IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Агрия Груп Холдинг (AGH / AGR)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Пшеница – В петък пшеницата в Чикаго и Париж се повиши. Световният баланс на пшеницата продължава да показва устойчивост по отношение намаляването на запасите през 2023/24 и 2024/25 до най-ниското им ниво от 2013/14 до сега. На това се базира ръста на цените през последните дни. Властите в Казахстан планират въвеждане на експортно мито за пшеницата в размер на 20% минимум 60 EUR/тон. За твърдата пшеница се обсъжда забрана за износ за известен период от време. От Европейската комисия прогнозират крайни запаси от мека пшеница в ЕС за 2023/24 на ниво 18.3 млн. тона (19.1 в предходната оценка). От компанията Nord Cereales, която е управляваща зърнени терминали във френското пристанище Дюнкерк съобщават, че е потвърдено изпращането на кораби с френско зърно за Китай, които ще отпътуват през декември. По-рано имаше информация, че китайците са отложили тези товари. Пазарът реагира на тази новина авансово като се възстанови след спада преди седмица. Според данни на FranceAgriMer към 27.11.2023 в добро и отлично състояние във Франция се намират 80% от посевите със зимна пшеница реколта 2024/25 (-3% за седмицата и 98% година по-рано). Засети са 83% от планираните площи (+9% и 99%). В Аржентина пшеницата от реколта 2023/24 е ожъната на 36% от площите (+10% и 23%), като са прибрани 4.45 млн. тона зърно при среден добив 2.2 тона/хектар (1.8 седмица по-рано). Ръста на добивите ще принуди анализаторите да повишат оценките си за реколтата. Реколтата от пшеница в Украйна е 22.5 млн. тона.
    В Русия температурите ще се понижат до -30 градуса, което ще се задържи около 4 – 5 дни, а може и повече. Очаквам проблеми с посевите. След всичко изброено по-горе може би ще видим по-високи цени на пшеницата през следващите дни и седмици.
    Царевица – В петък царевицата в Чикаго и Париж се повиши. През октомври в САЩ потреблението на царевица за производство на етанол достига 11.7 млн. тона, което е най-високо ниво за месеца от 2017 до сега. От началото на сезона потреблението е 22.7 млн. тона (21.1 година по-рано). Според данни на Зърнената борса в Буенос Айрес към 29.11.2023 в Аржентина са засети 32% от планираните за царевица площи (+6% за седмицата и 25% година по-рано). В удовлетворително и отлично състояние се намират 98% от посевите (75% година по-рано). Висок показател постигнат след последните валежи. Обстановката в Аржентина вече е съвсем друга и трябва да си коригираме вижданията. Валежите в Бразилия през последните дни помогнаха за облекчаване притесненията на пазара относно бъдещото предлагане на царевица. Все пак има прогнози, които значително понижават втората царевична реколта, а тя е най-важната. От Patria Agronegocios прогнозират втора царевична реколта 2023/24 в Бразилия от 84.3 млн. тона, което е с 18 млн. тона по-малко от 2022/23. Спадът се обяснява с по-малко площи и по-ниски добиви в следствие забавената сеитба на соята. В Украйна са прибрани 26.8 млн. тона царевица. През ноември от Бразилия са изнесени 7.4 млн. тона царевица, което е с 26% повече от ноември 2022.
    През дванадесетата отчетна седмица за износа на царевица от САЩ се отчита експорт с 40% по-висок от преди година. От началото на сезона доставките за Мексико са със 75% по-високи от предходния сезон, което компенсира по-слабите доставки за Китай през последните седмици. Седмичните експортни продажби на царевица от САЩ бяха много над очакванията на пазара благодарение на покупки от неизвестен купувач, Мексико и Япония. Импулсът придобит от последните седмици вероятно ще продължи и през следващите, което ще даде тласък на пазара и цените. Нестабилността в Бразилия дава приоритет на покупки от САЩ, защото не е ясно колко голяма ще бъде втората реколта в южноамериканската страна и какъв ще е експортният потенциал.
    Соя – В петък соята, соевият шрот и соевото масло в Чикаго, рапицата в Париж и канолата в Канада се понижиха. Соята се понижава след продължаващи валежи в Бразилия. Реколтата в страната закъснява, но това не я прави автоматично по-малко. Новите валежи задържат потенциала на високо ниво. Спадът беше ограничен от съобщения за големи експортни продажби и рекордна преработка на соя в САЩ през октомври. USDA съобщи за две частни експортни продажби на 132,000 тона соя за Китай и 198,000 тона соя за неизвестна дестинация. През октомври в САЩ са преработени 5.48 млн. тона соя, което е нов месечен рекорд и е с +2.4% повече от миналата година. В Аржентина соята е засята на 44% от плана (+9% и 29%), а слънчогледа 97% (+3% и 93%). През ноември от Бразилия са изнесени 5.2 млн. тона соя, което е със 106% повече от ноември 2022.
    Много поляризирани прогнози за соевата реколта в Бразилия. От Patria Agronegocios прогнозират соева реколта 2023/24 в Бразилия от 150.6 млн. тона (-2.6% спрямо 2022/23). От Safras&Mercado са понижили прогнозата си за производството на соя в Бразилия през 2023/24 поради неблагоприятни условия с 1.9 млн. тона до 161.4 млн. тона, което е с 2.2% повече от 2022/23 и е рекорд за страната. От Hedgepoint понижават прогнозата си с 2.2 млн. тона до 160.1 млн. тона. В Украйна са прибрани 4.5 млн. тона рапица и 11.9 млн. тона слънчоглед. Обилните валежи в южните части на Бразилия може да компенсират загубите на север. Важно е какво ще се случи в център – Мато Гросо, където засега ситуацията е ранно неутрална. Последните валежи и очакваните такива предвид Ел Ниньо дават основание да се очакват отлична соева реколта в Аржентина – над средните нива. От Зърнената борса в Буенос Айрес запазват прогнозата си аз соевата реколта в Аржентина от 50 млн. тона при засети 44% от площите (30% година по-рано). През периода 2018/19 – 2021/22 соевите реколти в Аржентина са били 43.1 – 54.5 млн. тона. През 2022/23 поради продължителната суша реколтата беше 21 млн. тона, което считам за изключение.
    Обемите на доставките на соя от САЩ са доста стабилни спрямо миналата година като се има предвид, че реколтата е доста под очакванията. Впечатляващо е това, че въпреки силния износ от Бразилия търсенето на соя от САЩ за експорт остава добро. При високо вътрешно потребление ситуацията става все по напрегната. Поради забавената сеитба на соя в Бразилия търсенето на продукция от САЩ ще остане високо и през януари - февруари. През последните седмици търсенето на американска соя от Китай се забави. Китайците вярват в добра реколта от соя в Бразилия и Аржентина. Все още обаче всичко е ранна прогноза и има вариант търсенето на соя от САЩ да остане високо и през пролетта на 2024.
    От началото на годината потреблението на соево масло за производство на биодизел в САЩ нараства с 25% спрямо предходната година или почти 2 милиарда повече потребено соево масло. Годината се оказва много добра за сектора, в т.ч. соя и царевица. Появяват се надеждни и стабилни потребители на земеделска продукция – точно от нова има крещяща нужда, за запазване на ценовата стабилност.

    Коментар


    • Гледам, пшеницата се мъчи да обърне тренда ;-)
      Етанола с ново дъно :-(

      Коментар


      • Тук се увеличават акционерите, може и до март да ги добутаме до 750

        Коментар


        • Опитва да скъса синджира

          https://i.imgur.com/6sjhXbB.png


          Last edited by petrg5s; 04.12.2023, 09:09.

          Коментар


          • Отчетите тук са БЕЗ никакво значение ! Ама наистина
            Справка септември 2022
            Last edited by X_Y; 04.12.2023, 09:28.

            Коментар


            • Отчета не е лош ;-)
              Негативи намирам в Финансови разходи: Q323 - 13 669; Q322 - 3 609.
              Позитивите в Материални запаси.
              Интересното предстои ;-)
              Last edited by dido_yord; 03.12.2023, 12:22.

              Коментар


              • Преди време бях писал, че 40 мил печалба ще видим само с преоценки, което и става. Засега цената на земята в царевичният пояс на САЩ не спада и тя се поддържа от покупки на фермери. Като цяло 2023г се очертава побра за американските фермери. Не е рекордна, но печалби има.

                Коментар


                • Сериозен потенциал,който ще почне да се разкрива >22 и ще продължи месеци...

                  Коментар


                  • Не виждам съществено изменение на политиката на дружеството относно дълговете. Както общия така и краткосрочния дълг финансират относително постоянен процент от активите - краткосрочния дълг около 40 %, а общия 50-60 %.



                    Относно съотношението при финансирането на инвестициите (дълготрайните активи), то собствения капитал обичайно е източник на около 80 %, а остатъка е привлечен дългосрочен ресурс.



                    Финансиране на инвестиции с краткосрочен дълг няма, а нетния (чист оборотен) капитал се поддържа положителен и също относително стабилен спрямо всички активи.



                    При БГАгро например дълговите съотношения са по-ниски с 5-10%, но нетния капитал е отрицателен (-4 млн.), т.е. финансирали са дълготрайни активи с текущи пасиви.

                    Нормално е оборотните кредити да се обезпечават с дълготрайни активи, но трябва да се поддържа здравословен баланс между растежа и дълга. Не виждам при Агрия нарушаване на следваната през годините политика и балансови съотношения, което да е причина за промяна в отношението към компанията.
                    Last edited by Poncho; 02.12.2023, 22:55.

                    Коментар


                    • Чак спекула не се. Купил е суровина и сега е 50+ лв/ тон напред само от покупката. Отделно ще е преработката.
                      Last edited by fortiss.; 03.12.2023, 09:53.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение
                        Тук се доверявам на Райков. След като е изтеглил дълг за да напълни складовете със слънчоглед, очевидно той е видял възможност да напълни складовете и да си подсигури суровина за две години напред на промоция. Не знам на какви цени е купил слънчогледа, но смятам, че при тези цени на олиото, само тази сделка ще донесе печалба на Агрия между 50 и 100 милиона през следващите две години. Чии данни, сметки и притеснения са били правилни само времето може да покаже.
                        Дано му се получи спекулата. Ако ли пък не, според мен дивидентът е под риск, просто няма откъде да вземе кеша, а да тегли още дълг за да плаща дивидент ми се вижда крайно необмислено!
                        Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Yori Разгледай мнение
                          На мен ми е любопитно дали при тези лихвени нива Райков ще вземе нов дълг за пристанището и маслобойната или ще вкара ЕБР като дялов инвеститор
                          Ако гледаме историята досега, по-скоро нов дълг. Човека не иска да си разводнява капитала. А изглежда няма кинти да участва в едно бъдещо многомилионно увеличение за да си запази процента в компанията.
                          Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

                          Коментар


                          • На мен ми е любопитно дали при тези лихвени нива Райков ще вземе нов дълг за пристанището и маслобойната или ще вкара ЕБР като дялов инвеститор

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от keizer Разгледай мнение

                              от любопитство да питам - Софарма AD къде ще я сложиш - в growth или value?
                              Зависи от игрите на чичо, по-скоро към value
                              destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

                                Все още не са високи разходите за лихви, а растящите компании обикновено имат отрицателни парични потоци. Ако искаш FCF yield, вземи си BERY, 12% правят и бухат повечето в обратно изкупуване. Growth vs value
                                от любопитство да питам - Софарма AD къде ще я сложиш - в growth или value?
                                Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

                                Коментар

                                Working...
                                X