Независимо дали е MetaTrader или някаква друга платформа, точното време на локалния компютър си е направо задължително, и това е смисъла на тази тема. Ако някой трейдер не се е погрижил да си свери часовника на компютъра, какво остава за всичко останало, което може да се очаква от него .......
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Точно ли е времето на вашия компютър?
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от alphaomega Разгледай мнение
Аз като човек който има опит със почти всички "професионални опции" мога да ти кажа че като цялостен пакет по добро от МТ НЯМА! То ако имаше, всички щяхме да го ползваме.... Да ама МТ се ползва от над 20 мил. трейдъри по целия свят.
Най доброто на МТ е това че е много лека, лесна за работа и надеждна платформа, със почти неограничени възможности за всеки който може да програмира. Е има си и някой недостатъци, но като приемем и факта че е безплатна за крайния потребител, нещата си идват на мястото.
Първоначално изпратено от alphaomega Разгледай мнениеДругите сравнително добри алтернативи със близки възможности са НинджаТрейдър, ТрейдСтейшън, и ПроТрейдър. Но и трите са по трудно достъпни, и не се предлагат от повечето брокери..... Има и някой други платформи които обаче са специализирани за точно определен пазар и в повечето случаи освен че са платени, са и доста дървени, и неудобни за работа.
Коментар
-
Първоначално изпратено от blqblq Разгледай мнениеЕсть метатрейдер — есть проблема, нет метатрейдера — нет проблемы.
МТ е средство в хазартна схема. Предвид наличните, лесни като достъп и практически професионални опции, нужно ли е човек да си създава проблеми от подобно естество?
Аз като човек който има опит със почти всички "професионални опции" мога да ти кажа че като цялостен пакет по добро от МТ НЯМА! То ако имаше, всички щяхме да го ползваме.... Да ама МТ се ползва от над 20 мил. трейдъри по целия свят.
Най доброто на МТ е това че е много лека, лесна за работа и надеждна платформа, със почти неограничени възможности за всеки който може да програмира. Е има си и някой недостатъци, но като приемем и факта че е безплатна за крайния потребител, нещата си идват на мястото.
Другите сравнително добри алтернативи със близки възможности са НинджаТрейдър, ТрейдСтейшън, и ПроТрейдър. Но и трите са по трудно достъпни, и не се предлагат от повечето брокери..... Има и някой други платформи които обаче са специализирани за точно определен пазар и в повечето случаи освен че са платени, са и доста дървени, и неудобни за работа.
А относно това за хазартната схема....ами то е вярно за цялата световна финансова система ама има ли нужда да навлизаме толкова философски в нещата.....Какво ще спечелим от това? Той целия живот е хазарта игра на вероятности.
Last edited by alphaomega; 02.01.2017, 00:47.
- 1 like
Коментар
-
Когато човек НАИСТИНА иска да успее, УПОРИТО ПРЕОДОЛЯВА ПРОБЛЕМИТЕ един по един по пътя към върха.
Когато човек не иска да успее, винаги си ИЗМИСЛЯ ОПРАВДАНИЯ какво или кой му е попречил.
Нищо лично - просто това с ТОЧНОТО ВРЕМЕ беше един от лесните проблеми, който го преодолях още преди много години. Сега споделих с вас натрупания опит. Който разбрал ползата от това - разбрал. Който не - ами да започва да си ИЗМИСЛЯ оправдания как брокера бил виновен за неговия провал, или киселите краставички или извънземните. Все ще се намери оправдание, и най-интересното е, че човек САМ ЗАПОЧВА ДА СИ ВЯРВА на СОБСТВЕНИТЕ СИ ИЗМИСЛИЦИ. Странно нещо е човешката психика .......
Хайде Честита Нова Година и от мене и НАЗДРАВЕ, ако сте започнали да запивате и замезвате след новогодишно .....
Коментар
-
Матеев кви са тея сложни задачи по космология дет си написал бе батко ? Ние тука не сме ядрени физици, а прости търгаши и няма абсолзтно никво значение дали ми е точно времето на компа тъй кат нит един от нас няма достъп до flash trading системите на банките нито любовницата ми мери с колко микросекунди съм бил по-добър от миналия път То всичко хубаво но генийте не виреят на тея борси и е доказано неколкократно. Що си усложнявате живота като може да е по-лек ? ....
Айде ЧНГ и всичко най-точно през новата 2017 ...
Коментар
-
А сега да обясня и защо е необходимо много често да сверяваме часовника на локалния компютър. По принцип честотата, с която работи всеки един компютър, е стабилизирана с КВАРЦОВ РЕЗОНАТОР, който има грешка от порядъка на 10 до 30 PPM (Pulses Per Million). Ако вземем максималната грешка, която е характерна за китайските боклуци, с които са пълни нашите компютри, то тогава можем да направим следните изчисления:
1. Кварца греши с до 30 импулса на всеки 1 милион, или това прави грешка от 1 на всеки 33 333 импулса.
2. Денонощието има 86400 секунди, което означава, че можем да очакваме грешка във времето на компютъра от порядъка на 2.6 секунди на денонощие.
3. Ако искаме компютъра да не греши с повече от 5 ms, то тогава ние трябва да го сверяваме приблизително 500 пъти в денонощието или това прави средно веднъж на всеки 3 минути.
4. Аз съм си настроил сверяванията веднъж в минутата, защото имам много малък Ping към хардуерен Stratum 1 сървър,
5. За обикновен интернет потребител обаче няма нужда от толкова често сверяване, защото така или иначе ще се натрупа грешка от Ping-а. Може би оптималното време за сверяване през интернет от сървър на територията на страната е 5 минути, като това е достатъчно да се поддържа дисциплината на часовника с точност 10-20 ms. Без пари повече не можете да постигнете.
6. Брокерите могат срещу няколко стотин долара да си закупят софтуера Domain Time II и така да подобрят точноста на търговските си сървъри до ниво 2-3 ms.
7. По-добра точност с Windows е почти невъзможно да се постигне, дори и брокера да се изръси с няколко хиляди долара за атомен (цезиев) Time сървър. Да, сървъра му ще работи с точност 1-2 микросекунди, но калпавия Windows пак ще бяга насам-натам с по 2-3 милисекунди.
Това всичкото ви го казвам от богат дългогодишен опит, тъй като точноста на времето на компютрите във фирмената мрежа при мене е издигнато в култ. Това съм го направил така от много години най-вече заради различните логващи програми, които логват какво ли не - котировки, напрежения, температури и всякакви други параметри или събития на едно или друго хардуерно или софтуерно устройство. В тези логове времето се записва с точност до 1 милисекунда, така че за мене е много важно различните логове от различните компютри да са съвместими един с друг, когато ги обединявам и разследвам например за някакво събитие.
От позицията на един FOREX брокер също е изключитено важно всичките му сървъри и други компютри да бъдат синхронизирани със световното време с колкото се може по-голяма точност. При тях логовете на котировките и сделките също се водят с точност до 1 милисекунда.
От позицията на един трейдер също е изключително важно точно да си синхронизира часовника на компютъра поради 2 много важни причини:
1. Баровете на неговия компютър да изглеждат по същия начин като баровете, които изчислява и записва при себе си сървъра на брокера.
2. При предявяване на претенции към брокера за някоя котивовка или някоя губеща сделка е много важно при двата лога (на клиента и на брокера) времената на записите да са едни и същи. Има случаи, в които знанието на точната милисекунда може да е определящо при разрешаването на спора между двете страни Като цяло при такива спорове брокера много лесно може да се измъкне с оправданието "твоя часовник е неточен, и това събитие се е случило преди другото, а не обратното, както го твърдиш ти".Last edited by Mateev; 01.01.2017, 11:46.
Коментар
-
А ето и малко любопитна информация за точноста на времето, която се постига със съвременните средства за контрол.
Еталонни атомни (цезиеви) часовници - 1 секунда грешка се натрупва за 10 000 000 000 000 секунди (300 000 години).
Изпращането на това време на сателити добавя грешка от порядъка на 0.01 до 0.1 микросекунди.
Получаването на това време от сателит посредством скъпа и презизна апаратуда добавя допълнителна грешка от порядъка на 0.1 до 1 микросекунди. Тука става въпрос за хардуерни Stratum 1 Time сървъри, какъвто имаме в нашата фирма.
Допълнителна грешка добавя и самата операционна система, с която работи хардуерния Time Server. При Linux тази грешка е от порядъка на още 1 микросекунда. Ако е Windows, грешката е 1000 пъти по-голяма, или цяла 1 милисекунда.
При сверяване на компютри през Internet по Domain Time II протокол се добавя допълнителна грешка от порядъка на 2 милисекунди. Този протокол обаче е засекретен и не можете да го ползвате, без да си купите софтуера за няколкостотин долара.
При сверяване на компютри през Internet по публичния NTP протокол грешката зависи от размера на Ping-а между двата компютъра и е равна на половината от неговата стойност. Тоест ако между вас и Time сървъра има 10 ms Ping, то тогава към всички предишни грешки ще ви се добави и още една грешка от 5 милисекунди. Ако канала за достъп до интернет ви е лош, и пинга ви е няколкостотин милисекунди, то тогава грешката при вас може да достигне до 100 или дори до 200 милисекунди.
Ако Windows-а ви е оставен с настройки по Default, то тогава грешката може да достигне до 30-40 секунди.
Ако някоя програма ви е забранила Windows Time сервиса, то тогава грешката може да достигне до минути или дори до часове. В общия случай простосмъртните компютри натрупват грешки от порядъка на 1-5 секунди на денонощие, и ако някоя програма не се грижи да дисциплинира часовника, отклонението му може да стане значително. Наблюдавал съм във фирмената мрежа компютри с отклонение от по 4-5 минути, и след диагностика обикновено откриваме, че някой е забранил Windows Time Service.
Коментар
-
В предишния постинг описах настроките в прозореца Client. Тоест вашия компютър се явява клиент на някой Time сървър, и в този прозорец ние настроихме по какъв начин той да се сверява. А сега малко и за настройките в останалите прозорци:
Прозорец Server
В този прозорец се настройва дали вие искате и вашия компютър да стане Time Server и да дава точно време на други компютри в локалната ви мрежа (ако има такива). Нормално се настройва на Disabled. Ако обаче изберете Enabled, можете после да натиснете бутона Тест Server и ако светодиодчето позеленее, значи вие вече сте валиден Time Server и ще давате валидно точно време на всеки един друг компютър, който ви попита.
Следващата настройка е на Reliability Flag. Тя указва кога вашият компютър да казва на другите, че времето му е валидно и точно, и кога да им казва да не се съобразяват с него. Правилната настройка тука е Automatic, което означава, че вие ще казвате на другите, че времето ви е Reliability само ако преди това сте сигурни, че часовника ви наистина е точно сверен.
Последната настройка на тази страница е за Net Time Flag. Той важи само ако от вас се сверяват много стари компютри или разни хардуерни устройства, които ползват остарели протоколи, различни от съвременния NTP протокол. Можете този флаг да го включите спокойно, и тогава вашият сървър ще дава точно време на другите компютри по всички възможно протоколи, които той познава.
Прозорец Agent
По принцип след настройките програмата се затваря и оставя Windows-кия Time сервис да си работи с новите настройки. Ако обаче потребителя пожелае, може тази програма да остави един активен агент под формата на Service, който да следи работата на Windows-кия сервис, но без да му се меси. Ако го разрешите, този агент периодично ще проверява точното време и ще води лог за това какво е констатирал. От този лог дори се строи графика на точноста на часовника в исторически план, и вие можете да я разгледате, ако ви е любопитно.
Моите настройки са следните:
1. Агента е разрешен
2. Полето за Reference сървъра е оставен празно. Това означава, че ще се използва последния валиден сървър.
3. Времето, през което агента да прави проверки, съм го настроил на 1 минута.
4. Разрешил съм и копие от логовете да се праща в Event View-ера.
Прозорец Service
От този прозорец може да се спира или пуска оригиналния Windows Time Service. Сервиса ВИНАГИ трябва да е пуснат и неговия Startup трябва да е Automatic. Ако при вас е нещо друго, променете го.
Някои външни програми искат сами да си контролират часовника на Windows-а, в резултат на което забраняват този сервис и поемат контрола върху часовника. Вие не го знаете това и ако деинсталирате една такава програма, часовника на Windows-а може да остане без контрол, и да избяга с десетки минути встрани от точното време. Виждал съм такава ситуация, и затова ви предупреждавам.
Ако вие откриете, че този сервис е спрян, или още по-лошото - че е забранен, то това означава, че някоя друга външна програма се меси или в миналото се е месила върху неговата работа. Трябва незабавно да откриете и да премахнете тази програма и след това да пуснете сервиса. Ако не я премахнете тази програма, ще стане още по-лошо, защото две различни програми ще се месят в работата на часовника, и той непрекъснато ще подскача насам-натам, дърпан от различното мнение на двете програми.
За който все още се колебае ще му кажа, че няма нищо по-добро от Windоws-кия Time сервис, ако той е настроен по правилния начин. Едно време докато бях брокер, отделях огромно внимание на това търговския сървър да е с перфектно настроено време. Тогава пробвах различни външни програми, включая и най-добрата в света - Domain Time II. Тази програма наистина се изхитряваше да поддържа точност от порядъка на 1-2 милисекунди въпреки подскачащите Ping-ове в интернет пространството. Да, ама при скъсване на връзката или претоварване на интернет каналите часовниците много бързо се разсинхронизирваха, така че тогава решихме, че най-доброто е хардуерен Time сървър със сверяване по GPS.
Впоследствие в България се появиха публични NTP сървъри, които са с кратър Ping и от този момент нататък отпаднаха всякакви нужди от покупката на скъп хардуер. В момента аз ви дадох едно безплатно техническо решение, което в 99.9% от времето ще ви държи часовниците с точност 5-10 ms спрямо световното време, и това вече е напълно достатъчно като точност за един трейдерски компютър..Last edited by Mateev; 01.01.2017, 10:20.
Коментар
-
Още веднъж напомням, че локалния сервис на Windows-а за сверяване на времето може да работи ПЕРФЕКТНО, стига обаче да знаете как да го настроите по правилния начин. Прави се през Command Prompt или през Windows PowerShell със серия от команди, една от друга по-сложни и по-неразбираеми.
За наше щастие обаче има външни програми, които могат коректно да настройват този сервис, и аз от дълги години използвам тази безплатна програма:
https://www.greyware.com/software/do...n/other/agent/
Инсталира се и се настройва се по следния начин:
1. От видовете сверяване избирате NTP - Use specified servers and modes
2. За Special Interval настройвате 60 секунди
3. Като първи сървър настройвате ntp.bsdbg.net и за Sync Mode избирате Special Interval
4. След това за следващите 4 сървъра настройвате 4-те NTP сървъра от предишния постинг и за Sync Mode при тях избирате Fallback Only
Това е всичко. Натискате бутона Apply и след това Sync Now, и чакате часовника ви да се свери. Това не става веднага, защото Windows-а не променя времето със скок с цел да не се объркат някои програми. Времето се променя на принципа постепенно забързване или забавяне на локалния часовник до момента, до който влезе в крак със световното време.
В дясно на екрана на всеки няколко секунди се прави проверка какво е вашето време спрямо времената на всички настроени сървъри. Нормално е там да наблюдавате грешки от порядъка на 10-20 милисекунди. Ако Ping-а ви е бавен или ако много подскача нагоре-надолу, то тази грешка може да е и по-голяма, но в никакъв случай не трябва да е по-голяма от 100 ms. Ако Ping-а ви е малък и стабилен във времето, можете да очаквате грешки, по-малки дори и от 10 ms.
Не забравяйте - вашият Windows от този момент нататък ще започне да се сверява само по първия сървър от списъка, а останалите ще ги ползва само в случай на отпадане на първия. При това положение вас ви интересува какво е отклонението от времето само спрямо първия сървър, а на всички останали сървъри виждате отклонението само като референция, но Windows-a не ги използва за сверяване. Времето на тези сървъри може да подскача насам-натам, и това е индикация не че те са неточни, а че вашият Ping към тях също подскача.Last edited by Mateev; 01.01.2017, 09:12.
Коментар
-
По принцип Windows-а притежава ПЕРФЕКТЕН Time Service, който е написан съгласно изискванията на NTP протокола за сверяване на точното време, но този сервис е много лошо настроен по причина икономия на трафик към time.windows.com. Самият сървър time.windows.com е претоварен и в много от случаите въобще не отговаря на запитванията за точно време към него.
За да можете да си сверявате по точно компютрите, се нуждаете от програма, която да настрои сервиса на Windows-а да се сверява от други Time сървъри, и това да го прави много често (напр. на всеки 60 секунди).
По принцип по света има няколко хиляди безплатни публични Time сървъри, които можете да използвате за сверяване. Най-точни са Stratum 1 сървърите. Това са хардуерни сървъри с атомен часовник (цезиев), който сървър през GPS се сверява със световното време, и от там научава и за изкуствено вмъкнатите Leap секунди. Дори и да им се прекъсне GPS връзката, кварцовете на тези часовници са толкова добри, щото грешката им няма да надхвърли 1 секунда дори и за 10 000 години работа без достъп до GPS.
Нашата фирма има такъв Stratum 1 сървър, но той не е предоставен за публичен достъп пак по причина защита от претоварване с трафик. Предполагам, че в България има поне още няколко Stratum 1 сървъра, единия от които знам, че е публичен, и това е ntp.bsdbg.net.
Освен Stratum 1 сървъри, които са много скъпи и рядко срещани в интернет, в публичното пространство има много на брой Stratum 2 сървъри, които са простосмъртни компютри с калпави кварцове, но поддържат желязна дисциплина на часовниците си посредством много често сверяване през интернет с някой Stratum1 сървър. В България към днешна дата има 30 такива Stratum 2-4 сървъра, като те могат да се достъпват през следните DNS имена:
0.bg.pool.ntp.org
1.bg.pool.ntp.org
2.bg.pool.ntp.org
3.bg.pool.ntp.org
Зад тези 4 DNS имена се крият 4 случайно избрани български NTP Stratum 2,3 или 4 сървъри, като на всеки един час четворката се подменя с нова, също случайно избрана. Това се прави така пак заради ограничаване на претоварването с трафик.
Колкото до точноста - един Stratum 1 сървър обикновено има грешка, не повече от 1-2 микросекунди. Stratum 2 сървърите добавят към тази грешка половината от Ping-а им към Stratum 1 сървъра, от който се сверяват. В рамките на България този Ping е от порядъка на 10-20 ms, което означава, че грешката при Stratum 2 сървърите е не повече от 5-10 милисекунди. Вие сверявайки се от някой Stratum 2 сървър ще добавите още 5-10 ms грешка, така че като цяло можете да очаквате, че локалния ви часовник ще работи с точност от пордъка на 10-20 ms. Това е 10 000 пъти по-добро от съществуващата ситуация с Default настройките на Windows-а.Last edited by Mateev; 01.01.2017, 08:40.
Коментар
-
Като трейдери във ваш интерес е часовниците на локалните ви компютри във всеки един момент от време да са ПЕРФЕКТНО СИНХРОНИЗИРАНИ със световното време, като грешката не трябва да е повече от няколко милисекунди. За съжаление Windows-а се справя много зле с тази задача по причина, че не иска да си претоварва публичния си Time Server (time.windows.com), който е настроен по Default във всяка една от милиардите операционни системи по света.
По подразбиране всеки Windows проверява времето веднъж на седмица или дори още по-рядко. В същото време кварцовете на масовите компютри са неточни и генерираната от тях честота плава с промяната на температурата. Всичко това води до грешки във времето на компютъра от порядъка на десетки секунди или дори цели минути.
За да се подобри точноста на локалния часовник трябва да използвате друг Time Server, за предпочитане в България, защото милисекундите на Ping-а са по-малко, а от там и грешката при сверяване ще е по-малка. Освен това трябва да си сверявате часовника по-често - например веднъж на всеки 60 секунди.
Коментар
-
Точно ли е времето на вашия компютър?
Поводът за отварянето на тази тема е този, че тази нощ в световното време беше добавена ЕДНА ИЗЛИШНА СЕКУНДА, което разклати часовниците на компютрите в цялата фирмена мрежа, и на мейла си получих една камара съобщения с предупреждение, че часовника на един или друг домейн контролер има грешка във времето, по-голяма от 20ms. Та това ме подсети, че много трейдери вероятно не са се сетили да предприемат мерки да си поддържат верни часовниците на компютрите си, в резултат на което те работят неточно, а това е КАТАСТРОФАЛНО за един трейдер.
За който не знае, баровете на MetaTrader-а при пускането му се четат (допълват) от сървъра, но след това с всеки нов тик продължават да се доизграждат ЛОКАЛНО на компютъра на трейдера, и ако часовника му е отместен с няколко секунди или дори минути, представете си колко неверни ще бъдат вашите барове. Особенно минутните барове - те могат коренно да се различават от тези на брокера. Да не говорим ако логвате някакви тикове .......
Та във връзка с това всеки един трейдер е буквално ЗАДЪЛЖЕН да предприеме мерки неговия часовник на компютъра да е ПРЕЦИЗНО СВЕРЕН със световното време, още повече че в това време от дъжд на вятър се добавят или вадят по 1 секунда, за да се синхронизират атомните часовници с реалната скорост на въртенето на земята около слънцето.
Предполагам знаете, че земята не се върти равнимерно около слънцето. Понякога леко се ускорява, а друг път леко се забавя. Учените го следят този процес и периодично коригират атомните часовници с по +/- 1 секунда. Тези измислени (нереални) секунди се наричат Leap Seconds. От 1970-та година до момента такива секунди са добавяни 27 пъти, като последната я добавиха преди няколко часа (на границата между новата и старата година).
Така че миналата година сте живели с 1 секунда в повече, а ръчните ви часовници в момента са с 1 секунда назад ......Last edited by Mateev; 01.01.2017, 07:45.Тагове: Отмаркиране на всички
Коментар