IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не (2) ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Bailor Разгледай мнение

    Много интересно мнение, ама СУПЕР интересно. Да влагаш месечно по 3 , 3,5 К в злато и да се чудиш дали е ОК?? Аз се чудя дали 1к е рентабилно да вложа месечно в акции?! При положение, че имаш вложени в НИ, както и аз. Интересно ми е какви са ти вложенията в НИ, като % от портфейла, че имаш терзания за месечни вноски от 3 и повече бонбона в злато??
    надушваш ги ти фейк инвеститорите от километър
    Last edited by ratten; 05.08.2023, 11:32.
    препоръка е

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Bailor Разгледай мнение

      Много интересно мнение, ама СУПЕР интересно. Да влагаш месечно по 3 , 3,5 К в злато и да се чудиш дали е ОК?? Аз се чудя дали 1к е рентабилно да вложа месечно в акции?! При положение, че имаш вложени в НИ, както и аз. Интересно ми е какви са ти вложенията в НИ, като % от портфейла, че имаш терзания за месечни вноски от 3 и повече бонбона в злато??
      Живея в къща до Парадайса (София), имам един 4 стаен 150 кв.м. в Хладилника до Корнера и един в Оборище малък двустаен, купих го него 2016, на зелено, взех акт 16, края на 2018г, също и общ тристаен на морето с брат ми, като ортаци. Освен това което споменах вече в общи линии друго нямам, евентуално нещо в далечно бъдеще от наследство. Не знам това какъв процент прави от портфейла, аз не ги смятам така нещата. За мен е важно, да имам достатъчно добър и сигурен доход, като основа, другото каквото мога и когато е изгодно....

      Златото за мен е едно добро начало и основа на един портфейл, защото е универсално и мобилно, можеш да го вземеш със себе си навсякъде и да се продаде дори в някое затънтено село в Африка, ако се наложи. Това го прави специално в мойте разбирания!

      Аз не се съмнявам в качествата на златото, но като всеки един актив, си има икономически момент от цикъла, в който е или подценен или надценен, а това определя дали е изгодно да се закупи точно това или нещо друго, което има потенциал за ръст в обозримо бъдеще.

      Въпросът е да не се залита само в един, два актива.

      След като бях толкова откровен, дали да считам, че сте ЗА продължаване в експозиция на злато, към момента и защо смятате така?

      Благодаря!

      Коментар


      • За акции и крипто не са ти нужни много пари. Първата ми инвестиция някога беше да купя рипъл, тогава можех да си позволя да отделя само 200 долара пък и ме беше страх, за няколко месеца направих х10, но влезнах с много малко. Но това беше преценено добре за времето си, сега в момента не знам и аз на къде да тръгна честно казано.

        Ако инвестираш в компании трябва да разбираш бизнеса им и да смяташ че ще имат растеж и продажби. За пример едно време когато АМД пуснаха райзен се знаеше че ще отнесе Интел, но тогава не се интересувах от инвестиции, защото нямах капитал. Ако имах едни 10к да отделя по това време щеше да е добре, но нямах. Сега имам, но не виждам какво да купя с тях.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от KalinG Разгледай мнение
          Здравейте, благодаря за отговорите, за мен е важна комуникацията и обмяната на идейни съвети!

          Да, и аз мисля, че за сега натиска е в посока към облигации, но в дългосрочен план, при обръщане на монетарната политика, а това не е чак толкова дългосрочно, златото ще скочи доста.

          Иначе за мен няколко думи, ами аз отново съм в процес на натрупване на пари. Тоест предишните съм ги вложил в имоти и от тях сега съм доволен от дохода.

          Нямам кредити, но и почти никакви спестявания.

          Закупих 400гр. физическо инвестиционно злато, което общо взето е почти всичко което имам като спестявания, понеже започнах да спестявам преди по-малко от 2г. Горе долу около 3000 до 3500 лв мога да спестявам на месец.

          Така че съм в процес на натрупване на капитал. И въпросът е, кой е най правилният модел, към който да се придържаме?

          Съвета на sssaaa е много правилен, но все още се чувствам твърде слаб от към капитал, че да го рискувам в акции и крипто, без да имам никакъв опит с това, особенно сега в среда с висока волатилност. Вчера се коментираше за VIX индекса, че ще скача, което е лошо за повечето акции.

          Ако sssaaa си съгласен, може на лично да минем и да поговорим за някой по-конкретни примери, защото пак казвам, че опит на фондови пазари нямам. Но бих изградил някакви позици с натрупване във времето, а не влизане с по-големи суми.
          ​​​

          За мен златото е добър вариант, защото дисциплинира, освен всички други негови предимства. Е да, може да се окаже в даден момент, че не е изгодно да се продаде, защото цената му е ниска, към момента, но да кажем, че имам резервен вариант, ако ми потрябва кеш.
          Много интересно мнение, ама СУПЕР интересно. Да влагаш месечно по 3 , 3,5 К в злато и да се чудиш дали е ОК?? Аз се чудя дали 1к е рентабилно да вложа месечно в акции?! При положение, че имаш вложени в НИ, както и аз. Интересно ми е какви са ти вложенията в НИ, като % от портфейла, че имаш терзания за месечни вноски от 3 и повече бонбона в злато??

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Майстора233 Разгледай мнение

            В рамките на около една година от март 2020 до май 2021 Етериум от 100 долара отива на 4300.

            Са, ако мислиш че вече сме в мечи пазар е друга работа.
            Но ако се погледнат графиките на Етера и други алткойни които не пробиха дъната от миналият юни. Както и дивергенцията на Етера с октомвриските дъна на индексите всички говори за формирано дъно и последващо избухване.
            така беше и при биткойна през 2015 и 2019 и в известен смисъл през 2020.
            Рядко историята се повтаря със същия сценарий. Обикновено се сменя играча, правилата или потока на парите. Не казвам, че е невъзможно да видим 10к за Етера, но по-скоро всички чакат Дигиталните пари на водещите ЦБ, като ЕЦБ и ФЕД.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

              Това няма как да се получи..
              В рамките на около една година от март 2020 до май 2021 Етериум от 100 долара отива на 4300.

              Са, ако мислиш че вече сме в мечи пазар е друга работа.
              Но ако се погледнат графиките на Етера и други алткойни които не пробиха дъната от миналият юни. Както и дивергенцията на Етера с октомвриските дъна на индексите всички говори за формирано дъно и последващо избухване.
              така беше и при биткойна през 2015 и 2019 и в известен смисъл през 2020.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Майстора233 Разгледай мнение
                Етериум купи го сега и продай на нива около 10 000 .
                Това няма как да се получи..

                Коментар


                • Първоначално изпратено от KalinG Разгледай мнение

                  Добре, това с Етериум, влиза в списъка.

                  П.с. Едно уточнение за Ethereum Classic (ETC / TMT) или Етер (ETH / TMT) говориш?


                  ​​​​​​Благодаря!
                  ETH с цена в момента 1845 долара и пазарна капитализация 220 милиарда.

                  ПП може да имаме волатилност есента септември, октомври покрай новите върхове на лихвите по 10 годишните американски облигации.
                  След това евентуално пак на горе за акции и крипто.
                  Last edited by Майстора233; 04.08.2023, 19:43.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Майстора233 Разгледай мнение

                    Продължавай в същият дух.
                    Към златото може да добавиш и швейцарско франкове.
                    За спекулация в рамките на година и половина Етериум купи го сега и продай на нива около 10 000 когато Биткойна замръзне на връх а алткойните яко бичат на горе.
                    Добре, това с Етериум, влиза в списъка.

                    П.с. ​​​​​​​Едно уточнение за Ethereum Classic (ETC / TMT) или Етер (ETH / TMT) говориш?


                    ​​​​​​Благодаря!
                    Last edited by KalinG; 04.08.2023, 19:11.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от KalinG Разгледай мнение
                      Здравейте, благодаря за отговорите, за мен е важна комуникацията и обмяната на идейни съвети!

                      Да, и аз мисля, че за сега натиска е в посока към облигации, но в дългосрочен план, при обръщане на монетарната политика, а това не е чак толкова дългосрочно, златото ще скочи доста.

                      Иначе за мен няколко думи, ами аз отново съм в процес на натрупване на пари. Тоест предишните съм ги вложил в имоти и от тях сега съм доволен от дохода.

                      Нямам кредити, но и почти никакви спестявания.

                      Закупих 400гр. физическо инвестиционно злато, което общо взето е почти всичко което имам като спестявания, понеже започнах да спестявам преди по-малко от 2г. Горе долу около 3000 до 3500 лв мога да спестявам на месец.

                      Така че съм в процес на натрупване на капитал. И въпросът е, кой е най правилният модел, към който да се придържаме?

                      Съвета на sssaaa е много правилен, но все още се чувствам твърде слаб от към капитал, че да го рискувам в акции и крипто, без да имам никакъв опит с това, особенно сега в среда с висока волатилност. Вчера се коментираше за VIX индекса, че ще скача, което е лошо за повечето акции.

                      Ако sssaaa си съгласен, може на лично да минем и да поговорим за някой по-конкретни примери, защото пак казвам, че опит на фондови пазари нямам. Но бих изградил някакви позици с натрупване във времето, а не влизане с по-големи суми.
                      ​​​

                      За мен златото е добър вариант, защото дисциплинира, освен всички други негови предимства. Е да, може да се окаже в даден момент, че не е изгодно да се продаде, защото цената му е ниска, към момента, но да кажем, че имам резервен вариант, ако ми потрябва кеш.
                      Продължавай в същият дух.
                      Към златото може да добавиш и швейцарско франкове.
                      За спекулация в рамките на година и половина Етериум купи го сега и продай на нива около 10 000 когато Биткойна замръзне на връх а алткойните яко бичат на горе.

                      Коментар


                      • Здравейте, благодаря за отговорите, за мен е важна комуникацията и обмяната на идейни съвети!

                        Да, и аз мисля, че за сега натиска е в посока към облигации, но в дългосрочен план, при обръщане на монетарната политика, а това не е чак толкова дългосрочно, златото ще скочи доста.

                        Иначе за мен няколко думи, ами аз отново съм в процес на натрупване на пари. Тоест предишните съм ги вложил в имоти и от тях сега съм доволен от дохода.

                        Нямам кредити, но и почти никакви спестявания.

                        Закупих 400гр. физическо инвестиционно злато, което общо взето е почти всичко което имам като спестявания, понеже започнах да спестявам преди по-малко от 2г. Горе долу около 3000 до 3500 лв мога да спестявам на месец.

                        Така че съм в процес на натрупване на капитал. И въпросът е, кой е най правилният модел, към който да се придържаме?

                        Съвета на sssaaa е много правилен, но все още се чувствам твърде слаб от към капитал, че да го рискувам в акции и крипто, без да имам никакъв опит с това, особенно сега в среда с висока волатилност. Вчера се коментираше за VIX индекса, че ще скача, което е лошо за повечето акции.

                        Ако sssaaa си съгласен, може на лично да минем и да поговорим за някой по-конкретни примери, защото пак казвам, че опит на фондови пазари нямам. Но бих изградил някакви позици с натрупване във времето, а не влизане с по-големи суми.
                        ​​​

                        За мен златото е добър вариант, защото дисциплинира, освен всички други негови предимства. Е да, може да се окаже в даден момент, че не е изгодно да се продаде, защото цената му е ниска, към момента, но да кажем, че имам резервен вариант, ако ми потрябва кеш.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от KalinG Разгледай мнение
                          Здравейте, излезна статия, че Полша е купила още 100 злато, но интересното, е че ги е взела ускорено, т.е. нещо ги е подплашило и са купили по-рано от планираното.

                          Другото важно нещо е че Бъфед, купува американски облигации, след данните за безработицата в САЩ, което значи, че ФЕД ще вдигат още лихвите и те ще стоят дълго на тези нива, а това все повече намирисва на рецесия.

                          ОТделно и скоро предстои и срещата на БРИКС, там не вярвам да се случи, кой знае какво, но ще е нещо като споразумение за търговия с преводна валута. Те нямат основа за друго нещо.

                          Та моето скромно питане е как виждате да се държи златото в тази среда?

                          Струва ли си да си държа спестяванията в злато и да продължавам да купувам?
                          Калински, ако си в диапазона между 5-10% от кеша (разбирай спестяванията ти) в жълто, то моето мнение е че няма смисъл да купуваш дори цената да ти изглежда атрактивна за вход. В такава ситуация би било добре да инвестираш малко време в проучване къде и как да инвестираш с цел печалба в краткосрочен и средносрочен план.
                          Разбира се според мен трябва да имаш и едни до 5% от кеша в рискови инвестиции, чрез които да се опиташ да направиш бърза и висока печалба, но внимавай тъй като може да претърпиш и сериозна загуба. Аз лично считам, че Криптото е точно такава инвестиция, но има и доста акции на компании с висок риск, така че информирай се добре и направи своя избор.
                          Има голяма разлика от кризата 2008г, спрямо сегашната. Сега трябваше цената на жълтото да се срине при тези политики на ЦБ, но всъщност това не се случва и причината за това не е само една. Ето какви са според мен:
                          - Увеличаване на баланса на ЦБ. ФЕД например от началото на 2020г до средата на 2020 (Юни), увеличи балнса си от 4трл $ на 7трл $. На практика за около 6 месеца са напечатали 3 трл$, което представлява ръст от 75% Няма как за цялата история на $ да имаш напечатани 4трл $ и в един момент за 6 месеца да нашиеш още 3трл $. Ето линк към сайта на ФЕД https://www.federalreserve.gov/monet...centtrends.htm
                          - Увеличение на Дълговете на редица от развитите страни. На САЩ например е близо до 33трл$, ето и линк https://www.usdebtclock.org/
                          - Дълго време държаха лихвите близко до 0%, та даже и отрицателни, като всъщото време раздаваха и Хилиптерни пари, уж помощи за бизнеса и кво ли не.
                          - Навсякъде по света в момента има ръст на Заплатите, което неминиуема настига инфлацията и тя ще се коригира и стабилизира в близко бъдеще. Това от своя страна няма да натисне цената на жълтото, а напротив - би я увеличила макар и не толкова съществено, а в порядъка на 5-10%, краткосрочно.
                          Поради тези причини смятам, че цената на жълтото няма да падне съществено, а ще се задържи може би близко до тези нива. До края на годината не вярвам да видим моментна цена по-висока от 2100$ за унция, след което вероятно пак ще спадне до около 1900$ за някакъв период от време преди следваща корекция.
                          Цената на жълтото може да се срине единствено ако ЦБ започнат да намаляват баланса си съществено и го докарат до нивата преди пандемията, което не вярвам да се случи, макар да ми се иска. А в момента в който ЦБ започнат да печатат пак или да разхлабват монетарната си политика относно лихвите, тогава няма как жълтото да не блесне и корекцията би била жестока.
                          Едно е сигурно. Когато и да купиш физическо инвестиционнно жълто, моментната цена не е от значение ако го пазиш като дългосрочен Хедж.

                          Коментар


                          • https://www.zerohedge.com/personal-f...re-value-asset

                            Ето една гледна точка по темата.Крайна но знае ли човек?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от KalinG Разгледай мнение
                              Здравейте, излезна статия, че Полша е купила още 100 злато, но интересното, е че ги е взела ускорено, т.е. нещо ги е подплашило и са купили по-рано от планираното.

                              Другото важно нещо е че Бъфед, купува американски облигации, след данните за безработицата в САЩ, което значи, че ФЕД ще вдигат още лихвите и те ще стоят дълго на тези нива, а това все повече намирисва на рецесия.

                              ОТделно и скоро предстои и срещата на БРИКС, там не вярвам да се случи, кой знае какво, но ще е нещо като споразумение за търговия с преводна валута. Те нямат основа за друго нещо.

                              Та моето скромно питане е как виждате да се държи златото в тази среда?

                              Струва ли си да си държа спестяванията в злато и да продължавам да купувам?
                              За сега ще има застой или дори спад до около 1600 според мен. Докато не приберат кеш-а през облигациите и не са принудени да напечатат още да си покриват дълговата спирала в която се вкарват златото ще се натиска от високите лихви и свиващата се парична маса. След това би трябвало да тръгне нагоре, виж графика за цената на златото около 2008 и я сравни с тогавшните лихви. Когато обърнат палачинката с лихвите тогава може да се очакват сериозни движения нагоре.
                              Ако се изсипеш в злато може няколко години спестяванията да са ти по-малко, а може и да ги спасиш от инфлация. Като цяло исторически златото запазва покупателната си способност срещу инфлацията, но зависи за какъв период говорим, ако спестяванията за ти в злато и ти се наложи да ги ползваш след година например може и да загубиш, най-малкото от спреда дори цената да остане същата. А дори и при движения като след 2008 - може да отнеме години за едни 50-100% ако изобщо се случи.
                              Last edited by pwise; 04.08.2023, 14:15.

                              Коментар


                              • Здравейте, излезна статия, че Полша е купила още 100 злато, но интересното, е че ги е взела ускорено, т.е. нещо ги е подплашило и са купили по-рано от планираното.

                                Другото важно нещо е че Бъфед, купува американски облигации, след данните за безработицата в САЩ, което значи, че ФЕД ще вдигат още лихвите и те ще стоят дълго на тези нива, а това все повече намирисва на рецесия.

                                ОТделно и скоро предстои и срещата на БРИКС, там не вярвам да се случи, кой знае какво, но ще е нещо като споразумение за търговия с преводна валута. Те нямат основа за друго нещо.

                                Та моето скромно питане е как виждате да се държи златото в тази среда?

                                Струва ли си да си държа спестяванията в злато и да продължавам да купувам?

                                Коментар

                                Working...
                                X