IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не (2) ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Като се отвори тема за митниците... решаваш да не живееш повече тук, имаш хубав апартамент, голям... продаваш го, вземаш едни 200х евро, купуваш си инвестиционно злато, слагаш го по джобовете и се махаш от тази държава... какво става на митницата?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Arana Разгледай мнение
      .. и ги минавам през спектрограф ....
      Това няма да ви помогне, срещу облян със злато волфрам.

      Коментар


      • Понеже златните и сребърни инвестиционни монети с номинал на тях в САЩ и на други места по света е изключително противоречива легална заплетена главоблъсканица, реших да се разровя пак по темата защо може да се мине през граница в Северна Америка без да се плаща мито или да се декларират.
        Да поясня защо това е важно. Закона срещу изпиране на пари наложен от BIS е метод за контрол, а не реална борба с прането на пари. Просто погледнете HSBC и как не ги подведоха под наказателна отговорност за изпирането на милиарди от наркокартелите като дори са си признали всички престъпления и вината в споразумение, и ако е имало съдебен процес случаят е с железни доказателства. Няколко години по-късно дори им оттеглиха обвинението върху, което е било подписано споразумението.
        Заради HSBC се появи нов термин - твърде големи да бъдат съдени.
        Прецедентът, който изниква е, че ако някой иска да премине границата САЩ/Канада с 10 001$ в брой без да ги декларира не става, но ако премине с камион пълен със златни орли или кленови листи - няма проблем и не дължи мито.

        Витае и една легенда, че злато в бижута и нумизматични монети не подлежи легално на конфискуване.
        Кюлчетата и инвестиционните монети подлежат.
        Каква би била логиката? - Първото не е издадено от правителството и каратите варират. Второто е с номинал издаден от правителството или е чист метал без примеси.
        Въпреки това нумизматичните монети също не са защитени от конфискуване, защото няма закон, който да регулира това в САЩ, т.е. законовото разделение на нумизматична и инвестиционна монета е някакъв мит.
        Имало е само предложения, които не са били приети, т.е. златните монети с номинал и чистия метал 24 карата са само теоритично потенциално по-застрашени от конфискуване, но закона не прави резлика, защото никъде не описано точно какво е нумизматична монета.
        Дотук добре, но за какво наистина е този номинал след като не може да се плащат данъци с тези монети. Явно не може да бъдат признати за законно разплащателно средство(въпреки, че са), защото златото и среброто ще се явят пряка конкуренция на хартиената валута и може да се появи прецедент, който да излезе извън контрол.
        Дали защото няма дълг върху тези номинали съответно ФЕД няма общо с тях, и затова и не са платежно средство... само мога да предполагам за обосновката.
        Още по-объркващо става, че има цели 2, не просто наредби, а закони, че сребърните и златните монети американски орли са нумизматични монети. Никъде не е написано преди или след определена година, а важи за всички, т.е. ако има изключение за нумизматичните монети при конфискация, то американските орли ще попадат в изключението.

        Има обаче изисквания за отчитане на пари в брой, т.е. кеш.
        Думата кеш има специално определение в закона регулиращ отчитането на кешови транзакции.
        Наредбите на Министерството на финансите на САЩ дефинира термина „пари в брой“ отчасти, за да включва монетите и валутата на САЩ или на която и да е друга държава, които циркулират и са обичайно използвани и приети като кеш в страната, в която са издадени.
        Терминът „пари в брой“ не включва златни монети, емитирани съгласно закона за златните кюлчета от 1965 г., нито включва възпоменателни монети, емитирани съгласно друг закон [The American Liberty Coin Act].


        Но златните и сребърните американски орли са законно платежно средство.
        Колкото и налудничаво да звучи, това означава, че би трябвало да може да се влезе в представителство на луксозна марка коли с 200 монети златен американски орел с номинална стойност 10 000$ и цена в хартиени пари от около 360 000$, и това няма да бъде транзакция, която да може да бъде отчетена, но по-добре никой да не се пробва, защото дори началниците в американското данъчно (ISR) да казват така, не трябва да се разчита на това какво казват.
        Изглежда, че има дупка в законите за отчитане на паричните транзакции в САЩ, която позволява прост метод за избягване на отчитане на парите в брой, и той е да се използват златни и сребърни монети американски орел в ежедневните транзакции.
        Още по-налудничево става с факта, че митниците са част от Министерството на финансите, поради това златните монети американски орел са освободени от отчитане като пари в брой, когато се напуска страната.
        Тази законова лудост дело на правителството го самопрецаква, чрез ненавистта си към златото и среброто, само защото искат да обезсърчат хората да ги използват, и ги махат от разпоредбите за парични средства, но така правят златото и среброто по-поверителни от фалшивата хартиена валута.

        Статута на виенската филхармония в ЕС е по-опростен.
        Когато се преминава граница в ЕС не зачитат номинала, нито има статут на непаричен инструмент, нито е законно платежно средство, а я определят като еквивалент на пари в брой и изчисляват по актуалната цена.
        Променили са определението за пари в брой и от 3 юни 2021 г. и всички златни и сребърни монети са пари в брой спрямо каква е цената им във валута.
        В списъка на еквивалент на пари в брой за ЕС са включени скъпоценни камъни, златни късове, кюлчета или монети, както и други ценни метали, включително златни монети със съдържание на по-малко от 90% злато в тях!
        Много е странно, че в списъка с „пари в брой” има отделна категория за злато, и отделна за „еквивалент на пари в брой”, в която има също злато, със същия текст, т.е. признават го за пари в брой и за еквивалент на пари в брой.
        Бижутата и накитите от злато не ги признават за пари в брой, дори по тях да има скъпоценни камъни струващи много повече. Интересна законова дупка. Ако се извади камъка от бижуто - край, вече е еквивалент на кеш.


        Да обобщя.

        Виенските филхармонии:

        - не са законно платежно средство (с изключение на Австрия);
        - са пари в брой (защото са злато);
        - са еквивалент на пари в брой (защото може да се изпозлват за разплащане);


        Американските орли:

        - са нумизматични;
        - са законно платежно средство;
        - не се зачитат за пари в брой;
        - няма мито по тях;
        - не са паричен инструмент;


        Изписването на номинал върху монети ги прави част от валутата, с която са обозначени, съотвено и законно средство за разплащане, но пък непризнаването им за данъчни цели и малкия номинал спрямо стойността на метала измерена в цена във валута просто потвърждава, че парите са метала, а номиналът е валутата.

        Изглежда че в Европа златото (и други ценни метали) = пари (в брой). Законово митниците го признават като му слагат цена във валута, и че може да служи за разплащания. Това е независимо от номинала изписан на монетата, който по същество представлява валута, т.е. всяко злато независимо какво, се третира по един и същ начин и директно се приравнява на пари в брой, които имат актуална цена във валута.
        Американските орли в САЩ не ги признават за пари, но пък са законно платежно средство, което пък няма статут на паричен инструмент, въобще някакъв оксиморон пълен със законови въртележки и дупки. Хем не е валута, което според тях трябва да е пари, хем е маркиран с означението за валута, хем пък е нумизматика.

        Законите са различни за различните митници и финансови министерства по света.

        За света като цяло може да се обобщи, че повечето златни монети имат номинал изписан на тях, което ги прави законно платежно средство в държавата, в която са изсечени.
        Този им статут на законно платежно средство, а не просто на кюлче, ги прави лесни за пренос през националните граници, като в повечето случаи трябва да се декларират или се дължи мито.
        Ниските им номинални стойности помагат да се гарантира, че са кюлчета, които не са в обращение и се използват по предназначение като инвестиция или имат колекционерска стойност, и никога не се третират като обикновени монети използвани за закупуване на стоки и услуги.
        Изделия от благородни метали (включително златни кюлчета, златни монети и златни бижута) не попадат в определението за „паричен инструмент“ или „валута“.
        Тези артикули обаче също трябва да бъдат декларирани като стоки, ако са придобити в чужбина.
        Last edited by Kris_; 09.03.2023, 18:16.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от БОНВИВАН1 Разгледай мнение

          В. Капитал. Статията е интервю със собственика.
          Много на душманите:-)
          А пишат ли колко злато са купили за същия период, не за друго, но да не вземе да се окаже, че са купили повече отколкото са продали.
          Както се казва: няма по-голяма лъжа от половината истина!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

            Къде ги пише тея измислици? Много ми се струва
            В. Капитал. Статията е интервю със собственика.
            Много на душманите:-)

            Коментар


            • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

              Къде ги пише тея измислици? Много ми се струва
              Какво му е многото? Пада се средно по 0.9 грама на всеки работещ човек в държавата. Или по 0.4 грама на човек от населението.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от БОНВИВАН1 Разгледай мнение
                Днес прочетох информация, че Тавекс е продала 88000 унции злато в БГ за 2022г. Или малко над 2,7 тона злато.
                Къде ги пише тея измислици? Много ми се струва

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
                  Българи са купили над 7 кг злато

                  През 2022 г. българските клиенти са купили инвестиционно злато за почти 850 хил. лева, което се равнява на около 7.5 килограма. Повечето потребители придобиват ценни метали на стойност между 120 и 2500 лева. Най-голямата единична сделка е за 87 хил. лв., с които са купени приблизително 760 г златни кюлчета.

                  Днес прочетох информация, че Тавекс е продала 88000 унции злато в БГ за 2022г. Или малко над 2,7 тона злато.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

                    ще си затворят очите
                    Силно вероятно. Нали са техни. Ще го замажат.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

                      ще си затворят очите
                      Немат избор !

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение
                        Дали е злато това което купувате

                        https://www.abc.net.au/news/2023-03-...ners/102048622
                        Малииии , яката работа , "вервайте ми"...викаше навремето един момък с произход !

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Zalmoxis Разгледай мнение

                          Четох го снощи. Злато е, но не толкова чисто.

                          Скандалът е огромен. Сега ЛБМА ще ги махне ли от Списъка или ще си затворят очите?
                          ще си затворят очите
                          препоръка е

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Zalmoxis Разгледай мнение

                            Защо ли? Купуват много и им пука какво купуват, тестват и така.
                            Аз обаче съм впечатлен, макар и не много изненадан от наглостта на озитата.
                            Дали ще спрат ли да купуват кенгура сега?
                            Ами репутационната вреда не е малка …

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

                              Щото са най-добрите плагиати.Спомни си измамата с волфрама вместо злато преди години.А и със сигурност циркулират още от тези.
                              Не случайно златарите в БГ предпочитат стария и изпитан метод на проверка,а именно рязане на две ....метод по известен и като "Око да види ,ръка да пипне"
                              Да, и това е така сигурно

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Arana Разгледай мнение

                                Между другото винаги китайците ги хващат шашмите с кюлчетата.
                                Защо ли? Купуват много и им пука какво купуват, тестват и така.
                                Аз обаче съм впечатлен, макар и не много изненадан от наглостта на озитата.
                                Дали ще спрат ли да купуват кенгура сега?

                                Коментар

                                Working...
                                X