IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Зърнени Храни България (ZHBG)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от bateto
    Първоначално изпратено от EquityPrivate
    Sega druga pesen peesh. Predi cifrite mi ne bili verni, sega puk bili verni (zashtoto gi e dal managera na emisiata), ama neshto analiza mi ne bil kakto triabva.
    Abe ia hvanete se iziasnete kakvo tochno vi pritesniava, a ne kato Matrosov da skachate na ambrazurata vseki pat.
    Chichkata iskashe cash flow izchislenie, zashtoto oshte v purvia si posting v tozi forum zapochna s lujata, che firmata imala positivni parichni potoci, koeto kakto se vijda ot tablicata po-dolu prosto ne e taka.
    Posle puk pochna da skimti, che cenite na koito bil praven analiza na bili verni. Ami tezi ceni gi e dal managera i ako niakoi ot vas dvamata se beshe postaral da prochete prospecta predi da kupuva, shteshe da razbere zashto cenite v modela sa po-niski ot tezi prez Q4 2007. Rekoltata e bila mnogo slaba i cenite strashno sa se vdignali prez minalata godina kato managementa na ZHBG ne viarva te da ostanat tolkova visoki prez 2008 i zatova sa gi leko ponijili.
    Da ne govorim, che tozi cash flow go vadia s tiahnite naduti cifri. Realno EBIT na tazi firma e negativen ako ne praviat vrutki s prihodi, koito ne sa operativni, za da go dokarat polojitelen.
    Taka che negativnia cash flow do 2010, koito sam napravil go priemi za best case scenario.
    A zad vsiaka cena na akcia stoi niakakav fundamentalen analiz, koito dviji cenata nagore ili nadolu. Inache companiata pochva da prilicha na .com, kadeto vsichko e ochakvania v budeshteto i nikakva substancia.

    A tova che emisiata se e prodala na niakakva cena ne e nikakav kriterii. Az pravia po niakolko IPO na godina i sam naiasno kak tochno stoiat neshtata pri plasiraneto i kak kupuvat na opredelena cena.
    A tova che prezapisvaneto pri chujdite investitori e po-malko otkolkoto pri bulgarskite sushto e pokazatelno. Te sa malko po-napred s finansoia analiz i zatova vuzmojnosta niakoi da se izluje da kupi niakakvi akcii e po-malka.
    Inache da, fakt e che se prodade v Bulgaria. Takiva kato teb ia kupiha.
    Samo che mojeshe da si spestish pone lev na akcia i tia dni da si gi kupish po 3.50, ama ti nali ne si za niakakvi si stotinki...
    Привате, ти не си никакъв приват, а платен наемен спамер като мен (освен ако не си собственика на инвестор). Човека ти казва, че е инвеститор, има пари свои и на база на някакви си негови разбирания инвестира, ти който си един философ по финанси постоянно му обясняваш дали и колко е правилно или неправилно. Да ама оборотът на борсате не се прави от филисофи, а от инвеститори, защото при тях са парите, а парите обичат хората които знаят какво представляват те.
    Ако си толкова печен надали ще имаш време по цял дан да спамиш по всички позиции във форума все пак трябва време и за преглед на потоците от пари за които все се правиш на философ.
    Ne, ne sam sobstvenika na investor, zashtoto durja po-malko ot 50%.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от EquityPrivate
      Sega druga pesen peesh. Predi cifrite mi ne bili verni, sega puk bili verni (zashtoto gi e dal managera na emisiata), ama neshto analiza mi ne bil kakto triabva.
      Abe ia hvanete se iziasnete kakvo tochno vi pritesniava, a ne kato Matrosov da skachate na ambrazurata vseki pat.
      Chichkata iskashe cash flow izchislenie, zashtoto oshte v purvia si posting v tozi forum zapochna s lujata, che firmata imala positivni parichni potoci, koeto kakto se vijda ot tablicata po-dolu prosto ne e taka.
      Posle puk pochna da skimti, che cenite na koito bil praven analiza na bili verni. Ami tezi ceni gi e dal managera i ako niakoi ot vas dvamata se beshe postaral da prochete prospecta predi da kupuva, shteshe da razbere zashto cenite v modela sa po-niski ot tezi prez Q4 2007. Rekoltata e bila mnogo slaba i cenite strashno sa se vdignali prez minalata godina kato managementa na ZHBG ne viarva te da ostanat tolkova visoki prez 2008 i zatova sa gi leko ponijili.
      Da ne govorim, che tozi cash flow go vadia s tiahnite naduti cifri. Realno EBIT na tazi firma e negativen ako ne praviat vrutki s prihodi, koito ne sa operativni, za da go dokarat polojitelen.
      Taka che negativnia cash flow do 2010, koito sam napravil go priemi za best case scenario.
      A zad vsiaka cena na akcia stoi niakakav fundamentalen analiz, koito dviji cenata nagore ili nadolu. Inache companiata pochva da prilicha na .com, kadeto vsichko e ochakvania v budeshteto i nikakva substancia.

      A tova che emisiata se e prodala na niakakva cena ne e nikakav kriterii. Az pravia po niakolko IPO na godina i sam naiasno kak tochno stoiat neshtata pri plasiraneto i kak kupuvat na opredelena cena.
      A tova che prezapisvaneto pri chujdite investitori e po-malko otkolkoto pri bulgarskite sushto e pokazatelno. Te sa malko po-napred s finansoia analiz i zatova vuzmojnosta niakoi da se izluje da kupi niakakvi akcii e po-malka.
      Inache da, fakt e che se prodade v Bulgaria. Takiva kato teb ia kupiha.
      Samo che mojeshe da si spestish pone lev na akcia i tia dni da si gi kupish po 3.50, ama ti nali ne si za niakakvi si stotinki...
      Привате, ти не си никакъв приват, а платен наемен спамер като мен (освен ако не си собственика на инвестор). Човека ти казва, че е инвеститор, има пари свои и на база на някакви си негови разбирания инвестира, ти който си един философ по финанси постоянно му обясняваш дали и колко е правилно или неправилно. Да ама оборотът на борсате не се прави от филисофи, а от инвеститори, защото при тях са парите, а парите обичат хората които знаят какво представляват те.
      Ако си толкова печен надали ще имаш време по цял дан да спамиш по всички позиции във форума все пак трябва време и за преглед на потоците от пари за които все се правиш на философ.

      Коментар


      • Sega druga pesen peesh. Predi cifrite mi ne bili verni, sega puk bili verni (zashtoto gi e dal managera na emisiata), ama neshto analiza mi ne bil kakto triabva.
        Abe ia hvanete se iziasnete kakvo tochno vi pritesniava, a ne kato Matrosov da skachate na ambrazurata vseki pat.
        Chichkata iskashe cash flow izchislenie, zashtoto oshte v purvia si posting v tozi forum zapochna s lujata, che firmata imala positivni parichni potoci, koeto kakto se vijda ot tablicata po-dolu prosto ne e taka.
        Posle puk pochna da skimti, che cenite na koito bil praven analiza na bili verni. Ami tezi ceni gi e dal managera i ako niakoi ot vas dvamata se beshe postaral da prochete prospecta predi da kupuva, shteshe da razbere zashto cenite v modela sa po-niski ot tezi prez Q4 2007. Rekoltata e bila mnogo slaba i cenite strashno sa se vdignali prez minalata godina kato managementa na ZHBG ne viarva te da ostanat tolkova visoki prez 2008 i zatova sa gi leko ponijili.
        Da ne govorim, che tozi cash flow go vadia s tiahnite naduti cifri. Realno EBIT na tazi firma e negativen ako ne praviat vrutki s prihodi, koito ne sa operativni, za da go dokarat polojitelen.
        Taka che negativnia cash flow do 2010, koito sam napravil go priemi za best case scenario.
        A zad vsiaka cena na akcia stoi niakakav fundamentalen analiz, koito dviji cenata nagore ili nadolu. Inache companiata pochva da prilicha na .com, kadeto vsichko e ochakvania v budeshteto i nikakva substancia.

        A tova che emisiata se e prodala na niakakva cena ne e nikakav kriterii. Az pravia po niakolko IPO na godina i sam naiasno kak tochno stoiat neshtata pri plasiraneto i kak kupuvat na opredelena cena.
        A tova che prezapisvaneto pri chujdite investitori e po-malko otkolkoto pri bulgarskite sushto e pokazatelno. Te sa malko po-napred s finansoia analiz i zatova vuzmojnosta niakoi da se izluje da kupi niakakvi akcii e po-malka.
        Inache da, fakt e che se prodade v Bulgaria. Takiva kato teb ia kupiha.
        Samo che mojeshe da si spestish pone lev na akcia i tia dni da si gi kupish po 3.50, ama ti nali ne si za niakakvi si stotinki...

        Коментар


        • Само че оборота посочен от инвестора не много верен.

          Към онази дата оборота е около 9 мио. към днешна около 12 . НЕ е 70.

          Цифрите са дадени от менаджера на емисията- вярно, но анализа им е твои. Менаджера на емисията само показва синергията ( което е и направил ) но не я обеснява или вкарва в някакви модели. Това би се тълкувало като съвет, а то не е разрешено.
          Доколко съм финансово неграмотен - може и такъв да съм. Но съм оцелял на този пазар 15 години. Исках в предния пост да ти кажа, че не всичко на този пазар са числа и коефиценти. Много от нещата въобще не се движат от фундамента. Примери има колкото искаш.
          Разберете ме правилно. Цената на една акция е това, което инвеститорите са склонни да платят за нея. Кой как стига до тази цена е въпрос на личен анализ и на прочентен някъде такъв. Когато бях по млад много вярвах на анализа на фундамента и смятах, че човек не може да сбърка ако разчита на него. Да ама не. Можеш да имаш прекрасни показатели, супер мениджмънт, приказни парични потоци, но някой да е решил че не го кефиш ( по някаква причина) и Глей кво става!.
          Искаш ли примери. Нашата борса е малка и лесно манипулируема. Един по голям играч може да си я управлява като ЕТ. Затова не случайно във всички учебници по всякакъв вид анализ е казано, че анализите не работят добре в границите. За грачините стойности се прилагат съвсем различни видове сметки. Понеже си печен сигурно си чувал за фрактален анализ и за атракакторни системи.
          Фундаменталния анализ е много хубаво нещо, но то служи да помогне на брокера а не да е водещ критерии при покупката на акция.
          А дали цената 4,5 е висока или ниска при зърнени не знам. Пазара ще покаже. Факт е обаче, че емисията се продаде на тази цена.
          Повтарям се, но аз не защитавам цената на зърнени. Аз защитавам тезата, че играчите на този пазар трябва да мислят с главите си, с не с пръстите на терминала.

          Последно. Колега като не ме познаваш моляте не давай оценки от какво разбирам и от какво не. Аз такава не съм дал до момента за теб, макар ми идват няколко на езика.

          Коментар


          • Cifrata 70m e oborota v leva ot pokupko-prodajba na akcii na ZHBG ot stranicata na investora. Do dnes e 72.8mln. Nikoi ne e kazal 70m akcii! Tova si e tvoia izmishliotina, koiato chichkata Razbirachi podhvana ot teb, zashtoto prosto tdvata kapaciteta se namerihte i niama za kakvo drugo da se hvanete. Ot cifri ne razbirate, taka che triabvashe da e za akcii. No i tova si oburkal. Nishto, nali ste tuk da se uchite.

            I shte ti kaja i na teb, kakto kazah i na drugia kapacitet po IPO-ta Razbirach, cifrite sa dadeni ot managera na emisiata, a ne ot men. Tiahna rolia e kato shte prodavat akcii da si napraviat modelite taka, che da obhvashtat vsiakakvi sinergii.
            Taka che ne mi govori za "moi cifri". Tova sa si ot "vashite". Na takiva parametri sa vi go prodali, na takiva ste si si go kupili.

            A az razbiram koi e amateur po tova koi kak obosnovava tezite si. Poneje i dvamata ste finansovo negramotni, mojete samo da govorite obshti neshta, bez cifri, zashtoto ne razbirate kakvo sedi zad tiah.

            Коментар


            • Добре де, искаше отговор в цифри - получи го. Пак не си доволен май.
              Ако твоите служители можеха да направят такъв анализ, със сигурност нямаше да купиш на 4.50.. А не беше и нужно. Трябваше просто да четете вече готови анализи.
              Все пак, един въпрос и към разбирача и кръжока около него:
              Ако имаш 2 цени, едната 3.00, а другата 4.50, на коя бихте купили?
              И кои са РЕАЛНИТЕ стойности? Постни ги тук най-накрая, не ни дръж в напрежение.
              :lol:

              Коментар


              • Аз май трябва да отговоря.

                Много си добър с числата. И в умението да избягваш въпроси.
                Искам да те потитам в прав текст: Цифрата 70 000 000 броя акции е грешка и ако не е, не смяташ ли че това е опит за манипулация на пазара?
                2. Някъде да съм казал, че цената 4,5 е ниска. Това е цената накоято инвеститорите записаха акции от зърнени.
                3. Знаеш ли кога е създане компанията Зърнени Храни България. От какво е създанеа и каква е синергията с останалата част от холдинга. Как в твоите сметки оценяваш тази синергия.
                4. При условие, че тук се пише анонимно, как разбирате, кой е аматьор и кой профи. Например аз какъв съм? ( Жокер : вече съм отговарял на този въпрос в друга тема)
                5. Наистина не мога да направя такъв анализ като теб, но имам служители като теб,които могат .
                6.Наистина разбирам от числа. И затова ти казвам, не само числата движат бизнеса. Има и такива неща като лично отношение, гняв, страх, паника, форуми разни, анализатори по вестниците, КК,АА , и т.н.
                7. Съгласно твоите сметки положението в зърнени е трагично. Това според теб е ясно още от публикуването на проспекта. И това може да бъде променено едва след отчета. Защо тогава акциите на компанията варират толкова. Ами тези на Химипорт. Какво се е променило толкова във фундамента на пазара, че е тази корекция? Аз ще ти кажа - ПАНИКА.
                8. И последно- моля те обясни с отчетите поведението на 130 в позицията химимпорт. Слушам много внимателно

                Ако можеше само с числа и компютри , досега да бяхме уволнили всички брокери и консултанти.
                По повод кой какво купува от зърнени. Аз съм купувал почти все ден, включително и вчера на дъното. Не съм инвестирал в зърнени храни заради 30-50 стотинки печалба. Нито ги чакам да излязат в зеленото утре. Тук лично моят хоризонт е 2 години. Не съм дейтрейдър и поведението на дрозофилите ме вълнува само от научен интерес.

                Ако всички мислеха като теб, никой не трябва да подаде заявка за зърнени.

                Не съвет, освен са здрав разум. Не слушайте мен. Не слушайте колегата. Имате си глави на раменете. Слушайте тях. Пазара е жесток и прощава слабоволието и малодушието.

                Коментар


                • Най-яркия пример сред Ипота на 2007 е избата Тодороф ) 6 месеца след Ипото, още не си е стигнало цената от вторичното предлагане )

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от vesterland
                    Предвид цените/показателите на които ще излязят Меком, Инвестбанк и Херти Зърнени храни ще се окажат доста добър урок за всички "разбирачи" , които плюят Кур-а, както и всеки опитващ се да им обясни проблема.Никой не казва , че ЗХБГ не са добра компания.Напротив! Обаче, мойте уважения - 4,5лв - това е цена от не много близкото бъдеще!
                    Mnogo hora se opariha ot poslednite IPO-ta i shte vidim kakvo shte stane s Investbank. Tuk chesto beshe diskutirano, che realno iskat da se listvat na po-visok P/B multiple ot tezi, na koito turguvat FIB i CORP v momenta.
                    A Investbank ne e po-dobra ot FIB!
                    Tezi skupi IPO-ta moje i da ne stanat ako niama koi da gi kupi na takiva ceni. Dosega fondovete kupuvaha kakvoto izleze na pazara, nezavisimo dali vuobshte ima niakakav fundament. Situaciata prilichashe na 1999 v USA, kadeto vsichko jivo kupuvashe .com companii.
                    Obache segashnata korekcia malko otrezvi investitorite i se nadiavam zanapred da misliat malko poveche. Ochakvaniata mogat da lujat mnogo.

                    Коментар


                    • Chiche, eto ti gi parichnite potoci na firmata. Chislata gi dava CCB, a az prosto napravih malko reverse engineering, za da vidia kak sa gi poluchili.





                      Vidia li kakvo sa ti prodali? Ochakvane, che chak 2010 shte izplue polojitelen cash.
                      I tova ochakvane za 2010 si si go platil Dekemvri 2007. Posle sa ti go garnirali s rastej na parichnite potoci ot 2012 do bezkrai 3.5% (absolutno nerealen. Naskoro pravihme IPO na tehnologichna firma v raiona i % biaha 2.5% i 3.0%) i WACC 10% (e tuk niama kak da ne se zasmeia).

                      Ne znam CCB ot kade sa namerili spreadovete na 10g. bulgarski obligacii, kadeto yield da e kolkoto na Germanskia Bund :-) Drug nachin da izkarat tolkova nisak WACC e da sa si "igrali" s betata. Kakto i da e, WACC pod 10.5% e nerealen za bulgarski firmi!

                      P.S. Nedei prodava, 2010 ne e dalech. Tova e dulgosrochna investicia.
                      Leka vecher.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от blah blah
                        Мисля, че не бива да се съдят твърде строго хора, които не знаят как се смятат коефициенти и това им е първата инвестиция. Пазарът е достатъчно суров и без това.
                        Аз току-що се ровичках в портфейлите на фондовете и с ужас открих, че не един и не два ДФ различни от тимаджийските са наляли средства тук. Просто съм потресен.
                        Предвид цените/показателите на които ще излязят Меком, Инвестбанк и Херти Зърнени храни ще се окажат доста добър урок за всички "разбирачи" , които плюят Кур-а, както и всеки опитващ се да им обясни проблема.Никой не казва , че ЗХБГ не са добра компания.Напротив! Обаче, мойте уважения - 4,5лв - това е цена от не много близкото бъдеще!

                        Коментар


                        • Мисля, че не бива да се съдят твърде строго хора, които не знаят как се смятат коефициенти и това им е първата инвестиция. Пазарът е достатъчно суров и без това.
                          Аз току-що се ровичках в портфейлите на фондовете и с ужас открих, че не един и не два ДФ различни от тимаджийските са наляли средства тук. Просто съм потресен.

                          Коментар


                          • Кур-е, направо ти се чудя на упоритостта да им наливаш акъл на зрънчовци.
                            Евала, аз нямам такива нерви. Предпочитам подобни "играчи" пазара да ги учи, макар че неговите уроци са много болезнени понякога.

                            Коментар


                            • Няма лошо да са му в главата, но нека каже какво разбира под въпросните "термини". Има и гении.

                              Аз, например, това не го мога.


                              Проблемът е, че когато на някой не му изнася /финансово, обикновено/, той е склонен да прави неща, които не трябва.

                              Нека има факти все пак. Ако ще се оборват тези...

                              Нямам акции, не съм участвал в IPO-то и не смятам да имам в обозримо бъдеще.

                              Но може и да греша. Ще се радвам ако някой ме убеди в това. Ама спокойно, без да използва главата си, за да мисли как да обиди другия.

                              P.S.
                              Сега погледнах и в една от новите /поредна за спада/ теми. И там един се изказа...

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от SubZero
                                Първоначално изпратено от RAZBIRACHI
                                бьдещите парични потоци НО ПО РЕАЛНИ ПАЗАРНИ ЦЕНИ И СЛЕД ТОВА НА НОВО ДА ПРЕИЗЧИСЛИШ p/e и останалите показатели.Маи ще се получат много по- различни стоиностти, А?
                                Не знам за Private, на аз лично проявих интерес към израза, който bold-нах по-горе.

                                Ще се радвам да разбера как си определил въпросните "бъдещи ПП", "реални пазарни цени" и, евентуално P/E /бъдещо естествено/

                                Интересно нещо са форумите и специално този. Хм...

                                Ако някой каже нещо различно от мнозинството /изключвам постинги от форумци, придружени с обиди и квалификации/, той веднага бива набеден за "тежкар", "манипулатор" или "Радио Ереван", например.

                                За последните 7-8 години от тук си тръгнаха доста добри хора.
                                Ot nego ne sam vidial model, taka che sigurno cash flow izchisleniata sa mu v glavata. :-)
                                No sa mnogo tochni, vErvai mi.

                                Коментар

                                Working...
                                X