IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Агрия Груп Холдинг (AGH / AGR)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от the prophet Разгледай мнение
    Последните 2 год се изплащаха по 10% от печалбата като дивидент.
    На последното ОС през лятото г-н Райков потвърди, че ще продължи тази практика. При прогнозна печалба от 100 млн. за 2022г., това прави дивидент от 1,47 лв/акция!
    prophet, тъй като прави впечатление високата ти компетентност на база коефициенти, числа и т.н. си позволих да запазя няколко твои цитата. Това е един от тях, постнат в края на Ноември 2022. Похвално е, че си правиш труда да ни ограмотяваш /казвам го без ирония/ и се надявам на все повече твои мнения. Молбата ми е, ако е възможно, да бъдеш малко по-консервативен в оценките. В противен случай оставам с впечатлението /а може би не само аз/, че имаш интерес от една или друга оценка на компанията. Мога да те уверя, че всички мнения се помнят и когато се забележат тенденции само и единствено в една или друга посока, тогава анализаторът олеква и мненията му не се разглеждат като реални.
    Дано грешките от цитата да са само 2 .
    С най-добри чувства!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

      Колко пъти трябва да се повтаряме? на 19 беше балон,и на 32 бе балон и накрая се пукна ! И НИКОИ тук,без мен не го очакваше....бързо ги забравяме тези работи
      Ако ти може да предвидиш къде точно ще се пукне един балон,очаквам да го демонстрираш.
      А твоите прогнози за 60лв къде са?
      Колко години да ги чакаме?
      Оле мале, пукнал се балона и от 19 лв сега е 27

      60 лв. до две-три години. Мен ме устройва годишна възвръщаемост от 30-40% при нивото на риск което предоставя Агрия. Който не го устройва, да драска чертички и да гони Михаля!
      Last edited by Батя; 28.02.2023, 23:03.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

        Мерси, без да съм гледал отчета, видях статия на Мариан, че дълга е 174 милки, т.е. при сегашния маркет кап от 182 милки, при 174 милки дълг и 5 милки кеш, то EV е 371 милки. Иначе казано, за да се получи EV/EBITDA=8, то EBITDA следва да е средно към 45 милки, за да оправдае сегашната цена при сегашния дълг. За 2022 даже е дабъл, да видим за 2023 как ще е - аз очаквам около 30 милки EBITDA макс. Разбира се, подобен показател не е универсален и не е единствен, а и дългът може да намалее или пък цената на акцията да падне или да се качи - просто е добре да се говори с цифри и обосновано, както правиш ти, а не само лафчета кой какъв бил и какви очаквания имал, щото тоя или оня бил баси пича
        За сравнение 2021 EBITDA - 42 M.
        Almagest ще влезе в холдинга тази година , откъдето са поне +10 М. Така, че очаквания от EBITDA 30М за 2023 са доста консервативни. Само A + Int. са 30 М !
        Като добавим и инфлация от 20% според мен 2023 EBITDA от BGN 60М е напълно постижима дори и при лоша земеделска година.

        NB! Всичките горни сметки не включват 85 000 дка * 3000 лв = 255 М /консервативно/, които трябва да се добавят към стойноста на компанията...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от the prophet Разгледай мнение

          Радвам се, че още някой тук чете отчети, благодаря за корекцията.

          Прав си, че при смятането на Total Debt = LT + ST Debt. Причината да не включвам краткосрочния е, че поради търговската дейност на компанията това са краткосрочни кредитни линии или револвиращи краткосрочни кредити. Компанията майка е съ-длъжник по тях на търговските си фирми и затова се появяват като 100% усвоени в баланса, което съм сигурен, че далеч не е така, особено в сегашната ситуация, когато не се търгува активно. За целите на горните сметки за финансовата оценка на компанията не ги включвам, но ако трябва да се прави оценка на финансовото здраве на компанията бих ги включил...
          Дългът си е дълг. Според мен трябва да влиза всичко. Откъде да сме сигурни че занапред няма да се теглят все повече и повече краткосрочни заеми?
          Мнението ми не е препоръка за покупка или продажба на ценни книжа

          Коментар


          • Първоначално изпратено от the prophet Разгледай мнение

            сметката е проста:

            Mrkt Cap = 180 M
            Debt = 60 M
            Cash = 5 M

            EV = 180 + 60 - 5 = BGN 235 M

            EBITDA 2022 = 97 M

            2022 EV/EBITDA = 2.4x

            Според мен реалистичните очаквания за Агрия за 2023г са за NetIncome= 40 M, което прави EBITDA = 60 M

            Горните цифри рефлектират ==> 60 * 8x = 480 M или Fair Price per Share = 480 M / 6 800 000 = 70.60 лв/акция. Това е консервативната цена без добавяне на ДМА
            Мерси, без да съм гледал отчета, видях статия на Мариан, че дълга е 174 милки, т.е. при сегашния маркет кап от 182 милки, при 174 милки дълг и 5 милки кеш, то EV е 371 милки. Иначе казано, за да се получи EV/EBITDA=8, то EBITDA следва да е средно към 45 милки, за да оправдае сегашната цена при сегашния дълг. За 2022 даже е дабъл, да видим за 2023 как ще е - аз очаквам около 30 милки EBITDA макс. Разбира се, подобен показател не е универсален и не е единствен, а и дългът може да намалее или пък цената на акцията да падне или да се качи - просто е добре да се говори с цифри и обосновано, както правиш ти, а не само лафчета кой какъв бил и какви очаквания имал, щото тоя или оня бил баси пича
            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

            Коментар


            • Първоначално изпратено от the prophet Разгледай мнение

              Радвам се, че още някой тук чете отчети, благодаря за корекцията.

              Прав си, че при смятането на Total Debt = LT + ST Debt. Причината да не включвам краткосрочния е, че поради търговската дейност на компанията това са краткосрочни кредитни линии или револвиращи краткосрочни кредити. Компанията майка е съ-длъжник по тях на търговските си фирми и затова се появяват като 100% усвоени в баланса, което съм сигурен, че далеч не е така, особено в сегашната ситуация, когато не се търгува активно. За целите на горните сметки за финансовата оценка на компанията не ги включвам, но ако трябва да се прави оценка на финансовото здраве на компанията бих ги включил...
              Аз го включвам, особено в условията на повишаващи се лихви и EV става над 365 млн.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
                Аз пък мисля че твоите очаквания са фалшиви! Съчинени на база чертички, които ти показаха още при 19 лв. че е голям балон и това е върха на елхата. Е, видяхме колко се сбъднаха тези ти очаквания. Откъде това самочувствие, че този път те не са фалшиви, а на колегата който е направил коректни сметки на база фундамент са!?
                Колко пъти трябва да се повтаряме? на 19 беше балон,и на 32 бе балон и накрая се пукна ! И НИКОИ тук,без мен не го очакваше....бързо ги забравяме тези работи
                Ако ти може да предвидиш къде точно ще се пукне един балон,очаквам да го демонстрираш.
                А твоите прогнози за 60лв къде са?
                Колко години да ги чакаме?
                Last edited by petrg5s; 28.02.2023, 17:35.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от top Разгледай мнение

                  Прощавай, но дълга не е ли 192 млн. Защо взимал само дългосрочен?
                  Радвам се, че още някой тук чете отчети, благодаря за корекцията.

                  Прав си, че при смятането на Total Debt = LT + ST Debt. Причината да не включвам краткосрочния е, че поради търговската дейност на компанията това са краткосрочни кредитни линии или револвиращи краткосрочни кредити. Компанията майка е съ-длъжник по тях на търговските си фирми и затова се появяват като 100% усвоени в баланса, което съм сигурен, че далеч не е така, особено в сегашната ситуация, когато не се търгува активно. За целите на горните сметки за финансовата оценка на компанията не ги включвам, но ако трябва да се прави оценка на финансовото здраве на компанията бих ги включил...

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от the prophet Разгледай мнение
                    Добър анализ, благодаря за професионалното и аргументирано мнение!
                    Моля
                    Аргументирани мнения,подкрепени с десетки чертежи съм ги дал още много отдавна тук,когато ти очакваше 50-60 !
                    Виждаме къде е сега цената и как всички подобни на теб с кръчмарските сметки,пак едни и същи глупости плещите
                    Не си ли научихте урока?

                    Ако разбираше малко от ТА,каквито претеннции имаш,щеше да си напълно ясно какво говоря.Но не разбираш, за твое съжаление.
                    Щеше да си наясно и за гапа в Атера и тук и къде ли не,където ти ДЕМОНСТРИРАХ как стават нещата.Колко още демонстрации искаш ?
                    Нека ти си изпълни една прогноза и тогава може да иронизираш някой който е много над теб !
                    Last edited by petrg5s; 28.02.2023, 17:39.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

                      Това е малко като сметки без кръчмар
                      Писал съм няколко пъти,че трябва да минат много месеци преди да се допука балона
                      Нагоре пътя е много трънлив.Първо трябва да мине 30,после нов връх да пробие, а това ще е адски трудно.Даже и да качи над тези цифри близките месеци,ще качи малко над върха и после ще е ски слалом поне няколко години.
                      По-вероятно е да видим завършена елха тук близките 24м ,отколкото 70
                      Не го казвам като хейт,а да нямате фалшиви очаквания.
                      Аз пък мисля че твоите очаквания са фалшиви! Съчинени на база чертички, които ти показаха още при 19 лв. че е голям балон и това е върха на елхата. Е, видяхме колко се сбъднаха тези ти очаквания. Откъде това самочувствие, че този път те не са фалшиви, а на колегата който е направил коректни сметки на база фундамент са!?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от the prophet Разгледай мнение

                        Добър анализ, благодаря за професионалното и аргументирано мнение!
                        Гуем

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение

                          Това е малко като сметки без кръчмар
                          Писал съм няколко пъти,че трябва да минат много месеци преди да се допука балона
                          Нагоре пътя е много трънлив.Първо трябва да мине 30,после нов връх да пробие, а това ще е адски трудно.Даже и да качи над тези цифри близките месеци,ще качи малко над върха и после ще е ски слалом поне няколко години.
                          По-вероятно е да видим завършена елха тук близките 24м ,отколкото 70
                          Не го казвам като хейт,а да нямате фалшиви очаквания.
                          Добър анализ, благодаря за професионалното и аргументирано мнение!

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от the prophet Разгледай мнение

                            сметката е проста:

                            Mrkt Cap = 180 M
                            Debt = 60 M
                            Cash = 5 M

                            EV = 180 + 60 - 5 = BGN 235 M

                            EBITDA 2022 = 97 M

                            2022 EV/EBITDA = 2.4x

                            Според мен реалистичните очаквания за Агрия за 2023г са за NetIncome= 40 M, което прави EBITDA = 60 M

                            Горните цифри рефлектират ==> 60 * 8x = 480 M или Fair Price per Share = 480 M / 6 800 000 = 70.60 лв/акция. Това е консервативната цена без добавяне на ДМА
                            Прощавай, но дълга не е ли 192 млн. Защо взимал само дългосрочен?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от the prophet Разгледай мнение
                              Горните цифри рефлектират ==> 70.60 лв/акция.
                              Това е малко като сметки без кръчмар
                              Писал съм няколко пъти,че трябва да минат много месеци преди да се допука балона
                              Нагоре пътя е много трънлив.Първо трябва да мине 30,после нов връх да пробие, а това ще е адски трудно.Даже и да качи над тези цифри близките месеци,ще качи малко над върха и после ще е ски слалом поне няколко години.
                              По-вероятно е да видим завършена елха тук близките 24м ,отколкото 70
                              Не го казвам като хейт,а да нямате фалшиви очаквания.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                                Благодаря за хубавия пост, сложих лайк. Можеш ли да сметнеш, че нямам възможност от телефона, колко следва да е EBITDA, за да се получи EV/EBITDA=8, на колкото се правят стандартно сделките. Ясно е, че тази година (2022) е извънредна, но ми е интересно колко следва да правят средногодишно, за да се получи горното съотношение, при сеганите нива на задлъжналост и борсова цена на акцията. Благодаря и поздрави от Петра, че тук намерих малко нет - Йордания е смотана дестинация, не си заслужава особено, за да не съм съвсем без принос с поста си
                                сметката е проста:

                                Mrkt Cap = 180 M
                                Debt = 60 M
                                Cash = 5 M

                                EV = 180 + 60 - 5 = BGN 235 M

                                EBITDA 2022 = 97 M

                                2022 EV/EBITDA = 2.4x

                                Според мен реалистичните очаквания за Агрия за 2023г са за NetIncome= 40 M, което прави EBITDA = 60 M

                                Горните цифри рефлектират ==> 60 * 8x = 480 M или Fair Price per Share = 480 M / 6 800 000 = 70.60 лв/акция. Това е консервативната цена без добавяне на ДМА

                                Коментар

                                Working...
                                X