Първоначално изпратено от shkata
Разгледай мнение
Иначе проблемът в разпознаването на случайните графики и въобще с разпознаването на дадена вероятност само по данни от извадката, е много сериозен. Причината е, че всяка една вероятност може да нарисува всеки един маршрут на движение на цената. И от тука обратната задача (от графика да се определи вероятноста) е мисия невъзможна. Знаем обаче, че различните вероятности имат различна вероятност за създаването на този маршрут. И ако изчислим всички маршрути на всички вероятности, и после изберем някой от тях, ще видим че се образува камбановидна крива на вероятностите за създаване на този маршрут. Тази камбановидна крива има разпределение на Стюдънт с N степени на свобода, но при брой сделки над 30 разпределението на Стюдънт почти се припокрива с нормалното разпределение. От тука и сметките могат да се направят много лесно.
Какви са тези сметки и каква е тази задача, която може да ни помогне да разпознаем случайността?
Ами отговорът е следния:
Съществува някакъв интервал от вероятности, който математически може да бъде определен много точно и вярно, и за който може да се твърди, че неизвестната вероятност на първичната редица се намира в него с някаква вероятност. Например можем да твърдим, че вероятноста на нашата изследвана редица в 99% от бъдещите случаи ще се намира в интервала от 53% до 58%, и само в 1% от случаите ще излезе извън него. Такова едно изчисление се нарича НАМИРАНЕ НА ДОВЕРИТЕЛЕН ИНТЕРВАЛ на средноаритметичното на цифровата редица.
Друг пример:
Имаме сделки на стратегия, като ПМО (средноаритметичното) на тези сделки е например +15 пипа. На пръв поглед стратегията е добра, но ние все още не знаем дали тя се базира на закономерност, или е плод на флуктуациите на случайноста. Затова изчисляваме доверителния интервал, и откриваме например следното:
Вариант 1
99%-ния доверителен интервал е 15 +/-10 пипа. Това означава, че в 99% от случаите бъдещите сделки ще имат ПМО между 5 и 25 пипа. Тоест стратегията ще печели както в песимистичния, така и в оптимистичния сценарий, и само в 1% от случаите може да излезе от този интервал както в положителна, така и в отрицателна посока.
Вариант 2
99%-ния доверителен интервал е 15 +/-20 пипа. Това означава, че в 99% от случаите бъдещите сделки ще имат математическо очакване между -5 и +35 пипа. Хоппаааааа - доверителния интервал стана прекалено широк и долната му граница падна под нулата. Това означава, че в бъдещето можем да очакваме зануляване на акаунта, което ще се случи рано или късно.
Изводи:
Сами виждате колко опасен е широкия доверителен интервал, защото голямата широчина сваля долната му граница под нулата в зоната на загуба на целия акаунт. За да не се случва това, трябва едновременно да са изпълнени и двете условия:
1. Високо ПМО
2. Тесен доверителен интервал на това ПМО
За да имаме тесен доверителен интервал, трябва да се постараем да направим следното:
1. В стратегията да има колкото се може повече сделки. Ако може - хиляди сделки.
2. Средноквадратичното отклонение на сделките да е малко.
Това пък със средноквадратичното отклонение е поредната самозаблуда на повечето трейдери, включая и на такива, които разработват стратегии. Те получават някакво хубаво ПМО, например 10 пипа, но го получават с огромен по размер сделки (например по 100-200 пипа). Ами че то си е повече от ясно, че 10 пипа ПМО от 200 пипови сделки си е чиста случайност, и доверителния интервал го отчита това в посока разширяване, защото се увеличава средноквадратичното отклонение.
В същото време ако същите 10 пипа ПМО се получат с 25 пипови сделки, то това вече си е сериозна зависимост, с ниско средноквадратично отклонение, а от там и с тесен доверителен интервал, долната граница на който вече е над нулата.
Заключение:
Предполагам вече всички разбраха колко е важно да се смята доверителния интервал на всички кандидат-печеливши стратегии. Ако това не се прави, трейдера рискува да се подведе и да помисли една случайна стратегия за печеливша, като вероятноста това да се случи е много висока. В моята практика смея да твърдя, че от всеки 1000 стратегии, намерени със SQ, и създаващи впечатление за печеливши, само 1-2 от тях имат тесен доверителен интервал, долната граница на който е положителна и надхвърля разходите за брокера поне 2 пъти. Всички останали стратегии са хванали някакви флуктуации на чистата случайност, и търгуването с тях най-вероятно ще доведе до загуба на акаунта.
.
Коментар