IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Песимизъм на БФБ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!

    Коментар


    • Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!

      Коментар


      • Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!

        Коментар


        • Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!

          Коментар


          • Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!

            Коментар


            • Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!

              Коментар


              • Снимка трепач.



                Само погледнете какво показа Борсата преди малко стоя около 5 минути
                Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!

                Коментар


                • Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!

                  Коментар


                  • Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!

                    Коментар


                    • Световната банка: Гответе се за повторение на най-лошото от кризата

                      Препоръчване (1)

                      От Дневник Всички статии на автора
                      Последна промяна в 10:55 на 18 яну 2012, 750 прочитания, 12 коментара

                      Reuters
                      В януарската си прогноза за 2012 г., разпространена днес, Световната банка предупреди всички по света - но особено развиващите се икономики (България и поставена в тази група) - да се готвят за растеж още по-слаб от очакваното, рецесия в еврозоната и за шокове, които в някои случаи може да са по-тежки от най-лошите месеци от началото на кризата през 2009 г.

                      В Глобални икономически перспективи (Global Economic Prospects 2012 или GEP) значително са коригирани очакванията за тази и следващата година в сравнение с прогнозата от юни 2011 г.

                      През 2012 г. и 2013 г. глобалната икономика ще нарастне с 2.5%, а не с 3.2%, както бе лятната прогноза. В еврозоната вместо ръст от 1.8% се очаква рецесия от -0.3%, за развитите държави вместо 2.7% икономиката ще расте с 1.4%, а при развиващите се икономики корекцията е от 6.2% на 5.4%.

                      По-бавният растеж вече се забелязва в отслабваща глобална търговия и поевтиняващи цени на суровините, допълва Световната банка.

                      През миналата година ръстът на износа на стоки и услуги по света се е свил с 50% - от 12.4% през 2010 г. на 6.6%, а това потъване ще продължи и през настоящата година, за която ръстът се очаква да не надхвърли 4.7%.

                      Глобалните цени на енергийни суровини, метали и минерали са паднали със, съответно, 10, 25 и 19 процента спрямо пиковете от 2011г., което намали инфлационния натиск най-вече в развиващите се икономики. Земеделската продукция също поевтиня с 14% спрямо най-високите стойности, постигнати през февруари 2011 г.

                      "Развиващите се държави трябва да оценят къде са слабите им места и да се подготвят за нови шокове, докато има време", препоръчва Джъстин Лин, главен икономист на Световната банка. Тези икономики разполагат с по-малко фискално и монетарно пространство за маневрите, които можеха да си позволят през 2008-2009 г., посочва още докладът на банката. В резултат на това способността им да реагират може да се окаже ограничена, ако пресъхнат международните финанси и глобалните условия рязко се влошат.

                      Ханс Тимер, директор за прогнозите за развитие в Световната банка, посочва, че "развиващите се държави трябва а рефинансират бюджетните си дефицити, да изберат кое е най-важното в социалните им разходи и инфраструктура и да проведат стрес тестове на банките си".

                      В GEP-2012 се казва, че в държавите със средни и ниски доходи ситуацията изглежда добре, но ефектът от случващото се в тези с високи доходи се усеща по цял свят. Средното оскъпяване на дълговете на развиващите се държави е достигнахо 45 базисни пункта, а брутните капиталови потоци към тях са се сринали със 170 млрд. долара през втората половина на 2011 г. (за същия период на 2010 г. тази сума е била 309 млрд. долара).

                      "Ескалация на кризата няма да пощади никого. И на развити, и на развиващи се държави икономическият растеж може рязко да се понижи до нивата или дори под равнищата от 2008-2009 г. Няма думи, които да опишат колко важно е да се подготвят планове за реагиране", коментира Андрю Бърнс, един от авторите в доклада.

                      България е посочена сред страните, на които тази година се очаква да им излезе по-скъпо да наберат средства от кредитните пазари в чужбина. В GEP-2012 се посочва, че трябва да се погаси външен дълг, възлизащ на 18.6% от БВП на България. Поради прогноза за излишък потекущата сметка в размер на 2% от БВП в доклада се уточнява, че реалният размер на задълженията е 16.6% от БВП.

                      България - заедно с държави като Румъния, Малайзия, Виетнам и Уругвай - е и сред страните, които трябва да погасят през 2012г. краткосрочен дълг в размер на 8-10% от БВП.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от msimov Разгледай мнение
                        ЯКОООО!

                        Коментар


                        • Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!

                          Коментар


                          • Зърнени Храни много падна- нямам акции и не е препоръка за нищо

                            Коментар


                            • ЕБВР: Западни банки си тръгват от Източна Европа, трябва да ги забавим

                              Препоръчване (8)

                              От Дневник Всички статии на автора
                              Последна промяна в 09:42 на 17 яну 2012, 1664 прочитания, 23 коментара
                              Ерик Берглоф, старши икономист на ЕБВР


                              Кристофор Павлов: Фискалните трансфери от по-богатите страни към по-бедните трябва да нарастват - От Капитал, 21 дек

                              Фирмите ще получат достъп до нисколихвени кредити за 300 млн. евро - От Капитал, 15 дек
                              Време е за нова версия на т.нар. Виенска инициатива, която да гарантира, че западните банки няма да напуснат развиващите се икономики в Източна Европа, което би нанесло тежък удар на бизнеса в тази част на континента.

                              Това призова главният икономист на Европейската банка за възстановяване и развитие Ерик Берглоф в телефонно интервю за "Ройтерс".

                              Той посочва, че западните държави бързат да се защитят от дълговата криза, а банките свиват разходите и активността си и това би било двоен удар по региона.

                              Време е на версия 2.0 на Виенската инициатива, родена при избухването на кризата през 2009г. от Европейската централна банка, ЕБВР, регулатори и банки с поделения в Централна и Източна Европа.

                              Тогава банките-майки се ангажираха да запазят присъствието си в района и да рекапитализират дъщерните си дружества като част от пакетите за финансова помощ, идващи от Европейския съюз и Международния валутен. Тези ангажименти приключиха през април 2011г.

                              "В момента съм във Виена (там се провежда международна конференция на списание Euromoney -бел.ред.) и ще се опитаме да сглобим сходна инициатива, макар че сега ситуацията е доста различна. Основната цел е същата и ще се опитаме да обединим в някаква форма предлаганите инициативи", каза Берглоф.

                              По думите му подсилването на новите европейски институции за надзор на финансовия сектор може да помогнат да се контрират национални инициативи като тези на Австрия да защити собствените си банки - най-големите кредитори в Източна Европа - от шоковете като свият ръста на кредитирането и засилят финансовите си буфери.

                              "Вероятно австрийските власти са най-заинтересовани и усещат, че трябва да се забързат. Днес, след пониженията (на рейтингите от Standard & Poor's) дори чух още по-силно намерение да се намали експозицията към тези банки в Източна Европа. Това е тревожен знак."

                              Берглоф казва, че по-вероятно е да австрийците да бъдат убедени да отложат прилагането на подобни мерки, защото "те не взимат предвид нуждите на развиващите се пазари".

                              След като изгубиха най-високия ААА рейтинг, властите във Виена подготвят нови мерки, въпреки че районът, в който австрийските банки са активни, също е в сериозни затруднения.

                              Берглоф планира да се срещне с банкери от региона и смята, че ситуацията би могло да се стабилизира и с едно споразумение на публичния сектор за принципите за свиване на банковия бизнес в Централна и Източна Европа.

                              ЕБВР препоръча на големите банки до края на юни да постигнат капиталова адекватност от 9%, което означава ,че те трябва да наберат от някъде 115 млрд. евро допълнителен капитал.

                              След като се оказа, че увеличаването на капитала не е никак лесно - случаят с предлаганите с голямо отстъпка (43%) нови акции на UniCredit е емблематичен - много банки предпочитат просто да продадат или редуцират активите си, за да отговорят на изискването за капиталова адекватност.

                              Берглоф се опитва да задържи именно този процес: "Не бива да имаме същите очаквания относно условията за ангажиментите по експозицията, които имахме през 2009г. Има корекция, която трябва да се извърши. Просто трябва да сме сигурни, че тя ще се извърши постепенно и по начин, който можем да управляваме. Това е моята надежда."

                              По думите му най-застрашената от тази промяна страна е Унгария заради състоянието на публичните си финанси и необичайните мерки на правителството - най-вече спрямо чуждестранните банки - които подкопаха доверието към Будапеща.

                              ЕБВР и други агенции работят и със страни като Румъния, България и Сърбия, които са особено силно изложени на финансовата криза в Гърция, добавя Берглоф.

                              "Подготвят се много неща. Властите много добре знаят (за какво става дума) и повечето разполагат със споразумение с МВФ, а ЕБВР инвестира в поделения на гръцки банки, за да компенсира отсъствието на финансиране от банките-майки. Така че разполагаме с някакъв вид защитни стени срещу пожара, но не знам колко силни са те", казва Берглоф.

                              Коментар


                              • Мнението не е препоръка за търговия с ценни книжа!

                                Коментар

                                Working...
                                X