IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Меком АД (MKX / MEKOM)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • В случая с "Меком" финансирането е подчинени на други стратегически цели. Ако бяха закъсали за пари, нямаше преди месец и нещо да гласуват разпределянето на 3 милиона и половина като дивиденти.
    А и на "дневник " не им отива да се обаждат, щото хората дето ушиха със скъпите акции на Каолин по 13.50 още реват...

    Че те това, дето уж го "търсят от пазара", те го печелят за две години... Просто ще гледате как тука мажо ще си запише всичките акции и ще стане ясно, че нищо не е търсил....
    Last edited by SEBULBA; 16.09.2010, 08:23.

    Коментар


    • Защо й е на компания да търси дялово финансиране, обещавайки 25% дивидент на инвеститорите, при положение че лихвите по най-скъпите корпоративни банкови кредити не са по-високи от 10-12%, и възможно ли е изобщо тя да изпълни подобно обещание, без от това вложителите да загубят?

      Отговорът на този въпрос се опита да даде в края на миналата седмица производителят на биодизел "Торн" и неговите консултанти на презентация в столичен хотел за около стотина специално поканени души - известен брой представители на инвестиционната общност и вложители в дялов капитал на българския пазар, както и индивидуални инвеститори с по-големи финансови възможности. На срещата присъства и представител на "Дневник".

      Обещанията на "Торн"

      До 15 октомври "Торн", която е собственост на 6 физически лица и се представя като втория по големина производител на биодизел с 36 хил. тона годишен капацитет, ще се опита да набере 4 млн. лв. чрез 4 хил. привилегировани акции* с емисионна стойност 1000 лв. и номинална 10 лв. С тях тя иска да финансира покупката на суровини и земеделска техника. Крайната цел е производство на биодизел, за което има комплексно разрешително от екоминистерството.

      Срещу предоставените средства тя се ангажира да плаща на включилите се инвеститори по 25% кумулативен годишен дивидент. Кумулативен дивидент означава, че ако компанията не плати такъв първата година, той се натрупва със дължимото през следващите години. "Торн" обещава да дава до 1 млн. лв. четири години поред като дивидент или по 250 лв. на акция всяка от следващите четири години. През последните години това е невиждано обещание за доходност за българския капиталов пазар.

      Досега емисии привилегировани акции пуснаха "София комерс - Заложни къщи", "Химимпорт" (9% гарантиран кумулативен дивидент) и "Енемона" (10% гарантиран кумулативен дивидент). Първите две бяха записани успешно почти изцяло, докато третата постигна успеваемост само на 18%. "Меком" също обяви амбиции за привилегировани акции с обещание за 12% годишен кумулативен дивидент, който преди броени дни заради липсата на интерес и по съвет на "Експат капитал" беше вдигнат на 18%.

      Бизнес планът на "Торн" пък стъпва върху очакваното бурно развитие на индустрията с биодизела в България заради регулаторните изисквания - от 1 септември всички горива в страната задължително да съдържат минимум 3% биоелемент, а от 1 март следващата година - 4%. Според разчетите дружеството трябва да увеличи двойно размера на годишните си приходи до 2014 г. до поне 45 млн. лв. приходи на година. Печалбата пък от под 400 хил. лв. трябва да скочи почти два пъти още тази година, а след 4 години трябва да достигне над 5.7 млн. лв.

      Консултанти на "Торн" по проекта са известни фигури от политическия и икономическия живот на страната от времето на тройната коалиция - Николай Василев (министър на икономиката и на транспорта в кабинета "Сакскобургготски" и министър на несъществуващото вече Министерство на държавната администрация в кабинета "Станишев", член на НДСВ), Никола Янков (зам.-министър на икономиката в кабинета "Сакскобургготски") и Явор Куюмджиев (зам.-министър на икономиката и енергетиката в кабинета "Станишев" и председател на съвета по икономическа политика, енергетика и туризъм към Националния съвет на БСП).

      Куюмджиев съветва "Торн" по финансово-икономическите и стратегическите въпроси на предприятието, а Василев и Янков чрез "Експат капитал" са консултанти по емисията привилегировани акции.

      Рисковете за инвеститорите

      Къде е уловката при тези 25% дивидент и как ще го плащате? Защо не ползвате банков кредит? Доколко са защитени правата ми? Кой ще ни представлява в управителния съвет? Имате ли гарантиран пазар за биодизела? Това бяха най-честите въпроси на потенциалните инвеститори към "Торн".

      Логично при тези крупни обещания за дивидент участниците първо попитаха коя е причината да се търси подобно скъпо финансиране, при положение че може да се изтеглят пари назаем от банка при много по-изгодни условия. "Който е взел големите кредити през 2006-2007 г. сега е първият кандидат за фалит", отговори им Николай Василев.

      Справка във финансовите отчети на "Меком" и "Торн" показва, че относителният дял на собствения им капитал към активите (показател за кредитоспособност и задлъжнялост) на "Меком" според последния годишен одитиран отчет е 57%, а на "Торн" - около 55%. Според някои експерти по време на криза това ниво трябва да е по-високо. Друго основно предимство на финансирането със собствен капитал, което консултантите на "Торн" изтъкнаха на няколко пъти, е, че при него няма главнично плащане, както при това със заем.

      Именно със задлъжнялостта са свързани и най-големите опасения на част от потенциалните инвеститори в "Торн".

      "Крещящата нужда от свежи пари диктува екзотични и примамливи условия. В случая с "Торн", обосновката за размера на този дивидент се скри зад защитата, която ще предложат от дружеството към новите акционери. Наличието на висока задлъжнялост дава отговора защо е такъв размерът на дивидента", коментира Иво Толев, партньор в управляващото дружество "Ултима капитал мениджмънт".

      Компанията има заеми, които са обезпечени с имуществото на фирмата и по които ще трябва да плаща по малко под 400 хил. лв. на година, а през 2014 г. и главнично плащане в размер на над 4.5 млн. лв., както личи от прогнозните отчети.

      Част от инвеститорите се опасяват, че при неблагоприятно развитие на бизнеса и фалит те ще наредят на опашката за обезщетения след кредиторите, които по закон имат предимство пред акционерите при разпродажбата на имуществото в този случай.

      Според представителите на "Торн" обаче прогнозите в бизнес плана са консервативни, не включват евросубсидии и дори само стъпвайки на тях, не би трябвало да има проблем както с изплащането на обещания дивидент, така и с погасяването на заемите и дължимите по него лихви.

      "Рисковете за мен са прекалено високи и трябва да се направи внимателна преценка както по отношение на реализацията на бизнес плана на компанията, така и по отношение на възможността й да изплати задълженията си до четири години", коментира Тихомир Каунджиев, финансов анализатор в "Бета корп".

      Извън чисто пазарния риск, свързан с това, че индустрията на биодизела в България все още е в зародиш, кандидат-инвеститорите се опасяват много и за правата си. "Торн" ще прави частно пласиране и проектът й няма да мине през Комисията за финансов надзор, което допълнително излага инвеститорите на риск.

      "Никога не бих предложил на пазара нещо, в което ние самите не бихме инвестирали. Ако сгрешим някога, ще сгрешим заедно", акцентира Василев, след което с бизнес партньора му Янков увериха, че са предвидили всички защитни механизми, за които са се сетили, и че "Експат капитал" ще е гарант за интересите на новите инвеститори.

      При острия дефицит на доверие и многото примери за лошо отношение към миноритарните акционери на българския пазар по този начин консултантите на практика се опитват да заложат собствената си репутация, съзнавайки, че това вероятно ще е най-правдоподобната гаранция за инвеститорите в цялата палитра от законови и двустранно договорени защити (виж таблицата).

      Специално за "Торн" подобен ход изглежда и наложителен, защото макар и с немалка история, компанията е изключително слабо позната на пазара. Не случайно на срещата инвестиционните консултанти попитаха за един неприятен за дружеството случай от пролетта на тази година.

      Тогава според съобщение на областната дирекция на МВР в Перник полицията обискира офисите на "Торн" в Брезник и София заради злоупотреби с пари по САПАРД, като при акцията криминалистите изземват документи и разпитват служителите на компанията. Изпълнителният директор на "Торн" Петромил Сотиров успокои инвестиционната публика, че проверката не е открила нищо нередно и че става въпрос за интрига, спретната от негови съседи в Пернишко. "Само Светият синод не ни е проверявал. Чакаме и негова проверка", каза Сотиров.

      Независимо от гаранциите потенциалните инвеститори се притесняват, че дори и всичко да върви по план и да получат дивидентите си за всичките четири години, връщайки си поне вложените средства, те няма да имат достатъчен контрол при обръщането на привилегированите си книжа в обикновени след това.

      Проектът предвижда конвертирането да стане по балансова стойност на една акция в края на четиригодишния период, но не казва нищо по отношение на процента от капитала, с който те ще разполагат след четвъртата година. От "Експат капитал" успокояват, че делът им ще е "немалък", при това по стойност, която е "без премия, затова че компанията работи и създава печалба".

      Важен момент е и че "Торн" се предвижда да стане публична компания през следващата година, което евентуално ще улесни инвеститорите, ако решат да излязат от инвестицията си. Друга врата за изход е опцията, която си запазват сегашните собственици след първата година и изплащане на дължимия дивидент (общо 1 млн. лв.) да изкупят привилегированата емисия по емисионната им стойност в размер на общо 4 млн. лв.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от vale1 Разгледай мнение
        Free float е малко над 5%,според последното ОС. Т.е. от новата емисия ще има около 800000 акции не на мажо,което е 2 пъти повече от Софкома
        Колкото повече излязат на борсата по -добре.
        Мисля,че правата ще са по-скъпи - поне 5 ст.,ако мажоритаря се откаже от част от своите.Акцията може би ще е привлекателна и за част от ПФ и ДФ.
        Имам акции и в двете дружества.
        не ми се вярва да е 5стинки. 5 стинки са грубо 5% приспадане от виртуалния 18% и става дивидент 13% ... а преди време на 12% нямаше мераклии, та май ми се струва, че няма смисъл от тия 5стинки.
        не е препоръка

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Zaki Разгледай мнение
          Тука не се ли съдиха за някакви злоупотреби по европейски пари?
          Имаше доста солидна глоба преди време за права на някакви продукти.

          Коментар


          • Free float е малко над 5%,според последното ОС. Т.е. от новата емисия ще има около 800000 акции не на мажо,което е 2 пъти повече от Софкома
            Колкото повече излязат на борсата по -добре.
            Мисля,че правата ще са по-скъпи - поне 5 ст.,ако мажоритаря се откаже от част от своите.Акцията може би ще е привлекателна и за част от ПФ и ДФ.
            Имам акции и в двете дружества.

            Коментар


            • Тука не се ли съдиха за някакви злоупотреби по европейски пари?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от vale1 Разгледай мнение
                18% е добър доход,Това преосмисля моята преценка и мога да си запиша полагаемата част, при внимаване за уловки.Емисията директно ще влезе в конкуренция със Софкома.
                Ясно е ,че основния печеливш при тази операция е мажоритаря с 90 % - осигурен доход над 2 милиона годишно...
                free floata е под 5%, или мажоритаря ако желае, може да запише 13 350хил, миноритарите 650хил - мажо е ясно че няма да ги запише, на него му трябва финансиране, а и като гледам акцията как е заспала/никакъв интерес/, та ще е интересна "цената на правата", ако изобщо имат цена.Предполагам че ще е в диапазона 0,1 - 2ст /без бой няма да се предаде, ама зависи доколко е закъсал за финанси/
                Софкома е тръгнал от 5лв /15%/, текущо е на 17% - но кеша става все по-скъп
                Last edited by Каммен; 11.09.2010, 11:18.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от SEBULBA Разгледай мнение
                  Бля-бля-бля, бля-бля-бля.... ...от Капитал, дето навремето беше сериозен вестник. Най-малко пък от там да се обаждат...

                  Аз да ви кажа как изглежда раят за финансистите: Лустросваш дадена фирма, и пробуташ едни хипернадценени акции по 13.50 лева на балъците. След това ги зарязваш да си скубят косите, като им подхвърляш междувременно по няколко жалки жълти стотинки годишно и голи обещания за соларни бани...
                  Хаха

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                    в.Капитал
                    Как изглежда раят
                    за финансисти-
                    те? Най-вероят-
                    но под формата
                    на 25% гаранти-
                    рана и фиксирана доходност.
                    ....
                    Бля-бля-бля, бля-бля-бля.... ...от Капитал, дето навремето беше сериозен вестник. Най-малко пък от там да се обаждат...

                    Аз да ви кажа как изглежда раят за финансистите: Лустросваш дадена фирма, и пробуташ едни хипернадценени акции по 13.50 лева на балъците. След това ги зарязваш да си скубят косите, като им подхвърляш междувременно по няколко жалки жълти стотинки годишно и голи обещания за соларни бани...

                    Естествено инвестицията междувременно се е обезценила в пъти, но това е в реда на нещата, и е суперпочтено...

                    Коментар


                    • в.Капитал
                      Как изглежда раят
                      за финансисти-
                      те? Най-вероят-
                      но под формата
                      на 25% гаранти-
                      рана и фиксирана доходност.
                      Такава утопия, поне на тео-
                      рия, съществува. През седми-
                      цата стана ясно, че две българ-
                      ски компании - производителят
                      на биодизел „Торн“ и месопре-
                      работвателят „Меком“, плани-
                      рат да предложат на инвести-
                      торите привилегировани ак-
                      ции със съответно 25% и 18%
                      гарантиран дивидент, далеч
                      надхвърлящ лихвите по банко-
                      вите депозити.
                      Лошата новина е, че на финан-
                      сов език гарантиран и фиксиран
                      са доста по-разтегливи понятия,
                      отколкото звучат. В случая те
                      просто указват, че ако компани-
                      ята е на печалба, тя се ангажира
                      да ви изплаща определения ди-
                      видент всяка година, а ако е на
                      загуба, той ще се натрупва, до-
                      като излезе на плюс.
                      Има много причини да се за-
                      мислите сериозно, преди да по-
                      верите парите си срещу обеща-
                      ния за баснословно висок про-
                      цент. Ето някои от по-важните:
                      - Банковите лихви по фир-
                      мени кредити са доста по-ни-
                      ски. За да търси финансиране
                      при такива условия, вероятно
                      няколко банки са отказали на
                      компанията, защото я прием-
                      ат за рискова или прекалено
                      задлъжняла.
                      - Ако компанията изпадне в
                      несъстоятелност, първо се пла-
                      ща на държавата, после на кре-
                      диторите и чак накрая на соб-
                      ствениците. А обещанията за
                      фиксирана доходност не про-
                      менят този ред.
                      - За да може компанията да
                      ви плаща подобен дивидент, тя
                      трябва да вложи парите в нещо
                      още по-доходоносно.
                      Разбира се, инвестицията в
                      подобна компания може и да
                      донесе обещаната печалба, но
                      тя със сигурност няма да е га-
                      рантирана. Ако кризата ни на-
                      учи на нещо, то е, че нищо не е
                      гарантирано.  K

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                        Винаги съм бил оптимист, но тази корекция на предложението почва да ме навежда на мисълта че е твърде хубаво, за да е истина. Пак ще кажа нима ако всичко е ОК няма да могат да намерят кредитна линия с лихва под 18%? За да коригират явно са разбрали че ПФ-тата няма да запишат акции на 12% лихва!
                        Да на книга данните и коефициентите на дружеството са ОК, но..... ще видим
                        Какво толкова им се чудиш. Кой им е собственика, че да се хвърлиш да вярваш. ПФ не се дават лесно и по-добре. А ги няма вече и балъците от 2007-ма ... Императора е изключение, Не е препоръка
                        Я всегда буду твоим поводом напиться.

                        Коментар


                        • Винаги съм бил оптимист, но тази корекция на предложението почва да ме навежда на мисълта че е твърде хубаво, за да е истина. Пак ще кажа нима ако всичко е ОК няма да могат да намерят кредитна линия с лихва под 18%? За да коригират явно са разбрали че ПФ-тата няма да запишат акции на 12% лихва!
                          Да на книга данните и коефициентите на дружеството са ОК, но..... ще видим

                          Коментар


                          • Да - 18% - бая сосно. Явно ще си купя някоя и друга и от тия.

                            Дивидентът - може и в натура - обичам да ям прасешко.
                            Last edited by Императорът; 09.09.2010, 23:37.
                            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                            Коментар


                            • 18% е добър доход,Това преосмисля моята преценка и мога да си запиша полагаемата част, при внимаване за уловки.Емисията директно ще влезе в конкуренция със Софкома.
                              Ясно е ,че основния печеливш при тази операция е мажоритаря с 90 % - осигурен доход над 2 милиона годишно.
                              Щом едни го могат,защо и другите да не пробват?
                              Да видим реакцията на КФН.
                              Имам акции и не е препоръка.

                              Коментар


                              • "Юнаците" от "Торн" направо разбиват...

                                Там играта явно е... опасна!

                                Коментар

                                Working...
                                X