IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Познавате ли хора които се спечелили от форекс ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от onufri Разгледай мнение
    Колега,и как успяваш с 4-5 влизания на ден за по 10-15 минути да правиш по 100-150 сделки,от които да правиш по 1000 пипа както твърдиш по-долу?!
    Не-колега,Jenyna,още чакам отговора на този въпрос
    Всяка краткосрочна спекулация е потенциална дългосрочна инвестиция.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от jenyna Разгледай мнение
      "Колега", нека да не обиждаме огромните хедж фондове, които едва ли събират капитала си от балъци.
      Благодаря,че си сложил колега в кавички.Наистина няма как да сме колеги с теб!
      И така,не-колега,би ли ми посочил един-единствен хедж фонд ,който отваря две насрещни позиции на една си съща цена

      П.П.Понеже виждам,че се заблуждаваш от наличието на "хедж" в наименованието на хедж фондовете,да те питам- в банките за сперма дали приемт депозити и дават кредити?
      Last edited by onufri; 19.09.2014, 23:44.
      Всяка краткосрочна спекулация е потенциална дългосрочна инвестиция.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от onufri Разгледай мнение
        Това,че някой брокер е измисли да нарече подобна глупост хедж,за да събере повечко пари от балъците
        "Колега", нека да не обиждаме огромните хедж фондове, които едва ли събират капитала си от балъци.
        Не загребвай мед от празна делва!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от k_v_v_ Разгледай мнение
          Няма как да го напиша по-елементарно. Ти пак, същото, аз ви давам нагледен пример, ако и него не може да разберете, май трябва да се откажа, да давам акъл.
          "по този начин се застраховаш против внезапни изненади и промени " ДА защото реално нямаш позиция, само дето ти си мислиш че търгуваш, защото светиш някакви цифри, колкото + толкова и - . Ако не знаеш до къде е рейнджа, как ще знаеш кога да затвориш (едната насрещна поръчка) което както и да го гледате е РАВНОСИЛНО НА ОТВАРЯНЕ НА ПОЗИЦИЯ В СЪЩИЯ ТОЗИ МОМЕНТ Направо не мога да повярвам че не го възприемате, уж сме се събрали все интелигентни хора.
          Абсолютно и напълно те разбирам какво ми казваш. Но не го приемам, защото изхождаш от невярно твърдение, че "знаеш накъде ще тръгне пазара", което няма никакъв начин да го "знаеш". Вярно е, че с течение на времето, някои от по-упоритите трейдъри започват да усещат пазара и да го следват. Но това е друго, а да се стигне до там е много уморително и изнервящо - виж реакциите на много от участниците в този форум - не ти ли изглеждат изнервени.

          Добре, ето ти една реална система да следваш тренда с пълна сигурност.

          1. Изхождаме от правилото, че форекс е игра с два изхода и с равна вероятност да се случат.

          2. Разделяме пазара на фрактали с хоризонтални линии - примерно през 10 или 20 или 100 пипса. Текущия в момента курс е 0, нагоре от него слагаме +10, +20 и т.н. надолу слагаме -10, -20 и т.н.

          3. Започваме да търгуваме и гледаме, че в момента курса върви нагоре - от 0 към +10 и пресича - тове е сигнал да открием дълга позиция с цел +20 (слагаме лимит на +20 и стоп на 0 и повече не я мислим).

          4.
          Вариант 1 - курса стига +20 - лимита сработва автоматично и вземаме 10 пипса печалба, като веднага откриваме нова дълга позиция с таргет +30.

          Вариант 2 - курса тръгва обратно и пресича 0 - стопа сработва и реализираме загуба -10 пипса, при което веднага откриваме къса позиция с таргет -20.

          Т.е. правилото е - откриваме текущата позиция в посоката, в която се е движил курса в предходния фрактал (точка). Мисля, че това е просто и ясно и решението се взема механично, без мислене и без нерви, без индикатори...

          Обяснявам:

          Да допуснем, че имаме един абсолютно прав тренд нагоре. Ако следваме тези съвсем прости и елементарни правила (механични - без да изискват никакво мислене, могат да се направят автоматично, със скрипт), вземаме почти целия тренд на +.

          Но ако из невиделица се появи корекция, губим 1 позиция, но от следващата сме пак на +.

          Т.е. при тази механична система са ни достатъчни 3 фрактала (30 пипса), за да сме на печалба. Но всеки знае, че трендовете са доста по-дълги, но също всеки знае, че често и корекциите са по-дълги от 30 пипса. С други думи ще вземаме по нещо и от корекциите, а не само от тренда.

          Така напълно се освобождаваме от дълбокомислието има ли тренд, в коя посока е и кога ще е корекцията или обръщането на тренда.

          Абсолютен релакс.

          Единствения минус на тази търговска система е ако сме в идеален рейндж - тогава започваме да губим почти всяка позиция. Но пък и начинаещите трейдъри знаят кога е най-вероятно да попаднат на рейндж. Но даже и в този случай има средства за противодействие, като например едновременна игра с два или три различни фрактала.
          Last edited by jenyna; 29.09.2014, 22:07.
          Не загребвай мед от празна делва!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от k_v_v_ Разгледай мнение
            Няма как да го напиша по-елементарно. Ти пак, същото, аз ви давам нагледен пример, ако и него не може да разберете, май трябва да се откажа, да давам акъл.
            "по този начин се застраховаш против внезапни изненади и промени " ДА защото реално нямаш позиция, само дето ти си мислиш че търгуваш, защото светиш някакви цифри, колкото + толкова и - . Ако не знаеш до къде е рейнджа, как ще знаеш кога да затвориш (едната насрещна поръчка) което както и да го гледате е РАВНОСИЛНО НА ОТВАРЯНЕ НА ПОЗИЦИЯ В СЪЩИЯ ТОЗИ МОМЕНТ Направо не мога да повярвам че не го възприемате, уж сме се събрали все интелигентни хора.
            Колега,не се хаби,няма смисъл.По принцип някой спомене ли ми за хедж ми става ясно що за трейдър е.
            И аз не мога да разбера за чий Х трябва да се дзвериш в средата на рейнджа да отвяряш две насрещни позиции,пък и след като отвориш едната да се цъклиш в екрана,че да можеш да я затвориш на фитка,за да се самозаблудиш,че си се "хеджирал".Следкато си решил,че цената се движи в рейндж си чакаш долната и горната граница и съответно купуваш или продаваш и изобщо не е необходимо да си губиш времето и нервите да цъкаш някакви глупави насрещни по средата на рейнджа.Ама,щом са решили,че това е светия граал на валутната търговия нека си цъкат излишен оборот на брокера
            И още нещо - направете си труда да прочетете и да разберете какво е това хедж!С две думи това е застраховка срещу някакъв риск.Застраховката не предполага затваряне на основната позиция!Двете насрещни позиции правят точно това - позиция на практика няма!Това,че някой брокер е измисли да нарече подобна глупост хедж,за да събере повечко пари от балъците,не означава,че това има каквото и да било общо със същността на хеджа!Когато почнете да си застраховате позициите с опции или други инструменти,тогава можете да кажете,че нещо сте хеджирали!
            Всяка краткосрочна спекулация е потенциална дългосрочна инвестиция.

            Коментар


            • мене ме съмнява че г-н JENYNA желае да продаде нещо и сега само опипва и подготвя почвата ... нека господина отвори една сметка и нагледно обясни как отваря и затваря позиции как ги хеджира и после как ги разхеджира при какви условия ... може би пък има вариант основните позиции да се затварят а хедйовете да остават ...та нека ни осветли за тая стратегия и без това влиза 3- 4 пъти значи ще влиза 5 тuй разбира се ако не продава или пък преподава разни стратегии и обучения
              Pip master

              Коментар


              • Първоначално изпратено от jenyna Разгледай мнение
                Звучи интересно, долу откриваш, горе закриваш - ситуацията бонбон. Само че, къде е този рейндж и докога ще е . А когато го правиш с едновременното откриване на срещуположни позиции, те взаимно и постоянно се хеджират, като по този начин се застраховаш против внезапни изненади и промени и се освобождаваш от напрежението и постоянното висене пред монитора. Целта е да имаш работеща механично система. Когато го правя, влизам по 4 - 5 пъти през деня по за 10 - 15 минути и то само за технически задачи, без да правя каквито и да са анализи, защото предварително съм се застраховал и отделно съм пресметнал риска, а освен това имам и високо статистическо потвърждение на системата + внимателен подбор на валутен инструмент..
                Колега,и как успяваш с 4-5 влизания на ден за по 10-15 минути да правиш по 100-150 сделки,от които да правиш по 1000 пипа както твърдиш по-долу?!
                Всяка краткосрочна спекулация е потенциална дългосрочна инвестиция.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от jenyna Разгледай мнение
                  Звучи интересно, долу откриваш, горе закриваш - ситуацията бонбон. Само че, къде е този рейндж и докога ще е . А когато го правиш с едновременното откриване на срещуположни позиции, те взаимно и постоянно се хеджират, като по този начин се застраховаш против внезапни изненади и промени и се освобождаваш от напрежението и постоянното висене пред монитора. Целта е да имаш работеща механично система. Когато го правя, влизам по 4 - 5 пъти през деня по за 10 - 15 минути и то само за технически задачи, без да правя каквито и да са анализи, защото предварително съм се застраховал и отделно съм пресметнал риска, а освен това имам и високо статистическо потвърждение на системата + внимателен подбор на валутен инструмент..
                  Няма как да го напиша по-елементарно. Ти пак, същото, аз ви давам нагледен пример, ако и него не може да разберете, май трябва да се откажа, да давам акъл.
                  "по този начин се застраховаш против внезапни изненади и промени " ДА защото реално нямаш позиция, само дето ти си мислиш че търгуваш, защото светиш някакви цифри, колкото + толкова и - . Ако не знаеш до къде е рейнджа, как ще знаеш кога да затвориш (едната насрещна поръчка) което както и да го гледате е РАВНОСИЛНО НА ОТВАРЯНЕ НА ПОЗИЦИЯ В СЪЩИЯ ТОЗИ МОМЕНТ Направо не мога да повярвам че не го възприемате, уж сме се събрали все интелигентни хора.
                  Last edited by k_v_v_; 19.09.2014, 22:47.
                  FinancialMarkets.Zone

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от k_v_v_ Разгледай мнение
                    Това което можеш да правиш, при същата пазарна ситуация с по добър резултат е да отаряш само по една позиция, продаваш в горната част на рейнджа купуваш в долната, замиси се колко по- ефективен ще си..
                    Звучи интересно, долу откриваш, горе закриваш - ситуацията бонбон. Само че, къде е този рейндж и докога ще е . А когато го правиш с едновременното откриване на срещуположни позиции, те взаимно и постоянно се хеджират, като по този начин се застраховаш против внезапни изненади и промени и се освобождаваш от напрежението и постоянното висене пред монитора. Целта е да имаш работеща механично система. Когато го правя, влизам по 4 - 5 пъти през деня по за 10 - 15 минути и то само за технически задачи, без да правя каквито и да са анализи, защото предварително съм се застраховал и отделно съм пресметнал риска, а освен това имам и високо статистическо потвърждение на системата + внимателен подбор на валутен инструмент..
                    Не загребвай мед от празна делва!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Дон Карлос Разгледай мнение
                      Нищо не решаваш, нищо не преценяваш, няма плюс, няма минус, следваш строги правила. Така. Какво следва? Според условието на рейнджа може веднага да върне, може да слезе до 1.3020 или дори няколко пункта по-надолу, без да наруши рейнджа. Отделно ще разгледаме какво се случва когато го наруши. Всяко покачване над 1.3025 ти носи печалба ,плюсът от късата вече е инкасиран, минусът от дългата намалява. На 1.3035 дългата ще ти излезе на нула, а +10 от късата са в торбата..
                      Благодаря за подробното и нагледно разяснение. Просто не предполагах, че на този форум, пред толкова опитни трейдъри, трябва толкова детайлно да разяснявам що е хедж, насрещни позиции, за спреда и т.п. Предполагах, че е добре да се говори по същество за принципа.
                      Не загребвай мед от празна делва!

                      Коментар


                      • Дано всичко да е наред след операцията и да се оправиш, това е най-важно.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Дон Карлос Разгледай мнение
                          Колега, вече казах мнението си за jenyna лично на него. Не смятам, че си заслужава да се води дискусия с него. Но съм удивен от тебе. Наистина ли е толкова трудно да се разбере смисъла и философията на хеджирането. ......
                          Желая ти късмет!

                          ПП. Ако знаеш колко усилия ми костваше да напиша всичко това! И колко време. Но го правя в името на коректното отношение и помощта, която получавах от по-опитните колеги навремето, когато прохождах. То вярно, че тогава хората не бяха все още толкова изнервени и лоши, но...

                          ППП. Към всички: моля, преди да опонирате "по принцип" или по инерция, да прочетете много внимателно това, което съм написал. Мисля, че всичко е кристално ясно, стига да имате желание да го проумеете. Моля, уважавайте труда ми, особено в незавидното състояние, в което се намирам. Добре, ще кажа - след скорошна операция на лявото око.
                          Освен това, моля да ме извините за евентуални правописни грешки.
                          Нелепо е да ме обвиняваш, че защитавам брокер, защото хеджирането от този тип е в интерес на брокерите. Взимат двойно повече суап, а голяма част от тях печелят само от това. Въпросното "хеджиране" е забранено в САЩ именно защото не е в интерес на трейдърите. Затова и го няма като опция в МТ5.

                          Относно твоята система, напълно я разбирам, не е никак сложна, но това по никакъв начин не променя нещата. Това което можеш да правиш, при същата пазарна ситуация с по добър резутат е да отаряш само по една позиция, продаваш в горната част на рейнджа купуваш в долната, замиси се колко по- ефективен ще си. Да речем че поглеждаш графиката и виждаш цената при 1.302, купуваш, при 1.305 затваряш на +30 пипса и скъсяваш на 1.302 пак затваряш. Един "курс" на цената в рейнджа и си +60 пипса. При твоята система поглеждаш в същия момент, чакаш цената да стигне до средата, цена 1.3035 отваряш, цена 1.305, затваряш едната позици, печалба до момента от твоя метод 0, моя метод +30 пипса. Чакаш цена 1.3035, вече си +15 пипса, по моята система +45, цена1.302 затваряш втората позиция , затрарям и аз. Печалба за теб 30 пипса печалба за мен 60 пипса . Ако приемем че поглеждаш граафиката в момента когато цената е 1.3035, а аз съм този който чака, за да отвори позиция в едини край на рейнджа, след края на упражнението аз ще съм+30 пипса -1 спред, а ти ще си +30 пипса -2 спреда, отново моята система има предимство, да не говорим, че при евентуален пробив, при импулсивно движение, аз може да несъм отворил и само да гледам, а ти ще си -2 спреда.

                          Разбираш ли сега за какво говоря
                          Да не говорим, че по моята система, можеш да играеш, само в една посока, намалявайки риска, за пример може да се вземе, посочената от теб двойка Е/CHF
                          Спокойно можеш да играеш само дълги, всички знаем защо, 1.2 е непробиваемо, нагоре ограничения няма.
                          Аз ползвам хеджиране, може да имам едновременно две позиции които има $, да речем къса $/ cad и къса Е/$, в едната съм продал $ в другата купил, риска спрямо $ е сведен до минимум.
                          Last edited by k_v_v_; 19.09.2014, 19:45.
                          FinancialMarkets.Zone

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Дон Карлос Разгледай мнение
                            Колега, вече казах мнението си за jenyna лично на него. Не смятам, че си заслужава да се води дискусия с него. Но съм удивен от тебе. Наистина ли е толкова трудно да се разбере смисъла и философията на хеджирането. Ако то беше глупост някаква, нямаше да съществува като опция в редица платформи. Не искаш или не можеш да схванеш? Или си представител на някой брокер, който съзнателно манипулира неопитните търговци и не само тях? Обясних хеджирането само преди няколко дни, а в последните 10 години съм го правил поне още 5 пъти. Сега ми е крайно неудобно да пиша по ред мои си причини, невъзможно ми е да се задържа пред монитора повече от 2-3 минути непрекъснато и пиша на части. Но ми се струва, че трябва да обясня още веднаж, не мога да приема, че не бива съзнателно или несъзнателно да бъдат заблуждавани колегите. Чети бавно и внимателно, за да проумееш най-после.
                            Като начало забрави за термина "насрещни поръчки". Те нямат нищо общо с хеджиращи поръчки и наистина при редица платформи и брокери се нулират взаимно. Трябва платформата ти да има опция "хеджиране" или "хеджираща поръчка". Редица брокери предлагат това. Най-напред отваряш основна позиция и максимум 1-2 секунди след това /за да хванеш същата цена/, чрез посочената опция отваряш и хеджираща позиция. Подчертавам, че тя се третира като част от основната позиция и за неяя не се удържа дори гаранционна сума.
                            Следва важен момент. Да избереш валутна двойка, която се движи продължително време в рейндж - 5, 6, 8 и повече часа. Колкото по-тесни са границите на рейнджа, толкова по-добре. Жокер: това обикновено се случва от 23ч. до 7 ч. българско време, през азиатската сесия. И то при условие, че няма планирани важни новини, като лихви, заетост, продажби на дребно, инфлация, изказване на шеф на центр. банка, очакване на резултати от референдум и др. подобни. Трябва да се има предвид, че понякога тези новини касаят предимно съответната валута. Още един жокер - наблюдавал съм EUR/CHF, цели дни и седмици се търгува в рейндж, заради поставения праг.
                            Първата задача е да избереш подходяща двойка и получиш доказателства за рейнджа и неговите граници. Можеш да ползваш малка графика, да я върнеш месеци назад и да проследиш какво и как точно се случва. НО! Ползвай непременно мейджъри. Кросовете, особено на паунда са често волатилни и непредсказуеми по причини, които съм обяснявал още преди много години.
                            И така, избрал си валутна двойка и си установил или имаш основание да очакваш, че тя часове наред ще се движи в диапазон от 30 пипса /условно!/. Да речем от 1.3020 до 1.3050. Центърът ще се намира на 1.3035. Започваш винаги от него, т.е. в нашия случай на 1.3035. Отваряш позиция в която и да е посока и моментално отваряш и хеджираща. Идеята е, че не знаеш в коя посока ще тръгне двойката и ако разчиташ на сигнали или нещо друго, може да реализираш серия от загуби. При хеджа в която и посока да се движи двойката, винаги си на нула. За спреда просто забрави, той не е съществен, пък и за мейджърите е обикновено 2 и по-малко пипса. Друго важно условие е да не си притежател на две от най-пагубните качества - алчност и страх. както и да си напълно наясно какво точно правиш и какво искаш да постигнеш.
                            Така. Да разгледаме варианти. Двойката тръгва надолу /без значение!/ и на 1.3025 затваряш късата. Правило: никога не гони дъна или върхове! Затова затваряш на 5 пункта над долната граница на рейнджа. В този момент си на +10 от късата и на -10 от дългата, сумарно нула. Затова виж си изречението, което ти цитирах вече и сам ще разбереш колко нелепо звучи:

                            "Как решаваш коя да затвориш и преценяваш, че другата която си си оставил и е на -13(със спреда) ще върне 23 пипса за да затвориш на +10"

                            Нищо не решаваш, нищо не преценяваш, няма плюс, няма минус, следваш строги правила. Така. Какво следва? Според условието на рейнджа може веднага да върне, може да слезе до 1.3020 или дори няколко пункта по-надолу, без да наруши рейнджа. Отделно ще разгледаме какво се случва когато го наруши. Всяко покачване над 1.3025 ти носи печалба ,плюсът от късата вече е инкасиран, минусът от дългата намалява. На 1.3035 дългата ще ти излезе на нула, а +10 от късата са в торбата. На 1.3040 сумарната печалба от сделката ще е 15 пипса, а на 1.3045 ще е 20 пипса. не е разумно да чакаш горната граница на рейнджа. А на колко точно ще затвориш, си е твоя работа, зависи от темперамента, характера, начина на мислене, моментната настройка. Лично аз бих затворил в центъра. Основания: не съм алчен, често при рейндж от центъра цената прави няколко поредни захода в посоката от която идва. Пак ще ти излезе позицията, но ще загубиш няколко цикъла и ще се лишиш от възможността да изтъргуваш ситуацията отново. Освен това ще си в центъра и ще можеш незабавно да отвориш нова позиция със съответния хедж, както казахме без значение на посоката. Така можеш да повториш упражнението няколко, много и дори десетки пъти в рамките на рейнджа. Жокер: често в рамките на посочения часови диапазон в рейнж е повече от един мейджър, понякога и всички. И могат да бъдат търгувани всички едновременно, стига да си добил необходимата рутина, сръчност и умения и да имаш бърз интернет. Аз препоръчвам търговията с лимити, което спестява много усилия и намалява рисковете. И не забравяй - печалбата идва от оборота, както и при търговията с домати или перилни препарати. 8 часа, това е адска умора, но пък си струва, вярвай ми. И - винаги с малки обеми!
                            Сега усещам как напира въпросът: какво става, когато цената пробие горна или долна граница и запраши нанякъде. Нищо. Ако си любител на стопове, след като затвориш едната позиция, сложи си стоп лос на другата. В нашия случай примерно на 1.3010. Рискът е да загубиш 15 пипса, което в сравнение с това, което си спечелил или това, което би могъл да спечелиш е едното нищо. А аз бих сложил стопа на малко по-голямо отстояние, особено ако имам добър аванс, защото често пробивите са фалшиви. И ако после цената се върне в центъра, можеш да опиташ отново или да се концентрираш върху други двойки.
                            Това е накратко. В заключение, търговията с хеджиране е само един от многото начини да се печели от валутна търговия. В никакъв случай най-добрия, но достатъчно стабилен и безрисков. Стига да имаш достатъчно сили, нерви, дисциплина и професионално отношение към това, което вършиш, резултатът може да е повече от отличен. Ако е само хоби - забрави. И още нещо - дългата тренировка на демо е задължителна, защото никак не е лесно, макар да изглежда така. Месец, два и повече, докато добиеш нужната техника, рутина и поглед върху пазара от гледна точка на хедж търговията.
                            Желая ти късмет!

                            ПП. Ако знаеш колко усилия ми костваше да напиша всичко това! И колко време. Но го правя в името на коректното отношение и помощта, която получавах от по-опитните колеги навремето, когато прохождах. То вярно, че тогава хората не бяха все още толкова изнервени и лоши, но...

                            ППП. Към всички: моля, преди да опонирате "по принцип" или по инерция, да прочетете много внимателно това, което съм написал. Мисля, че всичко е кристално ясно, стига да имате желание да го проумеете. Моля, уважавайте труда ми, особено в незавидното състояние, в което се намирам. Добре, ще кажа - след скорошна операция на лявото око.
                            Освен това, моля да ме извините за евентуални правописни грешки.
                            +1111111111

                            Изцяло съм съгласен и много благодаря!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от trade Разгледай мнение
                              има ли значение като какъв приема пари за лихва
                              Рекламата му е пред входа на бюрото! Съжалявам,че не направих снимка - просто не се сетих,че има моменти в които трябва да се занимавам и с глупости! И не ставаше дума за никакво доверително управление - макар че в договорите може и да ползва подобен термин за камуфлаж.

                              Това си чиста банкова дейност без лиценз (дори в сайта му не пише че предлага подобна услуга).А щом събира - вероятно и раздава(кредитира) иначе ако трябва да ги превърта през бъкета за да плаща доходност ми е мъка какво се случва.
                              Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!

                              Коментар


                              • k_v_v_

                                Първоначално изпратено от k_v_v_ Разгледай мнение
                                и твърдиш, че можеш да ги ханеш с нулиращи се насрещни поръчки, кой е този пазар, кой е този инструмент
                                Как решаваш коя да затвориш и преценяваш, че другата която си си оставил и е на -13(със спреда) ще върне 23 пипса за да затвориш на +10.


                                Колега, вече казах мнението си за jenyna лично на него. Не смятам, че си заслужава да се води дискусия с него. Но съм удивен от тебе. Наистина ли е толкова трудно да се разбере смисъла и философията на хеджирането. Ако то беше глупост някаква, нямаше да съществува като опция в редица платформи. Не искаш или не можеш да схванеш? Или си представител на някой брокер, който съзнателно манипулира неопитните търговци и не само тях? Обясних хеджирането само преди няколко дни, а в последните 10 години съм го правил поне още 5 пъти. Сега ми е крайно неудобно да пиша по ред мои си причини, невъзможно ми е да се задържа пред монитора повече от 2-3 минути непрекъснато и пиша на части. Но ми се струва, че трябва да обясня още веднаж, не мога да приема, че не бива съзнателно или несъзнателно да бъдат заблуждавани колегите. Чети бавно и внимателно, за да проумееш най-после.
                                Като начало забрави за термина "насрещни поръчки". Те нямат нищо общо с хеджиращи поръчки и наистина при редица платформи и брокери се нулират взаимно. Трябва платформата ти да има опция "хеджиране" или "хеджираща поръчка". Редица брокери предлагат това. Най-напред отваряш основна позиция и максимум 1-2 секунди след това /за да хванеш същата цена/, чрез посочената опция отваряш и хеджираща позиция. Подчертавам, че тя се третира като част от основната позиция и за неяя не се удържа дори гаранционна сума.
                                Следва важен момент. Да избереш валутна двойка, която се движи продължително време в рейндж - 5, 6, 8 и повече часа. Колкото по-тесни са границите на рейнджа, толкова по-добре. Жокер: това обикновено се случва от 23ч. до 7 ч. българско време, през азиатската сесия. И то при условие, че няма планирани важни новини, като лихви, заетост, продажби на дребно, инфлация, изказване на шеф на центр. банка, очакване на резултати от референдум и др. подобни. Трябва да се има предвид, че понякога тези новини касаят предимно съответната валута. Още един жокер - наблюдавал съм EUR/CHF, цели дни и седмици се търгува в рейндж, заради поставения праг.
                                Първата задача е да избереш подходяща двойка и получиш доказателства за рейнджа и неговите граници. Можеш да ползваш малка графика, да я върнеш месеци назад и да проследиш какво и как точно се случва. НО! Ползвай непременно мейджъри. Кросовете, особено на паунда са често волатилни и непредсказуеми по причини, които съм обяснявал още преди много години.
                                И така, избрал си валутна двойка и си установил или имаш основание да очакваш, че тя часове наред ще се движи в диапазон от 30 пипса /условно!/. Да речем от 1.3020 до 1.3050. Центърът ще се намира на 1.3035. Започваш винаги от него, т.е. в нашия случай на 1.3035. Отваряш позиция в която и да е посока и моментално отваряш и хеджираща. Идеята е, че не знаеш в коя посока ще тръгне двойката и ако разчиташ на сигнали или нещо друго, може да реализираш серия от загуби. При хеджа в която и посока да се движи двойката, винаги си на нула. За спреда просто забрави, той не е съществен, пък и за мейджърите е обикновено 2 и по-малко пипса. Друго важно условие е да не си притежател на две от най-пагубните качества - алчност и страх. както и да си напълно наясно какво точно правиш и какво искаш да постигнеш.
                                Така. Да разгледаме варианти. Двойката тръгва надолу /без значение!/ и на 1.3025 затваряш късата. Правило: никога не гони дъна или върхове! Затова затваряш на 5 пункта над долната граница на рейнджа. В този момент си на +10 от късата и на -10 от дългата, сумарно нула. Затова виж си изречението, което ти цитирах вече и сам ще разбереш колко нелепо звучи:

                                "Как решаваш коя да затвориш и преценяваш, че другата която си си оставил и е на -13(със спреда) ще върне 23 пипса за да затвориш на +10"

                                Нищо не решаваш, нищо не преценяваш, няма плюс, няма минус, следваш строги правила. Така. Какво следва? Според условието на рейнджа може веднага да върне, може да слезе до 1.3020 или дори няколко пункта по-надолу, без да наруши рейнджа. Отделно ще разгледаме какво се случва когато го наруши. Всяко покачване над 1.3025 ти носи печалба ,плюсът от късата вече е инкасиран, минусът от дългата намалява. На 1.3035 дългата ще ти излезе на нула, а +10 от късата са в торбата. На 1.3040 сумарната печалба от сделката ще е 15 пипса, а на 1.3045 ще е 20 пипса. не е разумно да чакаш горната граница на рейнджа. А на колко точно ще затвориш, си е твоя работа, зависи от темперамента, характера, начина на мислене, моментната настройка. Лично аз бих затворил в центъра. Основания: не съм алчен, често при рейндж от центъра цената прави няколко поредни захода в посоката от която идва. Пак ще ти излезе позицията, но ще загубиш няколко цикъла и ще се лишиш от възможността да изтъргуваш ситуацията отново. Освен това ще си в центъра и ще можеш незабавно да отвориш нова позиция със съответния хедж, както казахме без значение на посоката. Така можеш да повториш упражнението няколко, много и дори десетки пъти в рамките на рейнджа. Жокер: често в рамките на посочения часови диапазон в рейнж е повече от един мейджър, понякога и всички. И могат да бъдат търгувани всички едновременно, стига да си добил необходимата рутина, сръчност и умения и да имаш бърз интернет. Аз препоръчвам търговията с лимити, което спестява много усилия и намалява рисковете. И не забравяй - печалбата идва от оборота, както и при търговията с домати или перилни препарати. 8 часа, това е адска умора, но пък си струва, вярвай ми. И - винаги с малки обеми!
                                Сега усещам как напира въпросът: какво става, когато цената пробие горна или долна граница и запраши нанякъде. Нищо. Ако си любител на стопове, след като затвориш едната позиция, сложи си стоп лос на другата. В нашия случай примерно на 1.3010. Рискът е да загубиш 15 пипса, което в сравнение с това, което си спечелил или това, което би могъл да спечелиш е едното нищо. А аз бих сложил стопа на малко по-голямо отстояние, особено ако имам добър аванс, защото често пробивите са фалшиви. И ако после цената се върне в центъра, можеш да опиташ отново или да се концентрираш върху други двойки.
                                Това е накратко. В заключение, търговията с хеджиране е само един от многото начини да се печели от валутна търговия. В никакъв случай най-добрия, но достатъчно стабилен и безрисков. Стига да имаш достатъчно сили, нерви, дисциплина и професионално отношение към това, което вършиш, резултатът може да е повече от отличен. Ако е само хоби - забрави. И още нещо - дългата тренировка на демо е задължителна, защото никак не е лесно, макар да изглежда така. Месец, два и повече, докато добиеш нужната техника, рутина и поглед върху пазара от гледна точка на хедж търговията.
                                Желая ти късмет!

                                ПП. Ако знаеш колко усилия ми костваше да напиша всичко това! И колко време. Но го правя в името на коректното отношение и помощта, която получавах от по-опитните колеги навремето, когато прохождах. То вярно, че тогава хората не бяха все още толкова изнервени и лоши, но...

                                ППП. Към всички: моля, преди да опонирате "по принцип" или по инерция, да прочетете много внимателно това, което съм написал. Мисля, че всичко е кристално ясно, стига да имате желание да го проумеете. Моля, уважавайте труда ми, особено в незавидното състояние, в което се намирам. Добре, ще кажа - след скорошна операция на лявото око.
                                Освен това, моля да ме извините за евентуални правописни грешки.

                                Коментар

                                Working...
                                X