IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Златото - Балон или не (2) ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение

    Физическото злато го купуваш и не го продаваш. Минималният времеви хоризонт е поне 20 години. Ако искаш да търгуваш, си търгувай с ETF-и. Ето, ако си купил преди 22 години физическо злато на 100 лева за наполеон или 250-300 долара за тройунция, днес имаш 2000 долара за тройунция. На всеки 7 години ти удвояваш, което е около 15% годишна норма на печалбата. Кой е този бизнес, който така устойчиво десетилетия наред ще ти осигурява такава норма? Нямаш работници, нямаш кредити и спиш като бял и пухкав заек.
    Ето това е мнение на класически инвеститор, което одобрявам, заради финансовата дисциплина. За жалост в съвременната икономика много неща се промениха и то най-вече с последните поколения, от които съм част и аз. С общото обедняване на масата 5-10-15% доходност годишно, калкулирани през инфлацията не са достатъчно апетитна хапка за младежта, която няма милионерско потекло. Затова се търсят инструменти с далеч по-голяма волатилност(както е криптото в момента) и други алтернативи, дори и хазарт. Нещата стават още по интересни при сегашното поколение, което расте и иска всичко сега и на момента, без изобщо да го интересува бъдещето.

    Предвид обстоятелствата ми е изключително интересно какви флуктуации ще трябва да прави физ. злато, спрямо сегашните, че да задържи фронта спрямо други инструменти, които набират скорост. Това разбира се е някаква прогноза в сравнително далечна перспектива, но все пак...представяш ли си как бъдещи наследници продават физическото злато на бабите и дядовците си, за да бутат у крипто, или нещо друго, щото едното правило 10%, а другото 210%?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Bad_Bear Разгледай мнение


      Много хубаво правиш, че хеджираш със злато. Ако не е тайна, в какви времеви хоризонти е хеджа и спрямо какво? Иначе е разбираемо в твоя случай с физическото злато да си "възпрепятстван" и да не го приемаш като инструмент за търговия на седмична база.
      Хеджът ми през годините е представлявал между 5 и 10%. Говоря само и единствено за физическо инвестиционно жълто, не за хартийки. Имаше период в който това бе част от свободния ми кеш, а специално към момента то е спрямо всичките ми инвестиции. Нямам времеви хоризонт и цел, която да съм си поставил за изход. От 2013г съм купувал на няколко пъти.
      Възприемам жълтото нещо като лична "територия" с която не съм склонен да се разделя при нормални за мен обстоятелства. Може би и за това съм на мнение, че когато и на каквато и да е цена човек купи инвестиционно злато е без съществено значение в дългосрочен план.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Bad_Bear Разгледай мнение


        Много хубаво правиш, че хеджираш със злато. Ако не е тайна, в какви времеви хоризонти е хеджа и спрямо какво? Иначе е разбираемо в твоя случай с физическото злато да си "възпрепятстван" и да не го приемаш като инструмент за търговия на седмична база.
        Физическото злато го купуваш и не го продаваш. Минималният времеви хоризонт е поне 20 години. Ако искаш да търгуваш, си търгувай с ETF-и. Ето, ако си купил преди 22 години физическо злато на 100 лева за наполеон или 250-300 долара за тройунция, днес имаш 2000 долара за тройунция. На всеки 7 години ти удвояваш, което е около 15% годишна норма на печалбата. Кой е този бизнес, който така устойчиво десетилетия наред ще ти осигурява такава норма? Нямаш работници, нямаш кредити и спиш като бял и пухкав заек.
        Last edited by pinoccio; 15.12.2023, 14:38.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от sssaaa Разгледай мнение
          И мен така ме бе шубе за криптото и влезнах с 1-2% от портфейла ми, тъй като го смятам за рисков актив. За мен все още е такъв, но се хващат добри бързи профили. Не е лошо да опиташ макар и с някаква символична сума. Ще ти отнеме 1-2г да натрупаш опит и най-вече ТЪРПЕНИЕ. Жълтото лично за мен е само инвестиция тип Хедж и не мога да го възприема като нещо, което да търгувам всяка седмица примерно.
          Успех все пак!

          Много хубаво правиш, че хеджираш със злато. Ако не е тайна, в какви времеви хоризонти е хеджа и спрямо какво? Иначе е разбираемо в твоя случай с физическото злато да си "възпрепятстван" и да не го приемаш като инструмент за търговия на седмична база.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от KrassyAndreev Разгледай мнение
            Като казвате 1-2% от портфейла, това какво означава? В смисъл не желая да разбера кой колко пари има, не е етично и правилно, но коя е минималната сума, с която си струва да се "работи" на борсата? 1000 лева, 5000?
            Няма минимална такава, но повечето борси имат минимално изискване за вход, примерно 10 евро/долар. Всеки сам решава с колко да пробва. Аз лично за първи път като си направих регистрация влезнах със 100 евро, след което купих, веднага продадох с лека загуба и направих обратен превод до банковата ми сметка за да бъда сигурен, че ще мога да си върна парите обратно в сметката, тъй като имат някакви изисквания и такси при депозит/теглене. Така след като проходих пътя започнах да влизам няколко поредни седмици, а не наведнъж. Имам запазен образец в мобилното ми банкиране за превод, тъй като имам моя Iban сметка в сайта на търговеца. След време обходих същия път и от Револют за да имам алтернатива за вход и изход.
            Това, че аз съм влезнал с 1-2% от портфейла ми не значи, че е някакво общоприето правило, просто аз така си реших, тъй като все още смятам тази инвестиция за високо рискова и по скоро се уча и трупам ноу-хау от колкото да е самоцел за печалба.

            Надявам се съм бил полезен, но е добре да се опиташ да проучиш самостоятелно как да подходиш и изградиш някаква стратегия, която според мен трябва да бъде с цел опит, а не с печалба. Все пак там е близкото бъдеще и е добре да сме поне малко подготвени за него.

            Коментар


            • Като казвате 1-2% от портфейла, това какво означава? В смисъл не желая да разбера кой колко пари има, не е етично и правилно, но коя е минималната сума, с която си струва да се "работи" на борсата? 1000 лева, 5000?

              Коментар


              • И мен така ме бе шубе за криптото и влезнах с 1-2% от портфейла ми, тъй като го смятам за рисков актив. За мен все още е такъв, но се хващат добри бързи профили. Не е лошо да опиташ макар и с някаква символична сума. Ще ти отнеме 1-2г да натрупаш опит и най-вече ТЪРПЕНИЕ. Жълтото лично за мен е само инвестиция тип Хедж и не мога да го възприема като нещо, което да търгувам всяка седмица примерно.
                Успех все пак!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от pwise Разгледай мнение

                  Браво, добра прогноза за деня.
                  Благодарско!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от sssaaa Разгледай мнение

                    Мечо, можеш да печелиш доста повече с други търговийки, а не с жълтото. Използвай по-волативни инвестиционни продукти, ще печелиш доста по-често и вероятно по повече.
                    Като гледам средната ти цена е около 2008$ ако си купувал еднакво количество всеки път на посочените от теб нива, което към сегашната цена на жълтото си на около 1,3% печалба. Продавай, не чакай защото в краткосрочен план жълтото би трябвало да върне леко, поне до 1980$ според мен. С такъв тип хазарт, като твоя (моят е в крипто), е важен бърз вход и изход. Няма да ти е лошо да влизаш и излизаш през 2-3 дена с профит от 1-2% нали?
                    Я кажи, търгуваш ли с крипто? И ако да, то как се справяш там?
                    Мислел съм за криптото, но там ме е шубе, понеже дъно нема. Златото колкото и да е волатилно има някакъв рейндж, който с правилните корелации, може да се вкара в математически модел и да има адекватно менажиране на риска.

                    Иначе правилно си се усетил, че когато дойде такъв приятен шип, разкарвам кофти входовете и инкасирам част от профита. И то не за друго, а прогнозата са за плитка корекция на шипа. Не очаквам повече такива сладки нива, но не искам и лихвата да ми яде печалбите. Т.е. пак ще чакам тайминга за нова добавка към експозицията.

                    За профита дай Боже, но рядко има новини от такъв калибър и тооолкова явно нагласен познат патърн. Грехота щеше да е, да не изкарам некой лев за празниците.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Bad_Bear Разгледай мнение

                      Точно на 2030 нямам. Имам на 2014, 2020, 2027, 2005, 1983, 1980. Предполагам сам можеш да сметнеш, колко ми е средната цена.

                      Когато се очаква тренда да се пречупи в даден момент.(събитие), не търгувам по описания от теб начин. Определена сума се разделя на порции, като се отчита доверителен интервал на цената, за да има достатъчно налични средства, дори при губещи позиции. "Най-добрата" цена или дъно в случая не може да бъде предвидена, затова се търгува на база тайминг - в моя случай равно разпределение за всеки един период(сега на дневна база) се отваря позиция.

                      Не ми се описва целия математически модел, но ще кажа, че в случая не търся нива за стоп или изход, а посока и скорост. Т.е. дори без да пада цената след събранието на ФЕД, ако продължи в плитък рейндж, отново се инкасират загуби, заради лихвите. Следователно ще затворя на загуба, ако липсва търсената посока и скорост. Този механизъм на търговия няма нищо общо с класификацията или profit/loss базирана търговия.

                      Има още куп подробности и бонуси към мъни мениджмънта в такъв тип ситуации, но предпочитам да си останат лично ноу-хау...все пак в играта на комар, човек е най-креативен как да си изгуби парите
                      Мечо, можеш да печелиш доста повече с други търговийки, а не с жълтото. Използвай по-волативни инвестиционни продукти, ще печелиш доста по-често и вероятно по повече.
                      Като гледам средната ти цена е около 2008$ ако си купувал еднакво количество всеки път на посочените от теб нива, което към сегашната цена на жълтото си на около 1,3% печалба. Продавай, не чакай защото в краткосрочен план жълтото би трябвало да върне леко, поне до 1980$ според мен. С такъв тип хазарт, като твоя (моят е в крипто), е важен бърз вход и изход. Няма да ти е лошо да влизаш и излизаш през 2-3 дена с профит от 1-2% нали?
                      Я кажи, търгуваш ли с крипто? И ако да, то как се справяш там?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Bad_Bear Разгледай мнение

                        Заради заседанието на ФЕД. Класически патърн е преди новина от такъв калибър, да има движение в срещуположна посока за максимално изгодна цена впоследствие, когато се обявяват новините и има голяма ликвидност. Та макар и да изглежда супер рисково в такъв случай - да се купува дни преди новината на падащ пазар, докато всички продават, след това според статистиката в 88% от случаите сметката излиза.

                        Проблемите тук обикновено произтичат, ако въпреки всичко пазара не обърне, а остане вял.
                        Браво, добра прогноза за деня.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

                          Не става ясно за какъв период търгуваш.Понеже оставам с впечатлението ,че не е дългосрочно.

                          И защо скорост? Най-важното е посоката
                          И ако има скорост ,защо се търгува/инвестира в злато тогава? има доста по-скоростни активи
                          Абсолютно не е дългосрочно, освен ако не стане чудо и тръгне без да се задъхва нагоре. При CFD-то лихвите не са малки и става икономически нерентабилно да се държи, ако има рейндж, или ниска скорост. Това по отношение на дългите.

                          А за другите активи, честно казано не смея да пипам, защото златото е изключително предвидимо, поне за мен. Позовавайки се на статистиката почти няма случай в който да не излезна сух, или с печалба. Между другото като гледам криптото тея дни - при такива движения профита с такава стратегия също би бил солиден. Но там съм резервиран относно дългосрочната посока нагоре.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Bad_Bear Разгледай мнение
                            Не ми се описва целия математически модел, но ще кажа, че в случая не търся нива за стоп или изход, а посока и скорост. Т.е. дори без да пада цената след събранието на ФЕД, ако продължи в плитък рейндж, отново се инкасират загуби, заради лихвите. Следователно ще затворя на загуба, ако липсва търсената посока и скорост. Този механизъм на търговия няма нищо общо с класификацията или profit/loss базирана търговия.

                            Има още куп подробности и бонуси към мъни мениджмънта в такъв тип ситуации, но предпочитам да си останат лично ноу-хау...все пак в играта на комар, човек е най-креативен как да си изгуби парите
                            Не става ясно за какъв период търгуваш.Понеже оставам с впечатлението ,че не е дългосрочно.

                            И защо скорост? Най-важното е посоката
                            И ако има скорост ,защо се търгува/инвестира в злато тогава? има доста по-скоростни активи

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Майстора233 Разгледай мнение

                              Хубуу, купил си на 2030 с CDF, а къде ти ти е стопа.

                              Щот инаще общи локуми , или пак с мислен стоп докато докато не те удри марджин кола.

                              ПП То и у темта NYSE, пада големо чудене що петрола спада.
                              Точно на 2030 нямам. Имам на 2014, 2020, 2027, 2005, 1983, 1980. Предполагам сам можеш да сметнеш, колко ми е средната цена.

                              Когато се очаква тренда да се пречупи в даден момент.(събитие), не търгувам по описания от теб начин. Определена сума се разделя на порции, като се отчита доверителен интервал на цената, за да има достатъчно налични средства, дори при губещи позиции. "Най-добрата" цена или дъно в случая не може да бъде предвидена, затова се търгува на база тайминг - в моя случай равно разпределение за всеки един период(сега на дневна база) се отваря позиция.

                              Не ми се описва целия математически модел, но ще кажа, че в случая не търся нива за стоп или изход, а посока и скорост. Т.е. дори без да пада цената след събранието на ФЕД, ако продължи в плитък рейндж, отново се инкасират загуби, заради лихвите. Следователно ще затворя на загуба, ако липсва търсената посока и скорост. Този механизъм на търговия няма нищо общо с класификацията или profit/loss базирана търговия.

                              Има още куп подробности и бонуси към мъни мениджмънта в такъв тип ситуации, но предпочитам да си останат лично ноу-хау...все пак в играта на комар, човек е най-креативен как да си изгуби парите

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Bad_Bear Разгледай мнение

                                Това е твоя прогноза. Мойта е наобратно - на дЕсно и на север.

                                В крайна сметка пазара ще си каже думата.
                                Хубуу, купил си на 2030 с CDF, а къде ти ти е стопа.

                                Щот инаще общи локуми , или пак с мислен стоп докато докато не те удри марджин кола.

                                ПП То и у темта NYSE, пада големо чудене що петрола спада.
                                Last edited by Майстора233; 13.12.2023, 19:40.

                                Коментар

                                Working...
                                X