IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не (2) ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Inox1 Разгледай мнение

    Помня много добре, как стартираха и се развиха събитията от 08.2008 и нататък...Помня и защо,това ми е работата. Сега, според мен, има допълнителни , други процеси, с голяма сила. Масовия сегмент инвеститори изгуби вяра в системата: всички видяха, че банковата система, политическата система, държавната система, дори международните икономически отношения вече не са същите....правилата не са същите-тоест, няма ги, преиначени, счупени и важащи за "останалите". Сега, масовия крос си пренасочва паричния ресурс, което може би ще доведе до проблеми от ликвиден характер...
    Според мен зависи от каква позиция гледаш нещата: ако гледаш по-глобално, то ще ти заприлича на България през 90те. Тогава се разпадаше социализма. Има много неща, които си приличат- тогава нашите предприятия губеха пазарен дял, имаха проблем със суровините от Русия. Сега западните губят пазарен дял и имат проблеми със суровините. т.е. и на входа и на изхода проблем. Сега западните валути излизат от обращение - на тяхно място идват рубли, юани, рупии..- за 1 година огромни стокообороти вече не са в USD и EUR и този процес тепърва ще набира скорост(при нас това го нямаше). Отделно разпродаване на западни ценни книжа- само Китай имаше към 1-1.2 трилиона, сега към 800 милиарда. получават се много хартия пък малко стоки срещу тях, а в същото време голяма тесла за производството на стоки.

    Ако разглеждаме нещата на по-ниско ниво: то прилича на 2008ма. тогава бяха ипотеките, сега са западните държавни ценни книжа. Едва в последните дни започна да се пише за това, защото нещо не е много политически изгодно за управляващите. Поне това дето четох за SVB - продали държавни ценни книжа за 20 милиярда с 2-3 милиарда загуба. Пробваха се да го изкарат, че проблема не са държавните книжа, ами криптото. Но всъщност се оказва, че тия книжа не са ликвидни т.е. по-голяма загуба при бърза продажба.
    Какво измислиха като решение: опитват да закърпят положението с изкупуването им от ФЕД. Тук обаче поразително прилича на нашата криза 90те. - правителството печати книжа и получава пари от централната банка, наливат се пари в банките от централната банка- БГ преди борда.

    Ситуацията е на кантар: кой от 2та процеса ще вземе връх- оттам дефлация или инфлация..т.е. света 2008ма или БГ през 90те...Засега аз виждам елементи и от 2те кризи. Видно нещата са доста проблемни...Отначало започнаха да решават глобалния проблем с методи от 2008ма - вдигнаха лихвите с цел дефлация, но стигнаха предела на системата и почнаха гърмежите, сега се лашкат в обратна посока да омекотят приземяваето с хеликопртерни пари, следва може би пак действия стил 2008ма. Сега имаме много силен катализатор на тия течащи си от преди процеси. Това е войната. Сега те се развиват с много по-бърза скорост...

    Ако целта ти е да си живееш живота- правиш си диверсификация или както народа е казал- не е хубаво да слагаш всички яйца в една кошница. И така от едно печелиш от друго губиш Златната среда Ако си решил да печелиш от тая ситуация- много риск трябва да поемеш и много усилия да положиш-така се правят пари в криза. Когато е подем всички се къпят в кинти.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
      Идва ми наум поговорката: Вода гази, жаден ходи......
      Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
      ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

      Коментар


      • Първоначално изпратено от baba_meca Разгледай мнение

        Не съм професионалист, но според мен не е лошо да видиш какво се е случвало 2008-9 та...не е същото, но е подобно...
        Помня много добре, как стартираха и се развиха събитията от 08.2008 и нататък...Помня и защо,това ми е работата. Сега, според мен, има допълнителни , други процеси, с голяма сила. Масовия сегмент инвеститори изгуби вяра в системата: всички видяха, че банковата система, политическата система, държавната система, дори международните икономически отношения вече не са същите....правилата не са същите-тоест, няма ги, преиначени, счупени и важащи за "останалите". Сега, масовия крос си пренасочва паричния ресурс, което може би ще доведе до проблеми от ликвиден характер...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Inox1 Разгледай мнение
          Някой ще коментира ли от професионална гледна точка какво се случва в момента на щатските пазари: злато и сребро нагоре, банкови акции надолу, крипто -нагоре ....
          Не съм професионалист, но според мен не е лошо да видиш какво се е случвало 2008-9 та...не е същото, но е подобно...

          Коментар


          • https://money.bg/business/dundee-pre...chelopech.html

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Inox1 Разгледай мнение
              Някой ще коментира ли от професионална гледна точка какво се случва в момента на щатските пазари: злато и сребро нагоре, банкови акции надолу, крипто -нагоре ....
              Идва края на приказката" Новите дрехи на царя"

              Коментар


              • Някой ще коментира ли от професионална гледна точка какво се случва в момента на щатските пазари: злато и сребро нагоре, банкови акции надолу, крипто -нагоре ....

                Коментар


                • Първоначално изпратено от lost in fx Разгледай мнение
                  Балона при златото през 1980г.

                  1980г средната годишна заплата в САЩ измерена в злато е била средно 457 грама.

                  2023г средната годишна заплата в САЩ измерена в злато е средно 839 грама.

                  Трябва ни цена 3680 долара за да се изравним с рекордната стойност от 1980г.




                  ако можеше да взимам по 50 стинки всеки път когато някой изпляска тая графика
                  препоръка е

                  Коментар


                  • Балона при златото през 1980г.

                    1980г средната годишна заплата в САЩ измерена в злато е била средно 457 грама.

                    2023г средната годишна заплата в САЩ измерена в злато е средно 839 грама.

                    Трябва ни цена 3680 долара за да се изравним с рекордната стойност от 1980г.





                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от lost in fx Разгледай мнение
                      Златото в момента е единствения метал който е толкова близо до най високата си цена в историята. Само на 3% под върха. Всички други метали паднаха надолу и там си стоят. Това е много силен индикатор за "нещо".
                      Да така е силен индикатор е за предстоящата несигурност на пазарите..
                      Какво ще стане, ако в България останат само цигани и държавни служители?!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от lost in fx Разгледай мнение

                        Въпрос на вкус и гледна точка. Мен в интерес на истината картинката не ме интересува особено. Повече ме интересува съотношението цена грамаж. Аз по принцип предпочитам да купувам скрап и самородно злато. Но когато няма добри сделки и монетите вършат работа. Големи кюлчета излизат по изгодно но са по трудни за топене. Трябва да ги режа......Нумизматични стойности изобщо не ме интересуват. За мен златото е материал. Метал като всички други. Само дето струва над 100 000лв килото.
                        Красотата е субективно понятие. „Любовта е сляпа”. Понякога буквално.
                        Кюлчета са за предпочитане, но има определени сценарии, в които е добре да има и монети на разположение. Грамажа е най-важен, но разликата в надценката на различните инвестиционни монети не е голяма. Определени картинки са малко по-евтини от други, затова и е най-добре да се трупа повече от тях.
                        Всъщност сега се замислих, че е добре да имам за спешни случаи Британия, за да може лесно да избера от коя да се отърва първо. А откъде купуваш самородни късове?
                        Last edited by Kris_; 04.04.2023, 13:16.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Kris_ Разгледай мнение

                          Това е една от най-грозните инвестиционни монети, които се предлагат. Че няма емотка за повръщане.
                          Зверовете на Тюдорите или юбилейна Британски Суверен е в пъти по-симпатична. Кленов лист или Кругерранд са къде по-хубави. Дори изтъркания Американски орел е за предпочитане, а с Мексиканското песо изобщо даже не може да се прави сравнение. Като цяло не бих си купил монета с британския флаг на нея.
                          Въпрос на вкус и гледна точка. Мен в интерес на истината картинката не ме интересува особено. Повече ме интересува съотношението цена грамаж. Аз по принцип предпочитам да купувам скрап и самородно злато. Но когато няма добри сделки и монетите вършат работа. Големи кюлчета излизат по изгодно но са по трудни за топене. Трябва да ги режа......Нумизматични стойности изобщо не ме интересуват. За мен златото е материал. Метал като всички други. Само дето струва над 100 000лв килото.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от lost in fx Разгледай мнение
                            Най красивата масова монета - Британия 2023. https://www.youtube.com/shorts/1UubtTxul4s
                            Това е една от най-грозните инвестиционни монети, които се предлагат. Че няма емотка за повръщане.
                            Зверовете на Тюдорите или юбилейна Британски Суверен е в пъти по-симпатична. Кленов лист или Кругерранд са къде по-хубави. Дори изтъркания Американски орел е за предпочитане, а с Мексиканското песо изобщо даже не може да се прави сравнение. Като цяло не бих си купил монета с британския флаг на нея.

                            Коментар


                            • Златото в момента е единствения метал който е толкова близо до най високата си цена в историята. Само на 3% под върха. Всички други метали паднаха надолу и там си стоят. Това е много силен индикатор за "нещо".

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от lost in fx Разгледай мнение
                                Най красивата масова монета - Британия 2023. https://www.youtube.com/shorts/1UubtTxul4s
                                секси е

                                Коментар

                                Working...
                                X