ще има голямо поскъпване на цената на горивото, отделно че в Европа пък се готвят регулации - високи данъци, на европейските петролно добивни компании и вероятно маржът на печалба няма да е сравним с тези на Американските)

            В момента разглеждам една канадска златодобивна компания Sabina Gold & Silver, тя е с по-висок риск от средното, но и потенциалът за разстеж е голям. (Тук ще съм благодарен, ако някой има опит и погледне профила на тази компания и изкаже мнение)
            Друг вариант е да заложа към най-големите и доказани компании в сектора, като:Newmont, Barrick, Agnico Eagle и така на татък. Един вид залагане на сигурно, без особенно голям потенциал за разтеж.


            Ще съм благодарен за съвети и насоки!
            Last edited by KalinG; 15.01.2023, 11:44.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

              За пръв път чувам да се инвестира според това дали имаш, или нямаш деца като странно защо ,ако имаш деца ,това трябва да е по-малко.
              Не си казал също и за семейното положение. Колко % да вкара ако е семеен и колко % ако е разведен или ерген
              Какво ти говори графиката ще пада ли под 1500 или вече друго мислиш ?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Assen123 Разгледай мнение
                Ами пробвай с този филтър:
                - под 30г, без деца:
                20 до 40% във физическо злато / без ЕТФ, пасивни фондове, сертификати за злато и прочие/
                10 до 20% директно в Нюмонт / на всеки 3 месеца правиш малка покупка от текущите доходи който спестяваш/
                70 до 40% си остави кеш
                - над 30г или деца - редуцираш първата позиция на 10%, втората може и на 20% - кеш над 70%
                За пръв път чувам да се инвестира според това дали имаш, или нямаш деца като странно защо ,ако имаш деца ,това трябва да е по-малко.
                Не си казал също и за семейното положение. Колко % да вкара ако е семеен и колко % ако е разведен или ерген

                Коментар


                • Джанет Йелън: Без извънредни мерки САЩ ще изпаднат в неплатежоспособност

                  да преведа, без нова внезапна криза, която да отключи печатницата, сме фалирали, а бъдещите повишения на лихвите ще са самоубийство.
                  И какви са мерките ? Повишение на тавана дълга ? Щото държавата само на кредит живее ?

                  Разгеле, най-накрая публично казаха, че царят е гол.

                  От друга страна, златото във долари прави спайкове нагоре, а куцото евро пък поскъпва.
                  Last edited by Бедният брoкер; 13.01.2023, 23:12.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от KalinG Разгледай мнение
                    Здравейте, на фона на новите данни за политиките на ФЕД и ЕЦБ, както и другите ЦБ, за дълъг период на покачващи се лихви и свиване на балансите си, как мислите че ще се държи златото? Ще подържа тези нива с някакви отклонения нагоре и надолу, или към края на 23г, ще отбележи по-голям скок в цената?

                    Друг въпрос който имам е дали да си влагам всичките спестявания регулярно в злато или мога да пробвам в ЕТФ на златодобивни компании, вие как мислите?
                    До сега не съм търгувал с ИТФ или акции, така че всеки един съвет ще е от полза.
                    Поздрави!
                    Калин, поздравления за първите ти покупки в жълто! Дано не си инвестирал в краткосрочен план.
                    Изключително хазартно би било да нашиеш всичките си спестявания в 1 инструмент, та дори това да е Жълтото. Когато аз започнах да купувам жълто първоначално влезнах с 20%. С течение на времето сега жълтото ми представлява около 10% (без да съм продавал), от спестяванията ми и смятам, че това е много добро съотношение. Пробвай да инвестираш малко на борсата, сега тренда е надолу и това би било идеален момент влезнеш при ниски цени на много акции. Проучи 3 до 5 компании и вкарай там още 5 до 10% от кеша. Като цяло смятам, че до средата на тази година тренда ще е надолу, така че имаш време да проучиш и купиш. Когато избираш компании недей гледа и купувай акции на компании, които сега са устойчиви и/или са във възходящ тренд.
                    След това би могъл да потърсиш предизвикателства и в крипто. Там също тренда е надолу в следващите няколко месеца, та можеш да се поинтересуваш. Аз лично бих те посъветвал да инвестираш не повече от 3-5%, през следващите 6 месеца, тъй като там е много волатилно и вероятно първоначално или ще се стресираш паникьосвайки се или ще изпаднеш в Еуфория и може да направиш някоя глупост и да налееш повече пари.
                    Като видиш как стоят нещата с акции и криптото може да инвестираш още едни 5-10% през Q3-Q4, 2023 в същите компании ако цената им е паднала за да направиш осредняване или пък просто да инвестираш в други такива.

                    Важно е да знаеш, че няма вечно падение, както и няма вечен възход на каквото и да било!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                      много зависи какво целиш да купиш, за да си вложиш парите

                      имай предвид, че инфлацията голяма е много общо и включва голяма кошница
                      не е да не се е случвало при голяма инфлация да кацне черния ледебед и акции и имоти да забият яко надолу, а в същото време храна, енергия, образование, здравни услуги да потънат съвсем малко или да не потънат въобще

                      та в този ред на мисли ако смяташ кеша в дюнери, нафта, антибиотици... едва ли ще има връщане назад, но при хубави, но набалончени акции или имоти е възможно да има големи промоции и който има кеш да може да вземе 2 за 1... има разлика между 1 с добавка ипотека и 2 платени кеш..
                      Напълно съм съгласен, винаги едни активи са силно надценени спрямо други, в условия като тези, където голяма част от пазара е набълбукан до пръсване, в резултат от свръх ликвидността, в резултат на безумната монетарна политика на ЦБ, е съвсем нормално в даден момент тези свръх надценени активи (акции, НИ и т.н) да изгубят част от стойността си, в такива моменти Кешът е цар!

                      Но въпросът ми е за Кешът, ако не ми е времето сега и следващите 3г. да вляза на пазара на НИ, защото в моят случай не съм готов за това, но мога да спестявам регулярно, част от дохода си. Добре ли е да държа всичко в злато или с част от парите да се насоча към някоя по-рискова инвестиция в ИТФ или покупка на акции, говоря за сума около 10000лв, които мога да си позволя да рискувам, другото твърдо във физическо злато.

                      По отношение на златото, моето виждане е, че то е потиснато, за да може долара да има някаква тежест, съответно златото се явява подценено и неговата стойност би следвало да се увеличи с времето, особенно ако обърнат ЦБ монетарният цикъл, в посока разхлабване.
                      Поздрави!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от mvr0306 Разгледай мнение

                        Не бих държал много кеш при тая инфлация. Почти е невероятно ЦБ да я върнат в едни прилични 2-3% в близките години. Има да се плащат много дългове.....а както знаем те се плащат по-лесно с обезценени парички. Затова - застраховка от икономически сътресения и други гадории - малко физическо инвестиционно злато, а с другите пари - нещо което да носи поне някакъв скромен доход.
                        От зададения въпрос е видно че човека няма достатъчно опит в инвестирането и пита за нещо най-вероятно лимитирано до стотичка. На такъв профил задължително трябва да си остави кеша преди да се хвърли в експерименти. Време достатъчно, но стотичката си е стотичка. С експозиция във физическо злато и един копач ще придобие представа какво е цена на придобиване, ще види как тя се мени, как той се чувства с тези промени /без значение знака/. С регулярни покупки ще сложи наченки на дисциплина и прочие.

                        Това да се нашие на 100% от кеша само защото мантрата на Киосаки всеки втори я повтаря изобщо не е разумно.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от mvr0306 Разгледай мнение

                          Не бих държал много кеш при тая инфлация. Почти е невероятно ЦБ да я върнат в едни прилични 2-3% в близките години. Има да се плащат много дългове.....а както знаем те се плащат по-лесно с обезценени парички. Затова - застраховка от икономически сътресения и други гадории - малко физическо инвестиционно злато, а с другите пари - нещо което да носи поне някакъв скромен доход.
                          много зависи какво целиш да купиш, за да си вложиш парите

                          имай предвид, че инфлацията голяма е много общо и включва голяма кошница
                          не е да не се е случвало при голяма инфлация да кацне черния ледебед и акции и имоти да забият яко надолу, а в същото време храна, енергия, образование, здравни услуги да потънат съвсем малко или да не потънат въобще

                          та в този ред на мисли ако смяташ кеша в дюнери, нафта, антибиотици... едва ли ще има връщане назад, но при хубави, но набалончени акции или имоти е възможно да има големи промоции и който има кеш да може да вземе 2 за 1... има разлика между 1 с добавка ипотека и 2 платени кеш..
                          това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                          Коментар


                          • Тези, които спестяват са най-големите загубеняци, защото не осъзнават, че никога не могат да спестяват валута по-бързо отколкото ФЕД и еквивалентите му по света „печатат пари”. Заделено за няколко месеца разходи и спешни случаи или краткосрочно събиране за някаква покупка става, но не и трупане на пачки или спестяване в банката или пенсионни осигурявания/фондове. Единственото предимство на конвертируема валута в брой, е, че я притежаваш и е лесно ликвидна навсякъде когато ти потрябва. Стига да не преживеем събитието на събитията - несъстоятелността на долара. Тогава обаче ще се появи друго, и който не е трупал пачки ще си е запазил каквото е имал.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Assen123 Разгледай мнение
                              Ами пробвай с този филтър:

                              - под 30г, без деца:

                              20 до 40% във физическо злато / без ЕТФ, пасивни фондове, сертификати за злато и прочие/
                              10 до 20% директно в Нюмонт / на всеки 3 месеца правиш малка покупка от текущите доходи който спестяваш/
                              70 до 40% си остави кеш

                              - над 30г или деца - редуцираш първата позиция на 10%, втората може и на 20% - кеш над 70%

                              Ако ти се занимава с борси - първо почети, поогледай се година, две - пазара няма да избяга, но кеша си е кът /спестяванията/
                              Не бих държал много кеш при тая инфлация. Почти е невероятно ЦБ да я върнат в едни прилични 2-3% в близките години. Има да се плащат много дългове.....а както знаем те се плащат по-лесно с обезценени парички. Затова - застраховка от икономически сътресения и други гадории - малко физическо инвестиционно злато, а с другите пари - нещо което да носи поне някакъв скромен доход.

                              Коментар


                              • Ами пробвай с този филтър:

                                - под 30г, без деца:

                                20 до 40% във физическо злато / без ЕТФ, пасивни фондове, сертификати за злато и прочие/
                                10 до 20% директно в Нюмонт / на всеки 3 месеца правиш малка покупка от текущите доходи който спестяваш/
                                70 до 40% си остави кеш

                                - над 30г или деца - редуцираш първата позиция на 10%, втората може и на 20% - кеш над 70%

                                Ако ти се занимава с борси - първо почети, поогледай се година, две - пазара няма да избяга, но кеша си е кът /спестяванията/

                                Коментар

                                Working...
                                X