IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Зърнени Храни България (ZHBG)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Хане, те отдавна са ни взели за канарчета.
    P/B, P/E кой ти гледа. Те работят с ДЦФ и аналози Бунге :-) :-)
    Гледай как се удвояват приходи, печалби в бъдеще време.
    На мойта елка с голям зор 3 докарвам, ама къде отива моя бонус?

    Първоначално изпратено от Han Krum
    Чакайте бе, при сегашната печалба от 6.3млн и очаквана да речем 9.0 млн, дори с мин. цена на 5 лв ми излиза П/Е =85 , нещо аз ли бъркам или тия ни взеха за канарчета... а на 9лв излиза капитализация 1.5млрд....егати и ИПО-то
    изразеното мнение не представлява препоръка за покупка или продажба на ЦК.

    Коментар


    • Как оценявате ценовия диапазон от 4.40-5.60 лв. за акция на "Зърнени храни България" и какъв интерес очаквате към книжата на дружеството при този рейндж? Как ще коментирате плана на компанията да разпредели квоти за отделните типове инвеститори?

      Владислав Панев, председател на съвета на директорите, "Статус капитал"

      Вероятно интересът ще бъде голям, като се има предвид, че това ще е една от първите и със сигурност най-голямата компания от земеделието, която се търгува на борсата. Това е сред малкото отрасли, които ще печелят трайно от присъединяването на България в Европейския съюз. Добрият имидж сред повечето инвеститори на българската борса на мажоритарния собственик на "Зърнени храни" - "Химимпорт", също ще играе роля при вземането на решения за участие в предлагането. От друга страна, прогнозите на дружеството за финансовите му резултати през следващите няколко години като че ли не дават достатъчно основания за подкрепа на публикувания ценови диапазон на продажбата. Това би отдръпнало част от инвеститорите, които следят фундамента и могат да намерят и по-изгодни вложения при сегашната корекция на българската борса. Може би е добре да се внимава с офертите, тъй като при всички случаи не очаквам презаписването да постави рекорди, както беше с ИПО-тата на "Енемона" и "Трейс груп".

      Васил Василев, финансов анализатор, "Карол капитал мениджмънт"

      Обявеният от водещия мениджър на емисията ценови диапазон от 4.40 до 5.60 лв. трудно би могъл да бъде определен като крайно изгоден за инвеститорите, имайки предвид, че при тази цена компанията ще има минимална капитализация от 750 млн. лв. и съотношение цена/печалба на акция (P/E Ratio) при отчитане на прогнозираната печалба в края на 2008 г. над 34. Основната обосновка за така определената цена са очакванията на мениджмънта за силен ръст на корпоративните приходи и печалби през следващите 3-5 години, като резултат от успешното изпълнение на бизнес плана за увеличен износ на зърно към ЕС, стартиране на завод за производство на биодизел и синергия с компаниите от "Химимпорт". Въпреки липсата на значителен дисконт в така обявения ценови диапазон считам, че за пореден път ще станем свидетели на силен инвеститорски интерес към емисията на "Зърнени храни България", в т.ч. и от чуждестранни институционални инвеститори, които по дефиниция харесват големи компании за мащабите на местния пазар със стабилни пазарни позиции и доминиращ пазарен дял в сектора, в който оперират. Не без значение е и фактът, че свободно търгуемият дял на акциите ще достигне 25%, или минимум 188 млн. лв. в абсолютно изражение, което ще осигури много добра ликвидност при вторичната търговия с акциите на компанията.

      Тихомир Каунджиев, финансов анализатор, "Бета корп"

      Коригираният ценови диапазон за акциите на "Зърнени храни България" прави книжата на компанията значително по-атрактивни на фона на предварително обявените ценови граници. Първоначално обявеният диапазон от 4.94 до 9.00 лв. беше прекалено широк и будеше съмнение за недостатъчна прецизност на оценката от страна на мениджърите на емисията. Предполагам, че обратната връзка с потенциалните инвеститори е дала повод за преосмисляне на ценовите нива и корекцията им. Считам избрания квотен принцип на разпределяне на акциите (50% за частното пласиране в чужбина и 50% за предлагането в България, в рамките на което за местните инвеститори - 90% за институционалните и 10% за индивидуалните) за напълно оправдан с оглед на развоя на търговията с акции от последните публични предлагания. Също така смятам, че желанието на емитента да даде възможно най-голям дял от книжата на институционални инвеститори е оправдано от гледна точка на значителния размер на емисията и естеството на фирмения бизнес. Разглеждам желанието за привличане на чуждестранни инвеститори в аспекта на изграждане на добър международен имидж и търсенето на финансов ресурс с инвестиционен хоризонт, по-дълъг от този на индивидуалните инвеститори в страната.

      Коментар


      • Абе, нали знаете оная за баницата и лудия? Тези кухи ИПО-та ще източат толкова кинти от свободните, колкото им се дадат! Как мислите, да не им е зле?

        Коментар


        • Къде е VS да си каже мнението за Р/Е-то.

          Коментар


          • Чакайте бе, при сегашната печалба от 6.3млн и очаквана да речем 9.0 млн, дори с мин. цена на 5 лв ми излиза П/Е =85 , нещо аз ли бъркам или тия ни взеха за канарчета... а на 9лв излиза капитализация 1.5млрд....егати и ИПО-то

            Коментар


            • Eeeх, ееех, мажоритар да си днес и да се лиснтеш на БФБ.. По-голяма далавера от това здраве му кажи.

              И да си правиш IPO-та, увеличение на капитала... ех-ех мечти.

              Коментар


              • Добре де, при броя на акциите и подобна цена се получава безумна капитализация. Не ви ли смущава това?
                ами нали, кфн е удобрило, къде виждаш опасност

                Коментар


                • Първоначално изпратено от blah blah
                  Добре де, при броя на акциите и подобна цена се получава безумна капитализация. Не ви ли смущава това?
                  вица "ако мине, ако мине", така един изпил 7 безплатни уискита в ресторанта и накрая келнера казал "а пари", и човека казал "е не мина"

                  Не е препоръка участие или неучастие.
                  Аз лично ще седя и ще гледам какво става, ако не съм някъде далече, защото борсата вече не ме задържа много пред монитора.

                  Коментар


                  • Добре де, при броя на акциите и подобна цена се получава безумна капитализация. Не ви ли смущава това?

                    Още нещо, при пресмятането на цената... "За сравнение е послужило IPO-то на украинския Кернел холдинг..."

                    Населението на Украйна е 46 - 47 милиона...

                    Без думи .

                    Коментар


                    • Sus sigurnost ne si zasluzava da prodavash akcii, za da uchastvash tuk.
                      Franky, има логика, но да не обезкуражаваме играчите всеки има елка, нека посмята

                      Коментар


                      • И аз така мисля, даже днес накупих, че ми се стори евтинджос. Мисля, че тия храни няма да скочат повече от 10% макс. до 15% след отварянето, а други неща ми се струва, че ще постигнат поне двона, ако не и тройна доходност съвсем скоро. Пазарът трепти преди да изригне отново ....

                        Коментар


                        • Sus sigurnost ne si zasluzava da prodavash akcii, za da uchastvash tuk.

                          Коментар


                          • VJATURKO, SUGLASEN SUM S TEBE. MALKO SA MNOJKO AKCIITE ZA DA O4AKVAME GOLJAMO PREZAPISVANE, NO MZNAE LI 4OVEK- >>)

                            Коментар


                            • Презписването ще е около 3 - 5 пъти След като уцелих цената сега се надявам да уцеля и презаписването
                              Батя , нещо няма ли да кажеш ?

                              Коментар


                              • аз на това IPO разбира се няма да играя
                                анализа на ЦКБ не ме интересува
                                имам си свой собствен
                                от това IPO ще спечелят само акционерите на Химимпорт, защото ще докажат пазарната капитализация на CHIM, които ще получи и голям кеш
                                дано много чужденци купят и така парите останат в България, защото веднъж дали трудно ще си ги вземат, поради слабата ликвидност на пазара ни

                                Коментар

                                Working...
                                X