Първоначално изпратено от anon6706
Разгледай мнение
Движещата сила зад пророческите мечти на Уайзър е нещо, наречено закон на Мур – практическо правило, водещо компютърната индустрия вече повече от половин век и определящо като хронометър темпото на съвременната цивилизация. Законът на Мур гласи, че изчислителната мощ на процесорите се удвоява на всеки 18 месеца. Формулирано за първи път през 1965 г. от Гордън Мур, един от основателите на „Интел“, това просто правило помогна за революционизирането на световната икономика, създаде приказни богатства и завинаги промени начина ни на живот. Ако начертаете графика на падащите цени на чиповете и все по-голямата им бързина, изчислителна мощ и обем използвана памет, ще получите изненадващо права линия за 50 години назад. (Графиката е начертана на логаритмична крива. Всъщност, ако я продължите, за да включва ламповата технология на вакуумните тръби и дори механичните смятащи машини, тя може да обхване повече от 100 години назад.)
Експоненциалният ръст често е труден за схващане, тъй като умовете ни мислят линейно. Той често започва измамно бавно и е толкова постепенен, че понякога изобщо не можете да доловите промяна. Но за няколко десетилетия той е в състояние напълно да промени всичко около нас. Според закона на Мур всяка Коледа игровите ви конзоли са почти два пъти по-мощни (от гледна точка на памет и скорост на процесора), отколкото са били предишната година. Нещо повече – през годините този натрупващ се ръст става наистина монументален. Например, когато получите поздравителна картичка за рождения си ден, тя често съдържа чип, който ви пее „Честит рожден ден“. Заслужава си да се отбележи, че въпросният чип има повече изчислителна мощ, отколкото са имали всички съюзнически сили през 1945 г. Хитлер, Чърчил или Рузвелт не биха се спрели пред убийство, за да се доберат до подобно нещо. А днес какво правим с него? Изхвърляме го в кошчето. Днес клетъчният ви телефон е по-мощен от всичко, с което е разполагала НАСА през 1969 г., когато изпрати астронавтите си на Луната. Игрите, които консумират огромни количества компютърна мощ, за да симулират триизмерни ситуации, използват повече изчисления, отколкото са можели да направят суперкомпютрите от предишното десетилетие. Една съвременна конзола „Сони Плейстейшън“, която струва 300 долара, има мощта на военен суперкомпютър от 1997 г., струващ милиони долари.
Можем да видим разликата между линейната и геометричната прогресия на компютърната мощ, когато анализираме как хората са гледали на бъдещето на компютъра през 1949 г., когато списанието „Попюлър Меканикс“ предсказало, че изчислителните им способности ще нарастват линейно и може би само ще се удвоят или утроят след време: „Докато ЕНИАК се състои от 18 000 електронни лампи и тежи 30 тона, компютрите на бъдещето може би ще имат само 1000 и ще тежат около тон и половина“4.
(Майката природа оценява по достойнство силата на ръста в геометрична прогресия. Един-единствен вирус може да проникне в клетка и да я принуди да произведе няколкостотин негови копия. Умножавайки се стократно за едно поколение, вирусът може да създаде 10 милиарда вируса само за пет поколения. Нищо чудно, че един вирус може да инфектира човешкото тяло с трилионите си клетки и да ви докара грип само за няколко дни.)
Според закона на Мур се променя не само изчислителната мощ, но и самият начин, по който се доставя тя – и това има огромни последици за икономиката. Можем да проследим това развитие десетилетие по десетилетие:
50-те години на 20 в. Ламповите компютри са гигантски, тромави уреди, заемащи цели зали, същински джунгли от кабели, намотки и стомана. Само военните са разполагали с достатъчно средства, за да финансират подобни чудовища.
60-те години на 20 в. Електронните лампи са сменени с транзистори и компютрите постепенно излизат на пазара.
70-те години на 20 в. Печатни платки със стотици транзистори позволяват създаването на миникомпютри с размерите на голямо бюро.
80-те години на 20 в. Чипове, съдържащи десетки милиони транзистори, довеждат до появата на персонални компютри, които могат да се поберат в куфарче.
90-те години на 20 в. Интернет свързва стотици милиони компютри в една глобална компютърна мрежа.
Първо десетилетие на 21 в. Вездесъщата компютризация освобождава чипа от компютъра и чиповете са навсякъде около на
Коментар